Czesi zniszczyli polski bombowiec! | Ił-28 w polskiej służbie

Автокөліктер мен көлік құралдары

Iljuszyn Ił-28 w kodzie NATO Beagle nie był zbyt nowatorskim projektem, okazał się jednak bardzo efektywnym bombowcem odrzutowym, zdolnym do przenoszenia broni jądrowej, a także wykonywania tradycyjnych zadań powierzanych samolotom tej klasy. Warto dodać, że był to jeden z najliczniej produkowanych samolotów bombowych na świecie. Maszyny tej klasy znajdowały się także na wyposażeniu polskich sił powietrznych. Jak to się wszystko zaczęło? Aby zrozumieć sytuację w jakiej znalazło się polskie lotnictwo wojskowe w drugiej połowie lat 40., gdy Polska stała się częścią bloku wschodniego musimy cofnąć się do jesieni 1944 r. Wówczas to pojawiła się koncepcja rozbudowy „ludowego” lotnictwa polskiego. Jeszcze podczas wojny planowano utworzyć trzy dywizje lotnicze, złożone z trzech pułków oraz zaplecza w postaci jednostek logistycznych. W sumie, polskie lotnictwo miało liczyć cztery dywizje. Jedną myśliwską, jedną bombową, jedną szturmową i jedną mieszaną. Polski personel dość licznie służył jedynie w 4 Mieszanej Dywizji Lotniczej, w skład której wchodziły 1 PLM „Warszawa” oraz 2 PNB „Kraków”. 3 PLSz był w większości obsadzony przez lotników radzieckich, ale jesienią 1944 r. do pułku trafiła pierwsza grupa wyszkolonych na terenie ZSRR polskich strzelców pokładowych, którzy zastąpili obywateli Związku Radzieckiego.
Do wiosny 1945 r. w oparciu o personel radziecki udało się sformować trzy dywizje, jednakże poziom ich wyszkolenia był bardzo różny. Dywizja myśliwska nadawała się do wzięcia udziału w walkach na froncie, podobnie zresztą jak dywizja latająca na samolotach szturmowych Ił-2. Pewien problem stanowił poziom wyszkolenia załóg latających w dywizji bombowej wyposażonej w samoloty Pe-2. Dowództwo lotnictwa ludowego Wojska Polskiego, uznało, że nie ma sensu czekać na doszkolenie dywizji bombowej i do udziału w operacji berlińskiej skierowało 2 dywizje z 3 wchodzących w skład 1 Mieszanego Korpusu Lotniczego. Po wojnie wciąż napotykano na poważne problemy z ukompletowaniem załóg. Szkolenie polskiego personelu latającego i technicznego przedłużało się, co wynikało choćby z całkowitego zniszczenia polskich szkół lotniczych przejętych przez Niemców, którzy uciekając przed nacierającą Armią Czerwoną niszczyli co się dało. W tej sytuacji, po wojnie zdecydowano się na zmniejszenie stanów osobowych polskich jednostek lotniczych. Po przeprowadzeniu redukcji w polskim lotnictwie pozostał tylko jeden pułk latający na samolotach Pe-2, który tymczasowo stacjonował w okolicach Łęczycy. Stan ten trwał do początku lat 50., gdy samoloty Pe-2 były już sprzętem przestarzałym. Podjęto próby zastąpienia ich w służbie liniowej nowocześniejszymi bombowcami Tupolew Tu-2, ale również to rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
A jeśli podoba się Państwu to co robię i chcecie zobaczyć więcej treści na kanale, zapraszam do stawiania mi wirtualnej kawy. Aby to zrobić wystarczy wejść w link i dokonać przelewu na wybraną przez siebie kwotę: buycoffee.to/balszoi
W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:
/ @yolkhere
#lotnictwo #aviation #airforce #myśliwiec #fighter #bomber #il28 #czechoslovakia #coldwar #zimnawojna #polska

Пікірлер: 94

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek35492 ай бұрын

    Dziękuję prowadzącemu kanał i wszystkim wspierającym oraz widzosłuchaczom. Pozdrawiam.

  • @swarozyc6451
    @swarozyc6451 Жыл бұрын

    Ale Polska podczas ćwiczeń zestrzelła czechosłowacki myśiwiec i też w ramch rekompennsaty przekazała im swoiego myśliwca. Czechosłowacki plot przeżył.

  • @Balszoi

    @Balszoi

    Жыл бұрын

    I jest o tym film na kanale

  • @tomasmagera

    @tomasmagera

    7 ай бұрын

    z czeskim pilotem jest długi wywiad na YT, katapultował się z samolotu nawet dwa razy, w polskim szpitalu dostał kwiaty i butelkę wódki od "zwycięzcy" 😀

  • @freddieapf2632
    @freddieapf2632Ай бұрын

    W dzieciństwie byłem na kolonich letnich w Siemirowicach - "wewnątrz" gęstego i pofałdowanego kompleksu leśnego, obok bazy zbudowano nad rzeczką mini miasteczko z ugodnieniami dla mieszkańców tj. rodzin pilotów i członków bazy, (w tym szkołę - budynek; tzw. 60-latka), w której stacjonowałem 3 tygodnie. W ramach urozmaicenia pobytu zaprowadzono nas na płytę lotniska, stały tam 2 Iły-28 i Iskra, można było je dotykać. Jeden Ił-28 miał opuszczony trap z tylnej kabiny strzelca, więc zaglądaliśmy do tej kabiny, wysunięci, tak mniej więcej do pasa ponad podłogę. Pytałem towarzyszącego nam członka bazy w co są uzbrojone te samoloty i odpowiedział, że w torpedy i bomby głębinowe. Notabene, nasze kolonie zorganizował Związek Pol. Plastyków.

  • @baszta1000
    @baszta1000 Жыл бұрын

    5:31 żal ogromny, ze marnowane sa pieniadze na jakies partyjne laweczki narodowe a brak kasy na renowacje chociazby takich eksponatów , smutek

  • @Balszoi

    @Balszoi

    Жыл бұрын

    No bo przecież lepiej dać miliony na ławeczki, które nie przetrwały roku, niż "sowiecką zbrodniczą" technikę restaurować.

  • @baszta1000

    @baszta1000

    Жыл бұрын

    @@Balszoi nawiet sowieci potrafili zadbac o hitlerowski sprzęt wojskowy - stad mają tak bogate muzea , które zarabiaja . To samo inne kraje ; sprzęt, bunkry , istotne miejsca , w Anglii tego opór. Czesi i Słowacy także mają. U nas śmietnik . Serce sie kraje jak jestem w Muzeum w Gdyni - działa , nierzadko ze stanowisk 1939 , sprzęt .... smutek. Ale na kolejne kółko różańcowe blisko rządowe - spoczko.

  • @dariuszpaprocki8693

    @dariuszpaprocki8693

    9 ай бұрын

    pisuar już odszedł w mroki historii

  • @mariuszjakis8678
    @mariuszjakis8678 Жыл бұрын

    Z tą data zakończenia służby Ił-a28 to ciekawa historia.Jestem przekonany że 1983 roku widziałem go holującego ,,rękaw" na jednym z poligonów SOW (śląski okręg wojskowy).

  • @TheGrzes1966

    @TheGrzes1966

    Жыл бұрын

    Potwierdzam. Też coś takiego widziałem i też mniej więcej w tym czasie.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    @@TheGrzes1966 Rękawy strzeleckie w POWIDZU - stosowano w latach 60. oraz w latach 70. - a na pewno do około do połowy dekady owych lat.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Mógł to być Ił-28H lotnictwa ZSRR.

  • @arkadiuszwachowski3055
    @arkadiuszwachowski3055 Жыл бұрын

    Dzięki za program😊😊😊

  • @tomaszwojewodzki5081
    @tomaszwojewodzki5081 Жыл бұрын

    wow pierwszy samolot którego skleiłem ):

  • @jaroslawnicinski6332

    @jaroslawnicinski6332

    Жыл бұрын

    Mam ten numer ,,Małego Modelarza" ale niekompletny - ktoś wyciął jedno skrzydło. 😀 Ale jak się zbiorę, to go skleję (a raczej jego kopię, bo wtedy da się wydrukować i brakujący płat).

  • @tomaszwojewodzki5081

    @tomaszwojewodzki5081

    Жыл бұрын

    @@jaroslawnicinski6332 powodzenia :)

  • @przemysawsz.2659
    @przemysawsz.26597 ай бұрын

    Witam propo ciekawostki na końcu materiału to ten rekordowy skok z 11900m i po 195 sek na wysok400m otworzył spadochron to ja też z ciekawości zapytam z jaką on prędkością spadał przez te 11500m - mnie wychodzi około 60m/s a prędkość w km? Wie ktoś jak to obliczyć bo mnie przeraża taka prędkość i czy nie odbiło to się jakoś na tym skoczku. Bardzo ciekawy materiał, za małolata miałem taki model i wtedy już widziałem podobieństwo tegoż samolotu do naszego pzl 26 łoś ale oba samoloty oczywiście z różnych epok lotnictwa są.

  • @czesawkazecki7689
    @czesawkazecki7689 Жыл бұрын

    Z lotniska w POWIDZU - doszło do 9 katastrof lotniczych - w których utraconych zostało 10 Ił-28, z tego 8 bombowców, 1 w wersji R (na lotnisku zapasowym w PIENIĘŻNICY) i i1 w wersji E - bardzo podobny do Ił-28R - w 1975 r.. Zginęło w nich 30 lotników oraz pilot MiG-19PM z CSRS jako 31. Uratowało się 2 lotników : nawigator w 1961 r. i pilot w 1964 r. w CSRS. Dodatkowo zginęło 2 techników z personelu technicznego (w 1957 r. - w kabinie nawigatora i w 1959 r. - jako "pasażer" w kabinie strzelca). W 5 samolotach - w ich komorach bombowych znajdowały się bomby lotnicze (w 1960 r., w 2 Ił-28 w 1961 r., w Ił-28R - które eksplodowały podczas katastrofy i w Ił-28E w 1975 r.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Na terenie POLSKI - doszło do kilku innych katastrof lotniczych samolotów Ił-28, w tym jednego samolotu z CSRS (w obszarze pomiędzy WARSZAWĄ a ŚLĄSKIEM, możliwe, że na skraju województwa warszawskiego, który spadł wraz załogą na teren gospodarstwa rolnego, gdzie zginęła 1 kobieta w oborze podczas udoju krów - wg informacji podawanych w internecie ; lotnicy z CSRS - zginęli).

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    W 1956 r. - w wyniku zderzenia się w rejonie DĘBLINA 2 IŁ-28 (bombowca i wersji szkolnej UIł-28) - zginęło 6 lotników z DĘBLINA. W 1961 r. - zginęła załoga samolotu z MODLINA. Jedna załoga Ił-28R - zginęła z lotniska w CEWICACH (SIEMIROWICACH), należącego do lotnictwa MARYNARKI WOJENNEJ. Na lotnisku w SŁUPSKU - po wylądowaniu - w wyniku pożaru samolotu - zginął strzelec pokładowy Ił-28 a samolot uległ zn iszczeniu. Doszło też na przestrzeni lat do utraty paru samolotów podczas lądowań - jak na lotnisku w MODLINIE - gdzie samolot spłonął. Przy lądowaniu - uszkodzony został jeden samolot na lotnisku WARSZAWA BABICE ( BEMOWO ) i na lotnisku w SOCHACZEWIE ( mogły potem trafić do szkół lotniczych ). W locie nocnym z lotniska w SŁUPSKU - został utracony 1 samolot z15. Eskadry Holowniczej - którego pokład musiała opuścić załoga. Po raz pierwszy i jedyny w POLSCE . - zdołał się uratować strzelec radiotelegrafista.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Podczas lotu na dużym pułapie - wykonanym z MODLINA - na pokładzie Ił-28 - zmarł w wyniku niedotlenia nawigator samolotu.

  • @FuckEkoTerroryzmLoveDiesel
    @FuckEkoTerroryzmLoveDiesel5 ай бұрын

    Ta formacja orła robi wrażenie

  • @krych110
    @krych110 Жыл бұрын

    W miasteczku WITKOWO koło Powidza jeden stoi można sobie obejrzeć

  • @waldemarwolnowski2791

    @waldemarwolnowski2791

    5 ай бұрын

    Ponieważ w Witkowie zbudowano osiedle dla kadryPułku i lotniska w pobliskim Powidzu.

  • @jamistyk2538
    @jamistyk2538 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał Przyjacielu ! Pozdrawiam .😊

  • @Lemiod
    @Lemiod Жыл бұрын

    Pozdrawiam.... :)

  • @zodiak865
    @zodiak865 Жыл бұрын

    Dziękuje .

  • @kpac3826
    @kpac3826 Жыл бұрын

    Widziałem jak leciał nad miastem w pozycji odwróconej - do góry kołami. I nie było to na pokazach :)

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Brzmi to zupełnie niewiarygodnie - zwłaszcza w locie nad miastem - chyba że tuż przed jakąś katastrofą. Czy to mógł być samolot ZSRR - z jakiegoś ich lotniska ? Iły - nie miały takich właściwości do tego typu manewru.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Nad jakim polskim miastem - lub w jakiej było to części POLSKI ? Z Ił-28 które uległy katastrofom w POWIDZU - taki samolot w locie odwróconym mógł być ewentualnie zaobserwowany w grudniu 1969 rolu - w okolicy miejscowości PAKOŚĆ (na zachód od INOWROCŁAWIA), jednakże tego dnia był stosunkowo niski pułap chmur.

  • @Woli8183
    @Woli8183 Жыл бұрын

    Nad Stalinogrodem a nie Katowicami 🤔🤷🏼

  • @robertsikora2755

    @robertsikora2755

    Жыл бұрын

    "Panie, czy to już Katowice?" "Nie, jeszcze Stalinogród"...

  • @krystianszczepanskiiii
    @krystianszczepanskiiii Жыл бұрын

    ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @maciejfidos4014
    @maciejfidos4014 Жыл бұрын

    Sierż. Paweł Konopka był strzelcem na Ił-28. Pochodził z Kozienic!

  • @roadster241
    @roadster241 Жыл бұрын

    Po wojnie mieliśmy wielu dostępnych pilotów, ale latających na zachodzie, a ci po powrocie do kraju traktowani byli jak szpiedzy i kolaboranci. Szczególnie w czasach stalinowskich. Padło stwierdzenie 'kupowaliśmy' - tak, uzbrojenie i licencje na jego produkcję w kraju kupowaliśmy od zsrr. W rosyjskim społeczeństwie do dziś panuje przekonanie, że oni nam coś dawali, że utrzymywali nas i inne kraje bloku wschodniego. Kraj wymagał odbudowy a my musieliśmy wydawać ogromne sumy na zbędne uzbrojenie i utrzymywanie dużej armii.

  • @Balszoi

    @Balszoi

    Жыл бұрын

    Pozwolę sobie zwrócić uwagę na dwie rzeczy. "Po wojnie mieliśmy wielu dostępnych pilotów, ale latających na zachodzie, a ci po powrocie do kraju traktowani byli jak szpiedzy i kolaboranci." - Fakt, ale nie wszyscy, ponadto SB-2, Pe-2, Tu-2, był zupełnie innym pod wieloma względami pewnie gorszym (jakość wykonania) sprzętem niż Wellington, Lancaster, Halifax. Kolejna sprawa wartość wielu powracających oficerów, zwłaszcza tych starszych jak Ścibor choćby było, no... taka sobie. To byli ludzie wiekowi nadający sie do sztabu, ale nie do linii. "Padło stwierdzenie 'kupowaliśmy' - tak, uzbrojenie i licencje na jego produkcję w kraju kupowaliśmy od zsrr." - Tak kupowaliśmy i jest sporo fajnej dokumentacji na ten temat, więc cieszę się, że jesteśmy zgodni ;) "W rosyjskim społeczeństwie do dziś panuje przekonanie, że oni nam coś dawali, że utrzymywali nas i inne kraje bloku wschodniego." - w okresie wojny, faktycznie wyposażenie 1 DP i jednostek przy tej okazji formowanych dawali darmo. Natomiast co do okresu powojennego to nie spotkałem się z takimi głosami. "Kraj wymagał odbudowy a my musieliśmy wydawać ogromne sumy na zbędne uzbrojenie i utrzymywanie dużej armii." - To jest dokładnie ten sam problem, który był po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. 26 Dywizji Piechoty na stopie pokojowej przejadało pół budżetu wojskowego w kraju który dopiero odbudowywał swój przemysł i wzgledem innych państw w regionie był zapóźniony o dwa trzy lata z tą odbudową.

  • @antonigindorowicz2456

    @antonigindorowicz2456

    Жыл бұрын

    Jakoś o dziwo nikt nie wspomniał że od podstaw stworzyliśmy lotnictwo i szkoły lotnicze w Pakistanie.Dlaczego nikt nie wspomni o szkołach lotniczych,morskich w Anglii ,RPA i o wielu pilotach wojskowych którzy latali póżniej w lotnictwie cywilnym na Zachodzie zamiast dać się zamknąć w sowieckich łagrach.

  • @madfalcon9103
    @madfalcon9103 Жыл бұрын

    Miałem okazję całego zwiedzić i trochę się pobawić , stał takowy w COSSTWIL w Oleśnicy , po za innymi starymi maszynami , fajna sprawa i czekałem na ten materia , Pozdrawiam

  • @witoldw1539

    @witoldw1539

    Жыл бұрын

    Bawiłem się nim w nim jak udało się przejść przez dziurę w płocie, a wartownik nie zauważył. Niestety gdzieś na początku lat 90-tych przyjechała straż pożarna i pocięli samolot na złom. Taki sam lot spotkał 2 leżące obok wraki Lim-ów-2.😢

  • @pickupwpodrozy4131

    @pickupwpodrozy4131

    Жыл бұрын

    @@witoldw1539 witaj nie przypominam sobie aby on tam stał.... 88-90 byłem w COSSTWIL

  • @witoldw1539

    @witoldw1539

    Жыл бұрын

    @@pickupwpodrozy4131 kiedy to było to Ci nie powiem, ale stały za hangarem eskadry technicznej obok OSF.

  • @pickupwpodrozy4131

    @pickupwpodrozy4131

    Жыл бұрын

    stały tam do szkoleń... i owszem był jeden dosyć podobny.... wydaje mi się że miał silniki śmigłowe....lecz już pewien nie jestem.....

  • @witoldw1539

    @witoldw1539

    Жыл бұрын

    @@pickupwpodrozy4131 na 100% to był Ił-28. Konkretnie jego wersja szkolna UIł-28.

  • @wojteksmag8286
    @wojteksmag8286 Жыл бұрын

    O wypadku nad Pragą słyszałem, ale o zamknięciu pilota "za szpiegostwo" to nie. Ale to dowód na powszechną w demoludach szpiegomanię... I jeszcze pytanie - 15:14 - co to za "ustrojstwo" za Ił-em?

  • @Balszoi

    @Balszoi

    Жыл бұрын

    Na moje to jest rękaw holowniczy do strzelań powietrznych

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    @@Balszoi Jest to holowany na stalowej linie cel strzelecki o nazwie GACEK (możliwe, że GACEK 2). Takowe GACKI były też używane na innych lotniskach, m. in. w SOCHACZEWIE, jako cel holowany za specjalnie przystosowanym samolotem myśliwskim Lim-2, z zaczepem do holowania owego GACKA. Iły w POWIDZU - holowały tzw. rękawy strzeleckie koloru białego. Rosjanie - na lotnisku w NRD - w GARZ koło ŚWINOUJŚCIA - za Ił-28 holowali nad Bałtykiem cele powietrzne w postaci dużej przepołowionej półkuli koloru pomarańczowego, jeszcze na początku lat 80 tych (w GARZ były MiG-21bis i Mig-23).

  • @przemysawsz.2659

    @przemysawsz.2659

    7 ай бұрын

    Wydaje mi się że jakiś rodzaj celu do ćwiczeń strzeleckich?

  • @Kadzi1988
    @Kadzi1988 Жыл бұрын

    dobre

  • @michagno5706
    @michagno5706 Жыл бұрын

    We Witkowie mozna obejrzeć zadbany egzemplarz

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Jest to wersja Ił -28 E - walki radioelektroniczne,j z fikcyjnym nr burtowym 10 (faktycznie z nr 8).

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Samolot ten - po modernizacji w CSRS - nie mógł już przenosić żadnych bomb lotniczych - gdyż w komorze bombowej miał zamontowaną aparaturę elektroniczną.

  • @CristinaAjowimsky
    @CristinaAjowimsky Жыл бұрын

    👌🏼👌🏾👌🏿👌👌🏽👌🏻

  • @KS-ModelismoAviacionHobby
    @KS-ModelismoAviacionHobby Жыл бұрын

    uwilebiam go

  • @rzoseph
    @rzoseph Жыл бұрын

    Czy ta 1 fotka to nie z War Thunder ? XD

  • @mirek1275
    @mirek12759 ай бұрын

    Warto dodać że ił28 powstał w biurze Iljuszyna opracowany przez niemieckich konstruktorów pracujących w tym więzieniu na bazie ił22, którego protoplastą był Arado ar 234.

  • @krzysztofkwasnicki3188
    @krzysztofkwasnicki3188 Жыл бұрын

    Sklejałem kiedyś model tego samolotu wyprodukowany w NRD. :)

  • @Balszoi

    @Balszoi

    Жыл бұрын

    Kartonowy - kojarzę.

  • @SQ3OPI
    @SQ3OPI Жыл бұрын

    Może jakiś odcinek poświęcisz osobie Tadeusza Dulli ? Ciekawa postać, chyba od niego zaczęła się w Polsce służba Wys-Rat i Lifesupport.

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 Жыл бұрын

    ale samolot ładny

  • @jansupronowicz1300
    @jansupronowicz1300 Жыл бұрын

    Co to są te obiekty widoczne o 13:56? Bomby? Rakiety? Silniki odrzutowe?

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Była to wersja szturmowa Ił-28 z 12 sztukami wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych typu UB-16 57U ( każda na 16 pocisków S-5 M - do celów powietrznych - na odległości do ~ 2 km lub do niszczenia siły żywej na ziemi i sprzętu nieopancerzonego albo S-5K z głowicą kumulacyjną - do niszczenia celów naziemnych ( sprzętu opancerzonego ). Wyrzutnie UB-16 z pociskami kalibru 57mm - były stosowane m. in. na MiG-21, Su-7, Su-20, Su-22, MiG-23, na śmigłowcach Mi-8, Mi-24. Mogła to raczej być doświadczalna wersja Il-28 lub małoseryjna modernizacja Ił-28 - zmniejszająca zasięg samolotu i mało skuteczna co do manewrowości samolotu..

  • @jansupronowicz1300

    @jansupronowicz1300

    Жыл бұрын

    @@czesawkazecki7689 Podziwiam dogłębną znajomość tematu.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    @@jansupronowicz1300 Mam bogate zbiory książek i czasopism lotniczych - choć akurat tutaj większość danych podaję z pamięci - bo owe publikacje mam tak ciasno poukładane - że odszukanie ich - zajęłoby mi dużo czasu.

  • @marcinbieniek4796
    @marcinbieniek4796 Жыл бұрын

    A co z IŁem-28 który uciekł parze dyrzurnej Mig-19 lotnictwa Czechosłowacji bo było takie zdarzenie ale nasi zrobili pa pa i tyle.

  • @vt1100
    @vt1100 Жыл бұрын

    Kurcze taki Łoś tylko z silnikami nowszymi hah;)

  • @marekjuszkiewicz5867
    @marekjuszkiewicz5867 Жыл бұрын

    10;09 naliczyłem 28 a nie 35 samolotów

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Owe 28 Ił-28 - są z defilady z 22. VII.1969 roku - której to część z samolotami odrzutowymi nie doszła do skutku z powodu nieodpowiedniego, zbyt niskiego pułapu chmur (zdjęcia pochodzą z wcześniejszych lotów treningowych).

  • @michamakarski9878
    @michamakarski9878 Жыл бұрын

    Knedliczkizawsz coś nawywijajom Szwejk zawsze na swoim miejscu ale w zapale mogom napasc na polandie za 38 rok i zagarnąć Berg slonsk

  • @czesawkazecki7689
    @czesawkazecki7689 Жыл бұрын

    Samoloty IŁ-28 do POWIDZA przyleciały nie we wrześniu 1957 roku - lecz 4. lipca 1957 roku (w czwartek). Pierwsza katastrofa Ił-28 w POWIDZU nastąpiła nastąpiła 1 sierpnia 1957 r. koło WÓLKI , w okolicy STRZAŁKOWA.

  • @marekk1337
    @marekk1337 Жыл бұрын

    Szkoda ze nie mielismy Tu-95

  • @kwestionariusz1

    @kwestionariusz1

    Жыл бұрын

    Bombowce strategicxne maja tylko mocarstwa a nie popierdolki🥱

  • @robertsikora2755

    @robertsikora2755

    Жыл бұрын

    Aleś Waszmość łakomy! Mi wystarczyłby Tu-4, który był "punktem wyjścia" do Tu-95 😁 swoją drogą niektórzy widzą podobieństwo między Tu-2 i naszym Łosiem PZL.37B 😂🤣😅😆

  • @witoldw1539

    @witoldw1539

    Жыл бұрын

    Tu-95 byśmy nigdy nie dostali, ale żal, że po Ile nie dostaliśmy Tu-16 a potem Su-24.

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    W 1956 r . w POWIDZU były 2 eskadry Tu-16 w lipcu, a jeden niesprawny samolot odleciał dopiero we wrześniu 1957roku - gdy na tymże lotnisku pojawiły się już pierwsze Lim - 2 w 38. PLM. Wcześniej w POWIDZU - w 1956 roku - był też krótko pułk polskich samolotów Ił-10 (z INOWROCŁAWIA lub z BYDGOSZCZY ? ewentualnie z PIŁY ? ).

  • @witoldw1539

    @witoldw1539

    Жыл бұрын

    @@czesawkazecki7689 ale te Tu-16 to były polskie czy radzieckie?

  • @user-je5vg3tx7d
    @user-je5vg3tx7d Жыл бұрын

    Mój ojciec służył w Powidzu w wojsku w momencie przezbrojenia z Ił28 i właśnie dziwne bo mówił że przychodziły Su 7 a nie Su 20

  • @czesawkazecki7689

    @czesawkazecki7689

    Жыл бұрын

    Su - 7 przylatywały na prace okresowe do POWIDZA, do 46.PWL. Z Su - 7 - w POWIDZU było kilka samolotów w wersji szkolno - bojowej przy samolotach Su - 20.

  • @jacekcoprzypaliplacek4306
    @jacekcoprzypaliplacek4306 Жыл бұрын

    Nie pamiętam dokładnie daty ani miejsca w którym to się wydarzyło .Czechosłowaccy piloci latali Su 7 u nas na ćwiczeniach,polacy wylecieli z zamiarem zestrzelenia markowanego przez pepików wroga,lecz jeden z polskich samolotów pary dyżurnej uległ awarii i natychmiast podstawiono sprawny ,jednak ten nie miał na podwieszeniach broni ćwiczebnej lecz prawdziwe i tak polak zestrzelił SU7.Pilot przeżył.

  • @jozroz8617

    @jozroz8617

    11 ай бұрын

    Do zderzenia doszło podczas ćwiczeń w lotach nocnych. Wówczas byłem mechanikiem radiowym na tych samolotach w Powidzu. Pamiętam tę noc, kiedy moja eskadra techniczna wracając z ćwiczeń patrzeliśmy z przejęciem na puste miejsce po tym samolocie na sąsiedniej stojance. Leżał tylko stos ochronnych brezentowych pokrowców z tego samolotu.

  • @jansupronowicz1300
    @jansupronowicz1300 Жыл бұрын

    Ruski B-52?

  • @andrzejlasek7927
    @andrzejlasek7927 Жыл бұрын

    udźwig wg wiki tylko 1000kg

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M Жыл бұрын

    Dziendoberek!

  • @ryszardzeitz6157
    @ryszardzeitz6157 Жыл бұрын

    W 1955 roku IŁ-28 stał na stojance w TSWL Zamość. Nikt się nim nie interesował.

  • @wraahmobby8428
    @wraahmobby8428 Жыл бұрын

    A więc wojna!

  • @piotrtg_SP9TDC
    @piotrtg_SP9TDC Жыл бұрын

    Pierwszy

  • @krukpolny8505
    @krukpolny8505 Жыл бұрын

    Polskie Ziemie w Czechach. Google.

Келесі