2024 01 23 017 Ellenállás színkód

Ғылым және технология

A színes csíkokkal jelölt (színkódos) ellenállások előnyei, a színkód értelmezése és gyakorlati felhasználása.

Пікірлер: 32

  • @GoToCoMedia
    @GoToCoMedia6 ай бұрын

    na tessék lehet értelmesen is elmondani a dolgokat! ez nagyon oktatói volt! bárcsak anno ilyen oktatom lehetett volna akkor ma már más lett volna a szakmám. Elismerésem!

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Köszönöm. Ez volt a cél.

  • @Mela_Pipi
    @Mela_Pipi2 ай бұрын

    Like és +1 feliratkozó. Nagyon jó a csatorna, kedves kolléga!

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    2 ай бұрын

    Köszönöm! Az önét már ismertem a Bakai Lajos csatorna alatti kommentek nyomán (és jobbnak, részletesebbnek tartom, mint az enyémet), csak azért nem voltam feliratkozva rá, mert nem tudok oroszul. Most viszont, hogy újra ránéztem egy-két videójára, észrevettem, hogy van magyar felirat. Úgyhogy a nyelvi akadály elhárult, én is feliratkoztam és sorban meg fogom nézni az összeset.

  • @Mela_Pipi

    @Mela_Pipi

    2 ай бұрын

    @@csabamolnar866 Köszönöm szépen, Kedves Csaba! Az első szárnypróbálgatásaim megtekintésétől viszont én magam is óvva inteném, ugyanis rettenetesen unalmasak! 🙂

  • @blackbb3098
    @blackbb30986 ай бұрын

    Azért ez nagyon informativ volt . Nem vagyok nagyon jártas az elektronikába de azért ez a video nagyon is kellene okatásba is. Kiváló bemutatás. Abszolut mértékben . Szuper.

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Köszönöm.

  • @iosifferencz5432
    @iosifferencz54326 ай бұрын

    Multumim pentru modul clar de prezentare❤

  • @ElektroSanya
    @ElektroSanya3 ай бұрын

    A szivárvány színei kiadnak egy szín sorrendet és az első hetet tekintve ezt követi a színkód. Így a használata logikus lenne az egészség ügyben is. Nekünk meg kellett toldani még négy színnel, az egészségügyben ezek már feleslegesek. Így teljesen logikus lenne ott is a használata.

  • @Mela_Pipi
    @Mela_Pipi2 ай бұрын

    Feketés- Barnára Pirított, Roston Sütött, Zöldséggel Körített Libacomb, Szívélyesen Felkínálva Ugye mindenki kitalálta, mire használható a versike?!

  • @laczouser2970
    @laczouser29706 ай бұрын

    Nekem hosszú évek után is probléma leolvasni az 5 színkódos ellenállást. A tűréshatárt általában barnával, vagy feketével jelölik, ami számérték is. Ez miatt bizonytalan hogy merről kezdjem el olvasni az értéket. Mivel biztosra akarok menni, a bogarászás helyett inkább előveszem a műszert. Ez zavaró. Tud javasolni egy módszert amivel biztos értéket tudok leolvasni ránézésre is az 5 színkódos ellenállásról? Köszönöm. 6:30 Nemrég javítottam egy ilyen rádiót. A 9 voltos akku töltő csatlakozója nagyon hasonlít a ma elfogadott 220-as kábel csatlakozóhoz. Ki is próbálták. 😮

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Jól teszi, ha jó az ellenállás, egyszerűbb megmérni. Néha viszont nincs rá mód: mert már elégett, mert nem lehet hozzáférni a lábaihoz, mert párhuzamosan kapcsolódik vele bármi más, ami meghiúsítja a mérést. Ilyenkor jól jön, ha az ember le tudja olvasni a ráírt értéket. A tűrés csíkja egy kicsit távolabb van a többitől, ebből lehet tudni, melyik a jó irány. Illetve, ha ez nem látszik, akkor olvassa le mindkét irányból és józan ésszel próbálja meg kitalálni, melyik a hihetőbb a két érték közül. (Ez nem mindig segít.) A csatlakozó rádugás jó példa arra, hogy nem dugunk ész nélkül, csak azért, mert belemegy, főleg nem idegen eszközöket.

  • @laczouser2970

    @laczouser2970

    6 ай бұрын

    Köszönöm a válaszát. Van egy lapom ami tele van 6 színkódos ellenállással. Ott még a hőmérsékleti együtthatás értéke is fel van tüntetve. 😵‍💫

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    @@laczouser2970 Azt adja meg, hogy 1 °C változás hatására mennyit változik az ellenállás értéke. Ennek akkor van nagyon nagy jelentősége, ha olyan eszközt kell készíteni, ami nagyon pontos, például mérőműszert, kalibrátort, amiknek a pontossága gyakran 0,05% és 0,001% körül van. Ebben az esetben sokkal fontosabb, hogy mennyire stabil az ellenállás értéke a hőmérséklet megváltozás ellenére, mint a névleges érték (mert ez nem baj, ha nem pont egy adott érték, ugyanis ezt figyelembe lehet venni a kalibráláskor és mindegy, hogy 220 ohm vagy 115 ohm, egyformán jó lesz) vagy mint a teljesítmény.

  • @karvak1492
    @karvak14926 ай бұрын

    Olyan felismerö apk kellene, ami egy marék, kiteritett, szines ellenállásról készült HiRes képen, megtalálja a beirt értéket (pl. bekarikázza piros körrel). Sok ellenállásom van és unalmas kikeresgetni mindne projekthez a megfelelöt.

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Erre egy applikáció jelenleg nem képes. Az MI-t használva a videó elején látható, ömlesztett ellenállásokkal nem tudott mit kezdeni, a 6:57-nél látható 3 ellenállás esetén két próbát tett, az elsőnél összekeverte a színeket és rossz eredményeket adott, a másodiknál az értékeket jól állapította meg, de a tűrés barna csíkját aranynak érezte. Illetve látható, hogy kissé bele is zavarodott és lehet, hogy csak véletlenül jött rá a helyes eredményre, mert láthatóan 4 csíkosnak érezte az 5 csíkos ellenállásokat... Minden esetre ez is nagyon szép eredmény, de ilyen célra még nem használható. Íme a második, a végeredményt tekintve jó értéket adó próba kimeneti szövegfájla: Ellenállás (a kép tetején): Barna (1) Fekete (0) Piros (2, azaz 102102) Arany (±5% tolerancia) Ez 10×102=100010×102=1000 ohm vagy 1 kiloohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Ellenállás (középen): Narancs (3) Narancs (3) Barna (1, azaz 101101) Arany (±5% tolerancia) Ez 33×101=33033×101=330 ohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Ellenállás (az alján): Narancs (3) Narancs (3) Zöld (5, azaz 105105) Arany (±5% tolerancia) Ez 33×105=3,300,00033×105=3,300,000 ohm vagy 3.3 megaohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Tehát a három ellenállás értékei rendre 1 kiloohm, 330 ohm és 3.3 megaohm.

  • 6 ай бұрын

    4:33 - azt hittem elsőre, hogy az egy sport melltartó

  • @turulcsaba68
    @turulcsaba684 ай бұрын

    Üdv neked.. A segitségedre lenne szügségem. egy pc egeret szeretnék átalakitani .Ugye adott 2x1.5v aaa elem. ezt szeretném kiváltani egy li-pol akkura . De az 3.7v ..xx ah. Az a terv hogy az aksi t épiteném be az egérbe a feltőltést külső tőltővel oldanám meg JST-PH 2.0 csatlakozókkal.Ugye.. a 3.7 v - és a 2x1.5 között külömbség van .De az adarlapon az szerepel hogy li pol 4.2 v ra tölt fel .mivel tudom ezt a külömséget le csökkenteni hogy egy normálisan müködő " rendszert tudjak meg csinálni. még valami..állitolag ha egy 56 ohmos ellenállás be van épitve akkor az tudja a li pol kimeneti feszültségét ugy le csökkenteni hogy ne nyirja ki magát vagy az egér elektronikáját. köszi a lehetőséget!!

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    4 ай бұрын

    Bármilyen soros Si dióda kb. 0,6 volttal csökkenti a feszültséget. Mondjuk 1N4007 vagy 1N4148. (A soros ellenállás hülyeség, mert az nem fix feszültséget csökkent, hanem áramfüggő, hogy mennyit. U = R * I.) Én nem barkácsolnék, hanem 1. Tennék bele AAA méretű Sanyo akksit, azok jól bírják. 2. Vennék egy korszerű egeret, például a Logitch-nek van olyan egere, ami egyetlen AA elemmel évekig bírja és ehhez ki sem kell kapcsolni, sőt, állandóan üzemkész, nem kell hosszabb szünet után sem nyomkodni a gombjait, hogy megérezze az elmozdulást.

  • @turulcsaba68

    @turulcsaba68

    4 ай бұрын

    @@csabamolnar866 köszönöm a segitséget😊 Kell neha egy kis kihivás ..még ha segitséggel is..

  • 6 ай бұрын

    Akkoriban nem vettek fel a Trefort Ágostonba engem, hogy elektronikát tanulhassak, mert a színtévesztő vagyok a színes pöttyös szemészeti teszt alapján és pont arra hivatkoztak, hogy nem fogom tudni leolvasni a színeket az ellenállásokról. Így megnézve ezt a videót nem tudom megérteni, hogy ez miért lett volna bonyolult dolog akkoriban, ráadásul legrosszabb esetben még mindig elő tudok kapni egy multimétert, ha épp sikerül eltalálniuk az ellenállás színeinek azt a kritikus zöldes-pirosas árnyalatot.

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Én sem értek egyet azzal, hogy színtévesztés miatt nem tanulhat az ember olyan dolgot, ami érdekli. Lehet, hogy a legjobb szakember lett volna, vagy programozó vagy bármi, hasonló. Ha elképzelem, hogy mondjuk teljesen színvak lennék és csak szürkeárnyalatokat látnék, akkor is meg tudtam volna oldani az eddig elvégzett munkáimnak a 99%-át. (Én elsősorban assembly nyelvű programozásban, C nyelvű programozásban és objektumorientált programozásban, áramkörtervezésben vagyok igazán jó, és ezekhez nem szükséges a színek látása. Bomba hatástalanítást és űrhajó vezetést pedig így sem vállalnék, hiába jó a színlátásom. Simán kihagyhatók azok a feladatok, mint mondjuk a villanyszerelésnél a vezetékek azonosítása szín alapján, még anélkül is marad bőven olyan terület, amit gond nélkül lehet végezni.)

  • @riodrape7748

    @riodrape7748

    6 ай бұрын

    Ma ez már nem kellene, hogy előforduljon, hacsak nem a felvétel vezető mély tudatlanságban szenved. A YT tele van olyan videóval, amely bemutatja annak a szemüvegnek a hatását, amely jórészt kiküszöböli a színtévesztést. A szerencsés "áldozatok" szinte sokkot kapnak, amikor meglátják, mennyire színesebb a világ.

  • 6 ай бұрын

    @@riodrape7748 a MegaLag nevű youtube csatorna pont most leplezte le azokat a cégeket, amelyek azok mögött a szemüvegek mögött vannak. Sajnos azok a szemüvegek semmit sem érnek.

  • 6 ай бұрын

    @@csabamolnar866 Valami ilyesmi lett velem is, átmentem a Ganz-ba és most már több, mint 10 éve programozó vagyok. A digitális áramkörökhöz amiket alkalmanként tervezek meg egyáltalán nem kell semmilyen színlátás, mert számítógépen tervezem őket és a használt programokhoz számokkal kiírják az ellenállások értékét.

  • @bsvdoom
    @bsvdoom6 ай бұрын

    "egy adott feszültség hatására az ellenállás értékének megfelelő áramot folyatja át magán" micsoda definíció xddd

  • @csabamolnar866

    @csabamolnar866

    6 ай бұрын

    Igaza van, mondhattam volna szebben is, máshogy is... Ha egyszer több időm lesz rá, leírom előre a szöveget és felolvasom. (De annyi szabadidőm valószínűleg soha sem lesz.) Addig marad a spontán szövegmondás, aminek elkerülhetetlen következménye, hogy nem optimálisak a megfogalmazások. (Utólag megnézve, még egyetlen videóm sem volt, amivel 100%-ig elégedett lennék, mindegyikben találtam én is részeket, amiket máshogy mondanék.)

  • @bsvdoom

    @bsvdoom

    6 ай бұрын

    @@csabamolnar866 Ez érthető és jogos , de úgy gondolom, mint tartalomgyártó felelősséggel tartozik az információk és a definíciók pontos átadásáért, ha már oktató jellegű videók készítésre adja a fejét.

  • @lospadresapa6028

    @lospadresapa6028

    6 ай бұрын

    Én meg éppenséggel dicsérni szeretném az előadót. Olyan tökéletes a szövegmondása, amilyet csak nagyon ritkán találni ezen a platformon. Élvezet hallgatni kimért egyenletes tempóját, értelemszerű hangsúlyozását, a fogalmak pontos megjelölését. Ha itt-ott mégis előfordul valami apróság - én semmit nem vettem észre, más talált - az betudható az élő beszéd sajátjának. Az ember nem gép, ennyi rugalmasság, az abszolút merev szabályostól való eltérés megengedhető. Én köszönöm a kedves igyekezetét, hogy ismereteinket bővíteni szeretné, és köszönöm kellemes és türelmes beszédstílusát! - @@bsvdoom

  • @riodrape7748

    @riodrape7748

    6 ай бұрын

    Jómagam elégedett vagyok, még az előadóval is, és inkább dicsérném, hogy érzékletesen, érthetően fogalmaz, amelyet sokan megnéznek, miközben ha korrekt módon adná elő, sokan meg sem értenék, nem ismervén az egyes fogalmak pontos jelentését, illetve a mögötte álló tartalmat. Továbbá megjegyezném, hogy a civilizációnkat átitató elégedetlenkedések lassan a végletekbe csapnak át. S bár senki sem hibás benne, hanem csak az a jóléti rendszer, amelyet évtizedek óta elkényelmesít és élvezetek garmadát kínálja, mégis ennek - a lassan jól kiismert - hedonizmusnak ez a súlyosan mérgező mellékhatása, amelyben a növekvő jóléttel is elégedetlenek vagyunk. A véglet ilyenkor - a történelmi tapasztalatok alapján - egy háború kirobbanása, amelyet senki sem kíván, mégis bekövetkezik.

  • @bsvdoom

    @bsvdoom

    6 ай бұрын

    @@riodrape7748 nem fogalmaz érthetően, pont ez a probléma, az indító kommentemben leírt "definíciónak" semmi értelme. De örülök, ha számodra ez érthető és erre tudsz építeni, gondolom a hullámgenetika is hasonlóan érthető és korrekt. És sajnos azok miatt tart itt a világ, akik úgy gondolkodnak, mint Te, és megelégszenek a szarral ami itt folyik.

Келесі