Biti drugačiji - život uz osobe sa razvojnim poremećajima | Dva i po psihijatra, ep. 07

Ғылым және технология

Naši lekari Sanja i Roberto pričaju sa koleginicom, Dr Vanjom Mandić Maravić o tome koliko su i šta naučili radeći sa osobama sa neurorazvojnim poremećajima, kako napraviti i unaprediti sistem podrške i najvažnije, kako u njima prepoznati sjajne, talentovane i posvećene ljude.
00:00 Uvod
00:39 Dr Vanja
01:30 Istraživanje o kvalitetu života porodica sa autizmom
07:19 Prvi simptomi poremećaja u razvoju
08:55 Kako pratiti razvoj deteta, mape razvoja
11:05 Šta raditi kad roditelj ima sumnju?
15:05 Kad pacijenti odrastu
16:57 Period tranzicije
20:35 Nedostatak sistemske podrške
22:15 Šta znači neurorazvojni poremećaj?
23:47 Osećaj napuštenosti
25:06 Borba protiv vetrenjača
29:35 Roditelji i lekari kao saveznici
32:20 Večina porodica ima iste probleme u ranoj fazi
36:20 Sistemska saradnja
38:50 Udruženja roditelja
42:10 Nema komfor zone
43:15 Svet kroz oči deteta sa autizmom
47:15 Stimulacija pozitivnih osećanja
50:08 Luka Mijović - neverbalni pesnik
56:28 Kad se roditelji udruže
58:20 Supermoći dece sa neurorazvojnim "poremećajima"
1:01:20 Šta je spektar autizma?
1:01:50 Posebna percepcija sveta
1:07:50 Moje dete je završilo školu, šta sad?
1:09:10 Kad bi Vanja imala čaroban štapić...
1:12:52 Pravo na predah
1:19:30 Nemilosrdna birokratija
1:21:10 Trening roditeljskih veština
1:26:40 Šesto roditeljsko čulo
1:28:40 Lekari da uče od pacijenata
1:31:23 Resursi za roditelje i lekare
Razvojna mapa (engleski jezik) - i.pinimg.com/originals/d9/64/...
Koncert "Zvuci duše" - • Zvuci duše, 2022
Organizacija Zvuci srca - zvucisrca.rs/
Institut za mentalno zdravlje - imh.org.rs/
dvaipopsihijatra@podmedia.rs
Serija "Atypical" - www.imdb.com/title/tt6315640/
Film "Forrest Gump" - www.imdb.com/title/tt0109830/
Apple Podcasts:
podcasts.apple.com/us/podcast...
Spotify:
open.spotify.com/show/599MXO4...
Deezer:
deezer.com/show/5708637

Пікірлер: 19

  • @ZoranKostic-ux4ex
    @ZoranKostic-ux4ex6 ай бұрын

    Kolega ja sam lekar u KCS--u i otac decaka sa razvojnim poremecajem. Pratim sve Vase podkaste. Zovnite lepo u goste prof. STOSLJEVICA koji je Bog u za ovu nasu decu da Vam sve lepo objasni. Verovatno se nece odazvati jer ne daje intervjue ali bar pokusajte kao novinar. Opciono i dr Rudic bi bio vrhunski gost. Pozzdrav🙂

  • @rhapsodyofwords2105
    @rhapsodyofwords2105 Жыл бұрын

    Može li epizoda o mračnoj trijadi - narcizam, psihopatija i makijavelizam? Koliko se sa njima u svakodnevnici susrećemo?

  • @lidijaradanic4133
    @lidijaradanic41338 ай бұрын

    Čestitke za entuzijazam i trud❤️

  • @markovranic685
    @markovranic6856 ай бұрын

    Svaka cast na temi o kojoj pricate, nadam se da ce nekom pomoci. Zaista sam dirnut.

  • @nikolinacrnogorac4253
    @nikolinacrnogorac4253 Жыл бұрын

    Jednostavna istina je da ne postoji ništa nakon osamnaeste godine.. U Beogradu još ima i kakvih takvih dnevnih boravaka, a šta je sa ostatkom Srbije? Na stranu to što nije logično da neko završi srednju školu, redovnu ili specijalnu i da onda sedi u dnevnom boravku. Kažete vi psihijatri u podkastu da treba sistem da reši sistemski ovaj problem. A ja vas pitam, zašto vi kao struka niste pokrenuli to pitanje, ako se susrećete sa tim osobama i njihovim porodicama svakodnevno u okviru ambulantnih pregleda ili dnevnih bolnica i sve ovo znate? Vidite kažete da same osobe i njihove porodice propadaju, neretko vas nečije sudbine toliko pogode da i kući posle radnog vremena ponesete tu teskobu u duši, a znate da je ta teskoba milionti deo njihove teskobe. Elem, pa obratite se kao esnaf nadležnim ministarstvima, šta čekate? Zatim pričate o tome kako najviše učite od roditelja i jako su vam njihova iskustva dragocena, a potom kritikujete mlade roditelje kako se informišu na internetu ili kod drugih roditelja i tek kad dogori do nokata obrate se vama. Zar nije logično zašto su psihijatri zadnja instanca? Jer nemate načina ni puteva za prevazilaženje problema osoba sa autizmom, za njihove konfuzije, frustracije, depresije, tuge, osamljenosti, osim pisanja izveštaja za antipsihotike, antidepresive ili anksiolitike, jer vam je to jedini alat, a neadekvatan nažalost. Tako se problem samo zamaskira, a neretko ni to. Bude i gore. Tako i u ovom podkastu. Samo iznošenje problema. A rešenja ni u tragovima.

  • @vanja_v_
    @vanja_v_ Жыл бұрын

    Odličan i kvalitetan razgovor i mnogo važna tema. 🙏👏 Postoji ogroman prostor za poboljšanje položaja osoba sa smetnjama i invaliditetom i njihovih porodica u Srbiji za koje bi svi trebalo da se borimo.💗

  • @kp-ii3uh
    @kp-ii3uh Жыл бұрын

    Da li postoje smernice ili savet kako pojedinac u opštoj populaciji treba da se postavi prilikom komunikacije sa detetom ili odraslom osobom sa razvojnim poremecajem u svakodnevnom životu kako bi se ovi posebni ljudi osetili prijatno i prihvaćeno u mozda nekoj novoj situaciji za njih? Pretpostvaljam da bilo koja situacija koja nije u sklopu njihove rutine može izazvati strah i uznemirenost.

  • @svetlanasavic1417
    @svetlanasavic1417 Жыл бұрын

    Naši stručnjaci i dalje koriste funkcionalne etikete. One su uvredljive za autistične osobe i potrebno je zameniti ih pojmom o različitim nivoima podrške.

  • @proticka77
    @proticka77 Жыл бұрын

    Da li su obezbedjeni personalni asistenti za odrasle osobe sa autizmom? Ako nisu, niste pričali o rješenjima. Rešenja hoću, a ne prazne priče. Znači ipak prvo moram da angazujem advokata, pa tek onda psihijatre....sve dok je tako , psihijatri osobama sa autizmom su nepotrebni jer ne rade na konkretnim resenjima. Kad se kao udruženje budu obratili ministarstvima za podršku osobama sa invaliditetom u smjeru deinstucionalizacije, onda ću psihijatre smatrati stručnjacima . Dotle neka leće predsjednika, ministre ,premijerku, ...a ne osobe sa autizmom. Jer se zna ko je onda poslovno i radno nesposoban za brigu o osobama sa invaliditetom. Ne osobe sa invaliditetom, nego oni na vrhu države. Njima prvo oduzmite poslovnu i radnu sposobnost ako ne rade svoj posao kako treba....Hoću odgovor na pitanje gde su personalni asistenti za osobe sa autizmom...ostalo su prazne priče po meni....rešenja konkretna, a ne prazne priče. Sve najbolje!

  • @Zgembo121
    @Zgembo121 Жыл бұрын

    Odlicna epizoda. Hvala vam puno sto pricate o ovoj temi. Pozdrav veliki

  • @gradimircvetkovic3521
    @gradimircvetkovic35212 ай бұрын

    Lecio sam se u Ordinaciji SO-VIL 1990.KOD PROF.DR PSIHIJATRA Nadj Kosa Valerije I nisam znao da u Hipokratovoj Zakletvi pise da se mogu pacijenti voditi privatno kuci(da bi vise para zaradilo od strane doktora) i jos angazovati pacijenta da prodaje napitak "Revita".

  • @danicamitic7205
    @danicamitic7205 Жыл бұрын

    Ja imam tri cerke.Stariju 30 god TMR i zdrave bliznakinje24 god.Bez icije pomoci nekako preziveh.Sada kad bi mi neko omogucijo jedan sistematski pregled koji bi se zavrsio u jednom danu bila bi srecna.Vec sam prilicno bolesna a pomisao na cekanja kod lekara me ubija.Novac za privatni pregled nemam.

  • @berthrandclark4135
    @berthrandclark4135 Жыл бұрын

    Na pocetku pricate o situaciji roditelja koji su na ivici egzistencije, a treba da predju po 20 km do lekara. A niste se dotakli, znajuci kako su kod nas „fantasticno” organizovani lekari i zakazivanja, toga da vasa gosca naplacuje 10.000 dinara jedan sat u privatnoj ordinaciji? Tako stoji u cenovniku. 👏

  • @markojankovic-ow9cg

    @markojankovic-ow9cg

    Жыл бұрын

    Dr Vanja Mandic Maravic leci moje dete u Palmoticevoj i prima nas kad god je potrebno, pa i preko reda jer se moja cerka cesto uznemiri kada mora da ceka. Imamo njen mejl a dostupna je i na odmoru kad god imamo neki problem. Prvo smo trazili da nas primi privatno, kao i mnogi drugi roditelji, ali je odbila jer decu sa autizmom prima iskljucivo drzavno u Palmoticevoj (pritom cena privatnog pregleda je 6.000, ne 10.000 dinara, jasno pise u cenovniku privatne ordinacije gde radi). Da zakljucim - tuzno je da o ovoj temi, gde mozete da kazete toliko toga, vi imate samo komentar pun neistina i zlobe...

  • @ninavuckovic-eg8xl
    @ninavuckovic-eg8xl Жыл бұрын

    Preporučila bih svima koje ova tema zanima knjigu „Psihologija zla”, autor je Sajmon Baron-Koen. Zapravo se radi o empatiji, između ostalog kod dece sa poremećajima iz spektra autizma.

  • @biljanaknezevic312
    @biljanaknezevic3127 ай бұрын

    Родитељи се не обраћају стручњацима зато што то кошта (они то не могу себи да приуште), а бесплатни савети постоје само у теорији (углавном нико није реално заинтересован). Ваше емисије су заиста занимљиве, али су и даље у домену гугл истраживања.

  • @gradimircvetkovic3521
    @gradimircvetkovic35212 ай бұрын

    Ja znam da su devedesete godine bile turbulente i obicno su prepisivani sedativi i antidepresivi(Amyzol).Lekovi su se prodavali u apotekama kao bombone!!!

Келесі