Choroba Alzheimera - stan wiedzy i niespełnione oczekiwania w 2015 r. - prof. Maria Barcikowska

Wykład prof. dr hab. med. Marii Barcikowskiej wygłoszony został w ramach Tygodnia Mózgu w Warszawie. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, Polska Akademia Nauk, 21 marca 2015 r.
wszechnica.org.pl/wyklad/chor...
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku podeszłym. Pierwszy jej opis pochodzi z 1906 i został opublikowany przez Aloisa Alzheimera , niemieckiego psychiatrę i neuropatologa. Alzheimer, będąc i psychiatrą i patologiem, powiązał po raz pierwszy klinicznie rozpoznane otępienie z obecnością zmian patologicznych w mózgu. Te zmiany to złogi białek, amyloidu pomiędzy komórkowo i białka tau w neuronach. Dalsze współczesne już badania wyjaśniły wiele mechanizmów biorących udział w tym procesie, ale pierwszy opis Alzheimera pozostał nie podważony. Choroba Alzheimera przejawia się zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, często zaburzeniami zachowania i nastroju co doprowadza zawsze do niemożności samodzielnego funkcjonowania chorego w codziennym życiu.
Liczbę osób z chorobą Alzheimera (Alzheimer disease AD) na świecie ocenia się obecnie na 15-21 milionów. Ekstrapolując wyniki różnych badań epidemiologicznych, w tym polskich, szacuje się, że w naszym kraju różne postacie otępienia dotyczą około 500 tys. osób, w tym w przybliżeniu połowa z tych osób ma otępienie typu Alzheimera. Jorm już w 1988 roku słusznie przewidywał , że liczba osób z otępieniem, w wybranych 29 rozwiniętych krajach, wzrośnie w roku 2025, w porównaniu z rokiem 1980, kilkadziesiąt do kilkuset procent. Ogólna zasada mówi, że zachorowalność na AD podwaja się mniej więcej w okresach co 5 lat u osób pomiędzy 65 a 85 rokiem życia. Dla ludzi, którzy przekroczyli rok 85 życia zasada ta już nie obowiązuje. W tym przedziale wiekowym, jak się wydaje odsetek przypadków AD zmniejsza się na korzyść otępienia naczyniopochodnego. Należy podkreślić, że w krajach wysoko cywilizowanych: USA, Niemcy, Anglia i Szwecja liczba osób z objawami choroby Alzheimera znacząco spadła dzięki profilaktyce i leczeniu chorób naczyniopochodnych
Dziesięć ostrzegawczych sygnałów rozwijającej się choroby Alzheimera (2001 Alzheimer’s Disease and Related Disorders Association, INC. (www.alz.org.)
Utrata pamięci; zapominanie świeżo wyuczonych informacji. Nawet jeżeli zapominanie o umówionych spotkaniach, nazwisk, numerów telefonów może się zdarzyć każdemu, to wtedy, kiedy objawy te wyraźnie utrudniają codzienne życie zaczynają być niepokojące.
Trudności w wykonywaniu znanych sobie czynności; problemy z wykonywaniem codziennych , dobrze znanych sobie czynności takich jak; przygotowywanie posiłków, prowadzenie domu, lub kontynuowanie uprawiania hobby.
Zaburzenia językowe; każdy może mieć problemy ze znalezieniem właściwego słowa - ale jeżeli zjawisko to zaczyna wyraźnie przeszkadzać nam w porozumiewaniu się z otoczeniem - jest to objaw niepokojący
Zaburzenia orientacji w czasie i miejscu, chory może się zgubić na własnej ulicy albo zapomnieć drogi do domu.
Zaburzenia oceny sytuacji i bieżących wydarzeń, trudności w dobraniu właściwego ubrania stosownego do pogody i sytuacji. Nieumiejętność planowania wydatków.
Kłopoty z abstrakcyjnym myśleniem; niemożność wykonywania czynności bardziej złożonych np. wypełnianie przekazów pocztowych.
Odkładanie rzeczy na niewłaściwe miejsca; każdy może odłożyć klucz albo portfel na niewłaściwe miejsce, ale jeżeli zdarza się to coraz częściej powinno budzić niepokój.
Zaburzenia nastroju i zachowania; każdy może miewać od czasu do czasy zmienne nastroje, ale jeżeli ktoś demonstruje błyskawiczne zmiany nastroju, kłótliwość i drażliwość bez obiektywnej przyczyny wymaga pomocy lekarza. Apatia i smutek także powinny zwrócić uwagę otoczenia.
Zmiany osobowości; osobowość każdego człowieka zmienia się trochę z wiekiem, ale jeżeli pojawia się nadmierna podejrzliwość, nieuzasadniony lęk przed samotnością i porzuceniem przez innych członków rodziny powinno się poprosić o pomoc lekarza.
Brak inicjatywy; czasami każdy traci zainteresowanie dla dotychczasowych zajęć, wykonywanej pracy lub obowiązków towarzyskich ale jeżeli zaczyna się to przejawiać zwracającą uwagę biernością, a chory np. godzinami siedzi przed telewizorem, podsypia i nie chce brać udziału w codziennych wydarzeniach wymaga to skonsultowania z lekarzem.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#mózg #choroba #alzheimer #zdrowie #psychologia #psychiatria #medycyna #nencki

Пікірлер: 7

  • @margmak6234
    @margmak62344 жыл бұрын

    Przykra choroba ale chorego I calej rodziny 😕

  • @qrwayan
    @qrwayan4 жыл бұрын

    Niestety wiara w utarte schematy jest kotwica rozwoju a tak jest w przypadku systemu edukacji opartym na grantach Jakos dziwnie sie sklada ze nie dopuszcza sie i nie ujawnia spraw ktore nijak nie pasuja do faktow uznanych za sprawdzona "prawde".Wiec nie ma sie co dziwic ze leczenie pewnych schorzen nie przynosi poprawy lub wrecz przyspiesza postep chorob.Przykladem moze byc choroba z Lyme czyli Bolerioza gdzie w wiekszosci przypadkow odmiana okreslana jako Neuro - Borelioza jest diagnozowana jako Stwardnienie Rozsiane,Parkinson,czy Alzheimer wlasnie.

  • @tomassoforte1202
    @tomassoforte12025 жыл бұрын

    Cenzura?

  • @joannan6686
    @joannan66868 жыл бұрын

    Zrozumieć chorych na Alzheimera (co myślą, jak myślą, co czują?), zrozumieć opiekunów - Książka "Usypiając Ojca" Zapraszam do zapoznania się z informacją: kzread.info/dash/bejne/m6Gkj9Wif9TQdc4.html

  • @ewelinaceglarska9868

    @ewelinaceglarska9868

    5 жыл бұрын

    Wystarczy tej choroby się nauczyć.Empatia tez pomaga.A zrozumieć trudno chorego.

  • @marianbaolbrich3205

    @marianbaolbrich3205

    4 жыл бұрын

    @@ewelinaceglarska9868 hv