No video

CO NAS ZASKAKUJE W POLSCE A.D. 2020

Polska z perspektywy emigracyjnej - czy to jest wciąż to samo państwo?
Subskrybuj nasz kanał: / @emigrandatv
Nie zapomnij o łapce w górę, jeśli Ci się podobało!
FACEBOOK: / emigrandatv
INSTAGRAM: / emigrandatv
Napisz do nas: emigrandatv@gmail.com

Пікірлер: 49

  • @TheCapricorn10
    @TheCapricorn103 жыл бұрын

    Ciekawe co opowiadacie. Ja mieszkam od 2 lat w Stuttgarcie i mam trochę inne odczucia co do cen. W Niemczech jest wyraźnie drożej ( być może Warszawa osiąga już podobne ceny, natomiast każe inne miasto w PL jest dużo tańsze od Stuttgartu, ja akurat pochdzę z Krakowa i porównuje te dwa miasta. Mieszkanie 2-3 razy taniej, spożywka 10%-15%% taniej, usługi w ogóle nie ma porówania jak np fryzjer kosztuje 4 razy tyle co KRK). Odnośnie rozwarstwienia społecznego warto zwrócić uwagę na jedną rzecz, która moim zdaniem jest dość istotna, mianowicie różnice kulturowe np to że wielu tutaj mieszka protestantów. W kulturze protestanckiej chwalenie się bogactwem jest wysoce niemoralne, tym samym bogaci nie obnoszą się ze swoim bogactwem, ale wystarczy tylko spojrzeć jakie samochody jeżdżą po miastach niemieckich. W Polsce natomiast panuje przekananie "postaw sie a zastaw się " :) Być może Warszawa tutaj wiele sie nie różni od Berlina czy Monachium, ale reszta Polski w moim odczuciu jednak tak. Pozdrawiam

  • @wojciech9311
    @wojciech93113 жыл бұрын

    hej Ekipo! Fajny filmik :) nie wiem jak teraz ale jeszcze 4 lata temu w B.-W. wiele REWE było do 24, a już od kilkunastu lat pozostałe REWE do 22. Z kulturą jazdy to faktycznie miałem podobne spostrzeżenia, ale uważam, że w wielu miejscach we Włoszech i w (przynajmniej części) Azji jest znacznie gorzej :) widząc czasem filmiki na necie zza wschodniej granicy mam wrażenie, że tam też, ale nie wiem na pewno bo nie byłem. Co się z tym odrobinę łączy to sposób i miejsca parkowania, niestety ludzie dostosowują się do infrastruktury, ale robią to czasem w fatalny sposób :( Odzywajcie się jak kiedyś znów będziecie w Warszawie! Pozdrowienia ze Stolicy!

  • @malgorzataczajkowska7189
    @malgorzataczajkowska71893 жыл бұрын

    Ale ceny usług typu fryzjer, dentysta, masażysta to jednak na korzyść Polski, jeśli ktoś ma dobrze płatny zawód i własne mieszkanie to żyje mu się lepiej. Nie każdy ma niskie pensje, w Niemczech państwo dużo dopłaca do mieszkania, na dzieci dlatego tej biedy u nich nie widać.

  • @katarzynabojarska4676
    @katarzynabojarska46763 жыл бұрын

    Bardzo się cieszę jak Was widzę ♥️❤

  • @camilosimon9189

    @camilosimon9189

    3 жыл бұрын

    instaBlaster.

  • @Krzysztof25XD
    @Krzysztof25XD3 жыл бұрын

    Świetne i bardzo trafne obserwacje! Osobiście też dostrzegam w Polsce te wzrastające rozwarstwienie i tą dwutorowość z jaką Polska się rozwija. Od siebie dodałbym jeszcze panujący w Polsce okropny nieład architektoniczny, gdzie nowoczesny biurowiec potrafi stać obok rozpadającej się kamienicy lub bloku i jest to normalne.

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Tak, urbanistyka w PRL przy tym co dzieje się w III RP wydaje się nie taka zła :D Trochę ta obserwacja zawiera się w naszym spostrzeżeniu z reklamami. Nie wspominaliśmy o tym, ale ogrodzone osiedla to kolejny szok kulturowy i taka antyurbanistyka. Mimo to, obserwuję też pewne drobne zmiany na +, nowe np. bardzo pozytywnie odbieramy zmiany na nabrzeżu Wisły w Warszawie.

  • @mikoaj

    @mikoaj

    3 жыл бұрын

    @@emigrandaTV Ale w Stanach Zjednoczonych jest coraz większe rozwarstwienie nawet większe niż w Polsce , natomiast w niektórych krajach zachodnich faktycznie , coraz większa równość obywateli .

  • @goosia2914
    @goosia29143 жыл бұрын

    Dałam lajka w momencie, gdy mówiliście o przekraczaniu prędkości.

  • @AgnieszkaMPVlog
    @AgnieszkaMPVlog3 жыл бұрын

    Miło Was widzieć 😄 Też miałam lekki szok kulturowy jak byłam teraz dłużej w Polsce 😅 Ceny również mnie zaskoczyły, prawie tak jak te, które zobaczyłam będąc pierwszy raz w Szwajcarii 😉

  • @jolantakern4523
    @jolantakern45233 жыл бұрын

    Tak macie rację co do cen w Polsce ,do kosmetyków i chemii dorzuciła bym jeszcze elektronikę i sprzęt AGD , które to można w Niemczech kupić korzystniej

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    właśnie, bardzo nas to dziwi, bo przecież wynajem powierzchni sklepowej, magazynowanie, pensja obsługi sklepu, transport, wszystko jest generalnie tańsze w Polsce, granicy celnej między Polską a Niemcami nie ma, a jednak Polacy muszą za wszystko płacić więcej niż Niemcy...

  • @matsonkepson8381
    @matsonkepson83813 жыл бұрын

    Zapomnieliście dodać że prawie żaden dzban nie zwalnia przed przejściem, dosłownie pojedyncze przypadki się zatrzymują a reszta przejedzie cię na przejściu dla pieszych jak puszkę

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Dziesięć lat temu to tak wyglądało, obecnie w Polsce nas szokuje że aż tyle osób się zatrzymuje! ;)

  • @Top.M
    @Top.M3 жыл бұрын

    witam fajnie Was widzieć i słyszeć :)

  • @travelpl66
    @travelpl663 жыл бұрын

    ciekawe spostrzeżenia, żyjąc w kraju wielu rzeczy się nie dostrzega. 👍poszedł

  • @megibrzezinski9298
    @megibrzezinski92983 жыл бұрын

    Ja zawsze mam wielkie oczy 👀ile razy kupuję kosmetyki w Pl. A raczej tego unikam, bo na prawdę jest drożej i jakościowo produkty są gorsze. Natomiast jeśli chodzi o kulturę jazdy samochodem to w Hamburgu, gdzie mieszkam jeździ mi się super. Na początku bardzo się bałam ale okazało się że Niemcy jeżdżą wolniej, przepuszczają, ustępują pierwszeństwa. Jazda na suwak - poziom Master!

  • @malgorzataczajkowska7189

    @malgorzataczajkowska7189

    3 жыл бұрын

    Jeżeli porównujemy ceny luksusowych kosmetyków typu Dior, Lancom to w Polsce drożej, ale nasze rodzime firmy mają też dobra jakość za niższą cenę np Bielenda, Dr Irena Eris i inne

  • @tronotratatatrono5800
    @tronotratatatrono58003 жыл бұрын

    Kierowców w Polsce jest multum rodzajów... Są tacy co cały czas jadą 70, niezależnie czy są w zabudowanym czy nie. Większość jedzie raczej około 10 km szybciej niż ograniczenie. Wynika to z ogólnospołecznej głupoty. Jest bowiem praktyka która polega na ignorowaniu przez fotoradary przekroczenia prędkości do 10%. Niestety większość nie odróżnia % od km. Zresztą ta praktyka nie dotyczy suszarek i nieoznakowanych. Inną manierą jest zwalnianie przed radarami itp o 10 km poniżej ograniczenia... 😑 Oczywiście jest dużo kierowców co chcą jechać jeszcze szybciej. Jest też irytująca praktyka dojeżdżają pod światła czy ogonek stojących samochodów z jak najszybszą prędkością. Mimo że widać, spieszą się do czerwonego. Dotyczy to także ludzi jeżdżących tą samą trasą o tej samej porze, codziennie. Aczkolwiek zawsze zaburzenie codziennego ruchu wprowadzają kierowcy którzy zazwyczaj o danej porze nie jeżdżą. No i jeszcze to że do niedawna większość kierowców nie rozumie co to jest wyprzedzanie. Multum chipsoznalazcówprawka nie rozumie że jadąc szybciej na pasie obok to też wyprzedzanie. Ja dla własnego bezpieczeństwa zawsze zwalniam jak ktoś mi siedzi na tyłku.

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Z mojego doświadczenia 70 km/h było normą w terenie zabudowanym, jadąc 60 powodowałem zator, choć muszę przyznać że bardziej zauważałem na to uwagę w mazowieckim i podlaskim niż kuj-pom, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

  • @tronotratatatrono5800

    @tronotratatatrono5800

    3 жыл бұрын

    @@emigrandaTV W zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim raczej 60 w zabudowanym, chyba że na trasach poza dużymi miastami. Tam raczej też 70 po wioskach jeżdżą. I radzę omijać okolice Wrocławia. Nie bez powodu mają tam najwyższe śląski na OC w kraju.

  • @Andrew-be8zu

    @Andrew-be8zu

    2 жыл бұрын

    Dodam: •większość kierowców najpierw hamuje zanim włącza kierunkowskaz • cała Polska nie zna po co jest pas rozbiegowy na DK,obwodnicach,itd • koszmarnie dużo kierowców jeździ tylko na LED dziennych w każda pogodę • wyjazdy na główną drogę to 🤯 na skali kraju (stoją w krzakach i czekają póki nie będzie żadnego samochodu mimo że ty już zatrzymałeś i on może przejechać połowe i przyciągnąć uwagę do siebie z przeciwka .. ni nie ) Nie, większość kierowców w PL nie jeździ a tylko przemieszcza się na swoich dziwnych zasadach.

  • @jolantakern4523
    @jolantakern45233 жыл бұрын

    Mówi Pani pewnie o Bawarii, w BW Lidl i Kaufland handlują do 22.Co to Żabki ta sieć działa zdaje się na zasadach tzw.Franczyzy i tylko oni mogą handlowac w niedzielę ,stąd ten "wysyp" Żabek.Pozdrawiam serdecznie

  • @ErtixPoke
    @ErtixPoke3 жыл бұрын

    Mnie już jako dziecko dziwiły polskie ceny i nie tylko. Pod wieloma względami Polska jest krajem bardzo nielogicznym i dziwnym. Natomiast całkowicie się nie zgodzę z reklamami. W Europie i tak jest ich bardzo mało jeśli się porówna to do Azji Wschodniej czy USA. Dla mnie niestety jest to na minus, bo przez to miasta europejskie sprawiają wrażenie wręcz pustych. Minusem reklam w polskich miastach jest ich stereotypowe okazywanie płci (roznegliżowane panienki, umięśnieni faceci). To jest dość irytujące.

  • @Iwa8326
    @Iwa83263 жыл бұрын

    Mieszkam w małej miejscowości i jest dużo obcokrajowcow

  • @cynicznybilly1680
    @cynicznybilly16803 жыл бұрын

    Co do remontów osobiście mam inne patrzenie, sam pracowałem na budowanie kilku krotnie jeszcze w okresie studiów a nie było to jakoś bardzo dawno temu plus mam znajomych którzy siedzą w tej branży i długość kolejki w jakiej trzeba czekać na dobrą ekipę do remontu jest często abstrakcyjna, poziom fuszerki i nie kompetencji wielu polskich „majstrów” jest wręcz groteskowy, już nie wspominając o kosztach które przy opłacaniu ludzi od remontów są nie porównywalnie wyższe i osobiście też wiedząc jak często takie prace się odbywają wolałem powoli i żmudnie remontować i wykańczać mieszkanie na własną rękę.

  • @danielzak6934
    @danielzak69343 жыл бұрын

    Pozdrawiam z Monachium:)

  • @tomniewkurza
    @tomniewkurza3 жыл бұрын

    Fajnie was znowu posłuchać :)

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    miło nam 😊

  • @kopfhorer5888

    @kopfhorer5888

    3 жыл бұрын

    @@emigrandaTV Czy w Szwajcari nawet w pisowni używany jest dialekt np piszę Schoggi

  • @danielzak6934
    @danielzak69343 жыл бұрын

    Ze wszystkim sie zgadzam:) Mieszkam tu 7 lat i w koncu ktos powiedzial to przed kamera - dokladnie to ja zaobserwowoalem- jeste jeszcze kilka innych rzeczy do powiedzenia oczywiscie- bo jest to temat rzeka:)

  • @katarzynabojarska4676
    @katarzynabojarska46763 жыл бұрын

    Gdzie byliście poza Warszawą?

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Białowieża, Kujawy, Zachodniopomorskie

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum92483 жыл бұрын

    Poprosimy o więcej impresji na temat Polski. Na przykład język polityków i polityki. Odcinek Winniego o prasie oczywiście oglądałem. Jeśli chodzi o dwa tematy: Mieżdunarodnost' : w Poznaniu, który jest obecnej dużą ale zapyziałą pipidówą, na ulicach pojawili się Indusi/Nepalczycy/Pakistańczycy (ciemni Azjaci), którzy np. jeżdżą na rowerach w Uber Eats, a gdzieś w moich okolicach mają także kwatery, bo widuję ich czasem w bimbie. Żabka: przyczyny tego fenomenu są dwa (IMO): 1. To jest de facto bardziej sklep monopolowy i sklep ostatniej szansy (ładmadko, nie mam nic w lodówce), niż sklep spożywczy. A popularności sklepów monopolowych w Polsce chyba nie trzeba tłumaczyć ;) 2. Żabka to, poza stacjami benzynowymi, jedyna duża i popularna sieć placówek, gdzie można zrobić zakupy w niedziele i święta (dowolne). Jak się doda 1 do 2, to wychodzi że interes może być intratny, bo obroty na specyficznym asortymencie wieczorem i w niedziele mogą być całkiem spore. Ale, żeby wrzucić coś do niemieckiego ogródka. Co roku raz czy dwa bywam w Berlinie w celach turystycznych (i to nie na Wyspie Muzeów ale na Gatow, Teufelsberg, Ziemenstadt czy Schwanewerder). Ponieważ jesteśmy tam zwykle sobota, niedziela, to zawsze był problem z zakupami. A w tym roku niespodzianka, na dworcach kolejowych i w pobliżu otwarte cały czas supermarkety wszystkomające :) Głownie jakaś sieciówka o długiej nazwie i czerwonym logo (próbowałem sobie przypomnieć ale bezskutecznie).

  • @tronotratatatrono5800

    @tronotratatatrono5800

    3 жыл бұрын

    Żabki są jeszcze"placówkami pocztowymi" i to bardzo popularnymi.

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Na dworcach zwykle się znajdzie otwarty supermarket, co jest niezwykle użyteczne jeśli masz jakiś dworzec gdzieś blisko ;-) w Monachium to będzie Rewe albo Edeka, w Berlinie mogą być inne sieciówki bardziej popularne.

  • @kingofkings89pl
    @kingofkings89pl Жыл бұрын

    Hej, czemu kanał już nie funkcjonuje? Mam nadzieję że wszystko jest ok biorąc pod uwagę że mieszkaliście w Niemczech. A tam jest przecież teraz bardzo niebezpiecznie żyć. Dajcie znać co i jak. Pozdrawiam!

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    9 ай бұрын

    Hej, dużo pracy przede wszystkim, a yt to nie jest nasze źródło utrzymania. W Niemczech nie jest jakoś szczególnie niebezpiecznie, proszę się nie martwić! Można też śledzić nasze instastory :) Pozdrawiamy!

  • @czesia5992
    @czesia599220 күн бұрын

    Za ceny odpowiadaja sieciowki niemieckie które nie maja konkurencji!😢

  • @Boomab
    @Boomab3 жыл бұрын

    ale mi się podobasz w tych oxach , nie mogę oderwać wzroku :) ciekawe co mówicie

  • @Iwa8326
    @Iwa83263 жыл бұрын

    Pozytywny komentarz

  • @nnnnnn3647
    @nnnnnn36473 жыл бұрын

    Do Polski napłynęły setki miliardów z Unii i z inwestycji zagranicznych. Ci co sie załapali na firmy korzystające z tych pieniędzy żyją dobrze, reszta ma ciężko, bo mamy najwyższą inflację w Unii. Ja wchodziłem w życie kiedy upadał PRL i te 30 lat obserwowałem dokładnie. Myśmy zrobili w tym czasie tyle co inni w 200 lat. Chociaż prawdziwe zmiany sa w Azji. Zachodnia Europa popadła w marazm i żyje już wyłącznie dzięki obligacjom skupowanym przez EBC. Zakaz handlu w niedzielę jest koszmarem. Ja pamiętam jeszcze czasy, kiedy w Niemczech handel nie pracował w sobotę.

  • @qwwe6923
    @qwwe69233 жыл бұрын

    Wczoraj odkryłam Wasz kanał, chętnie zobaczę starsze filmiki. Mieszkam w DE od 7 lat i stety lub niestety z wszystkim się zgadzam. A za każdym razem kiedy przyjeżdżam do Polski czuję się dziwnie, jakby to w ogóle nie był mój kraj.

  • @przemekkamieniarz
    @przemekkamieniarz3 жыл бұрын

    Wilanów to snoby mogą płacić nawet 10 razy więcej

  • @sylwesterradomski437
    @sylwesterradomski4373 жыл бұрын

    Cześć. Obawiam się, że to bardziej wy się zmieniliście, a nie Polska. Rozwarstwienie było zawsze, teraz się nawet zmniejsza. Wynika ono jeszcze z czasów neoliberalizmu lat 90-tych i regresywnych podatków. W Niemczech podatki są brutalnie progresywne, co spłaszcza społeczeństwo. Zaśmiecenie krajobrazu reklamami to też od zawsze, tyle że miejscowi się przyzwyczaili. Podobnie, chemia zawsze w Niemczech zawsze była tańsza i lepsza. Poza tym, życie dorosłego człowieka i życie studenta to zupełnie inny styl życia i dlatego państwo wydaje się obce.

  • @emigrandaTV

    @emigrandaTV

    3 жыл бұрын

    Cześć, w pewnym stopniu na pewno tak jest, że się odzwyczailiśmy od pewnych rzeczy, lub nie mieliśmy świadomości. Broniłbym jednak tezy, że Polska się w ostatniej dekadzie dużo zmieniła, są trochę inne mody, infrastruktura się poprawiła, cała rewolucja smartfonów trochę inaczej przebiega i ogólnie widać większą zamożność społeczeństwa. Pozdrawiamy :)

  • @sylwesterradomski437

    @sylwesterradomski437

    3 жыл бұрын

    ​@@emigrandaTV To, co opisaliście w filmie, to właśnie bardziej uświadomienie sobie pewnych zjawisk, których normalnie się nie widzi. Polska się jednak zmienia, to, co bym na przykład zauważył to: - pojawienie się dobrego piwa niepasteryzowanego (to jakoś tak 2012 rok) - nowa polityka opakowań, kiedyś była stabilność opakowań, a teraz opakowania są różnorodne: 175 gram, 217 gram albo 168 gram, za to wszystko kosztuje około 5 zł. - zmniejszenie polaryzacji społecznej, co widać statystycznie, a po ludzku we wzroście ceny prostych usług - szybszy rozwój przedmieść i wiosek niż samej Warszawy. Prowincja przestała zazdrościć miastu - na wakacjach zauważyłem też nowe zjawisko: kobiety 60+ używające życia Oczywiście to poza normalnymi zmianami, w tym samym kierunku co reszta świata. Pozdrawiam, S

  • @nnnnnn3647
    @nnnnnn36473 жыл бұрын

    Prędkość 50km/h w większości miejsc nie ma najmniejszego sensu. Ludzie zachowują się normalnie mając gdzieś idiotyzmy.

  • @tomaszjan8598
    @tomaszjan85983 жыл бұрын

    15:00 w Polsce wszyscy muszą łamać ograniczenia, bo większość jest tak nieadekwatna, że nie da się ich przestrzegać. :-p