A KORONA ÚTJA - FILM EGY HATALMAS FEJEDELEM MESÉS KINCSEIRŐL

„Hitünknek, lelkiismeretünknek és régi törvényeinknek szabadságát minden aranynál feljebb becsüljük.” Bocskai István
Bocskai személye, tettei napjainkban is követendő példák a számunkra. Erre hívja fel a figyelmet a hajdúszoboszlói Bocskai István Múzeum, amely több mint 60 éve ápolja a fejedelem emlékét. Bocskai kultuszát 2021-ben egy jelentős fejlesztéssel erősítette meg az intézmény. Új múzeumépületet emelt Bocskai tiszteletére, s ebben a Fejedelmi Kincstárban helyezte el, s mutatja be Bocskai koronájának és jogarának a nemes műtárgymásolatait.
A múzeum célja az, hogy e fejedelmi kincseken keresztül minél többekkel ismertesse meg Bocskai István erdélyi fejedelem példamutató személyiségét, ezért egy történelmi hitelességű dokumentumfilmet is készítetett Bocskairól. A film a korona és jogar történetén keresztül látványosan mutatja be a nagy erdélyi fejedelem, a „hajdúk Édesatyjának” történetét, rávilágít történelmi szerepére, nemzetközi jelentőségére. A nagy erdélyi fejedelem nemcsak lezárt egy 15 évig tartó háborút, de visszaállította Erdély függetlenségét, a magyar nemesség szuverenitását, és a vallási szabadságjogokat. Ahogy a korabeli történetíró fogalmazott: „A jámbor és Istenfélő fejedelem azon igyekezett, hogy minden oldalról békét és nyugalmat biztosítson a megszomorodott Magyarországnak és Erdélynek.”
A Bocskai-korona fontos relikviája Hajdú-Bihar megyének, mert ami a székelyeknek a rovásírás, a jászoknak a Lehel kürtje, az a hajdúknak Bocskai koronája: a történelmi eredet egy megmaradt darabja, amit akkor tudunk a leginkább megőrizni, ha nem feledjük viselője erényeit!

Пікірлер: 4

  • @louisvalois3863
    @louisvalois38635 ай бұрын

    Nagyon érdekes volt!

  • @fulesmackofule
    @fulesmackofule5 ай бұрын

    Köszönöm a videót! Sokat tanultam belőle.

  • @user-yy4sv5gc9g
    @user-yy4sv5gc9g5 ай бұрын

    A videó tetszik, de jobban meg kellene válogatni a mellékelt képeket mert ez így kicsit népbutítás. Mi köze Bocskainak a pápai vallon zsoldosok karóba huzásához? Semmi, a császár végeztette ki őket mert át akarták játszani a várat a töröknek. A párizsi Szent Bertalan éji vérengzés képei szintén nem ide valók. Kár elrontani ilyenekkel az egyébként jó videót.

  • @MuzeumBocskai

    @MuzeumBocskai

    5 ай бұрын

    Kedves @user-yy4sv5gc9g ! Ön az első a film eddigi több tízezer nézőjéből, aki e két kép eredeti témáját beazonosította, amihez ezúton is gratulálok. (Azért írom, hogy több tízezer, mert a FB-on is megosztottuk, a múzeumunkban is folyamatosan megy és számos közönségtalálkozós vetítést rendeztünk az elmúlt hónapokban.) Valóban vannak illusztráló jellegű (!) képek a filmben, de ezeket tudatosan használtuk. Ön történészként, vagy a történelmet kiválóan ismerő emberként bizonyosan tudja, hogy a korszak eseményábrázolása meglehetősen szegényes. Basta erdélyi "rémuralmáról" például nem maradt fenn vizuális anyag, de mivel filmünkben ez egy fontos epizód, így kénytelenek voltunk, egy - az időben közeli (1572-es) - hasonló esemény (Szt.B.éj) képi felidézésével szemléltetni (!), hogy milyen is lehetett, amikor a vallon zsoldosok erdélyi városokat sarcoltak. Stb-stb. Ezzel nem a "népbutítás" volt a célunk, amit elég erősnek is érzek ahhoz kéest, hogy a felhasznált képek igényes kiválogatására nagyon sok időt szenteltünk, s kb. csupán 3%-ban használtunk fel - még egyszer hangsúlyozom - illusztráló jellegű ábrázolásokat. Ugyanakkor örülök, hogy Önnek is tetszik a videó. Nagyon kevés pénzből és sok lelkes ember baráti munkájával készült. Dr. Bihari-Horváth László