Cmentarz W Prusimiu i jego losy

Cmentarz w Prusimiu
Historia cmentarza i jego losy są bardzo zawiłe. Cmentarz ewangelicki stanowi nie tylko unikalny zabytek ze względu na rzeźby nagrobne, które były tu do czasu II Wojny Światowej ale jest również interesującym i rzadkim zespołem roślinności.
Po II Wojnie Światowej cmentarz został zniszczony i rozkradziony. Na cmentarzu znajdowały się rozmaite mogiły oraz piękna brama z czerwonej cegły, której zgliszcza widać do dziś
Pierwszy przekaz pisany dotyczący Prusimia pochodzi z 1386 roku i jest związany ze sporem sądowym między poznańskim mieszczaninem Andrkiem Ponieckim a Mirosławem Prusimskim. Rodzina Prusimskich najdłużej była we władaniu wsi Prusim (lata 1386-1788). Do roku 1464 ówcześni właściciele Prusimia byli dość niekonsekwentni jeśli chodzi o używane przez siebie nazwisko, używali zamiennie nazwiska Prusimscy i Koleńscy, później używali już niemal wyłącznie nazwiska Prusimscy.
W roku 1788 Prusim przeszedł w Posiadanie rodziny Wilkońskich, polskiej rodziny szlacheckiej, której tradycje sięgały przynajmniej XIV wieku. W roku 1790 Prusim został kupiony przez generała Roberta Taylora. Taylorowie mieli szkockie korzenie, do Polski przybyli na początku XVII wieku. W 1775 roku Taylorom przyznano polskie szlachectwo, co dziś można by uznać za równoważne z przyznaniem obywatelstwa. Mężczyźni z rodziny Taylorów służyli w wojsku. Walczyli między innymi w obronie konstytucji majowej, w legionach francuskich i powstaniu listopadowym (za udział w powstaniu listopadowym Robert Taylor, wnuk pierwszego z pośród Taylorów właściciela Prusimia, został odznaczony orderem Virtutti Militari).
W 1840 Prusim został kupiony przez rodzinę von Reichów, w tym czasie właśnie znalazł się on w jednym majątku z Rozbitkiem, kupionym przez nią już wcześniej. Co bardzo istotne budynki w Olandii po renowacji nawiązują swoją formą do kształtu jaki uzyskały w XIX wieku właśnie w czasie kiedy Prusim był własnością von Reichów. Von Reichowie zarządzali majątkiem aż do końca drugiej wojny światowej, po wojnie został on znacjonalizowany, a w 2004 roku zespół pofolwarczny w Prusimiu wrócił w posiadanie polskich właścicieli.
Projekt ,,Doposażenie Miejsc Turystycznych w Krainie 100 Jezior"" realizowany jest przez Fundacje Olandia. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
www.fundacjaolandia.org

Пікірлер