A kompakt kazetta története (2. rész) - Hogyan válasszunk decket, némi tudomány és karbantartás

Ғылым және технология

Ebben epizódban folytatjuk a kompakt kazetta és a rá épülő technológák bemuatatását. Megnézzük, hogy melyek azok a minimális kritériumok, amelyek ahhoz szükségesek, hogy igazán jó felvételeket készíthessünk. Arról is beszélünk majd, hogy milyen alap karbantartásokat érdemes elvégezni a magnódeckünkön, vagy walkman-ünkön, ahhoz hogy a maximális teljesítményt hozzuk ki belőlük. Alkohollal öblögetünk és lemágnesezünk... Van a felvételen egy "easter egg" is. Kiváncsi vagyok, hogy rájöttök-e mi a furcsaság... Írjátok le a kommentbe... :)
Bemutatásra kerülő eszközök:
Sony TC-K770ES magnódeck
Elektromos magnófej lemágnesező
Fültisztító pálckikák :)
Alkohol (külsőleg) :)
Hangfileok a hangminőség teszteléséhez:
DSD64 forrás - 16bit 44.1kHz-re konvertálva TASCAM HI-RES Editorral:
drive.google.com/file/d/1Mv3E...
DSD64 forrás - Topping D10 DAC - Sony TC-K770ES + Sony Metal XR kazetta
drive.google.com/file/d/1mk19...
Mondjuk ennek a fenti összehasonlításnak semmi értleme nincsen. Több sebből is vérzik a dolog. Először is a felvételt anno a Topping D10 DAC-al készítettem, amitől pont azért váltam meg, mert DSD lejátszáskor nagyon "szégyenlősen" adja vissza a magas tartományt, és ez hallható is a felvételen. Szóval amikor azt halljátok, hogy az "eredetihez" képest a kazettán a magas tartomány egy kicsit visszafogottabb, az nem a kazetta miatt van hanem a DAC miatt, amit a felvételhez használtam. Az viszont nagyon jól hallható, hogy a többi részlet és a dinamika az teljesen rendben van a "CD-hez" képest.
Én ezt a magnófej lemágnesezőt használom:
www.ebay.com/itm/Tape-Deck-Re...
Ha szeretnétek a jövőben még érdekesebb videókat látni tőlem, akkor kérlek támogassátok a csatornámat a Patreonon. Egy ilyen videó elkészítése sok idő, és sajnos az idő pénz... Az érdekesebb vintage hifi darabok beszerzése ahhoz, hogy bemutassam azt nektek, nos az is...
/ retrotechhungary
Discord:
/ discord
Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
avx.hu/forum/
/ retrotechhungary

Пікірлер: 95

  • @endrepinter357
    @endrepinter3573 жыл бұрын

    Nagyon tetszett a videó! Végre valaki érthetően magyaráz! Dolby-t sohasem használok, megöli a magashangot.

  • @didyman79

    @didyman79

    3 жыл бұрын

    Mégsem volt elég érthető akkor a magyarázat. :) A Dolby nem öli meg a magas hangokat, ha a magnó állapota és beállítása jó, illetve a szalaghoz megfelelő. A Dolby jó működésének ezek alapfeltételei.

  • 3 жыл бұрын

    Köszi ezt a videót is! Nagyon igényesen és érthetően lett elmondva a felvétel előtti kalibrálás, mi az a BIAS, miért kell, stb. Külföldi videókban sokkal pongyolábban szoktak fogalmazni, ez pont eléggé volt technikai. :) Kíváncsi leszek a walkmanos részre. :)

  • @zoltantakacs6144
    @zoltantakacs61443 жыл бұрын

    Gratula a szuper videókért, érthetők és lényegretörők, és nagyon összeszedettek. Húsz évig hanyagoltam a Sony tck 311-et, de tavaly kicseréltem a szijakat, görgőket, és azóta rendszeresen halgatom, és imádom a hangját. Most a lemezjátszó következik...

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Most jön a lemezjátszó? Nem tudod mibe kevered bele magad... :)

  • @pakozdiattila
    @pakozdiattila3 жыл бұрын

    A videó tényleg nagyon informatív és jó ... sok olyan dolgot megértettem ami anno tök homály volt nekem. Annak ellenére, hogy ifjú gyerekként rengeteget hallgattam kazettás magnót... és jónak találtam... sőt bulikat is tartottunk anno deck-ekkel, ma már biztosan nem vennék csak ezért a "retro" érzésért egy ilyen eszközt sem... hangreprodukcióban messze elmarad a digitális formátumoktól... másrészről időigényes és költséges a karbantartása. Ugyanígy vagyok a vinyl lemezekkel is... értem én, hogy nagyon jó emlékek kötődnek hozzá, de az is macera és karbantartás igényes... arról már nem is beszélve, hogy egy-egy normálisabb lemezjátszó jó ha egy százasból megvehető.

  • 4 жыл бұрын

    Gratulálok a nagyon szépen összeszedett és kidolgozott videóhoz! Kedvenc témám, hobbim és eredeti szakmám a híradástechnika az elektroakusztikában a mágneses hanghordozók és a hozzájuk kapcsolódó magnetofonok. Végre egy olyan videó, ami szakmai síkon is megállja a helyét! Így tovább!

  • @HollosySzabi

    @HollosySzabi

    2 жыл бұрын

    De szép is volt, amikor ezek az eszközök voltak a zene tárolés alapértelmezett dolgai. Ez az mp3 világ teljesen tönkretette ezt a hobbyt, vagyis inkább megszűntette.

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    @@HollosySzabi épp ezen gondolkodtam tegnap, szerintem az egész hifit hazavágta a bobil. Vicc, hogy mindenre mobilt kapcsolnak és azt hallgatják, szörnyű. Egy jó van benne, hogy sorra ettem a Queen meg a KISS CD ket fillérekért mostanában, mert ugye már az is elavult

  • @zsoltkoncz2158
    @zsoltkoncz215810 ай бұрын

    Tényleg jól szól mind két zene! Köszi. :)

  • @laszloenzsol466
    @laszloenzsol4662 жыл бұрын

    Köszi a videót. Egy csomó gondot szabadítottál rám. Most előveszem a Sony TCK45, amit 25 éve eltettem. Volt hozzá egy Dual tornyom két 120W gyári hangfal és megtoldottam két Vidi 120w fallal. Sajna ezeket elajándékoztam és csak a Sony maradt meg. Feladat. Gumi alkatrészek kicserélése, egy jó erősítő és két jó fal beszerzése. Kazettából több, mint 200 van Agfa és egy rakat TDK SA90. Nos nem fogok unatkozni.

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Jó mulatást! :)

  • @user-mv2uf4kr1b
    @user-mv2uf4kr1b9 ай бұрын

    Üdv nagyon jó csatorna nagyon sokat lehet tanulni belőle amit elmondasz

  • @mikldesign1
    @mikldesign12 жыл бұрын

    Nagyon kassz az ismeretterjesztő videód, nagyon várom mindig a folytatást. Nekem van egy hiányérzetem viszont. Szépen végig vetted azookat a forrásokat, amikből zenét tudunk kifacsarni. Egy kivételével, ami az én kedvencem. Ez pedig a VHS HI FI videorecorder. Naturban, csak zent felvéve, és visszahallgatva, nekem az a meglátásom, hogy az analóg hangforrások között messze a legjobb hangú készülék, és még napjainkban is beszerezhetőek. Szerintem veri a legtöbb orsós magnót hangminőség szempontjából, és LP üzemmódban 8 órányi műsort lehet rá rögziteni, és még ilyenkor is hang szempontjából vetekszik a CD vel. Tervezed ennek a médiumnak a történeti bemutatását?

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello, Otto. Pont nemrég dolgozta fel ezt valaki, úgyhogy nekem már nem kell :) kzread.info/dash/bejne/fox8p9CaeanIddI.html

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    kell hogy verje mert nyolcszor akkora a szalagsebesség. Nekem is voltak hifi videon felvételek innen onnan

  • @attilapataki8030
    @attilapataki80303 жыл бұрын

    Életveszélyesek ezek a régi deck-ek! Csak nehogy én is vegyek egyet magamnak. 😍

  • @PaulusdeKenezy

    @PaulusdeKenezy

    2 жыл бұрын

    Sajnos ma már nem gyártják és én 20-30 éves, pláne régebbi cuccot biztos nem vennék.

  • @rakosipeter7446

    @rakosipeter7446

    2 жыл бұрын

    @@PaulusdeKenezy Pedig nyugodtan vehetsz. A jó állapotú Pioneer vagy Sony magnó még hosszú évekig ki fog szolgálni, meglehetősen jó minőségen. Ezeknek az ára sem csillagászati. Azaz némi türelemmel kaphatsz megfelelőt.

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    @@PaulusdeKenezy :D

  • @hoestermeloe

    @hoestermeloe

    7 ай бұрын

    @@PaulusdeKenezy A félelem alaptalan...1971-es Grundig (fekvő formátumú) music centerem (lemezjátszó, kazettás magnó, világvevő rádió) kifogsástalanul működik...és nem vettem, hanem kidobásnál elkértem.🎃

  • @laszloenzsol466
    @laszloenzsol4668 ай бұрын

    Érdekes így egy év elteltével. Már egy dupla Sony tornyom lett Az ezüst és a fekete korszakból. (persze még a régi is megvan) Hozzá 4 pár hangfalam hisz mind kettő erősító 4 hangfalas. A hangzás baromi jó. Még a lemez sercegést is úgy hallom, mintha a torony tetején levő lemezjátszó szólna. Persze megvan a digitális eszközön való zenehallgatás előnye, de szerintem teltebb hangzást ad a torony. Köszi az előmágnesezéssel kapcsolatos infókat is, mert úgy magnóztam, hogy ilyen apró részleteket nem tudtam.

  • @sajatApamVagyok
    @sajatApamVagyok Жыл бұрын

    Technics RS-BX 601 🙃💪🏻 A minap vettem fel vele vinylről egy 60 perces chromos kazit. Ortofon Club MK2, Sl 1210 mk7r... Hs8 🔊... Megmondom...kellemesen szól.

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    szépen szólnak. Nekem sajnos tönkrement a Technics és baromira nem volt kedvem vele vacakolni (nem a legdrágább modell) most van egy AKAI CSF 12 ilyenem volt németből anno 82-ben :) szép emlék, és még ez is nagyon szépen szól. Nem voltak ezek rosszak jó kazival

  • @Wolf7188Diamond
    @Wolf7188Diamond7 ай бұрын

    Nagyon összeszedett ismertető a hifi magnózás alapjairól. A készülékválasztás is megfelelő, jól lehet szemléltetni vele az elmondottakat. Mondjuk a videó végén a Sony minidisc metál kazettával mondat nekem nem áll össze 🙂Néhány minőségi Yamaha deckem van, egy Onkyo TA-6711, és egy JVC TD-V541. Ezeknél elég jó a dolby szolgáltatás is. Többek közt volt egy AZ-7 magnóm is, na azon használhatatlan volt a C pedig újszerű volt. Szerintem a zajcsökkentő áramkör kialakítása, a felhasznált alkatrészek minősége ami számít általában.

  • @cseresznyessandor237
    @cseresznyessandor2373 жыл бұрын

    nagyon jó minden részletre kiterjedő

  • @zsoltszilagyi4048
    @zsoltszilagyi40482 жыл бұрын

    Nagyon jó rész, midíg tanul az ember.

  • @forrest1bp
    @forrest1bp3 жыл бұрын

    Köszönöm! Nagyon jó mind a 2 rész! Bár sajnálom, hogy a Pioneer deckek nem kerültek megemlítésre. Nekem van több is... CT-S710, CT-S910, CT-91a. Nálam bizonyított mindegyik. Üdv!

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Sok deck nem kerul megemlitesre, sajnos az ido szuke miatt, de valoban vannak jo Pioneer deckek.

  • @forrest1bp

    @forrest1bp

    3 жыл бұрын

    @@RTH Rendben. Köszi a választ!

  • @csszabi8779
    @csszabi87793 жыл бұрын

    Ehhez még ért valaki? Én 2 éve elővettem az 1993-ban vásárolt Sony deckem, amit vagy 20 évig nem használtam. Nem működött, sejtettem hogy szíjat kell benne cserélnem. Győrben nem találtam szakit, aki foglalkozott volna vele. Végül Szlovákiából tudtam beszerezni a megfelelő szíjat és saját kezűleg álltam neki a cserének. Végül összehoztam, működik. (Fiamnak akartam megmutatni, hogy ilyet is lásson) :)

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    én értek és sokat javitottam régen de Angliában vagyok

  • @perxmz6594
    @perxmz65943 жыл бұрын

    Ez egy jó összefoglaló volt köszi. Ezek a letűnt kor emlékei sok fejfájást tudnak okozni. Nemrég egy Akai GX-R99-el küzdöttem. De a Pioneer ct-f1250 és a Phase Linear 7000 (alias CT-A1) is mind idler cserések lettek mára. Szóval, ha nincsenek intenzíven használva, ezek a gumialkatrészek még a egy gyűjteményben is hamar elfáradnak. Bonyolultabb szerkezetet nemigen tudok elképzelni, mint ezek, de a gx-r99 különösen szivattyú, pedig már párszor javítottam ilyet. Ma már nem állnak rendelkezésre sem a megfelelő gyári ékszíjak sem a pontos beállítás szerszámai, műszerei, mindent újra ki kell találni vagy helyettesíteni kell. Itt pl. a csévélőmotorhoz megfelelő ékszíj megtalálása volt problémás. Amit korábban beletettem mérethelyes noname szíj 5-6 évet ha bírt. Persze ritkán használtam, de be volt üzemelve végig a torony része volt, nem padláson vagy dobozban pihent. A fejforgatást is ez az ékszíj végzi, így ha már nem viszi át a nyomatékot a fej általában az egyik irányba először nehezen aztán egyáltalán nem fordul. Most sokkal erősebb szíjat tettem bele. 5 motor 4 ékszj cseréje minimum pilótavizsgás mutatvány. Szóval én a magam részéről csúcs 3 fejes deck-et csak olyannak ajánlok, aki meg is tudja magának javítani, ha karbantartást (pl. szíjcserét, beállítást) igényel és el tudja fogadni, hogy ezekhez alkatrész már nuku így ha pl. egy cél IC megdöglik, akkor általában már csak donor lehet belőle. De azért lenyűgöző is, hogy egy ilyen alkatrésztemető karbantatva és kb. beállítva is mire képes még 40 év után is. CT-A1 volt talán a világon első BLE automatikus szalagkalibrációval 1979-ben. GX-R99 meg 5 fejjel oda-vissza vesz fel és kb- 3-4 másodperc alatt automatikusan beállítja magát az adott szalaghoz (1983). Szóval ezek a Naka, Pio, Akai csúcs csodák csak a hardcore igazán elkötelezett felhasználóknak valók, mert már nincs aki értene hozzá, nincs alkatrész. (Igazából itthon talán soha nem is volt). Másik kedvencem a cd lejátszóhoz hasonló elven hasonló elven működő lemezjátszók pl. PL-88FS, ami rendbetéve kényelmes és a gyári mc hangszedővel igen jól szól, de ember legyen a talpán, aki megjavítja kb. az ellenségemnek sem kívánom bonyolultsággal, de karbantartva ez is 40 év után is működik akár napi szinten. Sőt igazából ez is azt nem szereti, mint a csúcs deck-ek, ha nincs használva.

  • @fpepefpepe3167
    @fpepefpepe31673 жыл бұрын

    Nagyon hasznos, informatív videokat csinálsz, csak így tovább. Nekem van egy Akai GX-F25 deckem, alapvetően jól működik, de ráférne némi törődés. Tudsz ajánlani ilyesmivel foglalkozó szakembert Fejér megyében, esetleg BP.-en? Köszi!

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Sajnos nem ismerek ilyen szakembert.

  • @zagyit
    @zagyit3 жыл бұрын

    Nos, 1989-ben jó volt az Aiwa F220-as deck is (akkoriban ár/érték bajnoknak hívták), ez volt az első deckem. Jelenleg egy Technics RS-BX747-es boldog tulaja vagyok.

  • @imrecsendes7467

    @imrecsendes7467

    Жыл бұрын

    Mennyi közös vonás... Én az első deckemet 87-ben vettem AKAI HX-A3, majd 88 tavaszán Bécsben egy Yamaha, majd 89 ben jött a nagyágyú az AIWA AD-F990, / 84-ben láttam előszőr Baján egy lemezboltban egy 770-és 990-es is volt akkor a boltos nőnek / 91-92-ben pedig az akkori Tehnics csúcsmodelje az RSB-965 Annó szinte ipari mennyiségben másoltam az űj discó zenéket.. 5-6 éve adtam el a kazi gyűjteményemet.. 530db volt, akkor áltam át cd-re. Az első cd írot még talán 116.000 ft ért vettem..

  • @gregor_man
    @gregor_man2 жыл бұрын

    Jó ez a sorozat. Most hallottam hozzáértőtől életemben először azt, hogy a Dolby jó, de inkább nem érdemes használni. Én sem használtam soha, mert inkább megszoktam a halk, "otthonos" sziszegést, mint hogy szándékosan levegyek a magas tartományból. A CD megváltásnak tűnt... Mert az is. :-) Igaz, hogy felvenni rá csak bonyolult módon lehet, de annyiszor másolom vagy akár vágom, szerkesztem, ahányszor csak akarom, bármilyen minőségromlás nélkül. Nekem megváltásnak elég ennyi. Ennek ellenére még vannak kazettáim, és megvan a jó öreg TC-FX150 Sony deckem, működik. Apám elektromechanikus vezérlésű félprofi Sonyja már kukázva lett, nem bírta az évtizedeket.

  • @jsbach1955elp
    @jsbach1955elp Жыл бұрын

    Nagyon hasznos, alapos előadás. Semmilyen zene sem kell, diffúzzá teszi az információ átadását. (monoton is!)

  • @attilacsaszar1216
    @attilacsaszar12163 жыл бұрын

    Szia! Felső kategóriába, még betenném a Revox B-215-öst is.

  • @svik8129
    @svik81292 жыл бұрын

    Üdv!A motorsebessèg beállításáról kèrhetnènk információt? Köszönjük!

  • @MrTauron77
    @MrTauron773 жыл бұрын

    Két magnódeck-em is van, az egyik a Technics RS-B505 és a Sharp RT-10-es. A Technics a 6 év alatt, amióta nálam van, csak egyszer igényelt egy nyomógörgő cserét, míg a Sharp esetében egy áttétel görgő hiánya a probléma amihez nem találok alkatrészt.

  • @mihalybarany8498
    @mihalybarany84982 жыл бұрын

    Üdv! Nem olyan régen akadtam a csatornára de imádom. Kérdés. Onkyo integra ta 2850 es deckről esetleg ha valakinek van véleménye, tapasztalata megosztaná velem? Köszönöm.

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello, Misi. Sajnos még nem találkoztam vele...

  • @kalmanh.5610
    @kalmanh.56103 жыл бұрын

    Valaha választhattam az AIWA R450-es és az ETZ125 között vagy-vagy, kb ugyanannyi volt az ára. AiwaR450 lett, megvan a mai napig, de 20 éve nem volt bekapcsolva, na kipróbálom majd.

  • @csabakereszturi945
    @csabakereszturi9454 жыл бұрын

    Profin elmagyarázva! Hetek óta keresek egy értelmes magyarázatot mindenféle nyelveken a beépített kalibrációval kapcsolatban, de csak nagyon gyengékbe ütköztem még a tapeheads.net-en is. Szépek ezek az ES Sony-k, de egy hasonló vagy éppen valamivel olcsóbb Nakamichi hangzásban a földbe döngöli őket. Vigyázat ellenben a Dragonnal vagy ZX-9-cel vagy CR-7-tel mert ha javítani kell akkor annak annyi. Érdekes lett volna most megvenni egy szuper tiszta KA3ES-t de mode-szíj cserére van szüksége, ahhoz meg szét kell szedni az egészet. Bravó Sony! Marad a BX-300 mint felvevő és néhány más mint lejátszó ha kímélni akarom.

  • @RTH

    @RTH

    4 жыл бұрын

    Örülök, hogy tetszett a video. Azért kezdtem bele ebbe az egészbe, mert bár idegen nyelven sok ilyen video van a KZread-on, magyarul nem igazán dolgozta fel ezeket a témákat senki. Igaz hálátlan dolog, mert nagyon réteg igényről beszélünk. Ne értsd félre nagyon jó deckek a Nakamichi-k, nekem is volt egy BX-125-ösöm, ami nagyon jó kis lejátszó volt, ha nem is hibátlan, de sajnos azt gondolom, hogy a Nakamichiknél a legendát is meg kell fizetni és az áruk nem mindig van egyenes arányosságban a tudásukkal és a minőségükkel. Ez valami olyasmi, mint az Apple a mobiltelefonok világában. Ki kell fizetni a nevet, nagyon jó minőségű a termék, ami jól tartja az árát, de borzalmas az ár/érték arány. Pontosan ugyanannyi karbantartást igényelnek, mint más deckek, csak talán egy fokkal nehezebb hozzájuk jó minőségű alkatrészeket szerezni, mint mondjuk egy Sony-hoz. Gyári specifikációval rendelkező szíjat, pl. a tapeheads.net-en árul valaki, akit nagyon nem ajánlok, mert aranyárban adja a szíjat és az enyém soha sem érkezett meg. Persze ott mindenki esküszik a minőségére, csak hát senki nem látott még ilyen szíjat. Ellenben a szlovák srác, akit a videómban is említettem, kifejezetten jó minőségű szíjakat árul a Sony-khoz és megemészthető áron. Ha legközelebb a közelébe kerülsz egy KA3ES-nek, akkor egy cserés szíj ne legyen akadály. Az említett kassai szlovák testvérünk postaköltséggel együtt adja 1800 forintért az új mode szíjat hozzá. Ha meg te ki tudod cserélni, akkor ennyiből meg is oldottad a problémát, de ha van egy jó szerelőd (márpedig az a Nakához is kelleni fog előbb-utóbb), akkor biztos értelmes áron helyre tudja pofozni. A BX 300-ason lehet BIAS-t állítani, ami jó de nincs hozzá kalibrációs funkció, így csak fülre tudod állítani. Egy olyan Naka, amelyiken tudsz ilyet is csinálni, meg értelmetlenül drága. A Sony ES valahol a kettő között van mind tudásban, mind hangminőségben. Persze nem mindegyik ES jó. Meg ugye eleve ott vannak a lassan elfáradó alkatrészek is. Bár azt mondják, hogy ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani, de azért ezek a 20-30 éves csodák, lassan megérettek az alkatrészcserékre, pl. a kondenzátorok cseréjére, amihez már jó szakember kell műszerekkel. Na ez az amit egyre nehezebb lesz találni.

  • @csabakereszturi945

    @csabakereszturi945

    4 жыл бұрын

    A BX-300-ast eladtam és beszereztem a Sony KA3ES-t. Annyi az egész, hogy szíjat vagy szíjakat kell cserélni, nem húz semmilyen irányban. A kicsi szíj lehet, hogy még jó, mert az ajtó működik. A csörlő szíj az semmi esetre sem, de ha már teljesen szét kell szedni akkor azt is kicserélem. Megrendeltem őket a szlovák gyerektől, majd valamikor ideérnek. Van egy elég jó videó ennek a deck-nek a szétszedéséről. Ha nem lett volna, bele se vágnék.

  • @RTH

    @RTH

    4 жыл бұрын

    A TC-KA3ES egy igazán szép cucc. 3 motor, Dolby HX Pro, Dolby B,C,S és szalagkalibrácó. Mindent tud, amivel igazán jó felvételek készíthetők. Azért lehet, hogy érdemes keresni valakit, aki teljesen rendbe teszi a mechanikát, ha szükséges. A tuti az lenne, ha darabokra szednétek, ultrahangos mosóban átmosnátok és a gyári specifikációnak megfelelően ellátnátok kenőanyaggal. Ez a deck is 25 éves minimum, szóval valószínűleg megkívánja. Érdemes a fejet is beállítani és a többi elektronikus kalibrációt is elvégezni (jelszintek, BIAS, Dolby áramkörök), a kondikat átnézni, hogy megvan-e az eredeti értékük, stb. Szóval lehet sokmindent csinálni vele a szíjcserén túl, de ha azt meg tudod egyedül oldani, akkor egy általános állapotfelvételnek jó lesz. Esetleg amit még tudsz házilag tesztelni az az, hogy a wow and flutter érték mennyire van közel a gyárihoz. Ehhez tudsz lőni kalibrációs kazettát az eBayről és egy egyszerű programmal a decket számítógépre kötve ellenőrizni tudod, a szalagsebességet és a wow and flutter értéket. Ha ezek nagyon messze vannak a gyári értékektől akkor lehet, hogy nem elég egy egyszerű szíjcsere, hanem meg kell pucolni és újrakenni a mechanikát, vagy a görgőket is cserélni.

  • @csabakereszturi945

    @csabakereszturi945

    4 жыл бұрын

    Itt Kanadában ha valamit szervizelni akarsz, akár aktuális terméket ha éppen már nincs garanciában, egyszerű de annál fontosabb anyagi számítgatásokat kell végezz. Hogy vagy kidobod az elromlott cuccot, és veszel helyette másikat, lehetőleg meghosszabbított garanciával vagy méregdrágán megjavíttatod és jobb esetben kapsz rá 90 nap garanciát (mert az kevesebb mint 3 hónap). Egy ilyen TC-KA3ES-sel még hatványozottabban ez a helyzet. Őszintén, a kazettás deck-ek egykori technikusai már nyugdíjasok. Tucatnál kevesebb jó nevű szervíz van egész Észak-Amerikában, hogy mennyiért dolgoznak nincs mit részletezni. Plussz postaköltség oda/vissza. Esetleg lennének környékbeli relatív névtelenek is, szintén drágán, ezeknek a kezébe ellenben nem adnám. Igen, nem bízok meg bennük. Már önmagában véve sem volt olcsó, 800 CAD (de ebben benne 30 type II és 10 type IV TDK felbontatlan). Habár az ebay-en ennek a többszörösét is szeretnék megkapni érte egyes eladók. Közben eladtam 500 CAD-ért egy BX-300-ast, jól működött de kicsit unalmas volt. Ez az egész kazettás dolog csak egy komoly hobbi, túl komolyan azért nem venném, habár összegyült már vagy 8-9 különféle egység, valami miatt lenyűgözőek. Szóval, ez a történet, majd szétszedem és kicserélem a szíjakat, esetleg jó lenne majd megzsírozni ott ahol kell, ha találok vele kapcsolatban információt.

  • @RTH

    @RTH

    4 жыл бұрын

    Na igen, de Észak Amerikában legalább találsz rá embert, ha nagyon muszáj. Itt nagyon nem ismerek senkit, így amit tudok magam csinálok meg. A hifiengine-n talán találsz hozzá szervízleírást, bár nem biztos, hogy az részletezni fogja a kenési pontokat. Gondolom régebben is már ha egy mechanika elszólta magát, simán csak cserélték az egészet, nem álltak neki tisztogatni, mert kenőanyagozni, meg fogaskerekeket csereberélni.

  • @benceandrascseke9813
    @benceandrascseke98133 жыл бұрын

    Gimis osztálytársam mesélte a 20 éves érettségi találkozón, hogy az általam Ló-ről felvett (Lenco lemezjátszó, Dyras deck) Slayer Decade of Agresiont szívesebben hallgatta a kaziról, mint CD-ről. Pedig a legvadabb képzett audiobuzi a srác

  • @sdsd88
    @sdsd883 жыл бұрын

    Kedves Balázs! Szeretném kérdezni, hogy hol tudnék beszerezni emberi áron új, üres kazettákat? Köszönöm szépen válaszodat! :)

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Hello. Lemezkuckoban vettem legutobb uj urres kazikat.

  • @sdsd88

    @sdsd88

    3 жыл бұрын

    @@RTH Köszönöm szépen :)

  • @Krisztian201177
    @Krisztian2011773 жыл бұрын

    A 22.percben elhangzott, hogy frankón le lehet törölni a demagnetizáló készülék közelében elhelyezett kazetták felvételeit. Ugyanilyen készülékkel demagnetizáltam tegnap a Videoton magnóm fejeit. A művelet végzésétől 35 centiméterre néhány kazettát találtam. Ki is vettem a leggyengébbet, ami egy 40 éves Polimer Super Chrome kazetta volt: betettem a magnóba és azt tapasztaltam, hogy a felvétel megmaradt és még csak minőségromlást sem tapasztaltam.

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Hello. Ez nagyban fugg a demagnetizalo erejen. Minden a gauss-okon, a letrejovo magneses ter erossegen mulik. Azert fo az elovigyazatossag. A tobbi rajtad mulik...

  • @karolyhorvath2951
    @karolyhorvath29512 жыл бұрын

    Sziasztok! Az MPX filter mit szűr? Mikor érdemes bekapcsolni? A Dolby B / C-vel tisztában vagyok, de az MPX filterrel nem. Deckem: Technics RS-B465 Köszönöm a választ előre is!

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello. Az MPX filter arra való, hogy ha FM rádióról veszel fel a deck-el, akkor a rádió 19kHz-es pilot jelét elnyomja, ami ellenkező esetben bezavarna a felvételbe... Csak akkor kell és érdemes használni, ha FM rádióról készítünk felvételt, minden más esetben nem kell bekapcsolni.

  • @karolyhorvath2951

    @karolyhorvath2951

    2 жыл бұрын

    @@RTH Nagyon szépen köszönöm a válaszodat! Így már minden tiszta.. :)

  • @rga7482

    @rga7482

    Жыл бұрын

    a Dolby müködését zavarná a pilot jel

  • @SigismundArt
    @SigismundArt3 жыл бұрын

    Ha én ezt tudtam volna!!!

  • @karolyhorvath2951
    @karolyhorvath29512 жыл бұрын

    Szia! Kérdéssel fordulnék hozzád. Azt mi okozhatta vajon, hogy egy csík jelent meg a magnószalagon? Azt még nem tudtam kideríteni, hogy a többszöri lejátszás vagy a felvétel okozta, de előtte teljesen ép volt az biztos. Ezt a csíkot melyik alkatrész húzhatta bele a szalagba szerinted?

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello. Sok oka lehet ennek, attól kezdve, hogy valami szorul a mechanikában, sérült/kopott görgő, sérült/kopott hangtengely, sérült/kopott fej, vagy egyszerűen maga a szalag öregedett el. Érdemes egy szakemberrel átnézetni azt a decket...

  • @karolyhorvath2951

    @karolyhorvath2951

    2 жыл бұрын

    @@RTH Köszönöm szépen a válaszodat! Igazából csak használt / régi szalagjaim vannak, ezekre készítek felvételeket. Nem vészesek ezek a csíkok egyébként, tulajdonképpen csak nagyon erős megvilágításnál vettem észre őket én is. Hangzásban pl nem érzékelek változást. Ugyanolyan jó minőségűek maradtak a felvételek. A fej, a görgő, és a hantengely, nagyon szép újszerű állapotban van például. A többibe nem látok bele, meg nem is értek hozzá. De tényleg az is lehet, hogy egész egyszerűen csak túl régiek / elhasználtak / nyúlottabbak a szalagjaim, és ezért már könnyebben "maródnak". Ha lehet így fogalmazni...:)

  • @jointatti
    @jointatti2 жыл бұрын

    Szia! Nagyon orulok,hogy megtalaltam ezt a videot.Nehany honapja vettem egy Yamaha KX-493 decket (nosztalgia,meg,hogy teljes legyen a hifi) A 80-90-es evekben nekem,csak radios magnom vot,utanna bejott a cd es nem foglalkoztam tovabb kazettaval.Itt emlitetted,hogy akar a cd minoseget is eleri a kazetta.En minden kazettanal valami hianyerzetem van.Az enek,nagyon termeszetes,nagyon minimalis az alapzaj,basszus van boven,de nem tudom,hogy ez igy kell szoljon,vagy valamivel baj van.Altalaba vinylt halgatok es ahoz van egy csoves (project tube box s2) eloerosito,es valoszinu hozzaszoktam a reszletes hangzashoz.A Pink Floyd Pulse koncert megvan vinylen,CD-n,kazettan es DVD-n minden esetbe a kazetta volt az,amiben hianyerzetem volt

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello. Ahhoz hogy igazán jó minőségű felvételeket tudjál készíteni, kell egy háromfejes deck, szalagkalibrációs funkcióval. A decknek jól karbantartottnak és jól beállítottnak kell lennie és mind a mechanikát, mind az elektronikát érdemes rendbe rakatni. Sajnos a 90-es évek vége felé már erősen kezdett romlani a deckek általános minősége, és a CD miatt már nem nagyon invesztáltak bele a gyártók és inkább csak meg akarták úszni a dolgot. Szóval a Yamahád nem biztos, hogy az az eszköz, amivel megfelelően tudod magadnak demózni azt, hogy milyen volt ez a technológia a csúcsformájában. Ellenben ha elviszed egy szakihoz, aki átnézi és hozzákalibráljátok egy normális szalaghoz (pl. TDK SA), akkor arra ezekkel is viszonylag jó felvételeket lehet azért csinálni. A műsoros kazikat hagyjuk, mert azok általában Type I-es szalagra készültek és nem mindig a legjobb minőségben.

  • @robertbalogh3663
    @robertbalogh366311 ай бұрын

    Eddig egy középkategóriás, 90-es évekbeli Grundig hifin hallgattam a zenét. Nemrég a veterán autómba tudtam venni egy eredeti Becker Európát, a kocsiban ahogy megszólal a hang... Döbbenetes, hogy szólnak ezek a 40 éves magnók. Pedig a Becker sose volt a csicsa, de a minőség nagyon ott volt. Sőt, mind a mai napig hozzák a szintet. :)

  • @gl328
    @gl328 Жыл бұрын

    Szia! Nosztalgia deck vásárlás előtt állok....Tisztító kazettát érdemes venni,használni hozzá?Hol lehet lemágnesezőt kapni? Köszi

  • @RTH

    @RTH

    Жыл бұрын

    Hello. Szerintem a tisztító kazit felejtsd el. Fültisztító pálcika és alkohol. A videóban minden szükséges infót megtalálsz.

  • @gl328

    @gl328

    Жыл бұрын

    @@RTH Rendben! Köszi!

  • @sandorpap2879
    @sandorpap28793 жыл бұрын

    én is így megértek sok mindent érthető magyarázat👂👂👂👂👂👀👀🤗🤗🤩😍🥰🤣🧠😀🍉👀🌹👄🍓🦜😃😄😁😆😅😂❤️🎸👍👁️

  • @gaborh65
    @gaborh652 жыл бұрын

    Szia Balázs,belevágok én is,kedvet kaptam ezektöl a videoktól.Sony tc-k590-et néztem.Erröl véleményed?

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Hello. Igazából ez a deck mindent tud, amit szerintem egy "jó" decknek minimálisan tudnia kell... A kérdés 30 évvel a gyártás után inkább az, hogy milyen állapotban van jelenleg és nem az, hogy új korában hol helyezkedett el a táplálékláncban... Szóval ahogy a használtautók esetében itt is állapotot kell venni.

  • @gaborh65

    @gaborh65

    2 жыл бұрын

    @@RTH Köszi a választ.Inkább egy Kenwood 5050-est választottam.Itt nincs finomhangolás,auto bias van,de jó felvételeket készit,persze ez relativ.A 80-90-es évekbe álmodni se mertem ilyennel. De lesz egy sony is😀

  • @karolyhorvath2951
    @karolyhorvath29512 жыл бұрын

    Szia! Szeretnék kérdezni... 3 fejes direkt hajtásos Technics decknél miért dolgozik az egyik motor folyamatosan bekapcsolás után? Tehát nincs elindítva a lejátszás, szimplán csak be van kapcsolva a készülék, és az egyik motor folyamatosan jár. A direkthajtás miatt van ennek valamilyen szerepe? Köszi a választ előre is!

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Néhány deck esetében a hangtengelyt forgató motor folyamatosan jár bekapcsolás után. Ha itt is ez a helyzet, akkor szerintem normális.

  • @karolyhorvath2951

    @karolyhorvath2951

    2 жыл бұрын

    @@RTH Igen azt gondoltam hogy ez így normális, szóval nem hibajelenség, de műszakilag ennek mi a jelentősége? Készenléti helyzetbe kapcsol tulajdonképpen a gép? Egy RS-BX626 egyébként.

  • @RTH

    @RTH

    2 жыл бұрын

    Nem tudom mi ennek az oka. Az én Sony-m is így működik. Eddig nem gondolkodtam az okán.

  • @bertramanderson8071

    @bertramanderson8071

    2 жыл бұрын

    @@karolyhorvath2951 : Azért van így, hogy lejátszás vagy éppen felvétel módba kapcsolva a capstan azonnal a megfelelő sebességgel tudjon forogni, megfelelő szalagsebességgel induljon, ne akkor kelljen felpörgetni a megfelelő sebességre. Ha felvételnél nem megfelelő sebességgel indulna, hanem nulláról kellene felpörgetni, akkor a felvett anyag eleje normál lejátszáskor gyorsabb tempóval és magasabb hangon szólalna meg (a lassabb felvétel miatt) és azután állna be normálra. Illetve vannak olyan magnók (egyszerűbb, régebbi típusok) amik szervósak, de nem dirket hajtásosak, hanem lendkerekesek, azok sokszor a lendkerék lendületét használják a fejmechanika megemelésére is. Ha forog a lendkerék akkor hamarabb lehet emelni a fejmechanikát is. Persze van olyan megoldás is, amikor ez külön motort kap, általában ezt jelzik is a készülékeken, ha erre plusz motor van.

  • @karolyhorvath2951

    @karolyhorvath2951

    2 жыл бұрын

    @@bertramanderson8071 Köszönöm szépen hogy ezt így elmagyaráztad, most már teljesen tiszta lett számomra, hogy miért is forog az a bizonyos hangtengely folyamatosan! :) Én is valami készenléti állapotra gondoltam egyébként, de így hogy ennyire részletesen leírtad, most így utólag belegondolva, abszolút világos és logikus is. Tehát egyből az optimális szalagsebességgel tud indítani a gép, nincs az első pár másodpercben nyávogás amíg felgyorsul. Tök világos. Köszönöm mégegyszer!! ;)

  • @balazspfaffenbuchler5985
    @balazspfaffenbuchler59853 жыл бұрын

    F&F fej kell ide és nem kell itt finomkodni! :P

  • @edithuszka3324
    @edithuszka3324 Жыл бұрын

    Már tíz éve KOMPJUTERRŐL játtszomle a zenét a da konverteremmbe, majd innen a harman cardon előerősítőbe, és innen a végerősítőbe, majd a B&W hangszórókba. Kinek kell ma már a magnó.?

  • @petrick4275
    @petrick42753 жыл бұрын

    A demagnetizálás elhanyagolásával mekkora torzulásra számíthatok? A torzulás folyamatosan nő, vagy egy idő után már nem torzul tovább?

  • @RTH

    @RTH

    3 жыл бұрын

    Folyamatosan nő, de gondolom egy ponton megáll, amikor mágnesesen telítődnek a fém alakatrészek. Nem vagyok benne biztos, mert nem vagyok fizikus. Az biztos, hogy nagyobb lesz a szalagzaj (sziszegés) és a torzítása a felvételnek, tehát nem érdemes elhanyagolni.

  • @petrick4275

    @petrick4275

    3 жыл бұрын

    @@RTH Értem, köszönöm!

  • @rga7482
    @rga7482 Жыл бұрын

    Magnó fejet lehet venni bármilyet ha nem speciális a magnó, illetve meg kell mérni az ellenállását mert többféle van. Megméred és pl 260 ohm akkor olyat keresel, mechanikai méretek jók, akkor jó lesz. Igy vettem két éve új fejet az AKAI deckembe Az anti magnetikről annyit, hogy nem hallod a különbséget, igy aztán ha ügyetlen vagy vagy pl demag kazettát használsz, lehet hogy nem le hanem jóóól felmágnesezed a fejet! Amit itt az Úr használ az jó, ilyesmi van nekem is, de a leirást követni kell, hogy hogy használd, különben ez is felmágnesez. Ja! Ennek azért akkora mágneses tere nincs, higy 2 méterről kelljen vele indulni! Elég az 30-40 centi is. És azért nem ilyen könnyű egy decket tönkretenni, nem tudom honnan vetted ezt. Ha a cuccot hozzányomod a fejhez AKKOR tönkremegy! Ezért van rajta az a piros műanyag festék vagy mi az, mert igy nem tud fémes kapcsolat lenni a fej és a demag vasmagja közt!

  • @vatmingmail1141
    @vatmingmail11412 жыл бұрын

    sony 990ES deckem volt. elötte nakamichi 100as is volt :D sőt sony fx 6-os is volt, meg kb 12 darab, főleg csúcsgépek, aiwa csucsgépböl a 4 fejes is! 3fej+1 olvasó fej ,az oda vissza játszás miatt,elég ritkaság volt 3 fejes deckből az oda vissza-játszós,föleg ahol 4 db fizikai fejjel oldották meg,nem ugy mint nakamichi a kazetta átpördítős mechanikával,ahol kazetta fordult meg az ajtó mögött. sony metal mester kerámia kazettám is volt, denonból is kerámia, de a maxell metal vertex a legjobb kazi. cromból meg a a a , na mi ? : a maxell xl-IIs ,abból is a cobalt testű, nem az utolsó szériás müanyag testűek.de tdk sa-xs és sony ux-pro is elég jól szolt. amugy volt vagy 800 db kazettám, van még 300 db

  • @hoestermeloe
    @hoestermeloe7 ай бұрын

    Végre egy youtuber, aki nem nyökög, habog, dadog, makog...azaz tud beszélni.🎃

  • @rga7482
    @rga7482 Жыл бұрын

    Látod? Azt kérdezted miért akartak más cégek a Dolby uralmára törni? Már akkor z jutott eszembe, hogy mert nem jó! Biztos jó volt a profi akármi a mozikban stb de otthon...

  • @edithuszka3324
    @edithuszka3324 Жыл бұрын

    MÁS AZ ÉRZÉKENYYÉGE, ÉS NEM PEDIG RENDELKEZIK..! RENDELKEZIK A BÍRÓSÁG, VAGY A MINISZTER AMIKOR ELRENDEL VALAMIT.

Келесі