617. Mini woodshedfor drying firewood

Seasoning firewood is the key ... for effective smoking. We use every piece of our forest for this purpose :) Today we will take care of 6 small woodsheds. We invite you to a movie!
We invite you to subscribe to DiD:
kzread.info...
Domidrewno.pl - a place to connect passionate wood workers!
Video portal www.domidrewno.pl
Forum theme forum.domidrewno.pl

Пікірлер: 33

  • @PolarisMyWay
    @PolarisMyWay3 жыл бұрын

    Drewno trzeba układać korą do dołu - szybciej schnie. pozdrawiam - fajny film jak zwykle.

  • @beata4226
    @beata42262 жыл бұрын

    Dziękuję za inspirację. Pomysł i wykonanie na złoty medal :) zamierzam jus jutro poczynić pierwsze kroki do podobnej drewutni:)

  • @IgorPawlicki
    @IgorPawlicki3 жыл бұрын

    Dziękuję za podsumowanie słowem "realizacja" a nie projekt jak to wszystko teraz się nazywa bez sensu ;)

  • @rustykalneuchwyty8842
    @rustykalneuchwyty88426 жыл бұрын

    Fajnie tam macie

  • @paulp6953
    @paulp69536 жыл бұрын

    Dziękuję serdecznie za liczne pomysły pozdrawiam Paweł

  • @d.i.d

    @d.i.d

    6 жыл бұрын

    Nie ma sprawy ;) jeszcze sporo pracy przed nami przy wykańczaniu domu więc tematów nie zabraknie ;)

  • @wzorcherona
    @wzorcherona9 ай бұрын

    Czy drewno suszone w sztaplach pod plandekami, które osiągnęło podajcie wilgotność rzędu 20% należy przed jesiennymi deszczami przenieść do kotłowni w domu? Tzn. czy takie drewno pozostając na podwórku nabierze W istotnym wymiarze wilgotności z powietrza, czy nie ma takiego ryzyka? Mowa o połupanej Brzozie i Buku. Przeznaczenie - piec Atmos na holzgas. W kotłowni dopóki nie jest palone mam wilgotność powietrza 75%, dwa małe okienka, więc cyrkulacja powietrza na pewno gorsza niż na zewnątrz. Z góry dziękuję za podpowiedź pozdrawiam.

  • @2314124
    @23141246 жыл бұрын

    Dobra inspiracja zrobie cos podobnego by przykryc smietniki :)

  • @d.i.d

    @d.i.d

    6 жыл бұрын

    Dokładnie, każda praca zawiera coś w sobie co można przełożyć na zupełnie inne realizacje :) Pozdr!

  • @bax1118
    @bax11186 жыл бұрын

    Mówiłeś na filmie że, przez drzewa twoje drewutnie poprzewracał wiatr ,a teraz powielasz błąd bo znów budujesz po między drzewami .... .Jak już postarał bym się o większy odstęp od drzew bo za rok będzie ten sam problem noo za dwa lata . :)

  • @d.i.d

    @d.i.d

    6 жыл бұрын

    Spokojnie... sosny tak nie rosną. Na 5 lat starczy na bank.

  • @bolobolo3401
    @bolobolo34015 жыл бұрын

    Fajna sprawa wygląda schludnie i bardzo praktyczne

  • @paulp6953
    @paulp69536 жыл бұрын

    Dzień dobry Państwu wprawdzie temat stary ale ostatnio oglądałem Wasze filmy dot frezarki cnc chciałbym w związku z tym spytać jaki jest orientacyjny koszt produkcji takiej frezarki Pozdrawiam

  • @d.i.d

    @d.i.d

    6 жыл бұрын

    +Paolo Poland na www masz wyszukiwarkę. Wpisz CNC i jest film o podsumowaniu i masz projekt i spis części. Ceny znajdziesz w sklepie cnc.info.pl

  • @andrezeus3879
    @andrezeus38792 жыл бұрын

    to jest drewutnia ?

  • @michck4027
    @michck40275 жыл бұрын

    Drzewo się fajnie rąbie tylko gorzej z układaniem, u nas tyle drewna na opał ile tu widać razy dwa. Tyle że od dwóch lat piec na pelet jest :P

  • @wzorcherona
    @wzorcherona2 жыл бұрын

    Dzień dobry, zamierzam zacząć przygodę z Holzgasem, prośba o pomoc: jak przyspieszyć wysuszenie brzozy? Wiem, że powinna schnąć 2-3 lata, ale już kolejną zimę chciałbym opalać dom takim kotłem, stąd pytanie. Sytuacja: mam tzw. obrzynki brzozowe, więc w dużej części drobniejsze drewno, niż po rozłupaniu pniaka na 4, mam kilka opcji suszenia: 1) Wiata - zadaszenie, z 4 stron otwarta, więc w tym przypadku zewnętrzne warstwy ułożonego drewna są wystawione na śnieg i deszcz, wewnątrz zmieszczą mi się 3-4 rzędy. Myślałem, żeby z 2 stron obudować tę wiatę, na przykład przymocować plandeki do słupów, żeby była przewiewana tylko w 1 osi, czy to dobry pomysł? Czy kierunki świata oraz kierunek ułożenia polan ("przekrojem" do wiatru, do słońca, na północ, na zachód, inaczej? Na mój rozum wydaje mi się, że przewiewanie przez wiatr zgodnie z kierunkiem włókien w polanach byłoby dobre, czy to prawdopodobne? Najczęstszy kierunek wiatru u mnie mogę spróbować ustalić.). Wiata niestety ustawiona główną ekspozycją na wschód, nie na południe. 2) Wolnostojący stos wystawiony na południe - wiem, że należy oddzielić od gruntu i przykryć z wierzchu, luźno układać polana, coś jeszcze? Widziałem Państwa drewutnie na szerokość 1 warstwy, czy dobrze wnioskuję, że stos też powinien nie być złożony z kilku warstw, ale mieć "głębokość" 1 polana? Terenu mam dosyć, mogę postawić takich kilka. Jakieś jeszcze "patenty" aby maksymalnie osuszyć drewno w krótkim czasie? 3) Suszenie drewna w kotłowni - na piecu i w luźnych stosach w pomieszczeniu - sucho jest, przewiew jest - narożnikowo przez dwa okienka stale otwarte, czy to dobry sposób? Próbowali Państwo? Mam też do dyspozycji garaż wbudowany w bryłę domu, gdzie jest dobry przewiew, ale chłodniej niż w kotłowni, czy to może być dobre miejsce? Może suszenie przy piecu jest z jakichś powodów "za szybkie" ? Czytałem, że przy samym cieple, bez dobrej wentylacji, mogą się pojawić grzyby i drewno się psuje... 4) Suszenie na strychu domu - jest przewiew, teraz zimą raczej chłodno, ale latem będzie gorąco (dach blaszany), poza tym zawsze trochę ciepła tamtędy ucieka z domu - może próbowali Państwo? Brzmi to sensownie? Oczywiście będę się musiał trochę nadźwigać w górę i w dół, ale jestem zmotywowany żeby udało mi się dobrze wykorzystać drewno już przyszłej zimy. Czy któregoś z tych sposobów nie warto w ogóle próbować, albo któryś jest znacząco lepszy od innych? Może jeszcze jakiś "patent" Państwo podpowiedzą? Jak wspominałem drewno jest "cienkie", więc mam nadzieję, że odpowiednie wysuszenie w niecały rok jest możliwe... Zaopatrzę się w miernik wilgotności i będę obserwował, ale będę też wdzięczny Państwu za wszelkie sugestie "optymalizujące" proces. Z góry dziękuję, pozdrawiam! Michał

  • @d.i.d

    @d.i.d

    2 жыл бұрын

    Nie kombinuj. Czekasz i już 🤣

  • @cmeproone
    @cmeproone6 жыл бұрын

    Witam Mam pytanie odnośnie zabezpieczania drewna, widziałem masę preparatów jakie Państwo stosujecie i każdy z nich ma jakieś zalety i wady. Ostatnio natknąłem się na sposób zabezpieczania drewna zużytym olejem silnikowym 1:1 z olejem napędowym i wiem wiem nikt normalny nie pomalował bym czymś takim swojego domu z bali, ale może spotkał się Pan z tak zabezpieczonymi elementami drewnianymi i ma na ten temat swoją opinię co do żywotności takiego zabezpieczenia, np. w przypadku ogrodzenia czy jakiś innych drobnych elementów. Jak ewentualnie wypada w porównaniu z preparatami dostępnymi w sprzedaży. O szkodliwości dla środowiska nie wspomnę, bo to jakby nie wymaga tłumaczenia ;) Pozdrawiam

  • @jarekcamaro9078

    @jarekcamaro9078

    6 жыл бұрын

    Rozbierałem rok temu ogrodzenie zrobione przez mojego ojca i pomalowane surową ropą, deski sosnowe jako ogrodzenie przetrzymały dobre z 20 lat w świetnym stanie. Pamiętam że krople deszczu spływały po deskach jak po woskowaniu.

  • @cmeproone

    @cmeproone

    6 жыл бұрын

    Surową ropą? Masz na myśli taką nieprzetworzoną wydobytą prosto z ziemi? :) Skąd tu taką wziąć jakby ktoś potrzebował ;) Teraz jeszcze przypomniał mi się fakt jak w kiedyś w firmie demontowaliśmy stary drewniany słup energetyczny też nieźle musiał być czymś impregnowany na zasadzie ropy oleju itp bo czarna maź wsiąkła w słup na ok 1,5 cm a w środku drewno niemal jak nowe, podobnie chyba wyglądała kwestia a podkładami kolejowymi, nie sądzę żeby same z siebie robiły się takie czarne na przestrzeni lat na wszystkich starych szlakach kolejowych i że nikt niczym ich nie zabezpieczył ;)

  • @jarekcamaro9078

    @jarekcamaro9078

    6 жыл бұрын

    Dokładnie, prosto z ziemi. Kiedyś trzeba było mieć znajomego na kopalni ropy:) Dzisiaj raczej nie do zdobycia, taką drogą.

  • @wojciech3drewno263

    @wojciech3drewno263

    5 жыл бұрын

    Ropa - Olej - Smar - to tylko chwilowe zabezpieczenie przed wodą, a drewno narażone jest na wiele innych czynników. Moim zdaniem system: preparaty solne (nic wspólnego z solą kuchenną) plus olejowe, dają znakomite zabezpieczenie. Warunkiem jest, prawidłowe i wielokrotne naniesienie. Kolejny aspekt, to ochrona środowiska. Te chemia, o której wspomniałeś, to szkodliwe węglowodory plus wiele innych składników, które trafiają do gleby i powietrza. Warto przemyśleć temat, no i pytać.

  • @dariopiec9552

    @dariopiec9552

    5 жыл бұрын

    @@wojciech3drewno263 Znajomy miał kiedyś taki drewniany słup energetyczny w ogrodzie i wszystko rosło a słup sobie stał. Postanowił pobudować ładne pergole oraz obrzeża ścieżek z drewna i zabezpieczyć drewno nowoczesnymi preparatami solnymi. Efekt taki że wszystkie rośliny w pobliżu obrzeży umarły, dlatego warto z uwagą obserwowac co robili i jak nasi przodkowie, bo często były w tych projektach lata doświadczeń wielu pokoleń.

  • @eugeniuszjankowski6647
    @eugeniuszjankowski664717 күн бұрын

    Jak słucham tych nazw to myślę że nas uczono kiedyś dla jakiegoś celu że tarcica jest nieobrzynana lub obrzynana. Tarcica zbrzegowana to nie wiedział bym co to jest.

  • @ryszardtrojnar9159
    @ryszardtrojnar9159 Жыл бұрын

    Za gęsto poukładane .. trzeba suszyć trzy lata...

  • @d.i.d

    @d.i.d

    Жыл бұрын

    A niech leży i 10 :)

  • @ryszardtrojnar9159

    @ryszardtrojnar9159

    Жыл бұрын

    @@d.i.d jesteś pisowskim agentem propagandy! Taka ilość drewna to do Bożego Narodzenia. A potem pelet ze śniegu????

  • @d.i.d

    @d.i.d

    Жыл бұрын

    @@ryszardtrojnar9159 odstaw leki 🤣

  • @ryszardtrojnar9159

    @ryszardtrojnar9159

    Жыл бұрын

    @@d.i.d ,, w słaba zimę spaliłem 10 metraki , ,to taka piczka jak ten daszek to na stołówkę dla sikorek.

  • @d.i.d

    @d.i.d

    Жыл бұрын

    @@ryszardtrojnar9159 🤣