A rendszerváltás és a vidék | PartizánINFO

A földkérdés Magyarországon évszázadokon keresztül az egyik fő politikai ügy volt, alapvető mozgatója az összes nagyobb társadalmi megmozdulásnak 1848-tól kezdve 1918-on keresztül 1945-ig és ‘56-ig. Mivel az ország lakosságának többsége a mezőgazdaságból élt, ezért húsbavágó volt a kérdés, hogy kié a föld és munkájából mennyit kap az, aki megműveli: bármilyen rendszer is volt, a válasz erre mindig az volt, hogy keveset. A rendszerváltáskor lehetőség nyílt arra, hogy végre igazságos birtokviszonyok és a helyi érdekeket és igényeket szolgáló mezőgazdasági rendszer jöjjön létre. Nem ez történt: a szabadpiaci kapitalizmus elvei alapján végrehajtott kárpótlás mára egy minden eddiginél igazságtalanabb rendszerhez vezetett. A mai Partizáninfóban ezt a folyamatot nézzük végig: milyen hibákat követett el a rendszerváltó elit, ami megalapozta a mai, Horthy-korénál nagyobb földkoncentrációt.
Hol találsz meg minket?
Facebookon: / partizanpolitika
Facebook-csoportunkban: / partizantarsalgo
Instagramon: / partizanpolitika
Spotify-on: open.spotify.com/show/18YmaCQ...
Apple Podcast-en: podcasts.apple.com/us/podcast...
Hogyan támogathatod a munkánkat?
Legyél a patronálónk, hogy hozzáférj a vágatlan adásokhoz és extra tartalmainkhoz: / partizanpolitika
PayPal-on keresztül is várjuk az adományodat, e-mail címünk: partizanalapitvany@gmail.com
Egyszeri vagy rendszeres banki átutalással is segíthetsz! Ehhez a legfontosabb adatok:
Név:
Partizán Alapítvány
Számlaszám:
16200106-11669030-00000000
Közlemény:
Támogatás
Ha külföldről utalnál, nemzetközi számlaszámunk (IBAN - International Bank Account Number):
HU68 1620 0106 1166 9030 0000 0000
BIC/SWIFT-kód:
HBWEHUHB

Пікірлер: 161

  • @The_Magellan
    @The_Magellan2 жыл бұрын

    Brutál részletes és igényes munkát végeztek, hálásak vagyunk, nehogy abbahagyjátok!!! Köszi!

  • @laszlohajnal9397

    @laszlohajnal9397

    2 жыл бұрын

    @@GG0LOL 🤣🤣🤣🤣

  • @adamkovacs4368
    @adamkovacs43682 жыл бұрын

    A család egyik része a mai napig fölből él. 50ha földjük van, 30-at bérelnek, ehhez két kombájn, két traktor, furgon, kocsik tartoznak. 5 fóliasátor, stb stb. Emberfeletti az a munka, amit a család beletol abba a 80ha földbe. Nem élnek rosszul belőle, de az a jólét, amit ennyi munkáért ez a föld biztosít számukra, egyáltalán nincsen pariban azzal, amit egy urbánus létforma nyújtani tud. Minden megtermelt pénzükből még földet vesznek. Mivel nem lehet csak úgy jobba-balra vásárolgatni földeket, hanem (nagyjából) egy táblában kell lenniük, ezért különösen nagy probléma, hogy a falu határában megjelent (igazán) nagy birtokosok földjei úgy terjeszkednek, mint egy polip. Ami a különösen tragikus az egészben, hogy a falu határában lévő cca. 4500 ha föld ha csak kb akkora birtokokra tagozódna, mint az övék, akkor az majd' 100 családnak tudna megélhetést biztosítani, ami a lakosság kb harmadát teszi ki. Ha lenne a faluban csak ennyi helyben (jól) élő paraszt-polgár, az már megnyitná az utat egy értelmesen működő faluközösség, és ebből kifolyólag nagyon sok hasznos cél felé. Az az egészben az igazán tragikus, hogy még csak nem is kell a 'ki tudja honnan jövő egalitárius elképzelések' irányba elmenni, még a középbirtokos paraszti rétegtől is olyan messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől.

  • @norbertpapp4998

    @norbertpapp4998

    2 жыл бұрын

    Amièrt ma már nem találsz 99 másik családot aki ebből akarna megèlni azt te is leírtad. Mert senkinek sincs kedve rizikózni, kockáztatni, idegeskedni ès mellesleg halálra dolgozni magát. Talán a fővárosi jó embereknek fel kellene fogniuk, hogy nincs már meg az a nèp tömeg, aki szeretne így èlni. Meg azt is, hogy Lölőke, meg Sanyi bácsi sem maga műveli azokat a kis területeket. Igen is foglalkoztatt, ès az aktuális helyzet vidèken a következő: Nem akar senki -mèg elèg komoly fizetèsèrt- sem elmenni dolgozni a mezőgazdaságba. Pedig nem a ló mögött kell egèsz nap baktatni, hanem klimatizált fülkèbe kell ücsörögni. Inkább örüljünk hogy ezek a nagy gazdaságok művelik ezeket a földeket, ès nem parlagon hevernek, mèhlegelő felirattal. Egy vidèki paraszt család leszármazotti vèlemènye.

  • @pottyokrozsaszin9005

    @pottyokrozsaszin9005

    2 жыл бұрын

    @@norbertpapp4998 Szerintem nincs igazad. Van visszaáramlás és vannak teljesen újak is - agrár végzettséggel. Csak lehetőségük nincs növekedni.

  • @norbertpapp4998

    @norbertpapp4998

    2 жыл бұрын

    @@pottyokrozsaszin9005 Ne haragudj, de a mezőgazdaság nem olyan mint az autószerelő iskola után, vásárolni egy csavarhúzó kèszletett, kibèrelek egy garázst ès akkor èn vagyok az autószerelő szerelő vállalkozó. Mivel a termő területe nem gyarapodik, hanem a zöldmezős beruházásoknak köszönhetően csökken. Azt mondani, hogy igazságtalan persze lehet, de utópisztikus álmokat kergetni sem kellene. 2005 -óta mièrt nincs komolyabb megmozdulás, mert a rendszerváltó apáink meg öregedtek ès belátták, hogy semmi èrtelme ragaszkodni ahhoz ami nem müködik. A fiaik meg elkènyelmesedtek. A mai termlès nem tud komoly gèpiesítès nèlkül rentábilis lenni. Az meg ugye pènz. Ez igaz a kertèszetekre is. Règen egy kapával meg sok gyerekkel megoldották a kukorica kultivátorozását ( gyomirtás át). De újra megkèrdezem, hol vannak azok a tömegek akik önkènt mennènek kis fizetèsèrt kukoricát kapálni? Hol vannak azok a tömegek a városban akik kifizetnèk azoknak a tömegeknek a bèrèt a termèkeken keresztül amit megvásárolnak?

  • @istvantrap1176

    @istvantrap1176

    2 жыл бұрын

    Én kiadom bérbe. Dolgozzon vele, akinek hat anyja van!:)

  • @adamkovacs4368

    @adamkovacs4368

    2 жыл бұрын

    @@norbertpapp4998 Munkaintenzív mezőgazdaságból lehetne hova fejlődni. Nem azt mondom, hogy ez egy általános modell, de abban az országban, ahol minden második falura jut egy nullszaldós önkormányzati kecskefarm, nem hiszem, hogy ne találnál emert a földedre. Napszámost sem azért nem lehet találni, mert büdös az embereknek a munka, hanem mert mindenki rájött, hogy még sokkal többet is meg tud keresni ugyanazzal a melóval a hanyatló nyugaton. Abban azért igazad van, hogy nagyon kevesen látják a földben a jövőjüket, és abban is tökéletesen igazad van, hogy hatalmas kockázatot vállal az, aki gazdálkodásra adja fejét. Szerintem viszont kár lenne még temetni a magyar föld eltartóképességét. A bérek azért alacsonyak a magyar mezőgazdaságban az áruk árához képest, mert a nagyon bizonytalan felvásárólói környezet megtanította a gazdákat arra, hogy minden centet meg kell nézni, mert jól fog jönni később. Sőt, még annál többet is, mert az a pénz, amit megkeres idén, nem biztos, hogy jövőre is annyit fog érni. Ha például lenne egy tényleg fix felvásárlói környezet, ami a magyar mezőgazdaság százötves éves menetelésének alapja volt (Hangya szöv. - ÁFÉSZ), már sokkal tervezhetőbb lenne a gazdálkodás és sokkal beljebb lennénk.

  • @kollarpg
    @kollarpg2 жыл бұрын

    Jó lenne végre egy Ángyános Partizán interjú.

  • @huzoro

    @huzoro

    2 жыл бұрын

    Túl becsületes volt FideSSesnek!

  • @ssygre

    @ssygre

    2 жыл бұрын

    Úgy emlékszem, Marci (vagy valaki a Patreonon) írta, hogy keresték, de nem akart jönni. Szerintem még lehetne kapacitálni.

  • @lacifrank1755
    @lacifrank17552 жыл бұрын

    Nem nézek 10 éve kereskedelmi csatornát, mert nincs ilyen színvonalas műsor egyikben sem. Köszönjük Partizán.

  • @realmokus
    @realmokus2 жыл бұрын

    Nekünk mezőgazdasági szövetkezetünk van, és hiába ugyanazok a tulajdonosok, mint a szövetkezet tagjai (amit azért hoztunk létre, hogy egyben kezelhessük a földet) bérlési sorrendben a szövetkezet leghátul van. Az egész rendszerből hiányzik a közösségi gondolkodás, fel se merül, hogy itt emberek esetleg törvényesen is akarnak valamit együtt csinálni. Szinte komikus módon értük el mégis, hogy bérelhessük a saját földünket.

  • @tucatnev123
    @tucatnev1232 жыл бұрын

    14:02 Közös lónak nem túrós, hanem túros a háta. Nem túró van rajta, hanem túr: izzadságból kiváló sóhab, amit közös ló lévén senki sem takarít le, mert mindenki csak dolgoztatja, de senki sem gondozta és csutakolta le az állatot. Ez a sóhab felmarhatja a bőrt és sebet okozhat.

  • @nemethtamas7924

    @nemethtamas7924

    2 жыл бұрын

    Köszi ezt nem is tudtam 😀

  • @LordTchernobog

    @LordTchernobog

    2 жыл бұрын

    Oooh. Ma is tanultam vmit, köszi!

  • @mr.g5649
    @mr.g56492 жыл бұрын

    Na végig néztem, csak most nyomok a "like" gombra. Tűpontos leírása az egész életünknek , ami eddig történt velünk. Szomorú leirata annak is hogy , egyik párt sem csinált semmit ,csak a saját zsebét tömte, ez igaz az elmúlt 12 évre is. Azt kívánom kapják meg a megérdemelt büntetésüket mindannyian, mert megérdemlik. Remélem innen csak felfelé megyünk, és jobb élete lesz minden magyarnak. Ismét egy remek összeállítás , csak így tovább "Partizán".

  • @gyorgynemoda297

    @gyorgynemoda297

    2 жыл бұрын

    Szomorú??? No ez a baj ! Ez dühítő kellene ,hogy legyen. Ajánlom a rínyálos szomorkodás helyett és talán el is lesz érve valami nem csak ,hogy összetaknyozz pár zsebkendőt.

  • @gaborhogye6804
    @gaborhogye68049 ай бұрын

    Ezeket a dokumentumfilmeket erőltessétek! Nagyon jó!

  • @erisen960
    @erisen9602 жыл бұрын

    Nem vagyok nagy netes dicsérgető,de srácok, ez brutál igényes meló volt. Gratuálok.

  • @zsuzsannahorvath6616
    @zsuzsannahorvath66162 жыл бұрын

    Azt hiszem ebben a témában hatalmas igény lenne egy Ángyán József-interjúra

  • @zsoltizsolt6042
    @zsoltizsolt60422 жыл бұрын

    Ez sem rossz. Kérünk olajszőkitésről is egy vidit. Sanyi mesélj 🙈

  • @zolifuri4263
    @zolifuri42632 жыл бұрын

    Ángyán Úr kinyírása sem volt egyszerű történet! Ő igazi hazafi volt!

  • @DKmhun
    @DKmhun2 жыл бұрын

    Köszi ezt a videót. Nagyon kis gyerek voltam, amikor mentek a kárpótlási jegyek és a többi dolog, de sose értettem igazán, csak az ügyeskedőket fedeztem már fel akkor. Ilyeneket pedig nem tanultunk jópár éve a suliban sem.

  • @gyeppmester

    @gyeppmester

    2 жыл бұрын

    @@GG0LOL aha fidesz már 1989 követlte teljes privatizácót + földek eladást + fieztős egészség ügyet + oktatás

  • @timeanagy8495
    @timeanagy84952 жыл бұрын

    Hát igen, ezt is jó magyar szokás szerint csinálták, értelem, gondolkodás nélkül... Ki a fene gondolta, hogy jó ötlet, ha valakinek 200 km-re lesz egy kis földje, és szétverik az egész addigi gazdaságot ész nélkül? A politikusokat nem a gazdaság, az ország érdekli, csak a pártjaik érdeke.

  • @AbcDef-vj6cu
    @AbcDef-vj6cu2 жыл бұрын

    Nagyon jó lett.!!! 😀😀😀😀

  • @jmolnar76
    @jmolnar762 жыл бұрын

    hajrá tovább, ez a beszéd...

  • @PLord74
    @PLord742 жыл бұрын

    Ujra igenyes a munka es jo a tema. Koszonom.

  • @janina-is-ember2763
    @janina-is-ember27632 жыл бұрын

    Én a TSZ-ben lévő földet vissza akartam kérni, de azt mondták a TSZ-be, hogy ez nem így működik. Menjek kárpótlási jegyet igényelni, aztán majd mehetek licitálni, valami silány szikes földre, ami valami silány minőség volt. A TSZ meg átalakult KFT-nek a jó minőségű földek birtokában.

  • @LEK-we2hh

    @LEK-we2hh

    6 ай бұрын

    Voltak akik el adtak karpotlasi jegyeket. Pl batyam ....... persze rohejes oszegert !

  • @ELmayer636
    @ELmayer6362 жыл бұрын

    Azaz, szuper volt, mint mindig

  • @kalmanlaszlo422
    @kalmanlaszlo4222 жыл бұрын

    Egy apró dolog azért kimaradt, jelenleg az emberek - nyilván döntő többségében a vidékiekről ildomos e tekintetben beszélni - nagyrészének az, hogy a mezőgazdaságban helyezkedjen el, éljen meg igencsak utolsó lehetőség lett, még pedig nagyrészt azért, mivel vagy már találkoztak azzal, hogy a megtérülő és megélhetést biztosító mezőgazdaságért mekkora munkát kell belerakni akár alkalmazotti szinten is, vagy tudatában vannak ennek és nem kívánnak ezzel élesben találozni. Ebben az ágazatban -állattartás esetén - nincsen se karácsony, se nyaralás és hát büdös, és koszos munka. Jelenleg az ország nyugati felében ez ahhoz vezetett, hogy a betelepülő autóipari multik teljes mértékben felszívják a munkaerőt, és a mezőgazdasággal foglalkozó cégeknek, vagy gazdáknak a munkaerőhiány pótlására vagy az a megoldás, hogy robotosítanak, vagy az, hogy külföldi vendégmunkásokat hoznak be. Nem vicc, hallottam már etióp és nepáli burgonya és gyümölcsszedőről is. Összefoglalva szép álom a kis gazdaságok és a közösségi termelés győzelme és a biotermékek kizárólagossága, csak ehhez nem csak a földstruktúrában, hanem az embereknek a mezőgazdasággal kapcsolatos hozzáállásában is igen nagy az akadály, amely köszönhető többek között a "paraszt" szó lezüllesztésének és az ágazat lenézésének is.

  • @jutkaszekely3927

    @jutkaszekely3927

    2 жыл бұрын

    Megnézném a ma Magyarországon élő embereket, akik két kezi mezőgazdasági munkával keresik a kenyerüket!

  • @kollarpg

    @kollarpg

    2 жыл бұрын

    Én itt heves megyében azt tapasztalom, hogy senki nem nézi le őket szimplán nem éri meg a dolog, ha kicsiben csinálja az ember. Nekem is van nem egy ismerősöm akinek van kisebb földje - néhány hektár - amin dinnyét, gyümölcsöket termesztenek, de ők is családdal közösen csinálják hobbiként némi plusz bevételért, de nem egy olyan évük volt amikor veszteséget hozott nekik. Ha még munkaerőt is fizetni kellene esélyük sem lenne hasznot termelni vele. Aki kapott valamilyen támogatást az tudott fejleszteni és megéri neki teljes munkaidőben csinálni, de nekik meg nincs szükségük nagy mennyiségben munkaerőre. Állattartást pedig ne is említsük, mert az rengeteg idő, rengeteg munka és csak a pénzt viszi.

  • @agnesnagykasza3391

    @agnesnagykasza3391

    2 жыл бұрын

    @@jutkaszekely3927 én sok fiatal gazdát ismerek, akik 20-30 ha-on gazdálkodnak és nagy családjukkal jól megélnek belőle. De fejlődési lehetőségük nincs, mert a nagy földtulajdonnal rendelkezők magasabb bérleti díjat tudnak fizetni a földbérletekért, mint a kicsik, ezért a kicsik területüket növelni nem tudják. És sok olyan embert ismerek, akik a gyárból hiányoznak amikor valamilyen betakarítási munkalehetőség van, mert igen-igen jól fizet. Ők nem fiatalok

  • @jutkaszekely3927

    @jutkaszekely3927

    2 жыл бұрын

    @@agnesnagykasza3391 Én inkább arra gondoltam, hogy a nagygazdaságokban nem fognak kétkezi munkásokat találni.

  • @norbertpapp4998

    @norbertpapp4998

    2 жыл бұрын

    @@agnesnagykasza3391 Egy èszrevètel: Az a fiatal aki 20-30 ha gazdálkodik ès jól megèl belölle mièrt is akar több földterületet vásárólni? Talán azèrt, hogy Ő legyen a helyi Lölő? A nagy gazda ellenség kèp mindíg nèzőpont kèrdèse.

  • @anikopirka7425
    @anikopirka74252 жыл бұрын

    Gratulálok! Igy tovább! 😊

  • @nagygabor4188
    @nagygabor41882 жыл бұрын

    Ez jó !

  • @Vierre01
    @Vierre012 жыл бұрын

    Príma, érthető, hiánypótló. Annyi technikai, hogy a videót néha Jakabnál hangosítottam, a bekezdéseknél halkítottam.

  • @danielgreksza1768
    @danielgreksza17682 жыл бұрын

    Azt kell hogy mondjam Bazska a kedvenc tartalomkészítőm lettél mostanra. Remek témák, profi kép és hangvilág, csak így tovább!! :)

  • @akosolasz7203
    @akosolasz72032 жыл бұрын

    Szakmailag kiemelkedő ismét a műsor, ilyen téren nem is éri szó a ház elejét... Ellenben a 34. percben elhangzó viccelődés a lábbelivel és a zoknival Tóth Jakab szájából egy cseppet nevetséges, hiszen számtalanszor volt (Monoszkóp) hogy ő is cipő vagy papucs nélkül készített riportot, ami egyébként valóban zavaró egy csöppet. Értem én, hogy Lázár úrra - fideszes lévén - úgy tekintünk, mint a patás ördögre, de még ha ez így is lenne, olyat nem róvunk fel, melyet mi is hasonlóképpen elkövetünk. Erre mondják tán, hogy ,,kend sem volt jobb a deákné vásznánál".

  • @agnesnagykasza3391
    @agnesnagykasza33912 жыл бұрын

    Félő, hogy a jobboldali elkötelezettségű Raskó György lesz MZP tanácsadója. Raskó folyamatosan hangoztatja, hogy életképes csak a nagybirtok lehet. Jó lenne a folytatásból megtudni valós-e ez a félelem.

  • @kondorviktor

    @kondorviktor

    2 жыл бұрын

    Hm. 1989-ben olvastam, hogy kb tíz év alatt az amerikai birtokméret felemnt 200-ról 400 hektárra. Torgyán óta meg a kiß és törpebirtokot propagálja az ùn jobboldal. Chilèben szőlőből van ilyen üzemméret, nemhogy szántóból. Jobboldali? Jól kimaradt az agrártámogatás , mint téma. A kàrpótlási jeggyel sokan még dolgozni vettek földet, de a mai, úniòs támogatások eltartanak semmitcselekvès esetén is. Azaz, Partizán propagandája ellenére, nem a kapitalizmus, a piac, hanem annak a szocialista torzítása itt a fő baj. Úgyszintén kimaradt a földár, vele földpiac megnyitásának kérdése, aminek szakaszai vannak. Kellett a műsoridő a komcsi beetetésre. Pl.: modj egy orszàgot, ahol a tsz működik, megél? Magyarország a 80-as években? Állami dotációból, a hatósági árak mellett is. Lengyelországban nem volt tsz. A hatvanas-hetvenes évek hatalmas termelése jórészt a második és harmadik műszaknak köszönhető. Aki látott háztáji disznót, csirkét, az tudja, nincs szabadnap. És sokan még ezt is megfejelték, pl házépítéssel, kerttel, krumplifölddel. A szocialista rendszer nyitott egy kiskaput. Fehér, Nyers stb.

  • @agnesnagykasza3391

    @agnesnagykasza3391

    2 жыл бұрын

    @@kondorviktor ugye nem az USA a magyar hasonlítási alap? A TSZ nem jó, vagy rossz, adottság volt 1990-ben. Volt TSZ ami rossz volt és volt ami nagyon jó volt. Ahol élek, ott az emberek nem akarták visszavenni a földjeiket, mert a TSZ nagyon jól működött. Ezért akaratukon kívül a térségben két kiskirály szerezte meg az összeset 15 év alatt. Addig az itt élők tudása amit évszázadok megtanultak érvényesült: csodálatosan művelt málnások voltak (ma senki -!- nem foglalkozik vele), minden portán volt állat (ma nincs), legeltetéses szarvasmarha állomány volt (ma a királynak van szürkemarhája + 1 főnek 5 db). Minden család épített házat az új házasoknak, nagyon élénk piacozás volt, felvásárlók jöttek hetente. Ma ebből semmi sincs. Az emberek gyárakban dolgoznak, utaznak minden nap 3-4 órát. Húsz évig ház nem épült. És történt ez olyan helyen, ahol 1947-ben 5 családnak volt földje a többi cseléd volt, illetve a földbirtokos földjét túrta terményért. (A legnagyobb "gazda családnak" 32 hold földje volt) Nehezen alakult a TSZ, nem akarta senki, de 30 év alatt virágzó lett. Most óriás gépek gyötrik a földet, egybe van szántva monokultúrában a vidék. De itt elérték az USA-ban meglévő birtoknagyságot! 2002-ben Ángyán József és több civilszervezet a parlamentben konferenciát rendezett arról, hogy milyen birtoknagyság van az EU országaiban és melyik az ami a leginkább megfelel az egészséges élelmiszer ellátásnak. 50 ha-t sehol nem haladta meg. Ezzel persze nem azt mondom, hogy ott minden rendben, mert pl. a hollandok disznóhúgyban úsznak. És ismerek olyan magyar gazdálkodó családot, akik 40 ha-ból (nagycsalád) úgy megél, hogy bevétele kizárólag a földalapú támogatásból van. Ez sem normális.

  • @kondorviktor

    @kondorviktor

    2 жыл бұрын

    @@agnesnagykasza3391 Ez három dolog. 1. Az EU arra van, hogy a német ipar pénzébôl a francia gazdát dotálják. Kisebb birtokméret, sok megmaradò falu. 2. Az USA nem önálló példa, Brazilia, Argentina ahol nincs EUs dotáciò, de az árak is alacsonyabbak, olcsón termel sok mindnt. Chile és Ausztrália bort termel nagygazdaságokban. 3. Kert, sajt, kézműves sör, panziò. Magas hozzáadott érték esetén kisebb földterület elég. Viszont tőke és tudás kell. Plusz egy: A holland vagy brit földárak mellett nem gond jelzáloghitelt felvenni és fejleszteni. Vélemény: Azt a trendet, hogy a hagyományos mezőgazdaságban a népesség egyre kisebb százalékànak kell dolgozni, nemigen lehet megállítani. Torgyán vidékfejlesztés József dumájának az EU-s stílusú földalapú tàmogatás ad értekmet. Britannia konkrétan fenntartja a rendszert, most , a Brexit után is. Van rá pénze. De T GY idejében Magyarország erre képtelen volt, nem ment volna az EU nélkül később se. Álmodozott, vagy hazudott. Az agglomeráciò fejlődik, szerintem fog is. Amerikában meg olyan, hogy falu nem is volt. Eleve kisvárosokkal kezdték.

  • @attis02

    @attis02

    2 жыл бұрын

    @@agnesnagykasza3391 Viszont az Ágyán féle szerkezetátalakítással meg lehetett volna reformálni, illetve a hazai viszonyokra igazítva, kvázi kiemelte volna a hazai vidéket a béka popsija alól. Sok érdekes példát láttam az osztrákoknál szövetkezeti rendszerre, persze ott nem volt kommunizmus, és nem szitokszó a TSZ....

  • @agnesnagykasza3391

    @agnesnagykasza3391

    2 жыл бұрын

    @@GG0LOL ahogyan a névtelenségében, úgy a válaszában is csak töredék igazság van. Nincs kedvem vitatkozni, nincs értelme. Csak két kérdés: a szovjetrendszerhez való csatolásunkon kívül (Jalta) mikor tartottak pisztolyt az ország vezetőinek homlokához, hogy így vagy úgy vezessék az országot? Kik kényszerítették 1989 után a hatalmon lévőket?

  • @ymelfilm
    @ymelfilm2 жыл бұрын

    Hello, a Hitgyuli rafkos millionererol Nemethsanyibacsirol mikor keszul vegre egy atvilagito anyag? Koszonom.

  • @szerafigabor141
    @szerafigabor1412 жыл бұрын

    Kedves Partizán! Köszönöm a hiánypótló és alapos bemutatást az elmúlt 100 év magyarországi termőföld helyzetéről. Kétszer is megnéztem, mert sokmindenre rávilágított. Az viszon kicsit-nagyon nevetségesen elfogultá teszi a filmet, hogy "mindenért a fidesz meg a Lölő és O1G tehet". Menne ez nektek reálisabban is :-) Ha akarnátok, akkor rejtve maradna a lóláb :-)

  • @janospeto831

    @janospeto831

    2 жыл бұрын

    A fidernyákok kezdték el kiárusítani az állami földalapot, persze a haveroknak! Nem kellett hozzá kárpótlási jegy! Kilóg a lóláb! 🤑🤮🍄

  • @everyday2oo
    @everyday2oo2 жыл бұрын

    Reméljük az elszikesedett földet hamarosan megköthetjük kenderrel..

  • @g78sz34
    @g78sz342 жыл бұрын

    Hát Sanyikám szerintem te egyre ügyesebb gyerek vagy, és a témák is jók. A változatosság kedvéjért néha mondjál valami jót is :D Köszi!

  • @steamsmiths
    @steamsmiths2 жыл бұрын

    Fèlelmetes, mennyire hasonlít Làzàr arca a fiatalabb Orbànèra. Mèg zokni nèlkül is.

  • @MrAxe802
    @MrAxe8022 жыл бұрын

    SOKKKKAL élvezetesebbek ezek a videók, mint amikor Marci beszélt 😀

  • @benya_gt

    @benya_gt

    2 жыл бұрын

    @@GG0LOL mégpedig miről?

  • @thisizimelo
    @thisizimelo2 жыл бұрын

    Igényes munka, amire ezen a videomegosztón nem számít az ember. A mi környékünkön biztos, de gondolom sok helyen történt meg, hogy a nagy és jó minőségű földek a helyi nagyemberek - tanácselnök, TSZ elnök és sleppjük - kezébe került. A kárpótlási jegyek valóban nagy biznisz voltak, amit jól jellemez, hogy a kocsmában leitatással is próbáltak hasznot húzni belőle - sikeresen ...! xD Az unió óta pedig mi felvásárló ország vagyunk, csak a magántőke nincs mellé téve. A kistáblás gazdálkodással meg ugye a baj csak az, hogy nem tudsz olyan mértékben termelni, amivel egy normális szerződést meg tudsz kötni. És itt jönnek a képbe az átvevőpiacok/ kereskedők, akik 20-30 kisebb gazda termékét jókora haszonnal "elszállítják/eladják" Nem esett szó róla, de hozzá tartozik, hogy a felvásárló piac is rommá lett zúzva. A legnagyobb gazdák is külföldi konzervgyárnak adják el az árut. Remélem, hogy a következő részben a legújabb földprivatizációról is esik majd szó, ami 2017 környékén megvalósuló állami tulajdonú földek (amit sok vidékit foglalkoztató cégek működtetek) a magyar családok (értsd. a tűzközeli- mezőgazdasághoz erőltetett módon kapcsolódó nyerészkedők) kezébe kerültek, hogy aztán egy földalapú támogatás-gyárrá alakuljon. Volt olyan, aki a sikeres licit után tudta meg, hogy nem is tud bemenni a földjére...perzse ez szerinte más hibája volt. Nagygazdaságokról: a mezőgazdaságban a gépesítés, a koordináció, a piac és minden egyéb szempont miatt tényleg a nagytáblás művelés működik hatékonyan. Nem tudom, hogy arról létezik-e statisztika, hogy más vállalkozási ágazatokhoz képest a mezőgazdaságban mennyire jellemző a nem családi alapon működő önszerveződő összefogás. Mert eddig önszerveződésben mindig csak a síránkozás ment, a művelés nem. Erre most is van ösztönző erő az öntözési közösségek képében, de ugye ez megint azokat a köröket szolgálja ki a legjobban. Azokat a köröket, akik minden létező vállalkozási formánál több állami támogatásra szorulnak. Ja és más is észrevette, hogy 2010 óta ömlő támogatások hatására például mennyivel lett olcsóbb a hal a boltban? Mert az állami támogatás csak a magánkézbe kerülő profitot jelenti...

  • @AbcDef-vj6cu
    @AbcDef-vj6cu2 жыл бұрын

    Volt régen ilyen, hogy kegyúr

  • @AbcDef-vj6cu

    @AbcDef-vj6cu

    2 жыл бұрын

    Izlelgessük ezt egy kicsit

  • @AbcDef-vj6cu

    @AbcDef-vj6cu

    2 жыл бұрын

    Ez vár ránk megint mészáros kegyúr

  • @superqwat8618
    @superqwat86182 жыл бұрын

    Mi a zene 47:14-kor?

  • @iraf.official
    @iraf.official2 жыл бұрын

    2021.12.16. 21:40

  • @katalinbacskai8395
    @katalinbacskai8395 Жыл бұрын

    És mi let az igeretbol .megvasarolt világ mani mani a nép meg megy a süllyesztőben Szégyen ahogy most is alunk .hát emberek köszönjük mind magunknak .hol a bánatában élünk. Ébresztő. Vagy minden fasza minden jó.nahat lesz még rosszabb is.

  • @markdollak3554
    @markdollak35542 жыл бұрын

    Jok a videoid Jakab Remelem nem marad abba ez a tortenelmi aktual politika szal h hogyan fonodnak ossze

  • @robertnagy6125
    @robertnagy61252 жыл бұрын

    A termelőszövetkezeteket is szépen szétlopták a tsz elnökök.

  • @robertnagy6125
    @robertnagy61252 жыл бұрын

    Csányi és Mészáros viszi el a legtöbb EU támogatásokat.A ner tagok nemhiába vásárolták fel a földeket.De az erdő és földfelvásárlások már 2005-ben is folytak.

  • @endike
    @endike2 жыл бұрын

    régen is profin dolgozott az állami dolgozó diplomás vezető kaszt

  • @Tresorthas
    @Tresorthas2 жыл бұрын

    A vágózene borzasztó hangos

  • @sandorfabian1310
    @sandorfabian13102 жыл бұрын

    Föld támogatás, fagykár,kompenzáció, egekben lévő terményárak, 3-ik John deere traktor vásárlás már egy 50hektáros gazdának.Tüntetniük kellene?Nem hiszem.

  • @mse8119

    @mse8119

    2 жыл бұрын

    A valódi gazdálkodókat ne mossuk már egybe a spekulánsokkal.... Ha nem saját földön gazdálkodsz, akkor a területalapú támogatást elviszi a bérletidíj. A fagykár kompenzáció egy vicc. Tisztában vagy azzal, hogy idén mekkora károkat okozott a fagy a barackban például? mennyibe került a gyümölcsösök fűtése (akinek meg volt hozzá a technológiája) és mennyit fizettek kompenzációra? Tudod mennyi volt idén Szabolcsban az alma felvásárlási ára?

  • @Dymon32
    @Dymon322 жыл бұрын

    -ÓHH, dehát ezeket tanultuk anno -Tényleg, hol? -Hát történelemből, ez már úgyis régen volt -aha... Tanultuk volna.... De valamiért erre se tértek ki... Mint ahogy a Balaton szabályozásra sem...

  • @alterego5123
    @alterego51232 жыл бұрын

    11:46 Húúú hát ez így elég durva kijelentés! Most akkor a romák magyarok vagy sem, vagy hogyan lehet így ezt kijelenteni? Nem is értem.

  • @laszlokovacs7693
    @laszlokovacs76932 жыл бұрын

    Történelmi bün volt a szövetkezeteek politikai alapon való szétverése.

  • @Veronika-ro1bx

    @Veronika-ro1bx

    2 жыл бұрын

    László K. Mert a Te földedből hozták létre. Az bizony magántulajdontól való megfosztással alakult sok vér és könny árán. Rohadjon meg minden kommunista és ávós, aki elvette, most meg nem adta vissza, mert másnak kell a másé. Rabló tolvaj ország, a bűnözők országa.

  • @gyeppmester

    @gyeppmester

    2 жыл бұрын

    @@Veronika-ro1bx "Te földedből hozták létre. Az bizony magántulajdontól való megfosztással alakult sok vér és könny árán. Rohadjon meg minden kommunista és ávós, aki elvette, most meg nem adta vissza, mert másnak kell a másé. Rabló tolvaj ország, a bűnözők országa." Azzoknak földeknek semmi köze nem volt parasztokhoz azzok földek nagyrésze papi birtok + nemesi birtok volt Ami történt rendszer váltás után az legtökéletesebben meg mutatja a szövetkezet gazdálkodás előnyeit :) Rákosi röhög rajtuk

  • @gg630504
    @gg6305042 жыл бұрын

    14:00 A közös, meghajtott ló háta tajtékos, habos, csatakos, túros. Ha a Túr vizével csutakolják, akkor is túros.

  • @csababek33
    @csababek332 жыл бұрын

    Ez a kié a föld dolog azért nem ennyire egyszerű,mert ha most így nézem akkor ha albérletbe lakom akkor ki az aki benne lakik? ki az akinek a gyerekei ott laknak adott esetben és ki az aki akár ott is dolgozik ? Hát én,de az ingatlan mégsem az enyém és miért is lenne az enyém ??

  • @zs.d.7081
    @zs.d.70812 жыл бұрын

    Szuper érdekes összefoglaló, de a zene gyilkos. A fene esne abba a gitárosba, hogy mindig elcseszi az utolsó hangot :-D

  • @sandorlovas4811
    @sandorlovas48112 жыл бұрын

    Megint meghallgathattunk egy városi, fővárosi értelmiségi szemléletű feldolgozást a vidék problémáiról, aminek vajmi kevés köze van a jelen valóságához. Színvonal: másodéves szociológus hallgatói beadandó dolgozat, megfelelt eredménnyel.

  • @SimancsakFeco
    @SimancsakFeco2 жыл бұрын

    Ez borzasztó :( Nagyon érdekel ez a téma, de egyszerűen szegény srácot alig tudom Marci után végighallgatni :(

  • @danee941

    @danee941

    2 жыл бұрын

    Pontosan mit hiányolsz? Mert szerintem szeretnének fejlődni, így ha leírod a gondod pontosan adsz esélyt arra hogy jobb legyen.

  • @barbarafoldesi6870

    @barbarafoldesi6870

    2 жыл бұрын

    Pont igy èrzek èn is. Egyszerüen nem tudom megfogalmazni, de nagyon nehezen tudom a figyelmemet a müsoron tartani.. Marci stilusa szàzszor könnyebben nèzhetö nekem is

  • @kissdaniell

    @kissdaniell

    2 жыл бұрын

    szerintem egyre jobban nyomja. nekem már kifejezetten élvezetesek ezek az infók meg a monoszkópok...

  • @SimancsakFeco

    @SimancsakFeco

    2 жыл бұрын

    @@danee941 Szegény srácnak picit irritál a stílusa, a hangja. Nem tehet róla ez nyilvánvaló, de szerintem ő nem képernyőre való, vagy nem ebben a formában.

  • @andrealudman7345

    @andrealudman7345

    2 жыл бұрын

    Kedves Fecó! Szerintem bántóan fogalmazol és nincs benne konkrétum. Ilyen hozzászólásokkal nehéz mit kezdeni. Amúgy én kedvelem a Jakabot, saját stílusa van, ne is legyen Marci.

  • @vidacsbela
    @vidacsbela2 жыл бұрын

    Rendszerváltásról a kárpótlási jegyekröl meg a szocialista kormányok alatt hozott el cseszett döntésekről beszélsz és közben lölőzö megállás nélkül lölőzöl... nagyon korrekt gyerek vagy.. ja nem

  • @aramshakkour6704

    @aramshakkour6704

    2 жыл бұрын

    de most ez nem literálisan a korrektség jele, hogy minden oldallal kritikus?

  • @laistvan2
    @laistvan22 жыл бұрын

    Óhatatlanul választás volt: TSz vagy nagybirtok. Középút nincs! A magyarok utaltak a TSZ-t igy megkaptak a nagybirtokot. De pl. Szlovákiában nemzetközi nagybirtok van, nalunk hazai nagybirtokot!!!!

  • @gyeppmester

    @gyeppmester

    2 жыл бұрын

    Éredekes legtöbb parasztnak szövetkezett volt jó élett

  • @HooliganHun
    @HooliganHun2 жыл бұрын

    Nagyapámat pisztollyal kényszerítették hogy lépjen be e tsz-be. 😞😞

  • @alexwagner7788
    @alexwagner77882 жыл бұрын

    Jó nagy csúsztatások vannak benne (pl. beleteszitek a szlovákiai gazdákat: nem tudjátok, hogy Gúta és Pozsony 1920 óta nem Magyarország?; 1956 a városokban, főleg Budapesten tört ki, stb.) Az előadásmód pedig szánalmas, a gesztikulálás és mimika helyett inkább a háttérmunkára kellene áttenni a hangsúlyt. A mai földbirtok rendszer alapja a földek államosítása, illetve a tsz-ek szervezése, így néhány évtizeddel a rendszerváltás előttről kellene kezdeni. Persze lehet úgy okoskodni, hogy 1990-ben nem adták vissza, amit korábban elvettek, csak erre vidéken azt mondják, hogy nem kellett volna elvenni. Ha tényleg értenél a témához, akkor tudnád, hogy több százezer, nagyjából egymillió ember hagyta ott a vidéket az általatok szupernek gondolt szocializmus alatt. Aki meg maradt, naponta nézegethette a kártérítés nélkül ellopott földjét. Mit gondolsz, milyen lehetett? Talán ha megpróbálod elképzelni, lesz egy benyomásod arról a korról, amit Marcikával együtt annyira idealizáltok, csak éppen fogalmatok sincsen róla, milyen volt benne élni, főleg vidéken. És nem mentség az, hogy utána még rosszabb lett.

  • @agnesnagykasza3391

    @agnesnagykasza3391

    2 жыл бұрын

    én nem hallottam egyetlen szót sem az idealizálásról. A rendszerváltás utáni időkről van szó. Attól, hogy igazságtalan volt előtte, még a jelenlegi helyzet nagyon rossz. A múltat megváltoztatni nem lehet. Azon azonban el lehet gondolkozni, hogy egy valaha létezett agrártermelés színvonalát el kellene érni, ha már a fejlődés nem sikerül.

  • @andrasszabo1985

    @andrasszabo1985

    2 жыл бұрын

    Látom átment a lényege a videónak. Egyébként az említett településekről is átjárnak szavazni a hazai dolgokról, szóval akár szerepelhetnek is a hazai műsorokban. :P

  • @mse8119

    @mse8119

    2 жыл бұрын

    Te valami másik műsort hallgattál, vagy ezt nem hallgattad végig, vagy nem érted a magyar nyelvet.

  • @mse8119

    @mse8119

    2 жыл бұрын

    @@GG0LOL Érdemes lenne megnézned, hogy a 2010-es évek második felében az állami földek milyen cégcsoportok kezébe kerültek, megyékre lebontva látszik, hogy hol koncentrálódott. Ezek voltak azok a területek, amik pufferként szolgálhattak volna, ha esetleg valamelyik kormány egyszer egy valódi vidékstratégiát próbálna megvalósítani. Senki sem mondta, hogy a privatizáció úgy történt, ahogy az országnak a legjobb lett volna. Baloldal jobboldal szerint már rég nem lehetet csoportosítani.

  • @atikekesi1433
    @atikekesi14332 жыл бұрын

    Mindig az szólja le a szemfüles,ügyes,élelmes embereket,aki hülye és gyáva,hogy válalkozzon bármire,de irigykedni azt nagyon tud!

  • @bencekovacs5773
    @bencekovacs57732 жыл бұрын

    Budapest in not Hungary 😂 Kosice/Kassa 😍🤩

  • @illestamas1481
    @illestamas14812 жыл бұрын

    Hiánypótló. Feed Me More!

  • @nasahu01
    @nasahu016 ай бұрын

    Szövetkezeti tulajdonba nem kerülttermőföld! Ez butaság! Földhasználati jog volt bejegyezve rá, ami a elődadó mondanivalójának nem mond ellent csak így pontos.

  • @csabakelemen4399
    @csabakelemen43992 жыл бұрын

    05:48percenket reklam van a videoba eljen a yOutube