Žížaly v bytě | UPDATE o vermikompostování

Jsou to už dva roky, co se k nám do bytu přistěhovaly žížaly. O tom, proč jsem vermikompostér pořídila, jak ho založila, už video vzniklo. Dneska přicházím s doplňujícími informacemi, které se člověk naučí a dozví až po pár letech vermikompostování. Odpovídám zároveň na vše časté dotazy, jako jestli vermikompost smrdí nebo jak dlouho vydrží žížaly bez jídla, když jste na cestách.
Koš na bioodpad, který mám v ledničce
www.zemito.cz/trideni-odpadu/...
Bytové vermikompostéry
www.zemito.cz/bytove-kompostery/
Kompostéry zahradní
www.zemito.cz/zahradni-kompos...
* se Zemito dlouhodobě SPOLUpracuji
Žížaly v bytě aneb proč a jak vermikompostovat
• Žížaly v bytě aneb...
Třídění odpadu aneb jak to tedy funguje
• Třídění odpadu ane...
Proč a jak třídit odpad | Ivo Kropáček, Hnutí DUHA odpovídá na vaše dotazy
• Proč a jak třídit odpa...
Vše, co potřebujete vědět o třídění odpadu
www.weefsworld.eu/vse-co-potr...
#minveciviczazitku #vermikompost
BLOG
www.weefsworld.eu/
E-book 26 změn, které mě osvobodily
www.minveciviczazitku.cz/prod...
POSÍLÁM TI 700 KČ NA UBYTKO
✈ bit.ly/700Kc_na_ubytko
SLEDUJTE MĚ
► youtube: / veronikasubrtova
► website: www.weefsworld.eu/
► instagram: / _weef_
► facebook: weefsworld
► kontakt: veronika.subrt@gmail.com
SEZNAMY VIDEÍ
✈ CESTOVÁNÍ bit.ly/weef_cestuje
✈ VYBER PODLE LOKACE: bit.ly/✈_VYBER_PODLE_LOKACE
🌱 PRO ČISTŠÍ PLANETU bit.ly/nejen_o_zero_waste
▪ minimalismus ▪ bit.ly/minimalismus_weef
✌ ZE ŽIVOTA WEEF bit.ly/ze_zivota_weef
✈ TIPY & TRIKY bit.ly/Tipy_a_Triky_weef
🎧PODCAST Nastav dUŠI bit.ly/Podcast_Nastav_dUSI_videa
✈ VYLÍTÁVKY bit.ly/Vylítávky_weef
Kamera:
SONY A6400
SONY A6500
SONY RX100 IV
Postprodukce:
Final Cut Pro
Music:
Epidemicsound.com
www.epidemicsound.com/

Пікірлер: 20

  • @wearerisingasone
    @wearerisingasone4 жыл бұрын

    Nově najdete k tématu vermikompostování i článek na blogu www.weefsworld.eu/zizaly-v-byte-aneb-o-vermikompostovani/ Děkuju všem za tipy a sdílení zkušeností. :)

  • @kralond
    @kralond4 жыл бұрын

    Menší update: Ruličky od toaletního papíru a plata od vajec se třídit do papíru nově můžou. Starý papír se využívá jako alternativní palivo nebo jako tepelná izolace.

  • @wearerisingasone

    @wearerisingasone

    4 жыл бұрын

    Ondřej Král Děkujeme za info 🙂

  • @wearerisingasone

    @wearerisingasone

    4 жыл бұрын

    Našla jsem k tomu toto info, kdybyste někdo našel věrohodnější zdroj a info, bude to super! :) tn.nova.cz/clanek/revoluce-v-trideni-plata-od-vajec-i-rulicky-od-toaletaku-uz-maji-sve-misto.html

  • @kralond

    @kralond

    4 жыл бұрын

    @@wearerisingasone Tolik se o tom nepíše, ale jde to nalézt přímo na FB stránkách iniciativy "Má to smysl, třídím odpad" :) facebook.com/MaToSmyslTridimOdpad/photos/a.331325699256/10158063711399257

  • @veronikobayerova
    @veronikobayerova4 жыл бұрын

    To bříško strašně sluší a ještě jednou gratuluji!! :-)

  • @ca11mev1v
    @ca11mev1v4 жыл бұрын

    Ahoj. Mám vermikompostér nějakou dobu doma a není problém ani s muškami, ani že by to žížalky nestíhaly. Asi dost záleží, kolik jich tam je, což se odvíjí od toho, jak dobře se o to staráme a jak se tam mají. Jak už tu někdo psal, je dobré nový odpad alespoň trochu zahrabat do stávajícího kompostu. Vedle toho co se týká vlhkosti, tak se mi zdá, že hodně videí mluví o tom, jak je třeba a čím kompostér “vysušovat”. Zatím jsem to neudělala jedinkrát a spíš naopak stále vlhčím a zdá se, že to žížalkám vyhovuje víc. Mám vy bytě celkem sucho, ale že by zas o tolik větší jak běžně v bytech mi nepřijde. Když jim to pár dní tolik nenavlhčím, lezou na víko, kde se sráží voda a jsou tam loužičky. Když mají dost vlhko, zůstávají dole a nikam neprchají. Musím uznat, že původním představám, co ve mě všechna videa a informace vyvolaly, se to vcelku vzdaluje a spíš držíme vlhčeji. Zápach, mušky ani plísně nejsou, tak je to asi dobré. Navíc k tomu pravidelně jednou za měsíc celý vermikompostér lehce proházím, aby se provzdušnil, což taky pomáhá. Často tam tak nalézám úplně maličké žížalky, což dosvědčuje rozmnožování. Snad to nikoho od kompostování doma neodradí, je to super a určo se do toho dejte! :)

  • @mariaklapakova4741
    @mariaklapakova47414 жыл бұрын

    Weef, ďakujem za super video! Tiež som s muškami bojovala a veľmi pomohol nimbovníkový olej. Dážďovkám vôbec neuškodil, mušky boli do dvoch dní preč, prešlo pár niekoľko mesiacov a nevrátili sa :)

  • @karolinamikula8509
    @karolinamikula85094 жыл бұрын

    Ahoj, jen takový postřeh. :) Koukám v Torontu a tyjo to mě vůbec nenapadlo, že je takový problém s bio popelnicí. My tady dostáváme bio popelnice od města zdarma a přišla nám už i s bio košem do bytu.. snad se to brzy změní a budou se eko iniciativy více podporovat všude.

  • @89VikThor
    @89VikThor4 жыл бұрын

    Vermikompostujem už pár rokov a nemal som problém ani s jednou octomilkou, zápachom alebo plesňou. Dá sa tomu vyhnúť správnym vermikompostovaním. Trik je v tom, že odpad určený k spracovaniu sa musí kompletne zahrabať a zakryť už hotovým vermikompostom. Takýto odpad ani nezačne plesnivieť a nepriláka ani jednu octomilku. Na povrchu smie byť len uhlíkatý materiál ako suché listy, papier, kartón atď. Dusíkatý odpad musí byť kompletne zahrabaný v hotovom vermikomposte. Chápem, že pri takomto malom kompostéri je to problematické, pretože predpokladám, že tam odpad pridávate priebežne, ale radšej pár dní skladujte odpad v nejakom sáčku, uzatvorenej nádobe a potom ho nárazovo všetok zahrabte na jednu stranu a o týždeň zase na druhú stranu. Tiež som začínal s týmto vertikálnym vermikompostérom ale momentálne uprednostňujem horizontálne vermikompostovanie v starej chladničke v pivnici. Je to pre mňa efektívnejšie. Navyše ju môžem nechať bez zásahu aj polrok až rok. Teplota, vlhkosť je tam aj bez zásahu stále rovnaká a pokiaľ majú dážďovky aj tvrdší uhlíkatý materiál tak aj potrava im vydrží niekoľko mesiacov. Niekedy je viac starostí s niečím čo robíte v malom, než keď to robíte vo veľkom.

  • @petrapichova4970
    @petrapichova49704 жыл бұрын

    Ahoj Weef, zo záberov sa mi zdá, že druhú vrstvu vermikompostéru už veselo môžeš založiť :) Ono sa síce uvádza, že najprv treba jedno poschodie naplniť až úplne po okraj, aby žížaly zvládli preliezť hore. Keďže však dno jednotlivých poschodí u tohto typu vermikompostéru nie je rovné, ale je to akási miska, tak keď sa odpad navrství až úplne po okraj, ďalšie poschodie sa nedá nasadiť :)

  • @lujzagirethova656
    @lujzagirethova6564 жыл бұрын

    ja mam takyto typ komposteru a tiez som zatial nove poschodie nenasadzovala a to ho mam tiez rok. Kazdopadne slecna, ktora mi darovala zizaly mi odporucila nove pochodie dat naspodok a to stare navrh. Je to kvoli tomu, aby sa to stare poschodie pekne vysusilo a aby vlastne vsetky tie "stavy" z noveho poschodia nekvapkali cez to stare. Slecna tiez spominala, ze ked zaklada nove poschodie, tak jednoducho sa tym starym prehrabe a postupne povybera zizalky. Mate niekto skusenost? :)

  • @janakopeckova739
    @janakopeckova7394 жыл бұрын

    Na octomilky je super dát do skleničky vodu s octem, nebo vínem (to, co láká octomilky) a s jarem (pro snížení povrchového napětí), promíchat a nechat stát na stole. Po čase se k tomu octomilky začnou slítat a pak se utopí (díky lákadlu a jaru). Není to chemické chemické, ale jen přírodně chemické :D

  • @wearerisingasone

    @wearerisingasone

    4 жыл бұрын

    Jojo, to jsem vlastně dělala taky. Mám jednu nádobku, kterou jsem si kdysi kupovala právě pro tyto účely a pak jí začala plnit vínem. :) Děkuju za doplnění. :))

  • @hugotox1

    @hugotox1

    4 жыл бұрын

    Zahrabat krmeni...... a je to

  • @andreanetopilova5255
    @andreanetopilova52554 жыл бұрын

    Mohla bych se zeptat, je nějaký rozdíl v účinost mezi tím když budu mít ve vermikompostéru normální žížali ze zahrady nebo kalifornské? Předem děkuji za odpověď

  • @TheHarihaka

    @TheHarihaka

    3 жыл бұрын

    Zjistila jste neco? Taky me to zajima.

  • @wormak..

    @wormak..

    2 ай бұрын

    Hnojaky mám a úplně v pohodě..