Alapjövedelem - Megélhetés munka nélkül?

Mi lenne, ha egy olyan világban élnél, ahol soha nem kell a pénzen aggódnod? Ha tudnád, hogy egész életeden keresztül, ha törik, ha szakad, meg fog érkezni a számládra az alapjövedelmed? Hogyan alakulna át a társadalom és a gazdaság?
◆ ELÉRHETŐSÉGEK ◆
Patreon: / dornercsenge
E-mail: csengedorner@gmail.com
Instagram: bit.ly/csengedorner
Facebook: / dornercsengeonyoutube

Пікірлер: 1 800

  • @drprofesszor
    @drprofesszor Жыл бұрын

    Szablcs-ból jöttem a fővárosba még 2009-ben, tanulni és dolgozni is, mert ott a munkából való megélés egy túlélő túrával vetekszik. Valamint az hogy, az ember olyanból éljen meg ami a képességeinek megfelelő, és ne érreze úgy, hogy egy láncon él, gyakorlatilag szerencse kérdése, mint inkább szorgalomé. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a munkám egyben a hobbim is. Vagy fordítva, magam sem tudom. Nem keresek rosszúl, de albérletben élek ami a bevételeim több mint 1 harmadát felemészti, és csak azért ennyit, mert nem egy felújíttott szép lakásban és csecsa környéken van. Számításaim alapján ha most (age34) saját ingatlanban gondolkodnék, akkor azt reálisan 60 éves koromra tudnám realizálni, mint saját vagyon elem. Ez alatt az idő alatt le kelene mondanom minden olyan költségről, amitől az ember úgy álltalában úgy érzi, van értelme az életnek. Így tehát az ember dönt, hogy tartalmasan éli a kis életét, és esetleg vár egy jobb lehetőségre, vagy ott vagyok, amiről az elején írtam. Az alapjövedelem számomra tehát nem a munkám feladását és az otthon üldögélést jelentené, hanem annak a fojtó érzés megszünésével kinyíló új lehetőségek és célok kiaknázását. Bátrabban vágnék bele új dolgokba, állnék le egy pár hónapra egy átképzés erejéig, vállalnék olyan társadalmi tevékenységet, ami nem a haszonszerzésen alapul. A gyerekvállalási hajlamról nem is beszélve, hiszen az a generációmra jellemző vélt vagy valós félelem, hogy "mire fel is vállaljak gyereket, hisz semmit nem tudok garantálni a számára a szereteten kívűl". Lehet van értelme anak amit leírtam, és fentartom, hogy az egész gondolat síkom egy marhaság, de ha tudnám a választ, akkor valószínűleg már jómagam is más élethelyzetben lennék.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Jól látod a dolgokat, és szépen megfogalmaztad! 👍✌️

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, ésszerűtlenek, szükségtelenek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük az embereknek a megélhetésük megoldására, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására, és bizonyos gazdasági- és politikai érdekkörök csak ilyen embernyomorító rendszerben tudnak gondolkodni. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @krisztiankiss2124

    @krisztiankiss2124

    Жыл бұрын

    És te még szerencsés is vagy hogy csak 1/3-a megy el a fizuból az albérletre...

  • @tibsim

    @tibsim

    Жыл бұрын

    Az alacsonyan szocializáltaknak viszont mást jelentene! Azonnal újabb lendületet kapna a szaporodásuk, a rendszer önmagában ettől bedőlne! Ez csak a mostani rendszer gyorsítását jelentené! A munkaidőt kellene lecsökkenteni, az lenne a reális, és a normális megoldás!

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@tibsim A burkolt cigányozásod azért butaság, mert a cigányok mindig is sok gyereket vállaltak, függetlenül az anyagi helyzetüktől. Ha nyomorba taszítod őket, akkor náluk nem kevesebb gyerek lesz, hanem több. De amúgy is le kellene már szokni erről a buta előítéletességről, hiszen éppen azért nem tudnak sokan emberhez méltó életet élni a társadalomban, mert hozzád hasonló kirekesztő és irigy emberekkel vannak körülvéve, akik bűnbakot látnak bennük a saját elb*szott életük miatt.

  • @sandorgruber2898
    @sandorgruber2898 Жыл бұрын

    "Legyen hol laknod, legyen mit enned" - olyan ingatlanárak vannak még az albérletpiacon is, hogy nemhogy feltétel nélküli alapjövedelemből, hanem rendes fizetésből sem igazán lehet (egy kereső esetén) kigazdálkodni.

  • @rgrg77

    @rgrg77

    Жыл бұрын

    A nettó minimálbérnek a valós létminimumot el kéne érnie, ami bizony rég 400 ezer forint felett van. Egy fejlődő és fenntartható élet esetén a mai rendszerrel nem harolva pedig jóval 700 ezer felett. Svájcban nem véletlenül inkább nettó 1,2 millió körül van a nettó minimálbér, hiszen másképp nem jönne ki a matek, és nem lehet mindenki sátorlakó és fényevő... Egész Európa is válságban van, sőt ez már a 'modern' világ válsága, ahol se a kripto pénz, se az ingyen kaja, se a garantált alapjövedelem nem old meg semmit, hiszen kultúrális és közösségi kérdések sorát kell még a következő 20 évben megoldani pusztán a túlélési remény újraélesztéséért EGYÜTT.

  • @gergely87

    @gergely87

    Жыл бұрын

    @@rgrg77 Errefelé IT ban sem keresünk 400k-t XD bár sajnos ettől még igaz, amit írsz...

  • @mmalboo8

    @mmalboo8

    Жыл бұрын

    @@gergely87 Ha IT-ban nem keresel 400k-t, akkor valamit nagyon rosszul csinálsz...

  • @Bob.Seishin

    @Bob.Seishin

    Жыл бұрын

    mi 3an lakunk egy albérletben, hugom, az ő kedvese meg én 3an dolgozunk mentősként a 3 mentős fizetésből alig bírjuk kinyögni az albérletet rezsiket mindhármunknak van kocsija mert mindhárman máshova vagyunk beosztva a csodás helyzetnek köszönhetően van hogy napközben másik állomásra kell átmenni és azt nem a mentőautóval kell megtenni.... csak az albérlet havi 210ezer a rezsi 150ezer és még nem történt semmi csak "lakunk" valahol még ebben nincsen benne a telefon internet stb.... CSAKIS a létszükséglethez a rezsi.... kaja,pia, ruházkodás már csak úgy megy hogy számolgatjuk mit hogyan mikor merre... szeretném ha a hugomnak sikerülne a párjával elköltözni viszont akkor jön a gond EGYEDÜL ezt az összeget NEM TUDOM FIZETNI vagy visszaköltözök a szüleimhez ahonnan pont azért jöttünk el mert NINCSEN MUNKA.... és EZT képtelenek felfogni az emberek akik "vidéken" élnek, hogy mit jelent az hogy budapesten nehéz az élet... sajnálatos, hogy ott tartunk hogy van az országban 2-3szakma ami túlvan fizetve a valós társadalmi értéke nulla (nem csak a politikusok) míg ezzel szemben a VALÓS értékeket képviselő más szavakkal KÉTKEZI munkás meg levan szarva naaaagyon nagyon magasról.... és CSODÁLKOZNAK a vezetők hogy nincsen ember..... csak saját példát hozom fel 13éve egy mentős fizetése 130ezer nettó volt havi 168 órára(átlagosan 750forintos órabér) MA 2023ban! 320nettó 240órára(1330forint)...[persze függ a túlóráktól, az ünnepnapoktól beosztástól, de átlagban ez van]... EZ még a duplája sincsen pedig állítólag már 390%nyit emeltek a fizetése HA ez igaz lenne akkor ma egy átlag mentős ÓRABÉRE 2925 forint lenne vagyis havi szinten 168órával keresne meg 491400 forintot... ÉS akkor aztmondhatnánk, hogy NORMÁLIS nem túl fizetett hanem csak pusztán NORMÁLIS fizetést kapnánk..... CSODÁLKOZNAK hogy senki nem jelentkezik senki nem dolgozik már mentősként sorra mondanak fel a bajtársak sorra lépnek ki az ápolók, mert egy mezei árúfeltöltő is többet visz haza de lassan egy mezei portás is többet kap fizetésként és nincsen fél lábbal a BÖRTÖNBEN.....

  • @rgrg77

    @rgrg77

    Жыл бұрын

    @@Bob.Seishin Köszi, hogy ilyen részletesen megosztottad. Ti is eljöttök külföldre, ha ott kaptok szállást a fizetésen felül, és így tudtok tervezni, és nem mellesleg fejenként havi 1000 eurót félretenni (igen, ezret, többet félretenni fejenként mint egy teljes magyar fizetés, túlórákkal többet is lehet)? Az, hogy eddig bérrabszolgák voltatok, a feudális és egyéb kifosztók csicskásai azt amúgy is el kell felejtenetek a saját érdeketekben (testi, lelki, pénzügyi). Nincs kolbászból a kerítés külföldön sem, de nektek megvan az erőtök hozzá, és 15-20 év múlva visszaköltözve, úgy már lehet győzni... Ez egy játék, és valószínűleg sokkal-sokkal szebb helyen élhettek a szomszédos Ausztriában mint egy magyar nagyváros.

  • @azbence
    @azbence Жыл бұрын

    Azt hiányoltam a videóból, hogy az kimaradt, hogy mennyire fognak megdrágulni az alapdolgok, hogyha lesz alapjövedelem. Én alapjövedelem párti vagyok, de a legjobb példa pont a CSOK. Ott az volt a mondás, hogy nem fogja alapvetően felverni az ingatlanárakat, na ennek pont az ellenkezője lett, sőt még mélyítette is különbségeket a térségek között. Szerintem egy normális, masszív, mindenki számára egyenlően elérhető alap szociális hálót kellene kiépíteni. Erre aztán idővel lehetne alapjövedelmi programot építeni. Amúgy az alapoktatást kéne megreformálni, mivel ott dől el minden!

  • @petertakacs3402

    @petertakacs3402

    Жыл бұрын

    Ha van alapjövedelem, akkor a szegény családok gyerekei szerinted bemennének az iskolába? Gondolj a borsodi cigányokra akiknek a szülei sorra mennek be a börtönbe, mert a gyerekük nem megy iskolába. Szülők pedig inkább leülik a büntetést a börtönben.

  • @jusztinaszaszakneszabo4438

    @jusztinaszaszakneszabo4438

    Жыл бұрын

    Amúgy az a falu ahol laktam ott 5 milláért palotát lehetett venni, bekerült a falusi csok programba és 5x annyiba kerül egy ugyan olyan állapotú ház a faluban.

  • @davidtari7491

    @davidtari7491

    Жыл бұрын

    Csok előtt újítottunk fürdőszobát. Normálisan kinéző, nem gagyimárkás csempe, 4 000-5 000/nm. Most, 8 000-12 000ft/nm. Persze... volt infláció, meg mindenhol emelkedtek az árak, de akkor is, ez rengeteg.

  • @aronkolozs4877

    @aronkolozs4877

    Жыл бұрын

    @@davidtari7491 *Ez* okozta az inflációt: először felmentek az építőipari árak 2-3x-osára (Csok mellett még más is volt), az meg "elterült" az egész gazdaságon

  • @DarthWeeder69

    @DarthWeeder69

    Жыл бұрын

    Az alapjövedelem nem egy örök fix összeg lenne, a piachoz lenne igazítva. Meg lenne határozva mi az a minimum (lakás, étel, ital) amire egy hónapban egy embernek szüksége van... Az mennyi számszerűsítve és azt utalnák kb.

  • @petertoth5577
    @petertoth5577 Жыл бұрын

    Én tavaly év eleje körül döntöttem úgy, hogy előnyugdíjazom magamat. Ezt azt jelentette számomra, hogy van minden hónapban munka nélkül kb. 100-120 ezer forintom, ami fedezi a rezsit, hitelt, élelmet és egyéb szükséges szükségleteket, persze lehet nyaralni nem fogok elmenni belőle. Viszont ez a státusz kinyitotta előttem az élet egy másik szintjét. Így kb. egy év elteltével viszont már kiküldtem az önéletrajzomat. Az élet nyugodt, jól érzem magamat, de vannak az embernek más vágyai is mint a ház körüli teendők megoldása. Én mindig azt vallottam, hogy az ember nem tudja saját magát megtagadni, és amivel szeret foglalkozni azzal fog is, mindegy milyen életkörülményben van éppen. így az eltelt egy évben tovább fejlesztettem szakmai tudásomat és ismereteimet teljesen automatikusan, észre sem vettem, hogy mennyit tanultam. Most munkakeresésnél azt tapasztalom, hogy az elvárásokkal szinte szinkronban van a tudásom. Még egy apró megjegyzés: mennyire érdekes azt megélni, hogy a környezetemben lévő emberek azt mondják nekem, hogy jól döntöttem, hogy nem vettem "Ferrari"-t, azaz nem költekezem felesleges dolgokra és ezért tudok ilyen körülmények között élni. Ezt az irányt ők is szívesen követnék. Az alapjövedelem kérdésére adott válaszom pedig az, hogy szerintem egy, maximum két generáció alatt kiütné a bűnözés és korrupció nagyon nagy szeletét, ami miatt már bőven megérné a bevezetése.

  • @k-pax8704

    @k-pax8704

    Жыл бұрын

    sajnos az emberi természet egyik két, és egybeforró tulajdonságát nem fogja kiütni holmi liberrált "alapjövedelem", sőt.

  • @norbertelek2334

    @norbertelek2334

    Жыл бұрын

    Es nem volt kényszered. (gondolom mentálisan is könnyebben elviselhető) - Most érted el a szabadságot. - Gratulálok. 👍 Amúgy ez mar le van tesztelve a felső 10%-on. - Nem úgy tűnik, hogy milliomosok ugrálnak ki az emeletről, mert unatkoznának. :)

  • @bakosgaborpal

    @bakosgaborpal

    Жыл бұрын

    Nekem nagyon tetszett amit Péter írt. Teljesen egyetértek. Uncsitesóm a rendőrségtől ment el 37-évesen nyugdíjba 5 évig csak pihent horgaszott a ház körül ténykedett. De megunta már 10 éve ismét dolgozik. Boldog és kiegyensúlyozott élete lett! Nem aggódik minden apróságon. Megtehette és ezután is megtehetné hogy otthon maradjon.

  • @norbertelek2334

    @norbertelek2334

    Жыл бұрын

    @@sandors.5526 Ez csak propaganda amit tolsz. A valóság kicsorbul az elméleteden. Mert nem úgy tűnik, hogy milliomosok ugrálnak ki az emeletről, nap mint nap, azért mert unatkoznának.

  • @norbertelek2334

    @norbertelek2334

    Жыл бұрын

    @@sandors.5526 Nem azt gondolom, hogy mindenki milliókat kap az alap jövedelemmel, (hosszú lett volna kifejteni) de azért egy emberhez méltó eletet lehet élni az optimumon. - Amúgy hogy jön ide a mely szegénység? Pont ennek felszámolására van az alap jövedelem, es az emberi szabadságért. - Évezredekig a munka nem volt becsület dolga. (Hol élsz?) "ha mar személyeskedsz" - Ne az utóbbi 100-150 évből indulj ki. (részemről a vitat lezártnak tekintem) - Es igazam van! 🙂

  • @adamcsiri2153
    @adamcsiri2153 Жыл бұрын

    Sokan rosszul képzelik el, most a dolgozók 80%utalja a munkáját, gondolj bele mekkora munkaerő növekedés amikor azt csinálhatod amit akarsz, amikor nem főnököd utasítása miatt kell többet termelnek hanem mert kedved van hozzá hisz volt 2éved ideálisan megtalálni a munkát amit szeretsz.

  • @joccmocc

    @joccmocc

    Жыл бұрын

    Vagy mivel a takarítónő elsőként mondott fel az alapjövedelem bevezetése utáni másodpercben, s azóta sem sikerült senkit találni a mosdó kitakarítására az álommunkahelyeden, ezért a szeretett munkád elvégzése után ott maradhatsz még 2 órát takarítani :) Kevésbé ironikusan fogalmazva, nem a jó életminőséget/fizetést nyújtó pozíciókban lenne munkaerőhiány, hanem az alulfizetett, rossz munkakörülmenyeket nyújtó pozíciókban. S mivel az irodaház éjszaka történő feltakarítását pl nehéz vonzó pozícióként eladni, valószínűleg egyszerűen hirtelen azon kapnád magad, hogy a takarítónő fizetése jóval magasabb, mint a kellemes irodai munkát végző munkatársé. Persze sosem cserélnék el egy olyan munkát, amit szeretek, de nem fizet olyan jól egy olyan munkára amit rühellek, de jól fizet. Viszont valszeg a kellemes munkakörben dolgozók kisebb arányban is mondanának fel.

  • @gyurivarga2781

    @gyurivarga2781

    Жыл бұрын

    ​@@joccmocc Itt jön elő a társadalom értékítéletének deformáltsága. Kiderül, milyen fontos munkát végez a takarítónő. Kellemes munkahely pedig nagyon kevés van, egyetértek.

  • @Order89Hun

    @Order89Hun

    Жыл бұрын

    Meg 8 óra helyett csak 4-et dolgozol pl. mert eloszlana a munka meg lenne annyi pénzed hogy csak enyit keljen.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    @@gyurivarga2781 A nagy munkanélküliség idején először a takarítónő annyit keresett, mint a mérnök. S ha ez nem volt elég, hogy felmondj, akkor repült a takarító,s a mérnök munkaidő végén "magad uram, ha szolgád nincs" kitakaríthatta munkahelyét. Ha nem találtál másik állást, akkor durvábban sürgettek távozásra.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    @@Order89Hun A 4 óra munkaidő feladásban pedig néger bozótlakókkal helyettesítenének. Gondolom, arra képesek, mint te.

  • @hegtomVOD
    @hegtomVOD Жыл бұрын

    Végre tudnék érdemben a zenéléssel foglalkozni mert ez okoz örömet bevétel se kell belőle se hírnév csak had csináljam korlátok nélkül amit szeretnék. Addig is megmarad álomnak 🥲

  • @pukiface

    @pukiface

    Жыл бұрын

    Ezt átérzem.. a dobom is beporosodott már. A zongorát eszem sem tudja mikor.. na most elő is szedem,.. régen az volt a monitoromra ragasztva, hogy "mindig csak arra van időm, amire akarom". Köszi a motivációt, a bongo már az ölemben is van, és a szomszédok is magasról le.. 😉

  • @Guenhwyvart
    @Guenhwyvart Жыл бұрын

    Hiába az alapjövedelem, ha ennek hatására megemelkednének az albérlet árak, stb. Ugyanúgy ahogy az ingatlanok árai is nőttek a CSOK, meg a babaváró miatt, itt is csak azok járnak igazán jól akiknek van lehetőségük ezeket az embereket “lehúzni”. Szabályozni kellene azt is hogy a kiemelkedően gazdagok ne tudjanak még gazdagabbakká válni a átlagemberek kárára.

  • @kaszas5

    @kaszas5

    Жыл бұрын

    @@EGQP ez most is van csak nem jövedelemhez hanem életkor hoz kötik :) és aki ebben van ellenzi a sávos adózást ez a legszebb fogalmuk nincs róla :)

  • @Dermedvegy

    @Dermedvegy

    Жыл бұрын

    Teljesen mas lenne az alapjovedelem hatasa a piacra, mint a babavaronak, vagy plane a CSOKnak, amit csak egy specifikus teruleten tudsz felhasznalni, es eleve egy specifikus csoport tud ra bejelentkezni. Az inflacios hatas szerintem nem lenne akkora, amitol mindenki tart. Nyilvan lenne mindenhol, de pl az alapelelmiszereket most is ki kell valahogy gazdalkodni, ezekbol pedig nem fogsz 2x annyit venni, ha 2x annyi a penzed. Illetve a gazdasag siman fedezne a megnovekedett igenyt, hisz oriasi az elelmiszerpazarlas, igy az eroforrasok szukossege miatt se kellene arat emelni. Amire nagyobb eselyt latok az alapjovedelem eseten, hogy a lecsuszott retegek csak meg jobban felgyorsitjak az onpusztitasukat, hisz sokaknal a cigi-pia-szerencsejatek harmasnal folyik el a penz, igy pedig vegso soron teljesen felesleges ennyi penzt szetosztani, ha a tobbseg elherdalna.

  • @lavina887

    @lavina887

    Жыл бұрын

    RENDSZERVÁLTÁS UTÁN NEM EMELKEDNÉNEK AZ ALBÉRLET ÁRAK. DE HA TE A NEMZETI ÖSSZVAGYON RÁDESŐ RÉSZÉT HAVONTA MEGKAPNÁD EZ ÉVES SZINTEN KB 15,600,000 FT, MARADNÁL ALBÉRLETBEN, VAGY SAJÁT HÁZBAN?

  • @bakosgaborpal

    @bakosgaborpal

    Жыл бұрын

    Ez a video ennél sokkal többetmondó, ne azt vizsgáljátok mennyi lesz az albérlet, benzin vagy étel. Ihász az alapjövedelem mindenre elég lesz. Heti 3 nap minkában eltöltött idő símán elég lehet a többletkiadáshoz. Imádom ezt az epizódot! Millió köszönet érte!

  • @lavina887

    @lavina887

    Жыл бұрын

    @@bakosgaborpal: NEM LÁTTAD AZ ALAPJÖVEDELEMRŐL SZÓLÓ VIDEÓT A FACEBOOKON? ÉN IGEN. 100,000 FT EGY FELNŐTTNEK 50,000 FT EGY GYEREKNEK.

  • @yarrowisaac
    @yarrowisaac Жыл бұрын

    Én biztos nem tudnék aludni meg semmit tenni egész nap. Az alapjövedelem felszabadítaná a stresszt ami a megélhetés biztosítása miatt jár és maradna hely a gondtalan aktivitásnak. Kevesebbet dolgoznék másnak, ez igaz, viszont amit csinálnék azt sokkal több kedvvel végezném, hiszen nem lenne kötelező. Kicsit olyan ez, mint a hobbi. Azt se jövedelem miatt csinálja az ember, mégis csináljuk, mert jól esik. Rengeteg olyan dolog van, ami engem érdekel, szívesen csinálnám, viszont mint munka nem fizet eleget így nem vállalom be egy jelenlegi felállásban. Az alapjövedelem ezt biztosan megváltoztatná és sokkal bátrabban állnék neki új dolgok kipróbálásának, hiszen nem a megélhetésemet kockáztatom velük. Pusztán azt, hogy kevesebb időm marad henyélni :D Biztosan nincs egyöntetű válasz, azért ez sokban függ az ember alapszemélyiségétől is. Én nem tudok csak nyugodtan heverészni, ha nem fáradtam el semmiben...

  • @arosamia
    @arosamia Жыл бұрын

    Kedves Csenge és kedves Huszonévesek! Nem az a kérdés, hogyan lehetne igazságos ez a jövedelem, hanem az a valódi és legfontosabb kérdés hogy volt valaha olyan, hogy vmit ingyen adtak volna csak úgy, szeretetből? A világ leggazdagabbjai, legbefolyásosabbjai nyilván nem virágkötésből és szeretetszolgálatból lettek azok, akik. Akik ezt kitalálták beszélnek úgy társadalmi igazságosságról, hogy közben azokat, akik őket gazdaggá, sikeressé tették, kihasználták, annyi jövedelmen tartották, amennyi arra volt elég, hogy kifizessék a számláikat. Ezek akarják most a legnagyobb elkötelezettséggel a szegényeket megmenteni...Nos, miért adnának valamit ingyen, ha azt feltételekhez is köthetnék? Ennek a "szimpatikus" tervnek bizony van egy olyan aspektusa is, hogy cserébe a magántulajdont veszik el Tőletek, csak az árnyoldalakkal nem szerettek szembesülni, értem én. Ahogy azt is értem, hogy a mai huszonéveseknek nem sok magántulajdona van (akinek van -és így van mit féltenie-, az nem ácsingózik FNA után), de a magántulajdon jelenti a szabad emberi mivoltunk egyik alapkövét. A másik a készpénz. Azt is tervezik elvenni. Ezek nélkül örök óvodások, kiszolgáltatottak, alárendeltek leszünk. Olyanok, akikről "gondoskodnak", ameddig azt a hatalom jónak látja, amíg jó gyerekek vagyunk. A rossz gyerekeknek csoki megvonás és szobafogság jár! Erre vágytok? Örök óvodásnak lenni, sose fájjon a fejetek felelősségvállalás miatt? Hogy valaki megmondja, mit tehettek, amíg éltek? Ahogy a kanadai kamionosok és kínai tüntetők is jártak? Annyit és azt tehetünk, amennyit és amit engednek nekünk megtenni, cserébe azért, mert nélkülük még megetetni sem tudnánk magunkat. Ha pedig magad nem tudod megetetni, önerőből, akkor bármit megteszel, csak hogy valaki megetessen Téged, gyerekedet! Ha nem akarják, nem megyünk utcára...a kínaiak is szépen haza mentek, ahogy a kanadaiak is. Persze miért is mennénk, ha egy koszt és kvártély fizetéssel mindenki száját be lehetne tömni? Valóban már csak ennyire vágytok? Alamizsnára? Huszonévesen ennyire leadták terveiket, álmaikat a fiatalok, hogy az ingyen megélhetés lelkesíti őket? És majd mellette persze dolgozol...igen...és szép feltételezés, hogy az ember jó, de nem minden ember jó, ahogy most sem azért ölnek ezer forintért, mert kényszerítik őket ölni. Az egyik megdolgozik, a másik elveszi. Gazdag éppúgy, mint a munkakerülő. Ami a Tiéd és amit önerőből megszerezhetsz, az és annyi jelenti szabadságod! Ha valaki megetet, cserébe a cselédje vagy. Amíg csak élsz! Nőjetek fel és vállaljatok felelősséget saját megélhetésetekért,gyarapodásotokért! Ebből áll az Élet, nem abból, hogy mama után az Állam gondoskodjon Rólatok!

  • @szimonettacsaszar8217

    @szimonettacsaszar8217

    Жыл бұрын

    :D jól hangzik amit írsz, de valójában hatalmas baromság. A nyugdíjasok mind agyatlan cselédek? azok amúgy, de nem azért mert kapnak nyugdíjat.

  • @csehszlovakze

    @csehszlovakze

    Жыл бұрын

    nagyon jól mondod!

  • @koszazanafar635

    @koszazanafar635

    Жыл бұрын

    Ennyi koma. Csenge is elfelejtette elmondani hogy majd abban a házban fogsz aludni ahova a telefonos appod küld. Otthonod pedig nem lesz...

  • @arosamia

    @arosamia

    Жыл бұрын

    @@koszazanafar635 egyrészt mert szívesebben fókuszálnak arra, ami a címe is a videónak: nem kell dolgozniuk a megélhetésért! Ilyen az ember, mindig bedől. Másfelől pedig annál azért több esze van az Elitnek, mintsem azt mondja, adok egy kis pénzt, ne halj éhen, cserébe elveszem az örökséged, amiért Anyádék egy életen át megdolgoztak! Ha pedig ez nem tetszik, a pénzt is elveszem. Így nem lehet marxizmust építeni.

  • @laszlokovacs7693

    @laszlokovacs7693

    Жыл бұрын

    Az alapjövedelem elképzelés egyik fontos eleme, hogy nem az állam kegyétől függene, Az emberek éppen hogy szabadabbak lennének, nem lehetne őket megvenni egy zsák krumplival.

  • @evakassai37
    @evakassai37 Жыл бұрын

    Nagyon érdekes téma, mi család szinten is beszélgettünk ilyesmiről, csak lottó 5-ös formájában, de mi továbbra is dolgoznánk

  • @fchris82

    @fchris82

    Жыл бұрын

    Indiában volt egy érdekes kísérlet. Megkérdeztek férfiakat, hogy közbelépnének-e tömegközlekedési járművön, ha azt látják, hogy vki zaklat egy nőt - ez ott gyakori sajnos. Erre szinte mind azt mondta, hogy 'NANÁ'. Aztán végeztek élesben is egy tesztet, és az esetek többségében SENKI nem lépett közbe. Az emberek hajlamosak rosszul elképzelni, hogy egy hipotetikus helyzetben hogyan reagálnának, amíg nem voltak még hasonló helyzetben. Mindenki szeret értetlenkedni, meg azt gondolni, hogy ő bizony más lenne, de aztán mikor abba a helyzetbe kerül, hirtelen megváltozik a világ. Senki sem úgy házasodik, hogy a válásra készül, tényleg elhiszi, hogy majd 'jóban-rosszban mindhalálig', aztán meg kell nézni a válási statisztikákat. Ilyen az, amikor az ember elképzel vmit, meg aztán amikor szembetalálkozik a valósággal.

  • @rolandvoros6016

    @rolandvoros6016

    Жыл бұрын

    Szerintem is kell a munka, bár egy fél évig ellennék biztos az itthoni munkákkal is!! 😉 De ez a csak kapod a pénzt havonta ingyen dolog szerintem nemjó, tuti hogy ellustulna mindenki, és mégannyira se lenne munkaerő sehol!!!!!

  • @Order89Hun

    @Order89Hun

    Жыл бұрын

    Igen de nem annyit mint most:)

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Nyugodjon meg, továbbra is dolgozni fog. Mert senki sem akarja eltartani ezt a munkakerülő bandát!

  • @biroistvan4693

    @biroistvan4693

    3 ай бұрын

    Abszurd !!! - Már nem az , amelyet aképpen említ amint a Grimm mese helyett - Egyébként , tény a terv ,s nem lesz máshogy amig mi nem tesszünk bármit - , a nem ill .,hanem Luciferianus rotchfeklervartjpmorgan.... Ergo , ez a kislány ,mondjuk a mesében , tanulhatna mondjuk ,kertészet ,de bölcsész is ,csupán ek kellene fogadnia a realitást !!! - Ugyanis mi ,ti is Ismeretlen fogalommal találkozunk ,nem dolgozni?? - Szellemileg ??:')

  • @TheLordKROK
    @TheLordKROK Жыл бұрын

    Nagyon jó videó, sok dologra reflektálsz, tetszik, hogy a kísérletek torzitó hatására azzal, hogy nem végleges. Kimaradt azonban sok minden pl az ingatlanárakra gyakorolt hatása (szerintem még drágább lenne a lakás és az albérlet). Canesnek az elképzelése várható volt, de sajnos azért nem lett sokkal kevesebb a munkaidő, mert a hasznot emelik inkább, a megnövekedett produktivitást választják a munkáltatók, nem pedig a munkavállaló megkímélését. A megnövekedett termelést pedig olyan dolgokkal adják el, mint a konzumerizmus, és az igények mesterséges felkeltése. Emellé hozzájön az, hogy az emberi fejekben még mindig olyan elképzelések vannak, hogy hát de a 8 óra munkaidőnek meg kell lennie, mert ha nem 8 óra legalább egy munka akkor az nem is rendes munka (közben pedig szenved ettől, sosincs semmire ideje, esetleg a munkaidő jelentős részét nem is munkával tölti). Egyébként az alapjövedelem munkáltatónak is jó lenne (alkalmazhatna kevesebb pénzért embereket mint a minimálbér) és a munkavállalónak is (megteheti, hogy otthagyja azt munkáltatót aki nem becsüli meg).

  • @fchris82

    @fchris82

    Жыл бұрын

    Vagy azért nem csökkent a munkaidő, mert közben nőttek a munkavállalók igényei és a megnövekedett igényből nem akartak alább adni. 50 éve ha a családnak volt egy kocsija, az már nagy szám volt, most már nem ritka, hogy 2-3 autó van egy háztartásban, amiket sokkal gyakarabban használnak és cserélnek is. Sokkal gyakrabban is utaznak az emberek, sokkal messzebbre. Emlékszem, hogy gyerekkoromban milyen volt Velence mondjuk, most meg már ott tartanak, hogy belépődíjat akarnak szedni, hogy csökkenjen a túristák száma. Szóval volt itt közben egy masszív életszínvonal emelkedés a háttérben. Elmész megnézni, hogy hogyan éltek 100 éve az emberek és visszatérsz ahhoz, heti 8 óra munkából biztosítható, vagy még kevesebből is. Csak hát ki akar apukával, anyukával, meg a gyerekekkel egy másfél szobás lakásban élni? Nagytétényben vannak látogatható barlanglakások, vagy megnézhetsz néhány régebbi korszakról szóló filmet, könyvet, mint a Tanú, Kincskereső kisködmön, Hannibal tanár úr. Mindjárt látni fogod az ordító különbséget.

  • @TheLordKROK

    @TheLordKROK

    Жыл бұрын

    @@fchris82 Részben azért nőttek az igények, mert konzumerizmussal felkeletették az emberek vágyait olyan dolgokra is amikre valójában nincs szükségük. Lásd 2-3 autó, vagy wellness hétvégék és társai. (de írhattam volna azt is, hogy ciki egy 2-3 éves mobil miközben sok százezres tétel). A rengeteg fölös lehúzás, netflix, spotify stb. Szerintem ma egy napi négyórás állásból sem lehet igazán megélni, nemhogy heti 15 órai munkával. Az említett régi filmekből az 1969-es Bacsó féle tanút többször is láttam, de jöhettél volna még sok példával, csak ezek egy vesztes világháború utáni szocialista hiány terv gazdaságot mutatnak be, szóval mint nem várt esemény utáni hatás tükröztek. Ha mondjuk a '70-es évek svájcával jöttél volna az szerintem egy sokkal korrektebb összehasonlítás lett volna. De mást mondok : Az 1950-es években amerika igazán jól élt, saját ház mindenkinek (átlagban 2 évnyi fizetésből meglehetett venni egy saját házat, ez a szám ma sokkal magasabb!) családonként 2-3 autó, 1-2 évente cserélt autók, stb. Mindenki 8 órában dolgozott, de nem azért, mert annyira akart, hanem más konstrukció nem nagyon volt. Arányaiban sokkal nagyobb teljesítményt kell nyújtani kicsit több pénzért. Sőt, ma ha a tényleges vásárlóértéket nézzük még lehet kevesebb pénzért. Másik aspektus : A Kádár rendszerben megvolt a saját ház, egy autó, és egy nyaraló, alkalmanként 1-1 nyaralás, napi 8 órai munkával átlag fizetésen. Ma csak a saját ház része a dolognak 20+ év. Pedig többet állítasz elő, mint egy 50 évvel ezelőtti munkás, mégis arányaiban kevesebbet keresel. Nemrég olvastam, ha a ház árak ma is úgy aránylodnának a fizetésekhez mint a Kádár rendszerben, akkor ma olyan 850 ezernyi nettot kellene keresnie annak aki minimálbért keres. Pont ma látom azt, hogy rnegeteg fiatal apukával, anyukával él egy fedél alatt, mert esélye sincs, hogy sajáthoz jusson. (nekem is úgy lett saját, hogy rengeteget kellett ezért külföldön dolgozzak) De ha belegondolsz a tulajdonosi rétegnek sem lenne ez érdeke, hiszen ha napi 1-2 órát dolgoznának az emberek akkor sokkal kevesebb hasznot termelnének mint 8 órában, az meg, hogy ezért jelentősen lejjebb kell vigye az órabért, hogy az emberek rá legyenek kényszerülve a sokkal hosszabb munkaidőkre, már csak hab a tortán.

  • @Order89Hun

    @Order89Hun

    Жыл бұрын

    @@fchris82 2-3 szakadt autó a másik véglet meg a legújabb.Van aki nem nyaral nincs autója se.

  • @HUNCSA1

    @HUNCSA1

    Жыл бұрын

    @@fchris82 "50 éve ha a családnak volt egy kocsija, az már nagy szám volt, most már nem ritka" Jó szar és ósdi példát sikerült előhoznod. Semmi gond nem kell, hogy áram folyó víz legyen a lakásodban vagy házadban szóval nem kell neked a benti WC jó neked a kiásott gödörbe is. Akkoriban egy autó előállítása több időbe és több pénzbe került azért ezt nem kellett volna elhazudnod.

  • @peterlukacs4261

    @peterlukacs4261

    7 ай бұрын

    @@fchris82 50 éve a gyári munkás és a takarító házat tudott építeni, ma két mérnöki fizuból is nehezen. Szeretem mikor romanticizálva van, hogy bezzeg régen milyen nehéz volt, azt közben akkor 10x annyi ház épült, mint most, a kamat meg valahol 2,5% környékén járt... (ugyebár államilag szabályozott volt a lakossági hitelezés, nem létezett piaci verseny) Halkan megjegyzem, hogy itt sokszor akkoriban 20-on éves emberekről beszélünk...a mai 20-on évesek hol járnak? CSOK, Babaváró meg ződhitellel mehetnek egy 200 nm-es telekre az új házikóba és indulhat a gyerekgyár...(mielőtt felmerül a standard érvelés, hogy a mai fiatalok lusták, bezzeg régen még meló után is nyomták az emberek...na próbáld ezt meg most a mai jogszabályok között..) 2-3 autó áll a háztartásoknál igen, nagyjából egy dolgozó főre jut egy. Budapestet leszámítva melyik városnak van élhető infrastruktúrája, esetleg melyik falunak..? Saját példámból is látom, hogy a 19 km-re lévő munkahelyemre kocsival 15 perc, busszal/vonat 1 óra 14 perc legjobb esetben (ez mindennap 5:20 és 18:40-kor esedékes járatra érvényes egyéb esetben 1,5 óra)

  • @remixpizzazabalo
    @remixpizzazabalo Жыл бұрын

    CBDC érdekesebb. A fizetésed ből ami megmarad hó végén az visszakerül az államkasszába. Kínába már működik és egy afrikai országban is már bevezették, most nem tudom hogy Kongóba vagy Nigériába pontosan de ott még lehet 200 $ készpénzt használni havonta fejenként. De ki fogják ezt is vezetni ha azóta ki nem vezették. Na az lesz egy érdekes világ. Erről mesélj nekünk Csenge

  • @Throrma

    @Throrma

    Жыл бұрын

    Nálunk a cégnél is úgy van, ha egy osztály nem használja ki a költségvetését, akkor legközelebb annyival kevesebbet kap. Ezért minden év végén a fennmaradó összeget teljesen felesleges dolgokra költik el...

  • @csehszlovakze

    @csehszlovakze

    Жыл бұрын

    Nigéria, és szerencsére elutasították!

  • @brdfsz9142

    @brdfsz9142

    Жыл бұрын

    Ugyan nem vagyok Csenge, de szerintem ne akarj kizárólag CBDC formában elérhető pénzt használó országban élni a jelenlegi tolvaj/korrupt/pszichopata/demens vezetőkkel bíró országok példáját tekintve. :( A kizárólagosan használandó CBDC a kontroll tökéletes eszköze és biztos lehetsz benne, hogy nem a te érdekedben fogják használni a lehetőségeit. Nem véletlen, hogy olyan, _fejlett_ _demokráciák_ járnak benne élen, mint pl. Kína. Ha nem világos, szívesen írok gyakorlati példákat, de egyelőre egy elvi problémán gondolkozz el: jelenleg egy nyugati országban csak körülményes technikai lehetőség van arra, hogy megmondják, mire költheted a munkádért kapott pénzed (jogi persze bővebb van, tehát, ha pl. az adott országban tiltott kábítószert vásárolsz, a törvény keze valószínűleg utol fog érni). CBDC-vel viszont technikai is lesz a kezükben. Azaz egyik pillanatról a másikra pl. lefoglalhatják a pénzed és semmire nem tudod elkölteni (vagy csak arra, amire ők mondják). Vagyis a szabadság csorbításának eszközét jelenti ez a vezetők kezében, mert a bizonyítási kényszer onnantól fordított lesz: neked kell bizonyítani, hogy nem tettél olyat, ami az aktuális vezetésnek nem tetszik és nem nekik azt, hogy tettél.

  • @vplaca

    @vplaca

    Жыл бұрын

    @@Throrma Nálam meg úgy van, hogy ami hó végén megmarad, az tartalék. Próbálom jól befektetni stb. Hogy minél több gyűljön össze, minél függetlenebb legyek a rendszertől. Na ez az amit nem szeretnének, ezért kell a CDBC, hogy kiszolgáltatott birkák legyünk.. Ha a maradék havi pénzünk visszavennék, hogy tudnék utazásra gyűjteni? Vagy autóra? Persze hitelből mi? Az anyjuk p..-ját azt.

  • @krisztiankiss2124

    @krisztiankiss2124

    Жыл бұрын

    @@Throrma Ráadásul hogy lehetne gyüjteni nagyobb dologra, mint autó vagy lakás/ház ha elvennék a fel nem használt pénzt a fizuból?

  • @gablen23
    @gablen23 Жыл бұрын

    Ez a 154 ezer Ft nekem pl. elég lenne a rezsi+kaja, esetleg még pár kisebb dologra, de nyilván még emellett dolgoznék is, hogy ne csak a létminimumon éldegéljek. Viszont akkor is sokat jelentene, hogy nem kéne emiatt aggódnom, hogy ezek meglegyenek, plusz nem kéne annyit dolgozni, mint most, így inkább csinálhatnám azt, amit szeretek. Egyébként meg minden ember más, nem hiszem, hogy általánosan ki lehet jelenteni, hogy lusta, vagy szorgalmas, így azt is nehéz megmondani, hogy milyen hatással lenne ez a társadalomra, de nekem az a megérzésem, hogy inkább pozitív lenne.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    A munka melletti alapjövedelem minden polgárnak járna. Vagyis ennyivel nőne a fizetőképes kereslet, ami ennyivel növelné meg az árakat. A természetben nincsen ingyen vacsora.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    6 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 Ármaximálással elejét lehetne venni annak, hogy felverjék az árakat.

  • @carnivorecaveman
    @carnivorecaveman Жыл бұрын

    Hát én azok közé tartozom akik komolyan aggódnának az alapjövedelem bevezetése esetén! Nyilván, NEKEM nagyon jó lenne ha jönne az ingyenpénz. Sőt, még abban SEM kételkedem, hogy rengeteg ember továbbra is hajlandó lenne dolgozni. Mert az emberekben benne van a vágy hogy kiemelkedjenek a tömegből, hogy NAGY házuk legyen, meg luxuskocsijuk stb, hogy „valakik” legyenek, sőt a szexuális kiválasztódás is ebbe az irányba hatna, mert számos nő egyszerűen nem menne hozzá ahhoz a pasihoz akinek csak az alapjövedelme van, de semmi komoly „extra” bevétele! Ez mind igaz. De a baj az, hogy azok akik továbbra is dolgoznának, azok mind valami magas társadalmi presztízsű munkát akarnának végezni! Azaz bankigazgatók szeretnének lenni, meg politikusok, esetleg mérnökök, közgazdászok, vagy valami izgalmas munkát akarnának mint a mélytengeri búvár, sarkkutató, űrhajós... vagy élsportoló, csillagász... Ezen munkaköröket nem félteném. DE KI FOG VÉCÉT PUCOLNI? Most sarkítva tettem fel a kérdést de remélem érthető. Ki megy majd el alacsonyan fizetett szállodai takarítónak? Ki lesz utcaseprő?! Sőt, kubikos, azaz nehéz fizikai munkát végző segédmunkás?! És ki fog olyan életveszélyes feladatokat vállalni mint tűzszerész, aknamentesítő?! Sőt, én már abban se vagyok biztos, egyáltalán ORVOSBÓL lesz elég! Mert szó se róla, ott a fiztés nagy, és meg is becsülik azt a szakmát (Oké, talán nem Orbanisztánban, de általában...) de túl nagy a felelősség most, amikor minden a műhiba-perektől hangos. Egyetlen rossz döntés és a doki mehet börtönbe. Én biztos nem vállalnám. Ami engem illet, ÉN biztos nem dolgoznék az alapjövedelem mellett! Eleve, egy évvel ezelőtt a minimalista életvitelre váltottam. Most 14 négyzetméteren élek, beleszámítva a fürdőszobát is, de még mindig úgy érzem, túl sok a cuccom, s arra törekszem mindenem ami van beleférjen egyetlen nagy katonai hátizsákba. Azt tervezem hogy 10 éven belül abbahagyom a munkát s megspórolt pénzemből élek életem végéig, off-grid módon, lényegében a vadonban, egy szál sátorban. A sátor és a hátizsák már meg is lett véve... Tanulom is szorgalmasan a mindenféle bushcraft-trükköket... Nekem tehát nagyon megfelelne az alapjövedelem, azonnal kivonulhatnék a civilizációból! Nyilván az én esetem nem általános, magam is tudom. De RENGETEGEN gondolkodnak így mint én, még ha nem is ennyire szélsőségesen. Ezek TALÁN dolgoznának életük elején, mondjuk 30 vagy 40 éves korukig, de aztán már nem, elég lenne nekik annyi amennyit addig összegyűjtöttek, ez viszont nem lenne elég a társadalom működtetésére, hogy előteremtse az alapjövedelmet mindenki számára. És ismétlem, még így is hiány lenne bizonyos szakmákból. Sőt nagyonis sokból. Már azt is kétlem, mozdonyvezetőből elég lenne-e. Egyáltalán, tudjuk hogy a 3 műszak egészségkárosító és nagyon megterhelő idegileg. Megjósolom, ha bevezetik az alapjövedelmet, azonnal drasztikusan visszaesik azok száma akik hajlandóak éjszakai műszakba menni dolgozni, lényegében senki nem lesz ilyen, esetleg talán az éjjeliőrt meg portást kivéve mert azok ha éjszaka is dolgoznak de nem sok mindent kell csinálniuk. Én például MÁR MOST SE lennék hajlandó 3 műszakozni. Ha a mostani helyem megszűnne és csak 3 műszakos állás lenne, inkább megkockáztatnám hogy már mostantól nem dolgozom, és mennék a vadonba azonnaltól. Kockázatos lenne, pengeélen táncolna a dolog hogy elég-e már most is a pénzem életem végéig, de nem lehetetlen, szóval inkább azt választanám mint a 3 műszakozást. Mert csináltam már azt és tudom milyen pocsék érzés. Belerokkanna ebbe a világgazdaság. Vagy azon ország gazdasága amely bevezeti. Volna termelés továbbra is, igen, de sokat mondok ha az eredeti 30 százaléka megmaradna... Nem lenne munkaerő egyetlen olyan területre se ami nehéz, vagy 3 műszakos vagy veszélyes vagy undorító. Konkrétan tudom, már jelenleg is az USA-ban a szállodai takarítók bő 80 százaléka bevándorló, és ezek nagy része is kifejezetten illegális bevándorló! De nem piszkálják őket a hatóságok, mert született amerikai egyszerűen nem vállalja azt a munkát. Mi lenne ha még az alapjövedelem is be lenne vezetve ott?! Nekem nagyon jó lenne, én örülnék neki... de magasabb nézőpontok szerint kész katasztrófa lenne.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Alaptalan félelmek ezek, hiszen ma is vannak emberek, akik elvállalják az alantasabb munkákat is, az alapjövedelem ezen nem változtatna.

  • @carnivorecaveman

    @carnivorecaveman

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Ellentmondás van a szavaidban. Mert persze hogy vannak manapság akik elvállalják ezeket a munkákat, de ÉPP AMIATT mert NINCS alapjövedelmük, azaz mert muszáj nekik! Hogy miért muszáj, hogy miért nem vállalhatnak más munkát, annak számos oka lehet, de az biztos hogy akik e munkákat elvállalják, nem hobbyból teszik hanem mert kell nekik a pénz. De ha van alapjövedelem, akkor máris van pénzük... Tehát nem muszáj akkor már „alantas” munkaköröket is bevállalniuk.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@carnivorecaveman Ma sem tartanak senkinek a fejéhez pisztolyt, hogy márpedig te kukás leszel, vagy hullamosó. Választhatna más munkát is, mégis inkább ezeket az "alantas" munkákat választja. Az alapjövedelem pedig nem olyan nagy összeg, hogy mellette ne kellene dolgozni, tehát nem hatna a munkavállalás ellen.

  • @bi3927

    @bi3927

    Жыл бұрын

    Nagyon jó meglátások. Ha kapnék havi 150 ezret, azonnal tanyára költöznék, és önellátó gazdálkodásba kezdenék. Biztos vagyok benne, hogy a most csak a megélhetésükért gürcölők is hasonlóan tennének. Pedig nekem nem rossz a munkám, jó a főnök, kollégák. Amíg nem tudnak minden nehéz fizikai munkát robotok csinálni - márpedig ez még kb. 20 éven belül nem reális - addig kár lenne bevezetni az alapjövedelmet. Nagy bukta lenne, és később (amikor már fennállnak a feltételek) is kétségekkel fogadnák az emberek. Ugyanezért nem lehet már lenyomni a torkunkon a kommunizmus magasztos eszméjét. Tudjuk, milyen lett a megvalósítás. Amúgy ez az alapjövedelem is erősen emlékeztet a kommunista eszmékre - "mindenki képességei szerint dolgozik (itt még elvárás volt), és szükségletei szerint részesül a megtermelt javakból"

  • @bi3927

    @bi3927

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Ezt az állításodat vajon mire alapozod? Manapság azért vállalják el egyesek az alantasabb munkákat (amúgy egyre kevesebben, ezért kell pl. indiai, filippino munkaerőt importálnunk), mert valamiből meg kell élniük.

  • @andraswizard1
    @andraswizard1 Жыл бұрын

    Tegyük fel, hogy a piac nem reagál rá áremeléssel. Ebben az esetben tényleg jó ötlet, hogy az alapvető szükségleteket kielégítő jövedelmet biztosítanak mindenkinek. Talán többen lehetőséget kapnak arra, hogy kevesebb kockázattal vágjanak bele újító ötletek megvalósításába. Olyanba, ami az egyénnek is több örömet okoz. Ez még akár fel is gyorsíthatná a technológiai fejlődést. Másrészt viszont az ember nem hibáztathatna mást, ha rosszul mennek a dolgai, csak saját magát. Ehhez meg még nem vagyunk felnőve. Mi történne a nemzetünkkel, ha nem lenne mire/kire panaszkodnunk 😅

  • @gcsonka73

    @gcsonka73

    Жыл бұрын

    Igen, a piac már csak ilyen kis kedves, főleg ha szépen megkérik. 🤣

  • @Throrma

    @Throrma

    Жыл бұрын

    Az emberiség 0,00001%- lenne ilyen talán. De az ilyen kimagasló elmék a jelen rendszerben is ki tudnak törni sok esetben. Persze igen, sok esetben előfordul, hogy egy zseniális elmének nincs anyagi háttere... de akkor is az nagyon nagyon kis százalék.

  • @Retiarius83

    @Retiarius83

    Жыл бұрын

    A piac nem reagálna rá áremeléssel? Hát hogyne. Tulajdonosként eddig fizetek x embert y munkáért, majd most vegyek fel plusz embereket, mert kevés az x, vagy ne vegyek fel, de akkor x kevesebbet termel. -Ha felveszek, az plusz bérköltség, akkor emelnem kell.Vagy mindenki kevesebb bért kap. -Ha nem veszek fel embert, akkor kevesebb munkaidő miatt kevesebb a termelésem, tehát a bevételem. Tehát bért kell csökkentenem vagy nem csökkentek , de akkor árat kell emelnem hogy kifizessem a plusz embereket. *Ha eljátszunk a gondolattal, hogy x ember heti 4 napban holnaptól annyi javat állít elő mint 5 napban tette eddig, akkor ezek szerint egy napnak nincs jelentősége. Akkor miért nem dolgoznak 3 vagy sőt csak 1 napot? Hiszen ilyen logika mentén; havi 21 nap munka=16 nap munkával egyenlő, akkor pl a boltnak se kell árat emelni, csak mert holnaptól plusz embereket kell alkalmazni, mondjuk a heti 2 munkanapos rendszer miatt

  • @aleksandarlazar7286

    @aleksandarlazar7286

    Жыл бұрын

    @@Throrma Van olyan lehetőség amellyel bárki korlátlan szabadídővel rendelkező anyagilag független emberré válhat. Ez a lehetőség bárki számára elérhető, befektetés és kockázat nélkül. És szívesen segítek annak akit érdekel ! Keressen meg messengeren ! 🙂

  • @Throrma

    @Throrma

    Жыл бұрын

    @@aleksandarlazar7286 köszi scam, nem kérek, nincs ingyen pénz, kamu átverés piramisjátékos.

  • @zoltannagy3944
    @zoltannagy3944 Жыл бұрын

    Alapjövedelem, ingyen sör, örök élet 😂

  • @Throrma

    @Throrma

    Жыл бұрын

    +20 év

  • @LEK-we2hh

    @LEK-we2hh

    Жыл бұрын

    Alap jovedelem = penz

  • @LEK-we2hh

    @LEK-we2hh

    Жыл бұрын

    Pedig nem szoke 🤭

  • @raytebkgb

    @raytebkgb

    Жыл бұрын

    teljes adócsökkentés

  • @flydog003

    @flydog003

    Жыл бұрын

    @@Throrma De mást is iszol akkor +30 év

  • @peterfarsang1248
    @peterfarsang1248 Жыл бұрын

    06:28 rossz a kérdés a céljától függetlenül. Nem lenne olyan állás ami csak kicsit fizetne többet. Csak olyan állás lenne amelyik annyit fizet, hogy megérje otthagyni a biztos keveset. Sima alkalmazkodás, nem varázslat. Még csak a felénél járok, de gyanítom nem fog elhangzani később sem az a szomorú tény, hogy a családon belüli erőszak jellemzően a pénz hiányával kezdődik. A pénztelenség aránytalanul megnehezíti az életet, tönkreteszi a szociális kapcsolatokat.

  • @kamarton

    @kamarton

    Жыл бұрын

    Hibás a megközelítés. Nem a pénz hánya, hanem annak megléte a probléma. Bár nem könnyű még akár elképzelni sem, de egy pénz nélküli világ eleve mellőzné a gazdasági bűntényeket ill. az értelmetlen felhalmozást is - amely a jelenlegi világ fő problémája. Minden problémát nem oldana meg, de az alapjövedelem biztos nagyobb nyomorba döntené a világot.

  • @rikaristudio
    @rikaristudio Жыл бұрын

    Kismillió kérdést kinyit a dolog. Én a mai helyzetemben biztosan tovább dolgoznék, mert finanszírotni kell a jelenlegi élethelyzetemből adódó kiadásokat. De amúgy nekem a szabadidőm sokkal többet jelent, mint a karrier, szóval simán lehet, hogy csak egy részmunkaidős állást vállalnék. És munkahelyváltásbál is sokat jelentene, nem lennék nyomás alatt, hogy három hónap alatt kell új állást találni, különben éhen halok. Jó, testhezálló állást három hónap alatt nem lehet találni, így az emberek többsége kénytelen súlyos kompromisszumokat kötni e téren. Amúgy társadalmi szinten egy csomó kérdést kinyit a dolog. Szerintem a társadalom és a gazdaság, illetve a munkaerőpiac állapotától is függ, hogy mennyire működne a dolog.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igazad van. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @HuTuber
    @HuTuber Жыл бұрын

    Nagyon király a videó szerintem. 👍 Csenge függetlenként szerintem hozza azt a szintet, amelyet az erre szakosodott (közoktatási, média stb.) intézményeknek illene a komolyabb költségvetésükből. Csenge alapos, érvel, ellen-érvel:), számol, elgondolkoztat, kérdez. És fontos témát választ ismét: elsősorban a rengeteg nagyon szegény, mélyszegénységben élő, kilátástalan helyzetben lévő ember miatt itthon és világszerte. Nyilván vannak bőven, akik otthon maradnának/kevesebbet dolgoznának felt. nélk. alapjövedelem esetén, és lassulhatna a gazdaság, csökkenhetne az adóbevétel cet. par. Ami egyébként nem feltétlenül lenne probléma környezetterhelési szempontból, sok alternatív közgazdasági iskola már egyébként is a nem növekedésben látja a megoldást. De a szükséges finanszírozási oldal (értsd: erre fordítható jövedelem/gazdasági teljesítmény) hiányában ez csak utópia a legtöbb országban, talán a leggazdagabb országokban képez valamilyen szintű realitást jelenleg az alapjövedelem. Egy kis kitekintés (robotok szerepe, FNA, utópia, irodalom): Asimov utópisztikus történetében pont a robotok jelentik a megoldást sok regényében erre, őket fogják munkára a story finanszírozási oldala megoldására, az embereknek már nem kell dolgozniuk... 😄 Nagyon sok munkára fogható robotjuk van, és mindent ellátnak a ház körül és a földeken, stb. 😆 Ezekben a regényekben el lehet olvasni, hogy mire fordítják kreatív szabad vegyértékeit az emberek, nekem is vannak középszerű és vadabb ötleteim, hogy mi mindent csinálnának az emberek ilyen esetben, de nem féltem a kedves olvasókat sem ötletek tekintetében...😆 A robotokkal kapcsolatos utópiákkal kapcsolatban viszont attól tartok az AI fejlesztések ütemét/eredményeit látva, hogy a robotika 3 törvénye nem lesz sokáig betartatható, mert nem kell sok idő, és a robotok sokkal intelligensebbek lesznek, mint egy átlagos képességű ember (generálisan is), és itt (sajnos?) nem fog megállni a történet! Tehát nem valószínű, hogy az emberek szolgálata lesz a AGI/tech. szingularitás megvalósulása esetén a "robotok" célja hosszú távon :), és Asimov utópiája legfeljebb részlegesen, illetve rövid időre fog megvalósulni, ha jól tippelek... 🤔

  • @zsoltigieszer9983

    @zsoltigieszer9983

    Жыл бұрын

    Szerintem meg elfogult, mivel szó sem volt az ellenkezőjéről. Erről semmilyen vitát sem szabadna indítani, mert ez rabszolga tartás lenne. Kik adnák a pénzt, milyen jogon lenne a birtokukban annak a lehetősége, hogy korlátlanul döntsenek? Nem veszed észre, hogy akik ezt akarják, azok istent akarnak játszani és sokkal többre tartják magukat mindenki másnál.

  • @HuTuber

    @HuTuber

    Жыл бұрын

    @@zsoltigieszer9983 Szia Zsolti! A rabszolgaságot átvitt értelemben érted? Én úgy értelmeztem, hogy ezt az összeg feltételek nélkül, tehát munka nélkül is járna, és nem vonna el jogokat az állampolgároktól... A rabszolgaság régen nem pont így működött, tehát ebből gondolom, hogy ezt átvitt értelemben írtad, és valamiféle gazdasági, társadalmi kiszolgáltatottság növekedést értettél alatta? Köszi, ha pontosítod, mert nem szeretnék szalmabábérvelést folytatni úgy, hogy még nem értem pontosan, hogy mit értettél rabszolga tartás alatt. Én azt írtam egyébként, hogy Csenge független, nem azt, hogy elfogulatlan... :) Nem tudom, hogy Csenge elfogult-e ebben a kérdésben, ha igen, akkor jól leplezi szerintem. Én úgy éreztem, hogy ugyanúgy nem jutott még végkövetkeztetésre ezzel kapcsolatban, ahogy én sem. Említette, hogy nincs meg a finanszírozási háttere az alapjövedelemnek, továbbá, hogy nem egyértelmű a gazdaságra és az egyénekre gyakorolt pontos hatása, mert csak rövid időre próbálták ki itt-ott; esetleges negatív hatások az inaktívvá váló embereknél; ezekre jutottak eszembe, de szerintem volt szó az ellenkezőjéről/tehát a kontra tényezőkről a videóban, ahogy a példáim is mutatják. "Kik adnák a pénzt?" -- kérdésre: gondolom azok, akik adóztatnak. Ezért is a költségvetésben kereste rá Csenge a forrást. Ki más adná? "Nem veszed észre, hogy akik ezt akarják, azok istent akarnak játszani és sokkal többre tartják magukat mindenki másnál." -- nem tudom, szerintem van ilyen is, olyan is. Emberek, egyének vagyunk, mindenki más. El tudom képzelni, hogy olyanok is vannak, akik nálam sokkal többet foglalkoztak ezzel, sokkal határozottabb véleményük van erről, és a jószándék vezérli ebben őket, például a mélyszegénység vagy a létbizonytalanság csökkentése egy világszerte és itthon is túl széles társadalmi réteg esetében. Ha az én véleményem bármit számít, akkor én nem adnám feltétel nélkül, pláne nem a "gazdagoknak", illetve jómódúaknak, csak azoknak, akik és ameddig tényleg rászorulnak erre/ilyesmire, és nyilván, ha volna rá fedezet a gazdaság aktuális teljesítménye alapján. De ez nyilván már nem FNA, hanem szorosabbra font szociális háló lenne... 😄 Köszönöm, hogy hozzászóltál ahhoz, amit írtam! Nem baj, hogy nem értünk egyet mindenben. Én sem feltétlenül szeretek "vitázni", de szerintem a vita/beszélgetés lehetőségét meg kellene hagyni jelen esetben. Nyilván okod volt arra, hogy hozzászóltál, és kíváncsi is vagyok a véleményedre (pl. ez a "rabszolga tartás" vonal/analógia? nekem teljesen új volt ebben a kontextusban ), hátha tanulok belőle valami, amíg a vita nem durvul el, de ennek szerencsére jelenleg jelét sem látom. Az én véleményem csak egy vélemény, ráadásul formálódik, ha új információkkal, érvekkel, körülményekkel szembesülök bármilyen témában: nyilván változik a véleményem, ez pl. a viták egyik fontos/építő funkciója szerintem.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@zsoltigieszer9983 Alaptalan a félelmed. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, ésszerűtlenek, szükségtelenek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük az embereknek a megélhetésük megoldására, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására, és bizonyos gazdasági- és politikai érdekkörök csak ilyen embernyomorító rendszerben tudnak gondolkodni. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @kissrobert5908
    @kissrobert5908 Жыл бұрын

    Sok embernek van ilyen jövefrlme.Csak jó nagyra kell nyitni a száját vagy a lábait.

  • @preprocessor
    @preprocessor Жыл бұрын

    Nagy örömmel konstatálom, hogy habár egyelőre még kissé kételkedve, orrfelhúzva, és "bottal piszkálva", de mégis egyre inkább komolyan vett téma az alapjövedelem. Az utópia mindig ott kezdődik, ha egyáltalán hajlandóak vagyunk megkérdőjelezni bizonyos vágyaink lehetetlenségét (vagy bizonyos szenvedéseink szükségességét). Szóval köszi Csenge, hogy próbálod bevonni az alapjövedelmet a társadalmi diskurzusba! Akit érdekel a téma, az említett kísérletek, vagy egyéb utópisztikus kezdeményezések (mint például a 15 órás munkahét, a nyílt határok, vagy az érték-követő adók), annak ajánlom Rutger Bregman - Utópia realistáknak című könyvét.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Egyre kevésbé utópia ez már.

  • @preprocessor

    @preprocessor

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 És legyen is így! Bevallom, engem személy szerint nem kicsit irritál, hogy az emberi alapszükségletek közel automatikus kielégíthetőségének korában többet dolgozunk, mint valaha...

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@preprocessor 👍✌️

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Haladjunk sorban! Először a reál minimálbért megduplázni, a minimálnyugdíjat (5 ezer Ft is van!) megsokszorozni (mindehhez az adókat is megsokszorozni, mert semmiből nincs bérkiáramlás, vagyis mindehhez munka fedezet kell.) Kezdjük mindjárt az adóemeléssel, mert csak a van-ból lehet osztogatni. 80 %-os adóelvonást a munkához ragaszkodóknak!

  • Жыл бұрын

    Amikor nincs szükségem másra, arra használnám, hogy hobbikkal foglalkozzak, tanuljak olyat, amire nem volt eddig idő, esetleg önkéntes munkát vállaljak a pihenés mellett. Amikor meg többre van igény, akkor dolgoznék, amíg látom értelmét az elköltött pénz/befektetett munkának. Egyetértek azokkal a hozzászólásokkal, hogy a munkaerőpiacot javítaná. Könnyebben menne az átképzés, vagy munkahely váltás, ha valaki nem elégedett az aktuális állásával. A megvalósításával két lehetséges problémát látok: 1. Bevezetni egyik napról a másikra lehet, de a szokásainkat és a kultúrát nem lehet ilyen rövid idő alatt hozzáigazítani az új körülményekhez. Emiatt két esélyes, hogy sikeres lesz, vagy sem. Az hogy jól használjuk fel a felszabadult időt, bizonytalan. 2. A gazdasági része nem biztos, hogy működne. Arra gondolok, hogy ha pl. az alap élelmiszereket áruló cég látja, hogy mindenki zsebében ott lapul ez az összeg, lehet árat emel, ami miatt emelni kéne az alapjövedelmet is, ami egy ár spirált okozhat. Vagy idővel beáll az egyensúlyi állapot. (példa a közelmúltból: CSOK bevezetése utáni ingatlan ár emelkedés)

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    Már van ármaximálás, működik is. A boltot tehát meg lehetne akadályozni az áremelésben.

  • Жыл бұрын

    @@TheLambdaTeam Ha az "ársapka" alkalmazására gondolsz, az csak rövid távon lehet megoldás közgazdászok szerint.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    @ Igen, az ársapkára gondolok. Fenntartani pedig addig tartanám fenn, amíg szükséges. Amelyik közgazdász ilyet állít, bizonyára fel volt mentve történelemből.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@TheLambdaTeam Az ársapkás termék gyártója pedig abbahagyná a termelést, s elmenne alapjövedelemre. Vajon Buza Géza mit szólna, ha az alapjövedelem mellé elmenne dolgozni, s 80 % adóelvonást tennének a keresetére ? Mert valamiből fizetni kell az ingyenélőket is.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    7 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 Ha a termék a létfenntartáshoz szükséges, nem hagyhatná abba...közellátás veszélyeztetése.

  • @Kareszrk
    @Kareszrk Жыл бұрын

    Ha holnaptól nem kellene a pénzen aggódnom, attól még ugyan úgy dolgoznék, hisz szeretek dolgozni. Azonban megszűnne az összes stressz az életembe, hisz bármin is stresszelek az minden, MINDEN alkalommal visszavezethető a pénzre. Szóval én nagyon de nagyon örülnék neki, kevesebb stressz, kevesebb megbetegedés, hosszabb élet, egészségesebb élet.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Így igaz! 👍

  • @SacSamy

    @SacSamy

    Жыл бұрын

    Ez az igaz út. 🏓🍀

  • Жыл бұрын

    Abban a pillanatban abbahagynám a munkát. :) Dolgoznék a ház körül, a kertben és tolnám tovább a KZread-ot, abból még jönne is egy kis plusz pénzmag az alapjövedelem mellé. ;) ...mondjuk a 154k az kevés, de 254k már oké lenne alapjövedelemnek. ;)

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Ingyen pénz, ne kicsinyeskedjen! Adjanak mindjárt 1 milliót !

  • @adambirtalan4821
    @adambirtalan4821 Жыл бұрын

    Komoly kockázatát érzem annak, hogy sokak életcélja majd kimerül a 18. életév betöltésében, illetve az első alapjövedelem felmarkolásában. Hiszen az ember hajlamos a könnyebb út irányába menni, főleg fiatalon. Ha valaki emiatt 15-16 évesen elveszti a motivációját akkor behozhatatlan hátrányba kerül. Később hiába döbben rá, hogy az alapjövedelem számára kevés, csapda helyzetben van. Arról nem is szólva, hogy ha valami kedvezőtlen gazdaság esemény miatt az alapjövedelem elveszíti értékét. Szóval én nem támogatnám az alanyi jogon járó alapjövedelmet csak úgy, hogy az valami teljesítményhez van kötve. Ez lehetne mondjuk 10 év munka vagy oktatásban való részvétel. Úgy értve, hogy 10 éven belül vagy dolgozik a delikvens (és kapja az alapjövedelmet) vagy tanul valahol (és kapja az alapjövedelmet). Ennyi idő alatt már (majdnem) mindenki felnő, és megfontolt döntés tud hozni az élete irányáról.

  • @hagica1192

    @hagica1192

    Жыл бұрын

    Ez a felvázolt hatás maximum az újdonság ereje volna, hiszen az emberek nagyon hamar rájönnének, hogy szükségük volna plusz bevételre, ami munkával szerezhető meg. Viszont a bértárgyaláson a munkavállaló nem kiszolgáltatottként venne részt, hiszen nem a megélhetése (élelmezés,lakhatás) múlik rajta. Ebből pedig az is adódik, hogy az adott munkát esetleg kevesebb munkabérért is elvállalná.

  • @bucbuc472

    @bucbuc472

    Жыл бұрын

    Hát ha nem csak 18. év után jár, ugye. Vannak ilyen elképzelések.

  • @zsoltfilep2346

    @zsoltfilep2346

    Жыл бұрын

    Az alapjövedelem a ma született csecsemőknek is járna. Szép elképzelés! :))

  • @madmax871203

    @madmax871203

    Жыл бұрын

    @@hagica1192 persze pont ilyen minden ember..?! Figyi van alapjövedelmem, úgyhogy ha havi 90 adtok az már nekem jó! ????? Az emberek 95% -ának semmi nem elég!!!! És nem lát és gondol kéthéttel előre, de nemhogy 2 héttel valaki a holnapra sem tud előre gondolni!! Elfelejtitek ilyen csodaszép dolgoknál az emberi tényezőt és azt is hogy a világ gazdaságilag, értelmileg, biztonságilag egyre instabilabb! Nem az a célja azoknak a szuper gazdagoknak akik ilyeneket kitalálnak sajnos, hogy mi kis emberek lelkileg meg mindenhogy jaj de mennyire kiegyensúlyozottak és nyugodtak legyünk, hanem hogy még több hatalmat gyakorolhassanak felettünk, mert, ha annyid van csak amennyit mi adunk neked és nem több akkor jobban abba az irányba mész amit mi akarunk, mert ha nem akkor még annyit sem adunk!! Így válik az ember szobanövénnyé és ehhez még a 95% vakon éljenezni és aszisztálni is fog minden ellentmondás és gondolkodás nélkül!! ÉS EZ A BAJ, MERT ŐK GONDOLKODNAK ÉS ELŐRE LÁTNAK ÉS JÓL MEGÁGYAZNAK HOSSZÚ IDŐN KERESZTÜL A MÉDIÁVAL, A SZÉP SZAVAKKAL AZ ILYEN DOLGOKNAK A TÖBBSÉGÜNK MEG KÉT KANÁLLAL ZABÁLJA MEG AZ EGÉSZET MINDEN KÉRDÉS NÉLKÜL SAJNOS!!

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@zsoltfilep2346 Az alapjövedelem mindenkinek járna, aki ember, azaz újszülöttől aggastyánig mindenkinek, és ez így van jól. Nyilván az újszülött pénze egy számlára kerül, és ott gyűlik nagykorúságáig, aztán eldönti, hogy mihez kezd vele. Amúgy alaptalan attól félni, hogy az alapjövedelem kártékony hatással lesz az emberekre. Nem lesz kártékony, éppen ellenkezőleg: mivel csökkenti a kiszolgáltatottságot, ezért növeli a közjót, jobban tudja majd érvényesíteni a kisember is az érdekeit, ez mindenkinek jó, ráadásul az alapjövedelem növeli az általános cash-flowt, amely csökkenti a szegénységet és a nélkülözést a világban.

  • @zsomborfogasi9734
    @zsomborfogasi9734 Жыл бұрын

    Ha lenne alap jövedelmem, szeretnék kicsit természetközelibb életet élni, állatokat tartani , gyümölcsfákkat gondozni, vetni , szántani aratni, megtermelni azt amit eszek vagy iszok .

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Nagyon igazad van! 👍✌️

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Miért nem szegődik el egy nagy paraszthoz ?

  • @bucbuc472
    @bucbuc472 Жыл бұрын

    Egy haverom most képzi át magát, mert egyrészt támogatják, másrészt nem jár a végtelenségig a segély. Alapjövedelemmel sz.rt se csinálna, saját bevallása szerint a tiktokról se jönne le egész nap. Ha nincs kényszer akkor nincs teljesítmény. Ne magadból indulj ki. Az alvégi kultúra így is meglehetősen random jár dolgozni. Mikor elfogy a pénz mennek, ha van meg se mozdulnak. Egyébként meg a legjobb esetben is pont annyit inflálódna a pénz, amennyit ér a plusz, ellenszolgáltatás nélküli alapjövedelem. Lásd a nyugdíjemeléseket.

  • @milerik

    @milerik

    Жыл бұрын

    A jelenlegi tarsadalmi kornyezetbol indulsz ki. Egy alapjovedelembol elo tarsadalom homlokegyenest mas lehet. Sokkal tobb emberi tarsulat lenne ( kirandulasok, utazasok, tanc, beszelgeto korok, kulonbozo foglalkozasok) ezekre napi 8 orak szabadulnanak fel. Sok ember sok szituacioban, sokkal boldogabb es kreativabb ami egy jo kis pozitiv lancreakciot indit el. Annyira sok emberi kapcsolat , szervezodes , kozos program alakulna ki, hogy ezt a mai idohianyos eletben el se tudnank kepzelni. Minden ember tarsas leny ... es ezek a tarsas kapcsolatok a mai munkavilagban teljes csodben allnak. Rengeten szenvednek celtalansagban, depresszioban, szer hasznalattol , kilatastalansagban, mokos kerek erzesben, minden nap ugyan az. Ezek mind mind ahhoz kothetok, hogy az ember nem szan eleg minosegi idot magara es a kornyezetere. Mert amikor 'kapsz' egy kis piheno idot, akkor mindent is akarsz csinalni es lehetoleg minnel intezivebben, nehogy mar karba menjen az a kis szabadidod is ami megmarad munka utan.

  • @bucbuc472

    @bucbuc472

    Жыл бұрын

    @lab22johnny Rengeteg embernek pont elég. Nem mindenki azt a színvonalat éli amit te gondolsz alapnak. Az alvégen van olyan életforma amit ez konzervál. Ráadásul ha a gyerek is kapja alanyi jogon, akkor barátom, be is ütött a vége az egésznek. Olyan ütemben fog szaporodni, hogy mire észbekapsz össze is omlik az egész, csak lesz pár semmittevésre kondicionált generáció. Egyébként is, ez a motivációk többségét elveszi, sokkal egyszerűbb a tanulás meg a munka helyett csak lenni, esetleg ha kell "valahogy" kiegészíteni.

  • @milerik

    @milerik

    Жыл бұрын

    @lab22johnny Itt a koncepcio a lenyeg, nem a hardcore szamok . Ha nem lesz munka, mert mindent algortimus es automata vegezz el, akkor az embereknek igy sem ugysem lesz bevetele. Errol kell gondoskodnia a kormanyoknak . Egyik ilyen otlet a "robotokat" hasznalo cegek beveteleinek a megadoztatasa es azok visszaosztasa a munka nelkuli tomegeknek, hogy tudjanak mibol vasarolni , fogyasztani. Mint anno Henry Ford is megemelte a gyari munkasok fizeteset, hogy megtudjak venni az altaluk gyartot kocsikat. Mukodo dolog ez, elhatarozas/automatizacio elorehaladotsag kerdese ez inkabb mint naivitase .

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Miért is gond az, hogy "az alvégi kultúra random jár dolgozni"?! Lehet, hogy ezzel éppen jót tesznek, mert amúgy olyan termelésben vennének részt, ami pazarló, környezetszennyező, embertelen. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @bucbuc472

    @bucbuc472

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Tök mindegy mit képzelsz erről a dologról, az hogy a társadalom működésében fenntartóként vagy parazitaként vesznek részt az nagyon nem mindegy. Ráadásul ez a kultúra robbanásszerűen terjed, szaporodik. Az északi civilizáció pedig azért tart ott, mert nem élősködőként vettek részt a tagjai ebben a folyamatban. El lehet jutni afrika alsó szintjére pár generáción belül. Ebben kvára sokat tud segíteni az alapjövedelem. Tök jó hogy emmlíted a napfényt emg a levegőt. Ugyanis a mérsékelt éghajlatnál melegebb tájakon pont azért tartanak ott ahol, mert nem képesek előre tervezni társadalmi szinten. Ha nem tartalékol sem fagy meg télen, ha meg kevés a forrás akkor mészárolgatják kicsit egymást. Ez itt északon nem működött. Arról nem is beszélve, hogy a napfény ingyen van, a kaja meg nem. Köszi én nem akarok eltartani heréket.

  • @CabStar
    @CabStar Жыл бұрын

    Köszi a videót!

  • @kaktusztea
    @kaktusztea Жыл бұрын

    Alapvetően nekem szimpatikus az FNA, de szerintem van még pár faktor, amit érdemes megfontolni. Ez nem csak egy elvi dolog - egy jól működő modell kell (a Pokolba vezető út is ugye jó szándékkal van kikövezve). 1. Néplélek: ez saját, egyéni vélemény, de szerintem nagyon eltérő, hogy hogyan viselkednek egyes népek tagjai nagy átlagban (nyilván nem homogének a társadalmak). A magyarokra erősen jellemző az irígység és a "dögöljön meg a szomszéd tehene is" gondolkodás. Így pl. aki már nyugdíjas, az esélyesen nem támogatná, hiszen "én ledolgoztam/végigszívtam egy életet, akkor dolgozzák le ők is." Másrészt a nyomorban levők felé jó "lenézni", mert úgy különbnek érzik magukat sokan - nem örülnének, hogy felemelkednek melléjük a nincstelenek. Sokaknak (csak) az ad tartást, hogy ők egyáltalán dolgoznak, míg mások nem. Az önbecsülés erejét nem szabad alábecsülni. 2. Mi van, ha az állam - pár jó év után - bajba kerül, mondjuk egy válság miatt és hirtelen túl nagy terhet ró rá ez a juttattás? Simán el tudná inflálni az FNA-t - kivéve ha erre szigorú szabályokat nem hoznak. Viszont ha vannak szigorú szabályok, akkor meg benne van egy államcsőd lehetősége. Elég "kétkapcsolós" és nem túl sokk-tűrő a rendszer. 3. Úgy tudom az FNA kiváltaná a nyugdíjat is, de igaz, hogy több féle modell van rá.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A magyar néplélekben, az irigységben és a munka, mint önbecsülésben igazad van, a sokk-tűrésben viszont szerintem kissé pesszimista az álláspontod. Az új trend az, hogy a bankok trezorjai helyett a lakosság zsebében képezzen az állam tartalékot, hiszen gazdasági hullámvölgy esetén inflációval, és egyéb pénzügyi eszközökkel onnan is könnyedén vissza tudja szívni, konjunktúra idején pedig újra fel tudja tölteni. Ezért szerintem elég jó sokk-tűrése lenne az fna rendszerének.

  • @arpadjuhasz7160
    @arpadjuhasz7160 Жыл бұрын

    Ha az alapjövedelem a havi minimális fogyasztási szintre van beállítva, akkor minden "fillér" visszakerül a körforgásba. Bevétel a fogyasztókat kiszolgáló cégeknek, adóbevétel az államnak. Lehet, hogy működne?

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igen, biztos hogy működne!

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Pláne, ha megvan az az árufelesleg, amelyik ellentételezné az alapjövedelmet. Mert nem pusztán pénzről lenne szó, hanem annak vásárlóerejéről. Ha nincs ennyivel több pl élelmiszer, akkor az alapjövedelem egyszerüen megemelné az árakat.

  • @laszlovarga1145
    @laszlovarga11458 ай бұрын

    Fantasztikus videó. Köszönöm szépen.

  • @friciworld
    @friciworld Жыл бұрын

    Én tuti dolgoznék. De valószínűleg valami rengeteg szabadidőt biztosító helyen. Jelenleg kamionos vagyok. Viszont abba is biztos vagyok, hogy széles réteg lenne aki a dologtalanságot választaná. És így hatalmas munkaerőhiány lenne. Amitől összeomlik az egész rendszer. Ha nincs elég dolgozó, adófizető, akkor a nyugdíjasok máris hoppon maradnak.

  • @adamfarkas1687

    @adamfarkas1687

    Жыл бұрын

    Ezért kell mellé megfelelő oktatási rendszer és önismeret. Mert ezek az emberek nem lusták, hanem perspektívátlanok, soha senki nem foglalkozott azzal, hogy miben jók, milyen munka okozna nekik örömet, milyen munkával tudnának azonosulni. Az egy szégyen, ami itthon oktatás és pályaorientáció címén megy, hogy befenyítenek, rommá stresszeltetnek, utána pedig nagy ívben leszarnak. Ha a finn tanár megtalálná, hogy miben jók és mit csinálnának szívesen, simán dolgoznának. Jó, persze tudom, ott a kulimunka, amit senki sem csinál szívesen és csak a társadalmi hasznuk motivál maximum az elvégzésére, de pont azok lesznek olyanok, amiket első körben automatizalnak és elvesznek majd a robotok.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    "összeomlik az egész rendszer" Igen, ami nem is ártana, hiszen rengeteg baj van a rendszerrel, ráfér az átalakulás. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @friciworld

    @friciworld

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 az a baj, ami most alapvetés, pár évtized múlva lehet nem lesz. És egy ilyen változás eléggé kényelmetlenül érinti az embert. Egy példa. Igaz a napfény és lebegő ingyen van most. De 30 éve falun a víz is ingyen volt mindenkinek a saját kútjából. Jó, ha vödörrel kézzel húzta fel. Azért a többség házi vízművet épített, annak már van költsége. De egyszercsak állambácsi azt mondta, nem egészséges a víz, arzénos, hidrátos. Tilos meginni, ezáltal mindeki rákötött a vezetékes vízre. Amit egy falusi elképzelhetetlen tartott, megvalósult: fizetni kell azóta az addig ingyenes, alapvetésnek tartott vízért.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@gaborl6837 Kiirtani a felesleges embereket! Akinek nem jut munka, az minek éljen ? Micsoda sírás volt 20 éve a munkahelyért. Most pedig a felesleges munkahelyek ellen kiabálunk. Szuper adókat kivetni, amit aztán az ingyenélőknek osztanának ki. A környezetszennyezést pedig nézzük meg a Rózsadombon s a putrik világában!

  • @gyulasipos3165
    @gyulasipos3165 Жыл бұрын

    Szerintem simán dolgozhatnánk 15 órát, ha a jósláskor elterjedt életszínvonalat akarnánk tartani. Foltozott ruhák, ütött kopott csorba edények nagyszüleinktől örökölve (mert jobban megbecsültük ami van. Több gerenáció egy fedél alatt. no telefon, no internet, minimális fűtés. Háztáji a hátsó kertben. Ezt az életstílust sztem simán lehetne hozni heti 15 óra tisztességesen fizető szellemi munkával. De már utazunk, mobilunk van, net van, ami már nem divatos azt kidobjuk, ami kopott azt kidobjuk, az ebédet a mekiből szállíttatjuk az irodába, moziba járunk stb... Nem hozok értékítéletet a mostani életformánk fölött, csak azt mondom, hogy a kevesebb munka helyett ezt az életet választottuk. Lehetett volna a másikat is

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Van benne igazság, de biztos, hogy vissza kellene térnünk arra a szintre, amelyet felvázoltál? Biztos, hogy attól élünk "magasabb életszínvonalon", hogy az életidőnk nagy részét egy sokszor felesleges holmit termelő gyárban töltjük, ráadásul úgy, hogy a munkaidőnknek csak a 60-70%-át töltjük effektív munkával?

  • @gyulasipos3165

    @gyulasipos3165

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Teljesen egyetértek veled. Rngeteg előnyét (kényelmét) látom ennek az életnel. Pl nem kell "mosós nap"-ot tartani, ahol az egész napnak a ruhák kimosása volt a programja. Szóval köszönöm, nekem jó a modern orvostudománnyal és az összes többi kényelemmel ellátott mai élet. Pusztán csak annyit mondok, hogy a társadalom nem "megbukott", mert nem dolgozunk 15 órát, hanem továbbfejlődött.

  • @SacSamy

    @SacSamy

    Жыл бұрын

    Heti 4 nap és napi 5 óra ! Vagy 7°°-12°° vagy 12°°- 17°° . Alapjövedelem és egy ilyen munkaidős meló.

  • @born2tech564
    @born2tech564 Жыл бұрын

    Lenne több időm a hobbi projektemre :D

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    Csak valaki tartson már el, ha apám már nem tud ! Ott a szomszéd, adózzon többet, s adják nekem alapjövedelemként a többlet adóját!

  • @alakeli
    @alakeli Жыл бұрын

    jó volt, köszi

  • @7name315
    @7name315 Жыл бұрын

    Érdekes és egyben jó téma !

  • @csehszlovakze
    @csehszlovakze Жыл бұрын

    CBDC, 15 perces városok, modern technokrácia... csak pár tipp topiknak :)

  • @PityuGeri

    @PityuGeri

    Жыл бұрын

    A 15 perces városokról tanulunk a BGE-n, és valóban jó lenne ha nem csak a közgazdasági felsőoktatásban lenne róla szó.

  • @csehszlovakze

    @csehszlovakze

    Жыл бұрын

    @@PityuGeri és milyen színben tüntették fel?

  • @PityuGeri

    @PityuGeri

    Жыл бұрын

    @@csehszlovakze nem volt állásfoglalás, csak hogy ez is lehet egy fejlesztési cél. Mindennek megvan a maga előnye és hátránya.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@PityuGeri Röghöz kötni a jobbágyokat !

  • @pledrunner140
    @pledrunner140 Жыл бұрын

    Az ember alapjában véve egy tevékeny állat. Ha unatkozik és nem tevékeny, akkor hülyeségeket csinál intellektustól, habitustól függően. Én is alapjövedelem párti vagyok elsősorban az elv miatt, hogy mindenkinek joga van egy normális éltekörülményt biztosító élethez. De valahol ez a fajta mesterséges foglalkoztatás ami része a kapitalizmusnak ezt megoldja. Igen, erőszakosan módon ami ugye sok frusztrációhoz, fizikai és mentális problémákhoz vezet, de eléri azt, hogy az emberek figyelme le legyen kötve és ne csináljanak hülyeségeket. (vagy csak részben) Persze a kényszer és a nélkülözés is kitermelheti a maga problémáját. Mert a jelen kapitalista rendszerünk a fogyasztásra van kihelyezve. Pont ezért lenne jó a FNA. Mert ez a fajta kényszer megszünne. Mert a Maslow piramison az első kettő szint biztosítva lenne. Ehhez ugye szükséges a megfelelő edukáció is, mert ha jók az alapok, akkor az ember képes az önfejlesztésre és proaktív lesz, ami elősegítheti a további tevékeny életvitelét.

  • @senki-kq6ot

    @senki-kq6ot

    Жыл бұрын

    Korrekt

  • @arosamia

    @arosamia

    Жыл бұрын

    ki mondta, hogy jogod van egy normális életkörülményt biztosító élethez? Ki mondta, hogy ez Neked jár, főleg ha nem teszel érte semmit? :D Csak a nyugati típusú ember mániája, hogy neki joga van méltó életkörülményekhez és eljutott odáig, hogy neki az alanyi jogon jár...vagyunk annyian, hogy kábé mindegy, holnap élsz-e vagy halsz, nem hogy alanyi jogon követelj ingyen pénzt. A világ nagyobbik fele értelmezni sem tudja a méltó életkörülmény kifejezést, nem hogy azt magának követelje. Senki nem olyan bolond, hogy ingyen tartson el Téged a két szép szemedért, vagy szerinted Te vagy olyan értékes, hogy ez Neked járjon? :) Csak kérdem...

  • @pledrunner140

    @pledrunner140

    Жыл бұрын

    @@arosamia Örülök neki, hogy így ismeretlenül rögtön véleményt formálsz rólam. Azonnal egy érvelési hibával kezdesz ez már bőven beszédes. De csak, hogy egyet említsek -> "„Minden dolognak mértéke az ember” (Prótagorasz)

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@arosamia A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    @@arosamia Igen, a nyugati típusú ember mániája - nem véletlen, hogy ők ott tartanak, mi meg itt. Hegyeshalom térképen csak mintegy 320 kilométer ide, a valóságban meg fényévek milliárdjaira van...

  • @MonguftaFamily
    @MonguftaFamily Жыл бұрын

    Jó videó lett köszönjük

  • @edinababa6523
    @edinababa6523 Жыл бұрын

    Ha lenne alapjövedelmem, lehet nem feltétlen mennék ki külföldre dolgozni, hisz a plusz jövedelmet félre tudnám tenni hogy később házat vehesek, meg hasonlók 😊😊

  • @fchris82

    @fchris82

    Жыл бұрын

    Az alapjövedelmi rendszerben aki dolgozik, azt nem a jövedelmen felül kapja. Ugyanannyit fogsz keresni, ugyanis növelni kell az adókat, hogy a rendszert finanszírozni lehessen. Az alapjövedelmet tehát csak az érzi meg, aki nem dolgozik, vagy kevesebbet keres annál. Ez szépen le van írva az FNA-s tanulmányban, ami pár éve készült. Ez egy félreértés, hogy az FNA-val neked nőne a fizetésed. Nem nőne, max az infláció miatt, amit az generál. Van erről egy magyarnyelvű, Magyarországra szabott tanulmány, ott szépen elmagyarázzák az FNA hívei, hogy mit is jelent az FNA és hogyan valósítható meg, aztán a végén felsorolják a 'veszélyeket' és 'problémákat' is. Pl konkrétan említik, hogy ha az FNA és a minimálbér között nincs tetemes különbség, akkor senki nem fog dolgozni alacsonyabb munkakörben, mert ahhoz a plusz 20 ezerért senki nem fog heti 40 órát gürcölni. De ha ott meg drámai béremelések indulnak, az infláció fog generálni, miközben megugranak a jövedelemkülönbségek, és rövi idő alatt ott fogunk tartani, mint most. Nincs ingyenebéd, soha nem is volt.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@fchris82 Amit itt előadtál, az egy fna-ellenes propaganda, és nincs valós alapja. A feltétel nélküli alapjövedelemnek pont az az értelme, hogy munkabértől függetlenül jár mindenkinek. Tehát, aki dolgozik, annak nem csökken a keresete akkor sem, ha feltétel nélküli alapjövedelmet kap. A többi, általad felsorolt félelmek is megalapozatlanok, az fna egyértelműen egy hasznos és kívánatos dolog. Megértem, hogy bizonyos nagytőkés és politikus-körök ezt nagyon ellenzik, hiszen egyesek nem tudnak másban gondolkodni, csupán emberek elnyomásában és kizsákmányolásában, de aki kicsit is érettebben gondolkodik, az tudja, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem tiszta haszon mindenki számára.

  • @Glee7506
    @Glee7506 Жыл бұрын

    Nos 154000 ft os alapjövedelemnél szerintem szükséges lenne , hogy dolgozzál. Mert az ember olyan ,hogy szeret lakni valahol,az se árt ha van a lakásában folyóvíz, áram, meleg ,ez az összeg szerintem nem sokat változtatna a dolgokon..

  • @Ary634

    @Ary634

    Жыл бұрын

    Ez a része valóban érdekes a kérdésnek, vajon egy országszerte stabilan fix összeggel mennyivel lennénk egyenlőbbek. Városban a megélhetéshez ez az összeg nem elegendő, míg bőven vannak olyan leszakadt települések is, ahol ennyi pénzt még senki nem látott egyszerre.

  • @oreg1965
    @oreg1965 Жыл бұрын

    Én biztosan akkor is dolgoznék, ha nem is folyamatosan, 40 éven át, de akkor lenne lehetőségem időnként hosszabb kirándulásokra, és új dolgok megtanulására is.

  • @zoltanaty
    @zoltanaty Жыл бұрын

    És milyen hatással lenne a az inflációra? A plusz pénzmennyiség, véleményem szerint egyszerűen beépülne a termékek és szolgáltatások áraiba.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Nincsen plusz pénzmennyiség, csupán a mindenhol jelenlévő (számlákon, párnacihákban stb.) parlagon heverő pénzt helyeznénk vissza a körforgásba, és így sokkal hasznosabb lenne mindenki számára, mint passzív állapotban.

  • @zoltangasparek8755
    @zoltangasparek8755 Жыл бұрын

    Ha a gépek termelnének, akkor az emberek alkothatnának, ötletelhetnének, tanulhatnának, fejlődhetnének személyiségükben is az idejük nagy részében. Ha azt vesszük alapul, hogy az emberi élet véges, akkor arányában a munka és az alvás irreálisan sok időt vesz el belőle. Ha a munkaidőn tudunk csökkenteni, akkor ez az első lépés az élet jobb kiteljesedéséhez szerintem.

  • @drgmoonlight
    @drgmoonlight Жыл бұрын

    Remak téma, remek videó! Szerintem számos problémát megoldana (esetleg máshogy mint elsőre gondolnánk), valamint új problémákat teremtene (legfeljebb másokat mint elsőre gondolnánk). A társadalmi külömbözőségeket valószínűleg enyhítené. A szegényebbeknek nagy segítség lenne, lehetőség hogy képezzék magukat. A tehetősebeknek viszont ez csak apró lenne, amit mondjuk ha felajánlanának közcélokra, akkor extra társadalmi megbecsültség illethetné őket. Egy pár generáció alatt bekövetkezhetne hogy születésükkor mindenkinek ugyanakkora esélye lenne a boldogulásra. A munka terén szerintem az egyenlőtlen eloszlás lenne a legnagyobb probléma, ha az alap jövedelem végett mindenki bátrabban foghatna bele amibe szeretne. Mert ami munkákat szívesen végeznek az emberek, azt túl sokan akarnák csinálni (pl.:színész, programozó, influenszer), a kevésbé kedvelt munkakörökre, amik viszont még elfogadhatóak a plussz pénzért cserébe, megfelelő mennyiségű jelentkező lenne (pl.:bolti eladó, kombájn vezető), a nem kedvelt, gyakran alja munkákat viszont senki nem akarná elvégezni még sok pénzért sem, mert akkor már inkább hever otthon szerényen az alapjövedelemből (pl.:csatorna karbantartó, takarító, utcaseprő, kukás).

  • @tunyodi_ildo

    @tunyodi_ildo

    Жыл бұрын

    Nekem is az jutott eszembe, h az alja munkat senki nem csinalna meg pl 500e ft fizetesert sem. Mondjuk nem is akarom elkepzelni a vilagot szemetszalitas nelkul. (Neha meg is koszonom a felenk dolgozo kukasoknak, h elviszik a szemetet.) De erre pl szerintem lehetne olyat, hogy aki csak az alap jovedelemet veszi igenybe tehat az adott evben nem dolgozott mondjuk legalabb x orat vagy nem jart kepzesre esetleg nem vegzett onkentes munkat (allatmenhelyen, betegszallitokent, idosotthonaban stb barmi), az a kovetkezo evben x napra, hetre, honapra "befoghato" ilyen munkakra mondjuk ugy h irnak ra vmi programot, aztan lassuk mit dob a gep. Ha nem jelenik meg az adott munkara, lehet kovetkezmenye (pl nem kap csak kevesebb penzt). Bar lehet, hogy akkor pont a lenyeget vesziti el az alapjovedelem.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A mai kukások és utcaseprők is választhatnak más munkát, ha akarnak, tehát ezt nem érinti az alapjövedelem bevezetése. Nem lenne kevesebb jelentkező az alja munkákra az fna bevezetése esetén sem.

  • @Wedge1971

    @Wedge1971

    Жыл бұрын

    Enyhitené.... lehet részletre én is vennék egy BMW-t, mint más polgártársaink :) Persze a Mazda marad.

  • @bonisistvan

    @bonisistvan

    Жыл бұрын

    @@Wedge1971 Hát persze! Arról hallottál már, hogy 2030-ra "nem lesz semmid és boldog leszel"?

  • @Wedge1971

    @Wedge1971

    Жыл бұрын

    @@bonisistvan A föld alatt biztos... Ez a Schwabe-zsiráf dumára gondolsz?

  • @sved111
    @sved111 Жыл бұрын

    Tudnál egy videót csinálni arról, hogy mennyi értékteremtő ember van Magyarországon? Az érdekel persze, csak közelítőlegesen, hogy hányan nem eltartottak. Közalkalmazottak, nyugdíjasok, rokkantak, gyerekek, munkanélküliek, stb.. A témához kapcsolódva, lényegében egy látszatrevékenységet végző ország vagyunk most is, rég nem jön ki a matek, arról nem is beszélve, hogy aki most dolgozik kérdéses meddig akarja vagy tudja működtetni ezt a .......

  • @Ghoost73

    @Ghoost73

    Жыл бұрын

    .... az oligarhakat kihagytad! xd azok is csak a penzt viszik!!!

  • @balazsjancsik6928

    @balazsjancsik6928

    Жыл бұрын

    Az "értékteremtő" szó helyett alkalmazzuk szerintem a "pénztermelő" szót. A tanár is az adófizetők pénzéből él általában az óvónő is, a múzeumi dolgozó is, a szociális munkás, meg még egy csomó más ember akinek a munkája értéket ad a társadalomhoz, de nem lehet fél éven belül profitra átváltani.

  • @sved111

    @sved111

    Жыл бұрын

    @@Ghoost73 Azt már nem mertem írni😀

  • @egyresztmasreszt4292

    @egyresztmasreszt4292

    Жыл бұрын

    Nem fog . Csak amit tanul.. Csak a sablonokat de érdemi megoldásokat nem NER ahhoz ellenpéldát kell felhozni. Îgy viszont nem adok 1évet és a csatorna a hitelességét elveszti. olyan lesz mint egy szockomcsi népnevelő gazdasági videós.

  • @sved111

    @sved111

    Жыл бұрын

    @@balazsjancsik6928 A tanárok csináltak belőlem igazán jó rabszolgát és persze magukból is😆

  • @leh5593
    @leh5593 Жыл бұрын

    Én úgy gondolom, hogy az ember mindkettő. Vannak, akik egyre többet és többet akarnának és tennének ugyanúgy, és vannak, akik "élősködnének", ugyanúgy, ahogy most is teszi... Ugyanaz lenne, ami most van. Csak mindenki nagyobb biztonságban lenne. Szerintem egy sokkal igazságosabb, fairebb világban élnénk. Azt mondtad, igazságos-e, hogy valaki "munkaképes" és mégis kapna alapjövedelmet? Definiáljuk a munkaképességet. Ha valaki művésznek születik, és nincs szerencséje, akkor nagy valószínűséggel nyomorogni fog, de nem tud ezen változtatni, mert ehhez ért a legjobban. Lehet, hogy 200 év múlva fogják felfedezni, mint ahogy láttuk ezt a múltban. Vagy, ha valaki depressziós/mentális betegsége van, nem látják el normálisan az állami szférában, de dolgoznia kell, és nem rak senki a segge alá semmit, az vajon hogyan fog így élni? És nem pakolnak-e az állapotára tovább a megélhetési gondok?

  • @fchris82

    @fchris82

    Жыл бұрын

    Az a baj, hogy nem ment bele teljesen, hogy mit is jelent az FNA. FNA esetén megszűnik a hagyományos szociális háló, csak FNA van. Azaz a festő barátod, a havonta milliókat kereső üzletember, és a toloszékbe került gyerekét nevelő anyuka ugyanannyit kapna, attól függetlenül, hogy mennyire lenne valójában szükségük. Erről szól az a kép, amin az emberek a dobozon állnak, hogy ezért egy sokkal igazságtalanabb helyzetet teremt az FNA, mert míg a jelenlegi rendszerben a rokkant gyerekét nelevő anyuka kap bőséges állami támogatást, hogy legyen pénze speciális autóra és lakásátalakításra, a milliomos üzletember meg nem kap semmit, addig az FNA-ban az anyukától veszed el a támogatást, hogy azd odaad a milliomos üzletembernek, mert szerinted a festő barádot megérdemli. Sztem a milliomosnak nem jár támogatás, a festő tanuljon ki egy rendes munkát, amiből megél, az anyukának meg a rendszer biztosítson kellő támogatást, hogy a gyereke a lehető legkevesebb hártányát szenvedje el helyzetének, amiről nem tehet. Azért ne vegyünk már el egy rokkant gyerektől, hogy a festő elmaszatolgathasson hobbiból, a milliomos meg nem is tudom, hogy mire költse. Ez nem egy feneketlen zsák, ez egy torta, és az a kérdés, hogy ki mekkora szeletet kap.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igazad van! 👍

  • @deneszagonyi
    @deneszagonyi Жыл бұрын

    Egy biztos, a mostani 28 ezres segély mellett csak meghalni lehet. Hiába volt 40 évig munkahelyed, 3 hónapig kapsz normális segélyt. Már 55 év felett sem vesznek fel senkit szinte új munkahelyre. Nem mindnki és nem minden munkahelyen lehet kibírni 60 év felett. Az alapjövedelemhez viszont sokmindennek, értékrendeknek meg kellene változnia, amihez idő kell. Az ember önbecsüléséhez viszont mindenkinek szüksége van valami tevékenységre, alkotásra. Fogyasztói társadalom értérendje szerinti folytonos fejlődést fel kellene adni, főleg a mennyiségi fejlődésre gondolva.

  • @petrovaymihaly571
    @petrovaymihaly571 Жыл бұрын

    A helyzet az, hogy én egy bútorgyár szinterező üzemében dolgozok mint festék szórós. Tipikus szalag meló. Betanított munka. Jön a cucc a szalagon be a kamrába, kezemben a szórópisztoly a feladatom pedig mindössze annyi, hogy a szórópisztoly segítségével lefújjam az érkező cuccokat. Van a szalag sebessége, van a szórópisztoly és az én képességeim amelyek meghatározzák azt, hogy a kamrába kerülő cuccokat milyen minőségben fújom le. Szeretem a dolgomat úgy végezni, hogy az mindenki számára kielégítő legyen mégpedig azért mert azon a szalagon amelyen én dolgozok nem én vagyok az egyetlen. Rajtam kívül vannak ott más dolgozók is ugyanazon a szalagon mint én csak ők más tevékenységet végeznek azzal a munkadarabbal amit én lefestek. Van egy modell, abból le jön több száz darab. Azt menet közben betanulom. A mozdulataim idővel automatikussá, már-már robotikussá vállnak. Aztán jön az újabb modell amely ugye már más mint az addigi. Új mozdulatokat kell felfedezzek, begyakorolnom, hogy annak a modellnek a többi darabját a tőlem telhető legjobb minőségben fújjam le még pedig azért, hogy a szalagon utánam következőket ne szivassam meg a pocsék teljesítményemmel. Viszont azon a szalagon nem csak utánam vannak dolgozók hanem előttem is. Így megtapasztalhatom azt, hogy milyen nehézséget okozhat számomra az ahogyan ők a dolgukat végzik. Szólhatok nekik, hogy az amit eddig csináltak az nem jó. Tegyék azt valahogy másképp vagy csinálják úgy, hogy... Igazából ez a munka igen büdös, zajos és koszos. Tehát megvannak a negatívumai viszont azoktól függetlenül én szeretem mert nap mint nap újabb és újabb kihívások elé állít mind a modellek mind pedig a kollégáimmal kapcsolatban. Nagy valószínűséggel e kihívás nélkül az életem uncsivá és egyhangúvá válna. Ha Magyarországon bevezetnék a feltétel nélküli alapjövedelmet nem valószínű, hogy ott hagynám a munkahelyemet, hiszen azzal elveszne a hétköznapjaim ezen összetevője, amely igazából amellett, hogy megszínesíti mindennapjaimat még a fejlődésemhez is hozzájárul mind kézügyesség mind pedig kommunikáció terén. Szóval ez nélkül az életem üressé és lapossá válna. Egyébként meg nagyon cuki vagy ez pedig egy érdekes videód volt.

  • @robertnagy2456

    @robertnagy2456

    Жыл бұрын

    Higyjük azt, hogy értelmes dolgokat festesz nap mint nap és nem olyan vackokat, amik pár nap/hét/hónap után a szemétdombon kötnek ki. Mert a kapitalizmus a folyamatos költésről szól, abba meg nem igen fér bele a tartósság mint olyan.

  • @texascoeu
    @texascoeu Жыл бұрын

    Nagyon jó ötlet + 4 napos munkahéttel megfejelve.Állítólag kiegyensúlyozottabbak lennénk kevesebb stressz. könnyebben k kiharcolnánk a fizu emeléseket.

  • @KiVala-nh2fo

    @KiVala-nh2fo

    Жыл бұрын

    Csenge előre menjél, ne hátra! Az alap fizetés káoszhoz vezet. A négy napos munka meg fedné a termelést, amit nagyon sok robot segít már.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Ingyen nő, ingyen sör...

  • @MegaMatya
    @MegaMatya Жыл бұрын

    08:13 Ez a kontextus szimpla ostobaság. Az alapjövedelem más juttatásokat kiváltana. Így egyszerű összeadással ez nem számolható ki. A várható fogyasztás növekedéséből mennyi lenne a többlet?

  • @hunzsinor
    @hunzsinor Жыл бұрын

    Köszi

  • @Daredevil19790921
    @Daredevil19790921 Жыл бұрын

    Köszönjük Csenge ezt a hasznos videót. Annyi észrevétel lenne ezzel kapcsolatba hogy ha az alap jövedelmet 154 000 Ft akkor azt aki elkölti az kapásból áfát fizet tehát az államnak valójában nem 154 000 Ft-ba kerül nem sokkal kevesebbe kerülne ez az alapjövedelem ráadásul nem segítenek ki azokat az embereket akiknek a bevételei csak erre korlátozódnak

  • @g3ff01

    @g3ff01

    Жыл бұрын

    Ez ott sántít, hogy ÁFÁt most is fizetsz. És akár nagyobb fizetésből. Legalábbis ha feltételezzük, hogy lenne olyan, aki mégis otthon maradna, azok sok esetben kevesebb pénzt kapnának kézhez. Ráadásul ott az SZJA is kiesik. Cserébe, ha megfelelően tág körben lenne bevezetve, akkor pl. a segélyek elbírálását végzik azok munkaerejét megspórolná az állam, ahogy pl. Pogátsa Zoltán hívja fel a figyelmet.

  • @bonisistvan

    @bonisistvan

    Жыл бұрын

    Miből gondolod, hogy az ÁFA megmarad? Nem tudtad, hogy egy szuperkommunizmust akarnak bevezetni, ahol nincs szükség adókra?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@g3ff01 Orvosi ellátás, gyógyszer ?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@bonisistvan Mi viszont tudjuk, hogy a kommunizmus egyedül a család szintjén müködik.

  • @g3ff01

    @g3ff01

    7 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 mire vonatkozik a kérdés?

  • @attilavaszil8307
    @attilavaszil8307 Жыл бұрын

    Alapjövedelem jó ötlet aki szereti a munkáját ugyan ugy dolgozna meg nyilván lennének akiknek nem lenne elég az alap emiatt vállalnának munkát. Szerintem nem lenne nagy baj. Én személy szerint örülnék neki mert tudom hogy biztonságba vagyok akkor is ha esetleg nem dolgozom :) Az általános hangulaton biztos javitana valamelyest

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Akkor is jó ötletnek tartaná az alapjövedelmet, ha attól kezdve a munkabére 80 százalékát levonnák alapjövedelem kifizetéshez. ? Viszont a nemzetiség 2 milliós tábora tartaná a markát.

  • @Husi-chan
    @Husi-chan Жыл бұрын

    Akkor lenne értelme, ha éhen halni sok- megélni kevés lenne az a pénz. Különben ki akarna napi 12 órákat dolgozni?

  • @mihalytruczka9167
    @mihalytruczka9167 Жыл бұрын

    Ez az alapjövedelem a költségvetés extraterhelése miatt éves 40% többletinflációval indulna? Venezuella éyo. Vagy tévedek?

  • @arpadnyilas1980
    @arpadnyilas1980 Жыл бұрын

    A másik, ma nagyon sok alibi állás van, szóval az hogy már nem dolgozunk heti 40 órát az megálja a helyét. Pl létező pozik: régen az input papíron jött rögzítették és össze kellett nézni. Ma már elektronikusan jön de a pozi nem szünt meg. Szóval én az állami szférára 50%ékot mondanék a többi csak genrált feladat, hogy kilegyen a 40 óra. Dolgoztam már 2 olyan cégnél is ahol, ha dolgozni akartál csúnyán néztek rád. A volt lakótársamnak is volt olyan munka helye ahol évi 2-3 hét volt amikor valóban dolgoznia kellett. Persze volt olyan munkahelyem is hol ha éjfélkor le léptél akkor szerencsés nap volt. Szóval ha a 15 nem is de a 20 valahol valóság lenne, a többi amolyan pótcselekvés. Ez az utópia akkor tudna megvalósulni, ha az állam bevétele nem adókból és pénznyomtatásból lenne, hanem tudna önmaga is értéket teremteni. Ha ez eljönne, akkor szerintem mindenki aki most kariert épített vagy válalkozott tovább dolgozna, de aki bejár vegetálni a munkahelyre vagy csak túlélni a napot az nem dolgozna, a társadalmi olló tovább nyilna és menne a rinya, hogy de már a merci is alapjog nem csak a lakhatás, az embernek sosem elég ami van. Szerintem ha lenne ennyi pénz abból mindenkiből lehetne egy csiszolt gyémánt mindenkinek lehetne egyénileg segíteni hogy megtalálja a saját értékét, és ha ez meg van akkor már jóság lenne.

  • @KultAnarchist

    @KultAnarchist

    Жыл бұрын

    Érdekes, hogy mindig csak a szellemi munkákkal kapcsolatban jön elő az "alibi állás"-ozás. Mert az a narratíva, hogy ha nem heti negyven órás konstans elfoglaltság a meló, akkor az alibizés, felesleges állás, stb. Erre két dolgot mondanék: 1. Ezzel az erővel a szobafestő melója is alibi, aki mondjuk két nap alatt kifesti százötvenért a kérót, aztán azon a héten már nem is kell dolgoznia. Mert nem 40 órát melózik. 2. Az értékteremtés nem azon múlik, hogy valaki a 40 órából 40-et dolgozik. Sőt. Ha valaki a rábízott feladatot heti 30 órában magabiztosan elvégzi, az jobb mind neki, mind a cégnek, mintha egy gyengébb képességű ember 40 órát dolgozva is csak vért pisilve tartja a határidőt. Körömreszelgetéssel együtt is jobban megéri az első alakot foglalkoztatni, nem a másodikat.

  • @arpadnyilas1980

    @arpadnyilas1980

    Жыл бұрын

    Egyébként én úgy látom, hogy a fizikai munkánál nehezebb alibi feladatokat kitalálni. Max pakolás takarítás. De amikor van egy feladat, saját tapasztalat, egy reportot megcsinálni félkészre majd elhazudni késznek és remélni, hogy soha senki nem fogja használni. Az csak azért kitalált munka, hogy lekössék az embert. Nem jobb lenne csak a termelő munkát megcsinálni pl 30 órában és foglalkozni családdal hobival?

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@arpadnyilas1980 A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @arpadnyilas1980

    @arpadnyilas1980

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Biztosan az én kommentemre akartál válaszolni?

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    @@KultAnarchist Teljesen igaz, hogy az ún. "szellemi" munkások közt jóval több a hóhányó, semmittevő, akiket már most is ki lehetne váltani automatával. A bürokraták, aktakukacok pl. mind ilyenek, de bőven ide kívánkoznak a mindenféle lótifuti médiás kamuszakmások, akik pl. soha egyetlen hangjegyet nem vetettek kottára, egy betűt nem írtak könyvlapra, deeeeee amikor jogdíjakat kell beszedni, akkor tartják ám a markukat... Nos, ezeket miért nem lehet kirúgni a jó büdös nuniba? És mireföl kapnak kétszer-háromszor annyi zsetont, mint mondjuk egy pék, vagy egy kukás?

  • @Guruka81
    @Guruka81 Жыл бұрын

    Én ugyanazt a munkát csinálnám, mint most.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Ideje lenne elkezdeni dolgozni!

  • @Guruka81

    @Guruka81

    7 ай бұрын

    @@istvanpesti5758miből gondolod, hogy nem dolgozom? Mielőtt bármit állítasz nézz utána légy szíves. Ha meg valami nem tetszik, akkor takarodj valaki másnak beszólogatni!

  • @richybayer6098
    @richybayer609811 ай бұрын

    Szia, Nagyon tetszik a lelkesedésed és a tömörítési képességed és a hangod is jó hallgatni, ja és szórakoztató is. Csak így tovább! És egy ajándék beszélgetés a 24. századból helyszín a Föld a társalgás egy Ember és egy 21. századi Földéhez hasonlatos technológia/erkölcsi fejlettségű nem Földi Lénnyel (Mindketten Hölgyek).: -Várjon, ha nem kötelező munkát vállalni akkor minek dolgoznak? - A Jó munka akkor is élvezetet ad ha nem jár érte fizetség. Érdekes technológia fejlesztések és a számtalan kultúra ellenére, ezen a részleten szokott megrökönyödni az újoncok többsége. -Igen, mert ez nálunk egy alapvető dolog, aki dolgozik az megél, aki nem az éhen hal. -Régen a Földön is így volt. Amíg fel nem találták az anyagszintetizátort, ez volt történelmünk egyik legmeghatározóbb pillanata. Ha az ember ingyen hozzájut az anyagi szükségleteihez, az mindent megváltoztat. -Akkor miért nem heverésznek egész nap és lógatják a lábukat? -Mert nincs benne annyi élvezett mint a cselekvésben, persze a láblógatás is fontos tevékenység, de ami ennél is fontosabb, hogy unalmas a túlnyújtott pihenés. A maga bolygóján a pénz képviseli az értéket, a Szövetségben pedig a hírnév. Tehát, ha csinál valamit, bármit ami társadalmunk javát szolgálja, akármit ami hasznos másoknak és keményen dolgozik érte, akkor Gazdag. Akármit választhatsz, lehetsz kitűnő tudós, vagy akár orvos, szakács vagy pincér, mind értékes, becsüljük őket. -Ez elképesztő! -Vagy tanulmányozhat egy témakört egy adott területen, tanulhat történelmet, fizikát és el vészhet az irodalom és a mű vészetek terén, puszta kedvtelésből, ezt is sokra tartjuk. Csak akkor sivár az életünk, ha csak semmittevéssel töltjük, persze azt az egyén dönti el mi számít semmittevésnek. -Tehát azt csinálok, amit csak akarok, ha ezzel másoknak nem ártom? -Aha. -Szórakozni is szoktak, hogyan rúgnak ki a hámból, hogyan kapcsolódnak ki? -Ezer meg ezer mód van rá, nagy a választék, a lista végtelen. Puszedlee

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    11 ай бұрын

    👍 Remélhetőleg ez már nincs annyira távol.

  • @Kloy9
    @Kloy911 ай бұрын

    Én vállalkozóként biztosan tovább dolgoznék, maximum nem csak egyfajta szolgáltatásra összpontosítanék, hanem felszabadítanék időt új dolgok tanulására, amire most a kikényszerített adónem-változatás miatt most nincs sok lehetőségem. Korábban volt, amiért hálás lehetek a sorsnak. :)

  • @noquierometerlo2059
    @noquierometerlo2059 Жыл бұрын

    Kedves Csenge. A világon van már pár ország, ahol alapjövedelem létezik, persze nem mindenkinek, csak a helyieknek. Ezek az öböl menti arab országok. Biztosan vannak itten sokan akik arrafelé dolgoznak, talán ők elmondhatnák a tapasztalataikat, hogy ez az alapjövedelem mennyire motiválja a helyieket, hogy bármit is dolgozzanak. Ha pedig dolgoznak, ott milyen minőségű munkát végeznek, milyen a hozzáállásuk a munkához, mennyire lehet bármit is rájuk bizni...stb,sbt.

  • @farkasabel

    @farkasabel

    Жыл бұрын

    Ehhez kell olyasmi amit el lehet adni. Az arab országok ezt a kőolajból fizetik. Ha más emberektől veszed el ehhez a forrást (adó) akkor elkezdik majd feladni a munkájukat és a rendszer dominó szerűen osszeomlik.

  • @noquierometerlo2059

    @noquierometerlo2059

    Жыл бұрын

    @@farkasabel Ezzel egyetértek, de itt most abból a szemszögből közelitettem meg, hogy ha mindenkinek jár alapjövedelem egy rakás ember nem fog semmit sem dolgozni, vagy majd csak mimeli a munkát, mert minek is dolgozzon, ha egyszer jár egy alapjövedelem.

  • @budaycsaba
    @budaycsaba Жыл бұрын

    Első hallásra nagyon elleneztem az alapjövedelmet. De ahogy elkezdtem rajta gondolkodni, úgy jutottam arra a következtetésre, hogy valójában egy zseniális ötlet. Egyelőre csak ötlet, mert széles körben soha nem volt kipróbálva. Gondoljunk bele egy kicsit jobban: - aki dolgozik, annak az alapjövedelem nem más, mint adócsökkentés. Mivel a gyerekekre is érdemes kiterjeszteni, ezért a gyerekek utána járó adókedvezménnyel egyenértékű. - aki nem dolgozik, annak helyettesíti azokat a juttatásokat, amiket EGYÉBKÉNT IS ki kell a társadalomnak fizetnie, hiszen akármekkora munkakerülő valaki, éhenhalni nem lehet hagyni. Szerintem nem jó a munkával szembeállítani az alapjövedelmet, mert nem az lenne a célja elsősorban. Jól hangzik, hogy "nem kell dolgozni", de ez egy szociális biztonsági intézkedés. Azt pedig évről évre meg lehet határozni, hogy mennyi legyen az alapjövedelem. Ha túl sokan nem dolgoznának, akkor csak csökkenteni kell. A mai világunkban pedig - a magyar sztereotípiák ellenére - egyáltalán nem biztos hogy célszerű a teljes foglalkoztatottság. Számos hátránya van. Nincs munkaerőpiaci tartalék. Nem lehet embert felvenni. És mivel annyira a teljes foglalkoztatottságra hajtunk, ezért sok bullshit munkát is létrehozunk, olyan embereknek, akiknek semmi keresnivalójuk nem lenne azokban a pozíciókban. De ha egy reális választás az, hogy átképzem magamat, addig elvagyok alapjövedelemmel, akkor egy sokkal rugalmasabb munkaerőpiacot lehet kialakítani. Az emberekből még nem sikerült kiölni azt, hogy mindig többet akarjunk mint a másik, erre épül az egész piacgazdaság. Ezért én nem tartanék az ingyenélőktől. Nyilván az ötlet egy dolog, de rengeteg múlik a konkrét megvalósításon, azon áll vagy bukik minden. Példa: lehet az alapjövedelemnek egy életkorral arányos része (nyugdíj helyettesítés). Vagy lehet regresszív, ha sok évig lenne valaki alapjövedelmen, akkor csökken.

  • @FilmGamerHUN

    @FilmGamerHUN

    Жыл бұрын

    Spanyokoknál 2 éve van kb

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Teljesen jól látod a dolgokat, egyetértek veled, annyi különbséggel, hogy nem szabad feltételhez kötni az alapjövedelmet, mert akkor elveszíti az értelmét, sőt, nagyon káros folyamatokat indítana el a társadalomban. A nyugdíjat pedig teljes mértékben ki lehetne (sőt kellene!) váltani az alapjövedelemmel.

  • @SacSamy

    @SacSamy

    Жыл бұрын

    🏓🍀

  • @brdfsz9142
    @brdfsz9142 Жыл бұрын

    Biztosan én nem értem a koncepciót, de ki állítaná elő azokat a termékeket, vagy ki nyújtana olyan szolgáltatást, amiért jelenleg a pénz közvetítésével vásárlóerőt kérnek? Gépek, mert ők nem kérnek cserébe vásárlóerőt? Mert a pénz az csak egy eszköz és valójában a vásárlóerő transzferálására használjuk. Ha mindenki kapna ellenszolgáltatás nélkül, azzal nem teremtődne vásárlóerő is, csak a jelenleg 0-n lévő szintet emelnénk meg az alapjövedelem szintjére. Azaz onnantól az alapjövedelem szintje lenne a jelenlegi 0 és hosszabb távon annyival drágulna meg minden, amennyi alapjövedelmet mindenki kapna, hogy érdemes legyen a javakat előállítani. Mert ki akarna pl. állatot tartani, növényeket nevelni, hajat vágni, autóvezetést oktatni stb. ha (elvileg) az alapjövedelemből is meg lehetne élni? (Persze nyilván lennének, akik hobbiból, vagy jobb élet reményében, de ezek kevesebben lennének.) De én pl. nem hagynám abba a munkát, mert az szerencsére olyan, amit amúgy is szeretek végezni és még pénzt is fizetnek érte. :) Legfeljebb talán néha némileg kevesebbet végeznék belőle, hogy mással is tudjak foglalkozni, ami éppen érdekes számomra.

  • @robertbognar3472
    @robertbognar347224 күн бұрын

    én dolgoznék az alapjövedelem mellet is, itthon üljek és bambuljam a virágokat?

  • @emb3rke
    @emb3rke Жыл бұрын

    Mo-n már most is sok százezer -többnyire beduin- ember él lényegében feltétel nélküli alapjövedelemből (leánykori nevén "segíly"), általában megspékelve időnként egy kis mellékes 'üzlettel'.

  • @avolenter

    @avolenter

    Жыл бұрын

    Első gondolatom hasonló volt nekem is. Az integráció is hatalmas pénzkidobás volt csak.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A segély azért elég sok feltételhez van kötve, éppen ezért rossz, kártékony, egészségtelen, mert kiszolgáltatottá tesz, de említhetjük a nyugdíjat, mint alapjövedelmet, amelynek szintén van feltétele, és nem kapja mindenki, éppen ezért elég nyomorúságos az összege, de a nyugdíjasok azért mégis egész nyugodtan eléldegélnek még akár húsz-harminc évet is nyugdíj mellett, sokuk utazik, vásárol, szórakozik. A fiatalság pedig nem jut egyről a kettőre, csak robotol. Éppen ezért sokkal méltányosabb és igazságosabb lenne, ha kortól, nemtől, vallási hovatartozástól, bőrszíntől függetlenül mindenki kapná a feltétel nélküli alapjövedelmet.

  • @Deszpy1
    @Deszpy1 Жыл бұрын

    Több rétegű a dolog, pl ha létezne az elepjövedelem, akkor a munkáltatóknak is máshogy kéne a munkaválalókhoz állni, mivel a nem megbecsült dolgozó nem maradna egy alúlfizetett de cserébe kizsákmányoló munkahelyen. Az átlagembernek sokat javítana a helyzetén, a lelki és talán a fizikai állapotán is.

  • @SacSamy

    @SacSamy

    Жыл бұрын

    Tökéletes látás mód! 👍 ❣

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    Pontosan ezért nem akarják megvalósítani. Me' olyan nincs, hogy az átlag kisember valaha is jól járjon. Még mit nem!?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Bizony! A német munkás sem maradt ott alulfizetetten. Vittek helyette magyart. Amelyik fele annyiért is boldogan vállalta.

  • @PityuGeri
    @PityuGeri Жыл бұрын

    Ha lenne FNA, én fixen vállalkoznék. Nem kell aggódnom az alapvető szükségleteim finanszírozása miatt - nekem ez már elég erre. Dolgoznék, ahogy eddig és a teljes összeget befektetném, hogy a pénzügyi műveletek eredményéből tudjak fenntartani vállalkozást. Nyugodtabban utaznék a világban mindenfelé, gyakrabban választanék hazai desztinációt is kikapcsolódásra. Családot is nagyobb biztonságban mernék gyorsabban alapítani - bár már időben vagyok hozzá :D

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igazad van! ✌️👍

  • @busntruck4515
    @busntruck4515 Жыл бұрын

    Mi lenne a fizetésekkel? Az teljesen megmaradna? 154 ezer kb, semmire nem elég, 300at keresek most, de az is biztos, hogy 150ért nem csinálnám ugyanezt 40 órában. Viszont ha 454-et kapnék akkor kényelmesen ellennék és nem jutna eszenve hetente keressek egy jobban fizető helyet,

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Na, látod, ezért is lenne jó a feltétel nélküli alapjövedelem.

  • @SkalleMedia
    @SkalleMedia Жыл бұрын

    Középosztályi emberként azt mondanám hogy dolgoznék tovább mert van hobbim, vannak dolgok amikből pénzt csinálok de ahhoz szintén pénz kell. Én olyat képzelnék el hogy lennének cikkek amiknek a megvásárlásához szükséges munkaviszonynak lennie, például prémiumabb telefonok, ezzel is buzdítva hogy igen, ellátunk és nem kell a megélhetés miatt aggódni, de ha szeretne jobb dolgokat az ember az életben akkor tegyen érte.

  • @techatival
    @techatival Жыл бұрын

    Erről eszembe jut az egyik kedvenc mondásom: "Tétlen kéznek az ördög ad munkát."

  • @koszazanafar635

    @koszazanafar635

    Жыл бұрын

    Köszi!

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A feltétel nélküli alapjövedelem nem kárhoztat tétlenségre, hanem éppen ellenkezőleg, felszabadít, és megnyitja az utat az emberek számára a kiteljesedés felé.

  • @koszazanafar635

    @koszazanafar635

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 kellemes kiteljesedést kívánok. Olyan dojcsosat,olyan 10 év házasság után swinger partyra járósat,olyan multikultúrálisat

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@koszazanafar635 Nem mindenki vágyik olyasmikre, mint te, de azért köszi! 👍✌️

  • @koszazanafar635

    @koszazanafar635

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 hát dehogynem 😃 nagy kiteljesedés lesz éhbérért dolgozni aztán alig előbbre tartani mint a sok csöves. Ilyen életet kívánok neked,akaratod szerint 😃

  • @zsoltbencze8375
    @zsoltbencze8375 Жыл бұрын

    A kezdeti felvetés a probléma. Mit nevezünk tisztességes megélhetésnek, amit az alapjövedelem céloz megvalósítani?

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Tisztességes megélhetés az az összeg, amely biztosítja, hogy tudj lakni, tisztálkodni, ruházkodni és táplálkozni 21. századi színvonalon. Ezek alapszükségletek, amelyek ahhoz kellenek, hogy egészségedet és munkaképességedet fent tudd tartani.

  • @zsigmondz
    @zsigmondz Жыл бұрын

    Nagyon érdekes, elgondolkodtató téma! Nem lehetne megjósolni, hogyan fog hatni az életünkre, annyi biztos, hogy gyökeresen megváltozna. Még szerintem nincs itt az ideje mert nagyon sok olyan munka van amit meg kell csinálni mert létszükség de szerintem mindenki szívből gyűlöli: pl Mekis diákok, Call center ügyintézők, Multinál (Auchan, Tesco, stb.) pénztárosok, stb... Ha ezeket már lehetne Mesterséges intelligenciával (Call Center IVR rendszereket) üzemeltetni, vagy pl robotokkal a pénztárosokat helyettesíteni akkor ezek a munkások csinálhatnák amit igazán akarnak! Pl lehet tök sok művész vagy énekes van közöttük, csak nem tudnak kibontakozni mert mindig fáradtak, kimerültek, stresszesek. Nagyon adnék egy olyasmi világot ahol nem kell dolgoznod és az lehetsz ami csak akarsz, mehetsz önkéntes munkákra amit szívből csinálnál, ha érdekel a festészet / művészet akkor lenne rá időd beletanulni, vagy lehetnél nagy harcművész, stb... Annyi biztos még, hogy 154e Ft az szinte semmi, így mindenki vállalna plusz melót de legalább olyat amit szeret és mondjuk csak 6-7 órában... Köszönöm a videót, újabb gyöngyszem! ;)

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Jó gondolatok! ✌️👍

  • @DracoDatura

    @DracoDatura

    Жыл бұрын

    Jó gondolatok, de sajnos látjuk, hogy pont a művészeket könnyebb és gyorsabb lecserélni AI-ra mint a pultosokat és ügyintézőket... :(

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@DracoDatura Á, nehogy azt hidd! Az emberi kézzel alkotott dolgok fel fognak értékelődni majd az agyongépesített világban.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    @@DracoDatura Ja, csak épp az a "termék" amit kinyomnak magukból, vállalhatatlanul szar...

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    Az ország egyik fő gondja, hogy kevesen akarnak kis pénzért rossz munkakörülmények között dolgozni. Pl az automata pénztárgép sok pénztárost az utcára tett. Táncdalénekesünk, meg celebünk alig van, menjenek showmüsorokba a volt pénztárosok. De elmehetnek bányásznak, orvosnak vagy egyik távolkeleti multi korbáccsal hajtott munkásának.

  • @janoslukacs159
    @janoslukacs159 Жыл бұрын

    Én, és sok megváltozott munkaképességű, örülnénk ennek. Mert a rehab munkahelyek többsége, 4 órás. A minimálbér feléért.

  • @kamarton

    @kamarton

    Жыл бұрын

    Ez a gazdaság termelőerejének és a kapzsiságnak az együttes következménye - egyiket sem zárná ki az alapjövedelem megléte...

  • @zoltanlukatsovics5845
    @zoltanlukatsovics5845 Жыл бұрын

    Első körben a tömegközlekedést tenném ingyenessé. Előnyei: 1. Azok részesülnének belőle legjobban, akik leginkább rászorultak. 2. Nőne a tömegközlekedés vonzereje, kisebbek lennének a dugók. 3. Zöldebb lenne a világ.

  • @Ary634

    @Ary634

    Жыл бұрын

    Ez is olyan kérdés, ahol előbb a feltételeket kell megvalósítani. A tömegközlekedésben kb. mindenhol munkaerő hiány van, a BKV-nál a sofőröket már most is túlhatják, egy jelentősen megnövekedett utasforgalmat már nem bírna el a szolgáltatásuk. Amúgy a BKV kifejezetten olcsónak számít, mivel már 10+ éve nem nyúltak a jegyárakhoz. Félig off, de a kedvencem az "elvi bliccelő", aki igénybe veszi ugyan a szolgáltatást, de b@szik érte fizetni, mert sz@r és amíg nem lesz jobb, addig ő ehhez nem járul hozzá. :D

  • @zoltanlukatsovics5845

    @zoltanlukatsovics5845

    Жыл бұрын

    @@Ary634 Ha emelnék a sofőrök bérét, vonzóbb lenne a szakma. Pl az ellenőrök, jegyautomaták stb költségét kapásból megkaphatnák.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Ettől jobb megoldás a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetése.

  • @zoltanlukatsovics5845

    @zoltanlukatsovics5845

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 Mitől jobb? Sehol a világon nem vezették még be.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    @@zoltanlukatsovics5845 Szaud-Arábia... 'Nuff said.

  • @gmlgml780
    @gmlgml780 Жыл бұрын

    Én tuti nem lennék lusta, olyan aktív lennék, mint soha. De többet nem dolgoznék. Legfeljebb jövedelmezne a szórakozásom.

  • @Throrma
    @Throrma Жыл бұрын

    Én személy szerint lehet, hogy akkor még tanulnék mondjuk 35 éves koromig és az abból szerzett tudásomból terveznék dolgokat. Csak hát ki lenne a kivitelező? Valaki végezne egyáltalán kemény fizikai munkát ezek után? Meg van olyan réteg, aki természetesen dolgozna. Node ott a másik réteg, aki már most sem dolgozik és nem is akar. Az meg megint más kérdés, hogy ha mindenki kapna egy bizonyos összeget, akkor mennyivel menne mindennek fel az ára? Gondoljunk csak a csok meg babaváró mizériára. Ha mindenki (vagy legalább is sokmindenki) meg tud kapni egy összeget, akkor felmegy a kereslet, de nem lesz elég kínálat, így minden drágább lesz stb... Szóval ez több sebből vérzik. Nyilván az lenne inkább a robotos dologra a megoldás, hogy a robotok után adót kellene fizetni, csak egy minimálisat, hogy még úgy is megérje a cégeknek robotokat alkalmazni élő munkás helyett, ezt pedig az állam be tudná forgatni olyan munkahelyek teremtésébe, amit azok is el tudnak végezni, akik helyett a robotok dolgoznak pl. Ilyen munkahelyek a leszázalékoltaknak a munkahelyei is akár, de talán a közmunka bérét is ide lehetne sorolni. Lehet nem lenne olyan koszos minden sarok Budapesten... Habár vannak akik azért nem dolgoznak mert nem tudják megtartani az állásukat, mert rossz munkát végeznek (akár érdektelenségből, lustaságból vagy nem végeznek alapos munkát stb)... nos hát a kommunizmus alatt is szinte megszűntették a munkanélküliséget. Habár lehet, hogy a munkahelyen nem dolgoztak, legalább volt munkahelyük. Ha nem lehet kirúgni valakit...

  • @senki-kq6ot

    @senki-kq6ot

    Жыл бұрын

    Mindig lesznek fizikai munkások ! Ez tény!

  • @Throrma

    @Throrma

    Жыл бұрын

    @@senki-kq6ot kemény fizikai munkásokat írtam. Vagy a kellemetlen munkákat elvégzőkre is gondoltam pl. És ez nem tény.

  • @hamaregyusernevet
    @hamaregyusernevet Жыл бұрын

    Ez egy nagyon összetett kérdés, amit nehéz modellezni, és országonként is nagyon eltérő lehet a hatása. Pl. a magyar gazdaság jelentősen a külföldi tulajdonú gyárakra épül, akiknek most is probléma az elegendő munkaerő biztosítása. Jelenleg is külföldiekkel pótolják a hiányt (azok nem migránsok). Alapjövedelemmel biztosan sokan ott hagynák a melót, és ez a probléma tovább eszkalálódna. Hozzunk be még több ázsiai munkaerőt? Egyáltalán, ők is kapnának alapjövedelmet? Könnyen lehet, hogy egy ilyen helyzetben sok cég elköltözne, és jelentősen csökkenne az új beruházások száma is, ami alaposan megvágná az államkasszát. Annyi ismeretlenes ez az egyenlet, hogy képtelenség megmondani a középtávú hatásait.

  • @TheLordKROK

    @TheLordKROK

    Жыл бұрын

    és vajon a sok kivonuló gyár nekünk mennyire lenne rossz? Egyébként épp a közvetlen közelembe terveznek most egy akkumulátor gyárat, ami nagyon nem hiányzik.

  • @hamaregyusernevet

    @hamaregyusernevet

    Жыл бұрын

    @@TheLordKROK Hogyhogy miért lenne rossz? Ezek termelik a GDP-t.

  • @TheLordKROK

    @TheLordKROK

    Жыл бұрын

    @@hamaregyusernevet Sajnos a GDP-nek és a népjólétnek semmi köze egymáshoz. Ha nem hiszed, akkor nézz utána :)

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Az nem is lenne baj, ha megvágnák az államkasszát, ugyanis orbán és sleppje éppen magánvagyonokba szervezi ki a közpénzen létrehozott javakat, új feudalizmust építve. Nem kellene hagyni, hogy új nagybirtokos réteg telepedjen rá a magyar társadalomra, kizsákmányolva és cselédsorba taszítva az embereket.

  • @TheLambdaTeam

    @TheLambdaTeam

    Жыл бұрын

    Nem is lenne baj. A külföldieknek miért is kéne robotolnunk, pláne hogy kb. negyedannyit fizetnek mint az anyacég az anyaországban az ottani munkavállalónak? Köszi szépen, csináljanak más országból rabszolgatelepet.

  • @TheBojda
    @TheBojda Жыл бұрын

    Az egyik legjobb hasonlat, amit a témával kapcsolatban olvastam, hogy az állam olyan mint egy nagy részvénytársaság, ahol minden felnőtt korú ember alanyi jogon részvényes. Az alapjövedelem pedig az osztalék, amit havi szinten kapnak a részvényesek. Így nézve nem is annyira vad vagy ördögtől való ez az egész.

  • @MrMate12345

    @MrMate12345

    Жыл бұрын

    Innen nézve nem, de az osztalék általában függ a cég nyereségétől, az államoknak pedig ha plusszos is a költségvetése, az a lakosok között szétosztva nem lesz szemmel látható összeg.

  • @TheBojda

    @TheBojda

    Жыл бұрын

    @@MrMate12345 Nyilván. De ha alapjövedelmet akarnak osztani, akkor annyival plusszosnak kell lenni a költségvetésnek, amit elosztanak alapjövedelemként. Szóval ezzel nem a forrás problémája lett megoldva, csak a hozzáállás. Amúgy is sokat segítene szerintem ha az emberek szolgáltató cégként fognák fel az államot. Például nem úgy gondolnák, hogy a juttatásokat az állam vagy egyenesen az államfő személyesen adja nekik. Ez egy cég bevételekkel, kiadásokkal, ami szolgáltatásokat nyújt. A vezetők nem királyok vagy földesurak, hanem alkalmazottak, akiket ki lehet onnan dobni, ha nem tetszik ahogy a közös cégünket működtetik. Ha ezt eleve így tanítanák az iskolákban, egészen más lenne az emberek hozzáállása.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@TheBojda Igazad van, csak sajnos Magyarországon a puszták népe a feltétlen tekintélytiszteletben él, urának és parancsolójának tekinti a kormányt, amelyik vele bármit megtehet.

  • @Herczkuadii
    @Herczkuadii Жыл бұрын

    Érdekes és szerintem pozitív lehetőség a feltétel nélküli alapjövedelem ötlete. A saját álláspontom a témában (nem vagyok sem lusta, sem workaholic), hogy a jövedelem ellenére ugyanúgy dolgoznék csak jobb egyensúlyban a magánélettel (kényelmesebben és szabadabban), így viszont az a fajta szabadság, amit akkor kapsz mikor magadért és nem másnak dolgozol részben megszűnne. Továbbá ez szerintem (mint passzív jövedelem) megemelné ember társaim vállalkozói kedvét és nem csorbulna vagy csak minimálisan csökkenne a GDP. Én legalábbis így tennék az ingyenélő és munkmániás végletekről nem tudok nyilatkozni.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igazad van! 👍✌️

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    Az alapjövedelem akkor is őrület lenne, ha mellette más munkát nem vállalhat az illető. Mert igénytelen ember zsíros kenyéren, üres teán is eltengődik az első hiánybetegség bekövetkeztéig.

  • @zolix007
    @zolix007 Жыл бұрын

    A munkanélküli segély az max 3 hónapig jár... az alapjövedelem meg örökre szólna .nem kérdés, hogy a munkanélküli segély rosszabb.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igen, sokkal jobb a feltétel nélküli alapjövedelem, mint bármilyen, feltételekhez kötött jövedelem. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @jozsefgyorgykiss352
    @jozsefgyorgykiss352 Жыл бұрын

    "Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk." Az élet, a létünk alapfeltétel, hogy tegyünk, hogy érdemesek legyünk rá. A világért, a nemzetért, a családért. Ettől vagyunk társadalom része. Bármit is tesz az ember, a közért teszi elsősorban. Az utcaseprő biztosítja, hogy tiszta helyen lépdeljek. A pék, hogy a napi falathoz hozzájussak. A tanár, nem végez anyagi, fizikai teremtő munkát csupán a jövő generációját építi fel. A művész, a zenész, hogy a lelkünket táplálja. A tudós, a feltaláló, hogy megkönnyítse fizikai létünket. A felszabaduló tettrekészségünket a tovább fejlődés érdekében használjuk fel. Egyik nélkül sem lenne folytatás. Mindenkit becsülni kell, aki értéket teremt. Burokban születtünk. Amikorra felnövünk, sok védelmet, támogatást kapunk. Amit kaptunk, a további idő alatt, illik visszaadni, vagy annak a többszörösét. Az ember, munkára teremtésre született. "Isten saját képmására teremtette az embert".

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Igen, az ember valóban teremtésre született, és ehhez bizonyos feltételeket ingyen meg is kapott: napfény, levegő, víz, termőtalaj stb., most megteremti a további fejlődéshez szükséges dolgokat, pl. a feltétel nélküli alapjövedelmet.

  • @rolcsi7697
    @rolcsi7697 Жыл бұрын

    Ha valóban bevezetnék ezt a dolgot akkor én biztosan dolgoznék tovább. Tanulnék valami új szakmát, olyan területtel kapcsolatban, amire nagyobb igény van most a munkaerő piacon (pl. informatika), meg persze amit szeretnék. Bátrabban lehetne lakásfelújításba kezdeni. Nem mondom, hogy nem lennének anyagi korlátok, de nekem jelentős mértékben segítene az alapjövedelem bevezetése.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Az alapjövedelem mindenkinek segítene, még azoknak is, akik nem hisznek benne.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    9 ай бұрын

    Aki elégedett a munkahelyével - s a szabályzók engedik - biztosan tovább dolgozna. Az árak épp annyival nőnének meg, mint a fizetőképes kereslet.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    8 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 Nem emelkednének az árak annyival, mint a fizetőképes kereslet.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Hullamosás ? Mert ha mindenki csak azt amit szeretne...

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    7 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 ma sem tartanak senkinek pisztolyt a fejéhez, hogy hullamosó legyen, mégis el van látva ez a munkakör

  • @lakatosannamari
    @lakatosannamari Жыл бұрын

    de jo kis video lett

  • @zoli124mb
    @zoli124mb Жыл бұрын

    Ha lenne alapjövedelem, nem túlóráznék. Illetve könnyebben és hamarabb összejönne a V8. Na de egy kérdés. Mégis miből jönne az alapjövedelem?

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Például abból, ha a meglévő pénzek nem halmozódnának fel és panganának valahol, hanem egyenletesebben oszlanának el az emberiségben, és keringésükkel az életet szolgálnák. A vér is akkor működik jól, ha megfelelően kering a testben.

  • @zoli124mb

    @zoli124mb

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 valóságban kivitelezhetetlen

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@zoli124mb Micsoda, a vérkeringés? Hát benned is kering, dehogy kivitelezhetetlen... szabályozás kérdése az egész.

  • @zoli124mb

    @zoli124mb

    Жыл бұрын

    @@gaborl6837 a kommunisták is hasonlóan etették a népet. Nem lett jó vége

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@zoli124mb Dehogynem lett jó vége! A hárommillió koldus országából egy viszonylag jómódú középosztály országát csinálták a "kommunisták".

  • @attiladezso8508
    @attiladezso8508 Жыл бұрын

    Köszönöm a videót 😇 Az utolsó képnek van ám egy harmadik változata is: nem adunk mindenkinek ugyanannyit, nem adunk mindenkinek rászorultsága szerint, hanem eltűnik a kerítés - azaz a rendszer változik. Utópia lenne ez is?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Vannak nemkívánatos munkakörök, amelyeket csak kellő ellentételezés után töltenek be az emberek, mert nem egy öröm ott dolgozni.

  • @richardkasza8155
    @richardkasza8155 Жыл бұрын

    Megmondom őszintén kedves Dörner Csenge, hogy már rég be kellett volna vezetni egy ilyen alap jövedelem izét. Oké, kifejezhettem volna magam kissé kevésbé parasztosan, de Dévaványa kis város, 2000 előtt még falu volt az. 28 éves vagyok munka nélküli, és vagy 5-6 éve nem dolgoztam, talán több ideje. Akkor se vót pénzem. De komolyra fordítva a szót, csak azt akarom mondani, hogy vezessék is be az alap jövedelmet, és akinek nincs számlája az kapja készpénzben, mert azt nem nyúlja le a kib@szott kormány, meg a bankok. Csodálkoznak, hogy annyi a bűn, mikor se munka, se esély, se pénz, sem pedig megbecsülés. őszintén vállalom, hogy kormány ellenes vagyok szívemben, és lelkemben, de ettől függetlenűl, jó lenne a pénz, mert nincs semmilyen jövedelmem. Ajánlom a kormánynak, hogy 2 éven belül oldja meg ezt az ingyen pénz dolgot, köszönöm. :)

  • @madmax871203
    @madmax871203 Жыл бұрын

    A világgazdasági fórumon sok minden elhangzik ezzel kapcsolatban is és nincs is titkolva igazából, hogy miért akarják ezt a közeljövőben bevezetni!

  • @idegennyelvitanfolyamok
    @idegennyelvitanfolyamok Жыл бұрын

    Az alapjövedelemből hogyan tudom összegyűjteni egy lakás árát? Egy havi alapjövedelem összege kevés egy lakás megvételéhez! (0:01-től)

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A mai fizetésedből hogyan gyűjtöd össze egy lakás árát? Ráadásul az életidőd jelentős részét felemészti az a kényszermunka, amelyet megalázó fizetésért végzel.

  • @torosify
    @torosify Жыл бұрын

    Én a munkabéremből egy olyan életet tartok fent, amit az alapjövedelem nem tudna biztosítani, ezért biztosan tovább dolgoznék, ha alapjövedelmet kapnék. Alapjövedelem esetében viszont lehet, hogy sokan, akik csak minimálbérért güriznek, inkább a szabadságot választják, ami ahhoz vezetne, hogy nem lenne olyan kényelmes életem, mint most. Őszintén bevallva, azért tudom elkölteni a sok pénzem jómódú élet fenntartására, mert vannak, akik kisebb fizetésért megteremtik nekem a javakat, szolgáltatásokat, kényelmet. Ha nincs mire elköltsem a pénzem, mindek dolgozzak többet; teljesen jó az alapjövedelem is, de akkor a végén ki fog dolgozni?

  • @milerik

    @milerik

    Жыл бұрын

    automatizacio, elfogynak a munkalehtosegek , mindenhol gepek, algoritmusok fognak melozni . Akkor muszaj lesz az embereknek adni alamizsnat , vagy vmi 'mast kell kezdeni' a munkanelkuli tomegekkel, akiknek nem lesz bevetele.... Egyik szep fenyes jovo lehet, a masikat senkinek se kivanom .

  • @koszazanafar635

    @koszazanafar635

    Жыл бұрын

    Megnyugtatlak haver. Mindenki... még többet megkevesebbért.

  • @szilardkatona1090

    @szilardkatona1090

    Жыл бұрын

    Itt jön képbe a vendégmunkások alkalmazása, akik olcsóbb munkaerőnek számítanak, és az addig minimum pénzért dolgozók feljebb tolódhatnak a ranglétrán. De valóban, csak akkor él jól egy társadalmi csoport, ha van alatta egy szegény réteg. Vagy lehet egy ország gazdag és amelyik országot dolgoztatja, az szegény.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @smile822
    @smile822 Жыл бұрын

    Kedves Csenge! Mindig imádtam a kontentjeidet, erre muszáj reagálnom, ahogy kérted is. :) Laikusként még egy "apróságot" említenék, mintpedig az infláció.. Ez a "csodás" piacgazdaság, amit inkább vadkapitalizmusnak neveznék ( jelen helyzetben a kereskedelmi láncok mérhetetlen visszaélése a háború kapcsán, vagy szintén a hiéna építőipari kereskedelmi egységek visszaélése a családtámogatások kapcsán, stb.. ) szerinted mekkora mértékben okozna inflációt?? Te pontosan tudod a választ, gyakorlatilag az "alapjövedelem" lenne nagyon hamar az "egymilliárd milpengő"... A felvetésedre pedig a válaszom: igen, én azért járok dolgozni, és becsülettel végezni a munkám, mert így tudom eltartani a családomat.. Azért hozzáteszem, alkalmazotti státuszban persze.. Magyarán a válaszom, ha nyernék a lottón, azonnal elintézném a befektetéseimet, biztos alapot adva a folytonos jövedelemnek, amiért SEMMIT nem kell csinálnom.. Ha a hobbimból meg tudnék élni, akkor nem érdekelne az "alapjövedelem".. De válaszolok a dolgozó lakosság 80 %-a helyett szívesen: SENKI nem dolgozna, ha lenne alapjövedelem.. ( Persze ugye látjuk, hogy 1000 sebből vérzik, szóval csak egy elméleti dolgon agyalunk, nem valósulhat meg, és nem csak a pénzhiány miatt, ami természetesen exponenciálisan tovább gördülne szépen.. :) ) Aki még esetleg nem érti, az gondolkozzon el csak azon, hogy a semmiért kapott pénzéből hol tudna vásárolni, akol nincs kasszás, mert ugye ő sem dolgozik, meg az árufeltöltő sem, aki a polcra tenné a terméket, amit nem készít el Jolika néni, mert van lóvé így is.. :D Ez amúgy jó vitaindító téma Csenge, örülök, hogy Te is rámentél, de valljuk be, 60 IQ felett még közgáz nélkül is átlátható, hogy ez csak egy bullshit, politikai célra használt maszlag néhány szavazatért, a "mély" rétegekből.. ( Ja, és ezt is nagyon cukin adtad elő, imádom a videóidat.. ;) )

  • @gyurivarga2781

    @gyurivarga2781

    Жыл бұрын

    Hogy az emberek 80%-a nem dolgozna, ha lenne alapjövedelem. Mi azt tanultuk annak idején az iskolában - igaz ez még a kommunizmusban volt - , hogy a munka teszi az embert emberré. Valószínű tehát, hogy alapjövedelem nélkül is dolgoznânak az emberek, csakhogy nem a kőbányában csákányoznának napi 8 órát, hanem ki a kis kertjét kapálgatná, ki otthon főzne a családnak, ki a kerítését festegetné stb. Kérdés azonban, hogy a kőbányában akkor ki csákányozna. Régen annak volt becsülete, aki " dógos embör vót". Ma annak, aki ki tudja ügyeskedni, hogy kevés munkával de sok pénze legyen.

  • @smile822

    @smile822

    Жыл бұрын

    @@gyurivarga2781 Egyetértek, ezért írtam is egy mondatot, miszerint ha hobbiról van szó, nem érdekelne az alapjövedelem.. Ezt pontosan azért írtam, mert alapból a normális ember nem bírja a semmittevést, így, ahogy említetted is, van, aki kertészkedne, van, aki művészkedne, stb, stb.. Mert ugye lenne az alapjövedelem, sőt, a hobbijával extra pénzt is keresne.. DE, ahogy Te is írtad, ez is egy fő probléma, hogy a nem tetszős melókat senki nem végezné el, mert úgyis jön a lé.. Amiből ugye van nem kevés, és hanyagolhatatlan..

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@smile822 A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @isolance1
    @isolance1 Жыл бұрын

    Ha az emberek azt csinálnák, amit szeretnek csinálni és azt nem kényszerítve, lehet hogy a munkahelyeken kevesebb ember dolgozna, de azok sokkal hatékonyabban. Egy mmorpg függő játékos a játékban is ki tud égni, amint kötelező időpontok közé szorított kényszezrré válik. (minden héten x időben raid.) Lehet, hogy heti 4-10 óra "csak". A problémája nem feltétlen az idő hossza lesz. Hanem a kényszerített időpont maga. Munkahelyen is, aki ért a munkájához, simán kiéghet benne. Bemegy minden nap 8-ra, ottmarad minden nap estig. Megvan kilóra az óraszám. Irkálja a kis írnivalójt, hogy mi mindent csinált, mintha lett volna haszna. De érdemi munka nem haladt. A legtöbb időt az vette el, hogy megpróbálja leírni, mennyit dolgozott, miközben nem, mert a munkakedve már attól lenullázódot, hogy fel kellett kelnie, miközben még fáradt volt. Be kellett mennie akkor, amikor mindenki más is épp befelé tart. Órákat is tölt egy olyan út megtételével, ami ha nem egyszerre lenne népszerű 20 percet se venne igénybe. Mindez az idő pedig nem a munkaórájából vesz el, pedig kizárólag a kényszerített keretek közé szorított munkája miatt kell tennie. Muszáj tennie és muszáj pont akkor, amikor a legrosszabb. Sokan azon is aggódnak, hogy az AI elveszi a munkájukat. Hát vegye is el. Azok az emberek, akik ragaszkodnak a "sz.r" munkához, csak azért, mert mást nem tudnak elvégezni, azok csak a fejlődést lassítják és hibát tesznek olyan folyamatokba, amit lehetne tökéletesen/gyorsan is végezni. Inkább lenne alapjövedelmük és hagynák, hogy jól működjön valami, ami jelenleg miattuk nem működik jól. Mert nem a munkájukhoz ragaszkodnak már sokan. A pénzükhöz és a jövedelmükhöz de rosszul fogalmazva mégis úgy kampányolják, hogy a munkájuk kell. Az az ember, aki sokat dolgozik nem egy követendő példa. Az az ember nem hatékony. Nincs elég esze, vagy rossz a munkahelye, ahol a munka maga a cél, nem pedig az eredmény. A jó munkaerő nem dolgozik. Eredményeket mutat fel és célokat ér el. A rossz munkahely pedig nem tűz ki célokat, de eredményeket vár, miközben a béremelés helyett olyasmira fordítja a pénzét és idejét, hogy hogyan lehetne még jobban keretek közé szorítani az a pár munkást, aki kényszerből dolgozik nekik. Összességében szerintem az az ember, aki állandóan dolgozik az vagy hazudik, vagy nem ért ahhoz, amit csinál, esetleg rossz helyen van. Egy áramkörben például ha egy resistor sokat dolgozik az azt jelenti, hogy rossz az egész áramkör. A következménye pedig az, hogy elég az ellenállás. Szép lassan minden más is. A megoldás pedig nem az erősebb/ellenállób elleállás beszerelése. Mert nem a resistor hibája volt, hogy elégett. Csak nem ott használták, ahol kellett volna, vagy a rendszer amibe építették, rosszul volt megtervezve.

  • @orsolyavincze5918
    @orsolyavincze5918 Жыл бұрын

    Alapjövedelem mellett is ugyanazt csinálnám mint most, csak sooookkal kevesebbet stresszelnék azon, hogy a kötelező kiadásaimat miből fedezem.

  • @kamarton

    @kamarton

    Жыл бұрын

    Ameddig nem vándorolnának át a lakhelyedre a fejlettebb nyugati országokból a gazdagabb alapjövedelműek. Ebben az esetben ugyanis minden megdrágulna, ill. az alapjövedelem finanszírozhatatalan lenne annak célja szerint...

  • @TheLambdaTeam
    @TheLambdaTeam Жыл бұрын

    Az biztos, hogy _valamire_ szükség lesz. Vagy alapjövedelem, vagy bérunió. Máskülönben az utolsó értékteremtő is szépen lelép Schweindorfba utcán seperni a magyar fizetés ötszöröséért, idehaza meg majd mutogathatnak egymásra a politikusok, nyuggerek meg a buckalakók, hogy ki tartsa el a többit.

  • @rgrg77

    @rgrg77

    Жыл бұрын

    Azon már régóta dolgozunk élő közösségekben és kertekben, amire tényleg szükség van. Az emberek bérrabszolgává és elkényelmesedett városi elemekké konvertálása sok évtizedes folyamat végterméke. A Modern idők - 1936-os film, Mátrix, A gyönyörű zöld stb. stb. Friss beszélgetés: kzread.info/dash/bejne/qpp2ta2Qpbm0oMY.html

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Minden ember értékteremtő, csak éppen a mai gazdasági rendszer pazarló. Elsősorban az embereket tékozolja el. A feltétel nélküli alapjövedelem fedezete már most is megvan, hiszen az állam százféle járadékkal, segéllyel, pótlékkal, satöbbivel tartja béklyóban a társadalmat, és ezek mindegyike kiváltható a feltétel nélküli alapjövedelemmel. A feltételekhez kötött segély és járadék mind kidobott pénz, ellenben a feltétel nélküli alapjövedelemnek minden fillérje megtérül.

  • @Arveila
    @Arveila Жыл бұрын

    Én a magam részéről a munkát biztosan nem hagynám teljesen abba. Ami viszont garantált lenne, hogy csökkenteném a munkaidőmet ami javítana az életminőségemen megérzésem szerint. További pozitívum lenne, hogy nem kellene az éhenhalástól félve rohanni egyik munkából a másikba. Ha valahol megunta az ember akkor megtehetné, hogy 2-3 hónapig munkahely kereséssel tölti az idejét felmondás után, amivel szintén jobb életminőséget lehetne elérni rövid (nem munka melletti keresés és extra stressz) és hosszabb (lenne ideje az embernek a megfelelő munkahely megtalálására) távon is.

  • @tamaskisely9122

    @tamaskisely9122

    Жыл бұрын

    Ezzel teljesen egyet tudok érteni egy kivételével, hogy a 2-3 hónapos váltáshoz nincs igazán szükség alapjövedelemre. Erre létre lehetne hozni egy sokkal jobban határolt és hatékony munkakeresésői támogatási rendszert. Az alapjövedelemmel sajnos azt is megtehetik, hogy az első kudarc után 20 évig keresik a következő munkahelyet, hisz pont az a lényege, hogy gondtalanul el lehessen élni bármeddig.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@tamaskisely9122 Megint a túlzott pesszimizmusod miatt belekényszerítenéd az embereket, hogy fogadjanak el bármilyen munkát, különben súlyos nélkülözés, éhezés lesz az osztályrészük. Elég embertelen a gondolkodásod.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Mekkora fizetés csökkentést viselne el, hogy nem hagyná abba a munkát ? Mert minimum az alapjövedelemmel egyező mértékben csökkenne a munkabére.

  • @horaciotaxiii2547
    @horaciotaxiii2547 Жыл бұрын

    ❤❤❤❤❤

  • @balint_szoke
    @balint_szoke Жыл бұрын

    Én nagyon-nagyon híve vagyok már jó ideje, méghozzá azért, mert így nem rabszolgatartó társadalom lennénk, hanem valóban szabad társadalom és állampolgárok, akik szabadon dönthetnek tevékenységük felől, és nem kényszerből. Nagyon fontos! Mivel nem kényszerből cselekszel, vagyis azt csinálod, amit szeretnél, ezért aki dolgozik, az sokkal jobban teljesít, és nagyobb hozzáadott értéket termel, vagyis kevesebb ember több összprofitot hoz létre, ráadásul nincs annyi kényszerű futószalagszerű munka és mozgás se, ezért még a környezetterhelés is kisebb, s mivel az embereknek több idejük van, ezért a társadalom maga is jobban működik, kiegyensúlyozottabb, hiszen a társadalom egyes építőelemei, az ember maga kiegyensúlyozottabb. Már rég ennek kéne működnie, egyedül azért nem működik még, mert a politikusok többsége (a többség beteg, a pénz és a hatalom megbetegíti elméjüket, cselekedeteiket) irányításra vágyik, és így ezt az irányítási vágyat nem kapják meg, ezért nem vezették be. Egészséges ember viszont belátja, hogy igaz, amit mondok, hisz ez az ember természetes igénye, valamint egyben közgazdasági alapvetés is. Gondolkodjatok róla, szeretnék erről beszélgetni! Ez lenne a ' Köztársaság+ ' új társadalmi rendszer és államforma nálam.

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    Teljesen igazad van, ugyanígy gondolom én is! 👍✌️

  • @TD19978
    @TD19978 Жыл бұрын

    Nagyon érdekes videó lett:) Ebben a témában Orwell 1984 regénye jutott eszembe és az oligarchikus kollektivizmus elmélete és gyakorlata 1. Fejezet: A tudatlanság: erő része.

  • @emb3rke
    @emb3rke Жыл бұрын

    Érdekes lett volna megemlíteni, hogy Svájcban egy népszavazáson az emberek elutasították jópár éve az átszámolva kb. havi 1 millió forintos (2.500 CHF) alapjövedelmet 2016-ban. És milyen jól tették.

  • @viktor-dy9tr

    @viktor-dy9tr

    Жыл бұрын

    Miért lett olyan jó nekik nélküle?

  • @petertakacs3402

    @petertakacs3402

    Жыл бұрын

    @@viktor-dy9tr Mert nem hülyék! Tudják, hogy akkor az árak az egekbe mentek volna, emberek egy része elbutulna. Ha nincs verseny nincs fejlesztés sem.

  • @viktor-dy9tr

    @viktor-dy9tr

    Жыл бұрын

    @@petertakacs3402 Magyarországon 4 emberből 1 funkcionális analfabétaként jön ki az iskolarendszerből. És itt ugye "verseny" van. Alapjövedelemmel ez még rosszabb lenne?

  • @petertakacs3402

    @petertakacs3402

    Жыл бұрын

    @@viktor-dy9tr Szerintem sokkal rosszabb lenne, mert aki ma noszogatva is, de megcsinálja legalább az érettségit az hogyan lenne motiválva azzal, hogy élete végéig megélne tanulás és munka nélkül?

  • @gaborl6837

    @gaborl6837

    Жыл бұрын

    @@petertakacs3402 Marhaságot írtál, mert az fna nemhogy romlást nem okozna, de éppen ellenkezőleg: testi es szellemi épülést eredményezne mindenhol a világon. A gazdaságban ma rengeteg olyan kapacitást tartunk fent, amelyek pazarlóak, környezetszennyezőek, működtetésük ilyen-olyan okok miatt sok emberi szenvedést okoz. Csak éppen azért működnek, mert az emberek bele vannak kényszerítve (kényszerülve) a működtetésébe, fenntartásába. Ez főleg azért van, mert nincs jobb ötletük, nincs meg az innováció a szenvedés, pazarlás kiváltására. Az alapjövedelem kényszereket szüntet meg, sokkal egészségesebb és emberbarátabb szisztémába strukturálja át a gazdaságot, csökkenti a pazarlást, a környezeti erőforrások felesleges felélését és legfőképpen az emberi szenvedést, ezért egyértelműen hasznos a bevezetése. A napfényt és a levegőt is alapból kapod, nemigaz? Bár ezeket nem az ember állítja elő, de ma már minden feltétel adott ahhoz, hogy az alapjövedelem is egyfajta természeti adottságként bevezethető legyen.

  • @zlight7496
    @zlight7496 Жыл бұрын

    Várjuk a folytatást a témában

  • @sandorjakab1301
    @sandorjakab1301 Жыл бұрын

    Ha tanárként dolgoznék, és felmondás után annyit kapnék, hogy már "méltóságteljes életet" tudjak élni, akkor biztos felmondanék a magasabb összegért...:D Egyébként fenntarthhatósági szempontból ahol csak lehet emberi munkaerőre van szükségünk. Ha meg FNA lenne, akkor a kormányoknak az erős propaganda gépezetével munkára kéne motiválni, szerintem ez feltétel lenne. És abban is biztos vagyok, hogy sokkal keveseben dolgoznának, és nagyon sokan csak visszaélnének vele (még többet semmiért). Meg kéne tanulnunk, hogy van olyan, hogy elég. Ha meg a korrupciót vesszük, akkor lehet, hogy már lenne is elég pénz rá, ha több megy korrupcióra. FNA-tól függetlenül az kéne, hogy mindenkinek legyen lehetősége többet tanulni, többet és jobbat alkotni, hogy legyen miből... Nem munkanélküli segély van, hanem álláskeresési járadék van 3 hónapig, ha előtte volt elég kereseted. Én nem gonolom, hogy segítene. Nagyobb problémánk a kormány.