Budowa wiatraka typu koźlak

Dzień dobry 🙂
Dziś pragniemy zaprezentować Państwu materiał opowiadający o budowie wiatraka typu koźlak.
W tym miejscu pragniemy podkreślić również fakt, iż nazwy poszczególnych elementów używane przez nas w filmie mogą być znane również pod inną formą.
Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszelkich możliwości dotyczących opowieści o wiatraku. W przyszłości planujemy realizację kolejnych materiałów rozwijających temat 🙂

Пікірлер: 8

  • @monikaskonieczna6637
    @monikaskonieczna66372 ай бұрын

    Wspaniały! Dziękuję!

  • @wiesawszkopek9324
    @wiesawszkopek93243 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję pani Kustosz za ciekawy i dobrze zilustrowany wykład na temat budowy i funkcjonowania wiatraka kozłowego. Świetnie, że podczas prelekcji został m.in. poruszony problem „wyważenia” wiatraka. Młyny wietrzne często były narażone dla silne i gwałtowne uderzenia wiatru, a mimo to z reguły w starciu z nim wychodziły z niego zwycięsko. Sam miałem okazję obserwować podczas przewalającej się wichury 30.08.2019 r. przez Uzarzewo zmagania wiatraka z żywiołem. W bezpośrednim jego sąsiedztwie wiele drzew zostało połamanych oraz powyrywanych z korzeniami, a „Kostek" (takie ma imię ten młyn) nie poddał się mimo że jest - niestety (!) - w złym stanie technicznym. 👏👏👏

  • @muzeummynarstwawjaraczu1736

    @muzeummynarstwawjaraczu1736

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa :)

  • @fundacjaslawek
    @fundacjaslawek Жыл бұрын

    Dziękuję za przybliżenie kawałka naszej historii. Wiedza podana w bardzo ciekawy i przyjemny sposób. Brawo!

  • @edwardgorczycki7833
    @edwardgorczycki7833 Жыл бұрын

    Mimo że mam trochę wiedzy o drewnie i mój dziadek był właścicielem wiatraka, to jednak nie wiedziałem o pewnej ważnej i ciekawej rzeczy. Pewna rodowita Holenderka powiedziała mi, że wiatraki obracano tylko w jednym kierunku i nie wolno było nim kręcić raz w lewo, raz w prawo. Wynika to z tego, że każdy gruby bal sosnowy ma wyraźne pęknięcie, w środku które powstaje z tego, że drzewo rosnąc podąża za słońcem. Jeśli kręcilibyśmy w obydwie strony to pęknięcie by się powiększało i główna belka, którą to nazwano królem miała my krótszą żywotność.

  • @JanKowalski-gu7cj
    @JanKowalski-gu7cj Жыл бұрын

    Wspaniałe. Najpierw likwidacja kułaków. Teraz pani tłumaczy nam do czego to coś służyło.......Niezła fucha.

  • @babcia4430
    @babcia44302 жыл бұрын

    To bardzo ciekawe. Niestety brakuje szczegółów.Jak główna oś była łożyskowana? Kamerzysta powinien bliżej filmowac.

  • @adamkielce7296

    @adamkielce7296

    2 жыл бұрын

    Łożysko jest na szczycie kozła. Jest tam para krótkich belek. Na nich są/jest belka macierzowa. Przydałyby się przekroje. Jednak ja w żadnym muzeum nie spotkałem. Może gdyby robił to inżynier😉?