Belka dwuteowa nowoczesny materiał dla domów szkieletowych .

Poznajcie materiał przyszłości, który nadąża za wymaganiami energooszczędności. Zastosowanie ma także w budownictwie tradycyjnym.
#MocDrewna budowa domów szkieletowych, filmy z placów budowy, omówienia, porady.
#AkademiaBudownictwaSzkieletowego poradnik dla budujących własnymi rękoma.
grupa na Facebook / 763182307379338
Blog drewnamoc.blogspot.com/
Kontakt 1mocdrewna@gmail.com

Пікірлер: 46

  • @jakubkomperda7945
    @jakubkomperda79455 жыл бұрын

    Bardzo dobre i konkretne materiały. Szukałem długo poradników w tym stylu, myślałem że dowiem się konkretów z muratortv, ale Oni w porównaniu z Panem to ,, podstawówka,,. Pozdrawiam

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    5 жыл бұрын

    Dziękuję 😀

  • @pawenowicki7588
    @pawenowicki75884 жыл бұрын

    Wykonujemy z takich belek stropy, ale bardzo mało osób w Polsce wie o tej technologii

  • @FurgasTS
    @FurgasTS5 жыл бұрын

    Jeśli będziesz budował swój dom (lub jego elementy) sam, to zachęcam do założenia kamerki na głowę i podzielenia się z nami :)

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    5 жыл бұрын

    Będzie, będzie! Właśnie planuje zakup.😉

  • @piotrpaweoszek7360
    @piotrpaweoszek73604 жыл бұрын

    Podoba się!

  • @MyRobert129
    @MyRobert1295 жыл бұрын

    o ile sie nie myle to firma Steico ma caly system budowania na podstawie takich dwuteowników ,sciany otwarte dyfuzyjnie,dobrze sobie sciagnac ich podręcznik budowania i projektowania wytlumaczne wszystko jak krowie na rogi 400 stron ale si oplaca,pozatym blog super brakuje tutaj takich aby tak dalej ,trzymam kciuki za pana

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    5 жыл бұрын

    Tak, Steico to wiodący w Polsce producent materiałów do budownictwa szkieletowego. Jeszcze jest Hunton i Kronopol .

  • @janmek5100

    @janmek5100

    4 жыл бұрын

    @@deletedaccount9394 Fibris nie produkuje tylko sprzedaje belki produkcji firmy Dudek z Kotórza Małego koło Opola

  • @622bungo
    @622bungo4 жыл бұрын

    Izolacje można wdmuchiwać, celulozę, lub wełnę drzewną

  • @pavelcz-ik3766
    @pavelcz-ik37665 жыл бұрын

    👍

  • @MinSziHo
    @MinSziHo4 жыл бұрын

    9:24 dolna stopka nadal jest wyeksponowana, pomimo tego, że wełna "nie wypadnie". REI i tak zależy od ostatecznego wykończenia (już zwykła GK ma REI 15)

  • @MinSziHo
    @MinSziHo4 жыл бұрын

    13:41 może technologia jest opatentowana, skoro taka droga ? Przecież rozwiązanie jest proste jak cep. Śmiem twierdzić, że do wykonania przez pierwszego z brzegu stolarza.

  • @daruddg31
    @daruddg314 жыл бұрын

    Obejrzałem ten filmik i nie mam pojęcia o co chodzi, jakoś nie mogę sobie zwizualizować tej technologii. I nie rozumiem po co stosować tą technologię, jak jest taka droga. Najlepszy kanał o budownictwie szkieletowym jaki znalazłem na KZread. Pozdrawiam i ogladam dalej.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    Budując energooszczędne domy z systemami wentylacji mechanicznej i dużymi rozpiętościami, wymagają użycia takich materiałów. Cena teoretycznie wysoka, bo chcąc zastosować zamiennik na tych samych rozpiętościach, drewno kosztowałoby podobnie, a jego przekroje byłyby większe.

  • @daruddg31

    @daruddg31

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna dziękuję za odpowiedź. Oglądam następne filmiki i już udało się zwizualizować koncepcje. Pozostanę jednak przy drewnie, wydaje mi się mniej zachodu przy montażu plus względy wizualne przy otwartym suficie. Jak obejrzę wszystkie filmiki to zadam jeszcze jedno pytanie odnośnie elewacji zewnetrznej, a mianowicie chodzi o styropian, bo nie porusza pan tego tematu, a u siebie w domu będzie pan miał 10cm styropianu na zewnątrz. Druga sprawa to robi pan świetne filmy instruktażowe, czasami musze 5 razy posłuchać danego fragmentu aby zrozumieć dokładnie o co chodzi, ale to juz bardziej moja wina 😉😁. Mam jednak mały niedosyt z filmiku o pańskiej płycie fundamentowej, przydałoby się troszkę zatrzymać na wkomponowaniu instalacji w płycie. Szkoda że nie ma żadnych zdjęć z montażu elektryki, podłączenia wody i odpływów. Takie szybkie przeskoczenie do zbrojenia a później do wylewki. Nie chce sie czepiać, ale jak już ruszy budowa w tym roku, to fajnie by było jakby było zawarte więcej szczegółów praktycznych z budowy. Można zrobić wiele fajnych odcinków z różnych etapów budowy. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

  • @piotrskrzypek7772
    @piotrskrzypek77724 жыл бұрын

    W następnym roku przymierzam się do budowy w 100% w technologii steico i belek dwuteowych. Wszystko zgodnie z myślą steico. Otwartość dyfuzyjna, szczelność i niskie zapotrzebowanie energetyczne. To co do mnie przemawia to zero odkrztalcen drewna, dużo większe przekroje scian, narazie kalkuluje i mierze swoje siły na zamiary i na ten moment nie wiem czy zlecę to firmie czy zrobię sam. Chciałbym sam, ale obawiam się wielu detali którym mogę nie podołać. I wielkie podziękowania dla prowadzącego za kanał, mega konkretna dawka wiedzy, ze świecą szukac takiej tresci. Poza tym prowadzącemu gorąco polecam skorzystać z akademii steico dla uzupełnienia wiedzy z pewnością bardzo wzbogaciłby to ten kanał wiedzą którą można od nich przemycić🙂. Jestem świeżo po takiej akademii i myślę że steico w niektórych kwestiach podpowiada super rzeczy, np równanie podwaliny pęczniejąca zaprawa zamiast podkładkami. Jednym słowem jest sporo rzeczy które bardziej do mnie przemawiają od tradycyjnej kantówki. Największy minus to cena.. tylko że konstrukcja to chyba jeden z najmniejszych wydatków w całej tej inwestycji.

  • @piotrskrzypek7772

    @piotrskrzypek7772

    4 жыл бұрын

    Dodam jeszcze, że mój architekt tez powiedział mi to samo odnośnie belek dwuteowych na ściany, ze zwykłą kantówka spełnia takie samo zadanie i poprostu szkoda przepłacać. To nie dotyczy belek poziomych bo one z oczywistych względów są lepsze. Mimo większej ceny zdecyduje się na cały dom cały wlasnie w tym materiale.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa, kurs na pewno kiedyś zrobię choćbym z ciekawości 😉

  • @piotrskrzypek7772

    @piotrskrzypek7772

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna Polecam to zrobić przed własną budową, być może wzbogaci to Pana budowę o kilka ciekawych rozwiązań. Od kilku tygodni zjadam zęby na myśleniu na jaką technologie się zdecydować, widać sporą przewagę tych elementów steico nad tradycją i nie ma wątpliwości że to przyszłość budownictwa, tylko zastanawiam się czy większa inwestycja finansowa jest zasadna. Z jednej strony to i to będzie stało, z drugiej inwestując więcej, wykluczam błędy które mogą powstać przy tradycji, wybieram materiał wygodniejszy i lepszy, lżejszy z mniejszymi mostkami termicznymi, z większymi przekrojami. Chodził mi też po głowie taki technologiczny mix, czyli strop dwuteowy a ściany tradycyjne. Szukam złotego środka, ale nie znalazłem osoby która budowała domy w 100% kanadyjskie i 100% steico i potrafi mi podać przejrzyście plusy i minusy nie tylko argumentach ale też w kwotach. Fakt faktem jest sporo firm które porzuciły kanadyjczyki i wybrały 100% budownictwo i prefabrykacje steico i obserwując steico i nawet rynek polski w którym konsekwentnie rośnie procent budownictwa z materiałów drewnianych, steico które również inwestuje w kolejne fabryki i hale do prefabrykacji chyba można powoli mówić, że krok po kroku rynek i wielu specjalistów dojrzewa do tej technologii. Plusy są oczywiste, jedynym pytaniem dla mnie jest ile więcej zapłacę za te plusy i czy te plusy są aż tyle warte. Za jakiś czas będę chciał zrobić dokładną wycenę konstrukcji mojego projektu w technologii tradycyjnej oraz technologii steico wtedy biorąc pod uwage mój indywidualny projekt razem z projektantem podejmę ostateczną decyzję. Ogółem zakładam, że jeśli różnica w cenie nie przekroczy około 40% to zostanę przy steico dla całej przegrody. Panie Mariuszu chętnie pochwale się moimi doświadczeniami w grupie na fb jeśli poukłądam tą wiedzę.

  • @wiktorpolenok1831

    @wiktorpolenok1831

    2 жыл бұрын

    @@piotrskrzypek7772 i jak udalo sie cos wypudowac?

  • @Baczywas
    @Baczywas3 жыл бұрын

    A gdyby zrobić belki we własnym zakresie? Co dawać w środek zwykłe osb/mfp? Nie wydaje mi się, aby było to skomplikowane a wyjdzie zdecydowanie taniej, chyba nawet od drewna. No i można by zrobić od razu zdecydowanie szersze ściany, takie z 30 cm nie było by problemem, do tego ruszt 5 i mamy całe ocieplenie w środku.

  • @spiderdaras
    @spiderdaras4 жыл бұрын

    Czy belki dwuteowe można stosować jako podłoge nad gruntem? Czy przestrzeń między belkami można wypełnić np wełna celulozowa - wdmuchiwaną?

  • @zbigniewziemka113

    @zbigniewziemka113

    2 жыл бұрын

    oczywiscie wszystko masz na stronach steico polska

  • @tomaszbogdanowicz3799
    @tomaszbogdanowicz37994 жыл бұрын

    Witam. Super poradnik. Norwegia czy Szwecja doświadczenie? Ja w 2017r szukałem takich belek i tylko firma Steico je posiadała i były dość drogie. Ogólnie jeszcze jeden problem w Polsce to projektanci budynków. Szkoła zacofana i nawet jak przywiozłem całe wzory instrukcji z Norwegi nie potrafią tego przenieś na papier. Możesz kogoś polecić? Pozdrawiam super kanał. Tak trzymaj.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    Norwegia za chwilę Polska . Co do projektantów masz na mysli architektów czy konstruktorów ?

  • @tomaszbogdanowicz3799

    @tomaszbogdanowicz3799

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna Chodzi o projektantów architektów. Tlumaczysz im ze stropodach możesz zrobić lekki na właśnie takich belkach Steico gdzie oni to producent A architekci tylko o stropodachu zelbetowym. Szczerze odpusciłem budowę bo nikt nie potrafi tej technologii zrozumieć. Dlatego zapytałem Cię o architekta.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    Mam architekta z którym współpracuje i rozumie tę technologię, proszę o kontakt e-mail to wyślę namiary.

  • @tomaszbogdanowicz3799

    @tomaszbogdanowicz3799

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna Podaje maila architekturaogrodowa53@wp.pl Jeszcze jedna sprawa dotyczy tego że wszyscy przy pokryciu ścian kładą osb z zewnątrz ja osobiście uważam że to pomyłka, osobiście na folie kładłem dodatkowy szkielet i na to deska. Widziałem już takie domy w których jest osb obustronnie i robi się grzyb w narożnikach. Jaka jest twoja opinia na ten temat?

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    @@tomaszbogdanowicz3799 moją odpowiedź znajdzie w filmie przekrój ściany szkieletowej , myślę podobnie jak ty!

  • @tomaszkrzyzanowski6414
    @tomaszkrzyzanowski64144 жыл бұрын

    Dzień dobry. Stosując belkę dwuteową na strop jaka będzie odległość między belkami 60 czy 40 cm? Zakładam że domek ma wymiar 8 x 4.4 metra. Pod stropem otwarta przestrzeń.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    To też zależy od wysokości belki oraz szerokości stopki belki, konstruktor powinien to przeliczyć ! Standardowo projektuje się rozstaw co 60 cm, a do obciążeń dobiera się odpowiednia wysokość belki. Rozstaw co 40 cm zaleca się w łazienkach, ponieważ tam wykonuje się dodatkowo wylewki, lub w miejscach większych obciążeń.

  • @tomaszkrzyzanowski6414

    @tomaszkrzyzanowski6414

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna Dziękuję za odpowiedź. Czyli powinienem budując samemu domek 35m2 zatrudnić konstruktora do wyliczeń?

  • @tomaszkrzyzanowski6414

    @tomaszkrzyzanowski6414

    4 жыл бұрын

    Ja umyśliłem sobie tak (bazując na moim doświadczeniu z UK) domek całoroczny 35m2: ściany 45x195 pełna kantówka rozstaw co 60cm, strop zawieszony na ścianie balonowej o wysokości 375 cm, główna belka stropu 45x220 przymocowana do ściany balonowej a do niej dwuteowe belki też 220 rozstaw co 40cm, to samo belki na dach co 40cm. Czy gdyby zamiast dwuteowych belek zastosował kantówki 45x220 też wymagałoby to bezwzględnej konsultacji konstruktora? Pytam bo zakupiłem projekt domu 35m2 na zgloszenie ale nie ma tam żadnej informacji na tematt porad konstruktorskich. Druga sprawa rozstawy na dachu to 70 cm, więc nie pasuje mi to zbytnio. Uważam że ten rozstaw jest za szeroki, prędzej zgodziłbym się z rostawem co 60cm co licowałoby że słupkami ścian.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    @@tomaszkrzyzanowski6414 Nie pisało, że na zgłoszenie . Nie mogę podać ci wymiarów belki, nie znając projektu i obciążeń, jakie przewidujesz . Zawsze zalecam konsultacje z konstruktorem, by policzył przekroje. Mogę powiedzieć jakie belki stosowałem w podobnych projektach lub na podobnych rozpiętościach.

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    @@tomaszkrzyzanowski6414 Na 4 m rozpiętości co 40 cm możliwe, że wystarczy . Belki dwuteowe też, ale najmniejsze to prawdopodobnie 25 cm wysokości.

  • @nikolagrey5033
    @nikolagrey50333 жыл бұрын

    Tak wygląda montaż w w praktyce. kzread.info/dash/bejne/iI6ou5Klc7auZLw.html Szkoda,że nikt nie podaje po polsku wytrzymałości obciążenia na 1 lub 10 metrów kwadratowych stropu i dachu. Pan coś wie na ten temat? Przykładowa cena jednego metra belki dwuteowej do konstrukcji dachowych i stropowych to Steico Joist SJ45: - 300mm-22,00zł/mb Steico Joist SJ90: - 300mm-35,00zł/mb allegro.pl/oferta/belki-dwuteowe-steico-joist-wall-dlugosc-do-13mb-6914099044 A potrzeba tych metrów na domek 8x10m do cholery.

  • @tridneven
    @tridneven3 жыл бұрын

    A co jak sam sobie zrobię te Belki czy oni mają być atestowany

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    3 жыл бұрын

    Belki dwuteowe jak każdy materiał budowlany muszą być dopuszczone do stosowania. Konstruktor musi znać wszystkie parametry by obliczyć jej wytrzymałość.

  • @blazejpawlicki9342
    @blazejpawlicki93424 жыл бұрын

    A czy mozna taka belke dac na strop podloge o dlugosci 4m

  • @mocdrewna

    @mocdrewna

    4 жыл бұрын

    Można 6 m , 8 m produkowane są 15m , oczywiście różnej wysokości szerokości stopki , do wszystkiego trzeba robić obliczenia.

  • @blazejpawlicki9342

    @blazejpawlicki9342

    4 жыл бұрын

    @@mocdrewna dzieki za odpowiedz planuje budowe domku do 35m2 i przegladam wszystko zeby zrobic jak najprosciej z drewna domek lepszy niz te morowane duzo mozna sie dowiedzie z twoich filmow:)

  • @irenazielska2537
    @irenazielska25373 жыл бұрын

    Słowo belka dla tych dwuteowników jest tutaj sporym nadużyciem. Zastanawia mnie jak taka "belka" na stropie poradzi sobie z obciązeniami w momencie gdy nie będzie idealnie zamontowana prostopadle do siły grawitacji ? Oczywiście pomijam kwestie wchłaniania wilgoci przez tą płytę pilśniową, sklejkę czy OSB, gdzie takie wypełnienie tejże "belki" chłonie wodę w następstwie pęcznieje i już nie wraca do swojej grubości, a co za tym idzie ma tendencję do wypatrzeń, skręceń i wgl. krzywienia się - czyli do osłabienia pierwotnych wyliczeń. Belka drewniana po oddaniu wilgoci wraca do swoich wymiarów i wytrzymałości. Nie chcę negować tych dwuteowych belek, ale pragnę zauważyć, że zawsze lite drewno będzie trwalsze i co mnie dziwi tańsze...