Amunicja .223 Remington i 5.56x45 NATO - podejście praktyczne

Спорт

Filmów o różnicach pomiędzy .223 i 5.56 jest już w internecie więcej niż odcinków Klanu. Można rozbijać temat na atomy, patrzeć czym różnią się komory NATO od WYLDE od NOVESKE od czystego .223 jednak ja nie mam na to ochoty; w ręce dostał mi się nabój 5.56x45 M193, czyli niemalże odpowiednik popularnej amunicji .223 REM S&B 55 grain FMJ. Postanowiłem zrobić praktyczne porównanie tychże i spróbowałem wyciągnąć wnioski....

Пікірлер: 59

  • @Bobster126
    @Bobster126 Жыл бұрын

    5,56x45 to nie jest 5,56x45 NATO, bo to drugie oznaczenie pojawiło się w 1980 roku i dotyczy wyłącznie zmodyfikowanej amunicji oznaczonej SS109 (w Stanach M855). M193, czy 5,56x45 bez oznaczenia NATO, jest po prostu nabojem 223 Remington. Amunicja NATO w tym kalibrze jest niedostępna dla polskiego cywila, ze względu na stalową wkładkę w pocisku. Odnośnie tego filmu, polecam zajrzeć na czeską i amerykańską stronę Sellier & Bellot - na czeskiej znajdziemy amunicję 223 Remington, na amerykańskiej widnieje zaś amunicja 5,56x45 o TYM SAMYM numerze katalogowym i identycznych parametrach ;)

  • @AlbinGwiazda
    @AlbinGwiazda Жыл бұрын

    I to jest bardzo dobry materiał, wszędzie straszą że tak nie można robić, tylko nikt nie powiedział dlaczego. łapka w górę 🖕

  • @piotrskot2633
    @piotrskot2633 Жыл бұрын

    Podziwiam Ciebie!, gdyż ja wystrzeliwując paczkę 100 sztuk nie przyglądam się napisom na denkach łusek. Pozdrawiam

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    To przypadek był zupełny, ja też kazdej nie oglądam...:)

  • @papcio8945
    @papcio8945 Жыл бұрын

    W 100% zgadzam się z autorem.

  • @Veteran6666
    @Veteran6666 Жыл бұрын

    Mam komorę 5.56 i spokój ducha. Jak tak dalej pójdzie i zakaz ołowiu się rozwinie to będziemy z utęsknieniem wspominać takie "problemy" kupując amunicję bezołowiową po 10-15 zł w kalibrze .223.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    No ja z moimi sprzętami też nie mam takiego problemu ;). Strzelałem ostatnio z .223 z monolitami z miedzi, beznadziejnie to latało niestety. Moze nawet puszczę test.

  • @Veteran6666

    @Veteran6666

    Жыл бұрын

    @@CynaOlow dobry pomysł. Może dzięki temu niektórym się oczy otworzą trochę. Kupiłem dwie paczki Remington HTP copper 62 gr i mam zamiar sprawdzić w najbliższym czasie jak to lata do 300m. Do tej pory mój S&W MP 15 nie wybrzydzał i łykał wszystko ze szczególnym uwzględnieniem PMC, GGG, S&B i geco v max z rezultatem między 0.8-1.5 MOA.

  • @pepe_9158
    @pepe_9158 Жыл бұрын

    Omnis Arma też miał o tym film i te same wnioski. Super

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Nawet na kanale Forgotten Weapons ostatnio Ian poruszył tak, zdawałoby się, oklepany temat...:)

  • @TheNatanael1410
    @TheNatanael1410 Жыл бұрын

    Jeżeli chodzi o amunicje 5.56x45NATO charakteryzuje się ona większym ciśnieniem wytwarzanym podczas strzału w stosunku do .223Rem. Dlatego karabinki 5.56Nato miga strzelać amunicja .223rem. W przypadku .223rem zalecana jest komora typu Wylde która jest przystosowana do obsługi wyższego ciśnienia. Ponadto S&B w wojskowej amunicji 5.56 maluje okolice splonek na niebiesko zabezpieczając przed wilgocią.

  • @janossowski1490

    @janossowski1490

    Жыл бұрын

    Coś dzwoni ale chyba nie wiesz w którym kościele. Co mają wymiary komory nabojowej do ciśnienia? Niektóre elaboracje (nadal w normie) .223 mają o wiele wyższe ciśnienia niż 5.56 NATO

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare Жыл бұрын

    Zacznijmy od tego że S&B czy GGG to firmy działające w standardzie CIP więc te 2 naboje to najprawdopodobniej ta sama amunicja z innym biciem. Te rozważania mają sens na amerykańskim rynku gdzie obowiązuje standaryzacja SAAMI i nawet na amerykańskich filmach gdzie używają amunicji GGG mówią że ta amunicja ma parametry odpowiadające amunicji 5,56x45 bo nie jest robiona w standardzie SAAMI. Także nawet strzelając z 223 rem na europejskiej amunicji strzelamy defacto 5,56x45 z biciem 223. P.S. Szkoda że nie wszyscy europejscy producenci prochu biorą to pod uwagę w swoich danych elaboracyjnych i trzeba po omacku prochu sypać więcej niż w tabelach pisze.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Dokładnie do takiego wniosku doszedłem - to ten sam nabój, plus może ten pasek smoły pod pociskiem. Co do tabel to już od dawna używam ich tylko jako pomocniczej referencji i rzeczywiście produkt pod liczby z tabeli potrafi być anemiczny.

  • @Oculi_tui_vitare

    @Oculi_tui_vitare

    Жыл бұрын

    @@CynaOlow Nie powiem bo produkt z tabel Lovexa jest daleki od anemi, ale oni jasno mają napisane że tabele są wg. standardu CIP pod ciśnienie 62000 psi a na rynek amerykański lovex pod marką "shooting world" podaje anemiczne dane dla 223 wg. saami 55000 psi i oddzielnie 5,56x45 takie same jak europejskie 223. Szkoda że vectan podaje dane anemiczne.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    z Lovexem nie jesteśmy zaprzyjaźnieni, mało na nich robię. Swoją drogą to co wysypałem z tych belotów jako żywo mi lovexa przypomina na oko i mikroskop

  • @papcio8945

    @papcio8945

    Жыл бұрын

    Pewnie że bracia z południa robią na Lovexie bo po co mieliby kupować od kogoś.To nie Mesko że proszek od Vihtawouri musieli kupować bo u nas nie potfafim zdziełać.

  • @Oculi_tui_vitare

    @Oculi_tui_vitare

    Жыл бұрын

    @@papcio8945 Mesko buduje fabrykę prochu bezdymnego na pewno na potrzeby artylerii, ale zdaje się że do broni ręcznej też.

  • @W0GUN
    @W0GUN Жыл бұрын

    Miałem kiedyś AR-a który miał nabity kaliber 5.56 NATO i łykał wszystko jak małpa kit 😅. Biorąc pod lupę specyfikację obydwu nabojów to wymiary są identyczne. Jedynie promień minimalny pomiędzy szyjką, a ramionami od strony zewnętrznej łuski i promień minimalny pomiędzy ramionami i częścią butelkową jest inny ale to nieznacznie.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    moje karabiny na "tę grupę kalibrów" czyli SAR-80 i Galil żrą wszystko, jako natywnie w 5.56 NATO :)

  • @wojciechbrozek2578
    @wojciechbrozek2578 Жыл бұрын

    Ja słyszałem że notoryczne strzelanie 5,56 z lufy z bruzdowaniem do 223 niszczy ją. Oczywiście nie w przypadku pojedyńczych sztuk, ale może jest coś na rzeczy.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Specyfikacje podają jasno, z czeog ma być zrobiony rdzeń i płaszcz. Jeśli energetycznie nabój jest tożsamy a pocisk zrobiony jest z tych samych materiałów - tę teorię wkładam między bajki. Ewentualne różnice mogą dotyczyć broni o skoku 1:12 (czyli tak jak pierwotny M16A1) dostosowanych pod pocisk 55 grain, a M855 62-grainowe pod szybszy twist. Ale tez nie bardzo wiem, jaki miałoby to wpływ na samą lufę - na trudności ze stabilizacją owszem...

  • @matthiusix
    @matthiusix Жыл бұрын

    Moim zdaniem podczas składania paczki, do podajnika wpadł jeden nabój z headstampem od 5,56x45. Co wskazywałoby na to, że ta sama linia produkcyjna robi oba standardy. Proch i pocisk mogły więc być takie same. Jedyna różnica to ten klej i być może roll crimp. Różnica w pomiarze dla taniej, fabrycznej amunicji może być całkiem spora, nawet 30 m/s. Musiałbyś oddać po 20 strzałów .223 i 5,56, aby średnia miała jakąś wartość statystyczną. Im bardziej lufa zjechana, tym większe będą te różnice.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    zrobiłem, tyle ile dało się z jednego naboju; wiadomo, ze do powaznego pomiaru poitrzeba więcej. ale jako ilustracja tego co w zasadzie juz napisano w kwitach wystarczy, moim zdaniem

  • @arturkotwis9505
    @arturkotwis9505 Жыл бұрын

    czekaj...Potrzymaj Mi piwo.....Gdzie są POLSCY wytwórcy amunicji .....???? (rynek CYWILNY) nie ma ...nie ma ...nie ma...Amputowali skrzydła....nic nie wolno.....a zima co roku wszystkich ZASKAKUJE....Pozdrawiam.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Przez jakiś czas na rynku pojawiały się niewielkie partie 223/5.56 (tak, nawet takie z oznaczeniami "niecywilnymi") z MESKA ale jakos wszystko przepadło

  • @karolataify

    @karolataify

    Жыл бұрын

    Wiadomo gdzie jest ta amunicja :) Polskie Fabryki Amunicji nie są dla cywilnych podmiotow. Raz na ruski rok wrzuca na rynek jakaś edycje "kolekcjonerska "

  • @danieldz7906
    @danieldz7906 Жыл бұрын

    Mogłeś trafić samą łuskę a nie cały nabój natowski. (co nie zmienia faktu, że standardowe 5,56 to praktycznie to samo co 223, tak jak mówisz). Amunicja 5.56 jest kilka rodzajów. Najstarsza chyba była 52? czy 55. Amerykanie teraz wprowadzili coś nowego. Była już użyta i pojawiły się głosy, że dosłownie zjada karabin. Zużycie podzespołów jest znacznie większe niż przy standardowej amunicji. "Przyprawienie" amunicji było prawdopodobnie spowodowane dalszym obcinaniem lufy. Przypominam, że 5,56 powstało dla lufy 20 calowej, teraz armia przechodzi na 14. Coś takiego zasłyszałem. Nie pamiętam niestety gdzie i jaki kod miała amunicja.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Sama łuska raczej nie miałaby warstwy uszczelnienia w szyjce, co wyraźnie widać na zdjęciach mikroskopowych. Oryginalna receptura przewidywała nabój 55-grain od samego początku, ponieważ takie były założenia Stonera i jego kolegów z Sierry, którzy współtworzyli amunicję do projektu Armalite AR-15: "Using a ballistic calculator, they determined that a 55-grain bullet would have to be fired at 3,300 ft/s (1,006 m/s) to achieve the 500-yard performance necessary." web.archive.org/web/20040209030852/www.thegunzone.com/556dw.html

  • @maciejmarek1986

    @maciejmarek1986

    Жыл бұрын

    Armia USA zastąpiła m193 już w latach 80 nabojem m855 z tego co pamiętam. M855 to nabój o podwyższonej przebijalności ale nie jest to nabój AP. Nabój m193 jest nabojem skuteczniejszym ze względu na wyższą prędkość, szczególnie wystrzelony tak jak wspomniałeś z 20 calowej lufy. Ogólnie m193 jest nabojem celniejszym, lepiej penetrującym stal w tym wkłady balistyczne ze względu na swoją prędkość i ma dewastujące skutki dla ciała przeciwnika przy poprawnej fragmentacji. Problem pojawia się powyżej 500 jardów gdzie już w tamtych latach zauważono, że na takiej odległości posick m193 ma problem z penetracja grubo ubranego przeciwnika. Dlatego w belgji opracowano pocisk masie 62 grainów. Po co armia wybrała m855 green tip (ze stalowym czubkiem)? Ciężko powiedzieć jedyną zaletą jest lepsza penetracja ale nie chodzi tu o kamizelki balistyczne ale o penetracje lekkich ścianek, płotów oraz ludzi na dalszym dystansie. Dodatkowo przejście na krótsze lufy 14,5 w m4 gdzie pocisk m193 nie osiągał optymalnej przędności przez co tracił na fragmentacji i penetracji. Jest jeszcze nabój 995 black tip z rdzeniem z wolframu i to jest prawdziwy nabój AP. Historia m193 jest bardzo ciekawa, nabój powstał na potrzeby systemu broni czyli m16+nabój by spełnić wyśrubowane normy jakie postawiła armia. Powstał na bazie już wcześniej istniejącego naboju .222 rem, którego rekord celności nie został pobity chyba do dzisiaj. Może Michał kiedyś zrobi jakiś filmik o powstaniu tego naboju bo to ciekawa historia firm, które konkurowały remingtona i sprinfield armory. Na bazie 222 REM powstały naboje prototypowe 222 Special od Remingtona i 224 Springfield od Springfield Armory. Springield został odrzucony z konkturu ale żeby nie robić firmie krzywdy nabój został wprowadzony na rynek jako 222 rem magnum, a nabój 222 Special został wporwdzony na rynek cywilny jako 223 REM by nie robić bałaganu w nazewnictwie (było za dużo 222 na rynku). Co ciakwe oba pociski to tak naprawde .224

  • @grzegorzypen343
    @grzegorzypen343 Жыл бұрын

    Szacun za materiał, ale pozostaje pytanie, czy po prostu łuska nie byłą gdzieś w fabryce zamieniona po prostu. Szkoda że tylko jeden nabój.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Warstwa kleju od wewnątrz szyjki jak dla mnie jest dowodem na to, ze przeszła produkcję w procesie 5.56NATO. S&B nie uszczelnia pociskow w cywilnej amunicji.

  • @maciejluczkiewicz
    @maciejluczkiewicz Жыл бұрын

    I teraz wyobraźmy sobie, że wpada niespodziewana, upierdliwa i dokładna kontrola, w książeczce i na komorze masz jak wół .223 Rem. I jak wytłumaczyć się z posiadania amunicji, na którą nie ma się zarejestrowanej broni? A jak ten wojskowy ma w dodatku stalowy rdzeń? To już amunicja "szczególnie niebezpieczna". Komora .223 ma inny stożek przejściowy niż 5,56. Nabój 5,56 w komorze .223 wygeneruje wyższe ciśnienie. Nabój 5,56 ma grubsze ścianki łuski i mniejszą pojemność wewnętrzną, co może być problematyczne przy samodzielnej elaboracji. Co ciekawe, w przypadku amunicji 7,62x51 i .308 Win jest odwrotnie jeśli chodzi o komory i ciśnienia. .308 Win generuje wyższe ciśnienie niż 7,62x51 i nie zaleca się stosowania w karabinach na amunicję NATO amunicji "cywilnej"

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    nie stożek przejsciowy, tylko freebore (jak to będzie po polsku - przekrój wolny od gwintu, o to mi chodzi). To są różne elementy komory. Ale własnie z tego względu chciałem uniknąć tego rodzaju dyskusji :) Moje oba sprzęty wpisane są do książeczek jako 223/5.56, a stalowy rdzeń przy 5.56 jest nie do przeoczenia, ponieważ (w odroznieniu od 7.62x39) zawsze będzie miał czubek malowany na zielono. Chwała STANAGom :)

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Ścianki łuski były dokładnie identyczne: 0.2mm na szyjce, dołu nie mierzyłem bo musiałbym ją ciąć - być moze jeszcze to zrobię. Aczkolwiek założę się o duże whisky, ze róznice będą...żadne. A to dlatego, ze obie zważyłem - różnice na wadze to całe 0.3 graina. Jest tyle samo metalu. Ta "grubsza łuska" to jedna z obiegowych, potwarzanych legend które nie mają żadnego uzasadnienia. Wojskowa amunicja przy natowskiej komorze i wziętych z norm prędkościach i energiach nie mają szansy wytworzyć wyższych ciśnień, więc po co miałyby mieć więcej materiału na łusce? Tak, wiem, BO WOJSKOWE. No jednak tak to nie działa :)

  • @maciejluczkiewicz

    @maciejluczkiewicz

    Жыл бұрын

    @@CynaOlow Po to, że naboje wojskowe stosuje się w broni maszynowej i nabój jest dosyłany często bardziej brutalnie, więc musi być odporniejszy. A różnica ciśnień wynika nie z innej naważki prochu, tylko stąd, że pocisk w innym momencie wcina się w bruzdy i w innym momencie następuje skok ciśnienia. Może to i mity, może i nie. Ja strzelam z .223, bo kupienie 5,56 jest bardzo trudne bo nikt tego niemal nie ma :) A sam mam karabinek, co prawda repetier, gdzie jest komora .223 i tak jest zarejestrowana. W AR mam komorę Wylde i są oba kalibry na komorze i w książeczce. W przypadku .308 to właśnie cywilne są mocniejsze, więc to nie ma znaczenia że coś jest WOJSKOWE czy nie, a ze specyfiki danego naboju/komory Ogólnie nic nie powinno się stać, bo też nie słyszałem o przypadkach ze komuś zastosowanie takiej czy innej amunicji lufę rozerwało. Lufa czy komora mają duży nadmiar wytrzymałości. Ale sam kiedyś wspominałeś o dopchnięciu pocisku w głąb łuski i czym to grozi. Rozerwanie komory może w takim przypadku być realne, więc też nie tak, ze one sa odporne na wszystko

  • @papcio8945

    @papcio8945

    Жыл бұрын

    @@maciejluczkiewicz Napisz coś z łaski swojej o różnicach między komorami wojskowymi, cywilnymi i mitycznymi Wilde czy jak to się to nazywa.Bardzo jestem ciekaw.

  • @sawekmarat3055
    @sawekmarat3055 Жыл бұрын

    S&B powinien się wstydzić!!! I w ramach rekompensaty przysłać parę gratisowych paczek amunicji.😉😊😎

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    A nawet myślałem, czy napisać do fabryki - być moze to zrobię, zeby spróbować dowiedziec się czegoś ciekawego, aczkolwiek paczka przeleżała w sejfie ponad 2 lata, natowska łuska ma nabite "19" więc nie jestem pewien, na ile fabryka będize mogła i chciała sięgnąć do dokumentacji. Jakbym coś tą droga uzyskał to na pewno się pochwalę.

  • @sawekmarat3055

    @sawekmarat3055

    Жыл бұрын

    @@CynaOlow Ja chciałem im kiedyś odesłać nabój z odwrotnie wprasowaną spłonką. Ale doszedłem do wniosku że zostawię sobie na pamiątkę.😊

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Probowałem kiedyś wydobyć od Federala jakiś statement za nabój 10mm auto z którego podczas strzału wypadła spłonka, ale zlali mnie centralnie, takze o ile komuś nie urwie palców i w twoim imieniu "rozmowę" rozpocznie kancelaria Sztywny, Zimny i Goldstein, to chyba nie bardzo chce im się gadać.

  • @stefan.r9089

    @stefan.r9089

    Жыл бұрын

    Może zwyczajnie łuska z 556 się im zaplątała, producenci elaborek się nie przejmują czy łuska jest od 223 czy 556.

  • @papcio8945

    @papcio8945

    Жыл бұрын

    Tam idzie jak w Radomiu z Berylami,wszystko na jednej taśmie.Nie ma producenta co by takiej gafy nie zrobił.Oby tylko takie pomyłki się zdażały.Jakby poważyć parę tyś.pocisków jakiegokolwiek pocisku w danym kalibrze jakiegokolwiek producenta to byście się zdziwili jakie kwiatki by wyszły.Praktycznie nikt tego nie robi bo fabryczna,a tam heheszki takie czasami takie że reelaborka to ammo olimpijska zdawałoby się.

  • @janossowski1490
    @janossowski1490 Жыл бұрын

    W sumie to masz racje, ale trzeba wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Jedyna faktyczna różnica jest taka, że 5.56 może mieć grubsze łuski. I jak ktoś ma ciasną komorę typową pod .223 (a nie uniwersalną wylde) to 5.56 może się po prostu zacinać. Do żadnej awarii natomiast na pewno nie doprowadzi

  • @swarozyc6451

    @swarozyc6451

    Жыл бұрын

    I tu się troche mylisz specyfikacja grupszej ścianki łuski niema nic wspulnego z zewnętrznymi wymiarami łuski. Tylko że podczas elaboracji może być problem z odpowiednią ilością wsypanego prochu. Poprostu grubsza ścianka idzie do środka i zmniejsza powieszchnie centymetrów sześciennych w łusce. Jedynie co może ale nie musi mieć problem to szyjka łuski zaciska się bardziej na pocisku w komorze nabojowej.

  • @Inka2018
    @Inka2018 Жыл бұрын

    Wojsko strzela z beryla 18cali lufa i akm 16.3cala, grot 16cali i mini beryl 9.3cala. 20cali ma sako.

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Oczywiście, ale zarówno STANAGi jak i protokoł testowania amunicji CIP przewidują standardowe długosci luf pomiarowych, niezależnie od tego z czego w prsktyce się strzela

  • @michalsiewiaszczyk
    @michalsiewiaszczyk Жыл бұрын

    Jak będziesz miał "prawdziwy wojskowy" to możesz stracić pozwolenie bo to najczęściej amunicja "z gwoździem" i tylko wojsko i koncesjonowane podmioty mogą coś takiego posiadać

  • @CynaOlow

    @CynaOlow

    Жыл бұрын

    Z tego nie strzelałbym na wizji ;) wersje z penetratorem/tracerem M193/SS193 całe szczescje wizualnie bardzo łatwo odroznic. Większy klopot mają posiadacze AK bo tam z zewnatrz czesto tylko na bupaku jest info co w srodku. A o ryzykach przekonał się Leśny spędzając dokladnie z tego powodu noc na dołku. PS. Na strzelnicy FSO w okolicy linii celow 100m pełno wala się tych rdzeni, więc jednak publika wciąz skads to bierze...

  • @maciejluczkiewicz

    @maciejluczkiewicz

    Жыл бұрын

    @@CynaOlow No właśnie, aż kilka sobie wziąłem do domu. A ludzie tam strzelają czasem na tyle blisko ściany, że pociski jakoś od niej rykoszetują. Sam byłem świadkiem jak jakiś szczęśliwy posiadacz kałacha został wywalony ze strzelnicy, bo ustawił tarczę na 50 m i nawalał do niej pod kątem i pociski szły po ścianie. A takie ze stalowym rdzeniem mogą rykoszetować w bardziej niebezpieczny sposób.

  • @papcio8945

    @papcio8945

    Жыл бұрын

    Leć zgłosić do WPA że chłopu sprzedali legalny naboj.

  • @papcio8945

    @papcio8945

    Жыл бұрын

    Wojsko,pislicja i inne służby używają też amunicji z miękkim rdzeniem i to w większości.

  • @zbigniewwojdak3288

    @zbigniewwojdak3288

    Жыл бұрын

    @@papcio8945 Jeszcze 11 miesięcy temu w wojsku używano 5,56mm nb. z poc. RS tak to się pisało na zapotrzebowaniu no i smugowa. W 2018 roku w Afganistanie strzelaliśmy z Amerykanami z ich amunicji nie pamiętam oznaczenia ale była nazywana tungstenowa i w przedniej części był niejako lity kawałek wolframu a dalejdalsza część już normalnie z rdzeniem stalowym ...hmmm były to pociski o dużej penetracji sprawdzałem. Pozdrawiam.

Келесі