Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia

„Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia” to opowieść o niezwykłym malarzu, który został świętym. Porzucił pędzel i sławę i zaczął żyć z bezdomnymi. Co sprawiło, że zdecydował się na taką odmianę? Jak wyglądała jego droga od dziecka, które zostaje sierotą, przez czas malarstwa, depresję, aż po życie z ubogimi i dla nich?
Na film o Adamie Chmielowskim składa się 7 opowieści osób, które idą jego śladami. O Bracie Albercie opowiadają siostry Albertynki i bracia Albertyni, abp Grzegorz Ryś, a także Ci, dla których postawa brata Alberta jest inspiracją w ich życiu: Anna Dymna, Jan Mela i Krzysztof Zanussi.
„Brat Albert uczy nas wszystkich, jak zostać człowiekiem w nieludzkich czasach. Takie czasy przychodzą i odchodzą. Natomiast jest pytanie jak z nich wychodzi człowiek” - mówi w filmie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Adam Hilary Bernard Chmielowski urodził się w 1845 r. w Igołomi k. Krakowa. W wieku 18 lat walczył wziął udział w powstaniu styczniowym, podczas walk stracił nogę i trafił do niewoli. Następnie przebywał na emigracji w Paryżu. Po amnestii w 1865 r. przyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium. Tam zetknął się z innymi wybitnymi artystami, między innymi Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim i braćmi Gierymskimi. Wstąpił do Zakonu Jezuitów, jednak po pół roku opuścił nowicjat i wyjechał na Podole do swego brata Stanisława. Po powrocie do Krakowa w 1884 r. zaczął interesować się sytuacją ludzi ubogich. W swojej pracowni przy ulicy Basztowej przyjmował bezdomnych i ubogich.
Przełomowym wydarzeniem w życiu Chmielowskiego było namalowanie obrazu „Ecce Homo”. „Wówczas zaczął zadawać sobie pytania o ludzką godność, o godność nędzarzy i ubogich. Ecce Homo to Chrystus, który bierze na siebie cierpienia ludzi. Chmielowski odnalazł w Chrystusie Ecce Homo człowieka ubogiego i przeciwnie, w człowieku ubogim odnalazł Ecce Homo. Św. Albert w nędzarzach odnalazł piękno człowieczeństwa. Chciał przywrócić godność nędzarzy” - zaznacza brat Paweł Flis ze Zgromadzenia Braci Albertynów. Zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Brat Albert nie liczył na ich wdzięczność. Krzysztof Zanussi zauważa, że „W życiu im szlachetniej człowiek postępuje, tym będzie mu trudniej. A jednak warto”.
W 1887 r. za zgodą kard. Albina Dunajewskiego przywdział habit, a rok później złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert. Założył zgromadzenia braci albertynów (1888) i sióstr albertynek (1891), działające według reguły św. Franciszka z Asyżu.
Schorowany brat Albert zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie.
Na pogrzebie Brata Alberta padły słowa: „Nie trzeba się modlić za Brata Alberta, trzeba się modlić do Brata Alberta”.
W 1938 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej.
Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.
Film powstał w Roku Św. Brata Alberta na zlecenie Muzeum Historii Polski i portalu dzieje.pl.
„Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia”
Produkcja: ©Muzeum Historii Polski, 2017
Realizacja: Toproduction
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Sajór, Tomasz Płuciennik, Marek Stremecki

Пікірлер: 21

  • @agatakozimor1764
    @agatakozimor17642 жыл бұрын

    Bóg zapłać za Msze św i obrazki z relikwiami Św Brata Alberta. Dziękuję Br.Albercie ze słuchając tego filmiku przemówiłeś do mnie .wybrałeś to co najważniejsze Boga

  • @ewamaria3686
    @ewamaria3686 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Niezwykła postać artysty i Świętego... ❤🌹 Tak... " jeśli możesz pić wodę ze źródła... to nie będziesz pić z konewki"...

  • @agatakozimor1764
    @agatakozimor17642 жыл бұрын

    Sw br Albercie modl się za nami

  • @MK-ov7uj
    @MK-ov7uj3 жыл бұрын

    Dlaczego smutne? Cudowne. Brat Albert był spokrewniony z rodzicami mojego taty i tata od dawien dawna mówił o nim. Wiem że ciocia Piotrusia opiekowala się moją babcią, a mój dziadek zeznawał przed wojną chyba na procesie beatyfikacyjnym chyba. Do sióstr Albertynek często jeździłam z tatą do Krakowa na Woronicza.Miło wspominam s.Magdalenę Karczmarzyk archiwistę moją imienniczkę. Zawsze pamiętała o moich imieninach i dostawałam od niej kartki własnej roboty. Pamiętam jak udało się odzyskać obraz ze Lwowa (jeszcze ZSRR). Rodzice byli i na beatyfikacji i w Rzymie na kanonizacji. Moi synowie Antoni Albert i Stanisław Albert dostali imiona na prośbę mojego taty Kiedy jeszcze Adam Chmielowski św. br. Albert nie nie był tak znany

  • @en57tozlomniszczycisprayowac
    @en57tozlomniszczycisprayowac2 жыл бұрын

    Widziałem Ojca Alberta Chmielowskiego jak 11 marca obchodził Narodowe Święto Smoka Alaskańskiego

  • @zofiawojcik3623
    @zofiawojcik36233 жыл бұрын

    Dziś byłam na kalatowkach

  • @annajulia5959
    @annajulia59595 ай бұрын

    Zapomniales o mnie Bracie Albercie 🌹♥️

  • @mariaawaria6123
    @mariaawaria61234 жыл бұрын

    Piękne...

  • @credo-katolik3059
    @credo-katolik30592 жыл бұрын

    Modlitwa do świętego Brata Alberta kzread.info/dash/bejne/aYl8r9OMqZPAocY.html

  • @xserix-
    @xserix-2 жыл бұрын

    miałam 6lat jak siostry zakonne ukazałiy jiego postać Pozdrawiam

  • @walterweiss7124

    @walterweiss7124

    2 жыл бұрын

    mialem 19 lat kiedy zobaczylem pustelnie pod Giewontem, a teraz mnie fascynuje Adam Chmielowski jako malarz

  • @awarenessatlantis5677
    @awarenessatlantis56775 жыл бұрын

    BRACIA I SIOSYRY W DUCHU ZDROWAŚ MARIO ŁASKI PEŁNA EUFEMIA.💝

  • @agatakozimor1764
    @agatakozimor17642 жыл бұрын

    Wybrał to co najważniejsze Boga

  • @11Mariateresa
    @11Mariateresa6 жыл бұрын

    Miłosierdzie Brat Albert.. Sopocko Faustyna

  • @oskarwegrzyn-181
    @oskarwegrzyn-1813 жыл бұрын

    troche smutne :(

  • @Oskaroo

    @Oskaroo

    3 жыл бұрын

    jdddd

  • @HerEternalSoul
    @HerEternalSoul2 жыл бұрын

    Och, i co się stało z tą piękną tradycyjną kaplicą, w której modlił się brat Albert i uczestniczył we Mszy Świętej Wszechczasów... Ołtarz ograbiony, balasek brak. Modernizm :(

  • @strangeperson5446
    @strangeperson54462 жыл бұрын

    Zdalna religia zgłaszać się

  • @wikttoris5014

    @wikttoris5014

    2 жыл бұрын

    ja historia na konkurs XDD

  • @amelkaradomska6466
    @amelkaradomska64664 жыл бұрын

    Smutne

  • @igormarcinkowski9430
    @igormarcinkowski94303 жыл бұрын

    troche nudy