Czy istnieje kadendcja optymalna ?

Спорт

Czy ilosć obrotów korbą ma znaczenie?
Jaka kadencja będzie optymalna na szosie a jaka w MTB?
Kiedy się bardziej męczymy a kiedu generujemy większą moc??
Jesienne Ogórki : )
22.09 - Michałki MTB
www.maraton.wielen.pl/?cat=30
/ micha%c5%82ki-18326948...
6.10 - MTB Wiórek
osirmosina.pl/index.php/mtb-wi...
/ 283240309137291
SUBSKRYBUJ: bit.ly/2wIhZQQ
INSTAGRAM: bit.ly/2wHfAWv
STRAVA: bit.ly/2z8cMWw
e-mail: zielonyf16@gmail.com
TRENING MTB dla Zielonych CALA SERIA: bit.ly/2y1niv7
DIETA KOLARSKA - CALA SERIA: bit.ly/2HmE3Fu
SINGLTREK POD SMRKEM 2018 - bit.ly/2NU4khB
PZL Sędziszów MTB TEAM GNIEZNO: bit.ly/2JGINYu

Пікірлер: 52

  • @ShwarcArnold
    @ShwarcArnold5 жыл бұрын

    Optymalna kadencja jest taka, przy której generujemy najwyższą moc w danej jednostce czasu. Można se gadać o optymalnej kadencji, ale bez jednoczesnej jej konfrontacji z generowaną mocą tak naprawdę nic to nie daje i cały czas zgadujemy. Na metę wjedzie ten pierwszy, kto wygeneruje najwyższą moc, a nie ten kto kręci szybciej lub wolniej czy kogo bardziej lub mniej pieką uda. To jest podstawowa zasada, która oczywiście ma związek z wydolnością, włóknami itd. itd. Czyli generalnie chodzi o najwyższa moc w jednostce czasu przy danej kadencji.

  • @bogusawbas6896
    @bogusawbas68965 жыл бұрын

    Wreszcie materiał z jazdy - ciekawszy od "chodzonego".

  • @GieniomaN
    @GieniomaN5 жыл бұрын

    Jak zwykle dzięki za wartościowy odcinek.

  • @emil7460
    @emil74605 жыл бұрын

    Do zobaczenia w Bielawie 💪

  • @kazikkulih
    @kazikkulih5 жыл бұрын

    Dobry kanał. Sub poszedł

  • @andrzejGrygiel
    @andrzejGrygiel Жыл бұрын

    Dobry Film Dzięki

  • @danielc-grv-szosa-mtb
    @danielc-grv-szosa-mtb5 жыл бұрын

    Nie ma za co ;) (trasa). A co do tematu filmu. Wg mnie każdy ma indywidualne podejście. Jedni wolą jeździć bardziej twardo inny miękko. U mnie optymalnie jest w przedziale 83-92 na MTB/szosa. W tym też przedziale mieści mi się średnia kadencja z zawodów. Inna sprawa to podjazdy. Tu zależy od tego kto ile ma siły/mocy w nogach i jaki preferują styl jazdy. Należy też pamiętać, aby nie mylić podjeżdżania na miękko z młynkiem. W tym przypadku należy trzymać swoją optymalną kadencję.

  • @michamleczak3444
    @michamleczak34445 жыл бұрын

    Do zobaczenia w Wiórku!

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    :)

  • @AndrzejSHaker1983
    @AndrzejSHaker19835 жыл бұрын

    6:30 ogladnij XC np Jolandy Neff ona preferuje wysoką kadencję, jak widac jest to kwestia indywidualna i zalezy jak trenuje itd. Wgłębiając sie bardziej w temat, kręcąc szybciej oszczędzamy moc w nogach, ale za to płuca pracują szybciej. Dużo zalezy od rodzaju wyscigu, czy to bedzie dlugi maraton czy bardzo ciezkie krótkie XC. Pozdro

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    jolanda jezdzi bez pomiaru mocy z tego co wiem nawet.. ale pewnie cały sztab medyczno szkoleniowy przebadał jej każde włókno mieśniowe i jezdzi tak jak trenenr powie... ) inny kevel

  • @bydlakcom80

    @bydlakcom80

    2 жыл бұрын

    No właśnie. Mój kolega to taki diesel. Jadąc za nim zazwyczaj kręcę szybciej bo tylko wtedy za nim nadążam. Kwestia genetyki i praktyki

  • @80lechoo
    @80lechoo5 жыл бұрын

    Jak przeciąłeś oponę to ją bezpieczniej było wymienić niż bawić się w jakieś łatki co nie wiadomo jak długo Ci potrzyma. Trezado dobry ale stans podobno najlepszy. Zadne mleko sobie nie poradzi z przeciętą oponą, mleko ma uszczelnić drobne dziurki. Odkąd zamleczyłem koła w 2 rowerach nie złapałem żadnego laczka! Pozdro!

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    No wiem wiem.. Ale ta opona miała przejechane 60km i szkoda mi teraz kupować kolejnej nowej.. Na nowy sezon kupię a do tego czasu bede jeździł na tej cykajacej bombie :)

  • @Maciejo_Bzde
    @Maciejo_Bzde5 жыл бұрын

    Masz może jakieś namiary, ślad GPS na tą trasę

  • @janbrzechwa3406
    @janbrzechwa34065 жыл бұрын

    Jechałem dziś na Czantorie, i ostatnią sprawą na którą miałbym zwrócic uwagę była kadencja

  • @marmarcberserker5503
    @marmarcberserker55035 жыл бұрын

    Mam czujnik kadencji, kiedys zwracalem na niego uwagę, teraz nie ma potrzeby, bo juz wytrenowalem swoje tempo. Ale po zmianie korby ze 175 na 170 nieznacznie wzrosla z 90-100 do 96-105. Po zmianie korby na krotrza lepiej mi sie wbija w tępo na plaskich odcinkach, na podjazdach z poczatku minimalnie odczulem brak dluzszej dzwigni ale po 2 miesiacach treningu strata mocy tych 3% przestała być odczówalna. Zmianę korby uważam za pozytywną przynajmiej mi pideszła mam dlugosc wewnetrzna nogi okolo 79 cm zgodnie ze sztuka 170mm jest odpowiednia.

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    no ja mam noge prawie 90cm wiec zmiana na krótszą u mnie raczej nie bedzie korzystna :)

  • @marmarcberserker5503

    @marmarcberserker5503

    5 жыл бұрын

    @@ZielonyF16 tego ci nie powiem, ale sa kolarze niscy co potrafia na dlugich korbach jeździć bo im wygodniej i wysocy co wola krotsze. Nie sama dlugosc wewnetrzna sie tu liczy ale też prolorcje dlugie uda-krotkie łydki i na odwrót. Jak ma sie kase i nie szkoda to idzie sie do profesjonalnego sklepu na bikefitting. Chociaz ja jestem zdania ze dopoki się nie spróbuję, to sie nigdy nie dowiem. Czlowiek to nie wzór, ale mega zlozona maszyna biologiczno chemiczna i czynnikow na dobor dlugosci korby pewnie jest wiecej jak tylko długosc wewnętrzna, temat rzeka :)

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    @@marmarcberserker5503 no pewnie tak jest jak mowisz.. Ale z drugiej strony czy inwestowanie w bike fitting zeby piprawic wynik w najlepszym wypadku o kilka sekund cokolwiek zmieni.. Tak samo dlugosz korby czy inne ustawienia roweru nie sprawia ze nagle w skoczę to top10 elity :) tez pewnie ma wpływ na sam komfort jazdy

  • @pawesz1249

    @pawesz1249

    5 жыл бұрын

    tępo i odczówalna :P

  • @BRUTALBIZON
    @BRUTALBIZON5 жыл бұрын

    Szosa po płaskim 90-105 podjazdy 70-80 a mtb nie mam i nie bede miał ale na pewno mniejsza.

  • @reuben-james
    @reuben-james5 жыл бұрын

    Nie ma czegoś takiego jak "optymalna kadencja". Jest natomiast coś, co nazywa się "naturalny rytm pedałowania". Ten rytm każdy ma inny - jeśli nie jeździsz ćwiczeń szybkościowych, będzie on w okolicach 80-85. Jeśli ćwiczysz, moment ten się podnosi i naturalnym rytmem może być dla Ciebie 90-95, co dla kogoś niewprawionego może oznaczać już dużą zadyszkę, ból w przy- i odwodzicielach i niekiedy skurcze w mięśniu brzuchatym łydki - oczywiście jeśli dany odcinek będzie trwał odpowiednio długo lub będzie przejechany na pewnej mocy (dla uproszczenia powiedzmy, że powyżej S4). Ten naturalny rytm można łatwo podnosić wdrażając coraz wyższe kadencje w coraz dłuższych odcinkach. Przyjmuje się, że 110-120 to taki maks, do którego można ćwiczyć. Wszystko dlatego, że ćwiczymy też stabilizację na rowerze - zwyczajnie nie podskakujemy na siodełku, jadąc z kadencją 110-115. A czy jazda w kadencji 80+ jest bardziej ekonomiczna aniżeli poniżej tej wartości - tak. Wszystko dlatego, że powiedzmy jadąc S3 w kadencji 95, większą pracę wykonuje nasz układ oddechowy, niż mięśniowy. Mięśniowy zostanie pobudzony do pracy w kadencjach poniżej 75. To tak jakbyśmy kadencją (i przełożeniem/oporem) próbowali odwzorować jazdę po płaskim i podjazd. Jeżdżąc w niższych kadencjach możemy - w zależności od mocy - poprawiać naszą wytrzymałość siłową i siłę. Ale nie jest powiedziane, że nie można jechać bardzo mocno w kadencji 130+ - wystarczy zrobić sobie sprint narastający od kadencji 80 do 130 i więcej na jednym przełożeniu (na siedząco).

  • @Cienki_Bolek
    @Cienki_Bolek5 жыл бұрын

    Hmm, jakiej długości korby masz w Swoich rowerach? Długość korby podobno ma wpływ na szybkość kadencji. Ogólnie rzecz biorąc długość korby dobierana jest przez producenta roweru wg wielkości ramy. Czyli mniej więcej dobrano długości korby do wzrostu kolarza/rowerzysty, z tendencją w dłuższe korby. Pro kolarze jeżdżą na korbach kompletnie nie pasujących do wzoru długość korby wg wzrostu. Sprinterzy (i kolarze torowi) mają przeważnie krótkie korby. Długa korba powoduję że stopy muszą pokonywać większy dystans po okręgu, to z kolei przekłada się na więcej ruchu w stawach. Wniosek? Dłuższa korba wcale nie jest lepsza, może się okazać że na krótszej korbie jesteś w stanie kręcić szybciej i jeszcze - męcząc się mniej. Dodatkowo, nie ma zależności długość korby - większa moc, moc będzie podobna, niezależnie od długości korby. Do zmiany długości korby ciało musi się zaadoptować, trwa to kilka tygodni.Taki mój wywód na podstawie kilku materiałów które ostatnio obejrzałem.Pozdro.

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    Nawet nie wiem hakiej dl korby mam ale sprawdze bo bardzo ciekawe spostrzerzenie :) chociaz nie wiem czy przy krótszej korbie nie trzeba wiecej sily zeby uzyskac taka sama moc czy to prędkość bo w koncu jednak krótsza dźwignia będzie

  • @zygyt12

    @zygyt12

    5 жыл бұрын

    trzeba jeszcze pamiętać o momencie obrotowym. Sama moc nie wystarczy jak byś miał korby np. 50mm nigdzie byśmy nie podjechali. Kiedyś gdzieś przeczytałem że Pantani pomimo niewielkiego wzrostu jeżdził na korbach 180mm.

  • @Cienki_Bolek

    @Cienki_Bolek

    5 жыл бұрын

    5 milimetrów to duża zmiana w długości korby, podobno. Sam się przekonam dopiero jak złożę kolejny rower. W obecnym mam 175mm (albo 172,5), w następny wrzucam 165:) Co do potrzeby większej siły przykładanej do krótszej korby, będę testował. Póki co, mam informacje że moc będziemy mieli podobną na innych korbach. Pewnie chodzi o adaptację ciała - moc wynika bardziej z wytrenowania, techniki, czy innych cech kolarza, nie szczegółów technicznych roweru. Słabo to rozpisałem wcześniej, krótsza korba powinna pomóc w trenowaniu techniki pedałowania, w płynności, wiemy że im kolarz ma lepszą technikę tym płynniej pedałuję jak również jest w stanie kręcić szybciej (pod 150 obrotów?), i w tym może pomóc krótsza korba, w trenowaniu szybkości kadencji, w konsekwencji poprawi nam się moc, bo będziemy mieli lepszą technikę pedałowania.Pozdro.

  • @aloch25
    @aloch255 жыл бұрын

    U mnie 95-105 w MTB. A co to za trasa co jedziesz (rejon) bo dość fajnie to wygląda 😉

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    Gniezno, jezioro Winiary, dla lokalsow łazienki :)

  • @aloch25

    @aloch25

    5 жыл бұрын

    To z Inowrocławia niedaleko 😉 trzeba by bylo sie kiedys wybrać 👍

  • @pietrekt.807
    @pietrekt.8074 жыл бұрын

    Jezdze rekreacyjnie mtb. Podjazdy robie na mlynku z max kadencja. Ale kieruje sie tylko i wylacznie checia niewyciagania lancucha. Pozdroooo

  • @tomaszturkow2981
    @tomaszturkow29815 жыл бұрын

    Jeżdżąc niemal głównie na szosie - 95-100 przy płynnej jeździe po płaskim, 85-90 podjazdy na siedząco, ok. 60 - podjazdy na stojąco na korbie, 110-120 sprint ;) Przy takiej kadencji jeździ mi się najbardziej efektywnie - przynajmniej takie mam odczucie.

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    Czyli właściwie wszystko bardzo zblizone do tego o czym mówiłem :)

  • @tomaszturkow2981

    @tomaszturkow2981

    5 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o mnie to jak najbardziej ;) Tak jak też powiedziałeś optymalna kadencja to indywidualna sprawa każdego zawodnika - dowodem chociażby wypowiedzi kolarzy z pro peletonu w jednym z ostatnich filmów GCN.

  • @ShwarcArnold

    @ShwarcArnold

    5 жыл бұрын

    @@ZielonyF16 On napisał efektywnie, a skąd wie, że to było najefektywniejsze skoro nie potrafił zmierzyć swojej generowanej mocy? Dopóki nie miałem miernika mocy też uważałem, że optymalna kadencją dla mnie jest ok. 87/90. Z miernikiem okazało się, że muszę jeździć na 95, bo dzięki temu generuję o 30/50W więcej mocy.

  • @vangogh6336
    @vangogh63365 жыл бұрын

    "Możemy generwać niższą moc a uzyskać lepsze efekty" ---- jak!!!??

  • @mineciekpl5985
    @mineciekpl59855 жыл бұрын

    Pozwalam sobie nie zgodzić się co do tego że wyższa kadencja na podjeździe tak ja to porównałeś 60/120 to większe zużycie energii. Porównałbym to np do ćwiczeń na siłowni na suwnicy zrób 60 powtórzeń z 80 kg a 120 powtórzeń z 20 kg ... W każdy ruch z tych 60 musisz włożyć kilkakrotnie więcej siły.

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    Tak, ale jak zrobisz 60 powtorzen bez zadnego obciążenia i 10 powtórzeń bez zadnego obciążenia no to mimo wszystko jednak w pierwszym przypadku bardziej sie zmeczysz

  • @muzzzzyk
    @muzzzzyk5 жыл бұрын

    eeeee... kadencja 60 a nie 120 to przy 120 2x większa praca??? no nie do końca praca to i moc i czas :P Wysoka kadencja na podjazdach MTB ma jeszcze jeden atut - to jak 2 bieg w aucie, nie mordujesz "silnika" i do tego łatwiej pokonujesz przeszkody i "wybicia" z rytmu P.S. Pamietaj o Rzykach 29.09 :P

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    nie 2x wieksza praca, ale dwa razy wiecej obrotów, wiec wieksze zurzycie energi.. juz nie patrzac na moc.. o sama ilosc wykonnanych ruchów chodzi.. :) no ale jak autem piłujesz na 1 biegu to8km podjazd zamorduje silnik na pewno :), z Rzykami bedzie ciezko..

  • @mtb8396
    @mtb83965 жыл бұрын

    Był taki mistrz od kadencji - Armstrong. Teraz jest Froom koksiarz. Każdy kto próbował szybko kręcić pod górę ,wie jak szybko złapie go przyducha.

  • @Mapinguari.

    @Mapinguari.

    5 жыл бұрын

    Wystarczy zaopatrzyć się w salbutamol i problem znika.

  • @debumcykcyk

    @debumcykcyk

    5 жыл бұрын

    Froom ma taki magiczny przycisk na kierownicy od silniczka :)

  • @przemyslaw790
    @przemyslaw7905 жыл бұрын

    istnieje, w moim przypadku jest to 100 pozdro.

  • @zaramodo09
    @zaramodo095 жыл бұрын

    Treningowo wyższa kadencja, na zawodach niższa. Ogólnie u amatorów raczej jakichś większych różnic nie będzie w osiągach. Takie jest moje zdanie.

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    tez tak mi sie wydaje, chociaz roznica mogla by byc zauwazana przy tych skrajnych wartosciach jak na przyklad 70 czy 120

  • @zaramodo09

    @zaramodo09

    5 жыл бұрын

    @@ZielonyF16 zgadza się. Ktoś już tutaj wspominał o długości ramion korby, która wydaje mi się że ma znaczenie. tzw. spinerzy będą niscy, będą kręcić szybko i tutaj krótkie ramiona będą lepsze, a tzw młynarze z długimi nogami będą lepiej radzić sobie na długich korbach, np. Criss Froome. Posumowojac, niski zawodnik wyższa kadencja, wysoki niska.

  • @feitus3705
    @feitus37055 жыл бұрын

    Ja kadencję dobieram następująco: jeżeli kręcę korbą i po kilku obrotach odczuwam pieczenie w czterogłowych uda to zrzucam na lżejszy bieg i zwiększam kadencję do ustania tego uczucia i na odwrót jeżeli mielę korbą i nie odczuwam napięcia w mięśniach to wrzucam cięższy bieg i zmniejszam kadencję :P czyli tak na wyczucie. Tak czy siak zamówiłem sobie komputerek z zestawem czujników (prędkości, kadencji, pulsu) i jak przyjdzie to będę testował jazdę na suchych danych (niestety miernik mocy trochę jeszcze ma cenę zaporową jak dla mnie).

  • @debumcykcyk

    @debumcykcyk

    5 жыл бұрын

    Jaki model?

  • @Mapinguari.
    @Mapinguari.5 жыл бұрын

    "Kadencjomierz" XDD

  • @ZielonyF16

    @ZielonyF16

    5 жыл бұрын

    Mocomierz tez moze byc :)

  • @dutkowskimarcin
    @dutkowskimarcin5 жыл бұрын

    Kolana tytanowe

Келесі