No video

30 KSIĄŻEK 📚 które muszę przeczytać

Książki, które muszę przeczytać zanim umrę z waszego polecenia!
📧 współpraca: okonwsieci@gmail.com
🐟 SUBSKRYBUJ mój kanał! ► bit.ly/okonwsieci​​​​​​​​​​ ◄
☕ Sklep Okonia ► okonwsieci.pl/sklep​​​​​​​​​​ ◄
🎥 Wesprzyj mnie ► patronite.pl/okonwsieci​​​​​​... ◄
***
▪️ Instagram: okon_w_sieci
▪️ Facebook: Okoń w sieci
▪️ E-mail : okonwsieci@gmail.com
▪️ grupa Facebook: Okonki w sieci
📚 / okonwsieci​. .
📚 lubimyczytać: goo.gl/dgCFia​​​​​​​​​​
***
źródła muzyki: epidemicsound
***
#literatura #książki #booktube

Пікірлер: 255

  • 5 ай бұрын

    👇✍ Zagłosuj na mnie w plebiscycie LubimyCzytać: lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/153/czlowiek-ksiazki Dziękuję!

  • @joannachrabi3972

    @joannachrabi3972

    4 ай бұрын

    Ja też zagłosowałam, a wygrała osoba, której kompletnie nie znam, ani razu mi nawet YT nie podpowiedział, w ogóle jakieś takie dziwne te wyniki są 🤔 wczoraj wyszukałam kanał zwycięzcy i byłam jeszcze bardziej zdziwiona

  • @Anna-ve6pk
    @Anna-ve6pk5 ай бұрын

    "Grona gniewu" to jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Świetna literacko, chwytająca za serce, bohaterowie z krwi i kości, osadzona w prawdziwych wydarzeniach historycznych i ma jedno z najlepszych i najbardziej wzruszających zakończeń jakie czytałam. A co do "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" to książka jest na podstawie filmu i wg mnie absolutnie nie trzyma jego poziomu.

  • 5 ай бұрын

    Zachęciłaś mnie do tego Steinbecka. Położę wyżej przy łóżku.

  • @user-sc4yl7jp7q

    @user-sc4yl7jp7q

    2 ай бұрын

    Polecam króla szczurów nie pamiętam autora ale ogladałam też film stary jeszcze czarni biały

  • @ewaosinska8210

    @ewaosinska8210

    Ай бұрын

    James Clavell jest autorem Króla szczurów. Napisał też Shoguna. Obie świetne.

  • @smoczyca3264
    @smoczyca32645 ай бұрын

    W Problemie Trzech Ciał nie ma co się obawiać zaawansowanej fizyki. Ona jest w tle, ale dużo więcej tam o reakcji ludzi na globalne zagrożenie przed którym nie da się ocalić wszystkich, o wzajemnych relacjach, miłości, odpowiedzialności. Dała mi wiele do myślenia. Trochę trudno było przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt stron, gdzie akcja dzieje się w czasach rewolucji kulturalnej w Chinach. Ale potem przepadłam i pochłonęłam całą trylogię. Cień wiatru i pozostałe powiązane z tą opowieścią książki Zafona uwielbiam za ich magiczną a zarazem mroczną atmosferę. Jest coś niesamowitego w książkach, które opowiadają o książkach i miłości do nich. To absolutnie powinien przeczytać każdy miłośnik książek. Gdybym tylko mogła znaleźć się w takiej ukrytej bibliotece i ocalić od zapomnienia jakieś dzieło... Sądzę, że wielbiciele zagadek kryminalnych również znajdą w tych książkach coś dla siebie.

  • @44osoby

    @44osoby

    5 ай бұрын

    Ciekawe. Mam dokładnie odwrotnie jak ty. Za najlepszy uważam prolog z wydarzeniami z czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. To on mnie zachęcił do przeczytania. Dalej jest już duzo, duzo gorzej. Naprawdę nie wiem co ludzie widzą w tej książce.

  • 5 ай бұрын

    Jak już pod koniec roku zreorganizuję wszystkie swoje biblioteczki do jednej, to na pewno ustawię sobie te książki na wyciągnięcie ręki, żeby pamiętać, że warto po nie sięgnąć.

  • @wolfsbane9154

    @wolfsbane9154

    4 ай бұрын

    @@44osoby to jest nas dwoje. Początkowo książka mnie wciągnęła i miałam duże oczekiwania w związku z tyloma pozytywnymi recenzjami, ale im dalej, tym gorzej. Ostatecznie utknęłam w 66%, ale planuję dokończyć, zanim wyjdzie serial. Liczę też na to, że może serial pomoże mi zrozumieć fenomen książki ;)

  • @user-jh8uz2yc3m
    @user-jh8uz2yc3m5 ай бұрын

    Z całej listy wybrałam te, które na mnie zrobiły mega wrażenie: Pięć lat kacetu - jak opisać autobiograficzne życie w obozie z „przymróżeniem oka „. Tak potrafi tylko Grzesiuk. Pomimo aspektu humorystycznego - wstrząsające. Dobrze przeczytać trylogię opisującą bardzo ciekawe życie cwaniaka Warszawiaka. Złodziejka książek - ciekawa „relacja” ze śmiercią - dyskusje, bardzo wzruszająca. Kwiaty dla Algernona - historia obnażająca ludzkie uprzedzenia, wyzysk słabszych, ale też ciągły brak zadowolenia z siebie. Pozostawia wiele pytań do siebie. Polecam szczególnie Grzesiuka :)

  • @malgorzata_5550
    @malgorzata_55505 ай бұрын

    Wiedzmin na przełamanie trudności z czytaniem fantastyki się polecą. Bardzo wciąga i szybko się czyta

  • @natalianatalia5259
    @natalianatalia52595 ай бұрын

    Okoń, zabieraj się za "Magiczne lata"! Gwarantuję Ci, że po przeczytaniu sięgniesz po inne książki McCammona! Piękna książka, pełna nostalgii i tęsknoty za magią dzieciństwa. Nie zliczę, ile podkreśliłam cytatów w "Magicznych latach". To samo można powiedzieć o książce Zafona! To poziom mistrzowski o którym marzy KAŻDY pisarz. Zafon uwodzi słowem i opisami Barcelony. To majstersztyk. "Cień wiatru" to książka opowiadająca o książkach.

  • 5 ай бұрын

    Dzięki, dobre polecenia!

  • @AgataZ.D.
    @AgataZ.D.5 ай бұрын

    Ja cię proszę, przeczytaj Cień Wiatru. Mogę nawet pożyczyć! Moje serce wpada w jakaś dziką arytmię jak słyszę ten tytuł. Tyle emocji ile wywoływał we mnie ten tytuł podczas czytania (i wywołuje nadal!) nie jestem w stanie objąć rozumem. Dziękuję za uwagę, nie potrafię już nic więcej dodać 💛

  • 5 ай бұрын

    Dostrzegam znaczenie tego tytułu z każdym komentarzem coraz bardzie. Mam swój egzemplarz, jak już znajdzie się na nowym regale to łatwiej będzie mi się do niego dostać!

  • @marzena.kozbial.matysek
    @marzena.kozbial.matysek5 ай бұрын

    Dlaczego warto przeczytać "Maga"? Zrozumiesz, jak przeczytasz ;-) Jest to niezmiennie od wielu lat książka mojego życia.

  • @Magdzikowo

    @Magdzikowo

    5 ай бұрын

    Zazdroszczę. Ja ledwie zmęczyłam. Połowa mnie zachwyciła...reszta zmęczyła 😅

  • 5 ай бұрын

    I to się nazywa motywująca zachęta

  • @Oriana2010a
    @Oriana2010a3 ай бұрын

    Na przelamanie strachu przed SF polecam opowiadania i krótkie formy Marka Huberatha. Szybko się czyta, a na długo pozostaje w myślach. Jednego z opowiadań nie doczytałam poniweaż autor uprzedził, że gdy przewrócę ostatnią stronę to dowiem się czy bohaterka umarła czy żyje. Jesli nie przewrócę - będzie żyć wiecznie. Tak więc w mojej świadomości bohaterka ta żyje już wiele, wiele lat :)

  • @JustynaWooszyn-kk7te
    @JustynaWooszyn-kk7te4 ай бұрын

    Super film, też tak mam zaczynam się zastanawiać czy życia mi starczy na przeczytanie wszystkiego co bym chciała, śmieje się do córki, którą zaraziłam czytaniem, że wezmę urlop od życia codziennego i będę się tylko relaksować czytając… piękna wizja 😘

  • @wojciechwalachowski3205
    @wojciechwalachowski32055 ай бұрын

    Na blokadę fantasy polecam cykl Roberta Wegnera "opowieść z mekhańskiego pogranicza". Pierwszy tom Północ-Południe to zbiór opowiadań ale ułozone chronologicznie oraz składają się w spójną całość. Na północy w pomoc ruszy Ci kompania czerwonych szóstek pod dowódctwem Kenneth'a. Południe to zaś tajemniczy lud wojowników o zakrytych twarzach. Zostawi cię samego na pustyni pomiędzy wspomnieniami Siostry a wyborem jej brata.

  • 5 ай бұрын

    Bardzo dużo dobrego o tej serii słyszałem i mam nawet skompletowaną prawie w całości, więc jest szansa, że to spotkanie nastąpi za jakiś czas.

  • @MagdalenaSzkodzinska
    @MagdalenaSzkodzinska5 ай бұрын

    „Złodziejkę książek” czytałam akurat naraz ze „Światłem którego nie widać” i chyba z tego powodu aż tak mnie nie zachwyciła. Obie opisują życie ludzi, którzy jako zwykli obywatele muszą mierzyć się z trudami życia podczas II wojny światowej. Zdecydowanie bliższa mojemu sercu jest ta druga pozycja (którą z tego co pamiętam już przeczytałeś :)). Mam wrażenie, że złodziejka urzekła by mnie bardziej gdybym czytała ją mając naście lat. Natomiast w tematyce wojennej nic nie przebije dla mnie „Na zachodzie bez zmian” (tu akurat losy bohaterów toczą się podczas I wojny światowej”). Ta książka dosłownie łamie serce. „Małe życie” ja polecam ale faktycznie muszę przyznać, że sporo w nim dramatów. Sama wahałam się czy czytać a potem ryczałam przez sporą część książki. Jest to lektura na długo zostająca w głowie. Jest sporo dobrych książek, o których już zapomniałam. Ale nie o tej. Wydaje mi się, że to jak z filmami, nie lubisz dramatów, nie oglądaj. Nie chcesz płakać, nie czytaj „Małego życia” ;)

  • @arturniezgoda7387
    @arturniezgoda73875 ай бұрын

    Polecam sagę o zielonych kościach ( "Miasto Jadeitu", "Wojna o Jadeit", "Dziedzictwo jadeitu"). To najlepsze co przeczytałem w ubiegłym roku!

  • 5 ай бұрын

    Dużo dobrego słyszałem o tej serii i teraz jeszcze jeden głos na tak.

  • @galeonybasni

    @galeonybasni

    5 ай бұрын

    Właśnie jestem po lekturze i zgadzam się, że to świetnie poprowadzona ksiazka. Zaczyna się mocnymi akcjami by potem przejść do bardziej zniuansowanych, co jednak ma bardzo duży sens i związane jest z rozwojem kraju.

  • @mateusznowowiejski9388
    @mateusznowowiejski93885 ай бұрын

    Jeśli chodzi o Malowanego Czlowieka i kontynuacje to polecam audiobook - czyta Filip Kosior - jak sobie o tym myślę teraz to chyba bym nie przebrnął tej serii, a tak łyknąlem cała w niecałe dwa miesiące.

  • @adastrzyza
    @adastrzyza5 ай бұрын

    Film z książkami o książkach mi się marzy! Mam nadzieję, że jest bardziej możliwy niż ta fantastyczna kapsuła, która i mi by się przydała… Powodzenia Okoniu, obyś nie utonął nigdy w morzy dobrych lektur! Szczególnie przez najbliższe 365 dni 🤡

  • @RadekBorek
    @RadekBorek5 ай бұрын

    Kilka książek dodanych do listy :D Bardzo dobry filmik :>. Ciesze się, że nie zapomniałeś o atlasie zbuntowanym.

  • @Michal-oh7tl
    @Michal-oh7tl5 ай бұрын

    Super jak zawsze

  • 5 ай бұрын

  • @galeonybasni
    @galeonybasni5 ай бұрын

    Kwiaty dla Algernona, to krótka rzecz. Przeczytasz w godzinę, więc nie zwlekaj! To absolutnie zajeb*ste i niesamowicue daje do myślenia. Ja to kiedyś dorwałam w sieci jako PDF. Malowany człowiek jest genialny! 🤩😍 Jak dla mnie bardzo ciekawy pomysł na demony. Ukazanie wyuczonej bezradności ludzi i oczywiście bohater, który ma dobry powód do tego by nim zostać. Interesująca postać Zielarki. Fantastyczne splatanie przepowiedni, braterstwo i łamanie go i... ech.... Muzyka jako broń. O genialnie poprowadzone wątki polityczne, nieprzegadane, zrozumiałe . Ukazanie procesu zespolenia ludzi, tworzenia się poczucia mocy i sprawczości w walce przeciw demonom. Ech, jeśli to Cię nie przekonuje, to już nie wiem co może. Z mgły zrodzony, cudowną i niebyt długa. Ciekawy pomysł na "magie", która w sumie jest bardziej alchemią czy nawet chemia niż magią. Tajemnica do rozszyfrowania, no jak zresztą wszystko u Sandersona, majstersztyk!

  • @Imbir_w_slowach_zanurzony
    @Imbir_w_slowach_zanurzony5 ай бұрын

    Steinbeck to tak cudowny pisarz! To jak on pięknie operuje słowem opisując swoją ojczyznę, chociażby w latach Wielkiego Kryzysu to jest coś z pewnością godnego uwagi. W Gronach gniewu akcja płynie dość wartko, więc szybko sie ją czyta. Na wschód od Edenu jest bardziej melancholinja, ale i bardziej zaskakująca. Obie te książki łączą oczywiście pełnokrwiści bohaterowie, a nie papierowe wydmuszki i poruszające historie. Steinbeck potrafi ukazać prawdziwą naturę człowieka, zarówno tę dobrą jak i do głębi złą. Tych bohaterów można pokochać lub znienawidzić, czasem chciałoby się ich przytulić, a niektóre cytaty to ZŁOTO. Do dziś nie mogę się zdecydować która z nich jest wyżej i zawsze gdy próbuję je ocenić względem siebie, zdaję sobie sprawę, że obie są zupełnie inne i każda z nich godna jest wysokiej oceny. To chyba po postu jest "mój" autor, a jego książki to jedne z moich najukochańszych powieści.❤ Czy choć trochę przekonałam? 🙈

  • 5 ай бұрын

    Twoje polecenie sprawia, że ta książka wędruje na szczyt stosiku :D

  • @Imbir_w_slowach_zanurzony

    @Imbir_w_slowach_zanurzony

    5 ай бұрын

    @ Yeah!💪

  • @mateostep711
    @mateostep7115 ай бұрын

    W końcu dobra wiadomość w poniedziałek - nowy film. Z książek polecam "Raj" Abdulrazaka Gurnaha, noblisty, sporo wspaniałych opisów flory i fauny.

  • 5 ай бұрын

    Cieszę się, że mogłem wnieść coś dobrego w Twój dzień, a "Raj" to książka, którą mam i brzmi jak dobry tytuł na wakacje.

  • @monikaapinska8082
    @monikaapinska80825 ай бұрын

    Szczygieł to jest monumentalne dzieło. Najlepsza powieść Donny. Epicka opowieść, której nie można zapomnieć.

  • @Jeremy_LK

    @Jeremy_LK

    5 ай бұрын

    Ja to do końca zgodzic się nie mogę. Monumentalnie nudne. To ok :) 900 stron o tym, że samotność jest zła, a sztuka może zmienić nasze życie (dosłownie i w przenośni). Ok. Super. Zrozumiałem po 200 stronach. Reszta zupelnie zbędna i o niczym.

  • 5 ай бұрын

    Monumentalizm widać na pierwszy rzut oka 😁 Na pewno się z nią zmierzę w swoim życiu. Tym, albo jakimś kolejnym.

  • @gigijag5781

    @gigijag5781

    5 ай бұрын

    @@Jeremy_LK dokładnie tak, intrygujący wstęp a potem przez 600 stron o tym jak główny bohater i jego przyjaciel piją, biorą dragi i mają kaca 🙈

  • @annatz2156

    @annatz2156

    5 ай бұрын

    Mnie Szczygieł w ogóle się nie podobał.Męczyłam się czytając ją. Przereklamowana powiesc,moim zdaniem.

  • @MK-nd5fj
    @MK-nd5fj5 ай бұрын

    Czytam sobie ostatnio kuriozalnie dużo rzeczy różnych i polecam Ci czytanie tego, co spodoba się Tobie a nie innym. Po co masz czytać coś, co sprawia Ci niemal fizyczny ból i od dzień dobry wiesz, że skończy się to tak samo jak 100 innych identycznych 'dzieł'? Tym bardziej, że media pełne są streszczeń i recenzji, o które można się oprzeć, żeby publicznie nadal uchodzić za osobę "w temacie". Do książkowego Wiedźmina miałam kilka różnych podejść i za każdym razem nie pykło 😞 aż wpadł mi w ręce "Sezon Burz". Czytanie jej było dla mnie cudownie przyjemne. Nie sprawiło to oczywiście, że stałam się fanką reszty ale ta jedna książka ma miejsce w moim sercu 😊 Słuchając tego, co mówisz o lubianych przez Ciebie rzeczach, myślę sobie, że świat Wiedźmina, razem z jego polityką, geopolityką i historią mógłby się spodobać bardziej Tobie niż mi. Za to 'Sezon Burz' sam w sobie to według mnie takie luźne przygodowe fantasy, do którego chętnie kiedyś wrócę. Reszty nadal nie mam ochoty czytać 😅 Wiele razy zdarzyło mi się w życiu trafić książkę, która swoimi pierwszymi stronami oczarowywała mnie tak mocno, że kiedy odrywałam się na chwilę, żeby stwierdzić, że "to jest takie dobre" i spojrzeć na okładkę to byłam już na dobrej drodze do skończenia i na pewno daleko od początku 😅 Może się starzeję ale myślę, że warto szukać takich książek i nie tracić czasu na nic mniejszego. Przeczytałeś w życiu dużo, więc napewno umiesz już odróżnić dobrą książkę od złej szybciej niż później. Skorzystaj z tej wiedzy i umiejętności. Rób sobie czasem wypady do księgarń i biliotek, przeglądaj regały, czytaj fragmenty, podejmuj na tej podstawie decyzje i zapisuj je w jakimś notesie (może za kilka lat zmieni Ci się gust, i to, co teraz uznajesz za np zbyt dramatyczne, kiedyś będzie strzałem w 10). Zabieraj ze sobą do domu tylko to, co Cię oczaruje. Ode mnie tyle. Życie jest za krótkie, żeby pogrążać się w problemach i depresji. Baw się dobrze i spędzaj czas na tym, na czym warto.

  • @conypl322
    @conypl3225 ай бұрын

    Okoń, bawiłem się świetnie...:) Pozdrawiam!! 💪🏻🔥

  • 5 ай бұрын

    Bardzo się cieszę i polecam się na przyszłość 🍿

  • @joosiuuu
    @joosiuuu5 ай бұрын

    Na przełamanie niemocy w czytaniu fantastyki polecam trylogię......Pierwsze Prawo- Joe Abercrombie....

  • @kacperdo6652
    @kacperdo66525 ай бұрын

    Atlas zbuntowany to arcydzieło i każdy kto ją zna ci to powie. Jest bardzo łatwa w czytaniu, ale bardzo mądra. Nie wciska nie wiadomo jakich ideologii, ale jednocześnie otwiera oczy. Choć każdy powinien ją przeczytać, nie dla każdego ona jest. Cóż za sprzeczności😄 Ale mam nadzieję, że zaintrygowałem

  • 5 ай бұрын

    Tylko czemu taka długa?!

  • @kacperdo6652

    @kacperdo6652

    5 ай бұрын

    @ bo dużo dobrej treści😄

  • @martamwmw

    @martamwmw

    5 ай бұрын

    ​@ Przez nią się płynie, więc objętość nie przeszkadza.

  • @Magdzikowo
    @Magdzikowo5 ай бұрын

    Jako osoba, ktora zakonczyla wczoraj sagę Karin Smirnoff polecam calym sercem, nogami, rekami i rozumiem "Pojechalam do brata na poludnie" "jedziemy z matką na polnoc" i "wracam do domu" to ksiazki ktore mocno uderzają w glowe a potem ciągną czlowieka za nogi przez wszystkie strony by porzucic czytelnika poobijanym w progu

  • @barthonsxd468
    @barthonsxd4685 ай бұрын

    "Tajny Agent" Josepha Conrada, jedna z trzech najczęściej cytowanych książek po 11 września w prasie anglojęzycznej. Arcydzieło najlepszego Polskiego pisarza, najlepiej czytać przekład Macieja Świerkockiego.

  • @magdalenaludwicka3800
    @magdalenaludwicka38005 ай бұрын

    Polecam Kraina Chichów Jonathana Carrolla.

  • 5 ай бұрын

    Mam i będę kiedyś czytał

  • @magdalenaludwicka3800

    @magdalenaludwicka3800

    5 ай бұрын

    @ ja uwielbiam książki Carrolla A Krainę czytałam wiele razy. King też ja poleca.

  • @Leszczynskii
    @Leszczynskii5 ай бұрын

    Dzisiaj myślałem, że fajnie byłoby, gdybyś wrzucił jakiś film z poleceniami, wchodzę na YT i widzę to. Symulacja mi dziś sprzyja,.

  • @martaszymczak7042
    @martaszymczak70425 ай бұрын

    Zdecydowanie polecam wszystkie książki z cyklu demonicznego Beretta, fantastyki czytam bardzo niewiele a tutaj przepadłam totalnie 😊

  • @basiafadeeva9032
    @basiafadeeva90325 ай бұрын

    Ja nie przebrnęłam przez „Małe życia”, dramat, ale nie łapały mnie za serce historie bohaterów. Natomiast mam koleżankę, której bardzo podobała się lektura. A czytałeś „Nędzników” Victora Hugo? Dla mnie to powieść życia, niesamowita historia, a i narrator genialnie opowiada.

  • 5 ай бұрын

    A i „Nędznicy”, to fajnie… jeszcze to…

  • @hannawoj270
    @hannawoj2705 ай бұрын

    "Czlowiek o 24 twarzach" to dotychczas jeden z niewielu reportaży, ktory chwycił mnie wręcz do żywego i dzieki któremu zainteresowałam się ogólnie zagadkami ludzkiego umysłu. Uważam, że to zdecydowania pozycja godna uwagi, zwłaszcza, że podczas czytania mogą zdarzyć się momenty loedy będziesz przecierał oczy ze zdumienia :)

  • @nataliaf658
    @nataliaf6585 ай бұрын

    Wiele z tych książek również chcę przeczytać. Zabawne jest to, że nie przeczytawszy jakiejś książki i tak mam ,, przeczucie", że będzie dobra i że powinieneś ją przeczytać. Kiedyś zaczęłam ,,Zimowego monarchę" i byłam zachwycona. ,,Cień wiatru" też jest świetny. Niesamowicie klimatyczna książka i pięknie napisana. No i to historia o miłości do książek. Co do ,,Malowanego człowieka" przeczytałam pierwszy tom i... Sama nie wiem. Nie była to zła książka, byłam nawet zaangażowana w akcję, ale jednocześnie nie było to nic wybitnego. Sama nie wiem czy będę ją kontynuować. Spośród fantastycznych książek, które czytałam ta była najsłabsza. Za to ,,Z mgły zrodzonego" polecam, ale jako całość. Pierwszy tom może Ci się wydać ,,zbyt młodzieżowy" (zwłaszcza w porównaniu z ,,Drogą królów"), ale ostatecznie ta trylogia taka nie jest. Każdy tom jest inny. Np. ,,Studnia wstąpienia" to jedna wielka polityka, ale kurcze jaka. Uwielbiam tę część (a zazwyczaj wątki polityczne mnie nudzą i męczą. Nie wspominając o tym, że się na nich gubię). A po przeczytaniu całości widać kunszt Sandersona i to, jak od początku do końca wszystko było zaplanowane i przemyślane. Aa i wypadałoby napisać, że nie byłam zbyt wielką fanką pierwszego tomu - gubiłam się na nim i cały czas miałam poczucie, że to ,,nie moja fantastyka" (wolę tę baśniowe, powolne i magiczne, jak ,,Droga królów" czy ,,Imię wiatru"). Możliwe, że miałam zbyt wysokie oczekiwania co do tej historii. Bo te książki są jednocześnie wybitne, ale też np. może się okazać, że nie kibicujesz bohaterom, aż tak jak w ,,Drodze królów". Mimo wszystko świetnie się bawiłam na tych książkach i po trzech latach wciąż mam ciepłe odczucia co do tej historii (traktuję te książki jako całość, bo tym moim zdaniem są. Świetnie obrazują konsekwencje pewnych wyborów). Chciałabym znaleźć książkę równie dobrą co ,,Hrabia Monte Christo" 😭 Co do ,,Problemu trzech ciał" - jestem osobą, która fizyki prawie że nie miała, nie ogarniam nic kompletnie, ale z czytaniem tej książki problemu nie miałam. Nie czytałam jeszcze czegoś podobnego. Ciekawa książka, nie zachwyciła mnie jak innych, ale jednocześnie miała w sobie to coś, co sprawia, że zarówno chcę zrobić reread, jak i poznać kolejne tomy. Jestem ciekawa czy ,,Szczygieł" by ci się spodobał. Specyficzna to książka. Bardzo mi się podobała, chociaż częściej wracam do ,,Tajemnej historii".

  • @magdawydryszek5966
    @magdawydryszek59665 ай бұрын

    Końcówka z Lipińską rozwaliła mnie 😂 Shantaram, cień wiatru, złodziejka książek te pozycje mam u siebie i ciągle czekają w kolejce. Z wiedźmina przeczytałam tylko "ostatnie życzenie". Jejku tak dużo dobrych książek a tak mało czasu! Głos na Cb w plebiscycie lubimyczytac już oddany, trzymam kciuki za wygraną bo robisz świetną robotę! :)

  • 5 ай бұрын

    Wszyscy czytelnicy umierają z niedosytem i stosem nieprzeczytanych książek :D Bardzo dziękuję za głos!

  • @user-kp8hb5nb2c
    @user-kp8hb5nb2c5 ай бұрын

    nie czytaj małego życia. To nie jest smutna wzruszająca książka... to historia która na silę kopie leżącego przez prawie 1000 stron. Autorka na silę znęca się nad jednym z głównych bohaterów.

  • @user-sk3gp1ts4u
    @user-sk3gp1ts4u5 ай бұрын

    Dożywocie Marty Kisiel. Inne podejście do fantastyki i do tego napinasne takim JĘZYKIEM.

  • @AnetaZ.

    @AnetaZ.

    5 ай бұрын

    I genialny audiobook !!

  • 5 ай бұрын

    Nie znam żadnych dzieł Marty, więc na pewno do nadrobienia!

  • @AnetaZ.

    @AnetaZ.

    5 ай бұрын

    @ Koniecznie!Dożywocie, Siła niższa i Oczy uroczne. W tej kolejności.

  • @adamkas8396
    @adamkas83965 ай бұрын

    Polecam serdecznie "Złodziejkę książek" (jako, że to jest chyba jedyna książka tu przeczytana prze mnie), podczas czytania tylko do 1 rzeczy się przyczepiłam - perfidne, paskudne zdradzenie zakończenia książki w połowie, co odejmuje emocje które zakończenie powinno powodować. Świetnie się czytało, jakoś na nic oprócz tamtego nie narzekałam

  • @czarnuch1313
    @czarnuch13135 ай бұрын

    Kwiaty dla Algernona: przy czytaniu tej książki w środku coś człowieka boli...Zły Tyrmanda: Genialnie opisana Warszawa,dużo ciekawych postaci,wartka akcja..no trzeba przeczytać. Problem trzech ciał : podchodziłem jak do jeża a okazało się że to sprawnie napisana historia bez natłoku fizycznych i kosmicznych zawiłości.

  • @user-nz1xz3bm2f
    @user-nz1xz3bm2f5 ай бұрын

    Czytaj z mgły zrodzony! Fantastyczna trylogia, bardzo wciągająca. Jak zawsze Sanderson wykreowała naprawdę niezwykły system magiczny

  • @TheMrsMist

    @TheMrsMist

    5 ай бұрын

    Koniecznie! Też bardzo mi się podobała :)

  • 5 ай бұрын

    Dlatego właśnie kupiłem, tylko muszę przełamać tę niemoc

  • @katarzynak3889
    @katarzynak38895 ай бұрын

    Uwielbiam Cię 🎉🎉🎉🎉🎉

  • @Imbir_w_slowach_zanurzony
    @Imbir_w_slowach_zanurzony5 ай бұрын

    Jeżeli chodzi o Kwiaty dla Algernona to też bardzo mi się podobały, bo tam było dużo prawdy o człowieku, a Człowiekiem o 24 twarzach byłam zachwycona, choć trzeba pamiętać, że jest to fabularyzowany reportaż - co nawet dodaje tej historii dynamiki, bo uważam, że autor miał fajny pomysł na przedstawienie tematu. Oglądałam dokument, jednak w stosunku do ksiazki wypadł blado i się dłużył 😊

  • @agnieszkam.5407
    @agnieszkam.54075 ай бұрын

    Cień wiatru - nie czytałeś ????? :D uwielbiam, nie przekonam Cię, uwielbiam wszystkie książki tego autora za sposób w jaki pisał, a może to zasługa tłumacza, nie wiem, to jak jedzenie czegoś pysznego, takie delektowanie się, uczta, baaaaaaardzo przyjemnie spędzony czas. Polecam na przełamanie niemocy czytania fantastyki. Shantaram - nie czytałeś ? ;) to przeczytaj, polecam. Złodziejka książek i Z mgły zrodzony to zapytaj Toli albo Zuzy Zaksiążkowanej, nie pamiętam której z nich. 365 dni - jak masz czytać ten badziew to może lepiej przeczytaj 50 twarzy Greya, a dlaczego? Żeby przedstawić Nam konstruktywną opinię na temat tej książki. Uważam, że 50 twarzy Greya gdyby miało rozwiniętym wątek na temat dzieciństwa Christiana to mogłoby być dosyć wartościowe, a tak to odmóżdżacz (czytasz gdy masz np. nerwowy czas w pracy i musisz się odchamić :D), który masz wrażenie, napisała 18 nastolatka albo ktoś jeszcze młodszy. Ty chyba Millenium Larssona nie czytałeś? Jeśli tak to przeczytaj :D

  • 5 ай бұрын

    Dzięki za kolejny kamyczek do mojego ogródka, ale chociaż jedna rzecz na moją korzyść, bo czytałem pierwszy tom Millenium Larssona :)

  • @agnieszkam.5407

    @agnieszkam.5407

    5 ай бұрын

    @ przepraszam. To nie miało być uszczypliwe tylko śmieszne. Stąd ikonki. Skoro czytałeś pierwszy tom Milenium to najlepszy tom przeczytałeś 😉

  • 5 ай бұрын

    Wiadomo, kto jak kto, ale ja spory zapas dystansu do siebie mam :D@@agnieszkam.5407

  • @shinobiczes
    @shinobiczes5 ай бұрын

    Z Mgły Zrodzony - jak większość książek Sandersona, zdecydowanie warta polecenia,ale z tej trylogi najbardziej podobał mi się 3ci tom - Bohater Wieków, ale do niego trzeba dojść ;) Dla mnie S. King i B. Sanderson wciągają w swoje opowieści dokładnie tak samo. Jak biorę jakąkolwiek inną książkę, innych autorów, to brakuje mi czegoś, co zawsze znajde u tych dwóch Panów z USA ;) To takie moje odczucie. Nie pominę mojego ukochanego Cienia wiatru, opowieśc jest bardzo ciekawa i warto poświęcić jej chwilę, ja w planach mam wciąż drugi tom 'Cień Anioła'. A trylogia Pana Mercedesa - mistrzostwo mistrza! Ale uwaga na serial! Bo jest mega pomieszany w stosuku do książek i nawet sam Mistrz w nim występuje i umiera :D Daj sobie spokój z B. Lipińską, szkoda życia na marne książki !!!

  • @krism84X
    @krism84X5 ай бұрын

    Jeśli Sapkowki i wspomniałeś dialogi to zdecydowanie Trylogia Husycka - najlepsze książki Sapkowskiego a szkoda ze mało znane i chyba niedoceniane.

  • 5 ай бұрын

    Mam pierwszy tom - dostałem w prezencie i przez to, że stanowi bardziej określoną całość niż Wiedźmin, to może nawet szybciej się z nim zmierzę.

  • @krism84X

    @krism84X

    5 ай бұрын

    @ Jest to książka o wiele lepsza niż wiedźmin. Jej rozmach powala. Wspaniały jest również audiobook.

  • @galeonybasni

    @galeonybasni

    5 ай бұрын

    Ja akurat nie lubię. Znudziła mnie po półtora tomu, bo nie dowozi obietnic. Demonologia mu się zaczyna totalnie rozmywać o nawet jeśli w finale to jakoś wyprowadza na prostą, to już byłoby dla mnie niewiarygodne.

  • @MissKisses90
    @MissKisses905 ай бұрын

    Słuchałam audiobooka Mag'a, myślę, że to fajna książka dla osób które lubia abstrakcje, różne zawiłości, niejasności, może Ci się spodobać jak lubisz Mistrza i Małgorzatę. Kwiaty dla Algernona niedawno czytałam i szerze polecam, krótka więc szybka do odhaczenia;)

  • @justynatomiczek3215
    @justynatomiczek32155 ай бұрын

    Oo! Taką kapsułę ja też poproszę! I niech tam dodadzą kawę dożylnie. 😂 na przełamanie niemocy fantastycznej ja mogę polecić coś o czym nikt nie mówi a ja wracam regularnie co roku , mianowicie" Dziecko Odyna" Siri Pettersen. Skandynawskie wierzenia niesamowicie wykreowany świat i dziewczynka która mimo młodego wieku wciąż niepokoi dorosłych ❤️ dodam jeszcze że to tylko 😅 trylogia i nie jest taka gruba więc na rozruch warto spróbować:) a co do Lubimy już dawno zagłosowane ! I trzymam kciuki za Twoja wygraną🤞 ! Pozdrawiam ! 😊

  • @malgorzatarajewski9135
    @malgorzatarajewski91355 ай бұрын

    Pielgrzym, to super ksiazka muuuuuuuusisz ja przeczytac, pamietaj Pielgrzym, Pielgrzym, Pielgrzym .............Pielgrzym😃👋Pozdrawiam, a jeszcze tak w nawiasie, to Kwiaty dla Algernona tez sa b. dobre, polecam.

  • 5 ай бұрын

    Ta książka tak długo mnie prześladuje, że muszę ją w końcu przeczytać, żeby uwolnić się od tych wszystkich głosów w głowie 😨

  • @agatazawadzka3145

    @agatazawadzka3145

    5 ай бұрын

    Pielgrzym to dobra książka, ale nie powiedziałabym że must-read.

  • @_z_czytaniemmidotwarzy
    @_z_czytaniemmidotwarzy5 ай бұрын

    Polecam' Z mgly Zrodzony' dlaczego? Po pierwsze bo ja ją teraz czytam 😅 po drugie bo to po prostu Sanderson ❤ wiec mimo wszystko warta uwagi pozycja 🙌 ps.a tak naprawdę to kazda z tych wyżej wymienionych warta jest uwagi😊.. no moze nie kazda (365🙈)

  • @monikao.8010
    @monikao.80105 ай бұрын

    „Malowany człowiek” - seria nie najłatwiejsza do czytania, ale trzeba przyznać, że kawał dobrej fantastyki.

  • @galeonybasni

    @galeonybasni

    5 ай бұрын

    To prawda. Kawał fovrej, przemyślanej roboty. Mnie co prawda urzekła od samego początku, więc trudno.mi sie odnieść do jakichś trudności ale jeśli nawet są, to warto sięgnąć. Niebanalne według mnie rozwiązania fabularne a obto w dzisiejszym świecie trudno

  • @maami6334
    @maami63345 ай бұрын

    MAGA przeczytalam prawie... 40 lat temu. Właściwie nie przeczytalam, ale pochłonęłam w jedną noc. Byłam nim absolutnie, całkowicie, "do kości" zachwycona. Wróciłam do tej książki kilka lat temu i okazało się, że kompletnie nie rozumiem , czym mnie kiedyś zafascynowała. 🤷🏻‍♀️Ale wiem, że każda, nawet najlepsza obiektywnie książka potrzebuje odpowiedniego czasu u czytelnika. Może MAG przemawia właśnie do młodych?Ergo- przeczytaj MAGA 🙂

  • @bt9700
    @bt97005 ай бұрын

    "Problem trzech ciał" to takie s-f, które może czytać humanista bez traumy i obaw, które wyraziłeś w filmie. Przeczytałam zaraz po "Annie Kareninie". Podobało mi się. Teraz czytam "Ciemny las", też z przyjemnością i zaciekawieniem.

  • 5 ай бұрын

    Dzięki, takiego rozwiania obaw było mi trzeba!

  • @gosiazag6036
    @gosiazag60365 ай бұрын

    Okoń, Twoje porady są nieocenione. Wiele korzystam. Dzięki. :) Jeśli nie możesz przekonać się do jakiejś książki, może sięgnij po audiobook. Zwłaszcza czytany przez Filipa Kosiora. U mnie to działa. ;)

  • 5 ай бұрын

    Cieszę się, że mogę pomóc i dzięki za podpowiedź jak przełamać niemoc

  • @Iwon11
    @Iwon115 ай бұрын

    Po tym filmie wzięłam sie za pisane od nowa mojej listy 100 ksiazek , ktore chce przeczytać i od razu biore się za ,, Diunę " . O ,,Magu" pierwsze słyszę muszę się zapoznać z nia. ,, Malowanego czlowieka " polecam bardzo ale ja przesłuchałam a audiobooku , ktory czyta genialny Filip Kosior.

  • @slavo3117
    @slavo31175 ай бұрын

    "wojna i pokój" super książka... tylko ciężki początek bo mnóstwo dialogów po francusku i trzeba na dole gwiazdki czytać..... no chyba że się zna francuski :)..... ale jak się przejdzie te 100 stron to potem rewelacja

  • @octarine5228
    @octarine52285 ай бұрын

    „Pielgrzyma”, „Kwiaty dla Algernona”, „Złodziejkę książek” i „Cień wiatru” (i resztę tetralogii Zafóna) czytaj szybciutko! Jestem mega ciekawa, co o nich powiesz ☺ „Pielgrzym” jest chyba najbardziej satysfakcjonującą książką, jaką czytałam w życiu ✨ O Wiedźminie też bym chętnie obejrzała film w Twoim wykonaniu 😁

  • @user-ym4tg5ve4x
    @user-ym4tg5ve4x4 ай бұрын

    "uczytałem już nawet x stron" - właśnie poznałam ten czasownik i bardzo mi pasuje, dzięki!

  • 4 ай бұрын

    Polecam się na przyszłość, jako maniakalny twórca neologizmów :D

  • @wingssj
    @wingssj5 ай бұрын

    Rozumiem Twoj ból !!!!czytam średnio 2,3 ksiązki w tygodniu ..i kiedy czytam to już dochodzą mi następne ..płakać mi się chce, że nie dqm rady przeczytać wszystkich ..😢 . Czytam teraz "niebezpieczny dar" Marcus Sakey !!😀👍🔥 Ja chciałbym mieć dar , że książke 380str. Czytam w 20 min. .. no a tak przy okazji ..moc uzdrawiania..mysle , że wiele dobrego można by gyło dzięki yemu zrobić !! Pozdrawiam Panie Okoń !! Zdrówka - człowieku roku !! Aa Zimowy Monarcha i cała trylogia też na mnie czeka !!!a tą Biblie dokładnie 😀😁 tą co dałeś zdjęcie - już przeczytałem i na regale u mnie zajmuje szczególne miejsce 👍💪 a Pielgrzym ( you Must read); - jeśli chcesz przełamać fantastykę to nie będziesz żałował - przeczytaj Shogun lub "Król szczurów" J.Clavell !! 👍👍🔥 Jeszce raz Zdrówka ! Trzymaj się !!

  • 5 ай бұрын

    To straszne, że wszyscy umrzemy z poczuciem niezaspokojenia. Jeżeli istnieje życie po tym życiu, to niech przynajmniej pozwolą tam czytać książki 🥹

  • @wingssj

    @wingssj

    5 ай бұрын

    @ i to odpowiedź godna Mistrza 😀💪👍🔥Moc z Tobą ! 🔥💪

  • @lukreziaskards5766

    @lukreziaskards5766

    5 ай бұрын

    Ja moją listę "książek do przeczytania" zabiorę na tamten świat. Liczę na wieczność i święty spokój do czytania.

  • @lukreziaskards5766

    @lukreziaskards5766

    5 ай бұрын

    Polecam ci Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka" i następne cześci. Polecam i nie polecam, bo czytałam w oryginale i nie wiem jak to wygląda po polsku. Co do Pisma Świętego odsyłam na Languste na palmie gdzie pewien dominikanin czyta rozdział po rozdziale i ładnie komentuje. Codziennie.

  • @wingssj

    @wingssj

    5 ай бұрын

    @@lukreziaskards5766 😀👍 i to jest myśl , że ja o tym nie pomyślałem!! Nie wstydzę się tego i ogłaszam - kradnę Twój pomysł ! Nie obraź się 👍😎Trzymaj się !👍👍

  • @kasiabb-gj9jx
    @kasiabb-gj9jx5 ай бұрын

    Okoniu przeczytaj proszę Richard Doetsch "13 godzina", zjawiskowa książka, styl baaaaaardzo podobny do Stephena Kinga. Serdecznie polecam.

  • @gigijag5781
    @gigijag57815 ай бұрын

    "Tato" Whartona jest dobre, ale bardziej polecam Ci "W księżycową jasną noc" i "Ptasiek"

  • 5 ай бұрын

    Do "Ptaśka" mi blisko, bo mamy w domu jeden egzemplarz.

  • @agatazawadzka3145

    @agatazawadzka3145

    5 ай бұрын

    Ptasiek to jedna z moich ulubionych książek, w top 10. Tato mam, ale jeszcze nie czytałam, wiesz jak jest Okoń ;)

  • @marcinborowski7762
    @marcinborowski77625 ай бұрын

    Panie Okoń Pan się nie załamuj co roku tych książek do nadrobienia będzie przybywać.Miłego Dnia

  • 5 ай бұрын

    Ta lista jest jak niekończąca się opowieść...

  • @Imbir_w_slowach_zanurzony

    @Imbir_w_slowach_zanurzony

    5 ай бұрын

    ​@Niekończąca się opowieść to świetna powieść! A właściwie Niekończąca się historia 😊

  • @loboscave3490
    @loboscave34905 ай бұрын

    Czołem szanowny Okoniu, jestem świeżo po przeczytaniu Problemu Trzech Ciał i również mam zamiar o niej niebawem pogadać na swoim podcaście. To był w sumie czysty przypadek jak się o niej dowiedziałem, zaryzykowałem, ponieważ chciałem przeczytać coś "na poważnie". Okazało się że książka wśród you tuberów ciągle się przewija a co lepsze kilku moich znajomych już ją zna i przeczytała :) Książka NIE jest matematyczno-fizycznym bełkotem !!! ale wymaga od czytelnika skupienia. To co jednak jest sztos, to fakt że czytelnik nie spodziewa się tego co serwuje autor, a do tego wszystko z nietypowej perspektywy autora chińskiego !!! a do tego realia społeczeństwa chińskiego, rewolucja kulturalna, śledztwo, i kilka pamiętnych momentów. Wyglądam okienka wolnego czasu aby zabrać się za Ciemny Las. Nie zawiedziesz się !!! Pozdrawiam - Lobos

  • @gosiaMac
    @gosiaMac5 ай бұрын

    Szczygieł, Szantaram, Male życie oraz Atlas zbuntowanych przeczytałam kilka lat temu i bardzo polecam. A po Szantaram na pewno nie pojedziesz do Indii, żeby nie było że nie ostrzegałam 😆

  • 5 ай бұрын

    Liczyłaś ile czasu łącznie zajęło Ci przeczytanie każdej z nich? :D

  • @gosiaMac

    @gosiaMac

    5 ай бұрын

    @ aż takich pokładów masochizmu nie mam w sobie 😆

  • @annawojda9717
    @annawojda97175 ай бұрын

    Okoń.... Ostrze to wybitna książka na przełamanie "trudnej relacji" z fantastyką! Fantastyki wcale nie ma tam aż tak dużo, jest dużo akcji, sporo polityki i jest niezwykle zabawna. krwawa ale zabawna. jak to pisze to mam ochotę przeczytać to ponownie od razu! serio, nie odkładaj tego :) POZR!

  • 5 ай бұрын

    Jest to dobre polecenie i daję tę książkę do koszyka na następne zakupy

  • @Julia-ov7zy
    @Julia-ov7zy5 ай бұрын

    Książkę "Stowarzyszenie umarłych poetów" czytałam jakieś ćwierć wieku temu, ale pamiętam, że byłam nią zachwycona. Aż chyba przeczytam jeszcze raz, żeby sprawdzić czy po tylu latach wciąż ją odbieram tak pozytywnie.

  • 5 ай бұрын

    Na pewno po tylu latach odkryjesz w niej coś zupełnie innego. I takie wracanie jest bardzo fajne i odkrywcze, bo pokazuje jak czas i doświadczenia życiowe zmieniają nas, jako ludzi i czytelników.

  • @fuczesutro
    @fuczesutro5 ай бұрын

    Okoń bierz się śmiało za Ostrze Abercrombie! Jeśli szukasz czegoś na przełamanie to jest to świetny wybór. Zapewniam, że będziesz się świetnie bawił i długo wspominał tę przygodę. A z naszego rodzimego podwórka serdecznie polecam Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza Roberta M. Wegnera - cud, miód i pożoga :)

  • @idcxo
    @idcxo5 ай бұрын

    Na przełamanie niemocy fantastyki najlepszy będzie wiedźmin, po pierwsze dlatego że to wspaniała książka i łatwo się wciągnąć, a po drugie dlatego że tam nie ma bardzo wymyślnego światotwórstwa, występują tam dość powszechne (oprócz wiedźminów) w fantasy elementy, dlatego łatwo się w tej książce odnaleźć. Oprócz tego jest dużo wątków bardzo przyziemnych, w końcu główny bohater kiedyś był człowiekiem i to wśród ludzi dzieje się duża część fabuły. Jeśli się grało w grę jest jeszcze łatwiej, bo czytając wspominasz piękne widoki z gry, które wyglądają bardzo swojsko i domowo, a to jest piękny pomost między fantastyką a rzeczywistością.

  • 5 ай бұрын

    W grę trochę grałem, dlatego właśnie to jest coś, co mnie do tego świata przyciąga

  • @Barthollomellow
    @Barthollomellow5 ай бұрын

    Niby materiał o książkach, które TY powinieneś przeczytać, a moja lista TBR też jakoś urosła o 10 pozycji. Jak to działa...?

  • @joannahetman3554
    @joannahetman35545 ай бұрын

    Ja dorzucę John Steinbeck "Grona gniewu" wg mnie powinna być lekturą szkolną.

  • @agnieszkaglowacka3724
    @agnieszkaglowacka37245 ай бұрын

    'Księga Nocnych Kobiet' Marlona Jamesa - bardzo mocna literatura, która na długo zapada w pamięci.

  • @agss
    @agss5 ай бұрын

    OKONIU JAK MOGŁEŚ WIEDŹMINA NIE PRZECZYTAĆ. A tak serio, warto przeczytać. Małe życie faktycznie jest dramatem na dramacie i pod koniec robi się troszkę absurdalna, ale tę historię się dobrze czyta więc chyba i tak warto...spróbować? :D

  • 5 ай бұрын

    "Jak mogłeś nie przeczytać" to dobra nazwa na serię, bo zawsze ktoś ma jakąś książkę, która wali mnie po głowie z nieskrywaną radością 😁

  • @MarcinEstkowski
    @MarcinEstkowski5 ай бұрын

    Nie czytaj Pisma Świętego. Z tego się korzysta w inny sposób. To tak, jakbyś chciał przeczytać Książkę Telefoniczną, bo ma wielu bohaterów. Przeczytaj "Księgę Wyjścia" i wystarczy. Reszta to i tak nie są opowieści do czytania ;) Wiedźmina warto, bo to klasyk Polskiej Fantastyki i daje spore podstawy dla spojrzenia na Polskie Fantasy. Opowiadania są świetne, pierwsze tomy też, ale im dalej tym gorzej... Sandersona "Z mgły zrodzony" pierwszy tom warto. Przez kontynuację nie przebrnąłem i nie żałuję. Wolę Abercrombiego - rewelacja (przeczytałem już większość tego, co wyszło spod jego pióra). Małe Życie... mieszane uczucia. Moim zdaniem nieco zbyt "pod publikę" i poruszająca popularne tematy. To książka typu "modnie jest, żeby się podobała" u mnie dostała 39/50 głównie za nakład pracy. Zły jest super, chociaż zawiodłem się na zakończeniu. Oryginalne. U mnie 37/50 (przez to zakończenie i to, że miejscami ciężkawa) Grona Gniewu - mnie się bardzo podobały 45/50 Mroczna Materia dla mnie była zbyt prosta i oczywista. Ale przyjemna. (33/50) Tato - koniecznie! Wspaniała, niedługa książka! 43/50 do powyższej pozycji dorzuciłbym Samotność w sieci (jeśli nie czytałeś) 47/50 Jeśli chodzi o książkę lepszą od filmu, to polecam Lot nad kukułczym gniazdem - film jest 10/10 a jednak książka jest lepsza! A najlepsze książki (nie wiem, czy czytałeś) to: "Gra Endera" a zaraz potem KONIECZNIE "Cień Endera"! Projekt Hail Mary (46/50) - świetne science fiction na wysokim poziomie, a jednak bardzo przystępne (nawet dla laika z fizyki), Koniec Dzieciństwa - dla mnie dzieło, które staje się monumentalne, kiedy się je czyta, a tytuł ma odzwierciedlenia na TYLU poziomach (42/50), Dzika Energia - prosta książka, ale ma RYTM (41/50). Fabryka Oficerów - zarówno ze względu na kontekst (zwolennik Hitlera, który nienawidził Adolfa po wybuchu II wojny obnaża niedociągnięcia rzeszy i boleje nad tym, że już nigdy nie pomyśli o niemieckim żołnierzu inaczej niż jako o hitlerowcu). 40/50 Wzgórze Błękitnego Snu - polski western, a raczej eastern! 44/50 Farma: Tom Rob Smith - bo tak powinno się pisać książki sensacyjne/kryminalne. 43/50 A jeśli będziesz szukał space opery / science fiction, które jest naprawdę dobrze tłumaczone, to szukaj tego, co tłumaczył Robert J. Szmidt. Facet ma niezwykły talent i rozumie tę robotę. Ok - wiem, że polecajki od anonimowego kolesia nie budzą zaufania, ale... zaufaj mi. Sporo czytam, sporo w życiu przeczytałem i wiem, że moje propozycje muszą (!!) Ci się spodobać. Jak dasz im szansę, będziesz bardzo zadowolony i przyjdziesz po więcej ;) Miłego czytania. PS: Jeśli ktoś poza autorem przeczyta ten komentarz a nie czytał wymienionych od słów "A najlepsze książki" książek, to zachęcam!

  • @sylwia0808

    @sylwia0808

    4 ай бұрын

    Został mi do przeczytania ostatni tom z cyklu Saga Endera. Dawno nie czytałam czegoś tak dobrego! Popieram całym serduszkiem opinie, że to jedna z najlepszych książek ❤️

  • @MarcinEstkowski

    @MarcinEstkowski

    4 ай бұрын

    @@sylwia0808cykl Endera jest świetny i cykl Cienia jest świetny. Ale zestawić Grę Endera z Cieniem Endera i przeczytać je w tej kolejności jedną po drugiej - to jest prawdziwe szczęście :)

  • @angelabrodowiak6224
    @angelabrodowiak62245 ай бұрын

    Cooo?! Tylko nie trać czasu na "365 dni"! Lepiej przeczytaj trylogię "Pana mercedesa" - bo jest naprawdę ekstra - a potem obejrzyj serial na podstawie tych książek ( Bill Hodges to jedna z moich ulubionych postaci od Kinga - a aktor w tej ekranizacji zagrał fenomenalnie !) No i koniecznie zajrzyj do "Kwiatów dla Algernona" - ta historia niesie ciekawy przekaz. Pewnie pierwsze dwa rozdziały będzie ci się ciężko czytało, ale serio warto przebrnąć przez ten trudny początek :) Ja Ci jeszcze polecam: "Zawsze mieszkałyśmy w zamku" - autorstwa Shirley Jackson oraz "Nikt nie odpisuje" Eun-jin Jang (tylko spróbuj nie płakać, ok ?) :D 3mam kciuki, żeby udało Ci się spełnić postanowienie ;)

  • @monikan3209
    @monikan32095 ай бұрын

    Łooo panie jak to jeszcze Wiedźmak nieprzeczytany 😱 A tak serio to wierzę że naprawdę się Tobie spodoba więc warto się zapoznać 😉

  • 5 ай бұрын

    Wiedźmina to w kawałkach smakowałem chyba po tysiąckroć, ale nigdy w całości

  • @nataliahofman3978
    @nataliahofman39785 ай бұрын

    Super film dzięki 🎉 Rebeki nie czytałam, ale na zachętę powiem, ze autorka pisze pięknym językiem (!) mam na liście i polecam bo czytałam jej inna książkę - Moja kuzynka Rachela 😊 pozdrawiam!

  • @iaramajere9418
    @iaramajere94185 ай бұрын

    Jeśli chodzi o fantastykę to oczywiście Sanderson. Nie wiem czy akurat Z mgły zrodzony. Trylogia jest wspaniała, ale pierwszy tom jest bardziej młodzieżowy niż poprzednie. Ale jeśli chodzi i Sandersona to wszystko, za co się weźmie jest dobre. Polecam także Stan Idealny czyli scifi spod pióra Brandona. Cieniutka, więc spokojnie na jeden wieczór, kiedy tego czasu nie ma zbyt dużo. Możesz to potraktować jako zachętę do mocniejszych science fiction jak Problem trzech ciał. 😁 Złodziejka książek jest absolutnie wspaniała. Ja bym dorzuciła Marzyciela Laini Taylor. I Inkuba Artura Urbanowicza. Lepsze niż King.

  • @Aaaszyk
    @Aaaszyk5 ай бұрын

    Na przełamanie zastoju w czytaniu fantastyki polecam bardzo „Z mgły zrodzonego”. ❤ Jest dużo niższy próg wejścia niż w „Drodze Królów” bo książka jest zdecydowanie krótsza a historia przewspaniała. I ręka później sama sięga po kolejne dwa tomy 😏

  • 5 ай бұрын

    Muszę przejść szybkim krokiem przez pierwsze 100 stron i może jakoś pójdzie.

  • @Aaaszyk

    @Aaaszyk

    5 ай бұрын

    @ Trzymam kciuki 🙂

  • @tomaszawsiukiewicz6856

    @tomaszawsiukiewicz6856

    5 ай бұрын

    ​@Z tego, co pamiętam, to dzieło jak na Sandersona jest wyjątkowe, bo wciąga zaskakująco "wcześnie" 😅

  • @WDECHU
    @WDECHU5 ай бұрын

    Na przełamanie to bier pan Mroczne Materie. Łykniesz na jeden dzień, wciąga jak pierun. Natomiast 365 dni chyba nie nadaje się nawet na rozpałkę. Pozdrowienia

  • 5 ай бұрын

    O Mroczne Materie Pullmana chodzi, tak? Mam chyba gdzieś w domu pierwszy domu. No właśnie z tą Blanką dziwna sprawa, bo księża pamiętam, że hajcowali aż miło Harrego Pottera, ale 365 dni zostawili w spokoju.

  • @WojciechKrupa
    @WojciechKrupa5 ай бұрын

    Przeczytałem tylko dwie z tej listy: Malowany człowiek , jeżeli chcesz sie wrócić do czytania fantasy to ta jest dobrym pomysłem. A Shantaram czytałem dwa razy :)

  • @katarzynamyszkowska8308
    @katarzynamyszkowska83085 ай бұрын

    Koniu Steinbecka czytaj obowiązkowo, Grona gniewu i powrót do Edenu to mistrzostwo świata moim zdaniem oraz klasa sama w sobie. Whartonem zaczytałam się w liceum, bardzo lubiłam klimat Jego książek, to samo z Zafonem - czyta się błyskawicznie, całą serię połknęłam jak pelikan. No i Szczygieł - lekka kobyła, fakt, ale warta przeczytania, niezapomniana chociaż do lekkich lektur nie należy. A już że Pana Mercedesa nie czytałeś? No szok, szok i niedowierzanie! 🤭

  • @gigijag5781
    @gigijag57815 ай бұрын

    "Małe życie" też mi się nie podobało, bo jest tak nieprawdopodobne, że aż śmieszne (nie chodzi mi o krzywdy jakich doznał główny bohater). To właśnie Małe życie i Szczygieł sprawiły, że już nie ufam grubym głośnym książkom. Teraz bardzo ostrożnie do takowych podchodzę, bo nie chcę już więcej tracić czasu na takie gnioty...

  • @monikaapinska8082

    @monikaapinska8082

    5 ай бұрын

    Trochę to ostre określenie. Gnioty.zalecam więcej dyplomacji i szacunku do twórców. Głośny tytuł to także Anna Karenina, Wojna i Pokój i tysiące klasyków.

  • @oweytpotg
    @oweytpotg5 ай бұрын

    Rebeka genialna??? Może ostatnie 100 stron jest spoko, ale reszta... nie bardzo. Haha podoba mi się, że kapsuła czasu i życzę nam długiego życia, by czytać ❤

  • @tomaszawsiukiewicz6856
    @tomaszawsiukiewicz68565 ай бұрын

    Na przełamanie się z fantastyką polecę "Z gmły... zmłgy... tfu, Z mgły zrodzony". Uwielbiam książki Sandersona, a ta trylogia wciagnęła mnie od pierwszej strony. I chociaż jak wielu innych komentujących nie mogę uwierzyć, że wciąż nie przeczytałeś "Wiedźmina", to właśnie Sandersona polecam na przełamanie. Pozdrawiam i życze miłej lektury, czekając jednocześnie na Twoją recenzję i odczucia 👍

  • 5 ай бұрын

    Dzięki za wsparcie polecajkowe 🫡

  • @xedeva3457
    @xedeva34575 ай бұрын

    Ja osobiście bardzo ci polecam serię Królewskie Źródło (Trucicielka Królowej, Córka Złodzieja i Królewski Zdrajca). Fabuła jest naprawdę dobra, same książki tak mnie wciągnęły, że przeczytałam wszystkie w kilka dni. Seria mało znana, ale jest warta przeczytania!

  • 5 ай бұрын

    Nie znałem, dlatego dzięki za komentarz i zaznajomienie mnie ☺️

  • @xedeva3457

    @xedeva3457

    5 ай бұрын

    @ Baaaardzo polecam, nie pożałujesz :D Ogólnie seria ma 6 tomów, ale niestety Wydawnictwo Jaguar nie wyda ostatnich 3 co mnie mega smuci :/

  • @piotrzakaszewski2379
    @piotrzakaszewski23795 ай бұрын

    Hrabia Monte Christo - top topów

  • 5 ай бұрын

    Tak, powtarzam to nieustannie od kilku lat :)

  • @Ulcia_
    @Ulcia_5 ай бұрын

    Okoń, Ty musisz poznać Karolinę Wójciak 🤩 Wiem, że to nie książka a cały autor, ale nie umiem polecić tylko jednej książki jej książki,moim zdaniem jest fenomenalna 🤩🤩

  • @maciejpordab8323
    @maciejpordab83235 ай бұрын

    Przeczytaj Johna Williamsa "Stoner" sztos❤

  • 5 ай бұрын

    A właśnie uczytałem coś koło 100 stron, ale melancholijność i smutek wydobywający się z tej książki przytłoczyły mnie na tyle, że odłożyłem ją na później.

  • @rosexyz8881
    @rosexyz88815 ай бұрын

    "Człowiek o 24 twarzach" to według mnie,bardzo dobra książka. Posiadam i kiedyś do niej wrócę.

  • @onestepcloser91
    @onestepcloser915 ай бұрын

    Co do "Małego życia" to obie skrajne opinie są prawdą. Zależy więc od czytelnika, jak odbierze tę książkę i czy będzie to dla niego arcydzieło/świetna książka czy po prostu jeden wielki tragiczno melodramatyczno rozpaczliwy dramat. Dla wielu autorka po prostu przesadziła, dla wielu jest tam przedstawione tak skrajne nieszczęście, że to się w głowie nie mieści. Osobiście uwielbiam, ale czytałam tylko raz i nie wiem, czy przeczytam drugi, bo boję się, że nie zrobi już na mnie takiego wrażenia jak za pierwszym razem (gdy już wiem, do czego to dąży) Pozdrawiam serdecznie Powodzenia!

  • @xARCADEx
    @xARCADEx5 ай бұрын

    Ojej, Na południe od Brazos jest jak całe pudełko pączusiów, ale dla kogoś kto lubi klimaty westernów, dzikiego zachodu i wielowymiarowych postaci te pączusie nie stają się monotonne;D. Dodam tylko że lepiej się czyta wydanie wielotomowe, niż zbiorcze.

  • @pati_z
    @pati_z5 ай бұрын

    Małe życie to książka, którą niezależnie od opinii i tak pozostanie w twojej głowie

  • @event151
    @event1515 ай бұрын

    To ja polecę Wyznania św. Augustyna :)

  • @katarzynamajewska1316
    @katarzynamajewska13165 ай бұрын

    skoro masz tyle do przeczytania, to " Małe życie" jak chcesz możesz przeczytać, ale niekoniecznie ,ksiązka strasznie męcząca." Magiczne lata " Roberta MC Camonna tak, tak zresztą inne jego ksiązki choćby " Zew nocnego ptaka " i " Królowa Bedlam świetne . " Na południe od Brazos " jak najbardziej , ksiązka sztos, dla informacji są już w sprzedaży kolejne cześci "Szlak umrzyka " i " Ulice Loredo" " Wojna i Pokój " klasyka .,warto ,ale to literatura dla bardziej wymagających, " Atlas zbuntowany to sobie zostaw jak bedziesz miał naprawdę duuużo czasu🙂, niełatwa lektura. " Grona Gniewu dobrze się czyta . 5 lat Kacetu to klasyka literatury obozowej, warto ją znać. O nie 365 dni na własną odpowiedzialność 😁 A Terror " Dana Simmonsa żnasz ? , a Abominacje tegoż, ksiązki oparte na faktach z elementami sensacji i horroru

  • @izabelakrason4861
    @izabelakrason48615 ай бұрын

    Książki na przełamanie fantastycznej niemocy to dwie pozycje od T. Kingfisher: "Pokrzywa i kość" oraz "Wypieki defensywne". Stosunkowo krótkie, zamknięte historie, więc nie uwikłasz się w długą serię, a do tego zupełnie niecodzienne. Uwielbiam fantastykę od dzieciaka, wciągam nosem każde ilości, ale te dwie książki zaskoczyły mnie pomysłem na bohaterki, na ich moce i na questy. W "Pokrzywie..." dziewczyna, która najchętniej siedziałaby w klasztorze i tkała wyrusza w przedziwną podróż, by uratować siostrę przed mężem damskim bokserem. Sytuacja jest o tyle trudna, że dziewczyny pochodzą z rodu panującego w małym kraiku, a bokser jest władcą potężnego państwa sąsiadującego. Za sprzymierzeńców ma starowinkę, psa z kości i uratowanego z targu goblinów najemnika. Kocham ❤ połknęłam w trzy dni. "Wypieki defensywne" opowiadają o młodej czarownicy, która ma moc panowania nad ciastem do pieczenia. I jak, zupełnie mimo woli, uratowała swoje miasto.

  • @kamcia618
    @kamcia6185 ай бұрын

    Od 9 lat stoi u mnie na półce "Kapelusz cały w czereśniach", kupiony bo koleżanki się zachwycały, że taka świetna... No i tak pięknie wygląda na półce, ale jakoś nie mogę zabrać się by zacząć ... Też zabiorę ją do kapsuły zatrzymania czasu, by nadrobić książkowe zaległości 😂

  • @zuzanowak46
    @zuzanowak465 ай бұрын

    Małe życie dla mnie to wielkie życie które jest konsekwencją dramatu na dramacie. Chwyta i trzyma długo (tak jakoś po 150 stronach). Tato Whortona wspaniała. Polecam też film. Szczygła czytałam. Coś wielkiego, świetne tlumaczenie. Jest to już klasyka, powinna być lekturą szkolna. Film trochę się ciągnie. Shantaram, dla mnie słaba, nie wiem czy to wina tłumaczenia, ale ten moralizatorski ton... Jeśli jesteś humanistą (nie mam na myśli wykształcenia) to banalnie powiem, musisz to przeczytać 😉. To czyli wszystko na co masz ochotę i co Ci w duszy gra w danym momencie Twojego życia.

  • @WiolaLige
    @WiolaLige5 ай бұрын

    Pielgrzym jest spoko, no ale powiedzieć że lepszy od Hrabiego Monte Christo to tak jakby Fiat był lepszy od Lamborghini 😅

  • 5 ай бұрын

    Też tak myślałem, ale muszę się najpierw tym Fiatem przejechać, żeby mieć 100% pewności.

  • @joanna2205
    @joanna22055 ай бұрын

    Biblia to niezłe fantasy, może ona przekona Cię do tego gatunku 😀

  • @darka5247
    @darka52475 ай бұрын

    „Cień wiatru” to druga ukochana książka mojego życia zaraz po „Hrabia Monte Christo” - po prostu magiczna 💫💖 polecam!!!!

  • @_endemece
    @_endemece5 ай бұрын

    W 100% popieram Atlas Zbuntowany! Sama niedawno przeczytałam, i myślę że jest to jedna z takich książek, które każdy powinien przeczytać. Wiem, duże słowa, ale to dlatego, że to powieść z gatunku tych, co mogą zmienić życie. Przedstawia właściwie cały system moralny, przy okazji odpowiadając na wiele życiowych pytań. Mi na przykład otworzyła oczy na pewne sprawy, miała znaczenie iście terapeutyczne 😅 Ale oczywiście jest to wielka pozycja i jestem pewna, że każdy będzie w stanie wynieść z niej coś wartościowego do swojego życia ❤

  • @emiliam8358
    @emiliam83585 ай бұрын

    Nie pomogę w recepcie na nieczytanie-fantastyki. Mam to samo od kilku lat niestety. Zupełnie odeszłam od kiedyś ukochanego gatunku. Ale "Z mgły zrodzony" jest wspaniały! Może od niego zacznę swoją terapię "powrót do fantastyki" 🤔

  • 5 ай бұрын

    Terapia „powrót do fantastyki” - bardzo podoba mi się to sformułowanie 🥰