Bitwa Warszawska i wojna z bolszewikami | HISTORIA ŻYWA

🔸 Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, zwana "Cudem nad Wisłą", odbyła się na przedpolach Warszawy między 13 a 15 sierpnia 1920 roku. Ale ta wojna rozpoczęła się wcześniej, niemal z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
🔸 Za jej początek można uznać Operację "Wisła", zarządzoną rozkazem Lenina 18 listopada 1918 roku. Bolszewicy szykowali się do przeniesienia rewolucji do Niemiec i na zachód Europy, gdzie panowały nastroje rewolucyjne. Przeszkodą była Polska, którą Stalin nazwał "przegrodą". Odrodzoną Rzeczpospolitą trzeba było zlikwidować, ponieważ, jak napisał w rozkazie rosyjski dowódca Michaił Tuchaczewski, "poprzez trupa białej Polski prowadzi droga do światowego pożaru".
🔸 Obrona Wilna, Lwowa, Petlura, wyprawa kijowska, rząd obrony narodowej Wincentego Witosa, kontruderzenie znad Wieprza polskiego wojska pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, śmierć księdza Ignacego Skorupki i jeszcze wiele innych wydarzeń piszą historię polskiego krwawego starcia z bolszewikami zakończonego naszą victorią. Wcale nie taką oczywistą, kiedy Rada Obrony Państwa w lipcu 1920 roku wzywała w dramatycznym tonie: "O pierś całego narodu rozbić się ma nawała bolszewizmu, aby za Ojczyznę każdy w Polsce z własnej woli gotów złożyć krew i życie".
🌐 𝗦𝗘𝗥𝗪𝗜𝗦 𝗦𝗣𝗘𝗖𝗝𝗔𝗟𝗡𝗬 👉 bitwa1920.gov.pl/pl/
ℹ️ Węzły polskiej pamięci. To nowa odsłona spotkań z historią w cyklu "Historia żywa", spotkań, w których będzie powtarzało się zawsze pytanie: na ile wskazywane w poszczególnych audycjach wydarzenia, postaci, miejsca to już odległe zapomniane czasy, a na ile przetrwały w pamięci Polaków i kształtują naszą tożsamość dzisiaj oraz będą kształtowały ją w przyszłości? Nasza historyczna podróż będzie odbywała się od teraźniejszości do przeszłości na przestrzeni 444 lat.
🎙️ Prowadziła: Dorota Truszczak
👤 Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
🗓️ Data emisji: 29.01.2024
🕘 Godzina emisji: 21.08
📖 WIĘCEJ 👉 jedynka.polskieradio.pl/artyk... 🔗
--------------------------
🔔 Subskrybuj i bądź na bieżąco: bit.ly/3rFnZJd
📺 ZOBACZ RÓWNIEŻ:
🎥 EUREKA - audycja popularnonaukowa: bit.ly/3KBLjiw
🎥 Szkiełkiem i okiem - wideoreportaże i wywiady: bit.ly/3e47UVn
🎥 Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia: bit.ly/33Ca2Sv
🎥 Nasze relacje z granicy polsko-białoruskiej: bit.ly/3Gpso7t
#polskieradio #historiażywa #cudnadwisla

Пікірлер: 34

  • @wojciechlipowicz4180
    @wojciechlipowicz41805 ай бұрын

    Była chyba połowa lat 80-tych ubiegłego wieku. Jako młody adystent uczestniczylem w odjeździe zabytkoznawczym studentów historii sztuki Uniwersytetu w Poznaniu. Któregoś dnia dotarliśmy do Kobyłki pod Warszawa gdzie mieliśmy oglądać barokowy kościół. Wszedlem na plebanię aby zgłosić przybycie naszej grupy. Przyjął mnie miejscowy proboszcz. Siedział za wielkim biurkiem czy stołem a za plecami miał kolorowa kopię obrazu któregoś z Kossaków przedstawiającego scenę z bitwy warszawskiej. Pamiętam że z otwartego nieba blogoslawila walczącym Matka Boska Czestochowska. Ksiądz chętnie wyjaśnił: Na terenie mojej parafii znajduje się dawne pole bitwy pod Osowem, tam gdzie zginął ks. Skorupka. W tym miejscu postawiono kiedyś kapliczkę i ja - mówił ks. Proboszcz - te kapliczkę odnowilem. Władza mu tego nie zapomniała i kiedy chciał zakupić materiały budowlane dla potrzeb gruntownego remontu zabytkowej świątyni odmówiono mu tych materiałów. Ale - tu ks. Proboszcz uśmiechnął się do mnie - mamy parafian rozsianych po całym świecie Trzeba było tylko te materiały przetransportować z Gdyni. Rzeczywiście kiedy wyszliśmy z. plebanii przed kościół teraz dopiero zauważyłem starannie złożone i przykryte pryzmy cegły i blachy miedzianej. Tyle z własnej pamięci.

  • @Dawid-di5sg

    @Dawid-di5sg

    2 ай бұрын

    Dobry ziomek jesteś, szanuje 😊

  • @wiolettamemarsadeghi8879

    @wiolettamemarsadeghi8879

    7 күн бұрын

    P😊😊😊😊 mmmw😊😂

  • @dam1lor
    @dam1lor5 ай бұрын

    Klasa jak zawsze!

  • @Gregory98
    @Gregory985 ай бұрын

    Super. Dziekuje

  • @grzegorznowacki7025
    @grzegorznowacki70255 ай бұрын

    A.Nowak de best 🤔😀😀😀👏👊👊👊🇵🇱🇵🇱🇵🇱✌️✌️

  • @mariusjasinski8274
    @mariusjasinski82744 ай бұрын

    Super dzięki za ten świetny program. Zwyciężymy z wrogami Polski ✌️🇵🇱✌️. Nawet Tusk nie zdoła zniszczyć naszego patriotyzmu.

  • @zk7358
    @zk73585 ай бұрын

    Jak zwykle znakomity wykład

  • @Acta-nonVerba
    @Acta-nonVerba5 ай бұрын

    ADBLICK I ZERO REKLAM!!! ❤

  • @krzysztofejsmont73
    @krzysztofejsmont735 ай бұрын

    Ciekawe jak długo takie treści i sam p. profesor będą jeszcze gościć na antenie Polskiego Radia

  • @krukpolny8505
    @krukpolny85055 ай бұрын

    Sabaton - Glorious Land PL. KZread.

  • @piotrkruk5748
    @piotrkruk57485 ай бұрын

    Panie profesorze-pospieszylem sie z komentarzem,to dlatego ze odpowiadam na biezaco😁

  • @kolitmas624
    @kolitmas6245 ай бұрын

    Łeska się kręci wokół oka. Kijów był Polski.

  • @adamus761

    @adamus761

    Ай бұрын

    Nie polski tylko opanowany przez wojska polsko- ukraińskie na chwilę jak się okazało

  • @hystapsespers3566
    @hystapsespers35665 ай бұрын

    Tak naprawdę nie było żadnej bitwy warszawskiej. Jeśli już chcemy użyć tego przymiotnika, to właściwą nazwa winna brzmieć operacja warszawska. Rozegrała się ona w trzech obszarach operacyjnych. Na północy Mazowsza, gdzie 5 armia generała Sikorskiego uniemożliwil Rosjanom powtórzenie manewru Paszkiewicza z 1831.W centrum Rosjanie zostali powstrzymani na przedmosciu warszawskim. Wówczas Piłsudski wspomagany przez Sikorskiego uderzył ma prawym skrzydle i w praktyce doszło do manewru kannejskiego. Pamiętać trzeba, że obaj przeciwnicy dysponowali podobnymi siłami, a myśmy mieli samoloty i czołgi, czego brakowało bolszewikom.

  • @andrzej5322
    @andrzej53225 ай бұрын

    Geniusz wijskowy Piłsudskiego to sprawił natomiast politycznego talentu nie mial mieli go Paderewski i Dmowski

  • @rainydayofficial8767
    @rainydayofficial87675 ай бұрын

    Pan profesor uprawia propagandę wielkości Piłsudskiego. Rozwadowski był faktycznym wodzem tej bitwy i całej ofensywy po bitwie i jedynym bohaterem. Piłsudski był tchórzem, a nie wodzem tej wojny, w krytycznym momencie ofensywy czerwonych podał się do dymisji i uciekł w Warszawy. Tylko decyzji Rozwadowskiego zawdzięczał, że jego dymisja nie została przekazana do prezydenta i nie weszła w życie. Piłsudski wrócił, gdy losy bitwy były już rozstrzygnięte. Tylko, że następnie, gdy armia czerwona była już rozbita, to Piłsudski, podobnie jak w 1919 roku wstrzymał ofensywę, żeby nie pozwolić naszym wojskom i białym dobić czerwonych. Przez to ostatecznie zwyciężyli komuniści, nie udało się Polsce odzyskać wszystkich ziem utraconych w wyniku rozbiorów, a następnie w konsekwencji zostaliśmy po raz kolejny podbici przez Rosję i Niemcy w 1939. Wielu twierdziło, że Piłsudski był w rzeczywistości ukrytym agentem Niemiec, ale to już inna historia..

  • @waldikowalski9821

    @waldikowalski9821

    5 ай бұрын

    DOBRZE piszesz.. znam podobne opowiadanie od mojej sasiadki polonistki ktotej tato zginal w Katyniu.. znala z opowiadan Maski ..byl potrojnym agentem, historie kiedy napadal na carskie pociagi ze zlotem , czy pieniedzmi.. tu moge sie mylic . To jeszcvze bylo przed 1 wojna. Zwial pod KrakoW DO KOCHANKI.. SPANIKOWAL ZABRAL JESZCZE OBSTAWE. Podkresle ze bliska jest mi historia miedzywojnia..Dziadek sluzyl w kawalerii , nigdy nie dopwiedxialem sie w jakiej dywizji.. ale prawda jest ze z tej okazji..w jakas rocznice w latach 20 tych w Warszawie , dziadka jednostka miala jakis .. wieczór wojskowo taneczny ? Babcia zawsze powtarzala ze jako mlodziutka dziewczyna ale juz zona dziadka , tanczyla z Pilsudskim..

  • @MarkMac-in3nh

    @MarkMac-in3nh

    2 ай бұрын

    Po pierwsze Jozef Pilsudski nie byl niemieckim agentem - natomiast sam mial swoja siatke agentow w armii austryjackiej - w ich wywiadzie. Gdy gen Rozwadowski sluzyl w zaborczej armii austriackiej Jozef Pilsudski aktywnie walczyl z zaborca. Czy wiec bylo bo rozsadnie oskarzac gen Rozwadowskiego o zdrade i kolaboracje ? Oczywiscie ze nie , byl Polakiem patriota , tak samo jak Pilsudski. Pilsudski mial wizje polityczna i wyczucie czasow , a tego brakowalo Dmowskiemu - ktory okazal sie minimalista politycznym i zupelnie zle ocenil nadchodzace zmiany geopolityczne. Ostatecznie to Pilsudski jako Wodz Naczelny byl odpowiedzialny za wynik tamtej wojny, odpowiedzialnosc ta rowno rozlizona jest na wygrana i na przegrana - gdyby wojna tamta byla przegrana to nasi wspolczesni endecy obarczali by za przegrana wylacznie Pilsudskiego. Pilsudski byl charyzmatyczny, Dmowski nie nie mial w sobie charyzmy, mial inne zalety, obaj swietnie by sie w polityce uzupelniali - gdyby nie kobieta ktora koscia niezgody ich oddzielila.

  • @FekalistaGrzybowory-lz8lh

    @FekalistaGrzybowory-lz8lh

    19 күн бұрын

    Bredzisz ciulu

  • @maks4b
    @maks4b5 ай бұрын

    Cz lowiek chce posluchac muzyki a tu jakas gadanina

  • @annatur4463

    @annatur4463

    5 ай бұрын

    A tam, pod Pieterburgie, gdzie pracujesz bolszewiczku, pakuszat dali?

  • @maks4b

    @maks4b

    5 ай бұрын

    @@annatur4463 Czytac , czytaac !!!

  • @waldikowalski9821

    @waldikowalski9821

    5 ай бұрын

    @@annatur4463 pewnie dali i dali jeszcze tryzuba by se naszyc na ramie

  • @adamus761

    @adamus761

    Ай бұрын

    ​@@waldikowalski9821poszol won onuco yebana

Келесі