AKTIVNÍ vs PASIVNÍ investování: ETF vs PODÍLOVÝ FOND vs INDEXOVÝ FOND: rozdíly, fungování, co vybrat

Přemýšlíš kam investovat, ale zatím se v tom neorientuješ? Jak fungují ETFka, podílové a indexové fondy? Jaký je rozdíl mezi pasivní a aktivní správou a jak bys měl začít investovat?
🔥 Podpoř mě lajkem 👍 a ODBĚREM 👉kzread.info...
🔥 Zjisti víc o tom co dělám 👉 www.strif.cz
Zeptali jste se kam investovat a lidi Vás zasypali pojmy jako: ETFko, pasivní fondy, indexové fondy, podílové fondy... A vy byste to všechno potřebovali lidsky a srozumitelně vysvětlit, abyste pochopili v čem jsou hlavní rozdíly, jak nástroje fungují a co z toho si vybrat?
🔥 Obsah
0:00 Co je to ETF, podílový fond, aktivní a pasivní investování
0:37 Jak funguje Aktivní investování
0:57 Jak funguje Pasivní investování
1:18 Jak funguje podílový fond: výhody, nevýhody
4:07 Jak funguje indexový fond: výhody, nevýhody
5:24 ETFko co to je a jak funguje: výhody, nevýhody
5:36 Podílový fond vs. ETF jaké jsou rozdíly
Zaměříme se na to jak funguje aktivní a pasivní investování a správa peněz a investičního portfolia. Jaké jsou hlavní rozdíly v těchto přístupech a jaký by mohl být vhodný pro Vás a Vaše peníze.
Jaké jsou rozdíly mezi ETFky a podílovými fondy? A co je vlastně ten indexový fond? Ukážeme si, že ETFka nejsou jen pasivně řízené indexové fondy, ale můžou mít i velkou nákladovost a velice aktivní správu portfolia. Naproti tomu podílové fondy nemusí vůbec patřit do starého železa a často mohou být rozumnější odpovědí na otázku: Kam investovat.
Jak funguje ETF, podílový, nebo indexový fond a proč často není rozhodující jakou z investic vyberete, ale spíš jak se chováte vy jako koncový investor?
🔥 Pokud Tě zajímá jak přemýšlet o penězích a chceš zvyšovat svou finanční gramotnost, ODEBÍREJ můj kanál, podpoříš tak moji další tvorbu a když si zapneš 🔔 neuteče Ti už žádné nové video!
Díky! Honza
Video má výhradně výukový či informační charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. Ve videu mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpovědmi a realita se bude pravděpodobně lišit. Video obsahuje subjektivní názory autora.

Пікірлер: 16

  • @Divi972
    @Divi9722 жыл бұрын

    Ahooj, chtél bych se zeptat co se stane s mym portfoliem u brokera při mé smrti. Je možné stanovit nějakého disponenta, někoho, kdo by se k mému portfoliu dostal ?

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    Ahoj, záleží na tom jakého brokera využíváš. Každopádně obecně nějaká plná moc apod. (vzor by měl být schopný poskytnou broker) je platná dokud jsi na živu - například jsi v komatu a rodiče, nebo partner se potřebuje dostat k penězům. Po smrti to spadne do dědického řízení, protože tam už nemůžeš nikoho zplnomocnit. Samozřejmě u různých zahraničních appek je docela záhodné, aby o tom, že tam máš nějaké peníze někdo věděl. Notář se standardně neptá třeba Revolutu, zda tam neměl zesnulý účet. 🙂

  • @lukrat9629
    @lukrat96292 жыл бұрын

    Chtěl bych se zeptat. Nedávno jsem koupil 5 akcíí na trading212 S&P 500 EFT vanguard VUSA. To jsem si ale ještě nezjistil že se jedná o distribuční EFT, které vyplácí dividenda. Každopádně na stránce trading212 je možnost autoreinvestování mých dividend které se automaticky zainvestují zpět do tohoto EFtčka. Momentálně nevím, jaký by to bylo s daněním takovýchto dividend.

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    To je přesně důvod proč Radovan Vávra říká, že pro většinu retailových investorů je lepší než appka banka (sice dražší, ale odolnější vůči chybám). 🙂 Záleží jak to má broker upravené ve střevech, ale pokud máte distribuční třídu klonil bych se k tomu, že dividendu i když se následně reinvestuje musíte zdanit. Důležité je jestli bude dividenda vaším příjmem = vy rozhodnete o tom co s ní bude (reinvestovat / koupím si za ní pizzu). Vím, že třeba u EIC když rebalancujeme portfolia, tak je možnost switche (kdy vyměníte jeden cenný papír za jiný a vám nevznikne příjem, tudíž dle jejich výkladu danit nebudete). Nicméně finančáku to ve výsledku stejně budete vysvětlovat vy. 🙂

  • @lukrat9629

    @lukrat9629

    2 жыл бұрын

    @@SteiningerInvestice Pouze ale pokud je můj příjem větší jak 100 000kč nebo více, je tomu tak ?

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    @@lukrat9629 100.000 Kč je limit pro příjem z prodeje cenných papírů. Dividendu jsou, pokud se nepletu, jiný paragraf a daníte vždy. U zahraničního OCP a CP budete ještě řešit potenciálně dvojí zdanění.

  • @Marco198286

    @Marco198286

    Жыл бұрын

    @@SteiningerInvestice za to, že si nevybral etf s acu ale distr. div nemůže apka.

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    Жыл бұрын

    @@Marco198286 kdyby to řešil s bankéřem / poradcem, pravděpodobně by ho na to upozornil. 🙂

  • @peliculiar
    @peliculiar2 жыл бұрын

    Video se mi líbilo, jediné co mi tam chybí je zmínka toho, že v ČR v podstatě nejsou dostupné pasivní podílové fondy. Vím cca o dvou, které mají poplatky na úrovni aktivně řízených podílových fondů. Pokud se někdo chce vyhnout poplatkům 1,5% (a více) v podstatě nemá jinou možnost než jít cestou ETF. V osmé minutě se věnuješ právě výběrem mezi ETF vs. podílovými fondy, ale tento "detail" tam zmíněný není. Jediné co mi trochu připomíná ve vyspělejších zemích dostupné pasivně řízené podílové fondy jsou u nás (robo-advisory) služby jako Portu, Fondee a Indigo s poplatkem kolem 1%. Přiznám se, že nevím jaké TER mají třeba americké pasivní (indexové) podílové fondy.

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    Třeba Amundi má několik pasivních fondů (spíš dražších cca 0,3% p.a.), jeden dokonce zajištěný do koruny. Fidelity má i takové s náklady 0,1%. Je pravda, že Vám je nikdo nebude asi moc prodávat, protože pro banku daný produkt není ziskový. Ale popravdě jsem nehledal jak a kde lze nakoupit bez prostředníka (banky, poradce), možná zajímavé téma na nějaké další video 🙂.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    2 жыл бұрын

    @@SteiningerInvestice Odkazy by nebyly? Mám za to, že jsem viděl dva pasivní fondy od Amundi (jeden tuším North America) a TER byl víc než 1%. Naposledy jsem po tom koukal asi půl roku nazpět. Tak mi asi něco uniklo, nebo nevím. Vždyť takové fondy by šly na dračku, obyčejný člověk nepotřebuje aby mu je cpala banka ... Když se o nich nedozví, jsou k ničemu. Já jsem se po tom pídil a stejně jsem nenašel nic.

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    @@peliculiar tak ten zajištěný do CZK je od Fidelity, hodím nějaké ISINy, ale je jich více... TER vše do 0,3% 🙂 Fidelity: IE00BJ1K1S60, LU1049757393, LU2297533635, LU2297533478, ale najdete jich určitě více, tyhle jsou mám pocit dokonce přímo CZK třídy, ten první do CZH zahedgovaný (což u akcií nevidím jako plus, ale mají i nezajištěný, případně dolarový).

  • @peliculiar

    @peliculiar

    2 жыл бұрын

    @@SteiningerInvestice Díky, odkud ty informace čerpáte? Když se zeptám gůglu na Fidelity pasivní podílový fond, skoro nic to nenajde.

  • @SteiningerInvestice

    @SteiningerInvestice

    2 жыл бұрын

    @@peliculiar Mám poradenskou firmu a využíváme některé z těch nástrojů do klientských portfolií. Takže z běžné praxe, jen to tady u nás prostě nikdo z těch investičních společností nemarketuje. Je pro ně lepší byznys prodat fond s manažerským poplatkem 1,5%, než 0,1% i když Vám třeba 0,2 napočítají za využití jejich platformy pro držení toho nástroje je to o tom zda z Vás mají řekněme 1%, nebo 0,2% co je lepší byznys si určitě odpovíte sám. Nám klient platí bez ohledu na to jaké fondy použijeme, proto nás tyhle starosti IS nijak netrápí a můžeme klidně používat ETFka, nebo indexové fondy 🙂.