AUTOMATYKA ROBOTYKA CNC - 200zł/h pracy?! | DO ROBOTY

Interesujesz się robotami? Lubisz programować? Ciekawią cię rozwiązania związane z automatyką? Koniecznie zobacz ten odcinek, aby dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce.
#Automatyka #Robotyka #Mechatronika
Serdeczne podziękowania dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT SYSTEMS za możliwość zrealizowania materiału - emt-systems.pl/
Subskrybuj Do Roboty: / @doroboty
A jeśli chcecie zobaczyć backstage nagrań kolejnych odcinków wbijajcie na instagram / onkaczmarczyk
Współpraca komercyjna: wspolpraca@doroboty.tv

Пікірлер: 1 200

  • @DoRoboty
    @DoRoboty3 жыл бұрын

    Który temat najbardziej Was zainteresował? Dajcie znać i będziemy poszerzać naszą widzę w wybranym kierunku 👌

  • @hubhub220

    @hubhub220

    3 жыл бұрын

    Mechatronika

  • @wujekmiosz9746

    @wujekmiosz9746

    3 жыл бұрын

    Nurek

  • @szymi3126

    @szymi3126

    3 жыл бұрын

    #architecturee

  • @januszbiznesu7168

    @januszbiznesu7168

    3 жыл бұрын

    Pokaż więcej sterowników PLC i automatyki przemysłowej

  • @FKowX

    @FKowX

    3 жыл бұрын

    Sterowniki PLC

  • @pantadeusz3081
    @pantadeusz30813 жыл бұрын

    (skończyłem studia automatyki i robotyki) Trochę głupio sprawdzać te zawody w centrum szkoleniowym. To tak jakby testować zawód zawodowego kierowcy u instruktora jazdy. Pracowałem jako automatyk po ukończeniu studiów i to co mówili Ci panowie jest nie do końca prawdą. Wiele razy spotykałem się z barierą umysłową ludzi, którzy nie studiowali tego kierunku i nie rozumieli czego od nich oczekiwałem. Automatyki a co ciekawsze nawet robotyki nie da się nauczyć w ciągu 5 dni! I pan dyrektor, który wypowiadał się na temat zarobków też chyba urwany z choinki. Aby być dobrym automatykiem należy przejść dłużej lub krócej dział utrzymania ruchu, gdzie człowiek nauczy się, który kabel kiedy może dotykać i jak wymieniać zabezpieczenia topikowe etc. Potem nauka programowania to siedzenie miesiącami di dłubanie i układanie programu tak by był głupotoodporny. Wyjazdy? fakt są, ale żaden normalny człowiek, który ma dom i rodzinę nie jest obecny 250 wspominanych dni. Nie pokazałeś z jakimi problemami trzeba sobie nieraz radzić jak klient przychodzi i mówi, że za tydzień rusza produkcja, a robot stoi na palecie zamiast być zakotwiczony. Automatyk to elektryk, programista, energetyk, pneumatyk, utrzymaniowiec, mechanik. I niech ktoś mi powie, że tego się nauczę w 5 dni to chętnie zrobię ten kurs. Moim zdaniem pokazałeś wyidealizowany obraz automatyka/robotyka. Studia nie są proste, które i tak są początkiem nauki tego zawodu.

  • @ukaszdachowski5030

    @ukaszdachowski5030

    3 жыл бұрын

    To jest właśnie problem z zarobkami w Polsce, nie rozumiem, że brakuje technicznych osób, skoro by tak było, to pracodawcy powinni przyciągać do siebie pracowników oferując wysokie wynagrodzenia, a zarobki jakie proponują, w szczególności na Pomorzu to małe nieporozumienie.

  • @kinisriko3679

    @kinisriko3679

    3 жыл бұрын

    @@ukaszdachowski5030 zgadzam się Tobą. Mam rodzinie automatyka. Po studiach najpierw w biurze spędził ok pół roku potem od razu wyjazd do Chin więc nie miał etapu pracy na utrzymaniu. Nie wierze, że jakiś 10 dniowy kursu jest w stanie do tego przygotować. Może bardziej na zasadzie złożenia bloczków w jakiś ruch ale nic skomplikowanego. Tak jak piszesz potrzebna do tego wiedza z innych dziedzin. Tak naprawdę cały czas się człowiek w tym zawodzie rozwija. Na początku jakieś mniejsze zadania, potem uruchomienie całej grupy. Pozdrawiam

  • @radeksendecki9922

    @radeksendecki9922

    3 жыл бұрын

    Dużo łatwiej prowadzącemu znaleźć firmę szkoleniową (która mu zapłaci aby ich pokazał), niż firmę produkującą dobra. Obraz pracy jest przez to mocno zniekształcony. Po takim filmie praca automatyka to nic tylko zabawa i przyjemność. Mimo wszystko, materiał ciekawy i może zachęci wiele osób. Rzeczywiście automatyka i robotyka to ogromne możliwości, warto ją studiować i przede wszystkim praktykować.

  • @piotrekbt

    @piotrekbt

    3 жыл бұрын

    Faktycznie praca jest angażująca i wiąże się z pewnym stylem życia. Odnośnie zarobków, to nie jest to żadna ściema. Oczywiście na etacie się tyle nie zarobi, ale po 3-4 latach w zawodzie można dość łatwo zostać freelancerem i tu 45€/h jest normą nawet w automotive (który obecnie płaci najgorzej ze wszystkich przemysłów), a nierzadko jest to 60€ i więcej - w zależności od kontraktu. No i oczywiście Polska to nie jest kraj, w którym branża oferuje jakieś wybitne zarobki ze względu na małą ilość przemysłu i sporą podaż inżynierów.

  • @user-jl9tg6lw3u

    @user-jl9tg6lw3u

    3 жыл бұрын

    Potwierdzam, jeżdże po fabrykach automotive od ponad jakiegoś roku, zarobki to chyba dla freelancera wzięte, i to takiego średnio dobrego z 19% podatkiem. 10 dni kursu nie nauczy nic, 2,5 roku w edukacji( miałem świetnego prowadzącego który załatwił uczelni od cholery sprzętu i pokazał nam sporo) to było wystarczająco żeby ledwo sprawić że jak zobaczyłem ogrom tego co jest w średniej stacji nie zwaliło mnie z nóg, ale to tylko tyle .

  • @jakubwodz7741
    @jakubwodz77413 жыл бұрын

    Lepiej ch*jem trzeć po żwirze niż studiować na AiRze.

  • @bartlomiejkarpecki7997

    @bartlomiejkarpecki7997

    3 жыл бұрын

    WIMIRrze

  • @stealbynun5364

    @stealbynun5364

    3 жыл бұрын

    Albo MELu

  • @jacek2481

    @jacek2481

    3 жыл бұрын

    Wimirze jak uj

  • @jakubwodz7741

    @jakubwodz7741

    3 жыл бұрын

    Kocham to samouwielbienie ludzi z wimiru

  • @mariuszcup5504

    @mariuszcup5504

    3 жыл бұрын

    Zacząłem właśnie studia na airze i to prawda pozdrawiam

  • @przemek6394
    @przemek63943 жыл бұрын

    A może tak kiedyś odcinek z operatora obrabiarek skrawających CNC i konwencjonalne? 😁

  • @dawidfrankowski1406
    @dawidfrankowski14063 жыл бұрын

    Byłem w EMT na szkoleniu z tworzyw sztucznych, świetne miejsce i świetni ludzie 😁

  • @mateuszstachowiak2607
    @mateuszstachowiak26073 жыл бұрын

    Pokaż więcej z automatyki :)

  • @Anter___

    @Anter___

    3 жыл бұрын

    Dobrze gadasz +1

  • @zukashi4414

    @zukashi4414

    3 жыл бұрын

    przydało by się w przyszłym roku kończę technikum o kierunku automatyk :D

  • @damian3523

    @damian3523

    3 жыл бұрын

    Powiedz dokładniej czym się różnią automatyka robotyka i mechatronika :p

  • @amcio11

    @amcio11

    3 жыл бұрын

    @@damian3523 automatyka i robotyka to jedna z części mechatroniki, z kolei mechatronika to w skrócie połączenie automatyki, mechaniki, informatyki i elektryki

  • @damian3523

    @damian3523

    3 жыл бұрын

    @@amcio11 ktoś mi kiedyś tłumaczył że automatyk to połączenie elektryka elektronika mechanika i informatyka. Po mechatronice jesteś w stanie zbudować i zaprogramować robota tak? A automatyk tylko maszynę z PLC?

  • @slavomirguess8514
    @slavomirguess85143 жыл бұрын

    proponuję rozszerzyć o automatykę, czyli jak zaprogramować!

  • @dawidogrodnik452

    @dawidogrodnik452

    3 жыл бұрын

    Tak zgadzam się

  • @clichy9720
    @clichy97203 жыл бұрын

    Bardzo dobry odcinek!! Liczę że pokażesz wszystko po kolei, bardzo ciekawy temat

  • @limona3610
    @limona36103 жыл бұрын

    W końcu coś takiego czekałem bardzo długo na taki odcinek sam jestem na kierunku automatyka i chcę iść na robotykę.

  • @dawidkopczynski7621
    @dawidkopczynski76213 жыл бұрын

    Z wyżej wymienionych w materiale zawodów radziłbym unikać obróbki na frezarkach CNC oraz na tokarkach. Zawody te w Polsce stały się tak niewdzięczne oraz mało płatne że czas jaki potrzebny jest do nauki tego zawodu jest stracony. Co nowocześniejsze centra obróbcze wymagają minimalnej obsługi przez co pracodawcy najczęściej zapędzają pracowników do wielomaszynowości na tzw. styk czyli np. 3, 4 maszyny do obsługi gdzie ustawienie kolejnego detalu to poprostu wsadzenie sztuki do oporu na imadle . Tacy pracownicy są bardzo nisko opłacani a ich progres w doskonaleniu tego fachu jest znikomy a płaca od 3000 do max 4000zł netto po kilku latach pracy w zakładzie z jako taką renomą. Kolejna grupą są zakłady z produkcja jednostkową tutaj skomplikowanie wzrasta, wielooperacyjne detale na przyrządach lub na 5osiówkach, jesteś doświadczony i nie robisz braków ? to pewnie dostaniesz od 3800 do 4500 netto. Niestety ale w Polskich realiach CNC jest ciężkim rynkiem, sensowne pieniądze dostanie sie dopiero za granicą. Na obecną chwilę w czasach pandemii doszło do ogromnego wysypu frezerów i tokarzy zbyt wielka podaż tych pracowników wywołało wręcz zaniżenie ich pensji gdyż pracodawcy mogą sobie teraz pozwolić na tańszego pracownika . O warunkach pracy już nie wspomnę wielkie hale w których zimą jest prawie mróz a latem makabryczny skwar, wióry oraz stalowe igiełki na dreliszku, wiecznie zachlapany borolem skapującym z sufitu maszyny i ty któryw całym tymsyfie starasz sie zmieścic w 0.01 tolerancji .... nie warte tych pieniedzy lepiej uczyć sie na programiste Cnc pozdrawiam

  • @krzysztofcieszkowski6694

    @krzysztofcieszkowski6694

    3 жыл бұрын

    Dokładnie sama prawda zapierdalasz przy 4 maszynch za 2500 i specjalnie nikt ci nie daje się niczego nauczyć żebyś nie chciał więcej

  • @KB-mo3sx

    @KB-mo3sx

    3 жыл бұрын

    Operatorzy może dobrze nie zarabiają, ale sam znam kilka dużych firm, które by obsypały złotem dobrego technologa od obróbki skrawaniem. Oczywiście jest to branża w dużej części wyjazdowa, na uruchomienia, ale roboty jest wystarczająco dużo, żeby się nie nudzić.

  • @Xoicw

    @Xoicw

    2 жыл бұрын

    Niestety, muszę z przykrością potwierdzić Twoje słowa. Sam skaczę często po 4 frezarkach CNC (mały zakład, produkcja jednostkowa), gdzie często muszę ustawić detale z dużą dokładnością. I tak ustawiając na jednej, 2, 3 stoją włączone, czekając na mnie, gdyż nie mam czasu na obskoczenie wszystkich. Pieniądze jakie zarabiam to śmiech na sali, jak na dzisiejsze koszty życia.

  • @filipkaka3089

    @filipkaka3089

    2 жыл бұрын

    Również potwierdzam, 9 lat doświadczenia, plotery stołowe, frezarki 5 osiowe, obsługa, projekty, dozór techniczny, kilka maszyn pod sobą, zarobki jakie podałeś to z nadgodzinami w moim przypadku.

  • @toiletshorties

    @toiletshorties

    2 жыл бұрын

    ​@@filipkaka3089 Cześć(napisalem to pod paru komentarzami w tym filmie, zeby szanse na odpowiedz wzrosły ;)) jestem na techniku mechatroniku i za niedługo będę musiał wybrać specjalizację, której będę miał 7h/tyg przez cały rok. No i chciałbym się zapytać która jest najoptymalniejsza. AUTOMATYZACJA; HYDROTRONIKA; CNC; TOYOTA; ROBOTYKA; SIEMENS; HH. Następnym pytaniem które zakłady pracy mają powszechnie największą renome i w których najlepiej zaczynać swoją przygodę zawodową(mam obowiązkowe 8tyg praktyk). Mam do wyboru bardzo wiele firm: Toyota Motor Poland, Tobzamer, AMS International, Dr Johannes Heidenhain, Avia, INS-Tom, Bosch Rextroth, WNC, Polfa, LOTTE Wedel, ATMSolutions, ArcelorMittal, PCO, FESTO, SAKS-Pol, PKP Intercity, Metro Warszawskie, Elmark Automatyka S.A., Polfa Warszawa S.A., Graham Packaging Poland, Mechatronik, PIT-Radwar S.A. I czy iść do roboty po technikum, na studia zwiazane z mechatronika czy wogole na 5-10 lat do Niemiec wyjechać i tam sobie zarobić i odłożyć na fajne życie w Poslce(czyt. żona, dzieci oraz dom z działka w Polsce bez kredytu).

  • @NiepoprawnyKomentator
    @NiepoprawnyKomentator3 жыл бұрын

    @Do Roboty Od mgr inż. AiR (Politechnika Warszawska) pracującego w zawodzie (inżynier przemysłowych systemów sterowania DCS - programuje i uruchamiam systemy sterowania elektrowni w Polsce). Propozycja rozszerzenia tematyki odcinka. Automatyka, PLC i DCS: W przypadku sterowania opartego o sterowniki logiczne można rozszerzyć temat o PLC (Programmable Logic Controller) o systemy DCS (Distributed Control System). PLC stosuje sie do małych i średnich projektów. DCSy to coś podobnego do PLC ale do projektów średnich i dużych gabarytów (np. systemy sterowania w elektrowniach, przemysł petrochemiczny). DCSy są o wiele droższe, co wynika z architektury systemów i zastosowań. Charakteryzują się dużą odpornością na awarie (układy redundantne, czyli wszystkie urządzenia sterujące i sieciowe są dublowane i programowane tak, że jak jedno z nich ma awarię, to drugie identyczne rozpoznaje usterkę i przejmuje sterowanie procesem, dzięki czemu fabryka "nie wyłączy się"), rozbudowane o Historian (rejestrowanie pomiarów i sterowań z określonego przedziału czasowego, np. 5lat). Można więc określić na ich podstawie jak zachowywał się system, co było przyczyną awarii (na podst. historycznych pomiarów fizycznych) oraz zapobiegać awarii poprzez analizę takich wykresów. Da się określić z wyprzedzeniem, które urządzenie pomiarowe lub wykonawcze zużywa się i z wyprzedzeniem je wymienić zanim się ono zepsuje i zatrzyma np. taśmę produkcyjną lub określony zautomatyzowany proces przemysłowy. Dodatkowo w DCSach dba się poziom zabezpieczeń sieciowych (cyberbezpieczeństwo) np. konfigurację switchy od Cisco, dzięki czemu byle haker nie włamie się i nie wyłączy przykładowo elektrowni. Główni producenci systemów DCS: Emerson, Honeywell, Siemens, ABB. Odcinek można poszerzyć o automatykę budynkową, którą programuje sie na PLC (dużo mniejsze układy w porównaniu z przemysłowymi układania sterowania oparte też o PLC). Automatyka budynkowa to bardziej elektrotechnika niż typowa automatyka (piaskownica dla inżynierów automatyki idących za lepszym pieniądzem w przemysł). Jest dużo gotowych systemów, ale jeżeli ktoś chciałby customowy, to robi się je w oparciu o PLC producentów: Wago, Siemens (model Logo8!) itd. Sam na początku swojej kariery robiłem kilka (automatyka do zdalnego odczytu liczników w centrum handlowym, automatyka do sterowania oświetleniem w biurowcach, było tego trochę...). Ciekawym tematem może być też przedstawienie systemów wizyjnych w przemyśle (kamery rozpoznające w produktach wady fabryczne, np. niepoprawne naklejenie nalepki na butelce itd). W bardziej zaawansowanych zastosowaniach zastępują one prostsze rodzaje czujników Robotyka: Oddzielny temat, który można by rozbudować o głównych producentów takich jak Kuka, ABB, Fanuc, pokazać coś więcej niż laboratorium, może jakąś fabrykę, ponieważ tutaj temat był bardzo spłycony. Powiedziane jedynie, że w branży automotive, ale tak poza tym bardzo pobieżnie. Takie fabryki w Polsce ma np. Volkswagen. W Polsce jest kilka centrów szkoleniowych (Warszawa, Wrocław). Robiłem certyfikaty z programowania robotów Fanuc (Wrocław), mają tam fajne centrum szkoleniowe, na Wojskowej Akademii Technicznej mają też nowoczesne laboratorium robotyki (modernizacja 3lata temu, możliwe że najlepsze w Polsce wśród uczelni z AiRem i Mechatro). Może udało by się pokazać coś więcej? :) CNC: To już automatyka bardziej w kierunku mechaniki, na to można by poświęcić oddzielny odcinek. Tutaj fajnie by było pokazać jakiś proces przemysłowy z jakiejś fabryki części mechanicznych ,np. jak pracuje frezarka itd. Systemy wspomagania projektowania i modelowania mechaniki CAD, np. SolidEdge, SolidWorks, Autocad... (w tym polu nie mam doświadczenia komercyjnego, a jedynie akademickie liczę na propozycje rozszerzenia tematu przez osoby pracujące w tej branży :) ) Jak to wygląda finansowo w tej branży? Co do zarobków to może tyle liczą sobie firmy wykonujące zlecenia. Przeciętny inżynier automatyki dostaje z tego tylko mały ułamek sumy. Jeżeli ktoś nie jest pasjonatem, nie interesuje się tematyką, to niech nie idzie w tą branżę, bo koszty są duże i nawet w przypadku własnych działalności pochłaniają olbrzymią część zysku (hotele, samochody służbowe, telefon, laptopy, oprogramowanie często kilka różnych programów, licencje, konwertery protokołów i inny sprzęt, odzież i szkolenia BHP oraz cała masa innych kosztów). Rynek zabetonowany przez średnie i duże firmy spijające śmietankę z pracy bardzo ogarniętych ludzi. Nakład pracy przy zdobywaniu doświadczenia oraz wyrzeczenia w życiu prywatnym (hotelowy włóczykij) niewarte tych pieniędzy. Dobrze się polecam zastanowić, bo praca w terenie, nadgodziny, praca na nocne zmiany i niekiedy w weekendy to raczej norma w tej branży. Główny kierunek osób, które są ogarnięte i aspirują finansowo po więcej oraz chcieli by pracować na miejscu, to przebranżawianie się na programistę w IT (Python, Java, C++ itd). Nakład pracy podobny, a dobre pieniądze oraz balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (który w tej branży ze względu na choooolernie długie delegacje) nie jest możliwy. Niekiedy potrzeba tutaj spędzić kilka lat, żeby to zrozumieć. Wielokrotnie już spotkałem się z tym, że osoby spoza branży bardzo przekolorowują realia pracy w tym zawodzie. Warto zadać sobie pytanie przy wyborze takiej ścieżki zawodowej czy jest się w stanie zaakceptować takie warunki pracy czy na dłuższa metę nie będzie się w stanie tak funkcjonować na co dzień. Żeby nie kończyć negatywnym akcentem dodam, że jeżeli kogoś interesuje automatyka, robotyka i systemy sterowania, to warto wybrać taki rodzaj ścieżki zawodowej. Branża jest bardzo zróżnicowana, wybierając pracę przy projektach a nie przy utrzymaniu ruchu na nudę i monotonię nie ma co liczyć. Ponad to nie ma problemu ze znalezieniem pracy w tej branży. Jeżeli ktoś ukończył mechatro lub air to jezeli nie pracuje w zawodzie to tylko kwestia jego wyboru a nie przymusu (zapotrzebowanie na inżynierów w tym fachu jest). Z moich znajomych tylko kilka osób nie pracuje w zawodzie i był to ich świadomy wybór, a nie że "nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem", więc jeżeli martwisz sie ze będzie problem z zalapaniem sie to się nie martw ;)

  • @vilgefortz1683

    @vilgefortz1683

    3 жыл бұрын

    Tak obszernego i bogatego w wiedzę komentarzu jeszcze nigdy nie widziałem... dzięki za duża dawkę wiedzy i rozpoznania w terenie automatyki robotyki etc.

  • @tomisanp2124

    @tomisanp2124

    3 жыл бұрын

    Nie zgodzę się z Tobą że praca na UR jest nudna i monotonna. Automatyk na UR musi wiedzieć wszystko. Musi mieć w głowie cały ten program, który ktoś napisał dla PLC i być elektronikiem, elektrykiem i mechanikiem w jednej osobie. Największą sztuką nie jest zaprogramować maszynę żeby działała w określony sposób. Sztuką jest znaleźć przyczynę usterki w takiej maszynie przy niecyklicznym jej pojawianiu się mając na karku szefa produkcji, który wymaga jej znalezienia w jak najkrótszym czasie. Pozdrawiam automatyków na UR.

  • @junesuprise

    @junesuprise

    3 жыл бұрын

    Po tym wstępie dalej nie czytam. Kogo obchodzi jaką uczelnie skończyłeś?

  • @NiepoprawnyKomentator

    @NiepoprawnyKomentator

    3 жыл бұрын

    @@junesuprise No nie wiem... moze tych ktorzy chca miec: 1. Informacje od osoby z doswiadczeniem w branzy a nie od kogos kto tylko oczytal sie w inernecie i jest "ekspertem teoretycznym". Od osoby ktora ma zarowno podstawy teoretyczne jak i praktyczne 2. To ze w duzych swiatowych korporacjach z branzy (w polskich placowkach) dominują osoby po prestizowych politechnikach (nie nie po prestizowych swiatowych, ale znaczacych lokalnie/w skali kraju), a nie po politechnikach z Piździwulki. Mysle ze dla innych moze to miec znaczenie przy zwlaszcza przy wyborze kierunku studiów oraz uczelni, bo raczej nie czytaja tego w zdecydowanej wiekszosci osoby, ktore z ta branza juz sa zawodowo związane, a raczej takie ktore rozwazaja taka sciezke zawodową Cale szczescie ze nie napisalem w jakiej konkretnie firmie pracuje, bo jak bym napisal ze jest w top 100 najwiekszych korporacji notowanych na gieldzie w Stanach Zjednoczonych to by wtedy dopiero Ci gul skoczyl (dlatego nazwe firmy zachowam dla siebie). Nie chcesz to nie czytaj, kogo to obchodzi. Twój komentarz nie wniósł zupelnie nic wartościowego związanego z tematyką odcinka dla innych czytajacych Jedyne co wnosi to to, ze nie podoba Ci sie ze ktos zwiazany z branza (kompetentny) wypowiada sie na tematy, na ktorych sie zna

  • @junesuprise

    @junesuprise

    3 жыл бұрын

    @@NiepoprawnyKomentator Od firmy akurat by mi gul nie skoczył. Nie ma czego zazdrościć w tym, że zarabia na Tobie mniejsza czy większa firma. Po prostu jestem uczulony na absolwentów prestiżowych uczelni, chyba te kilka lat pozostawia na was pewne piętno na całe życie.

  • @white88official
    @white88official3 жыл бұрын

    EMT systems świetna baza szkoleniowa polecam pod każdym względem.

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    💪💪💪

  • @Qukisko

    @Qukisko

    3 жыл бұрын

    i świetna kawa z piękną obsługą :D

  • @tomaszdolata7877

    @tomaszdolata7877

    3 жыл бұрын

    @@Qukisko Prawda :D

  • @konradb2010
    @konradb20103 жыл бұрын

    Nareszcie coś w moim temacie. Pracuje w UK jako automatyk programista PLC i można zarobić między 40-65 funtów na godzinę. Praca przyjemna i dobrze platna ;)

  • @proxyy5868
    @proxyy58683 жыл бұрын

    może teraz praca straży leśnej lub straży rybackiej ? myślę że są to zawody o których istnieniu wiele osób nie wie więc warto je sprawdzić i pokazać co się tam robi :D

  • @mateuszmakowski4685
    @mateuszmakowski46853 жыл бұрын

    Ze wszystkich Twoich filmów ten najbardziej przypadł mi do gustu :) Chciałbym zobaczyć u Ciebie na kanale więcej z programowania sterowników PLC oraz programowania robotów.

  • @mirekk3411
    @mirekk34113 жыл бұрын

    Dobrze, że poszedłem na technik mechatronik

  • @ImJurek
    @ImJurek3 жыл бұрын

    Miałem to wszystko na studiach, jedne z przyjemniejszych zajęć.

  • @arengaiii5643
    @arengaiii56433 жыл бұрын

    Wreszcie coś ciekawego/sensownego :)

  • @berecik1234
    @berecik12343 жыл бұрын

    Super film

  • @sebastiandziaduszek1681
    @sebastiandziaduszek16813 жыл бұрын

    Pokaż więcej z automatyki 😛 bardzo ciekawy temat 😄

  • @hahec
    @hahec3 жыл бұрын

    Fajny odcinek! Dawaj coś więcej o programowaniu PLC

  • @vapid9337
    @vapid93373 жыл бұрын

    Weź się zatrudnij jako taki chłop z sanepidu co chodzi i sprawdza czy ludzie noszą kwarantannę i siedzą na maseczkach

  • @danielszafranski2709

    @danielszafranski2709

    3 жыл бұрын

  • @grzesiek4451

    @grzesiek4451

    3 жыл бұрын

    Hahahaha świetny pomysł! To może być niedługo najbardziej popularna praca 😁

  • @neativ13

    @neativ13

    3 жыл бұрын

    Sanepid wysyła listem poleconym, ze musisz miec kwarantanne, od 3.10, list przyszedł 6.10, kolega normalnie chodził do roboty..

  • @arkadiuszwasilewski5906

    @arkadiuszwasilewski5906

    3 жыл бұрын

    Albo za strażaka miejskiego i niech gania dzieci za papierosy xd

  • @kamilosvip1

    @kamilosvip1

    2 жыл бұрын

    2022 Wciąż toczy się Covidowy Biznes

  • @Urannek
    @Urannek3 жыл бұрын

    Jestem właśnie na 3 semestrze Automatyka i Sterowanie Robotów. Fajny film 👍🏻 Jestem za dodatkowym rozszerzeniem tematu automatyki :)

  • @przemekfirek3349

    @przemekfirek3349

    3 жыл бұрын

    Widzę kolega ode mnie z kierunku :) Pozdro i pamietaj ze to co jest na tym filmie to bajeczka, o prawdziwych realiach mozna przeczytać w komentarzach

  • @Urannek

    @Urannek

    3 жыл бұрын

    @@przemekfirek3349 O siemka Przemek, ale spotkanie 😁

  • @uraczmnieurna
    @uraczmnieurna3 жыл бұрын

    Oooo, no wreszcie coś dla mnie!:)

  • @mateuszrek5928
    @mateuszrek59283 жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek 👍

  • @pepe-rr1nt
    @pepe-rr1nt3 жыл бұрын

    Jestem na mechatonice w technikum i wszystko co powiedziałeś mnie interesuje, czekam na kontynuacje. Trzymaj tak dalej!

  • @TofikPol

    @TofikPol

    3 жыл бұрын

    Też jestem, Pozdrawiam 😁

  • @darian3945

    @darian3945

    3 жыл бұрын

    Też jestem, jaka szkoła ?

  • @TofikPol

    @TofikPol

    3 жыл бұрын

    @@darian3945 Kartuzy

  • @darian3945

    @darian3945

    3 жыл бұрын

    @@TofikPol oj to jednak nie ta sama, a już myślałem jaki ten świat jest mały, ja GCE w Glicach 4 klasa a ty jaka ?

  • @TofikPol

    @TofikPol

    3 жыл бұрын

    @@darian3945 3 klasa xd

  • @wiedzminq8972
    @wiedzminq89723 жыл бұрын

    Dawaj Automatyka a dokładnie sterowniki PLC

  • @speedegonzalez8645

    @speedegonzalez8645

    3 жыл бұрын

    Oj tak +(sin^2(a)+cos^2(a))

  • 3 жыл бұрын

    To co powiedział Qwerty to zbyt skomplikowane. Do PLC nie trzeba studiów i skomplikowanych wzorów. Nauczysz się składać zdania: "Jak pojawi się A i B to włącz C" to ogarniesz 90% całej roboty związaną z tym. Dużo czytania instrukcji po angielsku, a jak przejdziesz choć jedno szkolenie to pozostaje ci nauka z KZread.

  • @speedegonzalez8645

    @speedegonzalez8645

    3 жыл бұрын

    @ byczku jestem w 4 klasie technik mechatronik i Potwierdzam to co napisałeś

  • @bazejberg2412

    @bazejberg2412

    3 жыл бұрын

    @ Wiesz da się ,ale tutaj też operujesz na bramkach logicznych, przykładowo jak napisałeś "Jak pojawi się A i B to włącz C" - bramka logiczna AND. A czy ogarnie te 90% pracy związanej z tym to akurat zależy Twojego myślenia, bo możesz nie mieć takiej bramki i musisz stworzyć taką z innych ,ale musi tak samo działać jak AND. W mechatronice jest dużo takich zagwozdek.

  • @bazejberg2412

    @bazejberg2412

    3 жыл бұрын

    Też się tak da ,ale w pracy różnie bywa jak coś się zepsuje to musisz troche kombinować

  • @og.p4328
    @og.p43283 жыл бұрын

    Siema chodzę na mechatronike do technikum dzięki za odcinek 🤠

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk3 жыл бұрын

    Ooo! Kuba Wróbel! Pozdrawiam Cię serdecznie!

  • @u8cz4k78
    @u8cz4k783 жыл бұрын

    Ja z chęcią bym oglądnął odcinek szerzej opisujący temat CNC.

  • @grzesiekmazgaj6782
    @grzesiekmazgaj67823 жыл бұрын

    Już kolejny raz piszę do Ciebie żebyś sprawdził zawód Operatora CNC. Głównie praca, szkolenie i zarobki w Polsce i za granicą w tej branży. Mam nadzieję, że to znajdzie się w jednym z kolejnych odcinków.

  • @hubertkubowicz337
    @hubertkubowicz3373 жыл бұрын

    Fajnie jakbyś zrobił coś podobnego z mechatroniki, ten odcineczek faajny

  • @jakubkuba1133
    @jakubkuba11333 жыл бұрын

    Sztosik byczq👍

  • @toastofwar3260
    @toastofwar32603 жыл бұрын

    Nareszcie dowiaduje się, czego uczą mnie od 3 lat i widać opłaci mi się to bo nie dość że praca jest satysfakcjonująca w efekcie końcowym to jeszcze dobrze płatna :D

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    No i pięknie!

  • @TheendzikxD

    @TheendzikxD

    3 жыл бұрын

    Jak zdasz zawodowe to się opłaci

  • @shottube6507

    @shottube6507

    3 жыл бұрын

    @@TheendzikxD e tam nie trudno wystarczy się przyłożyć zawód mechatronik czegoś obowiązuje

  • @przemekfirek3349

    @przemekfirek3349

    3 жыл бұрын

    @@shottube6507 że niby w technikum cię czegoś nauczą? :D

  • @mateuszmakowski4685

    @mateuszmakowski4685

    3 жыл бұрын

    @@przemekfirek3349 Uwierz mi, często w technikum mają taki sprzęt, że nie jedna polibuda się opluje z wrażenia :) Nie jedno technikum a dokładniej nauczyciele przekazują o wiele rzetelniej wiedzę niż wykładowcy na uczelniach. Tylko od ucznia zależy, jak otrzymaną wiedzę przyswoi :)

  • @jaymzz6832
    @jaymzz68323 жыл бұрын

    Fajnie by było jakbyś pokazał pracę na maszynach CNC razem z programowaniem w jakiejś firmie z branży lotniczej

  • @koniak4498
    @koniak44983 жыл бұрын

    Bardzo fajny materiał

  • @mrmichal_
    @mrmichal_3 жыл бұрын

    Wojtek z Do ROBOTY testuje ROBOTY :D

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    Haha! Tak jest 💪💪💪

  • 3 жыл бұрын

    Wojtek z Do ROBOTY testuje ROBOTY :-)

  • @maksxymilian713
    @maksxymilian7133 жыл бұрын

    Inżynier magister, pracował jako robotyk w zakładzie, raptem 5000 na rękę za taką odpowiedzialnością

  • @luka-xy5dr

    @luka-xy5dr

    3 жыл бұрын

    W takim przypadku zdobyć rok, dwa doświadczenia i od razu wyjazd z tej firmy

  • @maksxymilian713

    @maksxymilian713

    3 жыл бұрын

    @@luka-xy5dr racja

  • @hertof4341

    @hertof4341

    2 жыл бұрын

    To chyba nie widziałeś zarobków inż budownictwa 😂

  • @toiletshorties

    @toiletshorties

    2 жыл бұрын

    @@hertof4341 Ile zarabiają? Chodzi że dużo czy mało. Pozdro

  • @hertof4341

    @hertof4341

    2 жыл бұрын

    @@toiletshorties stosunek odpowiedzialności do płacy jako inżynier jest niski

  • @klamson4409
    @klamson44093 жыл бұрын

    automatyka i hydraulika najciekawsze jak dla mnie dziedziny 😁😁

  • @jabomaster7248
    @jabomaster72483 жыл бұрын

    Ja bym poprosił o montera instalacji fotowoltaicznych 😁

  • @kasti1284

    @kasti1284

    3 жыл бұрын

    Taąk

  • @custom6944

    @custom6944

    3 жыл бұрын

    Tak

  • @himpthebarber

    @himpthebarber

    3 жыл бұрын

    Jestem za!

  • @erykkazmierczak4330

    @erykkazmierczak4330

    3 жыл бұрын

    To samo co elektryk praktycznie

  • @kasti1284

    @kasti1284

    3 жыл бұрын

    @@erykkazmierczak4330 to zupełnie co innego

  • @braciabird3849
    @braciabird38493 жыл бұрын

    Niesamowite jak te algorytmy działają że to tak chodzi jak w zegarku.

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    Fakt! Algorytm YT by mógł tak dobrze działać, żeby wszyscy subskrybenci dostali powiadomienie 🤣🤣

  • @Trapezozo

    @Trapezozo

    3 жыл бұрын

    hehe śmiesznie jest jak taki robot spotka się z polskim januszowaniem i wychodzi milion problemów z serwisem

  • @mil3k

    @mil3k

    2 жыл бұрын

    @@Trapezozo Producenci robotów kochają Januszy, bo ci nakręcają I'm rynek części zamiennych i serwisu. Przecież nikt po Januszu nie naprawia za darmo. :)

  • @Trapezozo

    @Trapezozo

    2 жыл бұрын

    @@mil3k z doświadczenia wiem ze tak, ale nie do końca. Innymi słowy wiele razy widziałem serwisantów debili którzy nie mieli pojęcia co robią i wymieniali nie te części co trzeba przez co nie dość ze mieli problemy w pracy to jeszcze firma serwisowa nic nie zarabiała a przynosiła straty (darmowe części dojazd do klienta)

  • @mil3k

    @mil3k

    2 жыл бұрын

    @@Trapezozo Też takich widywałem.

  • @maciekkoperski5033
    @maciekkoperski50333 жыл бұрын

    Po co wybierać? Zrób o wszystkich tych zawodach

  • @przemek9805
    @przemek98053 жыл бұрын

    Chodzę do szkoły na zawód obrabiarki CNC bardzo ciekawe i chciałbym zobaczyć u Ciebie jak to wygląda w większej firmie

  • @majsterq8162
    @majsterq81623 жыл бұрын

    Sprawdź mechatronika wydaje mi się że ten zawód będzie najciekawszy 😁👌🏿

  • @jerzybrzozowski5765
    @jerzybrzozowski57653 жыл бұрын

    [Robotyk z 6 lat doświadczenia] Robiłem online i offline. Branża się powinna nazywać "handel ludźmi". Branża automotive płaci za godzinę pracy ok. 80 Euro, Ty widzisz z tego tyle, ile jest pośredników. Każdy obcina połowę kuponu. Czyli VW za [80] -> do Dużej Firmy co ma ludzi na etacie [40] -> do Małej Firmy (najpewniej Twój szef) która -> zatrudniła Ciebie i Ty dostajesz z 10 euro. Alternatywa to bycie freelancerem. Jak ktoś ma pytania chętnie odpowiem.

  • @ziborgbe

    @ziborgbe

    3 жыл бұрын

    Bylem na projekcie w duzym koncernie (kompresory ), jako " elctrical designer ". Koszt robotogodziny inzyniera w projekcie to 90 euro, a pracowalem przez firme konsultingowa, gdzie mi wychodzilo 50 euro. Przyszedl covid, a z nim watlejszy budzet, przez to woleli zakontraktowac prace designerskie w Indiach za 20 euro. Moze gorzej , ale taniej , potem ewentualnie poprawi sie. Widzialem tez, (Belgia) mase inzynierow z Indii , i z tego co slyszalem i zauwazylem , to jest tak jak piszesz ''handel ludzmi'.

  • @mateuszz7541

    @mateuszz7541

    2 жыл бұрын

    Tak niestety to działa. W IT jest podobnie. Może tylko trochę większe stawki.

  • @GrymeK25
    @GrymeK253 жыл бұрын

    Super Mechatronik to kierunek na który chce iść bardzo przydał mi się ten odcinek

  • @olaf6195

    @olaf6195

    3 жыл бұрын

    Nie rób tego błędu. 5 lat to zbyt krótki czas przy aktualnym stanie. Lepiej iść na elektronika i po szkole średniej zrobić kursy. Żałuję, że 3 lata temu wybrałem mechatronika.

  • @LIGHT-tr9qe

    @LIGHT-tr9qe

    3 жыл бұрын

    Po 3 latach chce sie z mostu skoczyc

  • @GrymeK25

    @GrymeK25

    3 жыл бұрын

    @@olaf6195 dlaczego? Ja będę chciał iść na studia

  • @GrymeK25

    @GrymeK25

    3 жыл бұрын

    @@LIGHT-tr9qe dlaczego

  • @olaf6195

    @olaf6195

    3 жыл бұрын

    @@GrymeK25 mechatronika to bardzo obszerny kierunek i nie da się go od tak skompresować do 5 lat nauki w polskiej szkole. U nas nawet najprostsze zawody są niepotrzebnie komplikowane, a co dopiero mechatronika. Jako kierunek lepiej obrać elektronika, ponieważ mechatronika w szkole nie ma nic wspólnego z tą w pracy i na studiach. Miałem takie same plany jak Ty, aktualnie marze tylko zdać jakimś trafem egzamin zawodowy i skończyć kursy SEPowskie oraz dodatkowo właśnie elektronika.

  • @kacperr8903
    @kacperr89033 жыл бұрын

    Robotyka to ciekawy temat na następny odcinek

  • @piotrrakowski9273
    @piotrrakowski92733 жыл бұрын

    Pracuje prawie 10 lat jako programista oraz operator CNC frezarek 5 osiowych bardzo polecam ten zawód nie tylko ze względów finansowych lecz też przyszlosciowych i nie oszukujmy się frezer nie narobi sie podczas obróbki jak program potrafi trwać po 10 15 godzin ;) A sam detal potrafi leżeć na maszynie ponad tydzień. Pracuje w największej narzędziowni w Polsce A dokładnie w ARRK shapers gdzie wykonujemy formy wtryskowe do 50 ton bardzo ciekawa praca ;)

  • @disel146
    @disel1463 жыл бұрын

    Robiłem w EMT kurs na CNC polecam

  • @radosawkamilmajdanski8371

    @radosawkamilmajdanski8371

    3 жыл бұрын

    Znalazłeś prace w zawodzie ?

  • @dziduch7136
    @dziduch71363 жыл бұрын

    Dobrzr że pokazałeś obrabiarki CNC bo właśnie jestem na tym kierunku

  • @damianxmikox

    @damianxmikox

    3 жыл бұрын

    Studiujesz dziennie ?

  • @dziduch7136

    @dziduch7136

    3 жыл бұрын

    @@damianxmikox nie studiuje i nie zamierzam. W technikum mamy praktyki z tym

  • @f1fk2
    @f1fk23 жыл бұрын

    Automatyka to jest coś 😎

  • @piotrbrenkus9557
    @piotrbrenkus95573 жыл бұрын

    Daj więcej CNC bo jestem na kierunku w technikum gdzie będę miał takie kursy i chce wiedzieć czy warto. Pozdrawiam

  • @ChoduraKarateka
    @ChoduraKarateka3 жыл бұрын

    Jestem operatorem CNC i obrabiam surowe koła stalowe do pociągu na gotowe. Świetna praca i poproszę odcinek o CNC;) Uwaga. Pracuję w Czechach, bo w Polsce pracowałem przy częściach samochodowych i praca ta polegała tylko na wyciąganiu i wkładaniu detalach. Zarobki mizerne, jednak dzięki tej pracy miałem niezbędne doświadczenie aby zarabiać 2 razy więcej i ciekawszą pracę mieć. Pozdrawiam

  • @damian3523

    @damian3523

    3 жыл бұрын

    Hej w jakim mieście pracujesz? Widziałem kiedyś ofertę na spawanie elementów pociągów, zarobki bardzo dobre ok 10k

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    Miałem ta samą sytuację w PL 4000zł podstawy na rękę w CNC robota nie ciekawa i wyjechałem do UK co polecam i innym. Doświadczenie zrobić w pl i wyjechać. Pozdrawiam !

  • @damian3523

    @damian3523

    3 жыл бұрын

    @@boru-cnc jak wyglada Twoja praca teraz w UK, ze ciekawsza?

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    @@damian3523 zaczynałem w przemyśle pneumatyki na obrabiarkach 4 osiowych mazaka - jednostkowa prototypowa produkcja. Teraz pracuje na 5 osiach jako operator i programista robimy detale dla Mercedesa elementy skrzyń biegów i nie tylko są to zlecenia jednostkowe. Bardzo skomplikowane obróbka jednego detalu to często ponad 24h obróbki. Zarobki przyzwoite. Mogę dodać że mieszkałem w polsce w małym mieście 150tys mieszkańców nie mogłem tam znaleźć pracy w dużej nowoczesnej firmie raczej same małe zakłady po 10 pracowników i warunki pracy mi nie odpowiadały bo pracowałem na kilku maszynach naraz a szef często wręczy wymagał nadgodzin w weekendy .... Teraz widzę ze na zachodzie pracuje się inaczej.

  • @damian3523

    @damian3523

    3 жыл бұрын

    @@boru-cnc bo w Polsce jest tylko kilka ośrodków przemysłowych jak strefy ekonomiczne w Katowicach , Gliwicach. Ja pracuję w Holandii to faktycznie większość Holendrów pracuje po 4 dni a kto może to 3 albo 2 w tygodniu i nie mają zamiaru robić nadgodzin. Jakby nie Polacy to zachód by chyba z głodu umarł :) w Anglii też tak jest?

  • @Angelo-td7ql
    @Angelo-td7ql3 жыл бұрын

    Polecam sprawdzić elektronika ciekawy odcinek by z tego wyszedł :)

  • @Inetcrawler
    @Inetcrawler3 жыл бұрын

    Super!

  • @gimiyopussi4200
    @gimiyopussi42003 жыл бұрын

    fajna robota polecam

  • @drumishu
    @drumishu3 жыл бұрын

    jak 20 lat temu kończyłem AiR to myślałem że trafiłem w nisze rynkową. Teraz automatyków i robotyków jest jak psów.... ogromna podaż przykłada się na to że glazurnik, malarz czy tapeciarz jest tyle samo w stanie zarobić bez marnowania czasu na studia i słuchania bzdur o neurofuzlach genetycznych.... panowie szkoleniowcy muszą zachwalać te zawody bo kasę na szkoleniach zarabiają :) nikt tam nie wspomina że większość roboty na froncie do wykonania w weekendy i święta, większość zakładów to jednak brud, syf i hałas, jak nie za ciepło to za zimno i kalesony... ale marzyciele otwierają oczy dopiero jak trafia na front :)

  • @8882277

    @8882277

    3 жыл бұрын

    Fakt.Na moim alma mater na AiR przyjmują po 250 osob.Inna sprawa,ze odrzut tez konkretny.

  • @toiletshorties

    @toiletshorties

    2 жыл бұрын

    +1, w zime sie spocisz w 2h i potem caly przemarzniety, brudny, smierdzacy do domu wracasz i sie odechciewa wszystkiego. W lato sie poprostu pocisz 3 razy bardziej ;)

  • @feniksfeniksowski700

    @feniksfeniksowski700

    Жыл бұрын

    A ja mam warsztat stolarski, maly ale jakoś się mieszczę. Robię wyłącznie drewno płyta sporadycznie. Nie mogę narzekać. Pracy po pachy. Kasa też spoko.

  • @mioszchyra435
    @mioszchyra4353 жыл бұрын

    Nigdy tak mocno nie walnąłem w powiadomienie

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    Szanuje mocno!

  • @stepnior235
    @stepnior2353 жыл бұрын

    Bardzo fajnie by bylo, jak bys nagrał o strerownikach PLC

  • @thenerka89
    @thenerka89 Жыл бұрын

    Spodobał mi się Twój film o tej tematyce, aczkolwiek nie wyczerpał Pan całości tematu, ponieważ, nie zawarł Pan w nim kwestii samych operatorów, którzy później na tych maszynach pracują. Proszę o film, jak pracuje operator maszyny CNC (frezarki, tokartki, lasera 2D/3D, giętaki). Dziekuję z góry. Pozdrawiam, Krzysiek

  • @piotrekk7562
    @piotrekk75623 жыл бұрын

    Może taka firma jak ecumaster myśle ze byłby ciekawy odcinek związany z komputerami do samochodów

  • @Tomciosz94
    @Tomciosz943 жыл бұрын

    A może elektronika samochodowa i projektowanie różnych sterowników z dziedzin ADAS, pasive safety? ;)

  • @danieldry4002
    @danieldry4002 Жыл бұрын

    EMT Systems w Gliwicach super miejsce.

  • @szustakziom
    @szustakziom3 жыл бұрын

    Moją propozycją na kolejny to TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ.

  • @GrymeK25
    @GrymeK253 жыл бұрын

    Mnie interesuje najbardziej Mechatronika dlatego że wiąże z tym przyszłość

  • @Felellzo

    @Felellzo

    3 жыл бұрын

    Mechatronika to wszystko i nic, taki mix budowy maszyn i automatyka. Kończąc mechatronike na 90% będziesz pracować jako konstruktor/automatyk/programista. Mówi Ci to mg inż. automatyki po wydziale mechanicznym

  • @GrymeK25

    @GrymeK25

    3 жыл бұрын

    @@Felellzo dziękuję za odpowiedź a co będę mógł robić jako automatyk lub programista?

  • @sewerynhulak7394

    @sewerynhulak7394

    3 жыл бұрын

    +1

  • @Felellzo

    @Felellzo

    3 жыл бұрын

    @@GrymeK25 Musisz poczytać w internecie. Jako automatyk możesz robić wiele rzeczy, poczawszy od projektowania układów automatyki/programowanie plc/ robotów/ utrzymanie ruchu/ elektronik itd. Praca programisty zawęża się do programowania w danym języku wysokopoziomowym

  • @Cirillla

    @Cirillla

    3 жыл бұрын

    @@Felellzo Potwierdzam jako inż. mechatroniki ;)

  • @hubhub220
    @hubhub2203 жыл бұрын

    Idę na kierunek mechatronik bardzo fajny film

  • @GrymeK25

    @GrymeK25

    3 жыл бұрын

    Ja też idę

  • @DoRoboty

    @DoRoboty

    3 жыл бұрын

    Powodzenia chłopaki!

  • @uzytkownik25

    @uzytkownik25

    3 жыл бұрын

    Jestem w 2 klasie i jeszcze żadnych praktycznych zajęć nie miałem sama teoria ale jak się to lubi to jest fajnie

  • @tomaszpodlewski3558
    @tomaszpodlewski35583 жыл бұрын

    Idziesz do roboty. Jesteś pomocnikiem operatora cnc .Uczysz się pracując. I robi z ciebie operatora. Operatorem zostają nawet kucharze. Cukierniczy. Tylko muszę chcieć uczyć. Mierzyć. Nauczyć czytać rysunek. Robić korekcje .Zmieniać płytki które pracują w np metalu. Zmieniać narzędzia gdy przedstawianie. Do postawy. Potem można nauczyć ustawiać. Zasady te same jak rysunek i mierzenie i korekcje w cnc na każdej maszynie.

  • @Citizenof98
    @Citizenof983 жыл бұрын

    Szkoda, że z matmy byłem noga a geometria i potoczne tematy są dla mnie czarną magią. Naprawdę fajna sprawa, ciekawa zajawka. (nawiązuje do CNC)

  • @patrykpiorkowski7578
    @patrykpiorkowski75783 жыл бұрын

    Rozwiń automatykę, czyli strikte programolalne sterowniki logiczne (PLC) ile faktyczynie mozna zarobic i jak wyglada praca ludzi co programują takie sterowniki. Rozwiń równiez branże obrabiarek CNC jak to wyglada co trzeba umiec i jakie kursy odbyc i ile mozna na tym zarobic.

  • @wielkopolska2276

    @wielkopolska2276

    3 жыл бұрын

    Na CNC to nie kursy a szkoła zawodowa lub techniczna i lata nauki lub jeśli jesteś ogarnięty i chcą Cię nauczyć to 2-3 lata. Zaczynasz od najniższej a możesz zarobić 25zł/30zł i więcej jeśli coś potrafisz

  • @hubertjagieo8254
    @hubertjagieo82543 жыл бұрын

    wszystko ciekawe ale pokaż więcej automatyki. To jest jednak to co ma w sobie "to cos". Pozdrawiam

  • @ZbigniewSiwiec
    @ZbigniewSiwiec3 жыл бұрын

    Super 👌👌👌👏👏👏👍👍👍👍

  • @sandrapilarska7406
    @sandrapilarska74063 жыл бұрын

    Hej pokaż proszę więcej na temat mechatroniki i robotyki. Pozdrawiam.

  • @Noverss
    @Noverss3 жыл бұрын

    Może coś z grafiką 3D i animacjami EDIT po 9miesiącach xD: Miałem zostać grafikiem a wyszło że rzuciłem studia i właśnie tydzień temu firma mi już zrobiła kursy na roboty

  • @jakub6966
    @jakub69663 жыл бұрын

    Automatyka :)

  • @TheMateusz132
    @TheMateusz132 Жыл бұрын

    Byłem w EMT na RK1 KUKI zajebiste szkolenie polecam :)

  • @katmai7777
    @katmai77772 жыл бұрын

    Jestem po magisterce AiR na AGHu. W tym filmie jest pokazane Centrum Szkoleniowe, a nie Praca w Zawodzie Automatyk. Automatyk nie pracuje w czystych jeansach i koszulce. Zaraz po studiach miałem szczęście, że załapałem się na inwestycje i budowę nowego zakładu. I to mi dało więcej praktyki niż teoretyczne 5letnie studia. Ale budowa to była bajka w porównaniu z pracą na Utrzymaniu Ruchu. Na UR wskakujesz w uniform pracowniczy i tylko czekasz gdzie i co się posypie. A sypnąć się może wszystko. Zalany Czujnik, urwany przewód, zablokowana taśma, zużyty stycznik w szafie, spalona cewka elektrozaworu, uszczelnienie siłownika itd. Mógłbym wymieniać w nieskończoność. Do awarii w pierwszej kolejności wzywany jest Automatyk i to on decyduje czy usunie usterkę sam czy będzie potrzebował elektryka i/lub mechanika. Toteż Automatyk musi mieć wiedzę z kilkunastu dziedzin technicznych. Ten Pan z filmu, który mówi że po 5 dniach jego kursu zaczniecie działać w branży AiR za przeproszeniem BREDZI, żebyście przyszli i zapłacili mu za szkolenie 5tys w jego centrum. Ten Pan od programowania PLC też tylko "liznął" temat, mówiąc o programowaniu Blokowym, który jest 1 z kilku języków programowania PLC. I to bardzo ograniczonym. Ciekawe co zrobicie jak dostaniecie do poprawienia program w PLC napisany Listą Instrukcji. BTW dla poszerzenia kwalifikacji (i papierka) byłem na takich szkoleniach w Siemensie i Bosch Rexroth. Fakt, można się dowiedzieć sporo ale to nie przygotuje do zawodu. UR to przedewszystkim ogromny stres. Unieruchomiona linia produkcyjna to często setki tysięcy PLN strat z każdą minutą przestoju. Wtedy co 5 min słyszysz jak dzwoni telefon a w słuchawce wkurw.... Szef: "Kiedy to w końcu ruszy?!" Często też usterki usuwa się podczas pracującej linii. A wtedy jeśli nie masz wiedzy możesz zabić siebie lub kogoś. Znam przypadki przygniecionych ludzi windą. Ja ten zawód porzuciłem. Powód: Realia zarobkowe w PL są niewspółmierne do ogromu wykonywanych czynności, wymaganej wiedzy i odpowiedzialności. Dziś zarabiam 60 000 EUR rocznie w energetyce, siedząc 8h przy biurku. Pozdrawiam wszystkich Automatyków, wiem jaki to ciężki zawód.

  • @c2u889

    @c2u889

    Жыл бұрын

    Wow

  • @marekozga8022

    @marekozga8022

    Жыл бұрын

    Dobrze napisałeś. Oni tu każdy zawód chwała tylko żeby sprzedać kursy. I tak jeden ziomek drugiego pcha na tym KZread. A jelenie tylko tylko kasę straca

  • @Droomeg
    @Droomeg3 жыл бұрын

    czyli dobrze że chciałem i nadal chce wybrać ścieżke kariery jako CNC, jakbyś mógł właśnie ten kierunek bardziej pokazać to byłoby idealnie

  • @piotrrakowski9273

    @piotrrakowski9273

    3 жыл бұрын

    Osobiscie polecam ten zawod pracuje w nim prawie 10 lat ;)

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    Też pracuje 10 lat polecam. Zrobić doświadczenie i wyjechać za granicę bo są lepsze warunki pracy i płacy. Na pewno są tez dobre zakłady w PL ale sporo takich "dla operatora zielonego guzika"

  • @Droomeg

    @Droomeg

    3 жыл бұрын

    @@boru-cnc no to zebrałem jeszcze większą motywacje jeżeli znajde prace za granicą, szczególnie że moje plany nie są aby pozostać w przyszłości w polszy.

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    @@Droomeg znajdziesz czy w Niemczech czy w UK w sumie gdzie kolwiek. Mi warunki pracy nie pasowały w pl może w dużych miastach jest inaczej ja pracowałem w małym mieście.

  • @majkelo051
    @majkelo0513 жыл бұрын

    Programowanie sterownikow PLC bardzo chetnie bym zobaczyl

  • @danielwronka8744

    @danielwronka8744

    3 жыл бұрын

    Również, świetna sprawa jak i wiedza, którą można nabyć już na poziomie technikum.

  • @mrrajmond6711
    @mrrajmond67113 жыл бұрын

    Teraz to się cieszę że jestem na technik mechatronik programista plc haha

  • @danielwronka8744
    @danielwronka87443 жыл бұрын

    Czekam na mechatronika 😎

  • @Anter___
    @Anter___3 жыл бұрын

    Automatyka mnie interesuje i chciałbym zebyś zrobił o tym film

  • @janeks6083
    @janeks60833 жыл бұрын

    Przetestuj pracę prawnika!!! Kto za??? (Albo kogoś takiego np. sędzię czy coś) Proszę🙏🙏🙏

  • @dawidfrankowski1406

    @dawidfrankowski1406

    3 жыл бұрын

    Mój kolega jest prawnikiem, ostatnio stwierdził, że to niszczy człowiekowi głowę, kasa może fajna, ale beret zryty po latach pracy 😅

  • @przemson5613

    @przemson5613

    3 жыл бұрын

    Prawnik pali gume, nudy, nie trzeba być inteligentnym wystarczy wyuczyć sie wszystkich akt prawnych, byle humanista to zrobi

  • @janeks6083

    @janeks6083

    3 жыл бұрын

    @@przemson5613 mnie to ciekawi

  • @kanonier1222
    @kanonier12223 жыл бұрын

    jestem po technikum o profilu mechatronicznym i najchętniej bym zobaczył każdy temat w osobnym odcinku

  • @Damian-lf1xi

    @Damian-lf1xi

    2 жыл бұрын

    i jak? nie ma problemu ze znalezieniem pracy?

  • @KonradFoto
    @KonradFoto3 жыл бұрын

    Zrób odc. z pracy maszynisty lokomotywy i dyżurnego na PKP.

  • @juliab635
    @juliab6353 жыл бұрын

    Bardzo chciałabym zobaczyć pracę architekta na twoim kanale c:

  • @akordeonjf9727
    @akordeonjf97273 жыл бұрын

    Gdy zobaczyłem powiadomienie mój palec zrobił g00 z-100

  • @PalkaChief
    @PalkaChief3 жыл бұрын

    Ja aktualnie jestem praktykantem , operator cnc . Praca fajna zarobki tez są dobre jak na polskie wyplaty :)

  • @bazejskupien2161
    @bazejskupien21613 жыл бұрын

    Fajny film, tylko więcej mechatroniki w następnym odcinku.

  • @dawidszauder5021
    @dawidszauder50213 жыл бұрын

    Błagam, pokaż dokładniej sterowniki PLC

  • @adamrochewicz7993
    @adamrochewicz79933 жыл бұрын

    Pokaż zaplecze automatyki, czyli to o czym mało kto wie, czyli normy, dyrektywy, manuale...itp.

  • @NiepoprawnyKomentator

    @NiepoprawnyKomentator

    3 жыл бұрын

    Nazwa kanału "Do Roboty" ma raczej zachęcić, a nie zniechęcić ludzi do pracy :D

  • @solar901

    @solar901

    3 жыл бұрын

    Abstra i tak bankrutuje, nie będą robili filmów które mało kto obejrzy.

  • @piterstg
    @piterstg3 жыл бұрын

    Zobaczyłbym z chęcią odcinek o CNC oraz o automatyce.

  • @warrior349
    @warrior3493 жыл бұрын

    Dawaj mechatronikę, jestem na 2 roku w technikum i chętnie się dowiem co tam masz do pokazania

  • @boru-cnc
    @boru-cnc3 жыл бұрын

    Najlepsze co można zrobić na CNC to zrobić praktykę w PL i wyjechać za granicę.

  • @fmxbqav

    @fmxbqav

    3 жыл бұрын

    Prawda

  • @rafaorch9268

    @rafaorch9268

    3 жыл бұрын

    Nie każdemu się widzi wyjeżdżać za granicę, ale mimo wszystko w polsce też są ambitne projekty i można dobrze zarobić przy automatyce :)

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    @@rafaorch9268 nie wiem jak przy automatyce ale jeśli chodzi o CNC to w małych miastach warunki pracy według mnie są ciężkie i zarobki słabe. W dodatku małe możliwości rozwoju bo i detale nie skomplikowane. Może w dużych miastach na strefach przemysłowych jest inaczej.

  • @rafal52701

    @rafal52701

    3 жыл бұрын

    @@boru-cnc mówię bardziej o byciu technologiem w większych firmach- ze jednak da się dobrze zarobić. Nie mówię o byciu operatorem, który puszcza program i wyciąga detal

  • @boru-cnc

    @boru-cnc

    3 жыл бұрын

    @@rafal52701 to właśnie robiłem w pl byłem 5 lat programista maszyn i operatorem w jednym podstawy miałem 4tys netto na rękę ale musiałem robić na 2 frezarkach. Jedną ładować a druga już programować i tak na zmianę. Poza tym jakim technologiem może w dużych zakładach ja takiego nie znalazłem same małe firmy... A te duże już mają obsadzone stanowiska często i ciężko się " przebić "

  • @patrykupl4838
    @patrykupl48383 жыл бұрын

    Dawaj mechatronika. Uczę się w tym kierunku i chciałbym zobaczyć jak to wygląda w takich dużych firmach bo my narazie mamy w takich mały

  • @Placuszkisadobre
    @Placuszkisadobre2 жыл бұрын

    Pracuje jako programista/operator frezarek CNC od ponad 7 lat. Szczerze? Praca jako taka jest bardzo ciekawa i budujaca kreatywnosc. Jesli chodzi o zarobki to juz zalezy od firmy. Zapotrzebowanie pracownikow jest duze. Nalezy jednak liczyc sie z tym, ze w tym zawodzie wymagane bedzie pracowanie z wieloma godzinami nadliczbowymi.

  • @akoagg
    @akoagg3 жыл бұрын

    Chciałbym, żebyś rozwinął temat Programisty Robotów, szczególnie jak zacząć akurat jestem po studiach inż. w tym kierunku i ze znalezieniem takiej pracy muszę powiedzieć, że jest dość ciężko. Jakie umiejętności zwiększają szanse zatrudnienia czy znajomość jakiego oprogramowania.

  • @michal5869

    @michal5869

    3 жыл бұрын

    Robotyka to jeden z kierunków po którym znajdziesz się na bezrobociu. Nieznam nikogo kto po tym kierunku pracuje w zawodzie a było to jakoś 70 osób.

  • @mil3k

    @mil3k

    2 жыл бұрын

    @@michal5869 Możesz mieć rację, ja skończyłem AiR dwadzieścia lat temu i jestem chyba jedynym, który pracuje w zawodzie. Tylko nie w Polsce.

  • @rafiki18pl
    @rafiki18pl3 жыл бұрын

    Poproszę Automatyka, sterowniki plc

  • @bartoszziomas2173
    @bartoszziomas21733 жыл бұрын

    Oooo ABB pozdro wuja

  • @pawejewua6577
    @pawejewua65773 жыл бұрын

    Ciekawy mógłby być odcinek o TECHNOLOGII CHEMICZNEJ🙂