Az Elhagyatott Serényi Kastély Putnokon!

Szervezett túra keretében, megnéztük a Serényi kastélyt Putnokon.
Putnok első említése 1283-ból származik. Vélhetően már a XIV. században állt itt egy várkastély, ám erről viszonylag kevés az adat. A korabeli források szerint Putnok vára 1427-ben, az addigi udvarház megerősítésével épült fel. Ami biztos, hogy 1588 szeptemberében a végvárak állapotának felülvizsgálatára kiküldött Révay Ferenc az uralkodónak Putnokról a következőket jelentette: "Putnok vára bár alkalmas helyen fekszik, és fontos védelmezője az országnak a benne szolgáló katonák által, ennek ellenére építése mégis gyenge. Megállapítható, hogy az erősség közepén elhelyezkedő kőépületet le kell bontani és annak helyére kőből bástyát kell létesíteni, ettől lesz a vár erősebb és alkalmasabb." Sajnos még ugyanebben az évben, október 6. után a Szikszó ellen vonuló Kara Ali székesfehérvári bég büntető hadjárata Putnokot is érintette. Bár a várat Horváth János kapitány megvédte, nem engedte át az ellenség kezére, a várost a törökök felégették.
1834-ben, az egykori putnoki vár helyén épült fel a klasszicista stílusú Serényi-kastély Serényi Alajos megbízásából. Ezt követően 1860-ban Serényi László átalakíttatta az épületet, mely ekkor nyerte el a ma is látható megjelenését. A kastély jelenlegi fizikai állapota ellenére egyik legszebb példája a gömöri klasszicista kastélyépítészetnek.
A kastély parkja egykor hatalmas volt, mára szemmel is könnyedén bejárható az egész terület. Egyes források szerint a kastélykertben volt megtalálható a XVIII. századi, barokk stílusban készített Nepomuki Szent János szobra, jelenleg a kastély kerítésébe van beépítve.
A kastély államosítása után - sok társához hasonlóan - szociális foglalkoztató intézet működött a szebb napokat megélt nemesi hajlék falai között. Az ingatlan értékesítése után az intézet átköltözött a kastély parkjával szomszédos területre.
kastély jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Állapota elhanyagolt, a szociális intézmény kiköltözése után a környék lakói elvittek belőle mindent, ami mozdítható volt. A fém korlátokat levágták, a termeket fűtő és egyben díszítő cserépkályhákat már régen elvitték. A plafonokat díszítő stukkók, freskók csak nyomokban fedezhetőek fel. A parkettát számos helyen felszedték, csak a keresztléceket meghagyva.
Állagmegóvás érdekében az elmúlt években az épület új tetőszerkezetet kapott, cserepeit kicserélték.
( Forrás: Wikipedia: hu.wikipedia.org/wiki/Ser%C3%...) )
➡️Facebook oldalunk: / urbexhun
➡️Tiktok oldalunk: / urbex_hungary_official
➡️Blog oldalunk: urbexhungary.blog.hu/
➡️Instagram oldalunk: / urbex_hungary_abandoned
➡️Kapcsolat: urbexhungaryteam@gmail.com
2024/04
Watch my channel for more such interesting videos. I do not recommend imitating anything you see in the video. The video is informative and describes the history of the place it is about. There are no children or minors in the video.
#Urbex #Putnok #Serényi

Пікірлер: 6

  • @katalinveres4839
    @katalinveres48395 ай бұрын

    Nagy báttyám Kálmán József hozzatta rendbe a 80as évekbe. Nem bolondok voltak ott ha nem fogyatékkal élők. Akik a városba is ki mehettek . Báttyám halála után hagyták az egészet tönkre menni. Felesége nem foglalkozot semmivel. Amugy nagy báttyám Kálmán József a Putnoki malomba volt főnök. Lelki ismeretes becsületes ember volt. Mindenki szerette.

  • @TuristaArcsi
    @TuristaArcsi5 ай бұрын

    zseniàlis lett :) Amúgy szögbe lépés ellen nem vennètek munkavédelmis bakancsot? Mások se szoktak az urbex keménymagosok között?

  • @juliakittikerligreguscsern7913
    @juliakittikerligreguscsern79135 ай бұрын

    Nagyon szép hely és nagyon szép kastély ❤

  • @krisztinabereczki3336
    @krisztinabereczki33362 ай бұрын

    Nagyon jok a videok de nagyon zavaro hogy sokan vagytok es mindenki beszél.Mit keres ott egy kis baba oder kisgyerek?nagyon veszélyes,

  • @urbexhun

    @urbexhun

    2 ай бұрын

    Ez egy pénzért szervezett túra volt, ahol mi is fizettünk, és úgy mentünk vendégként. Nem ismertük azt aki ugyanígy fizetett és eljött, akár gyerekkel. Ez egyedi, azért van hagzavar.