197. Vallox 110 MV Przygotowuję instalację i podłączam jednostkę. Wentylacja mechaniczna Rekuperacja

Dziś wieszam jednostkę Vallox 110 MV, montuję anemostaty, podłączam tłumiki elastyczne jako króćce przyłączeniowe oraz instaluję syfon dołączony w zestawie do jednostki mechanicznej.
WSPÓŁPRACA: Jednostkę wentylacyjną Vallox 110 MV nabyłem w ramach współpracy z polskim dystrybutorem marki Vallox.
Zapraszam do oglądania i pozdrawiam!
ZOSTAW SUBA, POMÓŻ MI ZWIĘKSZYĆ ZASIĘGI:
Pamiętaj też o zostawieniu komentarza i łapce w górę. Pomagasz mi tym dotrzeć do szerszego grona odbiorców :)
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZYM DOMU:
→ Plan naszego domu: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Usytuowanie domu na działce: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt instalacji elektrycznej: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Projekt oświetlenia: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Wysokość pomieszczeń: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt ogrzewanie podłogowe: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
PRZYDATNE PROJEKTY DLA BUDUJĄCYCH SYSTEMEM GOSPODARCZYM:
→ Plan stołu roboczego: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
→ Plan kibelka: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
WSPIERANIE KANAŁU:
Buduję dom bez kredytu z własnych oszczędności i pieniędzy, które zarabiam na bieżąco. Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś wesprzeć mój kanał, możesz to zrobić na kilka sposobów:
→ Bank: PL 18 1140 2004 0000 3102 5850 3050
→ Paypal: szulc.tomasz@o2.pl
Wpisz DAROWIZNA w tytule przelewu. Bardzo dziękuję za okazane wsparcie!
MUZYKA: KZread
#budowadomu #rekuperacja #współpraca #systemgospodarczy

Пікірлер: 73

  • @Skrzypek01
    @Skrzypek014 ай бұрын

    sprzęt top

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Dzięki za komentarz!

  • @onomatopejaB
    @onomatopejaB4 ай бұрын

    7:51 anemostat nawiewny a na nim filtr? To jest filtr, który zakłada się na odciągowy na co nawet wskazuje kształt ;) W nawiewnych niepotrzebny a jaszcze może się jakoś dziwnie ułożyć pod naporem i będzie problem z regulacja przepływów (albo złoży się już po regulacji). IMO do ściągnięcia albo podpytania ekipy co to będzie regulować i odbierać 😄

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Producent pisze, pewnie dlatego by sprzedać ich więcej, ale kto ich tam wie, że zapobiega to brudzeniu się sufitu przy nawiewie. No, może tak jest gdy jest jakiś brud w rurach lub filtry są już do wymiany w jednostce centralnej. Nie wiem, koszt znikomy, zainstalowałem. Jak bedą czyste to po prostu będą tam siedzieć i nie będę musiał wymieniać, jak będą brudne to wyjdzie na moje, że jednak dobrze, że je tam mam. Myślę, że nie ma nic złego w tym, że je tam dałem, poza tym, że poczyniłem jakąś tam inwestycję w te kilka sztuk. Z regulacją to zobaczymy, nie zajmowałem się tym jeszcze, bym potrzebował pewnie ten anemometr żeby zebrać jakieś parametry z nawiewów. Planuję kiedyś tam zorganizować. Póki co instalacja działa od kilku miesięcy na dosyć niskich obrotach i mi to pasuje, ale wszystko ustawione mam nadal na oko.

  • @onomatopejaB

    @onomatopejaB

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie chodzi o wąskie gardło, które może się zmieniać w zależności jako się ten stożek złoży, ale ok Twoja decyzja :) Może jakaś YT kooperacja z Panem z kzread.infokwaLBoUO-Xs?si=8AZSIdtkREJcPoKX który IMO z YT’owych instalatorów mówi najbardziej merytorycznie. Pozdrawiam :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    @@onomatopejaB No, właśnie z nimi realizowałem tą instalację, ale akurat tych filtrów nie skonsultowałem przed montażem. Przy wymianie filtrów zerknę jak to tam wygląda w środku, czy czysto czy nie. Jak czysto, to może wyjmę. Ale dzięki, rozumiem o co chodzi.

  • @mx-art
    @mx-art4 ай бұрын

    Czekam na film z opisem sterowania i możliwościami tej jednostki. Polecam anemostaty Zednera Luna, piękne bo niewidoczne. Co do kratek ponoć lepsza te bez kopuły (niby ograniczają przepływ).

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    Możliwości są niezłe mam 2 rok dokladnie ta jednostkę choć w tym roku testowałem z nowym wymiennikiem aluminiowym entalpicznym MetalPick... Od -10 dopiero można go próbować zamrozić ...przy -19 st i aktywnym systemie przeciwzamrozeniowym zużył 2.3 kWh energii tylko 3 razy roznrazajac. Przeciwprądowy zwykły przy -15 robił to 13 razy zuYwajac 5 kWh energii.

  • @mx-art

    @mx-art

    4 ай бұрын

    @@marekgrys porównamy do thesslagreen. Wybrałem go z racji rozbudowanego sterowania i programowania każdego dnia tygodnia z kilkoma strefami czasowymi. Sterowania z wygodnego panelu dotykowego /wymiennik entalpiczny/ sterowanie reku to dla mnie podstawa.

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    @@mx-art ja steruje valloxem za pomocą 2 czujników co2...nie mam panelu dotykowego bo po co...wszystko przez wifi i vallox cloude

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! A chciałem zwykłe anemostaty metalowe żeby nie żółkły i były w znośnej cenie. Wizualnie w ogóle mi nie przeszkadzają, są na dłuższą metę neutralne dla wyglądu pomieszczenia, nie szpecą - ale każdemu inaczej :) Z tymi kratkami na elewacji to nie znam się, wziąłem coś co jest chyba dosyć popularne, ale nie wiem. Zobaczymy jak to tam będzie, mam nadzieję, że posłużą.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    A co do jednostki to będę chciał pokazać co tam można ustawić w tej jednostce za jakiś czas, choć u mnie póki co chodzi obecnie na podstawowych parametrach i obserwuję tylko na wykresach jak to tam wygląda i to co mam ustawione wydaje się okej. Jeszcze nie ogarniałem harmonogramu, póki co na stałej prędkości.

  • @darekchrzanowski8752
    @darekchrzanowski87524 ай бұрын

    Witam. Jest już filmik jak uruchomić ta jednostkę ?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Będzie chyba w kolejnym odcinku, tzn. Za tydzień.

  • @jeziorskim
    @jeziorskim4 ай бұрын

    Pieknie. Takie same nawiewne planuję. Estetycznie. Nie wiem czy mi umknęlo ale czym wycinałeś.otwory 125 pod.anemostaty w plycie gk?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Wycinałem normalnie piłką do płyt GK zanim przykręciłem płyty do sufitu.

  • @mhlm2m
    @mhlm2m4 ай бұрын

    Tomasz, chyba nie powinieneś przebijać filtrów do anemostatów. IMO musisz je zmienić.

  • @dariuszgrabowski507

    @dariuszgrabowski507

    4 ай бұрын

    Oraz nie daje się tych filtrów na nawiew tylko na wywiew

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Nie byłem w stanie ich równo zamontować bez przebijania. Albo przebijam i siedzą równo tam zamiast tej "uszczelki", która była wcześniej lub nie przebijam i odstaje po obu stronach. Przebicie jest symboliczne, ale chętnie dowiem się jak zrobić to poprawnie i przy najbliższej wymianie filtrów zamontuję jak trzeba.

  • @danielsijko8505
    @danielsijko85054 ай бұрын

    Czy wrzucałeś gdzieś podsumowanie kosztów? Jestem ciekaw ile udało Ci się zaoszczędzić montując rekuperację samemu, a ile wyniósłby montaż Malmo. Pytam ponieważ sam zastanawiam się nad ich kursem i montażem reku samemu.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Lekko 10 tys. oszczędności robiąc samemu.

  • @q1fly198
    @q1fly1984 ай бұрын

    Obejrzane ! Czekamy na ciąg dalszy. Mimo wszystko wolę wentylację grawitacyjną, sporo grosza zostaje w kieszeni. 😇

  • @myszorek1212

    @myszorek1212

    4 ай бұрын

    I tak i nie, wentylacja grawitacyjna wymaga przynajmniej kilku kominów wentylacyjnych oraz nawiewników w oknach, jedno i drugie kosztuje plus obróbka dachowa przy kominach też kosztuje. Jak sobie wszystko policzysz to mniej więcej połowa całej rekuperacji to rezygnacja z grawitacji więc tylko drugą połowę dokładasz. Jak decydujesz się na samodzielną instancje to max 5-6 tys więcej Ci wyjdzie niż grawitacja a komfort na plus rekuperacji jest nie do opisania. Mam i nie żałuję żadnej złotówki, w końcu znikły mi poranne bóle głowy całkowicie odkąd reku mam.

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    Jak lubisz wywalać ciepło w komin....

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Wcześniej nie mieszkałem w domu z wentylacją mechaniczną, a teraz mieszkam i jestem póki co zadowolony z neutralnego powietrza w domu i przy mrozach-mrozach dało się wyczuć różnicę. W domu nie było nic czuć w przeciwieństwie do powietrza znajdującego się za drzwiami. Filtry działają. Nie ma zaduchu, nie trzeba się interesować wietrzeniem i otwieraniem okien. Nie żeby to było jakoś uciążliwe żeby okna otwierać, ale nie trzeba tego robić i ciepłe powietrze zostaje w domu w większej ilości. Po intensywnie pachnącym obiedzie uruchamiasz tryb przewiania na 80% na pół godziny i zapach w większości znika, a jeszcze część ciepła z wyrzucanego powietrza odzyskujesz. Nie mówię, że wentylacja mechaniczna jest super najlepsza w każdym aspekcie, ale dla mnie mieszkanie w domu z wentylacją mechaniczną a mieszkanie w domu lub mieszkaniu z grawitacyjną do bardzo dobra zmiana na plus.

  • @q1fly198

    @q1fly198

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Spoko, tyle że prąd coraz droższy. Pozdro !!!

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Oczywiście, ale z wentylacją grawitacyjną płaciłbym sporo więcej za ogrzewanie niż z wentylacją mechaniczną.

  • @MMiMMiMMiMM
    @MMiMMiMMiMMКүн бұрын

    Hej jaki to dokładnie model Vallox 110 MV ? Bo ceny różne są wiec czymś się różnią. Podasz namiar skąd dokładnie go kupiłeś? Planowałem tańszy ale może się skuszę. Myślę jeszcze nad reQ V.400 HRV lub arnol PremAIR-350. Za dużo tego jest i ciężko znaleźć jakieś konkretne porównanie rekuperatorów bo każdy ma tylko jeden.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Күн бұрын

    Cześć! To jest po prostu Vallox 110 MV (model prawy) ze zwykłym wymiennikiem z odzyskiem ciepła. Szukaj po prostu najtańszego w tym przypadku. Droższe modele nie wiem czym miałyby się różnić prócz zastosowania wymiennika do odzysku wilgoci. Tak jak piszesz, ciężko by jedna osoba mogła porównać kilka jednostek bo w domu latami służy tylko jedna :) Ja swoją jednostkę zakupiłem w ramach podjęcia współpracy z dystrybutorem marki Vallox na Polskę.

  • @siwy7551
    @siwy75514 ай бұрын

    Czerpnie i wyrzutnię masz że spadkiem do centrali czy na zewnątrz?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Niekoniecznie tego pilnowałem. Rury może i mają fragmentem jakiś delikatny spadek, ale to raczej przypadkiem, w stronę zewnętrzną jeśli już bo powiedzmy musiałem przejść nad dolnym pasem wiązara, który był wyżej niż miejsce, w którym rura przechodzi przez ścianę na zewnątrz.

  • @siwy7551

    @siwy7551

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie ja akurat zrobiłem do centrali a podobno malmo mówi że nie dobrze, tylko skąd tam ma być woda w tych rurach.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    @@siwy7551 No np. jakaś kondensacja pary albo coś. Zanim powietrze zostanie wyrzucone lub zassane to po drodze może się tam coś zadziać i wykropli się woda.

  • @danielsijko8505
    @danielsijko85052 ай бұрын

    Prawdopodobnie będę montował tą samą jednostkę, jakiej wielkości otwór pod rury zostawić w stropie, aby spokojnie się tam zmieściły?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    Cześć! Średnica rury + grubość wełny. U mnie 200 + 40 + minimalny luz ze 20 mm.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    Najlepiej to mieć te rury już wystawione zanim będziesz mocował płyty. U mnie było ocieplenie wełną, folia i płyty, w tej kolejności. Pod tą jednostkę można wykonać instalację na rurach 160, u mnie akurat na 200, bardziej uniwersalnie.

  • @danielsijko8505

    @danielsijko8505

    2 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie masz wszystkie 4 rury tej samej średnicy? Rozmawiałem wstępnie z doradcą i mówił o rurach od czerpni i wyrzutni o średnicy 320mm, być może źle go zrozumiałem.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    @@danielsijko8505 Ja tam się nie znam, ale pierwsze słyszę. To urządzenie ma króćce przyłączeniowe na 160 mm i tam nie ma szans obok sie ustawić rur 200 w otulinie 20 mm a co dopiero 320 mm samej rury gołej. Zweryfikuj u kogoś ogarniętego. Sprawdź rysunki techniczne www.valloxpolska.pl/110-mv/

  • @danielsijko8505

    @danielsijko8505

    2 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie dopytam, w którym miejscu robiłeś redukcję na 200mm? Z jednostki wychodzą rury fi 160, wspominałeś niżej że tłumiki też 160, a rury w stropie mają już fi 200.

  • @bartekwrona323
    @bartekwrona3234 ай бұрын

    Witaj, mam pytanko co to za model wiertarki, ktorej uzywasz na początku filmu?🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć, Bosch GBH-240.

  • @bartekwrona323

    @bartekwrona323

    4 ай бұрын

    Tak właśnie myślałem szczerze mówiąc jak tylko zobaczyłem, ale mówię, zapytam dla pewności bo to jedna z 4 które porównuje pod zakup dla siebie, do puszek elektrycznych.Mam jeszcze pytanko, czy Ty wierciles może tym sprzętem pod puszki u siebie, bo na filmie o elektryce wydaje mi się inna wiertarka? Daje radę czy lepiej coś mocniejszego?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    @@bartekwrona323 Na początku wierciłem zielonym boschem, a później kupiłem tego bo tamten się zepsuł i pod koniec puszkowej serii robiłem niebieskim. Ten niebieski jest super, polecam, bardzo dobry sprzęt, posłuży i ma zapas mocy jeśli chodzi o podkuwanie. Mocniejszego do kucia i wiercenia wewnątrz domu moim zdaniem nie potrzebujesz.

  • @bartekwrona323

    @bartekwrona323

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie koronką fi 68?🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    @@bartekwrona323 Taką właśnie robiłem. A Na koniec i tak musiałem podkuwać cienkie fragmenty między jedną a drugą puszką żeby tam ładnie osadzić. Przy 68 mm zostaje taka ścianka między otworami. Ale podkuć to chwila.

  • @pawek504
    @pawek5044 ай бұрын

    Czy kolega sportowiec-kolekcjoner? Bo widzę S1 :p

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć Paweł! Istotnie, targam ją ze sobą po budowie z miejsca na miejsce, póki nie stanie w docelowej lokalizacji :)

  • @inkwizytor84
    @inkwizytor844 ай бұрын

    Co to za rury w takiej foliowej izolacji?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Tłumik akustyczny elastyczny fi 160.

  • @marekgrys
    @marekgrys4 ай бұрын

    Mam tą samą jednostka i ta sama czerpnie , od razu wywal ta siateczkę drobną w czerpni od wewnątrz jak nie chcesz kłopotów

  • @siwy7551

    @siwy7551

    4 ай бұрын

    Taaaa i cały syf niech idzie kanały w tym myszy i inne ustrojstwa

  • @TrafalconOne

    @TrafalconOne

    4 ай бұрын

    Ta siateczka to faktycznie zło jeśli czerpnia jest umieszczona w trudno dostępnym miejscu bo po niedługim czasie robi się pierzynka z kurzu i blokuje dopływ powietrza. Aczkolwiek w tym przypadku jest do niej w miarę dostęp tylko trzeba pamiętać o zamontowaniu tak aby była możliwość demontażu oraz o tym, że trzeba będzie to czyścić.

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    @@siwy7551 myszy na 2 m ? ;) może nietoperz który przeciwnie się przez 1 cm szparę ? Ale to czerpnia i masz filtry następnie

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    @@TrafalconOne wywaliłem zupełnie ale jak chcesz czyścić co 2-3 miesiące to ok

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Siateczka została. Wszedłem tam chyba po dwóch miesiącach i było czysto, nic nawet nie osiadło. Będę zaglądał tam za jakiś czas to zobaczę co tam się dzieje. Dostęp mam tam bardzo prosty, drabina sięga na spokojnie.

  • @adrianw1685
    @adrianw16854 ай бұрын

    Dzięki za kontent, ale mordo, proszę, nożem zawsze od siebie. Nie w kierunku ciała. Jak przycinałeś rurę na zewnątrz, kierując nóż do tapet w stronę nadgarstka to prawie spadłem z krzesła.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Zazwyczaj tak właśnie robię, ale czasem się nie da albo nie wiem, zapominam się. Masz rację, zawsze gdy wykonuję cięcie w tą złą stronę, to wyobrażam sobie jak ostrze obsuwa się i leje się krew. Tym razem skoro tak zrobiłem to musiało być to w mojej głowie odpowiednio bezpieczne lub się zapomniałem :) No ale tak, dzięki za czujność. Czasem się na tym złapię i odwracam ostrze, np. przy temperowaniu ołówka takim nożem.

  • @tR-vn3gh
    @tR-vn3gh4 ай бұрын

    Nie wiem czy ktos pytal . Skropliny odprowadzasz do kanalizacji?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Tak jest.

  • @tR-vn3gh

    @tR-vn3gh

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie to zastosuj syfon bo będziesz miał nieprzyjemne zapachy na wydmuchu

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Tam już jest zamocowany syfon, to ten element, który wciskam w jednostkę od spodu.

  • @emilianbartczak1464
    @emilianbartczak14644 ай бұрын

    Filtry na nawiewie tak srednio potrzebne, nie przebija sie ich, zakladasz normalnie tyke łapki przytrzymają

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    Stożkowych na nawiewie nie używa się bo po co...na wywiewie można w kuchni....bo po co w łazienkach

  • @emilianbartczak1464

    @emilianbartczak1464

    4 ай бұрын

    @@marekgrys na każdym wywiewnym mam założone, żeby się syf w rurach nie zbierał w łazienkach stożki brudne, na nawiewie mamy czyste powietrze za filtrem z rekuperatora

  • @marekgrys

    @marekgrys

    4 ай бұрын

    @@emilianbartczak1464 tylko po co... ja po prostu czyszce co 1-2 miesiace filtr na wywiewie... i tyle jedynie w kuchni ma sens jezeli nie masz okapu...ale to załatwia tez okap z filtrami weglowymi nie trzeba wywalac na zewatrz domu

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć! Próbowałem tak zamontować by łapki tylko przytrzymały, ale gdy łapki tylko trzymają to wyginają tą powiedzmy uszczelkę na dole filtra i się wygina ten filtr jak wąż. Chętnie zobaczyłbym film, na którym fachowiec zakłada taki filtr to bym porównał i może przy najbliżej okazji zmiany filtrów bym zamocował to jak trzeba. Natomiast co do samego przedziurawienia filtra, to kurde, myślę, że to nie ma żadnego znaczenia, ponieważ dziura jest powierzchni przekroju tej łapki, czyli znikomego. A co do zakładania filtrów na nawiewie, no może i średnio, ale to zobaczymy przy wymianie filtrów. Jeśli będą czyste, to je tam zostawię i niech sobie siedzą, najwyżej następnym razem nie będę musiał ich wymieniać, więc chyba nie ma tego złego tak naprawdę.

  • @emilianbartczak1464

    @emilianbartczak1464

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie tylko ja mam jeszcze taka metalowa ramkę jakby z gwintem, w którą wkładam anemostat i ona jest zamocowana do sufitu, może dlatego lepiej trzyma.

Келесі