BCMS - Praćenje razvoja deteta - principi, pristupi i alati

Rani razvoj deteta je period velikih rizika i mogućnosti. Tokom prvih godina života razvoj deteta je veoma intenzivan, dinamičan i složen, pod uticajem je interakcije širokog spektra bioloških faktora i faktora sredine. Većina dece prati tipičnu putanju razvoja u domenima fizičkog, socijalnoemocionalnog i kognitivnog razvoja. Međutim, neka deca mogu biti u riziku da ne razviju svoj puni potencijal zbog nedostatka podsticajne nege, zdravstvenih ili bioloških stanja.
Zdravstveni sistemi imaju najveći potencijal da prepoznaju decu u riziku od razvojnih poteškoća i podrže intervenciju u ranom detinjstvu. Zdravstveni radnici mogu osigurati pravovremeno identifikovanje razvojnih poteškoća i pružiti kvalitetnu podršku usmerenu na unapređenje razvoja usvajanjem sistematskog, holističkog i sveobuhvatnog pristupa praćenju razvoja. Ovaj pristup treba da obuhvata integraciju razvoja deteta u program redovnih zdravstvenih poseta, pružanje savetovanja i podrške starateljima u cilju razumevanja i podrške razvoju deteta u svakodnevnim aktivnostima, i razmatranje faktora rizika koji se odnose na dete, porodicu i zajednicu.
U mnogim zemljama, zdravstveni radnici koriste standardizovane, validirane, kulturološki i klinički primerene alate zasnovane na teoriji, kako bi pratili razvoj dece, podsticali razgovor sa starateljima o razvoju deteta i sticali saznanja o zabrinutosti roditelja, i identifikovali kašnjenja u razvoju i potrebu za dodatnom podrškom.
Efikasno, univerzalno praćenje razvoja zahteva alate, posvećeno vreme u okviru redovnih zdravstvenih susreta i zdravstvene radnike sa razvijenim kompetencijama da identifikuju teškoće u razvoju i da se sa starateljima zajedno bave problemima u vezi sa razvojem deteta, i to koristeći
pristup koji u središte stavlja porodicu i zasnovan je na snagama.
Ovaj vebinar ima za cilj da upozna učesnike sa praćenjem razvoja kao delom redovne zdravstvene zaštite dece. Vebinar će istražiti sledeće:
• Ključne koncepte, definicije i principe praćenja razvoja, pristupe njegovoj implementaciji i ključna razmatranja koja se tiču ljudskih resursa, procesa rada, izbora alata i uloge koju zdravstveni sistemi imaju u tom procesu.
• Kako je organizovano praćenje razvoja u nekim zemljama:
o Škotska: korišćenje Upitnika o uzrastu i stadijumima razvoja deteta (ASQ) u okviru zdravstvenih poseta za malu decu i porodice.
o Portugal: korišćenje prekretnica koje je osmislila Meri Šeridan kao deo rutinskog praćenja razvoja i kao deo zdravstvenog informacionog sistema
o Azerbejdžan: korišćenje Vodiča za praćenje razvoja deteta (GMCD), adaptacija i
integracija u primarnu zdravstvenu zaštitu
o Slovačka: korišćenje onlajn platforme sa razvojnim prekretnicama za roditelje i stručnjake
Vebinar organizuje Regionalna kancelarija UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju (ECARO), Regionalna kancelarija SZO za Evropu (WHO/Europe), i Međunarodna asocijacija Korak po korak (ISSA) pod pokroviteljstvom inicijative Zdravstveni sistemi za razvoj dece u ranom detinjstvu.

Пікірлер