#33 Wymiana uszkodzonego bezpiecznika automatycznego - niebezpieczny element!

Ғылым және технология

Bezpiecznik automatyczny chiński, po jakimś niedługim czasie pracy zaczął świrować.
Wydawał dziwne dźwięki, zaniżał napięcie, więc poszedł do śmietnika.
Jeśli był na nim spadek napięcia, to zestyki mogły się grzać i zrobić kuku.
Wymieniłem na zwykły bezpiecznik płytkowy + włącznik aku.

Пікірлер: 50

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Жыл бұрын

    Dzięki za film i za ostrzeżenie. Też mam te wynalazki Bezpieczniki. Muszę sprawdzić spadek napięcia na nich.

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    fajnie wyglądają, fajną mają funkcjonalność, ale nie są fajnie wykonane.

  • @Rob-Sam

    @Rob-Sam

    Жыл бұрын

    @@krzynolpv ciekawe. Widziałem od różnych producentów i różne wykonania... Ciekawe zatem czy wszystkie to takie samo dno.

  • @krzysztofwitkowski4565

    @krzysztofwitkowski4565

    Жыл бұрын

    @@Rob-Sam Miałem podobny z Aliexpress za jakieś 70zł tylko piny z drugiej strony a po tygodniu jeden z nich się urwał , miał 6mm grubości , z kruchego mosiądzu , a przewody miałem 2x 2x25mm.kw. żeby strat nie było bo Instalacja 12V. i przetwornica 2000W. Czy bezpiecznik ma 20A czy 200A to producent daje piny 6mm. Ja kupiłem 200A a przy 140A poboru już chwili był tak goracy ze bałem sie to zostawić w domu bez opieki

  • @Rob-Sam

    @Rob-Sam

    Жыл бұрын

    @@krzysztofwitkowski4565 Ok. Dzięki za odpowiedź.

  • @krzysztofwitkowski4565

    @krzysztofwitkowski4565

    Жыл бұрын

    @@problemiarz Kupiłem tanio przetwornicę 12/230V 2000W/4000W AZO PRO za 1100zł , nowa ponad 1900zł z trybem Eko Mode , zasilam z akumulatorów czajnik 580W , lodówkę 100W i oświetlenie , drobny sprzęt domowy w miesiącach kiedy świeci słonko a prąd to około 60A max, ale gdyby czasem podczas awarii zasilania chciałbym coś przyrządzic na mikrofali to dochodzi 115A , na codzień nie zamierzam tak katować akumulatorów tylko w razie gdyby coś złego nadciągnęło ze wschodu. To miało służyc jako zabezpieczenie przed zwarciem i jako rozłącznik awaryjny więc przetestowałem ile jest wart.Teraz mam ANM-H3 MEGA i solidne mocowanie przewodów M8 , stalowe mocowania. Przy 20A to przewody będą cieńsze , mniej sztywne więc mocowaniu 6mm nie zrobią krzywdy i też nie będzie się tak grzał .

  • @marekchomiak2102
    @marekchomiak2102 Жыл бұрын

    Wczoraj rownież wrzuciłem taki bezpiecznik. Muszę założyć zwykle topnikowe. Stara sprawdzona technologia.

  • @krzysztofkoziorowski9410
    @krzysztofkoziorowski9410 Жыл бұрын

    Taki bank akumulatorów warto przykryć / osłonić od góry. Jak upadnie coś metalowego uszkodzi się ogniwo(a) od zwarcia lub nawet może spowodować pożar.

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    dziękuję z komentarz, coś się z tym zrobi

  • @krzysztofkoziorowski9410

    @krzysztofkoziorowski9410

    Жыл бұрын

    @@krzynolpv Tu jest link do filmu co się dzieje kiedy upuści się klucz na baterię akumulatorów. Bardzo pouczające. kzread.info/dash/bejne/lpuklbVrcdTUnKQ.html

  • @krzysztofwitkowski4565
    @krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын

    Ja swój tez rozebrałem z ciekawości .Taka sama blaszka bimetaliczna wykonana z dwóch róznych rodzai metali , kiedy się nagrzewa pod wpływem przepływu prądu jeden metal rozszerza sie szybciej od drugiego i blaszka przez to sie wygina w łuk rozłaczjąc obwód

  • @krzysztofwitkowski4565

    @krzysztofwitkowski4565

    Жыл бұрын

    @@problemiarz Kiedy blaszka się wygina zwalnia blokadę tego dinksu który jest napięty sprężynką podobną do agrafki. Kiedy odskakuje pociąga za sobą jeszcze taką małą przesłonę jakby z pleksi pomiędzy blaszkę a styk główny powodując odizolowanie obu styków na stałe. Blaszka bardzo szybko stygnie więc po ponownym przesunięciu i zatrzasniecie dynksu blaszka spowrotem dotyka do styku głównego i obwód jest zamkniety

  • @ciawesciaweres
    @ciawesciaweres11 ай бұрын

    prawie sie zerzygałem :)))) nie jezdzij tą kamera tak :))) POZDR.

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    11 ай бұрын

    jakiś wrażliwy ;) dobrze postaram się

  • @krzysztofkoziorowski9410
    @krzysztofkoziorowski9410 Жыл бұрын

    Ten bezpiecznik automatyczny który uległ zniszczeniu jest tylko do 24V. Natomiast bezpieczniki samochodowe Megaval które kupiłeś mają napięcie max 32V. Czyli przy prądzie zwarciowym mogą nie wygasić łuku przy ponad 50V. Są na rynku bezpieczniki do 80V od wózków widłowych. Ale… cena podstawek + bezpieczników + cena rozłącznika w sumie wychodzi drogo. Ja dla takiego zestawu aku zastosowałem wyłącznik mocy który potrafi rozłączać prąd stały. Pełni funkcję wszystkich wcześniej wymienionych elementów. Rozłącza zarówno prądy zwarciowe jak i przeciążeniowe. Oczywiście wielokrotnie. Można kupić tanio używane lub nowe na Aliexpress w dobrej cenie.

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    daj znać jaki to wyłącznik mocy

  • @krzysztofkoziorowski9410

    @krzysztofkoziorowski9410

    Жыл бұрын

    ​@@krzynolpv ETI EB2 160_4S oraz Merlin Gerin NS160. Oba z regulowanym prądem wyzwalacza termicznego. Mogą być podobne lub dla mniejszego prądu (np 100A, 125A) albo dla większego ale z regulacją w dół. WAŻNE aby miały oznaczenie że są także dla prądu stałego.

  • @Robert.N
    @Robert.N Жыл бұрын

    Kiedyś pisałem o tym włączniku że to szit sam miałem z nim przeboje wywaliłem do kosza

  • @BESBEF
    @BESBEF Жыл бұрын

    podasz linki do tego włącznika i do tych bezpiecznik i osłonek?

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    batpol na allegro

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    allegro.pl/oferta/gniazdo-obudowa-midi-bezpiecznika-midival-200a-ans-11581752724

  • @radekwoffgrid6872
    @radekwoffgrid6872 Жыл бұрын

    Tez miałem ale jakoś mi spokoju nie dawało u mnie się grzało i bzyczała Zamontowałem Rbk i wkładki do tego i spokój

  • @BESBEF
    @BESBEF Жыл бұрын

    U mnie podczas zwarcia zamiast się rozłączyć to się skleił.

  • @paweaba592
    @paweaba592 Жыл бұрын

    co to masz za instalacje że masz tak mały bezpiecznik?, lepiej dać topika nawet na 100-150A, 30% więcej niż przewidujesz na instalacji, 40A możesz użyć na instalacji 1.5kW, przy prądzie 40A będzie się grzał i a co za tym idzie, będzie wzrastać jego opór

  • @Krzynolgarage

    @Krzynolgarage

    Жыл бұрын

    nie przewiduję takich prądów

  • @paweaba592

    @paweaba592

    Жыл бұрын

    @@Krzynolgarage nie wiem jaką masz instalacje, bezpiecznik ma zabezpieczyć cię przed pożarem, na zwarciu, wiec na pewno dałbym większego topika, ile ty masz 2kW instalacje?, bo to co masz jest na taką moc przewidziany, i to pewnie też nie ciągły. Więc teraz pytanie czy masz dobrze dobrany bezpiecznik?

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    ładowanie victronem max 20A, obciążenie do 500W? czyli 10A. bezpieczniki 30A. wystarczy.

  • @kryka478

    @kryka478

    Жыл бұрын

    @@Krzynolgarage Podłóż blachę pod te bezpieczniki i wyłącznik aku. Koszt mały, a zawsze bezpieczniej w razie przegrzania. Fajny film. Pozdrawiam

  • @rafasmiech6691
    @rafasmiech6691 Жыл бұрын

    Tak ten bezpiecznik, na wszystkie prądy znominoew 20-200A nie nadaje się do takich zastosowań jak na filmie, tzn ciągły pobór prądu. Doskonale sprawdzi się do zabezpieczenia chwilowego poboru pradu przez rozruszniki na łódkach itp. jeśli spadek napięcia jest do zakceptowania. Do łączenia akumulatorów używacie potężnych busbarów, przewody >10mm2, dbacie o niską rezystancję połączeń a nie sprawdzacie tego rozłącznika bezpiecznika. Ja na próbę miałem taki 120A, przy 60A grzał się tak bardzo, że po kilku minutach się rożłączał generując przy tym ponad 0.5-0,8V spadku 60-50W strat. Tylko bezpieczniki jak na filmie.

  • @rafasmiech6691

    @rafasmiech6691

    Жыл бұрын

    @@problemiarz Nie o stratę chodziło, 50W można byłoby zaniedbać. Problem był w tym, że się z rozłączał po kilku minutach pracy pod obciążeniem ciałgym około 50-60A podczas gdy znamionowy prąd był na 120A Dodatkowo podczas testów cały uklad był w chłodne noce na zewnątrz w temp. kilku stopni, należy więc przypuszczać ze w 20 rozłączał by się jescze szybciej. Gdybym miał używać to ustrojstwo to bardziej w funkcji rozłącznika lub zabezpieczenia przed zwarciem a nie przeciążeniowego i jeśli roboczy prąd ciągłły to 20A to wybierz 50A lub więcej.

  • @rafasmiech6691

    @rafasmiech6691

    Жыл бұрын

    ​@@problemiarz tak są na 24V góra na 32V w zależności od aukcji. Chcę tu zwrócić uwagę, że wartość napięcia nie m nic wspólnego z faktem, że przegrzewają się przy połowie prądu znamionowego i w efekcie rozłączają. Efekt termiczny odpowiedzialny za rozłączenie zalezy tylko od prądu i rezystancji a nie napięcia. 60A możemy pociągnąć zarówno przy 24V jak i 32V jak i 48V. Wartość napięcie ma natoiast wpływ na zdolność gaszenia łuku elektrycznego przy rozłączaniu oraz ma związek z energią rozłączania. Jednak główną przyczyną zadziałania tego wyłącznika jest efekt termiczny wynikający z prawa Jula. P= I*R. gdzie I to wartość prądu, R rezystancja elementu termoczułego (bimetalu rozłączającego złącze) P moc wydzielona. Wspomniany wyżej rozłącznik 120A testowałem w systemie 24V z inwerter3em EASUN 3kW.

  • @rafasmiech6691

    @rafasmiech6691

    Жыл бұрын

    @@problemiarz Proszę Pana, nie zamierzam wykładać Panu fizyki. Za efekt termiczny przepływu prądu przez przewodnik odpowiedzilne są tylko dwie wielkości: prąd i rezystancja przewodnika, zwłaszcza w obwodach prąc DC. Moc wydzielona w przewodniku to I^2*R. Nie ma tu o czym dyskutować. Skoro twierdzi Pan inaczej, proszę sobie znaleźć innych rozmówców.

  • @rafasmiech6691

    @rafasmiech6691

    Жыл бұрын

    @@problemiarz brak mi słów, chciałem pomóc a atakujesz mnie bez powodu. Dokształć się proszę zanim coś napiszesz. I2*R*t to energia. I2*R to moc. Nie potrzeba być naukowcem by to wiedzieć. To zagadnienia z kursu fizyki w szkole podstawowej, Panie logicznie myślący. Iloma dawkami się Pan zaszczepił? Może to skutki uboczne?.

  • @rafasmiech6691

    @rafasmiech6691

    Жыл бұрын

    Ja również mam zadanie. Rozważmy obwód elektryczny, składający się z baterii, żarówki oraz włącznika. Bateria oraz żarówka są oddalone od siebie o 1m. Przewody które je łączą są dość długie i wyprowadzone na wschód oraz zachód na odległość 0.5 sekundy świetlnej. Pytanie, po jakim czasie zapali się żarówka po zamknięciu obwodu. Proszę podać właściwą odpowiedź A: 1s B: 2s C: 3 nanosekundy z krótkim uzasadnieniem.

  • @awerskto
    @awerskto Жыл бұрын

    Te bezpieczniki mają max napięcie pracy. Pewnie max przekroczyłeś. Co do inwertera TIE pomyśl aby ładować kondensatory przed podłączeniem. Szkoda aby się uszkodził.

  • @piersikurczakamotovlog1551

    @piersikurczakamotovlog1551

    Жыл бұрын

    48 volt max więc przekroczone

  • @krzynolpv

    @krzynolpv

    Жыл бұрын

    miałoby to takie znaczenie przy małych prądach, nie sądzę, ale możliwe

  • @awerskto

    @awerskto

    Жыл бұрын

    @@krzynolpv inaczej się zachowuje łuk. Może spowodował uszkodzenie powierzchni styku. Sam mam problem potrzebuje bezpieczników na 70vdc.

  • @mstelm

    @mstelm

    Жыл бұрын

    Jakie bezpieczniki polecacie pod magazyn okolo 49-56V? Chcę kupić zgodnie ze specyfikacją (żeby nie przekraczać parametrów).

  • @awerskto

    @awerskto

    Жыл бұрын

    @@mstelm Coś takiego znalazłem APV-WNDC-2P-32A

  • @ijontichy5888
    @ijontichy5888 Жыл бұрын

    80% elektroniki pochodzi z chinolandii. Samo z siebie o niczym to nie świadczy. Mam takie dwa bezpieczniki i póki co działają normalnie. Ale warto wiedzieć, że mogą sprawiać problemy.

Келесі