A legmagyarabb Habsburg otthona, József nádor alcsúti kastélya I. rész - 2020

4K, magyar felirattal
"A legmagyarabb Habsburg otthona - I. rész
Habsburg József Antal főherceget 1795 szeptemberében nevezte ki Magyarország helytartójává Ferenc császár, majd 1796. november 12-én a magyar rendek az országgyűlésben közfelkiáltással az ország nádorává választották.
1819 évben részben adományként, részben vásárlás útján a nádor birtokába került az alcsúti uradalom. Ugyanebben az évben határozta el, hogy itt a maga és családja számára nyaralóházat építtet.
A tervezéssel Pollack Mihályt, a kor kiemelkedő építészét bízta meg. Az alapkő letételére 1820-ban került sor, 1826 évre elkészült az egyik legtisztább klasszicista stílusú magyarországi kastély. Még József nádor életében megépültek a gazdasági melléképületek és az ugyancsak klasszicista istálló is.
Amikor egy családi ünnepség alkalmával a jelen lévő Simor János bíboros-hercegprímás, az esztergomi bazilika megálmodója meglátta az istállót, így szólt: de szép templom lenne ebből a helyiségből. Erre a nádor megbízta Stornó Ferenc hazai műépítész-restaurátort, hogy készítse el a templomot abból az épületből. Az épület átalakítása másfél év munkával neoromán stílusban 1880-ban elkészült. Ezzel az alcsúti katolikus felekezet otthonra talált, hiszen a főhercegi kápolna lelkésze egyben helyi káplánként is működött.
Ebben a Habsburg családi ágban minden gyermeknek valamilyen polgári foglalkozást is ki kellett tanulni. József Antal a kertészetet- kertművelést tanulta, így a birtokán különféle növényeket, fákat ültetett. Levelezett igen sok ország botanikusával, kert-gyűjtemény tulajdonosával, tőlük kapott különféle növényeket. A kastély körül - a kor divatjának megfelelően - nagyvonalú tájképi kertet alakítottak ki, mely a nádor, később a fia kertész tudásának és kertépítő szenvedélyének köszönhetően az egyik legpompásabb hazai arborétummá fejlődött.
1944 december elején az orosz csapatok közeledtével a család Nyugat-Európába távozott. Nem vittek a személyes tárgyaikon kívül magukkal semmit, hittek és bíztak abban, hogy a háború végeztével visszatérnek. Ha esetleg mégsem, akkor legyen minden a magyaroké, a helybélieké.
1944 karácsonyán tűz pusztított a főhercegi kastélyban. Leégett az épület tetőszerkezete. A közben megeredt intenzív eső megakadályozta a további részek leégését. Még 1944 telén illetéktelenek feldúlták a kastélyt, majd 1945 tavaszán tovább folytatódott a pusztítás, az értékek tönkretétele, elherdálása. Felégettek és széthordtak mindent. Sajnos ebben a pusztításban a helyi lakosok is részt vettek, pedig korábban éppen a kastély- és az uradalom adott nekik munkát, a családoknak megélhetést.
A kápolnát az 1980-as években „restaurálták”, leverték a maradék freskókat, eltüntették a mennyezeti kupolákat, szinte az összes díszítő elemet eltüntették, de legalább használhatóvá tették. Előbb kiállításokat rendeztek benne, majd később hangversenyeket, esküvőket, sőt ökumenikus istentiszteleteket is rendeznek . Ezáltal - bár patinás fényét elvesztette - eredeti rendeltetését visszanyerte.
v Horváth Csaba"

Пікірлер: 5

  • @pribeli
    @pribeli2 жыл бұрын

    Pont a tegnapi nap jártunk ott! Belegondolni sem lehet igazán, hogy a turbulens magyar történelem oltárán milyen akár építészeti de leginkább humán tőke és tudás hiány alakult ki országunkban. Tudjuk, hogy a nemesi pláne a Habsburghoz hasonló családok milyen kapcsolati tőkével rendelkeznek/tek. Felfoghatatlan jelentősségük volt a magyar élet megszervezésében. Talán egyetlen másik sorscsapás sem volt annyira negatív hatással az ország életére a trianoni felfoghatatlan tragédiát leszámítva mint annak ami 1945 után történt az országgal. Társadalmi gazdasági de politikai hozzáértő elitjét totálisan felszámolták. Amikor ez a csoda olyanná lett mint ami még a falak visszhangozták a második világháború puskadörrenéseit. Ennyire gyorsan sikerült az embereket bevadítani. Ami azután következett arra nincsenek megfelelő szavak az egyébként nagyon kifejező és szép magyar nyelvben. Sokáig Gödöllő közelében élem. Annak a kastélynak óriási szerencséje volt, hogy megmaradt. Nem tudom, hogy az ebben a korban elszenvedett veszteségeket lehet e egyáltalán pótolni!? Ahogy megláttam ezt a falat ott állni egymagában olyan érzés volt mintha valaki a földre vágott volna teljes erejéből. Döbbenetes élmény. Az arborétum csodás hóvirág mezője valahogy nem tudja bennem elnyomni a döbbenet és szomorúság érzését. Borzasztóan naív lesz amit írok, de megérdemelné az ország és az arborétum is, hogy egyszer szó szerint haló poraiból feltámadjon a kastély és minden ami hozzá tartozott és szebben ragyogjon mint a legszebb éveiben! Talán a történelemnek ilyen formán azért lehetne egy óriási fityiszt mutatni. Persze ehhez mesés vagyonok kellenének... Az egészben tényleg az a szívfacsaró, hogy Magyarország teljes területe telis tele van ilyen és ehhez hasonló mementókkal. Mennyi mindent kellene itt még elmondani a jövendőnek intelem gyanánt....

  • @videoman550318

    @videoman550318

    2 жыл бұрын

    Nagyon szépen köszönöm, hogy gondolatait megosztotta!

  • @zalansteyer7272

    @zalansteyer7272

    Жыл бұрын

    Szívemből beszélt.

  • @juz3r1

    @juz3r1

    Жыл бұрын

    @@zalansteyer7272 Így több hónapos késéssel azért leírhatjuk, hogy valami azért már mocorog... :) Azt tudni kell, hogy a "legmagyarabb" ága a Habsburg-Lotharingiai uralkodóháznak (amely a Capetingek után a második legnagyobb uralkodóház a világon) a leszármazottjai legtöbben úgy gondolták, hogy Magyarországon akarják leélni az életüket és nem Ausztriában! Kb. úgy beszélnek magyarul, mint mi, pedig az idősebb generáció Németországban, Spanyolországban vagy Portugáliában nőtt fel. De a lényeg, hogy a budavári palota és a hozzá bizonyos kormányzati szerepekben kapcsolódó épületeket teljesen egészében felújítják vagy felépítik (amik elpusztultak a II. VH-ban) a Nemzeti Hauszmann Program keretében. Már teljesen szerkezet kész a József főhercegi palota, ahol pár hónapja járt is Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg (youtube-on megnézhető). Az ő fia, Eduárd a Szentszéki magyar nagykövet Vatikánban. A jelenlegi fő ágból ugye Habsburg-Lotharingiai György főherceg és felesége (aki ugyancsak nem egy senki, hanem a most megkoronázott angol király, III. Károly "igazi" családja a német Oldenburg dinasztia hercegnője, Eilika)! Ők ketten már 20 éve úgy gondolták, hogy Magyarország az otthonuk és Sóskútra költöztek. Itt született meg a két lányuk, Zsófia Mária főhercegnő és Ildikó Mária főhercegnő és az öccsük Károly Konstantin főherceg. Itt jártak/járnak iskolába (a két lány most Spanyolországban jár egyetemre). Anyanyelvük a magyar és a német és a barátaik is mind magyarok. A most 18 éves Károly élsportoló az édesanyja által vezetett lovastorna klubban, ahol persze ő viszi a magyar zászlót. Múltkor megkérdezték a két lányt, ha Magyarország valamilyen sportban Ausztria ellen versenyez kinek drukkolnak? Azonnal rávágták, hogy a hazájuknak, Magyarországnak. Régen biztosan volt több hülye az uralkodóházban, de azért az utolsó király, IV. Károlyt valamiért mégiscsak boldoggá avatták. A kapcsolatrendszerük meg most még nagyobb! Ezek a Habsburgok már Magyarország részei és barátai.

  • @karolyhegedus9848

    @karolyhegedus9848

    6 ай бұрын

    Orbán bandája csinálta. A nádor letelepített a kastély köré vándorcigányokat, ősszel, hogy ne fagyjanak meg és szótárt, cigány szótárt akart írni. Meghálálták. Igaz sok év múlva de csontig kifosztották, lelopták az egészet. Bocs, a portál megmaradt. Nem volt háborús sérülés, ahogy Gödöllönek sem. Ott ezek szerint nem éltek orbánok. A köveiből épült Alcsút és Felcsút.. Ne csodálkozz, ami nincs azokat mi.... Szóval, egyszóval, ezt a csodálatos ép palotát a helybeli cigányok ellopták, elrabolták. .