Ako sa naučiť slovíčka raz a navždy?

Snažíte sa rýchlo naučiť kopec nových slovíčok naraz, napríklad pred písomkou? Potom nepočítajte s tým, že si ich zapamätáte nadlho. Slovíčka sa treba učiť úplne inak. Využiť na to môžete aj kartičky. Viac o tejto metóde v BEZPLATNOM E-BOOKU 👉 bit.ly/3SUeb9n
⏱️ Vo videu sa dozviete:
00:00 Úvod
00:51 6 zásad, ako si zapamätať slovíčka raz a navždy
01:09 Je dôležitejšie pravidelne si slovíčka opakovať, ako sa učiť nové
02:05 Je lepšie učiť sa slovíčka častejšie a učiť sa ich naraz menej
02:51 Učte sa slovíčka z rôznych oblastí, či rôzneho druhu alebo typu
05:10 Slovíčka si nestačí čítať, musíte sa z nich aktívne skúšať
06:22 Učte sa slovíčka, ktoré sú zaujímavé pre vás osobne a chcete ich vedieť použiť v praxi
08:18 Slovíčka sa učte nahlas
09:50 Efektívna metóda na učenie sa slovíčok - papierové kartičky
Ľudia sa zvyknú učiť veľké množstvo nových slovíčok naraz, pričom to ale vôbec nie je dobrý spôsob, ako si ich zapamätať. Nepomôže ani čítať si ich opakovane. Ak sa chcete slovíčka učiť efektívne, držte sa týchto 6 zásad:
1️⃣ Viac opakujeme, ako sa učíme nového
Veľa ľudí robí tú chybu, že sa chcú každý deň naučiť kopec nových slovíčok, ale nemyslia pri tom na to, čo budú robiť s tými, ktoré sa učili včera, minulý týždeň a pod. Ak sa k nim už nevrátia, veľmi rýchlo ich zabudnú. Je oveľa dôležitejšie opakovať si slovíčka, ako učiť sa stále nové.
2️⃣ Učíme sa často, po malých dávkach
Je oveľa efektívnejšie učiť sa 5 - 10 nových slovíčok a veľa si ich opakovať, ako snažiť sa naučiť 50 či 100 nových slovíčok naraz. Obzvlášť, ak sa ich bifľujete nárazovo, napríklad pred písomkou. Tiež je lepšie učiť sa 10 minút 2 - 3x za deň, ako sadnúť si k nim naraz na polhodinu či hodinu.
3️⃣ Slovíčka premiešavame
Zrejme vás to prekvapí, ale slovíčka si oveľa lepšie zapamätáte, ak ich bude premiešavať a učiť sa napríklad nejaké frázové sloveso, výraz s predložkou, podstatné meno... ako keď sa snažíte naraz naučiť všetky výrazy z jednej oblasti, napr. všetky dni v týždni alebo zvieratá.
4️⃣ Slovíčka si nečítame, ale skúšame sa z nich
Prvok testovania samého seba je nesmierne dôležitý, pretože ak svojmu mozgu najprv dáte otázku, ako sa daný výraz povie po anglicky/nemecky, tak si oveľa lepšie zapamätá to, čo sa naučí. V škole sme si mysleli, že keď si niečo prečítame viackrát, tak to budeme vedieť. Tak to ale, bohužiaľ, nefunguje. Čítanie nie je efektívny spôsob ako si zapamätať slovíčka (či iné informácie) dlhodobo.
5️⃣ Vyhľadávame si vlastnú slovnú zásobu
Nemusíte sa naučiť všetky slovíčka, ktorým v knihe, článku či seriáli nerozumiete. Vyberte si tie, ktoré sú zaujímavé pre vás osobne, a ktoré chcete vedieť aktívne použiť v praxi, napríklad v rozhovore s niekým.
6️⃣ Učíme sa nahlas (ak je to možné)
Vždy, keď môžete, sa slovíčka učte nahlas. Oveľa lepšie si ich zapamätáte a navyše si pri tom cvičíte aj rozprávanie, formulovanie myšlienok a výslovnosť.
Viac zásad efektívneho učenia sa slovíčok, aj konkrétne metódy, nájdete vo videokurze Majster jazykov 👉 bit.ly/3bYXVDs
Myslíte si, že učenie sa jazykov je ťažké a navyše ani nemáte čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Prezradím vám 3 prekvapivo jednoduché metódy, ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok, na BEZPLATNOM webinári 👉 bit.ly/3C6rcqA
Volám sa Lýdia Hric Machová a som jazyková mentorka. Sama som sa naučila 9 jazykov a pomohla som už tisícom ľudí naučiť sa cudzie jazyky inak ako tradičnými školskými metódami, rýchlejšie a hlavne s lepšími výsledkami. Vystúpila som aj na prestížnej konferencii TED v New Yorku, na viacerých medzinárodných podujatiach, a sama som na Slovensku zorganizovala jednu zo svetovo najväčších konferencií pre polyglotov.
Prihláste sa na odber môjho kanála a zapnite si upozornenia, aby ste nezmeškali ďalšie videá o tom, ako sa jazyky učiť efektívnejšie, systematickejšie a hlavne zábavnejšie! 😉
Web: www.jazykovymentoring.sk
Instagram: jazykovymentoring
Facebook: jazykovymentoring

Пікірлер: 15

  • @Jazykovymentoring
    @Jazykovymentoring Жыл бұрын

    Snažíte sa rýchlo naučiť kopec nových slovíčok naraz, napríklad pred písomkou? Potom nepočítajte s tým, že si ich zapamätáte nadlho. Slovíčka sa treba učiť úplne inak. Využiť na to môžete aj kartičky. Viac o tejto metóde v BEZPLATNOM E-BOOKU 👉 bit.ly/3SUeb9n

  • @alexeychertenkov1457
    @alexeychertenkov1457 Жыл бұрын

    Ну, попробую с английским. Посмотрим как пойдёт. Рассказываете вы очень заманчиво. Как будет результат, так обязательно дам знать. Успехов вам!

  • @jankajarova9750
    @jankajarova9750 Жыл бұрын

    Duolingo, Anki :) momentálne pre SPAN a používala som aj kartičky kedysi na ANGL ale anki je úspornejšie :)

  • @Jazykovymentoring

    @Jazykovymentoring

    Жыл бұрын

    Anki je výborná voľba :-) Želáme veľa radosti v učení slovíčok. (Martina z JM)

  • @Jazykovymentoring
    @Jazykovymentoring Жыл бұрын

    Ako sa slovíčka učíte vy? Našli ste sa prípadne v niektorej zo spomenutých chýb?

  • @radoslavvrabel4866
    @radoslavvrabel4866 Жыл бұрын

    Ja som si zapamätal slovíčka tak že som si ich spájal z prácou a vecami ktoré som používal.jednotlivo si pamätať slovíčka viedlo k tomu že ich človek nevedel nejako spracovať

  • @Jazykovymentoring

    @Jazykovymentoring

    Жыл бұрын

    Radoslav, výborne! Nové výrazy sa najlepšie naučíme v kontexte a presne takto to funguje. :-) Prajeme veľa zdaru do ďalšieho učenia. Daša z JM

  • @janaslamkova3923

    @janaslamkova3923

    6 ай бұрын

    Radoslav niekedy to aj ja takto robím, pomenúvam si veci z ktorými robím alebo vidím. Nielen slovíčka, ale snažím sa aj vety. Keď nevím tak hovorím anglicko - slovenský alebo anglicko - chorvatský.

  • @janaslamkova3923
    @janaslamkova39237 ай бұрын

    Keby tak ozaj existoval ten zázračný lievik, ktorý by nám, ale nenalial len slovíčka, ale aj gramatiku. Slovíčka sa učim cez Quizlet, Quando, Ewa, Mondly, KZread, cez papierové kartičky a zošity.

  • @Jazykovymentoring

    @Jazykovymentoring

    7 ай бұрын

    V případě gramatiky by se určitě lievik hodil nejednomu z nás, no, bohužel žádný takový neexistuje. Je skvělé, že znáte tolik metod na učení se slovíček, takto je můžete pěkně prostřídat, pokud Vás nějaká z nich omrzí. Přeji krásný den.🙂(Veronika z JM)

  • @janaslamkova3923

    @janaslamkova3923

    6 ай бұрын

    @@Jazykovymentoring Ja nemám na výber, ja sa musím takto učiť a nemám to len v učení vo všetkom. Musím za deň prestriedat veľa rozličných činnosti lebo som temperamentná a hyperaktívna, nevím čí je v tom vôbec nejaký rozdiel. Pre mňa minimalizmus neexistuje. Nemám v ničom systém jednoducho robím to na čo mám v ten deň chuť. Keď ma, ale niečo naozaj baví dokážem to robiť každý deň. Teraz je to aplikacia Ewa. Nemám rád upratovanie a nebaví ma to. Upratujem všetko pomaly. Otec má z toho nervy a nedává mi, ale zbytočne.

  • @matejhones3562
    @matejhones35627 ай бұрын

    Jednu dobu Ty slovicka sly uplne prirozene do hlavy opakoval jsem si je a Pak ucil dalsi. Jenze Pak uz jsem asi postopil na dalsi uroven a uz Ty slovicka tak do hlavy nejdou. Nevim proc, ale je skutecne lepsi SE jich potom ucit mene, nez vice.

  • @matejhones3562
    @matejhones35627 ай бұрын

    Pak je skutecne tezke ucit SE nova slovicka, kdyz si clovek nemuze vzpomenout na Ty stare

  • @janaslamkova3923

    @janaslamkova3923

    7 ай бұрын

    Tý staré slovíčka si musíš taky opakovat, ať jich nezapomínáš.

  • @matejhones3562

    @matejhones3562

    7 ай бұрын

    Ano, je to tak