30 години открито служение на Българската Православна Старостилна Църква

Българската Православна Старостилна Църква (БПСЦ) включва в себе си клирици, монашестващи и миряни, които според силите си се стремят да бъдат верни чеда на едната света съборна и апостолска Църква, като изповядват правилно и спасително светата православната вяра - по думите на св. Максим Изповедник. Те решително се разграничават от опитите за нов прочит и възприемане на православното Предание в духа на т. нар. икуменизъм, който редица духоносни православни йерарси и богослови през ХХ в. окачествиха като еклесиологична ерес и дори като всеерес или свръхерес. Като богословска визия и религиозна практика икуменизмът прониква в живота на поместните православни църкви още в периода между двете световни войни, но става особено настъпателен във времето от 60-те години на ХХ в. насетне. Именно в икуменизма се корени църковно-календарната реформа, проведена в диоцеза на Българската патриаршия през 1968 г., реформа, която от 20-те години на миналия век насам разкъсва литургичното единство между поместните църкви, като у нас става и средство в ръцете на тоталитарната държава за удар срещу връзката на празничните обичаи и традиции сред нашия народ с църковното богослужение.
Възглавяваната от митрополит Фотий църковна общност е самоуправляваща се още от 1993 г., както това изрично се посочва в документ, издаден от Синода на Противостоящите. В частност в него се изтъква: „… Нашият Свети Синод на Противостоящите смята българските традиционалисти за Църква-сестра, с която общуваме във вярата и тайнствата без никакво административно подчинение и зависимост, точно така както общуваме с Румънската Православна Старостилна Църква и с Руската Православна Църква зад граница.“ (Архиерейска декларация, изпратена до Триадицкия епископ Фотий, прот. № 175 от 14 юли /ст. ст./ 1993 г.).
Предстоятел на Българската Православна Старостилна Църква и председател на нейния Архиерейски Синод е Негово Високопреосвещенство Триадицкият митрополит Фотий. Членове на Синода: Негово Преосвещенство Созополски епископ Серафим и Негово Преосвещенство Кишиневския и Молдовски архиепископ Георги (временен член).
Предстоятелят и Архиерейският Синод се подпомагат от Църковния съвет. Членове на Църковния съвет освен Предстоятеля са Техни Благоговейнства свещеник Константин Дженков, свещеник Иван Мостовенков, четец Стефан Трифонов и г-н Иван Геров.
Понастоящем БПСЦ има 20 свещенослужители; от тях 3 са от монашеското духовенство (2 йеромонаси и йеродякон) и 17 - от бялото духовенство (14 свещеници и 3 дякони). Административният център на БПСЦ се намира при катедралния храм „Успение на Пресвета Богородица“ в София. Официален орган на БПСЦ е списание „Православно слово“ (излиза от 1993 до 2016 г.).
Официален сайт в Интернет: www.bulgarian-orthodox-church...
Официален KZread канал: / @bulgarianorthodoxchurch

Пікірлер: 3

  • @readerroman
    @readerroman Жыл бұрын

    May God protect our Hierarchs with health, divine wisdom and pastoral love to rightly divide the word of His Truth, guiding His flocks unto salvation, for many and blessed years!

  • @user-ti2oo4wi7x
    @user-ti2oo4wi7x Жыл бұрын

    Слава на Бога!Господ по молитвите на Неговата Майка и на цялата тържествуваща църква да ни закриля и укрепява с неговата благодат за да можем да му служим чисто и свято винаги!!!

  • @annateneva3014
    @annateneva3014 Жыл бұрын

    Спаси Господи!

Келесі