Az erdő nem akkor egészséges, ha hibátlan fák alkotják

Mivel Magyarországon az aszályos időszakok egyre hosszabbak és gyakoribbak lesznek, az erdeink is átalakulnak. A leghűvösebb erdőket alkotó bükkösök szinte teljesen eltűnhetnek, a tölgyesek pedig az északi és a nyugati határszélekre szorulhatnak vissza. A klímaváltozáshoz az erdészeknek is alkalmazkodniuk kell, mivel ilyen körülmények mellett csak azok az erdők tudnak majd megmaradni, amikben kifinomultabb módszerekkel gazdálkodnak. A Pilisi Parkerdőben már évtizedek óta kísérleteznek ezzel. Csépányi Péter erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató-helyettes a Mexikó-pusztán mutatta meg, hogyan próbálják természetközelibbé alakítani az erdőket.
Itt nem vágásos üzemmódot alkalmaznak, aminél egy területről egyszerre termelik le a fákat, hanem csak foltokban, így az erdőborítás folyamatos marad, nem keletkeznek tájsebek, az élőhelyek sem semmisülnek meg.
Csatlakozz te is a 444 Körhöz: kor.444.hu/
Könyvek és magazinok: kor.444.hu/shop/
www.444.hu/
/ 444.hu
/ negynegynegy

Пікірлер: 37

  • @Molnararon123
    @Molnararon1239 ай бұрын

    Hajrá! Több zöld témát a 444-től, kevesebb orbanisztánt és bosszankodást!

  • @zoltantoth2194
    @zoltantoth21949 ай бұрын

    Jó videó, köszi hogy megcsináltátok! Viszont: "33e hektáron dolgoznak így a 2 millióból". Ha jól számolom ez egész pontosan az erdők 1,65 %-a... Ami azt jelenti, hogy épp hogy mutatóban kipróbálták egy-két helyen, de alapvetően inkább sz*nak az egészre, és inkább leirtanak mindent a gyors haszonért. Egész döbbenetes abba belegondolni, hogy ezek szerint az erdőmérnökök, erdészek túlnyomó többsége (tisztelet az 1,65%-nyi területen gazdálkodó kivételnek) az képtelen megérteni, hogy mekkora károkat okoz ezzel, magyarul a saját szakmájához sem ért alapszinten sem. A fák nem csak hűtik a környezetet, de segítenek megőrizni a nedvességet is, a humuszréteg rengeteg vizet tárol, ezen kívül óriási mennyiségű szenet tartalmaz az erdei talaj, amit a fák vontak ki a levegőből és amely tarvágás után gyorsan visszakerül a légkörbe. Szimpatikus az úr a videóban, de valahol nevetséges, hogy mennyire megbocsátóan beszél a kollégáiról, hogy "lassú a paradigmaváltás". Oké eddig így csinálták, mert olyan egyszerűnek és logikusnak tűnt, de ha a tudomány kimutatja feketén-fehéren, hogy ez rossz, akkor több évtized alatt is miért csak ilyen jelképes területen sikerült megoldani? Kicsit olyan ez az egész, mint amikor Semmelweis Ignác rájött, hogy szülés előtt kezet kéne fertőtlenítenie az orvosoknak. Ott is "lassú paradigmaváltás" volt, mert mindenki elutasította, ami rengeteg ember életébe került. Ugyanez játszódik le az erdőkkel... sehova sem sikerült fejlődni 170 év alatt...

  • @flycorvus

    @flycorvus

    9 ай бұрын

    Semmelweis gyilkosai ma is ott vannak minden kórházban, minden rendelőben. Mert pénzről, presztízsről, előmenetelről volt/van szó. Ez az élet minden területére kiterjed. Nyolcmilliárd beszélő majom már egyszerűen túl sok ezen a bolygón.

  • @Ezustliliom

    @Ezustliliom

    9 ай бұрын

    Szerintem az erdőmérnököknek vannak főnökeik. Inkább ők azok, akik mohók, és nem hallgatnak a mérnökökre.

  • @SajtosNokedli

    @SajtosNokedli

    9 ай бұрын

    Először azt kéne talán tudni, hogy hány %-ban zajlik intenzív fakivágás. Meg érted, egy embert megszólaltattak, ő is csak a tudása 5%-át mondta el. Ebből úgy nem vonhatsz le ilyen messzemenő következtetéseket

  • @leslielugosi

    @leslielugosi

    9 ай бұрын

    Amellett, hogy teljesen egyetértek a leírtakkal, megjegyezném hogy van egy realitás is. Egy tarvágást szerintem olcsóbb és egyszerűbb kivitelezni, mert sok fáért vonulsz fel az erdőbe. Míg ha folyamatosan veszed ki a fákat (1-2 évente) akkor bejárhatod mindig az egészet de úgy, hogy közben kímélned kell az erdőt. Azokkal a munkagépekkel nehéz kímélni a talajt és a csemetéket. Lóval való szállítás (láttam már ilyet) pedig nem egy költséghatékony mód lehet mégha szimpatikus is. És hát ez vagyon bizonyos szempontból, a tulajdonos (akár állam, akár privát) befektetésként és termelő eszközként tekint rá és nem mint természetre (sajnos). Ezért szempont a megtérülés. Ha pár hektás erdő lenne a nyugdíjbiztosításod, amit 30 évig neveltél, akkor valószínűleg ki akarnád venni belőle a legtöbb pénzt. Vagy ha választhatsz két nyugdíjalap közül, amik a két különböző gazdálkodási formát foglalják megukba és a hagyományossal kétszer annyi megtakarításod lesz 20-30 év múlva, akkor is az örökerdő csomagot választanád? :)

  • @subu9983
    @subu99839 ай бұрын

    Több ilyen témát szívesen látnék a csatornán! Egy kulacsot küldjetek ajándékba az erdőmérnök úrnak, hogy a műanyagot se termeljük feleslegesen.

  • @moratomi
    @moratomi9 ай бұрын

    Most, hogy ilyen remekül működik a szálalásos erdőgazdálkodás, meg lehetne próbálni leszokni a PET palackban utaztatott vízről.

  • @timedistortion7476
    @timedistortion74769 ай бұрын

    Örömmel néztem. Végre egy videó amiből az ember tanul és nem lesz idegbeteg.

  • @turabakancsoriginal
    @turabakancsoriginal9 ай бұрын

    Remek gondolatok, de lett volna néhány kérdésem az erdőmérnök úrhoz. Ha annyira jó hatású és kívánatos az örökerdő vágásmód, akkor miért van az, hogy pont a pilisi parkerdő területén még mindig rengeteg területen végvágások vannak? Ha az elegyes erdők kialakítása a cél miért szelektálják a területeket törzskiválasztó gyérítéssel? Talán sürgetni kellene azokat a törekvéseket ahol az elegyes, örökerdő üzemmódú területek kialakítása a cél. Nem kedvez ezen erdők megújjulásának az sem, hogy gyökér vagy tuskósarjról is megújítható az erdőterület, ahol így a gyökértörzs 80-120 éves is lehet. Véleményem szerint mire a a sarj eléri (elérné) a vágás kort a gyökér már 200-250 éves lenne. Ez gyengébb minőségű faálományt jelent, valamint a vágáskor előrehozását. A gondolatok szépek, de sajnos sok területen (még?) nem alkalmazzák.

  • @horvathkrisztian2252
    @horvathkrisztian22529 ай бұрын

    Jójó, de nem tudtam levenni a szemem a PET palackról annyira zavart, kulacsot mindenkinek :)

  • @tamashorvath2706
    @tamashorvath27069 ай бұрын

    Sehol egy medence, agár szobor, a terkovek hiányára már fel sem hívnám a figyelmet

  • @norbertelek2334
    @norbertelek23349 ай бұрын

    6:15 Igy van változatos összetétel fontos. Pl. Vannak kemény fák, es puhább fák. Es kártevőből sem szaporodik el egyszerre minden faj. Hol a keményfaszú, hol a puhafaszú. :) - De viccen kívül egyébként tényleg fontos a változatos flora es fauna.

  • @torma993
    @torma9939 ай бұрын

    👍

  • @hunzsinor
    @hunzsinor9 ай бұрын

    Köszi

  • @tamass6612
    @tamass66129 ай бұрын

    Nem a nagyobb lyuk, a gázolaj mennyisége a lényeg , ha jó kilátást akarsz❤ Dakota közmondás

  • @erikmegkozeliti6732
    @erikmegkozeliti67329 ай бұрын

    1:11 a cserszömörcés-molyhostölgyes ez alól kivétel.

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory85539 ай бұрын

    Elférne ott egy lombkorona sétány, csak az a qrva sok fa ne lenne 😎

  • @tomaszhk
    @tomaszhk9 ай бұрын

    A jó erdő a szálloda!

  • @mr.chinaski2613
    @mr.chinaski26139 ай бұрын

    Az ideális erdők helyén jól mutatna egy újabb stadion /Orbanisztáni közmondás/

  • @holloadam

    @holloadam

    9 ай бұрын

    Vagy egy akkumulátorgyár mellette egy gumigyárral és egy atomerőművel.

  • @mircsi2012

    @mircsi2012

    9 ай бұрын

    Vagy egy újabb "Bige"- szafari park!

  • @toroklev
    @toroklev9 ай бұрын

    A tarvágás valószínűleg olcsóbb, egyszerűbb szervezést igényel, ezért csinálják. De az örök erdő igéje egy kicsit későn jott. Sokkal régebb óta kellett volna ezzel foglalkozni.

  • @szabobence8764
    @szabobence87649 ай бұрын

    Ahogy hallgatom azt kívánom bárcsak így menne mindenhol. Sajnos nem ez a többség.

  • @norbertelek2334
    @norbertelek23349 ай бұрын

    Erre most jöttetek rá? A kidőlt, halott fa rengeteg élőlénynek, madárnak, stb ad otthont. Nem szabad kivágni. Örök erdő. - Ez mar 30 eves technika.

  • @lazydroid2548

    @lazydroid2548

    9 ай бұрын

    A kidőlt fát ritkán kell kivágni. Amúgy nem újdonság a holtfák szerepe az erdei ökoszisztémában az erdészeti szakigazgatásban sem, nem találtad fel a spanyol viaszt. 👍😊

  • @csiposmedvesajt
    @csiposmedvesajt9 ай бұрын

    Akkor egészséges ha motorozunk benne!

  • @alexyates865
    @alexyates8659 ай бұрын

    ... é s, ha a fától nem látod az erdőt?

  • @dmass1981
    @dmass19819 ай бұрын

    Szerintem felesleges ennyit bajlódni ezzel az erdővel. Pár év és egy szép szállodalánc lesz a helyén.

  • @dna9640
    @dna96409 ай бұрын

    tavaly nyaron Szilvasvaradon az orrunk elött dölt aszfaltozott setautra egy nem kicsi fa. azert azt nem tarton normalisnak. ja: szuper volt az idö, semmi vihar

  • @rablobanda

    @rablobanda

    9 ай бұрын

    jaja, én sem tartom normálisnak, ha egy erdőben leaszfaltozzák a sétautat.

  • @dna9640

    @dna9640

    9 ай бұрын

    @@rablobanda nyilvän, bär a nickedet itelve te magad se vagy az, lehet anyad se