5 ciekawostek: bloki | Architecture is a good idea

Czy "wielka płyta" to zawsze płyta? Jak wygląda blok zbudowany z... gotowych mieszkań? Czy dzisiaj także stosujemy prefabrykację? Kiedy miała miejsce prawdziwa "kuchenna rewolucja"? Jak długi może być blok?
Film o Ursynowie Północnym: • Ursynów Północny | Arc...
Sprawdź mój blog goodidea.archi/
Subskrybuj kanał: kzread.info?su...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea

Пікірлер: 168

  • @kasztan1868
    @kasztan18687 жыл бұрын

    Co do pytania o długie bloki: Mają one tę samą bolączkę, co w ogóle osiedla modernistyczne - brak przestrzeni półprywatnej. Teraz na studiach to odczuwam, bo większość życia mieszkałem na spoko zaprojektowanym osiedlu z przełomu XX i XXI w. Teraz mieszkam na osiedlu, gdzie są dwie "deski". Gdyby te bloki choć trochę nawiązywały do Curbusiera, to strefę półprywatną uzyskano by chociaż w korytarzach (tak jak w Marsylii). A tak, mamy zdehumanizowaną przestrzeń. Brak tego łącznika między domowym wnętrzem a publicznym zewnętrzem powoduje obcość wśród ludzi. Dawniej łącznikiem było podwórko - kilkanaście rodzin. Każdy się jako tako kojarzył. Dzieci się znały wszystkie nawzajem. Nadal tak z resztą jest w starych kamienicznych dzielnicach. A w takim falowcu? Jak tu stworzyć wspólnotę z 1500 rodzin? Myślę że deski, jamniki etc. są pewnym przerysowanym przykładem tej zmory modernizmu w praktyce. Przerysowanie to w dodatku powoduje, że ciężko znaleźć sposób, jak rozmyć strefę prywatną od publicznej

  • @gallanonim3394

    @gallanonim3394

    2 жыл бұрын

    Pytanie czy to dobrze, czy źle. Moim zdaniem nie ma nic specjalnie fajnego w tym, że wszyscy się znają i siłą rzeczy wiedzą o sobie dużo. Wielu ludzi nie chce wchodzić w interakcje sąsiedzkie. To jest syndrom wioski, gdzie ludzie znają się od pokoleń. I uważasz, że to jest dobre? Ludzie mają tendencje do naklejania etykiet. Jeżeli więc jest dobrze, nie wyróżniasz się specjalnie, to jesteś akceptowany. Jeżeli jednak Twój ojciec to pijak, to Ty też będziesz postrzegany jako patologia i nie zaczynasz relacji z zerowym kontem, tylko od razu jesteś na minusie i musisz udowodnić, że jesteś coś wart. W drugą stronę jest tak samo. Jeżeli jesteś synem kogoś szanowanego, to będziesz miał na "dzień dobry" łatwiej, ale też będziesz miał presję, aby dorównać swojemu wybitnemu tacie. Mielesz się też w tym samym sosie. Twoja praca, rodzina i życie zlewają się w całość. O niepowodzeniu w pracy wiedzą sąsiedzi. O tym, że Twój brat po pijaku wszczął awanturę wie cała wioska. Zatem jak idziesz do "wioskowego" sklepu i kupujesz mleko, to czujesz wzrok kasjerki na sobie: "ooo to brat zwyrodnialca". Bloki dają Ci poczucie anonimowości. Chowasz się w tłumie i to jest dobre.

  • @Baczywas
    @Baczywas7 жыл бұрын

    Pozdrawiam Pana z 5:25 :)

  • @SawekAmielucha
    @SawekAmielucha7 жыл бұрын

    Habitat 67 - wygląda bardzo ciekawie, ale ciekawi mnie klasa energetyczna mieszkań. Z jednej strony zmiejszona powierzchnia kontaktowa z sąsiadującymi blokami wpływa pozytywnie na poziom hałasu, a z drugiej - jednak sąsiednie mieszkania zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną.

  • @Dougerro
    @Dougerro7 жыл бұрын

    Mieszkałem 25 lat w bloku. I podziękowałem. Mam nadzieję, że już na zawsze :)

  • @slimalodz
    @slimalodz7 жыл бұрын

    Ja bym chciał, żeby zrobił Pan odcinek o tym jak takie mieszkanie w bloku maksymalnie odizolować akustycznie od sąsiadów i jakieś porównania w budownictwie wielorodzinnym w tym względzie. Czy np. w bloku jest ciszej niż w wieżowcu, czy w kamienicy jest ciszej niż w bloku itp.

  • @michawatanabe4608
    @michawatanabe46087 жыл бұрын

    Jako student pierwszego roku historii sztuki, muszę powiedzieć, że robisz kawał dobrej roboty w popularyzacji architektury :D

  • @Addelayda
    @Addelayda7 жыл бұрын

    Nie jestem architektem,ale uważam się za estetkę ;) Uwielbiam ten kanał! ♥ Dziękuję Państwu :)

  • @cieszewskimariusz
    @cieszewskimariusz7 жыл бұрын

    Fantastyczny kanał ! Trudno przestać oglądać

  • @paulinakrzychaa4295
    @paulinakrzychaa42957 жыл бұрын

    jak zwykle świetnie ;)

  • @rafauen
    @rafauen7 жыл бұрын

    Witam Panie Radku. Bardzo ciekawy temat, do którego mogę dodać swoje spostrzeżenia, o które Pan prosił, jako że od 39 lat, czyli odkąd sięgam pamięcią, mieszkam na Retkini - największym łódzkim blokowisku. Najpierw 20 lat mieszkałem z rodzicami w takim niedużym 4-piętrowcu, 8 klatek 80 mieszkań, w otoczeniu podobnych bloków. Znałem praktycznie wszystkich mieszkańców z mojego bloku oraz większość z sąsiednich. Wiedziałem dokładnie, gdzie ci ludzie mieszkają i kim są, ze wszystkimi młodszymi byłem na ty i mniej lub bardziej się kolegowaliśmy, ze starszymi wymienialiśmy grzeczności i pozdrowienia. Rozmawialiśmy ze sobą, pomagaliśmy sobie czasami. Nikt nie był anonimowy. Później przez 9 lat mieszkałem w kawalerce w takim wielkim 11-piętrowym mrówkowcu, 14 klatek ok 500 mieszkań. Przez ten czas nie poznałem wszystkich mieszkańców mojej klatki nie mówiąc o całym bloku. Oczywiście w windzie czy na ulicy spotykałem te same osoby, którym rzucałem kurtuazyjne powitanie, ale na dobrą sprawę w większości przypadków nie wiedziałem komu mówię "dzień dobry". Ta alienacja była trochę przygnębiająca. Była do tego stopnia że kupując 11 lat temu zaraz po ślubie większe mieszkanie, brałem już tylko pod uwagę mieszkania w 4-piętrowcach. Teraz znów mieszkam w niedużym bloku z 6 klatkami i 60 mieszkaniami, znów znam wszystkich sąsiadów z bloku i okolic, znów wiem dokładnie komu się kłaniam, znów z wieloma jesteśmy na ty i znów czasem ucinamy sobie dłuższe pogawędki, spotykamy się czasem prywatnie i odczuwamy pewną więź, której w mrówkowcu nie zaznałem. Odpowiedź na Pańskie pytanie jest więc dla mnie oczywista i pewnie pokrywa się z badaniami naukowymi na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

  • @heian1973

    @heian1973

    5 жыл бұрын

    Nic nie jest takie proste i wcale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja na przykład zupełnie nie mam czasu ani ochoty na wchodzenie w interakcje z sąsiadami. Przez 25 lat mieszkaliśmy z rodzicami w 4-piętrowej, międzywojennej kamienicy na planie litery L (2 klatki; szacuję, że nie więcej niż 30 mieszkań) i do końca nie znałem nawet wszystkich sąsiadów ze swojej klatki, nie wspominając o sąsiedniej. Znam więcej takich ludzi. W wielkim bloku ceniłbym sobie właśnie anonimowość. Jest jednak lepsze rozwiązanie - własny dom. Wiadomo, że nie każdy może sobie na to pozwolić, ale już bliźniak, czy szeregowiec daje tą namiastkę życia "na swoim", a nie w komunie, w której wszyscy się znają. Dla Pana to jest zaleta, dla mnie wada...

  • @martineden1945
    @martineden19457 жыл бұрын

    Od urodzenia mieszkam w wielkiej płycie na Ursynowie i bardzo to sobie chwalę. Świetny odcinek (jak każdy), AIADI to zdecydowanie najciekawszy kanał na YT.

  • @dapa6795
    @dapa67952 жыл бұрын

    Panie Radosławie. Na buble architektoniczne! Proszę wolniej! :) Siedzę w pracy, robię sobie swoje słuchając przy okazji Pana i ... i nie nadążam za Panem. Co innego jak na Pana oglądam i słucham. Wtedy to luz :). Ale w pracy? Jak Pana nie widzę, nie da rady. Bardzo proszę. Dziękuję. Super kanał Pani Natalio i Panie Radosławie. Dziękuję również za to.

  • @goodidea_archi

    @goodidea_archi

    2 жыл бұрын

    Można zmniejszyć prędkość odtwarzania w ustawieniach.

  • @26malinka
    @26malinka7 жыл бұрын

    Świetny kanał! Architektura zawsze wydawała mi się nudna, ale Pana sposób opowiadania odmienił to przeświadczenie :) dziękuję i wracam do oglądania reszty :)

  • @wojciechpietka2306
    @wojciechpietka23067 жыл бұрын

    Mieszkam w Warszawie w otoczeniu wielkiej płyty od urodzenia, czyli ponad 20 lat i moim zdaniem, jak ze wszystkim, musi być równowaga. Jednych ciągnie do miasta, bo mnóstwo możliwości zarobku i polepszenia stopy życia, a drugich wywiewa, bo dochodzą do wniosku, że w sumie po co to wszystko... Zatem w mieście można więcej, ale czy suma sumarum wszyscy nie marzymy o domku nad jeziorem? Pozdrawiam! :)

  • @bartomiejkiedrzynek8726
    @bartomiejkiedrzynek87263 жыл бұрын

    Dziękuję za świetny materiał. Bardzo ciekawe tematy. Pozdrawiam;

  • @CMHQWidget
    @CMHQWidget7 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy temat a sam kanał bomba, nigdy nie interesowałem się architekturą a z chęcią oglądam każdy odcinek. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pracy nad kanałem :)

  • @Rafyls
    @Rafyls7 жыл бұрын

    Niewąskie bloki. 4:12 Mieszkał bym (chociaż długo się przekonywałem do takiego monumentalnego, surowego stylu). Ciekawe jak wygląda kwestia ogrzania mieszkania z takim układem i do tego nie ocieplonego. Zastanawia mnie jaka jest przewidywana żywotność takiego budynku. Nasze wielkie płyty były przewidywane na jakieś 70 lat, chociaż tu ze względu na wartość konserwator pewnie monitoruje stan na bieżąco. Poza tym Sedesowce we Wrocławiu były by dobrym pomysłem na materiał.

  • @rufone155
    @rufone1557 жыл бұрын

    genialny pomysł 💡 z ciekawostką w ciekawostce 😃 marina Bay Sand jest wyjątkowy. dzięki że uwzględniłeś ten biurowiec w swoich wypowiedziach. pozdrawiam 😉

  • @Michuuu111
    @Michuuu1117 жыл бұрын

    Ale masz zajebistą dykcję! Super się słucha :)

  • @helenamoj1472

    @helenamoj1472

    2 жыл бұрын

    Z tym że określenia użyłeś dość wulgarnego. I co ciekawe przyjęło się jak ta wielka płyta, i nie wiadomo czym ja zastąpić.

  • @magorzata5280

    @magorzata5280

    2 жыл бұрын

    @@helenamoj1472 Dykcja połączona z elegancją języka . I to w jakim tempie! Niech się dziennikarze i młodzi aktorzy uczą od Pana Radosława.

  • @DG-lr3yb
    @DG-lr3yb7 жыл бұрын

    Cześć Radku. Mieszkam właśnie w tym wielkim, 1,5 km bloku o którym wspominasz na końcu materiału. Kiedy tu się wprowadzałem, miałem obawy związane ze skalą tej konstrukcji, przypominającą stłoczeniem azjatyckie miasta. Stąd właśnie nazwa "Pekin". Obecnie jednak mam zupełnie inne odczucia. Bloki na osiedlu są względnie niewysokie w porównaniu do innych bloków Warszawy. Naprzeciwlegle leżące do siebie boki tej struktury są na tyle oddalone, że nie ma się wrażenia ścisku - pomiędzy takimi ścianami zmieściło się np przedszkole. Choć są to 22 bloki połączone w jeden ciąg, są one bardzo dostępne i przechodnie. Dodatkowo jest tu dużo drzew i terenów zielonych w okolicy. Z pewnością jest to rozwiązanie optymalne, tak by pomieścić jak najwięcej osób na danym obszarze i ma swoje minusy, ale nie powoduje ono u mnie depresji. Wręcz mam wrażenie mieszkania w sympatycznym i wygodnym miejscu w porównaniu z innymi niewyrazistymi osiedlami, na jakich miałem do tej pory okazję zamieszkiwać. Fajnie jeśli kiedyś sam przeanalizujesz tą lokalizację. Pozdrawiam

  • @kingakot9264
    @kingakot92647 жыл бұрын

    Ja mysle ze tak ogromne bloki nie sa dobrym pomyslem na wieksza skale, bo po pierwsze ludzie mieszkajac tak wysoko traca kontakt z tym co sie dzieje na pierwszym planie, izoluje ich. Z drugiej strony wysokie bloki z perspektywy pierwszego planu wydaja sie niedostepne i dominujace. Duzo o tym pisal Jan Gehl. W tak ogromnych skupiskach ludzi traci sie rowniez kontakt z sasiadami, co skutkuje mniejsza aktywnoscia spoleczna (generalizujac). No i ostatnia rzecz to jest mniejszy dostep do swiatla slonecznego, im wiecej blokow stojacych ciasno obok siebie tym gorsza jakosc zycia, co odbija sie rowniez na zdrowiu na dluzsza mete (zostalo juz potwierdzone badaniami). Wyznaje zasade ze wszystko jest dozwolone ale z umiarem :)

  • @ogogo123
    @ogogo1237 жыл бұрын

    Jak zwykle kapitalny odcinek. Dzięki! Odpowiadając na Twoje pytanie, czy tak wielkie bloki, skupiające w sobie liczbę mieszkańców małego miasteczka mają miejsce bytu dziś, odpowiedziałbym, że tak. Biorąc pod uwagę rosnącą populację świata, a co za tym idzie kurczące się zasoby planety, myślę, że im bardziej będziemy ekonomiczni, tym lepiej dla Ziemi i dla nas samych w przyszłości.

  • @GromKuba
    @GromKuba7 жыл бұрын

    Pomysł na składanie budynków z gotowych segmentów nie został zarzucony, gdzieniegdzie nadal się go używa. Czytałem na przykład o postawionym chyba w Belgii czy Holandii trzypiętrowym akademiku, złożonym z kontenerów mieszkalnych. Oczywiście trzeba było dodać szkielet i ciągi sanitarne, a poziomy są połączone zewnętrznymi schodami i galeriami, ale rozwiązanie okazało się ponoć bardzo tanie. Co do odlewania na miejscu - może przyda się panu taka ciekawostka, że kiedyś próbowano pójść z tym jeszcze dalej. Edison próbnie odlał całe domy z betonu. Wykonano bardzo skomplikowaną formę (uwzględniającą meble z betonu) i zalano masą. Domy okazały się niezbyt tanie, konstrukcja wymagająca stworzenia i połączenia wielu wielkoformatowych kształtek dość skomplikowana, a usterek nie dało się usunąć, bo dom był monolitem. Co do wielkich budynków - w zbyt dużej gromadzie kontakty społeczne słabną. Mieszkaniec Falowca nie czuje żadnej więzi z kimś kto mieszka na drugim końcu, bliższe kontakty, składające się ostatecznie na atmosferę bezpieczeństwa, mogą powstawać w mniejszej skali, w obrębie klatki, galerii. Może więc rozwiązaniem przy budowie takich gigantów jest podział na wyraźne jednostki? Na przykład blok w kształcie zygzaka, gdzie dwie-trzy klatki wychodzą na podwórka nieco odizolowane od przestrzeni wokół?

  • @Dziubek304
    @Dziubek3047 жыл бұрын

    masz suba Radek :D dobrze znaleźć kanał z całkiem niszową architektoniczną wiedzą przekazaną w bardzo przystępnym youtubowym formacie, oby takich więcej w mojej kolekcji :)

  • @Adam-ln2ln
    @Adam-ln2ln7 жыл бұрын

    Może coś o superjednostce w Katowicach. Słyszałem o tym budynku wiele ciekawostek, ale chyba nie od Pana.

  • @aryon55

    @aryon55

    7 жыл бұрын

    Poznań również zaprasza:]

  • @hondacbr116

    @hondacbr116

    7 жыл бұрын

    Zapraszam do Jastrzębia Zdrój, tzw Betonowe miasto lat 70tych... Miasto bez Rynku. Materiał jak zwykle na najwyższym poziomie :) Pozdrawiam.

  • @r.f.2615

    @r.f.2615

    3 жыл бұрын

    @@hondacbr116 Albo Stalowa Wola miasto na potrzeby huty

  • @jankowalski1475
    @jankowalski14757 жыл бұрын

    Oglądam już drugi Pański film i jest bardzo ciekawy. Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej. :)

  • @fredoslaw
    @fredoslaw7 жыл бұрын

    Z prefabrykatów powstaje obecnie cześć biurowców, widać to czasem na warszawskich budowach. Powstaje też mieszkalna kamienica na Pradze, zrobiona z prefabrykatów, z gołym, czerwonym betonem na elewacji. Wygląda to świetnie.

  • @BLOKIZPRL
    @BLOKIZPRL7 жыл бұрын

    Świetny odcinek : )

  • @szymonpifczyk
    @szymonpifczyk7 жыл бұрын

    Prawdziwie udane PRL-owskie osiedle to osiedle Tysiąclecia w Katowicach. Osobiście uważam, że to w ogóle chyba miejsce w Polsce o najbardziej "zachodnim" wyglądzie, praktycznie wszystko jest zadbane, poukładane, przyjemne dla oka :)

  • @marcymarcy2374
    @marcymarcy23747 жыл бұрын

    AIAGI nie zapomniało zmienić czasu i jak zwykle punktualnie 🕖 Fajny odcinek 👍

  • @matic6792
    @matic67927 жыл бұрын

    I znowu świetnie wyszło ;) Pozdrawiam z Częstochowy( u mnie w mieście najdłuższy blok ma tylko, a może aż 170 metrów)

  • @szymonwisowaty8391
    @szymonwisowaty83917 жыл бұрын

    Świetna koszula ;)

  • @fantasta4464
    @fantasta44645 жыл бұрын

    W Wielkiej Brytanii były również budowane bloki, z tym że były o wiele wyższe niż nasze. Ale szybko z tego zrezygnowali i wyburzyli te bloki bo nie odpowiadały Anglikom. A u nas trzeba było się pogodzić z naszą dobrą "Wielką Płytą" Ale ja uważam że i tak te Bloki są o wiele mocniejsze i trwalsze od nowoczesnego budownictwa (Oczywiście nie pod względem ergonomii :D) I uwierzcie mi wytrzymają te skurczybyki jeszcze z 40 lat a może i więcej. Tylko że problem jest taki że bloki powoli uciekają od piękności i standardów mieszkalnych od innych. A na to się już nic nie poradzi. Bo bloki mimo że twardsze i odporniejsze od nowych, to nie mają już podjazdu do nowych pod względem standardów nowoczesności.

  • @Amati66
    @Amati667 жыл бұрын

    Gratuluję kolejnego ciekawego odcinka. Zastanawia mnie kwestia techniczna (Habitat 67), w jaki sposób łączono elementy (pomieszczenia) ze sobą, bo z tego co widzę niektóre "kostki" stykają się tylko dwoma lub trzema płaszczyznami a dla mnie (amatora) nie wygląda to solidnie. Pozdrawiam :)

  • @1507suso
    @1507suso7 жыл бұрын

    świetny odcinek 👍

  • @piotrpawlonka4400
    @piotrpawlonka44007 жыл бұрын

    Zapraszamy znów do Wrocławia, WUWA czeka na swój debiut na AIAGI.

  • @24sell
    @24sell7 жыл бұрын

    Moj ulubiony temat. Aczkolwiek bloki mokotowskie czy krowoderskie ( krakow) bardziej mi sie podobaja.

  • @magdaugowska8841
    @magdaugowska88417 жыл бұрын

    Uwielbiam Państwa filmy. Panie Radoslawie odcinek jak zawsze ciekawy, ale pragnę również wspomnieć o Pańskiej koszuli, która jest obłędna!!! 😉

  • @prokreacjonistatube
    @prokreacjonistatube7 жыл бұрын

    dziś mamy wielu małych inwestorów o odmiennych, sprecyzowanych indywidualnie potrzebach (oczekiwaniach) architektonicznych dlatego też prefabrykacja taką jaką znaliśmy nie wróci, poz tym systemy szalunków są tak proste i tanie w zastosowaniu, że nie ma istotnej różnicy pomiędzy laniem na budowie a w zakładzie (poza czasem wznoszenia). Choć jest możliwy powrót do tej koncepcji np. przy zleceniach rządowych np. lokale socjalne, komunalne itp. gdzie forma i cechy indywidualności architektonicznej przegrywają z ekonomiom.

  • @leszkos1pl
    @leszkos1pl7 жыл бұрын

    co do ostatniego pytania, to ciekawa koncepcja była w filmie Dredd - ogromne miasteczko-bloki mieszczące kilkadziesiąt tysięcy ludzi, sklepy i inne lokale usługowe. akurat w tym filmie pokazane w dystopijnej wersji, ale kto wie, czy tego typu budynki kiedyś się nie przyjmą? Może kiedyś odcinek o rozwiązaniach architektonicznych z filmów/książek o niedalekiej przyszłości? :)

  • @wielbicielka
    @wielbicielka7 жыл бұрын

    Mega ciekawie opowiadasz. Habitat 67 - nieprawdopodobny :) A czy dobrze, ze ludzj pakuje sie w gigantyczne klocki, co raz licznie i liczniej? Chyba nie. Domki jednorodzinne, blizniaki to format bardziej ludzki, a bloki odczlowiekczaja wrecz ;)

  • @polag4844
    @polag48447 жыл бұрын

    Myślę, że bloki mają przyszłość. Teraz jest moda na niskie nieduże bloczki. Tak są ładne. Choć nadal uważam, że powinniśmy piąć się w góre. Mieszkałam kiedyś na 11. piętrze, to było wspaniałe. Co za widok! Jeśli kiedyś miałabym kupić mieszkanie to właśnie, by mieć głowę w chmurach.

  • @nickname4488
    @nickname44887 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek:) a może opowiecie coś o trwałości bloków? tych z płyty, tych budowanych teraz. kiedyś ściany w domach były dużo grubsze, czy były też trwalsze?

  • @yoloswag2505
    @yoloswag25057 жыл бұрын

    Bloki mój ulubiony temat na tym kanale :D , co zemną jest nie tak?

  • @piotrpiekarski9554

    @piotrpiekarski9554

    7 жыл бұрын

    Zdecydowanie bloki oraz off topic dotyczący sztuki. Bardzo proszę o więcej sztuki.

  • @katarzynagoebiowska9976
    @katarzynagoebiowska99767 жыл бұрын

    Od miejsca zamieszkania zależałoby przede wszystkim otoczenie, to jeśli chodzi o ten szalony blok :) A takie długie bloki? Być może funkcjonalne i w jakiś sposób przyszłościowe, jednak to tylko zwiększa zagęszczenie ludności, co wychodzi w sumie niekorzystnie.

  • @agatafiszer8702
    @agatafiszer87022 жыл бұрын

    Myślę, że zamieszkanie w bloku zbudowanym z prefabrykowanych pokoi byłoby o tyle trudne, że na pierwszy rzut oka całość wydaje się być chaotyczna, i wyobrażam sobie, że znalezienie jednego konkretnego mieszkania sprawiałoby trudności. Dla samych lokatorów pewnie tylko na początku, ale dla odwiedzających raczej non stop. Mimo to sam pomysł uważam za ciekawy, i gdyby sam budynek był mniejszy (12 pięter to bardzo dużo jak na blok mieszkalny), to chętnie bym w takim zamieszkała.

  • @adiexe
    @adiexe5 жыл бұрын

    Przy okazji tematu budownictwa z wielkiej płyty, ciekawa wydaje się historia (byłego już) osiedla Pruit Igoe w St. Louis w USA, którą mogłeś tu przywołać. A może nakrecisz osobny odcinek właśnie o nim? Ciekawi mnie wciąż dlaczego to budownictwo przyjęło się w Europie (nie tylko tej komunistycznej), a w USA już nie. Pozdrawiam serdecznie

  • @endlesshorizon6167
    @endlesshorizon61677 жыл бұрын

    Czy jest szansa na pełen odcinek mówiący o przyszłości bloków? To temat trudny, ale też i bardzo nośny: mamy ich w Polsce mnóstwo. Może warto podjąć próby analizy ile lat mogą przetrwać typowe polskie bloki? (z tego co rozumiem, są wielka płyta oraz rama H) Czy mowa o 100 latach? 150? 300? Co z problemem korodujących "haków", na których ustawione są poszczególne piętra? Czy bloki mogą złożyć się jak domek z kart? (jak rozumiem tego nie da się łatwo sprawdzić). Wiele też mówi się o oszczędności / kradzieży materiałów podczas budowy: betonu, jak i (przede wszystkim) zbrojenia: ile tego zbrojenia zapewnia zapas w typowym bloku? Ile może go zabraknć / skorodować? Podsumowując: fajna byłaby dłuższa analiza jaką przyszłość czeka typowe polskie bloki - czy za powiedzmy 30 lat (rok 2050) nie zaczną się rozpadać? Wiem że odpowiedź na takie pytanie nie będzie łatwa i może budzić kontrowersje...

  • @ToTemat
    @ToTemat5 жыл бұрын

    Co do pytania na koniec, mózg lepiej pracuje jak ma dużą przestrzeń do widoku i zieleń w otoczeniu. O ile blok nie jest w ścianę a z widokiem i w jakimś miejscu gdzie nie ma bloków obok a jest zielono to nie będzie tak źle. Pomijając semiologię elementu X jaka może psuć życie innym gdy się pojawi.

  • @Adical1991
    @Adical19917 жыл бұрын

    Super odcinek :) Moim zdaniem następstwem kuchni frankfurckich są aneksy kuchenne. Nie wiem czy można powiedzieć że są kolejną rewolucja , jednak na pewno są praktycznie i przestronne. Pozdrawiam :P

  • @przerobert
    @przerobert4 жыл бұрын

    Bloki okazały się całkiem ciekawe pod kątem socjologicznym. Sama idea budownictwa prefabrykowanego była podyktowana tylko i wyłącznie ogromnym głodem mieszkaniowym. Mało kto się zastanawiał nad konsekwencjami kumulacji dużej liczby osób w jednym budynku. Modernistom przyświecały utopijne wizje społeczności, ale nie brali pod uwagę jak wiele innych, nowoczesnych czynników wpływa na ludzi, którzy od zarania dziejów traktowali dom jako miejsce odpoczynku. I tutaj nie zaspokoili tej potrzeby, bo i kwestie techniczne, ale i psychologiczne stanęły na drodze, choć nie były dostrzeżone. Im większy blok tym więcej niezadowolenia dorosłych mieszkańców. Paradoksalnie inaczej wpływa to na dzieci, które tworzą grupy z jednego bloku/osiedla i są bardziej zżyte niż te z miejsc pozbawionych modernistycznych modeli relacji. Dlatego w tym budownictwie należy poszukać równowagi. Uważam, że w moich Mysłowicach znaleziono taki złoty środek na osiedlu Bończyka. Stoi zespół bloków czteropiętrowych, ale jeden blok ma zaledwie 8 mieszkań. Mieszkania te są dwukondygnacyjne, co zapewnia duży metraż. Mieszkania z 1 poziomu mają dostęp do ogrodu, a te z 2 mają za to taras. Także jest to nawet przyjemny bloczek mieszkalny, nieprzesadzony w formie.

  • @konradstroz4245
    @konradstroz42453 жыл бұрын

    Wspaniały odcinek!!! Ten budynek w Singapurze... Wow. A te wielkie bloki to zły pomysł... Za dużo ludzi w 1 kupie...

  • @arturvh
    @arturvh7 жыл бұрын

    Patrząc na chińskie wieżowce stawiane w mniej niż miesiąc, prefabrykacja ma świetlaną przyszłość w szybko rozwijających się miastach.

  • @wiertalokelevators23
    @wiertalokelevators235 жыл бұрын

    W Wałbrzychu bloki budowane były w systemie WWP Odmiany Wałbrzyskiej, prefabrykaty powstawały w fabryce domów Kem-Bud.

  • @bootowalny
    @bootowalny7 жыл бұрын

    Typowe wizje w filmach/książkach sci-fi, to ogromne budynki-miasta, więc wygląda na to, że koncepcje typu gdańskiego Falowca mają dalszy poziom ewolucji. Wielkie sekcje budynków, w których jest wszystko - dom, praca, rozrywka, zakupy, relaks. Typowy mieszkaniec przyszłości takiego budynku może przez 24h 7 dni w tygodniu spędzać czas tylko w takiej jednej sekcji budynku, gdyż dla niego będzie to odpowiednik dzisiejszego miasta. Sam nie wiem, czy nie mogę się doczekać takich miejsc, czy zupełnie odwrotnie - powinienem mieć nadzieję, że te czasy nigdy nie nadejdą. :) Chyba ciężko teoretyzować i dopiero gdy takie budynki-miasta powstaną, będzie okazja, aby w nich żyć - będzie można się przekonać, czy to ma sens.

  • @Motolotnik
    @Motolotnik7 жыл бұрын

    Myślę. że ogromne powierzchniowo budynki mają przyszłość. Podejrzewam, że za jakiś czas przestrzeń, dostęp do światła, zieleni, szlaków komunikacyjnych i potrzeba mieszkania w dobrej lokalizacji będą jeszcze cenniejsze niż dziś i pewnie zaczną powstawać całe, niezwykle gęste, dzielnice stanowiące jeden wielki zaprojektowany budynek zaspokajający wszystkie kluczowe potrzeby na raz. Sufity i podłogi przepuszczające światło, ogrody i chodniki wszędzie tam, gdzie ono dociera. Metro w piwnicy i jakoś sprytnie wplecione parkingi i drogi dla indywidualnych środków lokomocji. Zostawienie czegokolwiek przypadkowi będzie marnotrawstwem. Ciągle rozwijająca się technologia i dotychczasowe doświadczenia z pewnością będą źródłem wielu nowych, zaskakujących pomysłów działających lepiej niż przy pierwszym podejściu do idei ogromnych budynków mieszkaniowych i superjednostek. :)

  • @kasiatoya

    @kasiatoya

    7 жыл бұрын

    Nie, i to bardziej ze względu na psychologie człowieka niż architekturę i technologię. Ludzie w za dużych skupiskach mieszkalnych czują się anonimowi, wzrasta przestępczość i bardzo znacząco spada komfort życia w takich miejscach (są robione badania na ten temat, niestety nie mogę tak na gorąco podać źródeł ale wiąże się to bardziej z socjologią niż architekturą).

  • @sorbents
    @sorbents5 жыл бұрын

    Ostatnio w Oławie kilka lat temu przy wybuchu gazu wielka płyta okazała się plusem. Wypadła jedna ściana zewnętrzna, reszta do remontu. Dom jednorodzinny murowany po wybuchu gazu do rozbiorki

  • @Wiktor12339
    @Wiktor123397 жыл бұрын

    Od urodzenia mieszkam w czteropiętrowym (licząc parter - pięciopiętrowym) bloku, na wsi, w której mieszka 10 tys. ludzi. Bloki w miastach, według mnie, są słabym pomysłem, ale w mojej miejscowości sprawdzają się idealnie. Łączą ludzi, dają poczucie otwartości, nie zamykają świata jak wieżowce itd.

  • @hungrylikethewolf1101
    @hungrylikethewolf11016 жыл бұрын

    Może i ten Habitat wygląda ciekawie ale jak na mój gust to te nieregularne kształty powodują konieczność stosowania większej warstwy izolacyjnej oraz utrudniają prowadzenie pionów, poza tym jest to pewnego rodzaju marnotrawstwo przestrzeni, chyba że nieregularność budynku ma swoje uzasadnienie w kącie padania promieni słonecznych i naświetleniu mieszkań.

  • @JacekRWielkaPolska
    @JacekRWielkaPolska7 жыл бұрын

    Te prefabrykaty z Montrealu wyglądają świetnie ale obawiam się że w naszym klimacie dość drogie w utrzymaniu. Ogrzewanie kosztowałoby zapewne krocie. Dodam na koniec coś z wiedzy o akwarystyce, ryby też nie lubią tłoku bo powstają wtedy częste konflikty...

  • @MyGtamaniak
    @MyGtamaniak7 жыл бұрын

    Witaj ! Mam do Ciebie pytanie, Czy wymodelowanie 3d pewnego budynku i umieszczenie go w grze łamie prawo autorskie jeżeli budynek nie spełnia tych samych wymiarów?

  • @dominikasliwinska
    @dominikasliwinska6 жыл бұрын

    Ostatnia ciekawostka: o ogromnych blokach, przypomniała mi "Linearny System Ciągły" Zofii i Oskara Hansenów. Jak dla mnie pomysł wręcz katastrofalnie wpłynąłby na architekturę.

  • @monczo1996
    @monczo19967 жыл бұрын

    jesteś mega !!!

  • @polakzpolaka
    @polakzpolaka7 жыл бұрын

    Duże bloki są motywem charakterystycznym dla każdego społeczeństwa dysutopijnego .

  • @fintangrey3841
    @fintangrey38416 жыл бұрын

    Blok w montrealu jest cudowna nowoczesna konstrukcja :D olac koszty :D ale w polsce mozna budowac z domy modulowe z modulow kontenerowych ;) moze zaciekawi temat tanich domow modulowych z gotowych elementow na wzorze kontenerow ^^

  • @mariuszwnuk1594
    @mariuszwnuk15947 жыл бұрын

    Bardzo fajny odcinek. Może nakręcicie film o bloku z modułów który niedawno powstał w Warszawie?

  • @joyceem8865
    @joyceem88654 жыл бұрын

    Moja kompaktowa kuchnia jest dostępna i kompletnie za mała dla kogokolwiek. Z dużych bloków bardzo podoba mi się wizja Corbusier 'a, no i, co za tym idzie Superjednostka w Katowicach.

  • @joyceem8865
    @joyceem88654 жыл бұрын

    Podoba mi się blok w Montrealu.

  • @martynaz.4380
    @martynaz.43807 жыл бұрын

    Moja znajoma twierdzi, iż ludzie powinni mieszkać w miastach, a naturę trzeba zostawić dla natury. I o ile przemawia do mnie koncepcja gromadzenia dużej ilości ludzi na jak najmniejszej powierzchni, bo inaczej każdy wolny kawałek ziemi byłby zabudowany (przykład falowca - gdyby ci wszyscy ludzie mieszkali w osobnych domkach lub małych kamieniczkach, wtedy miasto miałoby powierzchnię trzy razy większą), jednak moim marzeniem jest zamieszkać kiedyś w jakimś małym domku na odludziu, najlepiej na skraju lasu lub jeziora, co niestety trochę kłóci się z pierwszą koncepcją

  • @michuchu
    @michuchu7 жыл бұрын

    Prefabrykacji łazienek używa się do tej pory, tak w przypadku budownictwa mieszkaniowego jak i nowych hoteli. Dla projektów tego typu realizowanych choćby w Londynie fabryki w Polsce produkują każdorazowo po kilkaset sztuk.

  • @michuchu

    @michuchu

    7 жыл бұрын

    Zgadza się. W tej chwili z reguły to lekka stalowa konstrukcja wewnątrz której znajduje się gotowa łazienka ze złączami wyprowadzonymi na zewnątrz. Koncepcja jest ta sama, przyjeżdżają gotowe na budowę i są wkładane dźwigiem na odpowiednie piętro. Choćby łomżyński Domczar jest przykładem firmy produkującej 'pods' na eksport. :)

  • @karolinakowalczyk9847
    @karolinakowalczyk98476 жыл бұрын

    najdłuższy jednolity blok w Warszawie to Jamnik na Kijowskiej (508 m, 5 pięter, 46 klatek schodowych, 460 mieszkań), a ogólnie najdłuższy budynek w Polsce jest na Przyczółku Grochowskim, taki połamaniec na ponad półtora kilometra. Rekordowy zaś budynek w Europie to Twierdza Modlin, choć nie jest to obiekt mieszkalny..

  • @kasperstasiewicz4965
    @kasperstasiewicz4965 Жыл бұрын

    W sumie z tego co wiem to do budowy Ursynowa stosowano 3 systemy WP a były to W70-PP, Szczecin II i WUF-T (15-sto piętrowe bloki).

  • @wirtualny_swiat
    @wirtualny_swiat7 жыл бұрын

    A jak ma się czas i koszty wznoszenia bloku z płyty i dzisiejszego? Oczywiście o porównywalnych wymiarach

  • @Pokenish
    @Pokenish7 жыл бұрын

    Potężne zespoły będą miały uzasadnienie. Sprawdzać się będą w wypadku, kiedy będą je stanowić budynki o wymieszanych funkcjach, braku monotonii i jednoczesnym zachowaniu, w miarę ludzkiej skali. Wysoką jakość materiałów i rozwiązań też trzeba dorzucić. Trochę edukacji o estetyce i podstawowej wiedzy od Pana i nasze społeczeństwo będzie mogło docenić powyższe i należycie z tego korzystać. - to idealna sytuacja, w której to duże budynki to przyszłość.

  • @monika7559
    @monika75597 жыл бұрын

    Super odcinek, moje nowe uzależnienie, 19 w niedzielę :)) nie chcę takich bloków, ale to chyba nieuniknione :(

  • @ango84l
    @ango84l Жыл бұрын

    Tak

  • @Capral90
    @Capral907 жыл бұрын

    Za takimi dużymi blokowiskami przemawia 1) wykorzystanie mniejszej powierzchni gruntu na większą ilość mieszkań 2)anonimowość mieszkańców (dla mnie jest plus, ale niektórzy to sobie chwalą) 3) duże zagęszczenie mieszkańców oznacza, że w okolicy na pewno jest bardzo dobrze rozwinięta sieć usługowa i komunikacyjne. Jeżeli jednak chodzi o negatywy to: 1) brak poczucia bezpieczeństwa przez nieznanie ludzi z nawet własnej klatki 2)budynki są ogromne i trzeba się postarać żeby nie oszpeciły krajobrazu 3) przez ich rozmiar nie mogą być wszędzie stawiane 4) duże zagęszczenie ludzi powoduje problem z parkowanie samochodu jeżeli nie było Cię stać na zakup garażu/ miejsca postojowego. Niby więcej jest przeciw z mojego punktu widzenia, ale i tak zawsze wygrywa kasa więc myślę, że takie duże bloki czy w ogóle budynki będą się rozwijać.

  • @totus1117
    @totus11177 жыл бұрын

    Kiedy coś o Gaudím będzie? :D

  • @Kleopatra99
    @Kleopatra994 жыл бұрын

    Buduję właśnie dom mieszkalny jednorodzinny - drewniany prefabrykat szkieletowy;)

  • @patrykzarach5492
    @patrykzarach54927 жыл бұрын

    jak ja lubię twoje odcinki

  • @patrykzarach5492

    @patrykzarach5492

    7 жыл бұрын

    Liczę na to że jak w przyszłości rozwinie sie kanał i jakieś konkretne pieniądze zaczną z tego płynąć to jakieś spotkanie zorganizujecie dla fanów. Trzymam kciuki i czekam na kolejne materiały.

  • @TheRastaTrans
    @TheRastaTrans7 жыл бұрын

    Chciałbym kiedyś dowiedzieć się więcej o Trzonolinowcu i Manhattanie we Wrocławiu!

  • @polag4844

    @polag4844

    7 жыл бұрын

    paramonov oraz osiedle WuWa- architektoniczna gratka

  • @joanna.uam230
    @joanna.uam2307 жыл бұрын

    mieszkałam dość długo w tzw. łamańcu - właśnie takim długim bloku z 12 klatkami i 13 piętrami; moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł - jest wtedy bardzo duży przekrój stylów życia i o ile na codzień dobrze jest poznawać ludzi, którzy mają odmienne zdanie, tak gdy przychodzi dogadać się w sprawie wspólnej klatki to zaczynają się schody :)

  • @heian1973
    @heian19735 жыл бұрын

    Zaintrygował mnie ten blok z Montrealu z "klocków". Jak tam są rozwiązane ciągi komunikacyjne? Na Twoim filmiku nie widać, żeby posiadał jakiekolwiek piony ze schodami, windami, itp. (z resztą, poziomych ciągów też trudno się dopatrzyć)...

  • @michaadamczyk8286
    @michaadamczyk82867 жыл бұрын

    Przefajna koszula ;)

  • @barteldorado4342
    @barteldorado43424 жыл бұрын

    tak

  • @KnigtOfSwan
    @KnigtOfSwan7 жыл бұрын

    Fajnie, że tego machającego pana w aucie nie wycięto w post-produkcji. :D Zaś co do falowca - Czy jest on przyszłością? "Wątpię" łamane przez "nie". Taki styl budownictwa zbyt mocno siedzi w psychice dzisiejszego obywatela, jako ten "jedyny słuszny jedynej słusznej władzy". Spotykamy się z nim na codzień, czy to mieszkańcy Warszawy, czy mojego rodzinnego Zgorzelca. Ci, którzy mieszkają w takich blokach (sam miałem okazję przez dwa lata na studiach), mają różne opinie o tym jak się mieszka i żyje w takim molochu, generalnie niepochlebne. Mimo to upatrywałbym przyszłości w budowaniu całych osiedli zamkniętych, ograniczanych ulicami, zajmujących cały kwartał. Parkingi zamiast być budowane na ziemi, będą budowane pod ziemią (z racji oszczędności miejsca). Życie mieszkańców może toczyć się w środku takiego osiedla, "naturalnie" odgrodzonego od głośnego miasta przez bloki. To trochę jakby dziecko dwóch idei budowlanych - budowania kamienic wokół kwartału i wygradzania nimi podwórka, oraz samej idei bloku jako domu dla dużej ilości ludzi. Mimo to muszę przyznać, że kiedy zobaczyłem pierwszy raz w swoim życiu gigantyczne bloki typu Superjednostka w Katowicach czy Falowiec w Gdańsku, byłem pełen podziwu dla skali takiego przedsięwzięcia. Nie mam zielonego pojęcia jak się w takim budynku żyje, ale z zewnątrz wyglądał on wspaniale, nawet jeśli był on miejscami obdrapany i zaniedbany, jak to zazwyczaj z blokami bywa.

  • @marcinnowak9868
    @marcinnowak98687 жыл бұрын

    Jak dla mnie to najlepsze blokowisko z PRL-u które widziałem to Inowrocław- Rąbin

  • @ziggef
    @ziggef7 жыл бұрын

    Może odcinek o pojedynku the Tower w Dubaju i Kingdom tower w Jeddah?

  • @Joanna-tx4kx
    @Joanna-tx4kx7 жыл бұрын

    Ja mieszkam w Warszawie w bloku, w którym jest ok. 420 mieszkań i nie narzekam, wind jest 6 więc wystarczająco dużo, duże hole na parterze, nie czuję tego, że tyle osób mieszka w tym samym budynku. Wadą takich bloków, w których do mieszkań wchodzi się z długiego korytarza, a nie z poszczególnych klatek jest taka, że mogą w nich być tylko małe mieszkania, bo mają zazwyczaj okna tylko na jedną stronę.

  • @karolinakowalczyk9847

    @karolinakowalczyk9847

    6 жыл бұрын

    Joanna Owczarek wiem gdzie - osiedle Za Żelazną Bramą na terenie dwóch dzielnic Śródmieścia i Woli..

  • @Raskolnikov1990
    @Raskolnikov19907 жыл бұрын

    Jeżeli spółdzielnia jest ogarnięta i zaradna, to wielkie bloki są super. Pilnować, by wszelkie usterki były naprawiane jak najszybciej, by wywalać/nie podpisywać umów z nieodpowiedzialnymi ludźmi, organizować czas wolny na pobliskich zielonych terenach, być miłym i otwartym na sugestie mieszkańców - tak powinno być. W tym momencie najbardziej popularnym rozwiązaniem w Edmonton są właśnie bloki - w większości 4-piętrowe, ale zaczynają pojawiać się 7- i 13-piętrowe wieżowce.

  • @Riktos
    @Riktos7 жыл бұрын

    Ciekawy materiał, ale wciąż dla mnie nie jest jasne, dlaczego zrezygnowano z prefabrykatów poza pewnymi elementami. Czy to ze względu na mniejszą skalę tzn nie buduje się już tylu bloków wg jednego projektu?

  • @TheCookisman
    @TheCookisman6 жыл бұрын

    Skąd taka świetna koszula? :)

  • @paramite0915
    @paramite09157 жыл бұрын

    A nie można by budować jednostki takie jak Habitat 67, tyle, że z prefabrykatów w postaci płyt, skoro to wielkość modułów była problemem?

  • @TheRayu23
    @TheRayu237 жыл бұрын

    UWIELBIAM CIE OGLĄDAĆ :)

  • @ArpeggioVibration
    @ArpeggioVibration7 жыл бұрын

    Czy jest dobrze że wielu ludzi mieszka w jednym budynku? Jeżeli będzie on dobrze zaprojektowany tzn. będzie gdzie wyjść by nie deptali wszyscy po sobie, nie będzie słychać pierdnięć sąsiadów pod nami, rozmów tychobok i kroków tych z gówy oraz nie będą roznosiły się zapachy z czyjejś kuchni czy łazienki przez wentylację i będą zrobiione odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe i dodatkowe wyjścia ewakuacyjne by w razie pożaru nie uzmażyli się wszyscy żywcem - to jeżeli ma być to tańsze niżzwykły dom w zakupie/utrzymaniu to dobrze. W przeciwnym razie źle.

  • @BetulaPendulax
    @BetulaPendulax7 жыл бұрын

    ul. Lachmana w filmie! Pozdrawiam z Ursynowa z Ramy H.

  • @BM-hv6te
    @BM-hv6te2 жыл бұрын

    W tym fikuśnym budynku w Kanadzie, z luźnych klocków, bardzo szybko ucieka cieplo przypuszczam. No i jak tutaj z balkonami? 3,4 piętra max.

  • @Alicja100
    @Alicja1007 жыл бұрын

    Przy duzych blokach powstaje przestrzen niczyja (brak emocjonalnego powiazania czlowieka z miejscem, brak wiezi pomiedzy mieszkancami). Wspolczesnie ( w Polsce) problemem sa zamkniete osiedla, czyli ograniczanie przestrzeni publicznej, alienacja przestrzeni. Mieszkam poza Polska i niestety widze ze mamy lekkie opoznienie i pewnie przyjdzie czas na to, ze zacznie sie, tak jak na "zachodzie" odchodzic od zamknietych osiedli. Kluczem i podstawa jest dobry, przemyslany, przegadany ze spolecznosciami i urbanistami, doszczegolowiony Plan Zagospodarowania Przestrzennego :) Musimy wiedziec jaka przestrzen chcemy kreowac wokol siebie, jak ta przestrzen wplywa na nasze codzienne zycie, na zachowania mas. Chyba troszke brak nam swiadomosci i wiedzy na poziomie edukacji podstawowej.

  • @graczkomputerowy
    @graczkomputerowy7 жыл бұрын

    Warto to subskrybować :-) zabrakło mi tylko informacji o prognozowanej żywotności bloków z WP... jedni mówią że te z lat 70' wytrzymają jeszcze kilkanaście lat inni że ze sto... co Autor o tym myśli?

  • @helenamoj1472
    @helenamoj14722 жыл бұрын

    Nie jeśli chodzi o ten blok z klocków a i ten długi blok może nie geneuje przeciągów? Ten Wiedenski i Gdański różnią się bardzo Wiedeń ski ciekawszy poprzez te arkady.