A mesterséges intelligencia emberi lényegünket veszélyeztetheti?

Ойын-сауық

Az utóbbi hónapok talán egyik legforróbb témája a mesterséges intelligencia (MI) fejlődése. De mi is az a mesterséges intelligencia? Mi az OpenAI modell alapja? Szuper intelligencia a ChatGPT? Reális veszély, hogy a efféle technológiák kiszoríthatják a szellemi munkaerőt, míg az emberi intelligencia visszafordíthatatlanul leépülésnek indulhat? Segíthetnek mindezen a transzhumanista fejlesztések? Szakmai, etikai és spirituális oldalról igyekeztünk megközelíteni a témát.
Vendégeink voltak:
dr. Ruff Tibor teológus, filozófus, a Szent Pál Akadémia docense,
dr. Gulyás Gábor, informatikai adatvédelmi szakértő és
dr. Kocsisné Szilágyi Gyöngyi Mesterséges Intelligencia szakértő, az ELTE informatikai karának kutató-oktatója
Műsorvezető: Fekete Rita Szerkesztő: Surjányi Előd
---
www.hitradio.hu
hitradiobp
instagram: / hitradiobp
A Hit Rádió közéleti csatornája: / @hitradiobudapest
A Hit Rádió hitéleti csatornája: / @hitradioplusz
A Hit Rádió extra csatornája:
/ @feketerita
Programigazgató: Szobota Zoltán
Ügyvezető: Náray E. Tamás
Felelős-szerkesztő: Király Tamás
Munkatársak: Bagócsi Bátor, Kovács Gergely, Kátai Simon, Longauer András, Szabó József

Пікірлер: 42

  • @erzsebetpusztai-vigh2899
    @erzsebetpusztai-vigh2899 Жыл бұрын

    Nagyon hasznos, elgondolkodtató beszélgetés volt. Többször meg kell majd néznem, és jegyzetelnem is kell, mert közben számos gondolatot elindított bennem. Lehet, ezért van ennyi megtekintés, mert mindenki többször visszanézi. Sok ilyen beszélgetésre lenne még szükségünk.

  • @jozsefkiraly6055
    @jozsefkiraly6055 Жыл бұрын

    Köszönöm ezt a beszélgetést, és külön köszönet Ruff Tibornak hogy ismét azt hozta amit már tőle lehet várni,minden tiszteletem neki jár tudás és alázat egyben mindenképpen mindent visz.

  • @janos3101
    @janos3101 Жыл бұрын

    Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy az ember olyan lény, aki ha képes valamire, azt előbb utóbb meg is teszi, akármi lesz is a következménye. A beszélgetés rendkívül tartalmas és elgondolkodtató volt. 👍👍👍

  • @rezrontobelatolgyesi4776
    @rezrontobelatolgyesi4776 Жыл бұрын

    Köszönöm! nagyon elgondolkodtató ami el hangzott. Érdekes a megközelítése a témának.

  • @katalinweszely608
    @katalinweszely608 Жыл бұрын

    Szuper műsor, szuper téma! Még kérünk ilyet!

  • @gokumaniiac2204
    @gokumaniiac2204 Жыл бұрын

    Így kell Istent játszani!Megisszuk még ennek a levét!!!

  • @vgyongyver
    @vgyongyver Жыл бұрын

    Hiánypótló beszélgetés, már nagyon vártam és köszönöm..😊 Gyöngyivel egyetértek, fontos a jelenlét, a reflexió, a kritikai szemlélet az MI-vel kapcsolatosan és az utópisztikus félelmeken felülemelkedő tudatosság. Épp Rab Árpád mondta nemrégiben,hogy ez egy "intelligensen ostoba jószág".Sem alulertekelni, sem túlértékelni nem kell.

  • @vgyongyver

    @vgyongyver

    Жыл бұрын

    Még talán annyi, hogy keresztényként nekünk azért "előnyünk" van abban, hogy komplexebb folyamatokat lássunk a jelenség mögött, a Szuperintelligencia szemszögéből.

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan Жыл бұрын

    Nagyon érdekes és haszos beszélgetés volt. Köszönet érte!

  • @leventeemoke1495
    @leventeemoke1495 Жыл бұрын

    Sosem volt mindegy, hogy kinek a kezében volt, egy épp aktuális technológiai fejlődés, aktuális terméke. Az emberi viselkedés már a régmúltban is megmutatta, hogy ha enni akar, akkor agyon kell vernie az állatot, majd rájött, hogy ha ő akarja meg is enni, akkor a szomszédot is agyon kell vernie. Erre elkezdett először fából, kőből, majd fémekből eszközöket gyártani. Viszont olyan eszközöket is gyártott, ami hasznos volt az embereknek, segített a közlekedésben, a földművelésben. Nekem nagyon tetszik a mesterséges intelligenciával kapcsolatban a késsel, mint eszközzel való összehasonlítás, ahol a kést lehet kenyérvágásra is használni, de ölni is lehet vele és mégis minden konyhában ott van. Az AI-t is ugyanúgy mindenhová szánják, a kérdés mindig az, hogy ki, mire akarja használni. Felesleges már azon morfondírozni, hogy kell-e vagy nem, mert már a világ minden pontján, különböző kormányok és cégek fejlesztenek AI-kat, köztük olyan kormányok is, akikre én magam egy pohár tejet sem mernék rábízni. Tehát a szellem már kiszabadult a palackból, így az AI-t használhatjuk információkeresésre, társalgásra és ahogy haladunk előre az időben, lehet, hogy exponenciális módon fognak új tudományos eredmények is születni a segítségével, ám a pusztító-iparban is rendkívül be fog válni. Így tulajdonképpen nem az AI, hanem az ember a veszélyes az emberre, mint ahogy az mindig is így volt.

  • @rumenka72
    @rumenka72 Жыл бұрын

    Köszönöm szépen, Rita!❤

  • @Blueslac
    @Blueslac Жыл бұрын

    Erről a témáról még a Terminátor filmek idején hallottam először. Emlékeim szerint már akkor szörnyülködtek egyesek, de ugye, eltelt n+1 év és még mindig nem tettünk ellene semmit - sőt. A pénzhatalom által megbízott tudósok ezerrel fejlesztenek, ezidő alatt az emberek szellemi színvonala erőteljesen lejjebb és lejjebb kúszott - ma már hihetetlenül nehéz lenne megszervezni az ellenállást. Ennek egyik oka például a szinte teljes kontroll, ami alatt a technológia már tart minket. Laikusként azt gondolom, forradalmat kell szervezni, ellent kell állni - de erre már sem fizikailag, sem értelmileg azt hiszem, nem vagyunk képesek. Annak idején nem vettük komolyan (Terminátor pl.), ma már késő ellene bármit is tenni. Volt esély, ez mára elúszott. Sajnálom a gyermekeinket.

  • @hit8001
    @hit8001 Жыл бұрын

    Vilâgos beszéd, küldöm tovâbb!

  • @ZoltanJeles-fw1ky
    @ZoltanJeles-fw1ky Жыл бұрын

    Érdekes magának való emberek beszélgetése. Kiváncsi lettem volna ha a “ beszélgetésbe “ bevonják a ChatGPT-t. Nem csak olyan emberien a háta mögött beszélik ki! Talán majd a következőben szót kap a vádlott is.

  • @juditbagi6424
    @juditbagi64245 ай бұрын

    Hogy munkaerő helyettesítő? Hát tudnék pár olan szakmát, amit nem igazán tudna. Pl. Villanyszerelő, vízvezetékszerelő stb.

  • @varaljaiattila8881
    @varaljaiattila8881 Жыл бұрын

    Nagyon tetszik ez a beszélgetés! Gábornak tudnék válaszolni, mert néhány napja láttam azt a sakk játszmát, amit a Stockfish 15.1 robot ellen játszott Magnus Carlsen, aki 2852 ÉLÔ ponttal rendelkezett, míg a robot 4023-al. A robot simán gyôzött a világ legjobb sakkozója ellen. Az a különös lépés ebben a játszmában szerepelt, úgy gondolom. Kb. két hónappal korábban játszották.

  • @MrSIXTY67
    @MrSIXTY67 Жыл бұрын

    Köszönjük a szakértő úrnak ezt a félre nem értelmezhető russzofóbiát! Annyira örülünk,hogy a mesterséges inteligenciát csakis az oroszok használhatják rossz célokra! Jár a 👏 neki!😅

  • @laszlopetri4032
    @laszlopetri4032 Жыл бұрын

    Szerintem minden tekintetben aggasztóak a jövőbeni kilátások😔

  • @ernonehorvath9868
    @ernonehorvath9868 Жыл бұрын

    Jó ez a beszelgetes

  • @gyongyijolankai9925
    @gyongyijolankai9925 Жыл бұрын

    A mesterséges intelligencia egyik veszélye, hogy miközben ő tanul minket mi azt gondoljuk hogy nyugodtan kihasználhatjuk az általa felkínált lehetőségeket ha jól kitanult minket átnyúlhat a fejünk felett felülírhatja a döntéseink szabadságát mivel nem empatikus nincsenek demokratikus kerékkötői.....csak az általa legfőbb jó a praktikum motiválja.......

  • @sophiebohnicsek
    @sophiebohnicsek Жыл бұрын

    Sziasztok! lehet nem ide való a kérésem, de lehetne egy Podcastot indítani a különbozo betegségek szellemi okairól? Elsősorban az Autizmus érdekelne...

  • @achonakin7361
    @achonakin7361 Жыл бұрын

    Pontosan , azért eresztették ránk a ChatGPT-t hogy tanítsuk, így sokkal gyorsabban tud tanulni . Mi ostobák meg önként és dalolva tanítjuk a jövőbeli ellenségünket .

  • @hyperouranios_topos
    @hyperouranios_toposАй бұрын

    "A bálványok ezüstből és aranyból vannak, emberi kéz csinálmányai. Van szájuk, de nem beszélnek, van szemük, de nem látnak. Van fülük, de nem hallanak, van orruk, de nem szagolnak. Van kezük, de nem tapintanak, van lábuk, de nem járnak, nem jön ki hang a torkukon. Hozzájuk hasonlók lesznek készítőik, és mindazok, akik bennük bíznak." (115. zsoltár)

  • @JohnSaber
    @JohnSaber Жыл бұрын

    "In the years of need reason leads astray" - Michael from Opeth

  • @kalmankaszas2044
    @kalmankaszas2044 Жыл бұрын

    NAGYON KOMOLY...

  • @meszarosjakabne6684
    @meszarosjakabne6684 Жыл бұрын

    Az ember bármit is talál ki , maga ellen teszi ! Szabad piac az okoskodås !

  • @darknes6177
    @darknes6177 Жыл бұрын

    Ha a Chat GPT sok mindent átvesz tőlünk, akkor éppen itt lesz az ideje befelé figyelni, megismerni önmagunkat. Mert a mai ember kifelé figyel, kifelé él.

  • @estoyno6074

    @estoyno6074

    Жыл бұрын

    Igen, ...nagyon úgy tűnik, hogy nem a "hagyományos logikus gondolkozás" adja majd meg a választ, a felmerült kérdésekre.

  • @ferencnemeth4552
    @ferencnemeth4552 Жыл бұрын

    Legalább az emberiség visszafejlődik a normalitásba.

  • @zsoltkovacs1549
    @zsoltkovacs1549 Жыл бұрын

    A mesterséges intelligencia buktatná a kapitalizmust ?

  • @forgacsneedit
    @forgacsneedit Жыл бұрын

    Csúcs ez a beszélgetés

  • @kerekestamas6124
    @kerekestamas6124 Жыл бұрын

    Ideje beszerezni egy alufóliasisakot, jobb ötletem nincs. Ezt mondom villamosmérnökként, némi ismerettel a neurális hálókról és az MI-ről.

  • @mariorabai7270
    @mariorabai7270 Жыл бұрын

    A hölgy nagyon képben van.

  • @BuddyHollygan
    @BuddyHollygan Жыл бұрын

    A téma mindenképpen létjogos. A műsor szereplői műsor közben bizonyították rátermettségüket és tetszett a jó hangulat is, valamint az, ahogyan intelligens módon egymással karöltve emelték a színvonalt. Tudom, hogy ezt tudják a szakértők, de ez a most megnevezett MI vagy AI nem nevezhető sajnos még intelligensnek sem - ez valami más. Nem képes logikusan átlátni sem összetett, sem pedig egyszerű gondolatokat. De ezen az úton haladva nem is lehet képes soha. Szilícium alapon szerintem nem elképzelhető, talán Quantum gépen, de azt sem lehet tudni. ,A legtöbb amit elérhet, amit már most is tud az az, hogy az intelligenciája kizárólag látszólagos, amit azért sok mindenre lehet használni - bár "komoly" dolgokra nem biztos. Talán a programozás, illetve a valahogyan lektorált oktatás talán kivételt képezhet. Volt alkalmam kipróbálni a legfejlettebbnek tartott ChatGPT 4-et, (van azért néhány egész jó "házi" lokálisan funkcionáló alternatívája igaz még kevesebb képességgel) azt mondhatom, hogy 1 óra után visszafordíthatatlanul kiábrándított és rávilágított arra, hogy ha van akár csak 1 hibás adata, melyről több más adatból egyértelműen kideríthető, hogy ez az adat logikailag nem lehet helyes, képtelen felismerni és dogmaszerűen ragaszkodik a "buta" - ságához, ergo ettől kezdve nem nevezhető intelligenciának. Ezt hogyan tudná meg"TANULNI"??? Talán ez sok mindent elárul erről a technológiáról. Már csak annyit fűznék hozzá nem csak ehhez a témához, de ehhez is, hogy az emberek néhány alapvetőséget sajnos nagyon rosszul gondolnak. Bár az intelligens ember meggyőzhető, az AI NEM. Van szerintem még egy örök axióma: A mostani ember verziója, melyet Isten teremtett, agykapacitása és képességei nagyjából állandóak bizonyos szórással. Mint ahogyan pl. a Neandervölgyinek, vagy akár állatoknak stb. is megvoltak illetve vannak a saját jellemzői. A képességeket pedig érdemes kihasználni amennyire csak lehetséges, ugyanis a "Hardware" adott. Köszönöm.

  • @orsolyahorvath9303
    @orsolyahorvath93037 ай бұрын

    Megteremtettük az új fajt, ami túléli az embert

  • @akosszigeti6595
    @akosszigeti6595 Жыл бұрын

    X a lecserélt emberek száma.

  • @laszlopetri4032
    @laszlopetri4032 Жыл бұрын

    Vajon miért nem látok megjegyzéseket, ilyen nézettség mellett?

  • @andraspolgar6784
    @andraspolgar6784 Жыл бұрын

    ...és mi van, ha egyszer valaki valahol nem akarja kontroll alatt tartani, ha már most negativ GPT-t vagy olyan GPT-t készítettek amit ráengedtek a dark web-re...ezek már most nem normális. Nem lehet úgy nézni, hogy persze, tanulmányozzuk mikor lehet még beavatkozni. Ez naivitás. Már most nem normális emberek kezeikben vannak ezek.

  • @zoltanbalogh9752
    @zoltanbalogh9752 Жыл бұрын

    Majdnem hozzászóltam, de végül önmérsékletet gyakorlok, és inkább nem szólok hozzá.

Келесі