ŻAGAŃ BYŁA JEDNOSTKA WOJSKOWA 11 batalion dowodzenia

Музыка

Nie był bym sobą gdybym nie odwiedził przy okazji w Żaganiu jednostki wojskowej w której spędziłem dwa lata. Co się tam działo ile wspomnień różnych te mury tutaj trzymają, ile historii można napisać, jak się na lewizny chodziło jak na płocie nie jeden zawisł, jak nie jeden dostał w ryj, ile tutaj zostało łez i śmiechu. Armia to wogole osobny temat na książkę. Dzisiaj koszary niszczeją i psy dupami w nich szczekają, ale po placu sobie pochodziłem tam gdzie miałem musztrę na unitarce, dobrze sobie przytupać. 11 batalion dowodzenia to po prostu wojska łącznościowe. Wielu mieszkańców Żagania jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku i na przełomie XX i XI wieku miało w domach telefony wojskowe, właśnie dzięki łącznościowcom. Na telefon "cywilny" można było czekać przez 20 lat, a w miasteczku garnizonowym można było liczyć na wsparcie wojska, które dysponowało pulą numerów, które udostępniało wojskowym i cywilnym rodzinom. Dzięki łącznościowcom można było mieć kontakt ze światem, szczególnie przy ul. Dworcowej, której część zajęta była przez ogromny kompleks koszarowy.
Wojsko było miastem w mieście Żaganiu
Tak naprawdę, wojsko zajmowało cały kwartał, między ul. Traugutta i Dworcową. W kompleksie była między innymi poczta. Niby wojskowa, ale można było poprosić na bramie o wpuszczenie i nadanie listu poleconego bez stania w ogromnej kolejce na "cywilnej" poczcie przy ul. Mickiewicza.
Przy ul. Traugutta, tuż przy sztabie Czarnej Dywizji było kasyno wojskowe, w którym jedli również cywile. Można tam było nie tylko skonsumować dobry obiad, czy kolację, ale również potańczyć, z czego wielu mieszkańców miasta skwapliwie korzystało.
Tuż przy żagańskim LO mieściła się wojskowa hala sportowa. Dzisiaj to już ruina.
Miasto duchów w żagańskich koszarach
11 batalion dowodzenia wyprowadził się z koszar przy ul. Dworcowej, do koszar przy ul. Żarskiej w latach 2010-11. Wkrótce po nim obiekt w mieście opuścił również sztab 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dawne koszary zamieniły się w miasto duchów. Nie cały teren stoi pusty, bo w bloku koło liceum mieszkają ludzie, jest też internat przy ul. 11 batalionu dowodzenia, zaś część starych koszar używa Wojskowy Oddział Gospodarczy, jednak większość budynków niszczeje i straszy.
Teren zależy do Agencji Mienia Wojskowego, która na razie nie ma dla niego zastosowania.
Historia 11 batalionu dowodzenia
Jednostka powstała w marcu 1945 r. w Łodzi, jako 18 Samodzielny Batalion Łączności wchodzący w skład 11 Dywizji Piechoty będącej w Odwodzie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego. Jednostkę przeniesiono na Ziemie Zachodnie, początkowo do Lubska, a następnie, w listopadzie 1945 r. do Żar. W marcu 1946 r. nadano jej nazwę 34 Kompania Łączności. Brała udział w akcji wysiedlania Niemców z pasa przygranicznego oraz w akcji repatriacyjnej i osiedleńczej. Na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r. 34 Kompania Łączności została przeformowana ponownie, otrzymując nazwę 34 Batalion Łączności. W 1950 r. jednostkę tę przeniesiono do Żagania. W 1967 r. 34. Batalion Łączności przemianowano na 11. Batalion Łączności, zaś 1995 roku na 11 batalion dowodzenia. 9 października 2004 r. 11 batalion dowodzenia przyjął imię patrona, gen. broni Zygmunta Sadowskiego.

Пікірлер: 8

  • @waldekklimczak4507
    @waldekklimczak450713 күн бұрын

    Ja sluzylem w KOIRR Żagań @ pietro 93-jesien 95

  • @user-qk4kj9is2m
    @user-qk4kj9is2m9 күн бұрын

    Zima 99/00 krlk

  • @pawe82
    @pawe822 ай бұрын

    Ogólnie spoko, ciekawe architektura, zaciekawiły mnie strzałki do OPL na ścianach itd. Jedynie psuje głośna muzyka, trzeba się wsłuchiwać co Pan mówi.

  • @dariuszk5725
    @dariuszk572513 күн бұрын

    Kolego Riposter77 budynek który pokazujesz jako budynek 1 kompanii jest lub był budyniem dowództwa batalionu, a budynek po prawej od garaży ixi a dokładnie MTLB-U był budynkiem 1 kompani łączności a potem 1 kompanii dowodzenia. Służyłem tam jako radiotelefonista jesień 1993- 1995 na 1 kompani u porucznika CHUŚCIELA który był dowódcą kompani. Pozdrawiam Jesionów....

  • @Riposter77

    @Riposter77

    12 күн бұрын

    Ja wiem gdzie byłem przez dwa lata wiosna 1988-1990 i na jakiej kompani służyłem pod dowództwem Porucznika, potem kapitana a jeszcze potem majora Włodzimierza Grębasa ksywka Orzech.. Nie wiem co było potem. Tam też była kompania waku

  • @dariuszk5725

    @dariuszk5725

    12 күн бұрын

    Inne lata ja byłem tam 1993-1995 i za moich czasów w budynku o którym mówisz 1 kompania było już dowództwo batalionu. Wakowców przeniesiono na 1 kompanię (budynek po prawej) na 1 piętro.

  • @SP6QKX
    @SP6QKX2 ай бұрын

    Te X y to prawdopodobnie chodzi Tobie o specjalne BWP Łączności dowództwa ( w środku były radiostacje / dalekopis / urządzenia szyfrujące itp sprzet radiowy. ) zamiast lufy miał maszt antenowy - za moich czasów jednego takiego Utopili na ćwiczeniach w Kwisie i później trafił na warsztat łączności gdzie reanimowaliśmy te zwłoki :) ../ Widzę że w Żaganiu nie wiele lepiej niż w Żarach - niszczeją byłe koszary :( . Ktoś tu nagrał obecnie - Żary - kzread.info/dash/bejne/mGqjxbiwl7inn6w.html / Pozdrawiam

  • @dariuszk5725

    @dariuszk5725

    13 күн бұрын

    W Żaganiu Mieście nie było bwp łącznościowych tylko maciejki i iksie czyli MTLB i MTLB-U ( Tajny rosyjski sprzęt)