88. Instalacja wodna na rozdzielaczu bez trójników. Jak zrobić instalację wody na rozdzielaczu?

Wykonuję instalację wody użytkowej na rozdzielaczu bez trójników. Wykorzystałem rozdzielacz Kan-Therm InoxFlow RVV oraz rury Kan-Therm Ultraline PeRT/Al/PeRT (tzw. pex). Rozkładam rury zasilające rozdzielacze ogrzewania podłogowego, a także rury CWU do łazienek i kuchni.
Zapraszam do oglądania i pozdrawiam!
ZOSTAW SUBA:
Pamiętaj też o zostawieniu komentarza i łapce w górę. Pomagasz mi tym dotrzeć do szerszego grona odbiorców :)
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZYM DOMU:
→ Plan naszego domu: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Usytuowanie domu na działce: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt instalacji elektrycznej: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Projekt oświetlenia: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Wysokość pomieszczeń: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt ogrzewanie podłogowe: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
PRZYDATNE PROJEKTY DLA BUDUJĄCYCH SYSTEMEM GOSPODARCZYM:
→ Plan stołu roboczego: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
→ Plan kibelka: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
WSPIERANIE KANAŁU:
Buduję dom bez kredytu z własnych oszczędności i pieniędzy, które zarabiam na bieżąco. Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś wesprzeć mój kanał, możesz to zrobić na kilka sposobów:
→ Bank: PL 18 1140 2004 0000 3102 5850 3050
→ Paypal: szulc.tomasz@o2.pl
Wpisz DAROWIZNA w tytule przelewu.
MUZYKA: KZread
#budowadomu #hydraulika #cwu

Пікірлер: 210

  • @tomekadamczyk3221
    @tomekadamczyk32212 жыл бұрын

    Jak zawsze pełny profesjonalizm. Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Tomek! Dzięki za komentarz, pozdrawiam :)

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat2 жыл бұрын

    Dobra robota

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Dziękóweczka! :)

  • @grzegorzkowalczyk8698
    @grzegorzkowalczyk86987 ай бұрын

    Super.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    7 ай бұрын

    Dziękuję za komentarz :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    7 ай бұрын

    Odcinki 140-148.

  • @lnn4446
    @lnn44462 жыл бұрын

    Co do grzejnikow podlaczanych srodkiem, zawory do nich sa mega drogie, po 500 zl i wiecej :) fajna alternatywa sa osiowe :) kup sobie przed jakimikolwiek plytkami itp zeby odpowiednio rozstaw ustawic :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Prawda, mega drogie te zawory. Sprawdzę też te osiowe, dzięki. Pozdrawiam!

  • @yevhentarnavskiy8968
    @yevhentarnavskiy89682 жыл бұрын

    Czesc, po zakonczeniu roboty moge odkupic takera i reszte, bo w maju planuje chydraulike.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Yevhen! Przypomnij się proszę jak już będę miał położone ogrzewanie podłogowe. Z pewnością będę chciał sprzedać taker. Z hydrauliki to specjalnie chyba nic nie mam do sprzedania. Mam tylko nożyce do cięcia rur i dwa klucze do skręcania kształtek, ale to sobie zostawiam :) Pozdrawiam!

  • @tomaszkowalski8820
    @tomaszkowalski8820 Жыл бұрын

    Jak zawsze dużo cennych i ciekawie pokazanych informacji :) Chcę dopytać odnośnie cyrkulacji. Pompę do cyrkulacji będziesz miał przy zasobniku CWU / pompie ciepła. Podłączając cyrkulację tylko do kuchni to ominiesz rozdzielacz ciepłej wody? Sprawdzam też przy jakiej odległości jest sens montować cyrkulację, a u siebie max 12-13 m będę miał do zasobnika CWU. Tynki kładłeś przed wylewką i czy folia pozostała cała? Pozdrawiam, Tomek

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Tomasz! Ostatecznie nie mam podłączonej cyrkulacji. Już nie pamiętam o co tam chodziło, ale chyba nie ma pompki obiegowej w tej pompie ciepła i trzeba by dokupić z tego co pamiętam, w każdym razie olałem temat na ten moment. Mam wypuszczoną nitkę powrotną cyrkulacji 16/2,2 od zlewu w kuchni w miejsce przed rozdzielaczem i ta rurka miała być przedłużona w odpowiednie miejsce do pompy ciepła, ponieważ ona jest all in one (lodówka) i tam pompka montowana jest wewnątrz jednostki (przez instalatora! dodatkowe koszty). Gdyby to był normalny split to wtedy trzeba by tą rurkę podłączyć jeśli się nie mylę przez pompkę cyrkulacyjną do zbiornika CWU na wejście powrotu cyrkulacji. U mnie jest ok. 17 metrów, natomiast ta cyrkulacja miała być robiona w razie czego żeby w ogóle można było pomyśleć o podłączeniu, nie mam z tym ciśnienia (całe życie bez cyrkulacji i też w kuchni mieliśmy całkiem daleko do zbiornika, a woda była relatywnie szybko). Tynki były po wylewce. Folia cała bo nikt po niej nie chodził.

  • @mx-art
    @mx-art2 жыл бұрын

    Zaglądam tu od czasu gdzie mieliśmy ten sam etap. Mury okna i początek instalacji elektrycznej. Dziś walczysz dalej z instalacjami u mnie wszystkie instalacja gotowe, tynki, wylewki, brama garażowa, żaluzje. Na pewno by się nie porwał zrobić tego samem bo budynek mam prawie 2 razy większy. Jednak co innego jest istotne, czasy mamy takie szalone, iż pomimo że za robotę zapłaciłem wykonawcą to dużo tematów zamknąłem "po starych" cenach. 3-4 lata temu system gospodarczy byłby na pewno tańszy teraz doszedł nowy czynnik permanentny i stały wzrost cen, i generalnie im szybciej się buduje tym taniej. Stal zbrojeniowa z 2700 jakie płaciłem teraz mamy 9500 zł/tona. Czekam na elewacje (styro już kupione), pompę ciepła (to z końcem roku lub na wiosnę '23) reszta to już wykończeniówka. Zatem można rzec: "spieszmy się budować bo tak taniej wychodzi" !

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć kolego! Mogę się tylko zgodzić z tym co napisałeś :) Nie jest to dobry okres dla kogoś, kto budowę rozpoczął rok temu lub wcześniej i nadal ciągnie. Na każdych zakupach podwyżki już dawno zawitały kilkukrotnie i ceny materiałów czy elementów wykończenia są wywindowane tak, że się trzeba zastanawiać co kupić, a z czym poczekać... Zakładałem, że ceny pójdą w górę, założyłem sobie jakiś tam bufor 20%, ale to co się dzieje nie zgadza się z moimi założeniami z początku budowy. Cóż. Można powiedzieć, że źle obstawiłem i teraz dopłacam. Życie. U mnie zakupy zaczną się jak tylko będziemy mieć tynki, wtedy zacznie się składowanie co tylko można w domu i będzie czekało na swój czas. Teraz jest moment na wyciągnięcie wszystkiego z budynku, bo akurat takie będą prace. Pozdrowionka i powodzenia :)

  • @mrngwozdz

    @mrngwozdz

    2 жыл бұрын

    Po fakcie to można pisać, raczej nikt nie spodziewał się wzrostów w budowlance po od 100 do 400%. Sam buduje trzeci rok, dałem sobie 5 lat na zrobienie domu i teraz też mógłbym pisać że było brać kredyt 3 lata temu i robić ekipą. Życie

  • @mx-art

    @mx-art

    2 жыл бұрын

    @@mrngwozdz Jestem w gronie tych którzy nie brali kredytu, nie jestem fanem stałych zobowiązań finansowych, kredyt na 20-30 lat to nie dla mnie.

  • @30tomala

    @30tomala

    2 жыл бұрын

    @@mx-art Ja tez stawiam sam bez ciśnienia czasowego 170m2,bez złotówki z banku,stan "O" ,biorę się za murowanie,Solbet kupiony w 2020.Nie zadłużony portfel-bezcenne i dobrze się śpi.Pozdrawiam.

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala81492 жыл бұрын

    👍😁

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Dzięki za komentarz Krzysztofie, pozdrawiam!

  • @adriankalinski1274
    @adriankalinski12745 ай бұрын

    Tak na marginesie, folia budowlana nie jest izolacją przeciw wodną, no tylko przeciwwilgociową i to max na 15-20 lat po tym czasie kruszeje, pęka i się łamię. Połączenie folii z papą,hmm wątpliwa sprawa bo chyba nie ma takiego kleju który by to skleił, tylko zgrzewanie,foli z folią,wtedy ma to sens, ale nie z papą. Uważam że to błąd budowlany. Ale 90 % domów tak się robi w Polsce 👍 spoko. Wszystko zależy od zasobności portfela. Ja u Siebie dałem 2 x papę termozgrzewalną izolację ciężka pod mury z zakładem 10cm , później 2x papą na chudy beton z zakładami i to ma sens. Odnośnie instalacji ...w blokach robi się na trōjnikach i jest dobrze. System rozdzielaczowy wody użytkowej jest ok, np. w domach drewnianych gdzie zalanie chałupy to dramat . W normalnym domu trójniki i jest ok. Podstawą jest próba ciśnieniowa. Ale wykonanie spoko 👍 Pozdro.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Dziękuję za komentarz. Masz rację, folia to izolacja przeciwwilgociowa. Nie pamiętam czy w filmie mówiłem przeciwwodna albo pewnie mówiłem hydroizolacja co jest rzeczywiście błędne. U mnie hydroizolacja to XPS, a ta folia to tylko przeciwilgociowa izolacja. O papie kiedyś czytałem, ale nie zdecydowałem się, różne opinie były w internetach wtedy. Papa najlepiej zaizoluje, wiadomo.

  • @mateuszjak4645

    @mateuszjak4645

    4 ай бұрын

    To jak poprawnie zrobic izolacje pozioma? Tylko papa? Ona tez nie jest wieczna, obecnosc takiej ilosci masy bitumicznej w pomieszczeniach mieszkalnych to tez troche watpliwa sprawa. Rozumiem ze zalanie w "normalnej" chalpie to nie jest dramat?

  • @andrzejszyca3460
    @andrzejszyca34602 жыл бұрын

    Cześć, posiadając już w planowanej instalacji 20 i 5 mikronów filtry + węglowy, powiedz czy planujesz instalację odwróconej osmozy z mineralizatorem na potrzeby kuchenne+ do bezpośredniej konsumpcji? ewentualnie

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Andrzej, to co zaprezentowałem to będzie wszystko. Nie planuje nic dodatkowo do kuchni. Czytałem chwile o odwróconej osmozie, że niby fajne, ale ja już mówię stop na zmiękczacza i filtrach, przynajmniej na teraz :) Pozdrawiam!

  • @antonistefann9538
    @antonistefann95384 ай бұрын

    Cześć. Mam takie same rozdzielacze i rury Kana, ale w systemie ultrapress. Czy przed podłączeniem śrubunkami do rozdzielacza rury kalibrowałeś i fazowałeś?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć, tak, w moim przypadku z Ultraline jeśli robisz na kształtkę skręcaną typu eurokonus pod rozdzielacz, to rurę ucinasz na odpowiednią długość a następnie trzeba skalibrować kalibratorem obrotowym. Jeśli masz wątpliwości to w instrukcji obsługi urządzenia do systemu zaciskowego powinna być taka informacja, ewentualnie zadzwoń do doradcy technicznego, chętnie pomogą.

  • @mozecoskiedysnagram
    @mozecoskiedysnagram Жыл бұрын

    cześć, to znów ja :) możesz mi napisać jakie średnice pex dałeś na rozdzielacz jako zasilenie a jakie na poszczególne puntkty? np wejscie na rozdzielacz woda zimna/ woda ciepła kran pex 16 ciepła/zimna pralka pex 20? itp dzieki

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Przemek! Jestem pewny, że omawiam to w jednym z filmów. Zasilanie 32/3,2; umywalki, pralka, zlew + zmywarka 16/2,2; prysznic, wanna 20/2,8. Do rozdzielacza maksymalnie mogłem podłączyć rurę 20. Większa by musiała iść sprzed rozdzielacza. Pozdrawiam!

  • @Zimtk3ks
    @Zimtk3ks Жыл бұрын

    Czy w rozdzielaczu RVV da się zamontować odpowietrznik? Zastanawiam się czy w belce powietrze może się zablokować.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Piotr! Myślę, że możesz odkręcić drugi koniec belki i tam wkręcić na kolanie, ale to raczej nie ma sensu. Najwyższy punkt instalacji i tak pewnie będziesz miał gdzie indziej w przypadku domu parterowego, a w piętrowym to też raczej odbiornik (kran) będzie wyżej niż rozdzielacz. U mnie nie było potrzeby dawania odpowietrznika w tym miejscu. Pozdrawiam!

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 Жыл бұрын

    Widzę izolację poziomą robisz dokłądnie tak jak ja planuje. Czyli folia pod papę i klej ( myślałem jeszcze o taśmie butylowej) . Nie nakładasz drugiej warstwy folii zawiniętej na ścianę pod wylewkę ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Piotr! Taśma butylowa też by się pewnie sprawdziła i chyba wyszłaby nawet taniej, więc warto rozważyć. Nie wywijam folii na ścianę, raczej nie ma takiej potrzeby. Posadzka będzie oddylatowana styropianem, zobaczysz to w kolejnych odcinkach. Pozdrawiam!

  • @petterkrol4103
    @petterkrol41032 жыл бұрын

    Mam pytanie gdzie kupiłeś rozdzielacz na wodę użytkową rury do wody jaki przekrój , mam już stan zamknięty surowy, też działam sam pozdro.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Wszystko o średnicach z pewnością mówię na nagraniach. Umywalka, zlew, zmywarka, pralka 16, wanna prysznic 20, miska ustępowa 16. Rozdzielacze lokalnie kupione, a rury w internecie z wiadomo skąd. Powodzenia i pozdrawiam!

  • @dejwbud
    @dejwbudАй бұрын

    Witam, jakiej foli budowlanej uzyles na chudziaka? Nie chciales w drugiej warstwie styropianu zamontiwac tych rur?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Ай бұрын

    Cześć! Folia Secco 0,5 mm. Chciałem mieć rury na jakiejkolwiek izolacji, więc pierwsze kilka cm styropianu było dla mnie ok. Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie by położyć te rury wyżej.

  • @ukaszwrocawski8960
    @ukaszwrocawski8960 Жыл бұрын

    A masz już może na oku lub mógłbyś polecić jakiś dobry elektrozawór do wody. Żeby w razie wykrycia wycieku przez czujkę zamknąć dopływ wody

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Łukasz! Nie mam. Na Allegro widziałem za jakieś 200-300 zł, ale jeszcze nie kupowałem i nie wybrałem nic. Pozdrawiam!

  • @tomaszkomuda-ui1io
    @tomaszkomuda-ui1io10 ай бұрын

    Pamiętasz może czy kształtki Kan Ultraline PPSC mają śr. wew taką samą jak kształtki mosiężne. Wiem że kształtka mosiężna 32 ma śr. wew. 25mm a nie wiem jaką ma PPSU.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    10 ай бұрын

    Cześć! Które dokładnie to są kształtki PPSC/PPSU? Te duże kształtki, które łączę z mosiądzem chyba mają tą samą średnicę wewnętrzną jak mosiężne.

  • @ukaszsaczynski8976
    @ukaszsaczynski89762 жыл бұрын

    napisz moze w opisie gdzie projektowałeś instalacje wody i podłogówki

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Łukasz! Zapraszam do kontaktu mailowego, podzielę się informacją o firmie. Mój adres email jest w informacjach o kanale. Być może wrzucę publiczną informację o firmie, która przygotowała projekt podłogówki, ale będzie to dopiero gdy ją wykonam. Pierwotny projekt instalacji wody znajduje się w moim projekcie budowlanym. Wykorzystałem z niego przekroje rur, natomiast był on zaprojektowany na trójnikach, a ja zmieniłem na rozdzielacz. Pozdrawiam!

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw6 ай бұрын

    Siemka, gdzie zamawiałeś te sprzęty? Muszę kupić sprężyny do gięcia.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    Cześć! Kupuj tam gdzie najtaniej. Kupowałem w internetach.

  • @mozecoskiedysnagram
    @mozecoskiedysnagram Жыл бұрын

    Cześć, jestem coraz bliżej rozpoczęcia własnej budowy, na początku miałem plan by nie dawać folli tylko malować folią w płynie ale po rozmowie ze specjalistą doszedłem do wniosku że dobra folia wystarczy a co do klejenia jej do papy, dlaczego tak zrobiłeś?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć! Żeby ewentualna woda która podejdzie pod papę czy jakimś cudem dostanie się od spodu płyty żeby nie miała drogi wyżej. Pozdrawiam!

  • @kapitanpszczoa8714
    @kapitanpszczoa87142 жыл бұрын

    To jest to czego szukałem...zasilanie podłogówki 32...rozdzielacze mam takie same już kupione. Gdzie kupowałeś ten zestaw kątowy 33:31?Rozdzielacz InoxFlow RVV może być stosowany do wody użytkowej? Do kotłowni u ciebie idą 4 rury 32 z rozdzielaczy? jak to razem później połączyłeś??ogrzewać będziesz pompą?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Zestaw kątowy w lokalnej hurtowni tam gdzie rozdzielacze. RVV ma atest do wody pitnej, więc się nadaje. Rury będę łączył jakimś trójnikiem i kolanami tak jak będzie to możliwe i całość pod zasilanie i powrót pompy ciepła. W kolejnych filmach z układania podłogówki pokazuję jak wykonałem połączenie tych rur celem wykonania próby ciśnieniowej. Pozdrawiam!

  • @kapitanpszczoa8714

    @kapitanpszczoa8714

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie spoko, już wszystko zakumałem co i jak, nie potrafię tylko znaleźć tej złączki 16:52.Patrzyłem nawet na stronie z kan-thermu ale widzę że mają tylko z gładkim gwintem a to co ty masz to jest właśnie pod pakuły-ten gwint jest taki ząbkowany?jest to złączka orginalna z kana?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Wszystko oryginalne. Na zdjęciu może wyglądać na gładki, ale jest delikatnie ząbkowany. Złączka 32x1 cal GZ.

  • @kapitanpszczoa8714

    @kapitanpszczoa8714

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dzięki, muszę tylko poszukać praski do wypożyczenia...

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@kapitanpszczoa8714 w hurtowni, w której handlują Ultraline powinni mieć do wypożyczenia za kaucją. U mnie kaucja wynosiła 1500 zł.

  • @antonistefann9538
    @antonistefann95384 ай бұрын

    Cześć. Jakie dawałeś otuliny do pex16, 18mm, czy 15mm? Jakie dawałeś rozmiary gwintów na trójnikach przy podejściach wodnych 1/2" czy 3/4"?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć, dawałem zwykłą otulinę chyba 6 albo 9 mm. Nie mam trójników w instalacji.

  • @antonistefann9538

    @antonistefann9538

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie hehe wiem że nie masz trójników. Źle zapytałem. Chodziło mi kolana do podejść pod zaworki wodne do umywalki, wanny etc. Czy dawałeś pół calowe gwinty czy 3/4? Co do otuliny to nie chodziło mi o grubość ale o średnicę. Czy na pex16 kupowałeś otulinę 18 mm?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    @antonistefann9538 a okej, sorki. Wszystkie podejścia kątowe mam 1/2 gwint z tym, że różne rury podchodzą. Czasem 16, czasem 20. Otulina 18 dla mniejszych i 22 dla większych, jakoś tak.

  • @farmfrit
    @farmfrit Жыл бұрын

    Hej, gruntowałeś czymś płytę przed położeniem folii?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Daniel! Nie. Pozbyłem się zadziorów, odkurzyłem i położyłem folię. Pozdrawiam!

  • @jabonki.4517
    @jabonki.45172 жыл бұрын

    Do cyrkulacji można kupić takie gotowe "oczka" z wejściem na 2 rury odpadają wtedy łączenia.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Tak jest, można kupić takie podejście cyrkulacyjne U, jeśli o tym samym myślimy (KAN-Therm podejście U cyrkulacyjne 16-Rp1/2 2509286001), ale to kosztuje ponad 120 zł ;) Przynajmniej do tej rury Ultraline, może do innych jest tańsze. Chyba wolę połączyć to sobie na kształtkach i mieć możliwość zakręcenia obiegu cyrkulacyjnego po obu stronach w przypadku niekorzystania z cyrkulacji. To podejście cyrkulacyjne prawdopodobnie nie będzie używane ze względu, że pompa ciepła nie będzie miała wejścia na obieg cyrkulacyjny. Może kiedyś wykorzystamy tą rurę, ale najpewniej nie w ciągu najbliższych lat. Ale po co wtedy kuć i je dorabiać :) Zastanawiałem się czy brać pompę All In One z wbudowanym zbiornikiem nierdzewnym do CWU bez obiegu cyrkulacyjnego czy ze zbiornikiem emaliowanym i z obiegiem cyrkulacyjnym. W przypadku wymiany zbiornika w tej drugiej pompie na nierdzewny to koszt jest jakieś +2500 zł + pompa cyrkulacyjna z 500 zł, więc całkiem dużo jak za utrzymanie cyrkulacji w kuchni. Myślę, że będziemy po prostu zlewać tą wodę do kanalizacji, wlewać do dzbanka z wodą czy też opłukiwać naczynia i wkładać do zmywarki. Takimi dylematami się przy okazji podzieliłem ;) Pozdrawiam!

  • @30tomala
    @30tomala2 жыл бұрын

    Cześć,docelowo jaka okładzina będzie w salonie?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Tomek! Na 99% będą tam panele laminowane tak jak w sypialniach. Być może będą jakieś duże płytki jeśli naprawdę nam się spodoba gdzieś taka koncepcja, ale to jeszcze do pomyślenia. W projekcie ogrzewania podłogowego przyjęliśmy, że będą panele. Pozdrawiam!

  • @mirekstach4207
    @mirekstach42072 жыл бұрын

    Zastanów się nad grzejnikami elektrycznymi w łazienkach bo taki niski parametr z podłogówki mało co pomoże w suszeniu ręcznika. Jak będziesz miał w przeważającym czasie temperaturę zasilania na poziomie 28 °C. I tak będziesz szukał grzejnika z grzałką dodatkową.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Mirek! Instalację mam już położoną zatem w sumie za darmo woda tam będzie krążyć, a jak będzie trzeba to się kliknie przycisk i grzejnik się włączy na jakiś czas i przesuszy ręczniki. On ma dawać energię z podłogówki, nawet minimalną, te 50 watów zimą (zasilanie 35 stopni przy -16 na zewnątrz, a w innych dniach pewnie tak jak piszesz). Jest to istotne, ponieważ - tego nie dodałem w filmie - łazienki mają zbyt małą powierzchnię podłogi względem wymaganej mocy co do ogrzania pomieszczenia do 24 stopni. Stąd musi być grzejnik i dlatego lepiej dla mnie żeby woda z podłogówki krążyła sobie po grzejniku, a jak zajdzie potrzeba dosuszenia ręcznika czy dogrzania pomieszczenia przed kąpielą czy prysznicem to się uruchomi grzejnik chwilę wcześniej, podbije temperaturę w grzejniku i pomieszczeniu i temat załatwiony. Pozdrawiam!

  • @mx-art

    @mx-art

    2 жыл бұрын

    Pełna racja, wszędzie tylko grzanie podłogą a w łazience jakaś drabinka na prąd. Szwagier przeszedł na węgla na pompę ciepła i wywala grzejniki bo miał kilka w ogóle nie grzeją przy takich temp. zasilania a wręcz tylko straty bo nie da się takiej masy metalu nagrzać malutkimi temperaturami.

  • @michalk6082
    @michalk60822 жыл бұрын

    Hej. Jaka to folia? Możesz jakiś link podać? Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Michał! Folia Secco 0,5. Pozdrawiam!

  • @ukaszsaczynski8976
    @ukaszsaczynski89762 жыл бұрын

    folia wyglada na solidna. jaka grubość ? i gdzie kupiona

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Łukasz! Folia Secco 0,5. Kupiona w internecie. Wyglada w porządku, nie mam uwag. Pozdrawiam!

  • @unitra
    @unitra2 жыл бұрын

    Jak planujesz łączyć rury wodne? Jaki system? Mi majstry polecają Tece ale wymagają specjalnych narzędzi

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Jeśli chodzi o zastosowanie złączek to opcja jest tylko jedna - stosujesz złączki firmy, której rury zastosowałeś w domu. Nie można i zabrania się stosowania np. rury Kan-Therm i złączek Tece mimo, że mogą teoretycznie pasować. Albo rury Wavin i złączki Diamond. Żadna z firm nie zapewni ci, że to będzie szczelne po latach. Jeśli radzą ci Tece, to musisz kupić rurę Tece. Ja kupiłem rurę Kan-Therm Ultraline - nie mylić z Kan-Therm LBP Press, bo to inna rura i inny system zaciskowy. Do mojej rury zaciskarki są bardzo drogie (zestaw ręczny za 4000 zł) i ja po prostu wypożyczam z hurtowni za 50 zł netto za dobę. Wypożyczam w sobotę, oddaję w poniedziałek i za 50 zł mam sprzęt. Za niedzielę się nie płaci bo mają zamknięte i nie ma możliwości oddania. Trzeba sobie na początku rozłożyć wszystkie rury, przygotować wszystkie złączki i można zacisnąć wszystko nawet w godzinę w takim domu jak nasz - jak się nie znasz i robisz to pierwszy raz. Pozdrawiam!

  • @gumis1112

    @gumis1112

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowieMam kilka lat podłogówkę całą od początku do końca w systemie Kana oraz CWU na rozdzielaczu gdzie każda "część" jest innej firmy. W obu przypadkach nic się nie dzieje. Złączki skręcane na końcach, nigdzie nie było zaprasowywane. Jeśli chodzi o kupowanie całych rozwiązań systemowych od jednej firmy to czysty marketing, nie licząc tych które pasują tylko w konkretnym zestawie.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@gumis1112 nie mówię, że tak nie jest jak mówisz. Być może masz rację. Natomiast ja dla świetego spokoju wolę kupić złączkę tej samej firmy, zwłaszcza jeśli idzie o Ultraline, który ma ścianki dla 16 2,2 oraz dla 20 2,8 mm.

  • @unitra

    @unitra

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, nie pomyślałem o tym że taki sprzęt można wypożyczyć, dzięki :)

  • @arkadiuszczoska7684

    @arkadiuszczoska7684

    9 ай бұрын

    Cześć, czy przed skręceniem rury kan-therm ultraline z rozdzielaczem CWU poprzez ta złączkę skręcaną kalibrowaleś rurę? To samo pytanie przy rurze do podłogówki KAN-therm blue pert?

  • @radosawbudosaw983
    @radosawbudosaw9836 ай бұрын

    Czesc pex 25 nie wystarczylby jako zasilanie tych rodzielaczy od wody uzytkowej ? pex 20 co robiles ? pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    Cześć! Z pompy wychodzi rura calowa, więc wydaje mi się, że do głównego miejsca rozdziału powinna dojść właśnie calowa. Myślę, ale może jestem w błędzie, że jeśli jedna osoba będzie się kąpać a druga myć naczynia, lub dwie osoby w osobnych łazienkach, to mogłoby spadać ciśnienie - tak jest w mieszkaniu gdzie obecnie przebywamy - tragedia. Być może 25 wystarczy, tylko tu raczej żadnej oszczędności na materiale nie ma i chyba lepiej dać większy przekrój. 20-ka do baterii prysznicowej z deszczownicą i podtynkowej wannowej. Pozdrawiam!

  • @radosawbudosaw983

    @radosawbudosaw983

    6 ай бұрын

    dzieki za odpowiedz , fachowiec mi wlasnie pisal ,ze on zasila rozdzielacze pex 25 ,ale to jego opinia pozdro@@ProgramistaNaBudowie

  • @stradu007
    @stradu007Ай бұрын

    Wszedzie do podejsc rura 16? Czy dawales np prysznic 20?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Ай бұрын

    Cześć, prysznic i wanna 20.

  • @bartekwrona323
    @bartekwrona3236 ай бұрын

    Witaj, czy dycyzja aby rozprowadzić wode w rozdzielaczach a nie systemem trojnikowym była podyktowana tylko tym aby uniknąć łączeń pod podsadzką?🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    Tak jest, widzimisię inwestora. Ludzie robią też na trójnikach i żyją. Robiłem sam, nie chciałem łączeń w posadzce.

  • @bartekwrona323

    @bartekwrona323

    6 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie ok dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

  • @demianedemiane1638
    @demianedemiane16385 ай бұрын

    Witaj. Jakiej grubości foli PE używałeś? I w którym momencie najlepiej ją położyć? Nie mogę z Twoich filmików tego wywnioskować a mam zagwozdke. Mam obecnie stan surowy zamknięty. Zrobić to teraz przed elektryką i hydrauliką czy dopiero po? Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! To jest folia grubości 0,5 mm. Najlepiej położyć ją wtedy gdy już posprzątasz i będziesz kładł pierwsze instalacje na posadzce. W moim przypadku była to instalacja odkurzacza centralnego w odcinku nr 87. Jeśli najpierw zrobisz elektrykę i hydraulikę, to później jedynie co to będziesz mógł nałożyć folię na te instalacje, czyli słabo moim zdaniem. Najpierw folia, a później na to kolejne instalacje. Pozdrawiam!

  • @demianedemiane1638

    @demianedemiane1638

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Ok. Wielkie dzięki. A pamiętasz czym kleić fragmenty folii ? Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Soudal Vapourseal

  • @demianedemiane1638

    @demianedemiane1638

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Ok. dzięki!

  • @TrotyL99
    @TrotyL992 жыл бұрын

    Kiedy zabierasz się za tynki/płyty gk?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Bartłomiej! Ostatecznie zlecam tynki i będziemy mieć cementowo-wapienne. Pozdrawiam!

  • @marekprzedstawiciel8740
    @marekprzedstawiciel87402 жыл бұрын

    Cześć Tomek😄 Podjąłeś (podjęliście) decyzję co do źródła ogrzewania? U mnie od 01.10 do 31.03 pompa gruntowa "łyknęła" na CO+CWU (4 osoby) 3738 kWh (256 m2 -dom) czyli koszt ogrzewania CO i CWU to około 14,6 kWh /m2 (pół roku). Pozdrawiam.😀.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Marku! Tak, podjęliśmy decyzje o zakupie pompy powietrznej. 35k vs 69k. Roczny koszt ogrzewania CO + CWU powinien się zamknąć w 2000 zł. Zapotrzebowanie roczne ok 7500 kWh na CO + CWU. To i tak mniej o ponad 500 zł jak obecnie płacimy za ogrzewanie 50 metrowego mieszkania. Różnicę w cenie wykorzystany teraz na inne potrzeby. Pozdrawiam!

  • @marekprzedstawiciel8740

    @marekprzedstawiciel8740

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie - dzięki za informację:) Ja w 2012 - na 40 m 2 płaciłem więcej jak teraz płacę za 256 m 2 domu. Masz małe zapotrzebowanie (dlatego różnica pc powietrzna a gruntowa) jest mniejsza w kosztach, ja jednak mam większe zapotrzebowanie (21000 kWh), dlatego u mnie jest ta różnica większa co znaczy, że gruntówka bardziej opłacalna:). Pozdrawiam.

  • @kakersik

    @kakersik

    Жыл бұрын

    @@marekprzedstawiciel8740, problem jest taki, że nie wszędzie można gruntową pompę ciepła. Ja robiłem badania u siebie i wyszło, że mam złoża kredy na ok 43m. Geolog który robił badania powiedział, że przez tą warstwę nie mogę wiercić. Żeby uzyskać potrzebną moc musiałbym zrobić ponad 10 odwiertów, a to raczej nieopłacalne. Wymiennik poziomy jakoś mnie nie przekonuje.

  • @marekprzedstawiciel8740

    @marekprzedstawiciel8740

    Жыл бұрын

    @@kakersik - rozumiem, że są miejsca gdzie się nie da wiercić bo są skały albo nie ma "żył wodnych" są same piaski lub tak jak u Ciebie są złoża kredy. Jest to jednak pech. Ponoć pierwsze 10 m "nie pracuje" dlatego wierci się max. około 80-100 m w głąb. Ja mam 3 po 80 m. Czyli w Twoim przypadku pewnie pc powietrzna?:)\ Pozdrawiam.

  • @donelbaron
    @donelbaron2 жыл бұрын

    W czym rysowałeś te schematy?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Jeśli pytasz o rysunek elementów mosiężnych, to rysuję je w aplikacji Sketch na maka. Możesz również użyć jakiś darmowy np. Inkscape albo coś podobnego. Pozdrawiam!

  • @kimson4130
    @kimson41303 ай бұрын

    Witaj interesuje mnie ten projekt który masz wykonany wody w kotłowni czy sam to robiłeś ? Przez jakąś stronę program ? Chodzi mimo całe zasilanie wody

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    3 ай бұрын

    Cześć, sam to sobie narysowałem żeby jakos zwizualizować co chcę zrobić. Zwykły program do rysowania.

  • @kimson4130

    @kimson4130

    3 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie wygląda to dobrze woda była z wodociągów czy może masz studnie głębinową na działce

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    3 ай бұрын

    Woda z wodociągu. Studnia może kiedyś, przed ogrodem.

  • @antonistefann9538
    @antonistefann95385 ай бұрын

    Cześć. Mam pytanie o wodę niezmiękczoną w kuchni. Jakie ma to zastosowanie, do czego chcesz ją użyć?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Hej! Na początku chciałem robić podmieszanie wody zmiękczonej i niezmiękczonej żeby woda z kranu do picia miała minerały przy jednoczesnym silnym zmiękczeniu wody w całym domu. Obecnie zmiękczam jedynie do 7 stopni (z 34), więc chyba minerały są. Producent zaleca zmiękczanie do 6 stopni. Wtedy zdaje się można bez obaw taką wodę spożywać i minerały odpowiednie są dostarczane do organizmu. W sensie, nie trzeba kupować wody butelkowanej mineralnej (z wapniem i magnezem). W procesie zmiękczania wapń i magnez wymieniany jest na jony sodu. Także to podejście miało zapewnić twardszą, ale nie zupełnie twardą wodę z kranu w kuchni. Ogólnie przygotowałem wszystko pod zlewem tak żeby to działało jak należy. Zobaczymy, jeśli uznam, że potrzebujemy bardziej zmiękczać wodę, to tutaj będzie na zaworku ustawiany stosunek wody twardej do zmiękczonej w kranie w kuchni.

  • @antonistefann9538

    @antonistefann9538

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

  • @rafaltrepka403
    @rafaltrepka4032 жыл бұрын

    Witam jaka firma wykonała Ci projekt podłogówki

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Rafał! Kontakt do firmy może upublicznię jak będę zabierał się za ogrzewanie podłogowe. Tymczasem zapraszam do kontaktu mailowego (programistabuduje @ gmail.com), podrzucę namiary. Pozdrawiam!

  • @krzysztofogorzaek7542
    @krzysztofogorzaek75422 жыл бұрын

    Cześć, czy brałeś może pod uwagę użycie papy termozgrzewalnej zamiast folii, jako poziomej izolacji przeciwwilgociowej posadzki w całym domu? Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Krzysztof! Nie brałem pod uwagi papy. Wydaje mi się, że dobrze położona folia będzie okej. Z papą to też raczej nie może być taka za 40-50 zł za rolkę a raczej jakaś typu Icopal SBS PYE PV 250 S4 taką jak użyłem pod ściany. Bo te tanie są nic nie warte, potrafią sie po latach rozwarstwić. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @krzysztofogorzaek7542

    @krzysztofogorzaek7542

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dzięki za szybką odpowiedź. No właśnie sam mam dylemat, wiem że papa musi być odpowiednia, do tego powinna się nadawać do stosowania wewnątrz. Jednak jest to mało popularne rozwiązanie, dodatkowo większe koszty. Natomiast logika mi podpowiada, że izolacja powinna być szczelna w przeciwnym razie jej stosowanie nie ma większego sensu, teraz pytanie, czy folia jest w stanie zapewnić szczelność? Mam tu na myśli połączenie jej z papą pod ścianami i ewentualne uszkodzenie podczas prac. Nie chcę Cię namawiać do tego rozwiązania bo sam jeszcze nie wiem czy to nie jest przesada, ale póki jesteś na tym etapie, może jeszcze warto zagłębić się tę kwestię?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@krzysztofogorzaek7542 Mnie już nie namówisz, ponieważ mam praktycznie cały dom wyłożony folią Secco 0,5 mm. Dodatkowo papę przyklejam do folii za pomocą Soudal Vapourseal. Aplikuję pasek tej masy, lekko dociskam papę do folii i jest złapane. To będzie przyciśnięte przez styropian oraz przez wylewkę i pozostaje elastyczne. Raczej dbam o folię i uważam żeby jej nie uszkodzić. Na zleconych budowach to jest różnie, nawet niektórzy dają folię z opakowania styropianu jako izolację przeciwwilgociową ;) Myślę, że będzie okej. Tym tematem interesowałem się wcześniej i dawno temu wiedziałem, że będę dawał folię, a nie papę.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@krzysztofogorzaek7542 Dodam, że większość osób wywija folię na ściany, a ja ją fizycznie łączę z papą. Moje połączenie z pewnością będzie szczelniejsze, nawet jak klej jest gdzieś niedokładnie zaaplikowany, w co wątpię bo go nie żałuję, oraz jak się spłaszczy to jest większa płaszczyzna kleju na folii.

  • @krzysztofogorzaek7542

    @krzysztofogorzaek7542

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Rozwiązanie brzmi ok, oby okazało się skuteczne, tego Ci życzę. Będę dalej obserwował kolejne etapy i podziwiał precyzję wykonanych prac.

  • @polkop25
    @polkop25 Жыл бұрын

    Skąd czerpałeś wiedzę o instalacji wodnej CO, CWU i sposobie montażu ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Marcin! Głównie internet (jest kilka kanałów o hydraulice i jakieś grupy), oraz rozmowa z kolegą, który już temat częściowo miał za sobą, przynajmniej wtedy na moim etapie. Pewnie sporo tam moich komentarzy jest pod różnymi filmami :) Pozdrawiam!

  • @pigux01
    @pigux012 ай бұрын

    Jaki był powód dla, którego wybrałeś ultraline od Kantherm, a nie ultrapress?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    Cześć, zwężenia na kształtach.

  • @pigux01

    @pigux01

    2 ай бұрын

    Dzięki 🙂

  • @WnaszymStylu
    @WnaszymStylu2 жыл бұрын

    Jestem pełna podziwu jak Pan sam wszystko ogarnia 😊 czy miał Pan już wcześniej jakieś doświadczenie przy budowie domu?🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Niestety nie miałem wcześniej doświadczenia z budowlanką. Z pewnością szło by mi lepiej, ale jakoś tam idzie, w miarę sobie radzę :) Pozdrawiam!

  • @WnaszymStylu

    @WnaszymStylu

    2 жыл бұрын

    Tym bardziej podziwiam 👏👏👏

  • @ukaszwrocawski8960
    @ukaszwrocawski89602 жыл бұрын

    20 dajesz do wanny i prysznica a do innych pkt 16?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Łukasz! Dokładnie tak. Jedynie zmywarka będzie podłączona na jednej rurze 16 ze zlewem, ale nie widzę w tym problemu. Pozdrawiam!

  • @leszekjagela7601
    @leszekjagela76014 ай бұрын

    Siemka robisz dobra robote wzoruje.sie troche na tobie podebralem.pare patentow juz powiedz jaki to jest dokladnie rozdzielacz wody użytkowej bo szukam cos podobnego i za uja nie moge znalezc

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! To jest Kan-Therm Inox Flow, ale są też inne, Fibo, Herz.

  • @leszekjagela7601

    @leszekjagela7601

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie szukam ale wyskakuje tylko do grzejników do wody użytkowej też się nadaje ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Trzeba doczytać czy ma atest do wody pitnej, albo zadzwonic do działu technicznego to doradzą.

  • @leszekjagela7601

    @leszekjagela7601

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie super dzięki wielkie za pomoc

  • @dang3r160
    @dang3r1608 ай бұрын

    Dałbyś proszę wymiary swojego domu? Szerokość oraz długość... Ciekawy projekt... z jednej strony prosta bryła i zaoszczędzone sporo miejsca na przedpokojach oraz oddzielona strefa prywatna a z drugiej - gdzieś czytalem, że przy większych dzieciach prowadzających kolegow do swoich pokojow przez salon moze przeszkadzać.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    8 ай бұрын

    Cześć! Wszystko o co pytasz powinno być w odcinku nr 1 na kanale. Dom ma 7x22,5 wewnątrz ścian. Prowadzenie dzieci nie ma dla mnie znaczenia. Może przeszkadzać jedynie dziecku by się cykało wprowadzić gangusa czy innego podejrzanego dzieciaka do domu bez mojej wiedzy. Gdy ja wprowadzałem kolegów to koledzy sami szli do salonu przywitać się z rodzicami, mimo, że nie mieli po drodze do salonu.

  • @monikamichalska5152
    @monikamichalska51524 ай бұрын

    Cześć! Hej! Zanim napisalam, przeczytalam poerw chyba wszystkie komentarze :) Wspomniales gdzies, ze jak skonczysz podlogowke to podasz firme, ktora robila projekt :) Zakladam, ze podlogowka dawno skończona :) Pokierujesz do firmy, która robila projekt ? Z gory bardzo dziekuje ! :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć Monika. Wyślij mail na programistabuduje@gmail.com to udostępnię kontakt. Pozdrawiam!

  • @krzysztof.stepnikowski
    @krzysztof.stepnikowski2 ай бұрын

    Jaka dałeś folię na chudziaka pod rury? :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    Cześć, folia Secco 0,5 mm.

  • @tomek.w75
    @tomek.w752 жыл бұрын

    Cześć.. Co to za folia, bo widać że nie byle co....

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Tomek! Jest to folia Secco 0,5 mm. Pozdrawiam!

  • @yevhentarnavskiy8968
    @yevhentarnavskiy89682 жыл бұрын

    A czemu nie w styropianie, Ile cm będzie styropianu? I kto rozplanował cala hydraulikę?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Styropian będę podkładał pod rury, prócz tej 32-ki, ona będzie prowadzona na folii. Pokażę w przyszłych odcinkach. Wymyśliłem sobie, że lepiej mi się będzie podkładali styropian niż najpierw układać styropian a później rury. Hydraulikę mam w projekcie budowlanym, tam są dobrane średnice rur. Ja tylko zmieniłem z trójników na rozdzielacz. Projekt ogrzewania podłogowego zlecałem jednej firmie do przeliczenia i z nimi ustalałem, gdzie będą rozdzielacze. Pozdrawiam!

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Styropianu będzie 2x6 cm + 10 pod płytą.

  • @Acinuter
    @Acinuter2 жыл бұрын

    Hej, pewnie się mylę albo czegoś nie rozumiem. Odnośnie odcinania pętli grzejnika na rozdzielaczu gdy grzałką załączona, super pomysł, tylko mam pytanie czy nie musiałbyś mieć w tym przypadku siłowników zarówno na zasilaniu jak i powrocie z sekcji grzejnika, bo przecież woda będzie cieplejsza w obu miejscach jak grzałką się włączy i oboma drogami będzie się ciepło przedostawać na rozdzielacz. Czy czegoś nie rozumiem?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Siłowniki będą na powrocie. Zatem jak zakręcisz powrót to w sumie woda nie będzie się przedostawać do rozdzielacza. Ta na zasilaniu być może się nagrzeje nieznacznie, tak mi się wydaje. Ale skoro woda nie będzie krążyć to raczej nagrzeje się tylko w grzejniku. Pozdrawiam!

  • @kamilkluczewski3521
    @kamilkluczewski35216 ай бұрын

    Hej a nie rozważałeś zrobić cwu na rozdzielaczach herz'a ?? 😊. Jak na programistę fajnie ci to wychodzi 👍💪

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    Cześć! Dzięki! Nie myślałem :) Tak naprawdę nada się każdy rozdzielacz przeznaczony do wody pitnej. Ten Herz w wersji, której właśnie widzę na internecie ma chyba takie fajne pokrętła, pewnie o to chodzi? Ja mam na kluczyk imbusowy, tez jest spoko, kręciłbym tym raczej nie będę często.

  • @kamilkluczewski3521

    @kamilkluczewski3521

    6 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie tak tak ma pokrętła, można na nie zamontować znaczniki czego się obwód tyczy. No i są dość kompaktowe nie trzeba dużych skrzynek rozdzielczych do nich. 💪👍

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    No to może warto przemyśleć jeśli jest ciasno. U mnie nie bedzie skrzynki oraz znaczniki zrobię markerem na rozdzielaczu. Taka bieda wersja :)

  • @kamilkluczewski3521

    @kamilkluczewski3521

    6 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie e tam bieda wersja ważne że wiesz co gdzie i jak. I żeby kobita wiedziała 😜, bo moja mówi że muszę jej instrukcje zrobić co do czego 🤣

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    6 ай бұрын

    No, tez będę musiał zrobić jakaś instrukcje w razie czego.

  • @Skrzypek01
    @Skrzypek012 жыл бұрын

    Hej, ciekawy system, w jakich średnicach rur działałeś?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Instalacja jest zrobiona na rurze Kań-Therm Ultraline 16x2,2; 20x2,8 i 32x3. Pozdrawiam!

  • @magir5960
    @magir59602 жыл бұрын

    Dlaczego nie zrobiłeś instalacji w płycie ? Grzewcza płyta fundamentowe.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Kilka aspektów zaważyło by robić tak jak teraz. Obawiałem się, że sobie nie poradzę. Pierwszy raz mam styczność z budowlanką a tu na dzień dobry fundamentowa płyta grzewcza z instalacją CO i CWU? Nie przeszłoby to. Dopiero niedawno miałem pierwszy raz styczność z rurami. Wcześniej nie wiedziałem co i jak. Nie chciałem też niepotrzebnie komplikować etapu płyty fundamentowej, oraz lepiej mieć dostęp do rury poprzez skucie jastrychu niż skuwanie B25 zazbrojonego prętami fi 10 z oczkiem 15x15 cm. Dodatkowo wydaje mi się, że bezwładność 25 cm betonu B25 byłaby ogromna w porównaniu do jedynie dużej bezwładności 7-8 cm wylewki. Dodatkową różnicą jest to, że muszę ekstra zapłacić za wylanie posadzki z miksokreta, ale dzięki temu będę miał lepszy dostęp w razie tfu-tfu awarii i pewne decyzje mogłem odwlec na obecny etap. Drugi raz też zrobiłbym tak jak teraz. Nie widzę wyższości płyty grzewczej nad tradycyjnym rozwiązaniem. Pozdrawiam!

  • @michagwozdz2049
    @michagwozdz20492 жыл бұрын

    skąd czerpiesz wiedzę? sam niedługo będę robił wodę i zupełnie nie mam o tym pojęcia, a chciałbym wiedzieć co mam robić.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Michał! Podstawowe informacje co do średnic i trasy rur to projekt domu i logika, trochę musiałem zasięgnąć wiedzy z filmów na KZread: Hydraulik Wadowice, Pan od rurek, Remont4You, Domowy Instalator, Afriso i pewnie jeszcze kilka innych kanałów. Coś tam czytam dodatkowo oraz podpytuję znajomych, którzy mają już ten etap za sobą realizowany przez siebie czy tam zlecane. Powoli, rozłożyć temat na czynniki pierwsze i będzie wiadomo co i jak. Powodzenia i pozdrawiam!

  • @michagwozdz2049

    @michagwozdz2049

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie dzięki. Będę musiał po prostu do tego przysiąść. Powodzenia

  • @00002mario
    @00002mario2 жыл бұрын

    Domek parterowy?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Tak jest, z wysokim sufitem w salonie i jadalni. Pozdrawiam!

  • @marcinwiecki7914
    @marcinwiecki79142 жыл бұрын

    Dobry!! Będą tynki czy ta sucha zabudowa?? Folia dobry patent też tak zrobię nie bd zawijać na ścianę !! U mnie tynki się robią ja robię już ostatnią warstwę kleju na styropianie potem chodnik schody taras i środek . Fotowoltaiki u mnie w lubuskiem 6.5kw 26tys materiału premium. Pzdr!!!

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Marcin! Będą tynki cementowo-wapienne. Elewacja u nas też w tym roku, przynajmniej ocieplenie, siatka z klejem i grunt. Powodzenia i pozdrawiam! :)

  • @marcinwiecki7914

    @marcinwiecki7914

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie cementowo wapienne na bogato. ... Mi tynki szwagier robi żeby przyciąć koszty na pompę ciepła bo docelowo miał być pięć 6kw ale to lipa z oszczędnością by było nawet przy fotowoltaicr!!!.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@marcinwiecki7914 Cenowo tynki CW wychodzą w praktyce 700 zł drożej na całym domu niż gipsowe, więc chyba warto dopłacić. Na podstawie ofert, które dostałem. Jak szwagier robi to elegancko, zaoszczędzisz :)

  • @marcinwiecki7914

    @marcinwiecki7914

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Aaa no patrz nie sprawdzałem w sumie ale tak na czasie mi nie zależy to raz dwa fotowoltaiki bd za 2 tyg to musi być ściana w spiżarni zrobiona a kto by mi tak skakał z tych pseudofschoecow . A tak to powiem co bym chciał i spokój . Sam tynków i gładzi pod wałek nie zrobię bo cierpliwości brak niestety u mnie

  • @20wojteo

    @20wojteo

    Жыл бұрын

    ​@@ProgramistaNaBudowie Cześć, nie oglądam wszystkich Twoich filmów bo nie mam czasu, dlatego chciałbym zapytać pod tym filmem. Czy widać różnicę między tynkami CW na ścianie a płytą GK na suficie? Jak rozwiązałeś ten problem?

  • @Bartolol7
    @Bartolol72 жыл бұрын

    29:43 czy jesteś fanem kanału Emil koszty głupoty? :D

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Czasem oglądam Emila, podglądam jak mu idzie :) Pozdrawiam!

  • @skorpion4709
    @skorpion47092 жыл бұрын

    Witam z jakiej strony Pan zamawiał cały materiał ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Zamawiałem materiały z lokalnej hurtowni. A tak to przeważnie Allegro. Pozdrawiam!

  • @arkadiuszc.4684
    @arkadiuszc.46842 жыл бұрын

    A "którędy" woda przychodzi do domu?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Arkadiusz, woda wchodzi do domu w spiżarni, następnie wchodzi w posadzkę i przez salon z jadalnią, pracownię i łazienkę wychodzi w pomieszczeniu gospodarczym. Pozdrawiam!

  • @arkadiuszc.4684

    @arkadiuszc.4684

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie a masz do gdzies na filmie pokazane w ktoryms z odcinków?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@arkadiuszc.4684 będę pokazywał w przyszłym odcinku natomiast w tym odcinku przedstawiałem na telefonie rysunek z omówieniem którędy woda wchodzić będzie do domu i co dalej się z nią dzieje. Co konkretnie chciałbyś wiedzieć?

  • @arkadiuszc.4684

    @arkadiuszc.4684

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie konkretnie to jak to wchodzi, jak wygląda przyłączenie z zewnątrz czy to wody pradu czy gazu, ale gazu u Ciebie niet?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@arkadiuszc.4684 jak wyglada wejście wody do domu to jeszcze pokaże dokładniej. Gazu nie ma. Kanalizacja jest i prąd.

  • @Ja_szczupak
    @Ja_szczupak2 жыл бұрын

    Do czego w domu potrzebna Ci woda "niezmiekczona"?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! Do instalacji centralnego ogrzewania - przepuszczona przez demineralizator celem napełnienia instalacji. Woda zmiękczona podobno nie jest dobra do instalacji grzewczej, ponieważ elementy pompy ciepła czy kotła gazowego mają rurki miedziane, które wchodzą w reakcję z wodą zmiękczoną - tak czytałem, tak słyszałem. Oraz do picia i gotowania - przepuszczona przez filtr węgla aktywnego. Pozdrawiam!

  • @Ja_szczupak

    @Ja_szczupak

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Ciekawe. W miare sensowne zmiekczacze daja mozliwosc regulacji miekkosci, a aby miedzi zaszkodzilo miekkosc musialaby by byc "wyzerowana". Z poszechnie dostepnych informacji wynika ze miekka woda wlasnie znaczaco wydluza zywotnosc wszystkiego co potrzebuje wody, w tym pompy ciepla, o ilosci uzywanej chemii, kamieniu, czy itp rzeczach nawet nie wspominajac.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@Ja_szczupak Masz rację, nasz zmiękczacz też będzie miał jakieś pokrętło do ustawiania mocy zmiękczania wody. Chyba w sumie każdy ma coś takiego. Pompa ciepła na potrzeby CWU będzie korzystała z wody zmiękczonej. Taka woda będzie dystrybuowana do łazienek (woda zimna zmiękczona i ciepła zmiękczona) oraz do kuchni. Wyjątkiem jest ta dodatkowa nitka wody niezmiękczonej do kuchni. A do celów grzewczych CO będzie używana woda uprzednio przygotowana do ogrzewania z możliwością dopuszczenia gdyby było to konieczne. Chociaż z tego co się orientuję - a orientuję się słabo - to dopuszczanie wody do instalacji ogrzewania ma miejsce chyba tylko w przypadku po awarii lub w sumie nie wiem kiedy, bo ta woda raz dopuszczona się tam praktycznie kotłuje latami z tego co kojarzę. Ale może coś pokręciłem. Nie znam się na ogrzewaniu niestety i robię według najlepszej wiedzy, którą zdobyłem z internetów. W gospodarczym będę miał dostęp do wody zmiękczonej oraz niezmiękczonej (twardej 22 stopnie niemieckie), ponieważ tam będzie zmiękczacz, więc będę mógł w przyszłości ewentualnie podłączyć inną wodę do celów grzewczych, chociaż pewnie nie będzie takiej potrzeby. Pozdrawiam i dzięki za komentarz!

  • @Ja_szczupak

    @Ja_szczupak

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dlatego lubie ten kanal, czekam na dalsze odcinki. 👍

  • @krzysztofskrzypek877

    @krzysztofskrzypek877

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Najważniejsze jest to że zdajesz sobie sprawę że woda zmiękczona jest niekorzystna do celów spożycia w odróżnieniu od większości którzy w sposób niezamierzony pozbywają się zmiękczając wodę węglanów wapnia i magnezu tak bardzo przydatnych dla organizmu. Jestem pod wrażeniem Twoich umiejętności i wiedzy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie wymarzonego domu.

  • @sebastianzienczyk6177
    @sebastianzienczyk61772 жыл бұрын

    Sprężyna się bardzo sprawdza, przy tej średnicy termicznie trzeba będzie sobie pomoc

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć Sebastian! Udało mi się na sprężynie wygiąć tak jak chciałem, ale ten pomysł z podgrzewaniem może być też dobry. Może by nie trzeba było się tak siłować z tą rurą. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  • @tomaszwroblewski4341
    @tomaszwroblewski4341 Жыл бұрын

    Zawór BWT montowany przed filtrami🤔. Przecież służy on do zmiękczacza wody. Filtr węglowy....takiej wielkości to tylko pod zlewem się montuje, by działał. Rozprowadzać instalacje podłogową przed tynkami🤔. Rury prowadzić po posadzce w izolacji....6-9 mm bez podkładu styropianu🤔. Szybko tanio....ale nie solidnie wykonana instalacja. Ciekawe jak rozdzielacz od ogrzewania się sprawdzi podłączony na alupexie gdy będzie miało to chodzić na pompie ciepła....alupex ładnie ogranicza przepływ 🙄. Już lepiej zrobić z PP. Oczywiście najlepiej z Cu....bakterie nie lubią miedzi 😊. Rury od wody położone na rurach od odkurzacza centralnego....PVC to nie jest propylen- może strzelić. Grzejnik podłączony od dołu....podłączony z alupexa- mało estetycznie...będzie wystawał łuk. Warto zastosować przejścia na miedź w chromie 😊. No cóż....każdy robi jak umie.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    Cześć Tomasz! Myślę, że Twój komentarz jest niezbyt trafny. Wysnułeś sporo domysłów, o których nie można dowiedzieć się z tego filmu, a dopiero z przyszłych. Zapraszam do obejrzenia kolejnych. Odpowiadam poniżej w punktach. 1) Zawór BWT znajduje się po filtrze wstępnym mechanicznym 100 nm, po filtrze 50 nm oraz filtrze 20 nm. Filtry są w spiżarni, gdzie woda wchodzi do domu, a zawór BWT (multiblock) w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie będzie stał zmiękczacz i właśnie z tego pomieszczenia woda będzie rozprowadzona do innych pomieszczeń. 2) Filtr węglowy jest podłączony tylko i wyłącznie do kranu w kuchni na podejściu wody niezmiękczonej. Do kuchni doprowadzone jest też podejście wody zmiękczonej i będzie to mieszane na zaworach na ścianie pod zlewozmywakiem. 3) Rury są prowadzone na styropianie 3 cm, podkładam je pod rury podczas układania styropianu podłogowego. Wszystko zostało wcześniej rozplanowane. A nawet jeśli bym je układał na gołej folii i betonie, to pod betonem jest 10 cm XPS. 4) Rozdzielacz, ani instalacja, nie są podłączone żadnym alupexem tylko rura Kan-Therm Ultraline. Sprawdź rurę i sprawdź kształtki. Podpowiem, że kształtki tego systemu nie posiadają przewężeń jak to ma miejsce w tradycyjnym systemie typu Kan-Therm Push i podobnych. Kształtki są zupełnie inne. 5) Z tą rurą od odkurzacza i ciepłą wodą co napisałeś brzmi totalnie od czapy. Jak rura może strzelić będąc zawsze w dodatniej temperaturze, gdy nad nią będzie przepływać tylko w jednym punkcie czasem kilka razy na dzień woda o temperaturze 40 stopni? Proszę… Nawet do gównianej szarej rury kanalizacyjnej wlewa się codziennie wrzątek z wody po ziemniakach, a te rury są projektowane do pracy z cieczą o temperaturze 50 stopni… 6) Grzejnik podłączony od dołu nie będzie miał żadnego łuku, ponieważ rura wychodzi ze ściany na prosto, a pod grzejnikiem będzie zastosowany zawór grzejnikowy z rozetami, malowany na czarno. Płytka > zawór > grzejnik. Nie będzie nic wystawało. To nie lata dziewięćdziesiąte i wielka płyta. Pozdrawiam!

  • @tomaszwroblewski4341

    @tomaszwroblewski4341

    Жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Jeśli chodzi o to co może strzelić, to chodzi o to, że rura PCV od odkurzacza ( nie chodzi mi o kanalizację - jedyny producent kanalizacji PCV to firma Wavin) ma na sobie rury od wody....nacisk bezpośredni może spowodować uszkodzenie. Jeśli chodzi o zawory drabinkowe to mamy XXl wiek....specjalne przejścia w chromie, macie pod złączki z oringiem i mamy ślicznie podłączony grzejnik, który łatwo ściągnąć. Przy Pana systemie trzeba się namęczyć by wypiąć. Mówi Pan że w kolejnym filmiku jest wyjaśnione.... możliwe, ale skąd ktoś ma to wiedzieć. Oglądam i robię- myśląc że jest ok. Pierwsze słyszę by pod folie kłaść styropian....przykryć go folią i położyć 3 cm styropianu....no chyba by zakryć niedbałość. ( Przepraszam ale nie rozumiem sensu takiego wykonania). Rura o której Pan mówi ( chodzi o podłączenie rozdzielacza) to pewnie ten sam system co TeCe lub Rehaut. Bardzo dobra rura, ale jak każda ma przewężenie. Warto jeśli już uczymy to wyjaśnić do jakiego rozdzielacza można zastosować daną średnicę. Oczywiście znaczenie podłączenia ( średnicy rury) ma też długość pętli. Przy Pana średnicy bal bym się rozłożyć 120 m pętlę, nawet stosując fi 17. Jeśli chodzi o podłączenie zmiękczacza to wyciągnął Pan zawór z opakowania, później omawiał...wyszło z tego że zmiękczacz jest pierwszy, a filtry później. Ale możliwe że źle zrozumiałem. Jeśli filtr węglowy będzie tak jak Pan mówił to jest bardzo dobre rozwiązanie. Oczywiście obecnie używa się zmiękczaczy z wkładem węglowym ( Carbon), które niby mają poprawić smak i nie dopuszczać by sód dostał się do wody pitnej. Jeśli ciągniemy do zlewu wodę twardą ( która jest zdrowsza do potraw) to warto poprowadzić jeszcze miękką, bo pod zlewem będzie pewnie podłączona zmywarka. Rozumiem że po wysłaniu posadzki przyjdą majstry robić tynki....dylatacja jakoś nie tak chyba🤔. Podsumowując: filmik fajny, ale za dużo naraz wszystkiego. Ja bym zrobił np. Montaż zmiękczacza.... pokazać bypass + manometry+ filtry+ odprowadzenie popłuczyn do syfonu podtynkowego + wspomnieć o reduktorze ciśnienia. Większość ludzi oglądających myśli że instalacje można zrobić samemu i zaoszczędzić dużo pieniędzy. Ja twierdzę że oczywiście, że można zrobić samemu, ale z tym zaoszczędzeniem, to różnie bywa.. Czemu mało kto robi z miedzi? Bo kolana się wypłukiwały . A czemu? Bo majster nie grasował po obcięciu rury😜. Teraz to wszyscy plastik...a kiedyś w pałacach to klamki mieli z czego? Srebro i mosiądz i miedź, bo bakterie się nie trzymały. A tak z innej beczki, to Hertz ma fajny system rozprowadzenia wod pitnej ( też rozdzielacze, ale każdy punkt osobno i możliwość cyrkulacji ). O właśnie, nie mówił Pan noc o cyrkulacji....kilka systemów jest sterowania....droga inteligentna pompa firmy G, na włącznikach klatkowych, lub fotokomórka. Życzę udanych filmików i przepraszam za krytykę;). Fajnie że Pan coś robi....:)))

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    @@tomaszwroblewski4341 Tomaszu, moje filmy nie są instrukcją budowy domu a relacją. Nikt nie buduję według moich filmów 1 do 1 tylko może zobaczyć jak ja buduję dom i coś podpytać, podpowiedzieć. Nawet nie jestem budowlańcem. Po obejrzeniu playlisty tematycznej „instalacja wody” lub podobnej, można zobaczyć z jakimi wyzwaniami i problemami się mierzyłem. To nie jest podręcznik budowy domu, a tym bardziej jeśli ktoś uważa, że w jednym filmie wytłumaczę wszystko na jakiś temat… No nie da się tak… Jest już prawie 150 filmów na kanale, a nie skończyłem budować. Słyszałeś o płycie fundamentowej? Składa się ona ze szczelnej wanny zrobionej ze styroduru, wypełnia się ją zbrojeniem i betonem. Na to kładzie się folię by odciąć posadzkę od potencjalnej wilgoci (hydroizolacja od „etapu zero”), dalej układa się styropian posadzki żeby ograniczyć ucieczkę ciepła ogrzewania podłogowego w kierunku gruntu. W tym styropianie ukrywa się wszystkie instalacje (woda, odkurzacz), daje się następnie folię od podłogówki by na niej układać rurki i wylewa posadzkę. Wszystkie warstwy są zrobione zgodnie z projektem. To nie są jakieś wymysły. To przewężenie o którym piszesz nie ma żadnego znaczenia w mojej instalacji. To nie jest przewężenie jak dziurka od klucza w systemie Push i najtańszych systemach. Rura PP też się nie do końca nadaje ponieważ później w instalacji ta rura pozostawia syf. Nie wiem dokładnie jak to się nazywa. Coś tam się wypłukuje i po latach jest jakiś syf. Podobno. Podobno teraz najlepszą rurą do wykonywania instalacji CO to polibutylen, ale ja tam się nie znam. Tak słyszałem. Część instalacji od CO mam zrobione taką rurą przez monterów pompy ciepła. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy, wszędzie będzie grzało, pytanie o ile będzie trzeba podnieść temperaturę zasilania na innych systemach. Ja robiłem ogrzewanie z porządnym projektem. Nie mam takiej pętli jak 120 metrów. Polecam zapoznać się z innymi filmami gdzie objaśniam projekt i pokazuję jak układam rury dla siebie (to nie poradnik). Najdłuższa pętla ma 77 metrów. Tynki… Nie ma kompletnie znaczenia co jest pierwsze. Dylatacja jest zrobiona świetnie, proszę obejrzeć inne odcinki. Jest specjalny odcinek o dylatacjach. Zrobiłem je z EPS grubości 2 cm przyklejany na pianoklej do ściany. Wyszło ekstra, dylatacja jest elegancka. Zmiękczacz nie jest nawet jeszcze zainstalowany. Jak miałbym go zamontować jeśli nie mam wykończonego pomieszczenia gospodarczego? A do podłączenia instalacji do pompy ciepła muszę mieć skończoną całą instalację wody w tym zainstalowany blok żeby później tego nie modyfikować. Jeśli ktoś ogląda filmy po kolei, po to też numeruję odcinki, to z pewnością się połapie jeśli jest kumaty. Nie ma reżysera na mojej budowie, robię po kolei i tak nagrywam. Nie robię na miedzi, bo miedź trzeba lutować, a tego chciałem uniknąć. Wszystko mam zrobione na kształtkach mosiężnych. Cyrkulację mam tylko zrobioną do kuchni w formie dodatkowej rury, ale nie podłączam póki co do obiegu. Do łazienek mam maksymalnie 4 metry rury do najdalszego punktu. Robić tam cyrkulację to zbrodnia. Najlepiej będzie mi odpowiadać i dyskutować jeśli komentarz będzie w miarę tyczył się tego co jest w filmie, a jeśli to nie najnowszy film, to sprawdzić nowszy, bo pewnie tam poruszam ten temat dalej. Bo tak to mogę się tu rozpisać o całej dotychczasowej budowie, a to raczej nie ma sensu ;) Po obejrzeniu filmów z pewnością się tobie rozjaśni kilka kwestii i pomyślisz „a po co ja się tego faceta czepiałem, jednak zrobił dobrze” :) Pozdrawiam!

  • @tomaszwroblewski4341

    @tomaszwroblewski4341

    Жыл бұрын

    Słyszałem i widziałem o płycie fundamentowej. ....proszę przeczytać co Pan napisał: kładziemy folie, na te folie styropian a w nim rury by odizolować je od betonu- czego Pan nie zrobił. Jeśli chodzi o tynki to robi się je przed bo po pierwsze dużo łatwiej jest majstrowi prosto zrobić tynk do samego dołu ( na dole lekko im ucieka no posadzka przeszkadza by równo zaciągnąć), po drugie posadzka będzie czysta- przy tynkowaniu zawsze coś spadnie i się przyklei. I po trzecie do tynku montuje się dylatacje z ślimakiem - folią. Inny sposób to zły sposób - każdy przedstawiciel od ogrzewania podłogowego Panu to powie. Jeśli chodzi o rury PP to ja z nich nie robię....czy coś się w nich odkłada? Myślę że w każdej rurze będzie coś się odkładać, bo jest to wynikiem wody która ma w sobie florę bakteryjną i związki chemiczne. Polecam poczytać o produktach Fernox. Czemu nie robię z PP? Bo jest problem i to duży coś poprawić, naprawić. Przekrój rury zasilającej rozdzielacz ma bardzo duże znaczenie....czym większy rozdzielacz tym powinien być większy przekrój rury zasilającej. Jeśli chcemy mieć mniej pętli to zwiększamy średnicę rury którą kładziemy na ogrzewanie podłogowe. Możemy położyć rurę z wkładką aluminiową lub bez wkładki. Ja preferuję bez wkładki, bo lepiej się układa i troszkę lepiej oddaje ciepło - bo nie ma dodatkowej warstwy w sobie ( plastik, aluminium, plastik). Oczywiście biorę producenta który pozwala łączyć jego rurę w posadzce. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy rura ma barierę antydyfuzujną, a jeśli to alupex to czy wkładka z aluminium jest spawana plazmowe czy metodą na zakładkę. Tak z ciekawostek to zamiast styropianu ( jeśli jest bardzo krzywy chudziak i dużo rur- pod którymi i na których jest ciężko położyć styropian) można wyłączyć pianobeton :).

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Жыл бұрын

    ​@@tomaszwroblewski4341 Powtarzam raz jeszcze. Na tym filmie nie położyłem rur na styropianie, ponieważ nie ma tu styropianu. Łatwiej jest rozłożyć najpierw rury, a następnie podłożyć styropian. Jeśli chodzi o tynki to jesteś w błędzie. Fachowcy sami na budowie stwierdzili, że jest im łatwo, bo robią tak by nie wyjechać poza dylatację i mogą trzymać się wyznaczonej przez siebie wymyślonej linii na głębokości dylatacji, mają podparcie dla łaty. Dylatacja jest głębsza niż planowany tynk. Wszystko mają jak na dłoni. Zresztą jaki to jest problem dla mnie jako klienta, że wykonawca by marudził? Żaden. Wszystkim nie dogodzisz przy pracy. Posadzka jest czysta. Ma plamy, ale jest czysta. Kompletnie nie ma to znaczenia dla mnie jako osoby, która będzie dalej na niej pracowała, co zresztą pokazują na filmach. Fachowcy zrywali w miarę na bieżąco materiał, który odlatywał - tj. po skończeniu pracy w pomieszczeniu. Posadzka była czysta, nie ma co tutaj w ogóle dyskutować. Dylatacja została przyklejona w postaci styropianu, a styropian dylatacji zapianowany do styropianu posadzki. Zrobiła się z tego wanna, w której rozłożyłem folię podłogową. Tutaj nawet nie ma się do czego przyczepić. Co ślimak by dał w moim przypadku? Nic, może łatwiej dla mnie by go rozłożyć i tyle.

  • @virtart8329
    @virtart83292 жыл бұрын

    CWU na rozdzielaczach ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    Cześć! CWU na jednym rozdzielaczu, CO na dwóch rozdzielaczach. Pozdrawiam!

  • @virtart8329

    @virtart8329

    2 жыл бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie projekt był robiony? Czy wszystko sam?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 жыл бұрын

    @@virtart8329 W projekcie domu mam jakiś projekt instalacji wodnej, którym się sugerowałem, natomiast tam mam na trójnikach w posadzce zaprojektowane. Średnice zostawiłem w sumie takie jakie mam w projekcie czyli zasilanie domu 32-ką, krany 16-ką, prysznic i wanna 20-ką, kibelki 16-ką. Zasilanie i powrót rozdzielaczy ogrzewania podłogowego robione zgodnie z zakupionym projektem - rurą 32-ką.

  • @marcindrozd585

    @marcindrozd585

    7 ай бұрын

    ​@@ProgramistaNaBudowie jakiej firmy miałeś rozdziale że do cwu i co? Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    7 ай бұрын

    Kan Therm ze stali nierdzewnej z serii Inox Flow.

Келесі