Czy klapsy przynoszą pożądane efekty? | TETE A TETE

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Profesor Jagoda Cieszyńska-Rożek ceniona psycholog i logopeda, w rozmowie poświęconej tematowi kar cielesnych wobec dzieci. Czy klapsy to tylko niewinna forma kary, czy może przyczyniają się do zaburzenia rozwoju dziecka? Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i jak nauczyć dziecko dyscypliny bez stosowania klapsów? Co zrobić, żeby dziecko Nas słuchało?
A na koniec razem odkryjemy, czy powinniśmy mówić dziecku prawdę o Świętym Mikołaju ;)
Czekamy na Wasze pytania i komentarze.
#profesorCieszyńska #klapsy #dyscyplinadziecka
🔥 SUBSKRYBUJ kanał, kliknij dzwoneczek 🔔 i łapkę w górę 👍 DZIĘKUJĘ!
🔥Zapraszam również na Facebooka: / kanal.teteatete
Ostatnio było mnóstwo pytań o Centrum Metody Krakowskiej, odsyłam bezpośrednio do centrum, poniżej linki:
- / centrummetodykrakowskiej
- centrummetodykrakowskiej.pl/
- / centrummetodykrakowskiej

Пікірлер: 51

  • @Tete_a_Tete
    @Tete_a_Tete Жыл бұрын

    🔔 SUBSKRYBUJ kanał, żeby nie przegapić kolejnych odcinków 🔥dziękuję! Do zobaczenia! 🙋‍♀

  • @madziawitch9376
    @madziawitch9376 Жыл бұрын

    Chętnie wysłucham wykładu na temat "obsługi" nastolatków.

  • @mariannakowalczyk1523
    @mariannakowalczyk1523 Жыл бұрын

    Chętnie słucham pani profesor , myślę, że nie ma jednej idealnej metody wychowywania dzieci i nie ma idealnych dzieci . Wychowując trójkę swoich pociech nie miałam żadnego przygotowania pedagogicznego , kierowałam się miłością do nich i odpowiedzialnością za nich. Karciłam, podnosiłam głos, krzyczałam , ale i przytulałam, chwaliłam, a dziś jestem z nich bardzo dumna.

  • @alili7868
    @alili7868 Жыл бұрын

    Kocham takie wywiady z mądrymi ludźmi, z których my rodzice możemy się duuuzo dowiedzieć. Dziękuję 🙂

  • @mariawidawska7678
    @mariawidawska7678 Жыл бұрын

    Szkoda że jak wychowywałam dzieci to nie było takich wywiadów . Słucham wszystkich rozmów i mam poczucie , że tyle rzeczy mogłam zrobić lepiej . To nie jest tak , że mam wyrzuty sumienia , tylko brakowało mi takiego wsparcia w kwestii wychowywania . Odbieram te wywiady jako wielką pomoc . Ubogacające 40 minut . Dziękuję . Nie ma sensu powielać błędów ze starego wychowania , które pozostawia wiele do życzenia . Świat tak pędzi i rozwijamy się w każdej dziedzinie życia . Oby i w kwestii wychowania iść do przodu , szukać i eksperymentować dla dobra dzieci . Na koniec przychodzi mi do głowy myśl : Czy aktualni rodzice będą otwarci na inny punkt widzenia w kwestiach wychowania ? Pozdrowienia dla obu Pań .

  • @Drypka
    @Drypka15 күн бұрын

    Och moj Boże, jaka kobieta i jaka historia! Wierzę, ze ktos tak wrazliwy, elokwentny i madry zazna szczęścia, spełnia się marzenia. Zycze pani z serca przebiegnięcia 5 km a nawet maratonu! ❤

  • @paulinakozera4574
    @paulinakozera4574 Жыл бұрын

    Oby więcej było takich pedagogów i psychologów w żłobkach, przedszkolach, szkołach..

  • @joannajoanna5056
    @joannajoanna5056 Жыл бұрын

    Ale niespodzianka, bardzo dziękuję i proszę o kolejne rozmowy z panią profesor.

  • @lukazs15
    @lukazs15 Жыл бұрын

    Pani profesor jest wspaniała, uwielbiam słuchać jej mądrych wypowiedzi, proszę o więcej wywiadów z Panią profesor. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @jarekadamecki148
    @jarekadamecki148 Жыл бұрын

    W tym temacie napisze jedno. Dostawałem lanie za dzieciaka i czy to spowodowało, że wyrosłem na ludzi? Nie sądzę! Jako dorosły człowiek widzę tą metodę jako pójście na łatwiznę. Kompletnie nie mam relacji z ojcem, który zamiast rozmowy wybierał rękę lub pas. Może właśnie to spowodowało, że nie udało mi się tej relacji zbudować. Matka nigdy nie podniosła na mnie ręki, tylko tłumaczyła i relacje mamy świetną. Tak, nie należałem do grzecznych dzieci, ale jednak można było. I najważniejszą lekcje jaką wyciągnąłem z mojego dzieciństwa była jedna. Pewnego razu Kiedy dostałem lanie od ojca za to że kolejny raz nie wróciłem do domu z podwórka na czas. Obiecałem sobie, że jak będę miał dzieci, to nigdy ich nie uderzę. Nie chciałem, żeby czuły się tak jak ja wtedy. I nigdy tego nie zrobiłem i nie zrobię! Czy jest łatwo? Oczywiście, że nie! Jednak w momentach w których emocje biorą górę, wracają mi wspomnienia i od razu stawiają do pionu. Dużo rozmawiamy, dużo tłumacze i to po 500 razy, ale mam cholerną sfatysfakcję jak widzę tego efekty u dzieci i za to jaką prace wykonuje nad sobą. Kompletnie nie trafiają do mnie argumenty, że są sytuacje gdzie trzeba dać dziecku klapsa, bo inaczej nie zrozumie.

  • @franciszkasokratka2473

    @franciszkasokratka2473

    Ай бұрын

    Brawa dla Ciebie! ❤

  • @user-pl5pi8qs7p

    @user-pl5pi8qs7p

    Ай бұрын

    Całym sercem popieram pańską postawę. Rezultaty takiego wychowania są nie tylko pozytywne ale i trwałe. To działa też na zasadzie 'podaj dalej', więc warto zadać sobie trudu by to zrozumieć i stosować. Często się słyszy 'świata nie zmienisz" albo 'co ja mogę', ale właśnie TO jest naszym wkładem w zmianę świata. Także ta wspaniała nagroda na starość w postaci dobrych relacji między dziećmi a rodzicami i dobrym traktowaniem potrzebujących pomocy rodziców, jest tym naszym, a potem naszych dzieci, wkładem. I to wcale nie wynika z wdzięczności, ale ze zrozumienia i empatii, które mają warunki rozwoju w procesie wychowania.

  • @nataliacirocka6704
    @nataliacirocka6704 Жыл бұрын

    Uwielbiam słuchać Panią Profesor❤ ubogacający wywiad W czasie 40 minut poruszono wiele ważnych kwestii.Mam ogromną nadzieję że Pani Profersor będzie jeszcze wiele razy edukować nas na kanale❤ .Bardzo dziękuję za ten odcinek

  • @annajaworska4572
    @annajaworska4572 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani profesor, zawsze Pani wypowiedzi są bardzo ubogacające. Pielęgnujmy relacje. Wszystkiego dobrego 😊

  • @wjeleniagora6029
    @wjeleniagora6029 Жыл бұрын

    Dzień dobry Justyna i Pani Jagoda .Nie można stosować przemocy.Tylko ufna rozmowa.👍

  • @agnieszkaaga8928
    @agnieszkaaga8928 Жыл бұрын

    Moglabym sluchac pani profesor jeszcze dluuugo, mega wazne i potrzebne tematy, czuje niedosyt, poprosze wiecej ❤

  • @dorotamakota6941
    @dorotamakota6941Ай бұрын

    Cudowna Pani ❤ dziekuje za cenne rady.

  • @sabinabartoszek7516
    @sabinabartoszek7516 Жыл бұрын

    Bardzo mądry wywiad, ale nikt z nas nie jest idealnym rodzicem, po prostu się uczymy na żywca, a nie w labolatorium. Dlatego czymś normalnym jest że popełnia się błędy, nawet o tym nie wiedząc. Po prostu żyjemy nieidealnie i nieidealnie wychowujemy dzieci

  • @ciepolubny7560
    @ciepolubny7560 Жыл бұрын

    Świetna rozmowa! Miło trafić na coś mądrego :D PS. fajne początkowe intro!

  • @Lolafuck4324
    @Lolafuck4324 Жыл бұрын

    Tak się cieszę że jesteś

  • @paulapp.5576
    @paulapp.5576 Жыл бұрын

    Kocham rozmowy z Panią Profesor!! Czekam na kolejne mimo, ze jeszcze nie obejrzałam tego 😅

  • @jakubmaciejewski545
    @jakubmaciejewski5457 ай бұрын

    Jak powiedziałem o kontrakciespołecznym odrazu pomogło.

  • @Planetainformacji
    @Planetainformacji Жыл бұрын

    Dobry materiał!

  • @Joanna_G
    @Joanna_GАй бұрын

    Pani profesor ma ogromne zasługi i doświadczenie, usłyszałam tu wiele cennych informacji, ale nie mogę słuchać o tej ręce, która była niegrzeczna i o myciu jej zimną wodą. Ani dziecko, ani żadna część jego ciała nie jest niegrzeczna (dziecko może nawet pomyśleć w tej sytuacji, że jest zła). To kierowanie uwagi dziecka na jakąś część ciała, a przecież każde jego zachowanie jest odpowiedzią na coś co dzieje się w nim w jego emocjach. Poza tym to prowadzi do wyobcowania części ciała, a każdy jest całością i dobrze się czuje i zdrowo funkcjonuje, kiedy to czuje. To moje osobiste odczucie i nie mam na celu krytyki pani profesor, jedynie poczułam silną chęć wyrażenia tego co tak mocno czuję słuchając raz po raz przywoływanego przykładu z rączką dziecka.

  • @aterovis3693
    @aterovis3693 Жыл бұрын

    Nie pamiętam ile dokładnie ale jak byłem mały, moze jakieś 6lat, byliśmy u dziadków w gościach i była tam jeszcze dalsza rodzina. Bawiłem się gdzieś tam i znalazłem jakieś długie chwasty. Wyrwałem je i poszedłem "chłostać" ojca po plecach. Na pewno mnie odganiał i "groził" ale nic sobie z tego nie robiłem więc w końcu dostałem klapsa ale powiedziałem "ale mnie to boli za mało soli" to ojciec wziął pasa i dostałem wystarczająco soli żeby się popłakać xD według mnie, użycie siły do zdyscyplinowania dziecka jak nie słucha itd nic nie działa, jest akceptowalne. Ja nie mam mu za złe, że wtedy dostałem pasem bo sobie na to ewidentnie zasłużyłem. Byłem smarkiem i nic nie rozumiałem ale wkońcu mi to pomogło. Zgaduję, że w dzisiejszym świecie takie coś by nie przeszło i rodzice staraliby się "przebłagać" dziecko żeby przestało albo daliby mu tablet czy telefon do zabawy zamiast czegoś nauczyć.

  • @antygona-iq8ew

    @antygona-iq8ew

    Ай бұрын

    Pytanie tylko dlaczego doszło do całej sytuacji i dlaczego piszesz, że nic nie zrozumiałeś. Często rodzice ignorują niepożądane zachowania dzieci w jednych sytuacjach, wobec innych osób i tym samym uczą dzieci, że są one akceptowalne. Jest oczywiste, że nagla zmiana stanowiska nie przyniesie natychmiastowych efektów

  • @user-pl5pi8qs7p

    @user-pl5pi8qs7p

    Ай бұрын

    Z tej opowieści wynika, że stosowanie kar cielesnych wchodziło w zakres środków wychowawczych w Pana dzieciństwie i nie przynosiło trwałych rezultatów. Na przykładzie tego zdarzenia widzę, że sześciolatek nauczył się tylko tego, że ma słuchać się ojca. Nie rodzi się empatia w stosunku do ojca (bo dokuczanie tacie jest dla niego przykre, lub bolesne) ani zasady kulturalnego zachowania w gościach. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie że było to dla Pana traumą, którą pamięta Pan do dzisiaj i próbuje Pan Ojca tłumaczyć (zresztą też Go rozumiem) ale jak Pan sam zauważył "Byłem smarkiem i nic nie rozumiałem..." Tego typu zabawy z tatą mogły już się zdarzać wcześniej i nie były potępiane a tu nagle rozbawiony dzieciak słyszy, ze ma przestać. Trudno tak nagle wyhamować i ta odpowiedź dziecka na klapsa to taka próba ratowania "twarzy" i wstęp do godnego wycofania się z tej sytuacji. Ojciec zaś, zapewne sam wychowywany tradycyjnym sposobem, jest zawstydzony przed gośćmi brakiem autorytetu i reaguje tak jak potrafi. To nie znaczy, że nie kocha swego dziecka, ale nie zna innych sposobów.

  • @aterovis3693

    @aterovis3693

    Ай бұрын

    @@user-pl5pi8qs7p klapsa dostalem moze z 3 razy w życiu a przynajmniej te co pamiętam. U mnie w domu nie było bicia. Nie nazwałbym tamtej sytuacji traumatyczną, ba nie powiedziałbym też, że próbuję usprawiedliwiać ojca bo wiem, że to co robiłem było złe.

  • @sabinabartoszek7516
    @sabinabartoszek7516 Жыл бұрын

    Chociaż mama mi powiedziała, co to znaczy, że nóżka czy rączka zawiniła, wtedy nie uczymy dziecka odpowiedzialności za własne czyny, przecież to ono jest niegrzeczne. A druga sprawa, moczenie dziecku w zimnej wodzie budzi awersję do zimnej wody, potem nie wejdzie do jeziora, bo będzie mu się kojarzyło z karą. No, słuszne uwagi

  • @user-pl5pi8qs7p

    @user-pl5pi8qs7p

    Ай бұрын

    też mam wątpliwości co do takiej metody, jak również do uczenia dziecka, że diabeł go podkusił.

  • @Mleko099
    @Mleko099 Жыл бұрын

    Ja nie biję dzieci, choć sama byłam bita i wcale nie czułam się tak jak pani profesor opisuje. Dostałam klapsa, co było otrzeźwiające i jasne, ze w danej chwili nie było przyjemne, ale potrafiłam potem zdać sobie sprawę dlaczego tak się stało, a zawsze wiedziałam, że ten klaps to koniec tematu. Potem wszystko wraca do normy, tata mnie kocha, bawi się ze mną, babcia karmi, potem tata kąpie, czyta do snu. Nikt mi niczego nie wypomina. Czułam się bezpieczna w domu. Prawdziwa przemoc przyszła potem wraz z nową żoną ojca, która miała narcystyczne zaburzenie osobowości. W dwa lata zniszczyła mi psychikę i poczucie bezpieczeństwa bez jednego muśnięcia. Gaslighting, porównywanie do innych, przymus zasłużenia sobie na miłość, odebranie w wieku 8 lat prawa do bycia dzieckiem, demonizowanie i napuszczanie na tych członków rodziny, którzy do tej pory mnie kochali, wmawianie mi, że nie kocham ojca, karanie ciszą, wypominanie najmniejszych błędów latami. Wierzcie mi są gorsze rzeczy niż klapsy, o których niewielu ma świadomość. Najgorsze, że nic o tym nie wiedzą nauczyciele, wychowawczyni spijała każde słowo tej narcyzki, zamiast mi pomóc wyrwać się spod jej wpływu. A ojca latami szanowałam, uwielbiałam bez względu na klapsy i miałam jak mi się wydawało dobrą relację dopóki, nie dowiedziałam się kim jest jego żona i nie postanowiłem się od niej całkowicie odciąć. Niestety to oznaczalo, że od ojca też musiałam się odciąć, bo wybrał bycie latającą małpą narcyza zamiast córkę, ale to nie ma nic wspólnego z klapsami w dzieciństwie.

  • @aterovis3693
    @aterovis3693 Жыл бұрын

    Wszystkie te przykłady i odpowiedzi są jakieś dziwne, nieadekwatne to świata w jakim żyjemy i żyli nasi przodkowie xD co to za pacyfistyczne podejście do życia? Nikt nie powinien nikogo uderzyć a już w szczególności dziecka xD ja dostałem jak zasłużyłem (nie było tego dużo) i to nie ja zaczynałem bójki w szkole tylko to za mną biegali bo chcieli się ze mną bić. Może ojciec mnie za mało bił. Wojna to też część dyplomacji. Wcale nie uważam, że jeśli ktoś użył siły (np. klaps) to zawiódł jako rodzic. Skoro jeśli ludzie mówią, że prowadzą spokojne życie, a to że zdarzy im się użyć "siły" żeby zdyscyplinować swoje dzieci to znaczy, że sami uważają, że to zadziałało w ich przypadku (tak jak u mnie). Oczywiście nie mówię tu o jakimś znęcaniu się czy czymś takim ;p też nie rozumiem dlaczego szlaban czy "zamknięcie" w pokoju jest złe xD co mam pójść przytulić moje dziecko jak się dowiem, że np. ukradło coś ze sklepu i symbolicznie umyć ręce jak Piłat? xD pójdzie znowu kraść bo będzie wiedziało, że w zasadzie nic złego się z tym nie wiąże. Ukradnie znowu, umyje ręce i sprawa załatwiona xD "Nie wolno kraść i pyskować do mamy bo to nieładnie. Proszę, tylko nie płacz. A teraz chodź umyjemy rączki i buzię" xD Co to znaczy, że nie można powiedzieć, że dziecko było niegrzeczne? Jeśli dziecko kogoś uderzyło to to nie było dziecko tylko jakaś ręka? xD "jeśli twoja ręka jest przyczyną grzechu, odetnij ją" xD dziecko powinno się nauczyć odpowiedzialności i tego, że za akcją idzie reakcja i wszystkie z nią związane konsekwencje a to odczłowieczanie dziecka albo raczej rozczłonkowywanie tworzyłoby tylko dodatkowe problemy. Powiedzenie, że złapało się kogoś za rękę a on mówi, że to nie jego ręka nabiera tu dosłownego. Za takich specjalistów to ja dziękuję...

  • @antygona-iq8ew

    @antygona-iq8ew

    Ай бұрын

    Jak dziecko kradnie to znaczy, że nikt mu nie wytłumaczył dlaczego tego nie należy robić. Malca nie ma co za kradzież karac, trzeba się dowiedzieć dlaczego do kradzieży doszło. Co do niegrzecznej rączki lub nóżki to się akurat zgodzę, dziwne tłumaczenie. Mysle, że ogólnie się praktykuje mówienie, że dane zachowanie było niegrzeczne raczej niż dziecko, które tego zachowania się " dopuscilo"

  • @romaroma-ge9ql
    @romaroma-ge9ql Жыл бұрын

    Klapsa a nie co dzień lać w odstępach gidz ,bo to chore nikt nic nie robi bo mówią że się mszcze za to co robili mnie i przegrali dranstwo ,dziś w nie jednym pięknym domu wszystko jest na Pokaz ,założone kamery wrazie czego dzieci już nie płaczą bo p.z mopsy nie może tego zobaczyć czysto ,a tak naprawdę to te dzieci są straszone innymi bo cię ta pani zabierze itd ,w szkole też nie wolno nic bo tatulek lub mamuśka a czasem i babcia się wtrąca wszystko jest dobrze i tak te dzieci się dalej wychowują w biciu zakłamaniu ,obłudzie i czasem w zlodziejstwie ,nie moje dziecko nie kradnie bo przecież kamienic ,ale matka ,babcia ,kradli i dzieci w tym brały udział ,a teraz ich dzieci ,bogate rodziny ,książka na ten temat ,długi ,dlugi

  • @user-pl5pi8qs7p

    @user-pl5pi8qs7p

    Ай бұрын

    ?

  • @spiryt101
    @spiryt10111 ай бұрын

    "Klapsy" to jedna z wielu zaraz jakie są importowane do domów ze świata "panóf" (oprawców żądających posługi i braku własnej inicjatywy... a już na pewno nie takiej, która jest słuszną reakcją na ich bandyctwo). "Klapsy" i wszelka inna agresja to towar importowany z zewnątrz poprzez tzw. ludzi dorosłych - to jest część wymagań pochodzących od umiłowanych przywódców wszelkiego sortu i funkcji, która spada na wnętrze rodzin, które to one powinny być centrum naszego dbania. Cena służenia panom i przymusu wstrzymywania się od naturalnych reakcji jest właśnie taka, że ludzie prędzej swoim dzieciom klapsy dadzą niż piąchę w ryj świętym panom, aby i oni wzięli się do pracy. I ma to też swoje późniejsze logiczne odbicie w świadomości dziecka - dlaczego ten kołtun zwany rodzicem mi daje klapsa, bo rzucę papierek, a kanaliom, które dokonują rozbojów lub innego wyzysku kłania się w pas. To już lepiej być uczciwym wobec swojego dziecka i uczyć go, że walisz w ryj i wyzyskujesz do oporu - wtedy takie dziecko ma znacznie większe szanse na należyte poruszanie się w przestrzeni społecznej niż dziecko zdradzone przez własnych właścicieli biologicznych. Chcesz bić swoje dzieci i je tresować, to czyń również proporcjonalną reakcję wobec reszty świata - strzelaj do bandziora z nożem dokonującego napaści, wal w ryj pałą "pana", który nie chce zapłacić należności za pracę. I wówczas będzie przynajmniej zachowana pewna czytelna spójność. Ludziom zabierany jest czas, aby dźwigali panów (panów bogów zwłaszcza zawsze i wszędzie) i ten brak siłą rzeczy musi odbijać się na wypracowaniu emocjonalnej przestrzeni między rodzicami, a dziećmi.

  • @user-pl5pi8qs7p

    @user-pl5pi8qs7p

    Ай бұрын

    mam nadzieję, że to ironia. Bicie, przemoc, w każdej formie to barbarzyństwo. A my chcemy przecież dążyć ku doskonałości "na wzór i podobieństwo Boże".

  • @spiryt101

    @spiryt101

    Ай бұрын

    @@user-pl5pi8qs7p No niestety, ale masz w wielu przypadkach sytuację bez wyjścia "bez bicia". Jeśli ktoś jest świadomym śmiałkiem na wydawanie się w ofierze wszelkim zbirom, to niech to czyni sobą, a nie nakłonionymi do tego ludźmi (nakłonionymi przeważnie już na etapie dziecięcym).

  • @barbaraxyz1890
    @barbaraxyz1890 Жыл бұрын

    Nie popieram bicia dzieci, ale klaps w sytuacji ekstremalnej ? Co w tym złego? Wychowanie bezstresowe właśnie daje owoce: np. zabójstwo koleżanki z klasy przez dwie 12- letnie koleżanki, które wcześniej sprawdziły w internecie, że nie można ich ukarać.Zamordowały z premedytacją i ….nic? To sprawa aktualna. Przypadków morderstw dokonanych przez dzieci jest coraz więcej, prawie 10% .

  • @krzysztofzakrzewski5510

    @krzysztofzakrzewski5510

    Жыл бұрын

    Czyli jesteś za biciem, bo klaps to bicie. Profesor dosłownie powiedziała, że nie można wychowywać bezstresowo. Druga sprawa, na samym początku były przedstawione statystki bicia dzieci przez rodziców, które wzrastają i idąc tym tropem przemoc wśród dzieci również może być spowodowana przemocą w domu. Czy wiesz jak te dziewczyny były wychowywane? Ile razy dostały po głowie od rodziców? Przemoc zawsze rodzi przemoc i tyle w temacie.

  • @barbaraxyz1890

    @barbaraxyz1890

    Жыл бұрын

    @@krzysztofzakrzewski5510 Wszelkie skrajności są złe, oczywiście „klapsanie” codzienne i za zwykłe nieposłuszeństwo to głupota i przemocowość, ale są sytuacje kiedy wstrząs jest potrzebny; dziecko dwuletnie rozbrykane i nie reagujące na żadne słowa jak opanować natychmiast żeby nie zrobiło sobie krzywdy? Obserwuję takie sytuacje często / możesz tłumaczyć jeśli sytuacja pozwala/, a szarpanie i krzyk są o wiele gorsze, trzymanie siłą nie jest przemocą? Łatwo ferować wyroki teoretyzując, a dziecko spadnie ze skarpy, zostanie ugryzione przez psa, któremu dokucza, włoży palec do oka niemowlakowi i ….. Oczywiście takie zachowania można skorygować, ale na to trzeba czasu, a sytuacja jest gorąca tu i teraz. Wyrzućmy skrajności i rozmawiajmy o zdrowych zachowaniach.

  • @krzysztofzakrzewski5510

    @krzysztofzakrzewski5510

    Жыл бұрын

    @@barbaraxyz1890 trzymanie za rękę swojego kochanego dziecka za rękę jest przemocą? Natomiast dawanie klapsa żeby uzyskać "wstrząs" nie jest przemocą? Jaki efekty ma ten wstrząs? Wychowywanie dziecka to zadanie dla superbohaterów z pewnością, nikt nie mówił że będzie łatwo. Kiedy dziecko biegnie w strone ulicy to czy nie lepiej wziac go za reke i spokojnie wytlumaczyc co sie stanie jak na nia wbiegnie niz dac klapsa? Np. Odwołać się do ulubionych bajek dziecka - kiedy miś stłuk sobie nóżkę to musiał iść do pana doktora i nie mógł się bawić. Bo co ten klaps załatwi? Wkłada psu rece do ucha albo ciagnie za ogon, bo nie wie jak obchodzić się z takim stworzeniem. Może warto pokazać dziecku jak traktować zwierzęta? Oczywiście łatwo jest o tym mówić czy pisać, a w praktyce trzeba wielokrotnie wziąć glęboki oddech, żeby nie wybuchnąć na dziecko. Uważam, że to jest największa sztuka wychowania dziecka, panowanie rodzica nad własnymi emocjami i to przynosi później efekty.

  • @aterovis3693

    @aterovis3693

    Жыл бұрын

    ​@@krzysztofzakrzewski5510 polewanie rąk czy innych części ciała zimną wodą w ramach kary to też przemoc. To tylko odwrotność przypalania. Różnica tylko taka, że mniej boli i nie zostawia śladu lol

  • @krzysztofzakrzewski5510

    @krzysztofzakrzewski5510

    Жыл бұрын

    @@aterovis3693 kto mówi o polewaniu? Kłania się słuchanie ze zrozumieniem... za dużo razy chyba dostałeś po głowie w dzieciństwie i widzimy tego skutki.

  • @user-cm5kv6ds7b
    @user-cm5kv6ds7b2 ай бұрын

    A po polsku można?😂

Келесі