Autofagija │ ŠTA JESTI i kako se aktivira? │SAMOIZLJEČENJE, ZDRAVO MRŠAVLJENJE i prehrana

#NUTRICIONIZAM
Kad autofagija ne funkcioniše tj.ne radi, dolazi do nastanka mnogih bolesti, uključujući dijabetes tipa 2, Parkinsonovu bolest i rak. Koncept je nastao 1960-ih, kada su istraživači primijetili kako ćelija uništava vlastite organele, formirajući vezikulu koja sadrži razgrađeni materijal i prenijeli je u odjeljke za recikliranje unutar ćelije, zvane lizozomi. Sljedećih 30 godina, međutim, autofagija je ostala slabo razumljiva jer istraživači nisu bili u mogućnosti postaviti laboratorijske eksperimente u svrhu proučavanja.
Biolog iz tokijskog tehnološkog instituta Yoshinori Ohsumi dobio je Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu za 2016. godinu. Ohsumi je dobio nagradu “za svoja otkrića mehanizama za autofagiju”. Ohsumi je dokazao da procesom autofagije ćelije probavljaju i recikliraju svoje sastavne dijelove.
Biološka ćelija ima mnoštvo krucijalnih stvari upakovanih u mali ćelijski prostor. Ponekad se dijelovi razgrađuju, a ponekad upadaju u strana tela. Da bi komplikovana ćelijska mašinerija ostala u funkciji, mora se osigurati da se ostaci, otpaci ćelije recikliraju. To je ono što autofagija postiže.
Devedesetih godina prošlog veka Ohsumi je napravio niz ispitivanja koristeći ćelije kvasca koje su mu pomogle da razjasni mehanizme pomoću kojih dolazi do autofagije. To je bio prvi put da smo shvatili sofisticiranu mašineriju ćelije uključenu u presudni proces koji se odvija u svakoj složenoj živoj ćeliji.
Ohsumijev rad izazvao je veliko interesovanje za autofagiju. Sada je jedno od najintenzivnijih područja istraživanja u oblasti biomedicine. Od tada, naučnici su saznali da postoji mnogo vrsta autofagije. Makroautofagija je uključena u razbijanje velikih dijelova ćelije, poput organela. Mikrofagija je zadužena za manje ćelijske dijelove, poput nepotrebnih plutajućih čestica u ćeliji i ksenofagija za razgradnju bakterija ili virusa.
Autofagija je ključna za razumijevanje starenja, što dovodi do moguće prevencije grupe bolesti koja ubija većinu ljudi. Sposobnost intervenisanja autofagijom na precizne načine rada ćelije mogla bi pomoći ljudima da žive zdravije i duže. Zbog toga je Ohsumijev rad posebno značajan za medicinu u 21. vijeku.
Naučnici su otkrili da post u trajanju od 12 do 24 sata pokreće autofagiju, a smatra se da je autofagija jedan od razloga što je post povezan s dugovječnošću. Postoji veliki broj istraživanje koja povezuje post - intermittent fasting sa boljom kontrolom šećera u krvi, smanjenom upalom, gubitkom težine, jačanjem imuniteta i poboljšanom funkcijom mozga.
Oshumijevo istraživanje pruža odgovore ovim istraživanjima na neka od pitanja “kako?“. Fizička aktivnost takođe može izazvati autofagiju u nekim ćelijama, omogućavajući ćelijama da započnu proces popravke i obnove.
Sporadični kratkoročni postovi, vođeni religioznim i duhovnim vjerovanjima, zajednički su za mnoge kulture i praktikuju se već vijekovima, ali naučne su analize tek sada objasnile šta se dešava na nivou ćelije u vrijeme posta. Neka objavljena istraživanja pokazala su da kratkotrajna restrikcija hrane izaziva dramatičnu pojavu autofagije u kortikalnim neuronima mozga. Kratak period ograničavanja hrane tj. post može izazvati aktivaciju autofagije u neuronima CNS-a što može imati kliničku važnost. Kao što je gore napomenuto, poremećaj autofagije može prouzrokovati neurodegenerativne bolesti, a aktivacijom autofagije može doći do neuroprotektivnog efekta.
Dok u povremenom planu posta 16:8h nije precizirano koju hranu jesti i izbjegavati, korisno je usredotočiti se na zdravu prehranu i ograničiti ili izbjeći rafinisanu, masnu i procesuiranu hranu. Konzumiranje previše nezdrave hrane može prouzrokovati debljanje i dovesti do bolesti.
Uravnotežena prehrana fokusira se prvenstveno na:
voće i povrće koje treba biti svježe, uz mahunarke bogate prehrambenih vlaknima
integralne žitarice, uključujući kvinoju, smeđu rižu, zob i ječam
proteinsku hranu poput piletine, puretine, ribe, pasulja, leće, tofua, orašastih plodova, sjemenki, sira s manjim procentom masti i jaja.
zdrave masti iz masnih riba, maslina, maslinovog ulja, kokosa, avokada, orašastih plodova i sjemenki
Voće, povrće i cjelovite žitarice sadrže mnogo vlakana, tako da čovjeku mogu pomoći da se osjeća sito i da nema napade gladi. Zdrave masti i proteini takođe mogu doprinijeti sitosti.
Pića mogu igrati ulogu u sitosti za one koji slijede povremenu dijetu u 16:8h. Pijenje vode redovno tokom dana može pomoći smanjenju unosa kalorija jer ljudi često pomiješaju žeđ za glađu.
Plan prehrane 16:8h dozvoljava konzumiranje pića bez kalorija - poput vode i nezaslađenog čaja i kafe tokom prozora posta koji traje 16 sati. Važno je redovno konzumirati tečnost kako biste izbjegli dehidrataciju.
Više o ovom sve popularnijem režimu ishrane pročitajte na: ⬇️
arnicentar.com/autofagija-int...
Zakažite termin za nutricionistički pregled: ⬇️
📲 kontakt telefon/Viber: 066/942-620
☎️ 051/434-460
📧 info@arnicentar.com

Пікірлер: 47

  • @ArniPlusCentarBL
    @ArniPlusCentarBL3 жыл бұрын

    Kakva su vaša iskustva sa autofagijom?

  • @ivanastevanovic4631
    @ivanastevanovic4631 Жыл бұрын

    Ja sam na autofagiji 18 dana , 2 obroka utih 8h. Osecam se super! Polako mi nestaju masne naslage oko struka… s tim sto uskoro pocinje i veliki post pa cu da uklopim, znaci nema mlecnih proizvoda, jaja, meso 40 dana. Ono sto sam zakljucila da se mnogo bolje osecam fizicki i psihicki . Osecsm neko zadovoljstvo i radost ❤Puno pozdrava iz Grcke❤️ i probajete!👍

  • @samasluci4442

    @samasluci4442

    3 ай бұрын

    Molim Vas da napišete šta jedete

  • @predragstojkovic8183
    @predragstojkovic81832 жыл бұрын

    Odlicna

  • @vlatkomarjanovic6594
    @vlatkomarjanovic65942 жыл бұрын

    Još se ne zna vrijeme posta poslije kojeg će tijelo ući u autofagiju. Također žitarice nisu zdrava ljudska ishrana, posebno ne za dijabetičare.

  • @mountainclimber770
    @mountainclimber770 Жыл бұрын

    Savrseno LP

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    Жыл бұрын

    Hvala🌷

  • @sasazuban6324
    @sasazuban63242 жыл бұрын

    Najbolje sam shvatio.. od svih dosad snimaka, vi ste naj naj bolji

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    2 жыл бұрын

    Hvala vam. Srdačan pozdrav

  • @ljiljanastojicic9702

    @ljiljanastojicic9702

    2 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL Molim Vas samo da mi objasnite, ako je dorucak u 10h ujutru, zadnji obrok u 18h da li je potrebno sledeci dan u 12h jesti tj.18h ili da sledeci dan jedemo u osto vrijeme kap predhodni dan?

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    2 жыл бұрын

    Poštovana g. @@ljiljanastojicic9702 , hranu konzumirate svaki dan u periodu od 10h do 18h . To je interval od 8h u toku kojeg imate 3 obroka a u periodu od 18h do 10h sledećeg dana ne unosite hranu ali možete vodu , kafu , čaj bez šećera. Srdačan pozdrav

  • @ljiljanastojicic9702

    @ljiljanastojicic9702

    2 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL Hvala Vam puno na brzom odgovoru.🍀

  • @darkojuric7880

    @darkojuric7880

    2 жыл бұрын

    ​@@ArniPlusCentarBL znaci moze kafa bez secera

  • @VREME.S.S.
    @VREME.S.S.10 ай бұрын

    🍀👏👏💫

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    10 ай бұрын

    ❤️

  • @zoricacvijetinovic1624
    @zoricacvijetinovic16243 жыл бұрын

    Pozdrav za vas jel mozete mi objasniti sta da jedem u ta dva obroka dorucak i rucak i hvala vam u naprijed

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    3 жыл бұрын

    Poštovani , doručak je obavezan i plus 2 obroka. To mogu biti ručak i večera ili užina i večera. Kako vama više odgovara, bitno je samo da jedete ta tri obroka u okviru od 8h a ostalih 16h pijete vodu, kafu, limunadu naravno bez šećera i sladila. Lp

  • @talmor5730

    @talmor5730

    3 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL preporucujete kafu ahh bas ste mi...

  • @zenunovic5537

    @zenunovic5537

    2 жыл бұрын

    ​@@ArniPlusCentarBL kako limunada, pa ne smiju se uzimati kalorije valjda u tih 16 sati. Limun u sebi ima kalorije, veoma malo ali ih ima. Ako uzmes jednu kaloriju prekidas proces autofagije.

  • @dadadadadadadada5543

    @dadadadadadadada5543

    2 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL kavu obavezno..ha ha

  • @slobodankaradonjic6403

    @slobodankaradonjic6403

    Жыл бұрын

    Ja od 10 sati ujutru pa do 6 uveče jedem sve koliko hoću.zs tri godine skinula 30 kg i zdravlje znatno bolje.tako cu dok sam živa

  • @patrickbelcic1822
    @patrickbelcic18224 ай бұрын

    U procesu autofagije..pijemo iskljucivo vodu ili caj..dali je problem ako pijemo caj s medom ? Ili iskljucivo cisti caj bez iceg..

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    4 ай бұрын

    Poštovani, pijete tečnost (čaj, vodu, limunadu) ali bez sladila pa tako i meda. Srdačan pozdrav

  • @dojanpuric
    @dojanpuric4 ай бұрын

    Postovanje Da li mi mozete napisati da li smem da koristim.mlecne.proizvode u tih 8 sati?

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    4 ай бұрын

    Poštovani, možete jesti mliječne proizvode ako nemate intoleranciju na mliječne proizvode tj.kazein. Srdačan pozdrav

  • @tanjaklasnja8716
    @tanjaklasnja8716 Жыл бұрын

    Da li se rak može liječiti autofagijom?

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    Жыл бұрын

    Poštovana, uz svu preporučenu terapiju za karcinom od strane ljekara onkologa preporučuje se konsultacija ljekara nutricioniste koji će shodno zdravstvenom stanju pacijenta preporučiti kako se hraniti. Autofagija pokreće oslobađanje toksina , regeneraciju i podmlađivanje tako da može biti jedan od modaliteta ishrane kod karcinoma. Pristup je individualan. Srdačan pozdrav Dr Gordana Ljoljić Dolić

  • @tomaskopolia1031

    @tomaskopolia1031

    Жыл бұрын

    2018. godine su dva doktora dobili Nobelovu nagradu za medicinu bas iz te oblasti. Autofagija u borbi protiv malignih celija.

  • @antonijamilicevic3659
    @antonijamilicevic36593 жыл бұрын

    9 mj na autofagiji -23kg

  • @nebo9504

    @nebo9504

    2 жыл бұрын

    @Antonija Milicevic poz molim vas da mi kazete kako vam je bilo u pocetku i kako ste uspjeli izdrzati glad i sta ste jeli i koliko u poceku?

  • @antonijamilicevic3659

    @antonijamilicevic3659

    2 жыл бұрын

    @@nebo9504 prvi mj -2 drugi mj - 2 ipo i onda krenuli brze ,uvela trening sat vremena ,setnja sat ,dorucak bogat ,oko 14 zadnji obrok laganiji ,naravno setnja i ttrning odmah navikla ,uvece pila nes kavu bez iceg i vodu ,s tim prije uvjek kasno jela ,TO JE SVE U GLAVI ,i dalje sam na autofagiji ,samo vec godinu dana bez grickalica i sokova

  • @natasazuvela3903

    @natasazuvela3903

    2 жыл бұрын

    Imam 10kg viska,tjedan dana ne jedem nista po 16h,ne desava se nista.Uz to sam na Ketu punih 9 tjedana.Pomaci su jedva vidljivi.Jedino sto nisam natecena.

  • @kiki90654

    @kiki90654

    2 жыл бұрын

    @@natasazuvela3903 uvedi tjelovjezbu....bez tjelovjezbe teško da ćeš smršavjeti...autofagija je uglavnom da čistiš svoje tijelo od smeća, ali uz redovnu tjelovježbu vidjeti ćeš napredak

  • @slobodankaradonjic6403

    @slobodankaradonjic6403

    Жыл бұрын

    Na Autofagiji sam tri godine skinula 30 kg i zdravlje znatno bolje

  • @Jelenare
    @Jelenare2 жыл бұрын

    Zar ne bi smeli da pijemo kafu i caj , naravno bez secera?

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    2 жыл бұрын

    Poštovana, kafa, čaj i limunada (sve bez šećera) je dozvoljeno u periodu posta od 16h. Srdačan pozdrav

  • @annkaplav6986

    @annkaplav6986

    2 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL moze li se natren stavljati u caj,kafu

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    2 жыл бұрын

    @@annkaplav6986 u periodu od 16h kada ne konzumirate hranu možete konzumirati kafu i čaj bez šećera i zaslađivača. U periodu od 8h kada konzumirate hranu možete piti kafu i čaj sa zaslađivačem. Lp

  • @annkaplav6986

    @annkaplav6986

    2 жыл бұрын

    @@ArniPlusCentarBL ok,a limunada se moze u peeiodu posta jel tako

  • @ArniPlusCentarBL

    @ArniPlusCentarBL

    2 жыл бұрын

    @@annkaplav6986 da ali bez šećera i sladila.

  • @lakibeban9255
    @lakibeban9255 Жыл бұрын

    Prije 1500 godina muslimanima je naređen post.tek sad nauka dokazuje prednosti posta.