No video

„Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja”. Debata z cyklu Areopag Uniwersytetów

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała świat. Mówimy o tym, że stanowi tzw. disruptive technology, czyli przełomową innowację w technologiach, które odmieniły nasze codzienne życie. Z drugiej strony, jak zauważa dr Barbara Konat z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM, „prawdziwym problemem jest to, że dla przyszłych modeli językowych będziemy mieć coraz mniej danych wygenerowanych przez ludzi. Zaczynamy tutaj wchodzić w syndrom węża połykającego własny ogon. Drugą rzeczą jest to, że jeśli w tej chwili widzicie video w Internecie, to jest bardziej prawdopodobne, że jest ono wygenerowanie, niż że jest prawdziwe”.
Co nas czeka w przyszłości w kontekście sztucznej inteligencji? Czy i jak zmienią się procesy społeczne, komunikowanie, nauka czy edukacja? Czy staniemy się potęgą intelektualną i społeczną, czy jednak dotknie nas stagnacja?
To niektóre z wątków kolejnej dyskusji z cyklu Areopag Uniwersytetów.
Debata odbyła się 19 czerwca 2024 o godz. 16:00 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego 1. Eksperci z czterech uczelni dyskutowali o wpływie AI na komunikację i procesy społeczne, prywatność i bezpieczeństwo, edukację, naukę i media.
Eksperci: prof. UW dr hab. Renata Włoch, prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak, dr Szymon Bobek (UJ), dr Paweł Fortuna (KUL)
Moderatorka: prof. UAM dr hab. Natalia Walter.

Пікірлер

    Келесі