CAR | 3 Ways on broken thread in the engine.

Автокөліктер мен көлік құралдары

Note: It is written in the books that you should use the M7 thread by enlarging the M6 ​​thread. Only that this is an unusual thread and hardly anyone has such a tap at home, not to mention the M7 screw. That's why I chose the M8 thread instead of the M7.
Before increasing the size of the thread, e.g. from M6 to M8, check whether in the element fastened with this screw you can make a hole with a larger diameter, e.g. for an M8 bolt, the hole must be fi9 [mm] for the screw to pass through it. If this is not possible you have to use the next two methods where the bolt stays the same size.
Repair kit: SATRA S-X38B
I do not recommend reaming on the M8 because it looks bad, and the self-tapping insert is too large so you can damage the entire socket.
If I can do something better, write in the comment, I will know for the future.

Пікірлер: 406

  • @wojtaswrr
    @wojtaswrr6 жыл бұрын

    Podoba mi się że człowiek jest otwarty na rady bo cały czas WSZYSCY się uczymy. Pozdrawiam tych mędrców którzy piszą komentarze z pozycji "mendrców"

  • @GrandePunto8V

    @GrandePunto8V

    7 ай бұрын

    Leszcze usłyszeli w szkole wzorek dla dzieci i już, uważają że to cała wiedza, dobór wiertła do gwintownika (w praktyce, to się mierzy, a nie "oblicza"). Ponad 90% komentarzy do kasacji.

  • @canalabouteverything
    @canalabouteverything5 жыл бұрын

    Chyba najlepsza metoda z ta śprężynką, ale te otwory w kolektorze to trzeba było taśmą zakleic i nic by nie wpadło

  • @siwszys3479
    @siwszys34797 жыл бұрын

    używałem takich zestawów 20 lat temu głównie w aluminiowych blokach silników motocyklowych. Jak najbardziej uważam , że powinno się wykręcać ten gwint na klej.Zdarzyło mi się,że się wykrecił.A jesli choszi o wyłamanie tej końcówki , to nie polecam używania wybijaka(jeśli to nie jest tulejka lecz sprężynka)-Nie oglądałem całości i nie jestem pewien ... .Ponieważ podczas wybijania ostatni zwój potrafi przeskoczyć głębiej i nawet nie będzie tego widać..Wtedy automatycznie śruba przechodząca przez ten zwój niszczy się.A przy wykręcaniu może zepsuć całość.Ja łamałem tą końcówkę kręcąc tą "korbką" w przeciwnym kierunku.Sprężynka gwintowa nie powinna ruszyć się w drugą stronę,ponieważ zaciska się w gwincie jeszcze bardziej.

  • @adamberezowski5715
    @adamberezowski57157 жыл бұрын

    Jest perfekt, ale bałbym się że bok pęknie podczas gwintowania ale ogólnie jest perfekt, człowiek się uczy cały czas.Dzięki za film.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Którą metodę byś wybrał?

  • @norbasza
    @norbasza7 жыл бұрын

    Wyjaśnienie wytrzymałości śrub bardzo mi się przydał. Dziękuję.

  • @mdob85
    @mdob857 жыл бұрын

    Dzięki za filmik. Mój pomysł na osłanianie miejsca gwintowania to użycie taśmy maskującej do malowania. Zakleić całość i zrobić dziurę, tam gdzie będzie gwintowane.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Dzieki

  • @MaciejW0
    @MaciejW05 жыл бұрын

    dobra robota i bez "gwiazdowania" tak trzymaj

  • @Booyamakashi
    @Booyamakashi6 жыл бұрын

    Bardzo dobry film, bo pokazuje jak sobie poradzic gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem/popelnimy blad. To olbrzymia wartosc tego materialu.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    6 жыл бұрын

    W życiu przeważnie nie idzie jak się chce ale trzeba sobie radzić. Pozdrawiam.

  • @zbigniewujma323
    @zbigniewujma3235 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy filmik i dobrze nakręcony wszystko widać co i jak. Osobiście naprawiałem gwinty w zerwanych świecach w motocyklu i używałem sprężynek wkręcanych na klej. Tylko trzeba uważać żeby wiertło szło prosto. Zakupiłem świece irydowe i myślę że po kłopocie na jakieś 50 tys. Różnie piszą.Teraz będę naprawiał zerwany gwint w ramie motocyklowej co trzyma stopkę i chyba użyję tulejki też na klej. Tylko na filmiku jest klej zielony, a ja użyłem czerwonego jest mocniejszy.

  • @Exploboy
    @Exploboy7 жыл бұрын

    Po wywierceniu większego otworu a przed gwintowaniem generalnie należy wykonać fazkę większym wiertłem, wtedy nawet lekko wyciągnięty na zewnątrz gwint nie 'psuje' płaskości przylgni. Jak przykręcisz coś do tego to będzie z tej strony odstawać, a szkoda bo powierzchnia jest szlifowana żeby przyleganie było jak najlepsze. Co do samego gwintowania, po pół obrotu/całym obrocie dobrze jest cofnąć gwintownik o ćwiartkę, żeby złamać wiór. Wtedy jest 100% pewność że gwintownik nie pęknie ani się nie zakleszczy, bo wtedy to jest dopiero kibel :) Zostaje wiercenie widiowym wiertłem na sztywnym stole, frezowanie małym frezem widiowym albo wypalanie na drążarce, z tym że godzina pracy drążarki to w średniej narzędziowni ok 200zł, a element trzeba zdemontować. Lepiej zapobiegać niż leczyć ;) W aluminiowych detalach może to aż takiego znaczenia nie ma, ale w kwasówce czy nierdzewce to KONIECZNOŚĆ. Pozdrawiam :)

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    O takie komentarze własnie mi chodzi. Z których można się czegoś dowiedzieć. Dzięki.

  • @raffkuttaz

    @raffkuttaz

    7 жыл бұрын

    Exploboy tylko że z doświadczenia wiem że aluminium to największy kibel do gwintowania. Denaturat lub lepiej nafta musi być obficie zakrapiana :-). Co do fazy przed gwintowaniem to 100% racji i dobrze by była większa od skoku gwintu, który zamierzamy nacinać. Takie małe moje uwagi. Pozdrawiam.

  • @frutifruti5300

    @frutifruti5300

    6 жыл бұрын

    Aluminium mi akurat osobiście się banalnie gwintuje. Miękki metal więc lekko idzie. Najgorsze to chyba gwintowanie twardej stali, to dopiero jest kibel, bo wybitnie łatwo złamać gwintownik.

  • @pawegaska7198

    @pawegaska7198

    6 жыл бұрын

    Czasem podczas gwintowania aluminium, gwintownik mieli nacięte zwoje zamiast się wkręcać coraz głębiej. Zależy od stopu ale nieraz bez smarowania się nie obejdzie.

  • @frutifruti5300

    @frutifruti5300

    6 жыл бұрын

    Dlatego ja podczas gwintowania ręcznego, non stop dociskam gwintownik, a nie że natnie jeden zwój i już. Dopiero jak natnie z 3-5 zwoi to dopiero przestaję dociskać :) .

  • @mmbielecki1
    @mmbielecki14 жыл бұрын

    bardzo dobry filmik ,brawo dla autora , duzo dobrych i przydatnych informacji , fajny sposob przedstawiania zagadnienia

  • @andrzejdekowski5638
    @andrzejdekowski56387 жыл бұрын

    wykonał pan bardzo dobrze oby dwa gwintu super pozdrawiam

  • @pikas4
    @pikas45 жыл бұрын

    Do M8 w aluminium używamy wiertła 6.4 mm (6.8 używamy do stali)i denaturatu do smarowania. Gwintu pod tulejkę samogwintującą nie poprawiamy gwintownikiem bo połączenie wychodzi zbyt luźne, nawet klej do gwintów po czasie może nie dać sobie rady i tulejka wykręci się ze śrubą. Inna sprawa że dociąganie uszczelek stalowymi śrubami w aluminium jest trochę słabym rozwiązaniem... kiedyś stosowało się szpilki stalowe i nakrętki, i to się sprawdzało, ale w sumie często pod ten dekiel się nie zagląda. PS. Fajna wiertarka.

  • @rafao.1392

    @rafao.1392

    Жыл бұрын

    Z tablicy nr 90. - "Średnice wierteł do otworów pod gwinty" za książką "Poradnik tokarza" odczytuję, że dla gwintu w stali, żeliwie ciągliwym, stopach cynku i aluminium średnica wiertła pod gwint M8 powinna wynosić 6,8mm. Pod ten sam wymiar gwintu w żeliwie, brązie, mosiądzu itp. tabela podaje średnicę wiertła 6,6mm.

  • @wisienka69
    @wisienka696 жыл бұрын

    Konkretnie i to najważniejsze, pomimo wszystkich uwag, uważam, że pełna profeska i plus za znajomość tematu i rozwiązań.

  • @dareknn7868
    @dareknn78682 жыл бұрын

    A miałem użyć helicoli, po tym filmiku użyję jednak tulejek. Fajnie oglądnąć i posłuchać jak to robi profesjonalista. Łapka w górę za filmik. I dziękuję za zdobytą wiedzę.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    2 жыл бұрын

    Jak miejsce to ok.

  • @magdalenakwasniak4916
    @magdalenakwasniak49162 жыл бұрын

    Bardzo pouczający filmik 👌👌👍👍

  • @metaldoktor8862
    @metaldoktor88624 жыл бұрын

    Wszystko gra jak wiercisz w aluminium spryskaj na otwór jednocześnie na wiertło alkoholem w spreju aceton ,może benzyna spirytusowa polecam

  • @Sudoku402
    @Sudoku4027 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o wkładki samogwintujace nalezy dac klej u mnie w pracy w aluminowych korpusach tak sa montowane elementy. Jesli chodzi o helicoil(te sprezynki) firma bollhoff produkuje je ze specjalna powłoka ktora nie potrzebuje kleju natomiast te pokazane na filmie moze lepiej dac na klej. Filmik bardzo dobry. Pozdrawiam

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Jaki klej używasz? markę i NR?

  • @robsocx

    @robsocx

    7 жыл бұрын

    Na tę wkładkę samogwintującą wystarczy użyć LOCTITE 243 , a na połączenia gwintów na które działają większe siły i drgania najlepiej nadaje się LOCTITE 270 .

  • @marmal7010

    @marmal7010

    7 жыл бұрын

    Warto jeszcze dodać , że przy klejeniu gwintu nieprzelotowego klej dajemy na gwint w otworze, a nie na śrubę. chodzi tu o to , żeby cienienie powietrza wytwarzane pod wkręcaną śrubę nie wypchnęło kleju. Na filmiku dokładnie widać ten efekt. Pozdrawiam

  • @MrArth1985

    @MrArth1985

    6 жыл бұрын

    Ja do wkladek stosuje kleje na bazach epoksydowych do stali. Mozna wtedy stosowac te wkladki nawet jesli nie ma duzego naddatku materialu po bokach.

  • @Qucyk1977

    @Qucyk1977

    6 жыл бұрын

    Nie wiem czy zauważyłeś ale wkładka helicoil (sprężynka) ma większą średnicę zewnętrzną niż gwintownik z zestawu naprawczego. Przy wkrecaniu wkładki sprężynka się zwęża na tyle żeby przeslizgnąc się po gwincie, a po wkręceniu, się rozpręża. Montowałem takie wkładki w kołnierzach turbin z elektrowni. Nigdy ich nie kleiłem i nigdy żadna nie wyszła podczas użytkowania turbiny (A zużyty wirnik potrafi nieźle "dydotać"). 😀

  • @marcinsz.8157
    @marcinsz.81574 жыл бұрын

    Super,najlepsze było mięso

  • @MOTOŚwiat
    @MOTOŚwiat4 жыл бұрын

    fajny filmik, ja gwintując po pierwsze staram trzymać się gwintownik prosto, aby nie przechylał się na boki, poza tym warto jest po np jednym obrocie gwintownika cofnąć o np 1/4 obrotu gwintownik, wtedy mamy pewność, że gwint będzie poprawnie wykonany, nie gwintuje się na raz, trzeba cofać ;)

  • @paweziokowski5713

    @paweziokowski5713

    3 жыл бұрын

    Dobra uwaga, w szkołach zawodowych tego uczli. Po wpisach widać że dziś chyba nikt takich szkół nie kończy.

  • @krzysztof5204
    @krzysztof52042 жыл бұрын

    Świetny materiał👍👍👍

  • @MaximPL1100
    @MaximPL11004 жыл бұрын

    extra.Dziękuję ;)

  • @tomaszmucha5343
    @tomaszmucha53434 жыл бұрын

    Do gwintowania aluminium używamy denaturatu. Śruby wklejamy na klej loctite niebieski (średnio zrywalny) lub czerwony (trudno zrywalny). Kleju zielonego używamy do wklejania powierzchni pładkich, np. łożysk.

  • @ponypajaziti905
    @ponypajaziti9054 жыл бұрын

    Tak jak dla mnie to bardzo dobrze na pewno będzie trzymać są jeszcze proszę sposoby ale ale zdecydowanie wkładki metalowej udaru mi to dur aluminium to jest dobra sprawa bo już bym musiał być na pewno cymbał żeby to zerwać także Bravo

  • @dorian8876
    @dorian88766 жыл бұрын

    dobra robota!

  • @raffkuttaz
    @raffkuttaz7 жыл бұрын

    Pierwsza metoda z tymi wkrętkami-zalecam gwintowanie gwintownikiem potem użycie kleju do gwintów gdyż ta nacięta część z natury się ściska i potem zakleszcza śrubę i mamy kibel. Mała uwaga jeszcze do wspomnianego cięcia tej wkrętki piłką do metalu - hmm to nie ma szansy powodzenia ze względu ma twardość tejże wkrętki ok 50-55 HRC. Pozdrawiam

  • @samnapraw4289
    @samnapraw428911 ай бұрын

    Swietne metody. Druga mi sie podoba najbardziej

  • @MarianBobolny
    @MarianBobolny4 жыл бұрын

    Rozpoznaję ten kolektor, mam taki sam w JTD multijet 16V - jeden z gwintów od mocowania EGR też mam ukręcony;)

  • @turbo3916
    @turbo39167 жыл бұрын

    super . podoba mi się pozdro

  • @emilsimao5377
    @emilsimao53774 жыл бұрын

    Dobra robota

  • @tomaszwalter337
    @tomaszwalter3376 жыл бұрын

    Fajny filmik

  • @lukaszek990
    @lukaszek9904 жыл бұрын

    Opowiada Pan bardzo Ciekawie i potrafi zainteresować tematem.. pozdrawiam

  • @adamderdowski9816
    @adamderdowski9816 Жыл бұрын

    Super !!!! Pozdrawiam

  • @ziomalziomalski2618
    @ziomalziomalski26182 жыл бұрын

    bardzo ciekawe.... W sumie nie naprawiałem gwintu ale mam do naprawy na pokrywie zaworów więc na pewno się przyda.Pozdrawiam

  • @benobeno8194
    @benobeno81946 жыл бұрын

    I teraz tak , dodajemy do ulubionych i zobaczymy inne filmy

  • @ewamajkowska4214
    @ewamajkowska42146 жыл бұрын

    Panowie bez urazu niektorzy maja dziwne szkoly ale kazdy sposob jest dobry

  • @fasola1057
    @fasola105710 ай бұрын

    Super film

  • @QrisSl
    @QrisSl6 жыл бұрын

    Ładnie :-)

  • @121zdzislaw
    @121zdzislaw4 жыл бұрын

    super robótka

  • @MrKamilles
    @MrKamilles7 жыл бұрын

    Aluminium to pół biedy :D Jak nieraz w kwasówce trzeba gwinty ładować to dopiero meksyk :P Smarowanie obowiązkowe, no i obowiązkowo również cofanie gwintownika jak kolega niżej napisał bo chwila nieuwagi i po gwintowniku :/ O ile złamie się nad otworem to jeszcze pół biedy czasem da się wybrnąć, a jak się złamie w otworze to mamy problem :/ Jeśli chodzi o wkładki to też ciekawa sprawa, nieraz stosowałem do tego klej do gwintów albo do łożysk i w przypadku aluminium okaże się to o wiele lepszym rozwiązaniem od gwintowania w samym alu jak wspomniałeś, przerabiałem to kilka razy i to się opłaca :) DO sprężynek też nic nie mam, jeszcze mi się nie zdażyło zeby ktoś narzekał :D A czasem jak jest ostatecznie beznadziejna sytuacja, a jest możliwość to poprostu zaspawuję otwór i nacinam nowy gwint :) Super materiał, jak nikt nigdy nie przeprowadzał takich operacji to się zdecydowanie przyda :)

  • @GrandePunto8V
    @GrandePunto8V7 ай бұрын

    1. Pilnować, aby wiercenie i gwintowanie było bez przechylania. Mały kątownik przyłożyć. 2. Jak jest mało miejsca, to pamiętać, że są gwinty calowe śrubowe i calowe rurowe. Wiele z nich wypada pomiędzy metrycznymi (np. rurowy 1/4" ma 13 mm, wchodzi między M12 i M14). Można wykonać własne tuleje naprawcze. 3. Leszcze w komentarzach. Rozmiar wiertła do gwintownika i tak się weryfikuje mając w ręku gwintownik i suwmiarkę, a nie oblicza ze wzorów dla szkoły specjalnej. Gwintujesz tym co masz, a nie wybrzydzasz (że do otworu przelotowego to taki, a do ślepego inny "musi" być - nic NIE musi). Każdy kto ma doświadczenie praktyczne, NIE czepia się takich rzeczy (że złego typu użył gwintownika, że złe wiertło, że na sucho, że posmarował olejem itp., itd.). Wszytko "źle". Po tym się poznaje leszczy (że chcą na siłę zabłysnąć "wiedzą" akademicką, a praktycznych osiągnięć brak).

  • @tade_usz938
    @tade_usz9384 жыл бұрын

    Super robota uważam za super wykonanię.

  • @aleksandermajewski4422
    @aleksandermajewski44224 жыл бұрын

    Super! Mala uwaga_wiercac w aluminium (jest "tluste") warto podlewac denaturatem lub innym spirytusem technicznym.

  • @robsson7516

    @robsson7516

    4 жыл бұрын

    Zgadza się,ale jak masz pokost to najlepiej go zastosować.

  • @sowa6639

    @sowa6639

    4 жыл бұрын

    Albo tuż ! przed wierceniem spirytus - wypić ......

  • @GrandePunto8V

    @GrandePunto8V

    7 ай бұрын

    Aluminium jest jakie, "tłuste"? W której szkole specjalnej tak uczą? Aluminium jest raczej "suche" i się "zgrzewa" do narzędzi, zapycha je. Dlatego wypada czymś polać.

  • @zbyszekchaber2253
    @zbyszekchaber22535 жыл бұрын

    Ja lubię więcej mięska i do tego frytki i suróweczka!😉😉😉😉

  • @bukobuko9581
    @bukobuko95814 жыл бұрын

    dobra robota

  • @tomaszwisniewski5772
    @tomaszwisniewski57725 жыл бұрын

    Super dzięki

  • @piotrkotlinski7931
    @piotrkotlinski79316 жыл бұрын

    Witam, jezeli chodzi o ostatni sposob naprawy to uzywalem tego nie raz i nie wklejalem sprezynki na klej. Moment na tej sprezynce to 100Nm i trzyma i nic sie nie dzieje (oczywiscie zestaw wiekszych sprezynek byl kupiony a wiertlo 16 ). Dodam ze jak sie obroci przyrzad do wkrecania o 90 stopni to nie trzeba nic do wybijania tego kawalka na dole. Obracamy i uderzamy lekko i przyrzad. Tulejka gwintujaca tez spoko i moim zdanie jezeli nie ma tam duzego momentu to moze byc i na pewno jest bardziej wytrzymala nic gwintowane aluminium.

  • @tomaszbielicki2155
    @tomaszbielicki21554 жыл бұрын

    Bardzo dobra robota👍. Helikoli lepiej też dać na klej, choć aż tak nie wymaga tego jak w przypadku tulei.

  • @SuperHefajstos

    @SuperHefajstos

    4 жыл бұрын

    Nie dawać na klej.Klej potrafi zapchać gwint.

  • @GrandePunto8V

    @GrandePunto8V

    7 ай бұрын

    @@SuperHefajstos Bzdura. Nic się nie dzieje złego. Jak najbardziej wszystko na klej dajemy.

  • @SuperHefajstos

    @SuperHefajstos

    7 ай бұрын

    @@GrandePunto8V tak tylko przy wykręcaniu zerwiesz sprężynkę z gwintem i dupa

  • @SuperHefajstos

    @SuperHefajstos

    7 ай бұрын

    technologia mówi inaczej @@GrandePunto8V

  • @tomi123889
    @tomi1238897 жыл бұрын

    Bardzo ciekawym filmem bylo by zrobienie testu wkładek i normalnego gwintu np przykręcając przekręcając dużym klucze dynamometrycznym i na wyrwanie podwieszając ciężar na naprawiane elementy . Pozytywnym zaskoczeniem była by wieksza odporność na zerwanie od nie naprawianego gwintu

  • @ZetorUrsus
    @ZetorUrsus5 жыл бұрын

    Jaka metodę polecicie na gwintowamie w zeliwnej obudowie skrzyni biegów? Będzie to musiało wytrzymać spore obciążenie(ciągnik rolniczy)

  • @ThugLife-mo2kh
    @ThugLife-mo2kh4 жыл бұрын

    Ta ostatnia metoda to najlepsza bo materiału nie nadwyręża, nie trzeba go dużo zbierać

  • @wadysawkaminski3842
    @wadysawkaminski38423 жыл бұрын

    Powodzenia warto popatrzec

  • @plelektryk
    @plelektryk6 жыл бұрын

    Do gwintowania auminium proponuję wypróbować izopropanol lub denaturat. W przemyśle nie zalecane bo wdychamy opary i łapiemy promile oraz uzależniamy się. Alkoholika natomiast zaczyna telepać od zapachu i tu zalecają naftę lub tzw. terpentynę bezzapachową. Wytrzymałość śrub na rozciąganie jest podawana w jednostkach ciśnienia bo siła zrywająca na pole powierzchni przekroju śruby w megapaskalach. Klej jak najbardziej zalecany. Proponuję jednak nie za mocny aby po podgrzaniu była możliwość wykręcenia wkładki o ile uznamy to za zasadne.

  • @outlawz1982gdynia

    @outlawz1982gdynia

    6 жыл бұрын

    plelektryk a magnez czym?

  • @pokrec
    @pokrec4 жыл бұрын

    Z tą wkłądką, to bym raczej zastosował pierwszą metodę, mięsa więcej zostaje a jak się gwint M8 zerwie również, to zostanie wkładka.Sprężynka wygląda najrozsądniej, warto ją chyba na klej, poczekać aż zaschnie i zwiąże i przelecieć ten klej, co wylazł na gwint wewnętrzny sprężynki gwintownikiem M6. Jak otwór jest przelotowy (albo może być przelotowy po przewierceniu na wylot) i jest jak zmieścić pod nim podkładkę i nakrętkę oraz do niej dojść kluczem, to najpewniej i najbezpieczniej przelecieć taki otwór na gładkie fi 6 (jeśli oryginalny gwint był M6) i zastosować dłuższą śrubę M6 z nakrętką od spodu.

  • @magorzatamalanda931
    @magorzatamalanda9316 жыл бұрын

    dynaturat dobry do gwintowania aluminium, ogólnie do obróbki typu fazowanie, gwintowanie itd

  • @orzexxx311
    @orzexxx3115 жыл бұрын

    Ja użyłem śruby o większym skoku i dałem klej, ale to metoda bardziej patentowa :D

  • @uwexbydgoszcz1
    @uwexbydgoszcz14 жыл бұрын

    Pracuje w Anglii produkuje części do Motosportu bardzo dużo części jest produkowane pod gwint Helicoil. NIgdy nie wklejałem wkładki. Można dokupić wkładki o różnej długości ( oznaczenie D), liczy się to w następujący sposób M8 3D znaczy iż jedziemy mieli 24mm gwintu pod śrubę M8

  • @103show
    @103show7 жыл бұрын

    ja bym tą wkładkę oblutował pobielił prze gwintował i wkręcił. dalej już nie muszę tłumaczyć :) co do sprężynek używałem do świec zapłonowych w jakiejś jeżdżącej korozji

  • @gregorysmith8524
    @gregorysmith85244 жыл бұрын

    tylko powstaje pytanie jakim cudem mozna krecic srube M8 kluczem 10

  • @DarekRG
    @DarekRG6 жыл бұрын

    Do wkładek tylko czerwony klej anaerobowy tj. Ten bardzo mocny. Ten co używasz zielony jest najsłabszy. Gdy występuje luz wkręcasz śrubę z podkładką tak aby po związaniu oś otworu gwintowanego przechodziła prostopadle do powierzchni na której ma być osadzona uszczelka. Przynajmniej w mojej byłej firmie tak to wyglądało i się sprawdzało :) Swoja droga używając dedykowanego zestawu nie powinno być luzu a otwór dobrze rozwierać na wiertarce stołowej. Trzeba dużej wprawy w ręce aby os otworu robiona ręcznie była idealna i spełniała tolerancje założone przez producenta naprawianej części Co do wkręcanych sprężynek, warto na zewnątrz dać minimalną ilość kleju, ilości takie jak przy osadzaniu łożysk na klej.

  • @Darek80

    @Darek80

    6 жыл бұрын

    DarekRG Klej loctite 222 ma kolor czerwony (różowy) i jest łatwo demontowalny (mała siła do zerwania połączenia)

  • @R4das96

    @R4das96

    6 жыл бұрын

    Z tego co mi wiadomo nie ma nic do rzeczy Klej Firmy A czerwony może być Mocny natomiast Firmy B już słaby głownie Kolor od "Widzi mi sie prosucenta" zależy

  • @Kita.80
    @Kita.806 жыл бұрын

    Czy np. podczas naprawy gwintu w piaście należy wklejać tą sprężynkę a jeśli nie to czy przy odkręcaniu śruby koła nie będzie się wykręcała też sprężynka?

  • @piotrzygmunt7757
    @piotrzygmunt77573 жыл бұрын

    Jaka musi być bezpieczna grubość ścianki aluminium (mieso) ,żeby bezpiecznie zamontować wkładkę samogwintujaca ?.

  • @andrzejdekowski5638
    @andrzejdekowski56387 жыл бұрын

    witam i bardzo serdecznie pozdrawiam noi odpisuję czym umyć kolektor dowodowego i zaworu egr morze być ropa benzyna lub rozpuszczalnik ogólnego stosowania noi też morze byci nitro noi jak jest bardzo zabrudzone i są twarde nagany od spalin to kolektor morzna zamoczyci na jeden dzień ipowinno się bez problemu dać umyć ja tak robiłem przy focusie 1,8TDDI noi super wszystko zeszło do czysta a zawór egr uważać aby górnej części niezamoczyci gdyż są u góry gumowe elementy i mogło by je uszkodzić także wrazie konieczność zamówienia zaworu egr zamaczaci w jakimś naczyniu nawet w jakiejś puszce i włożyć zawór do tej puszki lub innego naczynia czy pojemnika zalewaci jednym z tych płynów jakie wymieniłem nalewaci tylko tyle aby zalać tylko dolną cześć zaworu i tak pozostawić na kilka godzin lub na jeden dzień jeżeli jest twardy napar w zaworze lub w kolektorze a jak niema stwardnialego naparu to tylko dobrze wymyci pędzelkiem wąskim działa należności no ja użyłem rozpuszczalniki ogólnego stosowania czułem tak kolektor noi też zawór egr pozdrawiam i życzę miłej pracy

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    +Andrzej Dekowski Dzieki za odpowiedz.

  • @e-kleje.pl-klejeprzemysowe4227
    @e-kleje.pl-klejeprzemysowe42272 жыл бұрын

    Co do używania klejów do gwintów na aluminium i nierdzewce, trzeba używać aktywatorów. Klej oczywiście zwiąże, ale może to potrwać nie kilkanaście minut a kilka godzin.

  • @darmodziej
    @darmodziej3 жыл бұрын

    Czwarta metoda. Jeżeli warunki na to pozwalają, można w korpusie wykonać gwint M8 i wkręcić w niego szpilkę stopniowaną M8/M6. Wtedy przykręcamy nakrętką, a nie śrubą.

  • @piootr21

    @piootr21

    Жыл бұрын

    Myślisz że sruba np wkręcona na klej do alu by trzymała w obrobionym gwincie . Dałbym szpilki na stałe bo tak cały silnik do wyjecia

  • @jerzygrysztar2585

    @jerzygrysztar2585

    Жыл бұрын

    @@piootr21 Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem i staraj się zrozumieć.

  • @warsztathexacoptergdansk8655
    @warsztathexacoptergdansk86553 жыл бұрын

    Mi także gwint ze "sprężynek" wydaje się najlepszym rozwiązaniem najlepiej z klejem

  • @valdasst9097
    @valdasst90977 жыл бұрын

    very good films

  • @tomi123889
    @tomi1238897 жыл бұрын

    Wkładkę z czerwonym klejem jak najbardziej , lepiej bylo by zakleić srebrną taśma. Przed wyjściem papieru próbował bym wydmuchać opiłki

  • @slowianinpolak
    @slowianinpolak Жыл бұрын

    😀🇵🇱 pozdrawiam

  • @inzynierkrzysztof
    @inzynierkrzysztof6 жыл бұрын

    Super film! Jaki klej stosujesz?

  • @mariusz624
    @mariusz6247 жыл бұрын

    Co za podkład jest użyty na końcu filmu zna ktoś może autora ?

  • @karolkrawczyk6596
    @karolkrawczyk65966 жыл бұрын

    Osobiście polecam sprężynki i stosować klej gdzie się da , na pewno nie zaszkodzi.

  • @jatuwamdam2818
    @jatuwamdam28184 жыл бұрын

    powiedz czemu użyłeś 10 x1,5 kiedy pod 6 można 8x1 i starcza materiału

  • @konradwroblewski7728
    @konradwroblewski77283 жыл бұрын

    Witam,mam zerwany gwint m10,kupiłem dziś zestaw do naprawy też do m10,te sprezynki.Wsadzam śrubę do sprężynki i wchodzi gładko,bez jakiegos skręcania.Nic nie gwintowalem,tylko zrobiłem to na sucho w palcach.Czy dopiero po osadzeniu sprężynki w materiale,ona będzie pozwalać śrubie się wkręcić??? Pozdrawiam

  • @kazimierzszewczyk2769
    @kazimierzszewczyk27697 жыл бұрын

    dobierając wiertło do gwintów metr do M10 mnoz porzez 8 i dodaj 2 dychy np sruba z gw M8 wiertło 6,4+0,2 to bierzemy wiertło 6,6 .Nalezy bezwzględnie zachować osiowość otw.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Lepiej odjąć skok gwintu i jest pewne

  • @cesares1986

    @cesares1986

    7 жыл бұрын

    To co tu żeś napisał, to jest stara prlowska nie poprawna szkoła. Od gwintu odejmujesz skok i wychodzi średnica wiertła (zaokrąglana w dół lub w górę o 0.05mm. ) Np. M6 ma skok 1 mm. - wiertło fi 5 m8 ma skok 1,25 - wiertło fi 6,8 m8x1 czyli skok 1 - wiertło 7,0mm tak samo m10x1,5 - 8,5 m10x1,25 - 8,80 m10x1 - 9.0 m12x1,75 - 10.2 m12x1,5 - 10.5 m12x1,25 - 10,8 m12x1 - 11 i tak dalej.

  • @daro644

    @daro644

    4 жыл бұрын

    @@FreezerSIG witaj mam do wykręcenia szpilkę z bloku aluminiowego szpilka wystaje ok 5cm nad blokiem śruba jest m10 z drobniejszym gwintem .próby spawania nakrętek nic nie dają ukręca się szpilka -spawanie trzyma.wg mnie szpilka jest nie do wykręcenia

  • @Kortez_PL
    @Kortez_PL6 ай бұрын

    Witam. Jeśli chodzi o osadzenie tulejki samogwintującej z tak małym zapasem materiału obawiał bym się, że podczas wkręcania bez wcześniejszego gwintowania gwintownikiem może dojść do rozerwania ścianki korpusu. Czasami dodatkową opcją jest zaspawanie otworu, nawiercenie i wykonanie nowego gwintu, ale to już wymaga dodatkowego wyposażenia a nie tylko ręcznej wiertarki i gwintowników.

  • @pawegaska7198
    @pawegaska71986 жыл бұрын

    Do gwintowania ślepych otworów są fajne gwintowniki z tylko dwoma fazowanymi zwojami. Można wykonać dużo głębszy gwint. Pozdrawiam :)

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    6 жыл бұрын

    Podeślij dokładny typ tego gwintownika.

  • @pawegaska7198

    @pawegaska7198

    6 жыл бұрын

    www.kammar24.pl/luna-gwintownik-reczny-skretny-m12-iso529-r40-hss-do-otworow-nieprzelotowych-2382-0707-p-26814.html Coś takiego. Pracowałem kiedyś takim gwintownikiem i faktycznie można nagwintować niemal do samego dna otworu a samo gwintowanie idzie bardzo fajnie. Niestety nie schowałem do do szafki pod klucz i zniknął :P

  • @adriantomalik3257
    @adriantomalik32575 жыл бұрын

    ja dodam, że jakbyś odwrócił element po gwintowaniu i wyjął papierek w dół to grawitacyjnie opiłki wypadną. może pozostanie kilka na brzegach więc zanim odwrócisz z powrotem możesz resztę wygrzebać pędzelkiem również w dół.

  • @jumanji-cs9ky
    @jumanji-cs9ky6 жыл бұрын

    Wierciłem i gwintowalem bardzo dużo aluminium i nierdzewnej stali do gwintowania aluminium używa się mieszanki denaturat + pokost + drobno zmielona siarka nue ciągnie gwintów do chłodzenia wiertła używa się denaturatu ciągnie gwinty bo do aluminium powinny być inne katy natarcia i przyłożenia na narzędziach tnących i skrawających wiertło ostrzy się pod innym katem robi się tzw fazki na scinie w wiertle i głównej krawędzi skrawającej żeby nie ciągnęło gwintu w nierdzewnej stali używaliśmy najtańszej margaryny ;)

  • @cycus3555
    @cycus35553 жыл бұрын

    Jelsi gwintuje na silniku to zamiast oleju do gwintowania moge uzyc zwyklego zmaru aby opilki sie przykleiły do niego i nie wpadly do silnika?

  • @rexmanr

    @rexmanr

    2 жыл бұрын

    Muszę ten sposób kiedyś wypróbować.

  • @piootr21
    @piootr21 Жыл бұрын

    Jak wygląda naprawa ta sprężynka gwintu m10 x1,25 w podporze poduszki silnika fiata grande punto? Kupię zestaw i skąd mam mieć pewność że dali gwintownik pod m10 i wiertło. Jaki jest dobór? W głowicy pozrywały się gwinty i silnik może spaść z lewej strony i czeka mnie raczej wyjmowanie całości no chyba że pójdzie opuścić albo podnieść cos

  • @profilenduro
    @profilenduro7 жыл бұрын

    Podczas gwintowania zawsze przekrecam gwintownik o mniej wiecej 1/2 obrotu i cofam az zerwie sie wior. Helicole lepiej jest osadzic na kleju, wczesniej wskazane jest odtluscic otwor (wystarczy estrakcyjna + sprezone powietrze). Otwor gdzie wkladales szmate lepiej jest zakleic tasma lakiernicza (wczesniej nalezy odtluscic powierzchnie gdzie przychodzi uszczelka), wtedy mamy 100% pewnosci ze nic nie wpadnie do srodka.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Dzięki za informacje. jaki klej używasz? podaj markę i typ.

  • @cesares1986

    @cesares1986

    7 жыл бұрын

    Nie stosuje się żadnych anaerobowych klejów! Wkładka gwintowana uzyskuje średnicę roboczą po wkręceniu w nią śruby. W stanie wolnym brakuje im 0.2mm czyli zamiast 10 mm ma 9,8 a po wkręceniu np. śruby m8 dopiero uzyskuje średnicę roboczą. Więc jak wkleisz wkładkę co nie ma pełnego rozmiaru to dobrze będzie? I potem bonus. Wkładka przepuszcza klej między zwojami. Wkręcasz śrubę która sama się wkleja. Wykręcasz śrubę razem w wkładką. Proste.

  • @profilenduro

    @profilenduro

    7 жыл бұрын

    Cezary Helicola to jest ta "sprezynka" widoczna w 15 min filmu. Naprawilem juz kilkaset gwintow, glownie w alu, uzywajac wlasnie helicoli, zawsze osadzam je na kleju do gwintow. Nigdy sie mi nie zdazylo, aby sruba wykrecila helicole.

  • @cesares1986

    @cesares1986

    7 жыл бұрын

    Rozumiem. Człowiek się uczy całe życie, i teraz wiesz, że robiłeś to źle.

  • @user-gk5ie1em2w

    @user-gk5ie1em2w

    7 жыл бұрын

    Cezary też widziałem że niektóry kleją je na klej. Bardzo mała ilość kleju żeby nie powychodziło na cześć gdzie śruba się wkręca. Tez nie widziałem żeby ktoś narzekał że są przyklejone.

  • @HermanOtto-wr2nn
    @HermanOtto-wr2nn7 жыл бұрын

    warto wyczyścić powierzchnię z tłuszczu i zakleić taśmą daje to pewniejsze rezultaty jednak zatykanie nie daje 100% pewności czy nawet kawałek opiłku nie dostało się do wewnątrz nawet przez wyjęcie tej chusteczki

  • @jimstreet8804
    @jimstreet88042 жыл бұрын

    Mam do zrobienia gwint pokrywy zaworow z M6 na m8 rozwiercone w pokrywie jest M6 jaki patent najlepiej będzie sprężynka z klejem?🤔

  • @oskarkarlinski7383
    @oskarkarlinski73836 жыл бұрын

    Zgadzam się z przedmówcami. Pod czas obróbki aluminium skrawaniem, smaruje się je denaturatem. W czasie gwintowania jednak warto złamać wiór co ten jeden obrót. Mówimy tu o zwykłych gwintownikach, a nie maszynowych (a i tak maszynowym otworów nieprzelotowych i grubszych materiałów nie nagwintujesz). Ja wtedy jestem spokojny i pewny, że gwint wyjdzie dobry, a gwintownik nie pęknie (bo wtedy dopiero zaczynają się problemy). Co do otworu, to w tabeli jest 6,4, ale i tak przy ręcznym wierceniu wiertło rozbije otwór z 0,1. Ja wywiercił bym otwór 6,5, zważając na trudności w gwintowaniu aluminium i wyluzowanie otworu. Wszystkie szpilki itp. ja wkręcam na hermetyk.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    6 жыл бұрын

    +Oskar Karliński Ja smaruje specjalnym preparatem do gwintowania. I uwierz da sie gwintownikiem maszynowym zagwarantować grubszy materiał i wykonac gwint nie przelotowy.

  • @oskarkarlinski7383

    @oskarkarlinski7383

    6 жыл бұрын

    Ale to musi być głęboki otwór, a i tak prawie do końca, jak zwykłym gwintownikiem, maszynowym nie nagwintujesz.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    6 жыл бұрын

    Widziałeś na filmie że się dało możesz napisać że nie jest to zalecane. Ale nie możesz napisać że się nie da skoro widziałeś na filmie że się dało. Dobra rada praktyka czyni mistrza po-gwintuj trochę to przestaniesz marudzić.

  • @oskarkarlinski7383

    @oskarkarlinski7383

    6 жыл бұрын

    Ale czy na filmie jest pokazane gwintowanie gwintownikiem maszynowym? Ideą gwintownika maszynowego jest nacięcie gwintu za jednym razem. W sumie nie będę się spierał. Każdy ma swoje techniki i nie będę nikomu zmieniał siłą poglądów i umiejętności.

  • @mateusznowicki6148
    @mateusznowicki61487 жыл бұрын

    bardzo przydatny filmik. Akurat mam problem w mojej vectrze z gwintem w egr. Nie mogę przykręcić kolanka i chciałem już zaślepić egr ale jutro zrobię nowe gwinty skoro już wiem jak. Pozdrawiam

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Która metodę wybierzesz?

  • @mateusznowicki6148

    @mateusznowicki6148

    7 жыл бұрын

    FreezerSIG zrobiłem pierwszą metodą czyli rozwierciłem i nagwintowałem od nowa. Niestety w całym Słupsku nie mogłem znaleźć ani elementów do wykonania 2 lub 3 metody. Ale udało się pierwszą i egr juz spowrotem przymocowany prawidłowo i wszystko jest jak należy. Dzięki temu filmikowi zaoszczędziłem na oddaniu auta do mechanika. Dzięki za pomoc

  • @mateusznowicki6148

    @mateusznowicki6148

    7 жыл бұрын

    FreezerSIG wiesz poprosiłem sąsiada żeby obejrzał film i przygotował mi to wszystko czego użyłeś w tym filmiku czyli rozmiar wiertła i gwintownika. Można powiedzieć że skopiowałem to dokładnie u siebie w garażu.

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    7 жыл бұрын

    Pytam czy śruba M8 weszła w zawór EGR czy musiałeś ją poszerzyć?

  • @kostekmati2093
    @kostekmati20934 жыл бұрын

    12:00 Jakiego kleju używasz ? Podaj nazwę ?

  • @dan911911dan
    @dan911911dan4 жыл бұрын

    Mega rozkminy, moim zdaniem jak gwint m6 w amelinium wytrzymać ma według fabryki to m8 tymbardziej ale zaznaczam nie znam się jestem internetowym gnomem to mogę oceniać :-)

  • @marcodadoful
    @marcodadoful4 жыл бұрын

    Zawsze zwracam uwagę na śruby m7, tak żeby mieć ich pod dostatkiem :p Wtedy taka naprawa z m6 na m7 odbywa się bez wiercenia pod gwintowanie 😃

  • @FreezerSIG

    @FreezerSIG

    4 жыл бұрын

    Jak zajmujesz się zawodowo naprawa samochodów to masz śrubę M7 i gwintownik M7 w zwykłym garażu ludzie nie mają takich narzędzi i śrub.

  • @marcodadoful

    @marcodadoful

    4 жыл бұрын

    @@FreezerSIG Racja, trafne spostrzeżenie.

  • @marcodadoful

    @marcodadoful

    4 жыл бұрын

    A tak poza tym, spotkał sie pan ze sprężynką helicoil m9x1,5? Bo spotykam się dość często z uszkodzonym takim gwintem i trzeba kombinować 😀

  • @megasuchy

    @megasuchy

    4 жыл бұрын

    @@FreezerSIG Ci co gwintowali i może w przyszłości się to jeszcze powtórzyć mają M7. Jestem majsterkowiczem amatorem i taki mam. Gwintujesz to na pewno dziwne wymiary będziesz osiągał 😁

  • @dareknn7868

    @dareknn7868

    2 жыл бұрын

    Jak jest miejsce to i M8 zastosujesz. Jeśli nie ma, no to czasem kłopot z załatwieniem tematu M7. Ale podzielam takie rozwiązanie.

  • @piotrc7949
    @piotrc79495 жыл бұрын

    Otwór przed gwintowaniem się fazuje!

  • @meryrozklapicha1179

    @meryrozklapicha1179

    4 жыл бұрын

    Sluszna uwaga

  • @GrandePunto8V

    @GrandePunto8V

    7 ай бұрын

    Wałek/rurę też (przy gwincie zewn.).

  • @cesares1986
    @cesares19867 жыл бұрын

    Mistrzu. Do otworów nie przelotowych stosujemy gwintowniki skrętne (śrubowe). Rozumiem, że w zestawie naprawczym v-coil jest prosty, ale to nie znaczy, że takie powinno się stosować. Do gwintowania aluminium nie stosujemy żadnych smarów czy olejów. Stosujemy denaturat. Czym większy numer tym.... wytrzymałość mechaniczna śruby jest większa. Nie możesz dokręcić z większym momentem śruby np w aluminium gdzie była śruba 5.8 a założysz 10.9. Ale domyślam się, że chodziło o ogólne pojęcie. Wkładki np v-coil nie można wkleić, a trzeba wkręcić bez kleju. Przy wykręcaniu z wkładki śruby wkładka samoistnie się rozpycha i blokuje. Ale można wyrwać te wkładki, czasami wychodzą ze śrubą jeśli przesadzimy z momentem dokręcenia.

  • @cecyliatan5438

    @cecyliatan5438

    6 жыл бұрын

    Cezar

  • @GrandePunto8V

    @GrandePunto8V

    7 ай бұрын

    "Miszczu", w warunkach domowych, to gwintujesz tym co jest i nie wymyślasz "problemów".

  • @cesares1986

    @cesares1986

    7 ай бұрын

    @@GrandePunto8V Warunki domowe to też takie, że idziesz do sklepu kupujesz co potrzeba i robisz jak należy. A druciarze typu natnę rowek na śrubie też będzie gwint to zwykłe papraki. Bo warunki domowe to takie kontrolowane. W dżungli to sobie można drutować, gdzie masz 100km do cywilizacji. Ale w domu?

  • @redis2945
    @redis29455 жыл бұрын

    13:25 no to jest właśnie złudzenie. Wkładka jest stalowa i śruba w niej stalowa, ale wkładka jest wciąż w miękkim, aluminiowym gwincie tylko dwa rozmiary wiekszym.

  • @cerberusff6126

    @cerberusff6126

    5 жыл бұрын

    Czy dobrze Cię zrozumiałem mówisz że np. Gwint M6 przenosi taką samą siłę jak M12 oczywiście w tym samym materiale? Musisz dobrze to przemyśleć, bo się mylisz.

  • @redis2945

    @redis2945

    2 жыл бұрын

    @@cerberusff6126 źle mnie zrozumialeś. Gość mówi, że zastępujesz miękki gwint aluminiowy gwintem stalowym. Tak, ale ta wkładka jest dalej w aluminium. A w tym przypadku nawet jak zrobisz M16 to zawsze zerwiesz stalową srubą gwint w alu bo po prostu stal jest twardsza. Ja bym tą wkładkę wkręcił nie na klej do gwintów tylko na epoksyd.

  • @kris30ful
    @kris30ful7 ай бұрын

    A da rade jakimś klejem wkleic szpilke gwintowana i dac nakretke? Wytrzyma to ?

  • @kanako339
    @kanako3397 жыл бұрын

    trzeba było taśmą papierową zamaskować i po problemi z czyszczeniem i odkurzaczem

  • @DawidMartasMotoAdventures

    @DawidMartasMotoAdventures

    5 жыл бұрын

    Najlepsza metoda :)

  • @LNFEDM

    @LNFEDM

    5 жыл бұрын

    no dziwie się że na to autor filmu nie wpadł tylko stosuje bardzo zawodną metodę.

  • @96dragonhunter

    @96dragonhunter

    5 жыл бұрын

    U mnie na zakładzie używamy takiej grubej folii coś jak stretch tylko w odcinkach jak papier.

  • @GregsSwidnica

    @GregsSwidnica

    4 жыл бұрын

    lepsza od papierowej była by srebrna taśma macgyvera :) :)

  • @frutifruti5300
    @frutifruti53006 жыл бұрын

    Lepszy patent niż jakaś tam szmatka w otwór. Po prostu zakleić cały otwór taśmą, nawet zwykłą kartonową (grunt byle odtłuścić i porządnie taśmę przykleić. Dodatkowo można włożyć jakąś szmatkę w otwór). Co do wkręcania wkładki samogwintującej. Ja jestem sceptyczny wobec takich wkładek, ponieważ one nie mają "rowków" do odprowadzania wiórów, a więc zostają one w gwincie, w efekcie mogą nawet rozsadzić cały punkt na danym elemencie, a to dopiero masakra. Nie napisano i nie powiedziano i innej prostej aczkolwiek skutecznej metodzie. Zaspawać otwór i nagwintować na gwint pierwotny.

  • @232KOLO
    @232KOLO6 жыл бұрын

    Dopowiem że takie sprawdzanie czy wystaje jest słabe , może w tym przypadku to nic sie nie stanie. Ale przy dokręcaniu nawet na kleju tulejka delikatnie się uniesie ( przy dokręcaniu głowicy to moze być problem , bo mimo momentu i stopni dokręcania to głowca nie bd tam mocno naciskać na blok w tym miejscu . No i mogłeś zwrócic uwagę na siłę dokręcania . Gwint jest stalowo-aluminiowy stalowy jest mocniejszy - ale mniejszy alu słabszy - ale większy trzeba porównać moment dokręcania dla gwintów m8 w alu i m6 w stali i wybrać ten slabszy . Ale bardzo fajnie pokazujesz , łapka w górę :)

  • @globtrotterglobtrotter7831
    @globtrotterglobtrotter78313 жыл бұрын

    Widać, pewna ręka fachowca. Pozdrawiam

  • @3xxibmw
    @3xxibmw7 жыл бұрын

    Żeby szczelnie zatkać dziury, wystarczy zakleić je taśmą, np papierową. Wystarczy je zdmuchnąć z taśmy i po sprawie. Sprężynki zazwyczaj wkleja się na klej, z pewnością to w niczym nie przeszkadza, więc warto.

  • @poziomkacsgo
    @poziomkacsgo7 жыл бұрын

    Mam pytanie. Da się sprawnie poprawić gwint bez wyjmowania całego elementu? Dostęp od zewnątrz byłby bezproblemowy, ale wyjęcie jego to wymontowanie wszystkiego na części pierwsze co mi się nie uśmiecha a mam do nagwintowania 2 otwory :)

  • @mirmurm2110
    @mirmurm21106 жыл бұрын

    helicoil i po klopocie :)

Келесі