193. Magistrala CAN Ampio. Jak będę podłączał panele dotykowe? Smart Home. Budowa domu samemu

Prezentuję w jaki sposób rozprowadziłem w domu magistralę CAN Ampio oraz w jaki sposób ją uruchamiam i jak będą podłączone panele dotykowe w naszej instalacji Smart Home.
→ więcej informacji o magistrali i okablowaniu włączników ściennych: help.ampio.com/pl/poradniki-i...
Funkcjonalności, które zrealizujemy z systemem Ampio Smart Home:
- Automatyczne sterowanie żaluzjami w zależności od pogody i pory dnia;
- Automatyczne podnoszenie żaluzji w momencie otwierania okna;
- Sterowanie oświetleniem, ściemnianie oświetlenia, sterowanie natężeniem światła;
- Automatyczne sterowanie oświetleniem w połączeniu z czujkami ruchu oraz kontaktronami;
- Wyłączanie oświetlenia gdy opuszczasz pomieszczenie i zamykasz za sobą drzwi;
- Sterowanie ogrzewaniem podłogowym, temperatura komfortu czy obniżanie temperatury przy długiej nieobecności;
- Domofon z podglądem na telefonie i zdalne otwieranie furtki oraz bramy dla gości lub kuriera z ekranu telefonu;
- Podgląd z kamer systemu alarmowego i powiadomienia o zdarzeniach na telefonie;
- Tymczasowy dostęp do domu dla zaufanego sąsiada podczas Twojej nieobecności. Otwarcie furtki lub domu drzwi poprzez wpisanie personalizowanego kodu dostępu;
- Automatyczne podlewanie ogrodu i warzywnika z uwzględnieniem pogody. Dolewanie wody do zbiornika z pompą wody w przypadku niskiego poziomu i planowanego większego wykorzystania wody w zbiorniku;
- Zazbrajanie lub rozbrajanie alarmu za pomocą włączników na ścianie zamiast korzystania z centralki alarmowej;
- Uruchamianie odkurzacza automatycznego gdy wychodzisz z domu;
- Gaszenie świateł w całym domu za pomocą jednego przycisku;
- Opuszczanie lub podnoszenie wszystkich żaluzji w domu jednym przyciskiem;
- Symulacja obecności mieszkańców po zazbrojeniu alarmu;
- Muzyka w tle w łazience dla gości lub podczas kąpieli. Integracja z głośnikami bezprzewodowymi typu Sonos;
- Integracja z licznikiem prądu, gromadzenie danych i prezentacja poboru prądu przez różne urządzenia w postaci wykresów czasowych;
Zapraszam do oglądania i komentowania!
WSPÓŁPRACA:
Ten odcinek jest możliwy dzięki współpracy z firmą Ampio, polskim producentem rozproszonego systemu automatyki domowej i paneli dotykowych. System Ampio Smart Home to jedno z najbardziej rozbudowanych rozwiązań na rynku, w całości zaprojektowane i produkowane w Polsce.
→ Ampio Smart Home: www.ampio.pl
ZOSTAW SUBA:
Oraz pamiętaj o komentarzu i łapce w górę. Pomagasz mi tym dotrzeć do szerszego grona odbiorców :)
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NASZYM DOMU:
→ Plan naszego domu: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Usytuowanie domu na działce: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
→ Projekt instalacji elektrycznej: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Projekt oświetlenia: szulctomasz.com/budowa-domu/sc...
→ Wysokość pomieszczeń: szulctomasz.com/budowa-domu/pr...
PRZYDATNE PROJEKTY DLA BUDUJĄCYCH SYSTEMEM GOSPODARCZYM:
→ Plan stołu roboczego: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
→ Plan kibelka: szulctomasz.com/budowa-domu/pl...
MUZYKA: KZread
#budowadomu #smarthome #inteligentnydom #ampio #współpraca

Пікірлер: 116

  • @mikownur
    @mikownur5 ай бұрын

    Brawo Ty!!! Fajne emocje!!

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dziękuję za komentarz :))

  • @bmichal
    @bmichal5 ай бұрын

    Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dzięki Michale, pozdrawiam :)

  • @grzegorzkania6790
    @grzegorzkania67905 ай бұрын

    Ogólnie szacunek za wytrwałość w budowie. Mam dwie uwagi/podpowiedzi co do magistrali CAN. Powinieneś wybrać dwa przewody które są ze sobą skręcone (to wynika ze specyfiki samej magistrali CAN). Druga podpowiedz to rezystory 120Ω powinny być na początku i końcu dla każdej magistrali. Pomiędzy przewodem H i L powinno być w przybliżeniu 60Ω. Przy takim podłączeniu jak u ciebie to są niwelowane zyski z jakie daje magistrala "różnicowa". Jeżeli mimo wszystko przy takim niewłaściwym połączenie komunikacja będzie działała to tylko ze względu na niedużą odległość magistrali i sprytne mechanizmy naprawy błędów (nie chcę się wdawać w szczegóły). Takie niewłaściwe połączenie będzie generowało znaczne zakłócenia i samo będzie narażone na zakłócenia z zewnątrz. Ja osobiście te skręcone przewody to bym jednak polutował. Gratulacje dla producenta automatyki domowej że użył magistrale CAN.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć Grzegorz! Bardzo dziękuję za podzielenie się wiedzą. Zapamiętam te informacje i jak tylko zauważę, że coś działa nie tak z magistralą, to rozkręcę przewody i skręcę H i L w parze. Teraz nie chcę tego poprawiać bo panele już działają od jakiegoś czasu i pod M-SENS się trochę nakombinowałem bo nie miałem puszki kinkietowej i połączenie przewodów ukryłem w zaślepionej puszce (normalnej), która jest zaszpachlowana w ścianie i pomalowana na gotowo, więc nie chcę sobie roboty dokładać bo musiałbym szpachlować i odmalowywać, natomiast napewno będę miał to na uwadze.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dobrze Grzegorz radzi. Skręcone przewody polutować. Najlepiej żeby były z jednej pary (niwelacja zakłóceń). Rezystory terminujące są obowiązkowe.

  • @debumcykcyk

    @debumcykcyk

    Ай бұрын

    Ja już nie lutuje, bo żelki 3m są od tego 😁

  • @q1fly198
    @q1fly1985 ай бұрын

    No pięknie !!! Pozdro

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dzięki za komentarz :)

  • @kapitan0andrzej
    @kapitan0andrzej5 ай бұрын

    Czeka mnie niedlugo taka sama zabawa rozdzielnica sie robi tylko na systemie Grenton podziwiam i pozdrawiam :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Powodzenia zatem :)

  • @malukpl
    @malukpl5 ай бұрын

    Szanuje za wiedzę i wytrwałość. Sam planowałem montaż ich systemu u siebie w domu ale okazało się, że AMPIO ma politykę, która nie pozwala kupić wyposażenia zwykłemu konsumentowi. W tej sytuacji takie filmy jak Twoje, w którym dzielisz się doświadczeniem tracą sens, bo kto na nich skorzysta, poza producentem, który ma fajną reklamę?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Na obecną chwilę taka jest właśnie polityka Ampio. Natomiast ja dzięki tej współpracy mogę pokazać widzom w jaki sposób przygotować dom pod instalację Smart Home właściwie każdego producenta dostępnego na naszym rynku. Taką instalację jak moja możesz podłączyć spokojnie do zarówno komercyjnego rozwiązania jak i niekomercyjnego typu arduino + przekaźniki czy innych dostępnych na rynku. Pokazuję w kolejnych etapach jak złożyć to do kupy, żeby tym, którzy się zastanawiają nad jakimkolwiek rozwiązaniem było łatwiej to wszystko ogarnąć. Sporo czasu poświęciłem na zrozumienie jak działa taka instalacja i jak to skręcić w rozdzielnicy. Moduły Ampio dla tych którzy będą chcieli zrobić taką instalację sami to jedynie moduły, które będzie dało się zastąpić tymi, które ktoś sobie kupi. Myślę, że ma to nadal duży sens. Będą jeszcze odcinki z korzystania z Ampio w skończonym domu i te będą przydatne zarówno dla inwestorów, którzy zlecą wszystko instalatorowi i dla tych, którzy korzystają z innych rozwiązań. Wszyscy zobaczą jak działa Smart Home :)

  • @michalpiwoni

    @michalpiwoni

    5 ай бұрын

    Ja akurat dogadałem się z elektrykiem i też programowałem i montowałem większość sam.

  • @mateuszkwiecien4320
    @mateuszkwiecien43205 ай бұрын

    No i doczekałem się pierwszego Twojego odcinka, w ktorym ni cholery nie mam pojecia co i jak xD i szczerze mówiąc nie chce mi się jescze smart home uczyć, chyba się starzeję :)

  • @remotepeak

    @remotepeak

    5 ай бұрын

    Nic na siłę. Ja choć konstruuję podobne urządzenia, to wcale mi się nie pali do tego, aby montować takie zestawy "smart" na bogato we własnym domu. To cieszy tylko przy podłączaniu i przez kilka pierwszych dni. Potem to się okazuje, że to więcej d.. zawracania, niż to jest warte. Po czasie, ludzie ustawiają jeden profil i na tym jadą cały czas.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Jak widać w komentarzach popełniłem jedną gafę związaną z komunikacją po skrętce, ale wydaje mi się, że to nic wielkiego i nic czego nie da się ewentualnie naprawić. Jak tylko ogarniesz w jaki sposób połączone są moduły i jak spiąć do kupy, to reszta pójdzie z górki. Potrzeba wtedy moim zdaniem jedynie czasu.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@remotepeak O, super, że masz doświadczenie. Kiedyś zabierałem się za arduino i chciałem stworzyć coś własnego, ale wtedy zabrakło mi chęci, za dużo czasu poświęcałem rozwoju zawodowemu i coś musiałem odstawić na bok. Może kiedyś jeszcze znajdę chwilę by coś tam zbudować dla siebie. A co do Smart Home to zgadzam się z tobą po części. Gdy już system działa, to się pewnie do niego nie zagląda, klikasz tylko przyciski na ścianie czy tam ciągle to samo na telefonie i więcej cię nie interesuje. Zintegrowałeś to co chciałeś i dziękuję :) Też nie można przekombinować w ciul, bo później spamiętanie wszystkiego może być uciążliwe.

  • @remotepeak

    @remotepeak

    5 ай бұрын

    ​@@ProgramistaNaBudowie Podoba mi się Twoje podejście. Bez zacięcia, fanatyzmu. Chciałeś to zrobić, to masz zrobione. A rzeczywistą przydatność rozwiązania, to zobaczysz po latach jej działania. Chodzi mi o to, że obracając się zawodowo wśród takich elektronicznych pomagaczy, zauważyłem, że często ludzie rok po roku, przyzwyczajają się do kolejnych niespodzianek w działaniu takich rzeczy. Taki syndrom gotującej się żaby. Dla przykładu: jak brak jest odczytu temperatury, to już mimowolnie idzie do rozdzielni i wyłącza hebelka numer 6 na 5sekund, bo to resetuje czujnik. Ściąga okresowo zapisane ustawienia z sterownika, bo czasem się on resetuje a gwarancji już nie ma, itp. Oczywiście, życzę Ci bezproblemowej obsługi. To przedsięwzięcie może być fajnym eksperymentem, aby za powiedzmy 5-10 lat, zrobić taki prawdziwy rachunek sumienia i sprawdzić, na ile to wszystko pomogło w życiu codziennym a na ile przysporzyło kłopotów (czas poświęcony na obsługę, koszty serwisu, itp). Sam jestem ciekaw, jak to wyjdzie.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@remotepeak hehe, dzięki, po latach zobaczymy :) a z tym resetowaniem hebelka doskonale rozumiem :)

  • @michalcyrus4297
    @michalcyrus42975 ай бұрын

    Super! Zrobisz odcinek ktory wgl wprowadza w ten system ktory budujesz? Jakie rozwiazania automatyki chcesz zastosować? Co ma dokladnie w domu byc zautomatyzowane i jak ma dzialac?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Na moim kanale możesz znaleźć całą playlistę o automatyce domowej właśnie zaczynającą się odcinkiem nr 79, w którym opowiadam o tym co piszesz. kzread.info/head/PLAlHK0-I6JqfqNgQyv0SMCTGf76i-b9O-&si=nDRb1tQH6n2Oe8hc

  • @MortimerKadaver
    @MortimerKadaver5 ай бұрын

    Tak patrzę na listę rzeczy realizowanych przez tego AMIPIO (z opisu filmu) i oprócz pozycji: - ściemniania oświetlenia - domofonu (osobna apka do domofonu) - podgląd z kamer (osobna apka do rejestratora) - integracja z licznikiem prądu to wszystko inne da się zrobić na Satelu (centralka włamaniowa), bo i tak pewnie zamontujesz SSWiN.

  • @michalpiwoni

    @michalpiwoni

    5 ай бұрын

    Nie wiem czy Satel steruje np lamelkami fasadowek. Ampio fajnie sobie z tym radzi. Z doświadczenia wiem też, że każdy montuje system alarmowy a potem i tak słabo go używa bo np Ma zwierzęta typu kot, który skacze po wszystkim. I wszyscy znajomi co wybudowali dom tak samo słabo używają tego alarmu - chociaz każdy go ma.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@michalpiwoni W Satelu możesz powiązać funkcjami logicznymi wejścia i wyjścia, jeśli chcesz sterować żaluzjami na oknach, to nie musisz od razu kupować "komputera inteligentnego domu" za 2000 PLN + moduly wykonawcze + koszt instalacji. Są o wiele tańszsze drogi. SSWiN warto mieć choćby ze względu na późniejsze tańsze ubezpieczenie domu. Ludzie nabrali sierściuchów do mieszkań a później nie można włączyć włamaniówki, bo kot biega po meblach - śmiechu warte 🤡 Nie musisz zazbrajać włamaniówki, ja będę korzystał z wejść/wyjść i logicznych połączeń między nimi. I tak nie podepniesz każdego systemu w domu do tego AMPIO, pompa ciepła będzie pracowała osobno i ma swój interfejs webowy. Włamaniówka też stand-alone. Rejestrator do kamer - własna apka. Zdalne otwieranie bramy, uliczki, bramy garażowej, włączanie światła przed domem, zamykanie i otwieranie rolet - wszystko robisz na Satelu przez apkę, z przycisku lub pilota. Bieżący obraz z kamer też wyświetlisz w ich apce. Mówię szczerze - nawet jakbym dostał taki zestaw AMPIO za darmoszkę, to nie montowałbym - szkoda czasu i kosztów pobocznych.

  • @bymalibu

    @bymalibu

    5 ай бұрын

    Można jakis priv ?

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@bymalibuNa co priv? Pytaj tutaj 🙂

  • @bymalibu

    @bymalibu

    5 ай бұрын

    @@MortimerKadaver czy żeby zrobic miniautomatyke na satelu centrala powinna byc w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej

  • @michalpiwoni
    @michalpiwoni5 ай бұрын

    Hej, też mam ampio ale te dotyki nie mają większego sensu. Z doświadczenia wiem już, że prawie zawsze używam telefonu. Lepiej powieś sobie jaki większy tablet z appka a będziesz miał większe możliwości oraz dużo taniej. W sumie to ciekawostka - światło może i zapalam włącznikami ale prawie zawsze wyłączam aplikacja ;). Takie Systemy są szczególnie fajne i przydatne w przypadku dużych domów - piętrowych, gdzie nie trzeba latać po schodach aby kontrolować światło. A i Btw: ten cały webserver ampio to zrobiony na raspberry pi tylko ładnie obudowany ;)

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    "ten cały webserver ampio to zrobiony na raspberry pi tylko ładnie obudowan " - no popatrz panie, kto by się spodziewał.... 😉

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dziękuję za komentarz :) od początku chcę uniknąć sterowania z telefonu właśnie by podstawowe funkcje dało się wykonać na przyciskach, a jedynie jakieś wymyślne z poziomu telefonu. Będzie kiedyś jakiś tablet w centralnym miejscu, mam do niego przygotowaną puszkę na ścianie.

  • @raydriger123
    @raydriger1232 ай бұрын

    Przy pomiaru rezystancji popełniłeś błąd, odczytałeś rezystancje przewodów + własnego ciała. Następnym razem przewód dotknij sondą bez trzymania ich w palcach, polecam dokupienie krokodylków do miernika.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    Cześć! Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten błąd. Pozdrawiam :)

  • @remotepeak
    @remotepeak5 ай бұрын

    Czy nie boisz się, że gdy Ciebie kiedyś aresztują, to żona nie będzie wiedziała jak zrobić cieplej w domu 😀? Musisz ją koniecznie, zawczasu przyuczyć do tego.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Spokojna twoja rozczochrana :) Akurat ogrzewanie ustawia się poza automatyką :)

  • @rutklukukaszrutkowski7344

    @rutklukukaszrutkowski7344

    5 ай бұрын

    spokojnie jak na programiste bedzie kod samodokumentujacy sie lub manual ;)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@rutklukukaszrutkowski7344o to to :)

  • @burnsnewman
    @burnsnewman5 ай бұрын

    Cześć, fajnie jakbyś coś więcej powiedział o tych modułach automatyki. Co do czego służy i jaki jest koszt danego modułu. No i przede wszystkim jak działa i co daje ta magistrala CAN w automatyce domowej. Może znajdziesz czas na taki odcinek bardziej przekazujący wiedzę niż tylko relacjonujący proces montażu? Pozdrawiam. 🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Moduły dokładniej omawiam w odcinku nr 187. Tutaj link: 187. System inteligentnego domu Ampio SMART HOME. Prezentacja modułów elektrycznych do naszego domu. kzread.info/dash/bejne/p42N07mRXdC1ctI.html - a co do magistrali, chyba wspomniałem w odcinku, a może mi umknęło. Głównie chodzi o to, że na jednej lini zasilająco-komunikacyjnej możesz mieć dużą ilość paneli dotykowych czy modułów, które podłącza się do niej i dzięki temu np. Nie potrzebujesz dodatkowych wejść cyfrowych w modułach znajdujących się w rozdzielnicy. Moduły w rozdzielnicy też są podpięte do takiej magistrali (kolejny odcinek), ale to osobna magistrala na innym przewodzie Wszystkie są podłączone do tego samego modułu redundancji zasilania M-RDN. Urządzenia w obu magistralach potrafią się komunikować z tymi z drugiej i kolejnych magistral.

  • @burnsnewman

    @burnsnewman

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Dzięki za odpowiedź! Mam jeszcze sporo znaków zapytania w głowie, ale obejrzę wspomniany odcinek, poszperam trochę w necie i może wszystko się rozjaśni. 🙂

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@burnsnewman Jeśli czegoś nie ma na filmie to pytaj, może będę wiedział :)

  • @tomaszkowalski8820
    @tomaszkowalski88204 ай бұрын

    A jak te złączki się nazywają co łączysz nimi przewody ze skrętki? Pzdr.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Cześć, to zwykłe złączki Wago z serii 221. Można też użyć złączek wykorzystywanych przy alarmach, ale nie pamiętam jak się nazywają. Są dostosowane do takich malutkich przekrojów.

  • @rm-1313
    @rm-13135 ай бұрын

    1:47 puszka kinkietowa byłaby lepsza tylko mało miejsca na wago ale można lutować

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Masz rację, tak to powinno być zrobione.

  • @InformatykNaBudowie_
    @InformatykNaBudowie_5 ай бұрын

    Cześć, dzięki za film. Ja właśnie zaczynam planowanie instalacji i rozważam plusy i minusy magistrali i instalacji w gwiazdę i bardziej się przechylam do gwiazdy. Jakie jest Twoje zdanie z perspektywy doświadczenia? Pozdrawiam :)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Zrób tak jak ja, gwiazda z magistralą :)

  • @ZablockiKornelius

    @ZablockiKornelius

    5 ай бұрын

    Musisz pamiętać, że magistrala jest tylko do paneli dotykowych, zwykłe łączniki dzwonkowe łączy się skrętka z rozdzielnicą. Dlatego najlepiej jak autor napisał, gwiazda z magistralą ale tylko w tych miejscach gdzie będą panele. Chyba, że chcesz wszędzie panele dotykowe ale nie wiem czy jest sens to robić w pokojach gdzie są 2 światła i roleta... U siebie planuję 2-3 panele, np. salon, kuchnia, sypialnia i reszta na łącznikach dzwonkowych. Pzdr ;)

  • @rm-1313

    @rm-1313

    5 ай бұрын

    ​@@ZablockiKorneliusAmpio ma moduł dopuszkowy na magistrale do podwójnego dzwonka więc da się ogarnąć bez gwiazdy

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@ZablockiKornelius Dzięki za komentarz! Bardzo dobrze wyjaśnione. Przy magistrali na panele i reszcie systemu w gwiazdę masz dużą dowolność i możesz zrobić praktycznie wszystko niezależnie od wybranego systemu.

  • @kiedyBL
    @kiedyBL5 ай бұрын

    Z ciekawości w skrócie to co masz pod automatykę? Rolety, gniazda, oświetlenie? Opisz jak masz chwilę co masz lub daj odnośnik do filmu jeżeli gdzieś o tym opowiadałeś?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Głównie oświetlenie (automatyczne zapalanie w łazienkach, gospodarczym i spiżarni z podtrzymaniem stanu gdy ktoś jest w środku), kilka gniazdek, żaluzje, elektryczny zamek w drzwiach wejściowych, brama wjazdowa, furtka, sterowanie muzyką w łazience, integracja z wentylacją mechaniczną i systemem alarmowym.

  • @kiedyBL

    @kiedyBL

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie a co chcesz integrować z alarmem? Jaki będziesz zakładał? Satela?

  • @sebastianurbanczyk6257
    @sebastianurbanczyk62575 ай бұрын

    Czy puszki do paneli dotykowych Ampio powinny być zlicowanie ze ścianą?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! W odcinku nr 97. możesz zobaczyć jak przygotowuję puszkę i ramkę pod panel dotykowy. Tutaj link: kzread.info/dash/bejne/o3VpurqYYMK8g6w.html - Puszkę montujesz normalnie jak pozostałe puszki, a na tą puszkę przychodzi ramka, w której zakleszcza się panel. Można delikatnie schować tą ramkę i też będzie dobrze, ale nie powinna być wysunięta poza lico gotowej pomalowanej czy wypłytkowanej ściany bo będzie to średnio wyglądać. Panele są przygotowane pod montaż taki, że przylegają do ściany. Może być tak, że po gładziach albo i nawet po tynkach coś tam nie wyjdzie jak trzeba, bo jakieś krzywizny czy coś, ale to wystarczy ramkę wyciągnąć ze ściany, podłożyć albo pierścień dystansujący albo dać jakąś podkładkę plastikową, dłuższe śrubki i zamontujesz bez problemu ramkę na zero ze ścianą.

  • @stefanokrzeja001
    @stefanokrzeja0015 ай бұрын

    Do połączeń żył skretki użylbym scotchloki, bo w zasadzie są dedykowane do tego, a pierwotnie dekady temu i nadal do kabli telefonicznych, ale rozumiem, że użyłeś Wago, bo chcesz łatwo rozłączać w razie rekonfiguracji. Scotchlok to stałe połączenie, ale o bardzo niskiej rezystancji połączenia, dużo nizszej od Wago i są sporo od nich mniejsze. Ponadto nie trzeba odizolowywać żył, a nawet jest to niewskazane, bo zacisk przecina izolację i wbija się w miedź. Montaż polega na zaciśnieciu szybkozłączki kombinerkami lub dedykowanym narzędziem. Można je rozłączyć bez odcinania żył, a wystarczy w poprzek ścisnąć kombinerkami i wtedy scotchlok ulega zgnieceniu i można wyjąć nienaruszone żyły. Warunkiem jest stosowanie tych pomarańczowych scotchloków UY lub UY2 i mogą być chińskie podróbki zamiast oryginalnych 3M, bo parametrami w zasadzie nie ustępują, a na pewno lepsze od Wago, bo rezystancja wynosi maksymalnie do ok. 2 miliomów, Wago mają kilkadziesiąt milionów. Są różne typy, nawet na wiecej żył, wieksze przekroje/srednice, przelotowe, a do tego wypełnione żelem, który chroni przed wilgocią i utlenianiem. Lepsze od lutowania i stosowane profesjonalnie.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    Polutować i w koszulkę termo - będzie wieczne a koszt zerowy.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Super, dziękuję za przedstawienie różnic. Nie wiedziałem tego. Gdy będę poprawiał połączenia w przyszłości po waszych komentarzach to pewnie wtedy już polutuję, ale zapamiętam z tymi scotchlokami.

  • @3lm4x
    @3lm4x5 ай бұрын

    Ile te wszystkie urządzenia będą Wat brały?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! W stanie spoczynku wszystkie moduły będą pobierać 710 mA x 12V DC = 8,5 W.

  • @PawelKruszewski
    @PawelKruszewski5 ай бұрын

    O ile dobrze widzę jak to połączyłeś to na magistralę dałeś Zielone i Pomarańczowe - jeśli tak to słabo - zawsze para sygnałowa powinna być skręcona. Nawet na stronie Ampio poszukałem i jest napisane "Zalecamy wykorzystanie jednej pary przewodów do przesłania sygnału CAN"

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    „… A pozostałych trzech par do zasilania” - trzy pary to 6 przewodów. Zostają dwie żyły tak jak piszesz. Nie zastanawiałem sie czy to istotne by były z jednej pary. Nie wiem czy to jest istotne, żeby przewody danych magistrali były skręcone. W alarmie masz nieskręcone i też komunikacja działa. Jeśli będzie trzeba to mogę zawsze to skręcić na nowo, ale póki co wszystko działa jak trzeba.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dzięki za czujność!

  • @PawelKruszewski

    @PawelKruszewski

    5 ай бұрын

    Zawsze jesteś dokładny i dociekliwy :) Ja wiem, że CAN powinna być skręcana i Cię o tym informuję. Wiele rzeczy działa jak jest zrobione inaczej niż zalecenia mówią - ale czy to znaczy że wszystko i zawsze będzie ok? @@ProgramistaNaBudowie

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Dzięki wielkie. Skupiłem się jakoś na tych trzech parach i coś tam sobie wymyśliłem i na końcu zostały mi żyły z różnych par ;) Nie zastanawiałem się w sumie, że to muszą być żyły z jednej pary i poskręcałem. Dałoby się to odwrócić, ale póki wszystko działa to nie będę już tego dotykał.

  • @andrzejmar9089

    @andrzejmar9089

    5 ай бұрын

    Oczywiście że powinny być skręcone wynika to z struktury przesyłu danych jak przy zwykłej skrętce komputerowej, w alarmie nie musi ale tylko przy satelu bo dane nie są przesyłane cyfrowo i tam skręcone żyły przy danych mogę nawet rozdzić problemy. Zawsze warto się stosować do producenta i będzie dobrze 👍

  • @MortimerKadaver
    @MortimerKadaver5 ай бұрын

    Masz rekuperację w domu?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Będę montował.

  • @bordeux
    @bordeux5 ай бұрын

    Przez przypadek tutaj się trafiłem, szukając nowych modułów na protokole matter. Dlatego też pytanie: po co ten zamknięty system? Od 2 lat mam HA + zigbee. Wszystko fajnie bezprzewodowo mi śmiga. Bez kablowania, małe sterowniki w puszkach i bangla jak ta lala.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    A widzisz, musisz zrobić większe rozeznanie bo system jest otwarty, da się integrować wszystko i też można korzystać z HA, korzystać z MQTT, zigbee i innych, a dodatkowo jest przewodowy i też można stosować moduły na szynę jak i dopuszkowe. Pozdrawiam!

  • @bordeux

    @bordeux

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie rozumiem. Ale dlaczego wybrałeś system kablowany, gdzie rozdzielnia jest wielkości serwera rack? Jakie są korzyści od systemu zigbee? Bo widzę spory nakład kasy na te sterowniki, do tego kablowanie wszędzie. Złożoność tego jest większa, dlatego chciałbym się dowiedzieć dlaczego taki wybór? Nie, nie hejtuje cię, wręcz szanuję. Po prostu chcę poznać inne systemy i ich zalety ;)

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@bordeux "Ale dlaczego wybrałeś system kablowany" - też się zastanawiam. Może dostał sprzęt za darmo w zamian za reklamę (nie hejtuję).

  • @wojciechpestkowski8714

    @wojciechpestkowski8714

    5 ай бұрын

    @@MortimerKadaver Oczywiście, że tak. Jest to inżynierski overkill. Udowadnianie, że się da, po to że się da i można. Jest na to nawet termin overengineering. To samo zrobisz DIY na LAN/WLAN za grosze. Możesz dołożyć centralkę z matter i thread. Ale możesz ciągnąć kilometry przewodów i kablować szafę wielkości 42U, owszem da się.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@wojciechpestkowski8714 Da się ale nie szkoda kasy i czasu? Zmarnowane ze 20k w gotówce + dobry tydzień roboty.

  • @tomaszkowalski8820
    @tomaszkowalski88204 ай бұрын

    Zanim do-obejrzałem do końca już odpowiedziałeś na poprzednie pytanie :) A na koniec magistrala działa podłączona do serwera :). A magistrale z innych modułów jak będziesz łączył z tą z serwera? Pzdr.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    A to już w następnym odcinku :) łączenie poprzez moduł MRDN.

  • @tomaszkowalski8820

    @tomaszkowalski8820

    4 ай бұрын

    A w jakim celu MRDN, skoro masz M-server ? Nie można magistrali can z modułów połączyć do serwera poprzez zwykłą szynę zbiorczą zamiast MRDN?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    MSERV umożliwia wystartowanie jedynie jednej magistrali, która zazwyczaj idzie jedynie na moduły. U mnie są jeszcze dwie magistrale na panele. Gdyby była jedna magistrala, taka, że wychodzi od MSERV, przechodzi przez moduły i wchodzie na panele, to od biedy dałoby się bez MRDN, tak mi się wydaje, ale tu są jeszcze inne kwestie do rozważenia. 1) Maksymalne obciążenie prądowe magistrali wynosi 2A oraz 2) nie masz backupu zasilania, musiałbyś sobie to jakoś tam ograć samemu, a do MRDN podłączasz dwa zasilacze i masz możliwość uruchomienia pięciu niezależnych magistral, każda po 2A prądu.

  • @tomaszkowalski8820

    @tomaszkowalski8820

    4 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie M-server ma refundację zasilania. MRDN ma 5 szyn/magistral. Chodzi mi o to, że modułów masz przecież więcej więc podłączyłeś kilka modułów do jednej szyny w MRDN? Rozumiem, że te 2A mogłoby się pojawić na zasilaniu wychodzącym z M-server, a dzięki MRDN prąd jest rozdzielany (na max 5 szyn)

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    4 ай бұрын

    Ah tak, racja, też ma redundancję. Wszystkie moduły w rozdzielnicy są na jednej szynie, a panele podzielone na dwie szyny. Maksymalnie 2A może płynąc przez jedną z pięciu magistral. Po przekroczeniu 2A na danej magistrali jest ona rozłączana. Może się to zdarzyć, gdy np. dużo przekaźników zostanie przełączone na raz lub gdy ogólnie jest spore obciążenie przez podłączenie jakieś tam ilości modułów i tylko kilka z nich coś przełączy. Trzeba policzyć według dokumentacji.

  • @Hepward
    @Hepward5 ай бұрын

    Będzie sterowanie ogrzewaniem? Jak będzie zorganizowane?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Być może kiedyś. Mam bufor przy pompie ciepła, dojdą ewentualnie siłowniki na rozdzielacze. Napewno zrobię to dla grzejników by je zakręcać na czas grzania grzałką elektryczną bo są w obiegu z podłogówką i musza się schłodzić zanim woda wróci do obiegu. Trochę przekombinowane jak o tym myśle, ale wtedy kiedyś myślałem, że zawsze to dodatkowe 50W gdy podlogowka przepływa przez grzejnik z wyłączoną grzałką, a łazienki i tak są niedogrzane wg projektu.

  • @Hepward

    @Hepward

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie brzmi ciekawie, u mnie będzie gazowe ale też nie wiem na jak długo będzie można gazem więc ogólnie robię rozeznanie. Ciekawią mnie Twoje rachunki przy korzystaniu z pompy zwłaszcza jak zimno i z racji, że z tego co widzę nie planujesz gruntowego wymiennika czy fotowoltaiki?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@Hepward Fotowoltaika będzie, ale gdy trochę pomieszkamy. Będę wtedy myślał. Rachunki pewnie pokażę na koniec sezonu grzewczego. Sam jestem ciekaw.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie "zrobię to dla grzejników by je zakręcać" - miksowanie podłogówki i kaloryferów to porażka. Na co komu taka kombinacja? Co takiego daje kaloryfer, że jest lepszy od rurek w podłodze?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    @@MortimerKadaver Myślałem o grzejniku elektrycznym, ale nigdzie nie mogłem znaleźć takiego z odpowiednią grzałką i właściwie chyba poszukiwania zacząłem później, po wykonaniu podłogówki, więc rurki do podłączenia zdaje się przygotowałem od razu - nie pamiętam dokładnie. W każdym bądź razie u mnie podłoga w łazienkach ma za małą moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni i nie zapewnia 100% tego co trzeba. Dlatego jest ten grzejnik. Woda przepływająca przez wyłączony grzejnik (wyłączona grzałka) ma dać około 50 W mocy. Żeby było więcej mocy, to trzeba zakręcić obieg grzewczy i włączyć grzałkę. Tu nie ma nic złego w połączeniu podłogówki z grzejnikiem bo nie możesz tego rozpatrywać jak w klasycznym podejściu, gdzie źródło ciepła musi grzać wodę do 55 stopni bo w łazience jest grzejnik i po drodze masz mieszacz i sprzęgło. Źródło ciepła grzeje wodę tak jak do podłogówki, a w czasie pracy grzałki, obieg ma być zamykany automatycznie i odkręcany dopiero gdy woda w grzejniku się ochłodzi. Powiedzmy 2-3 godziny od zakończenia grzania.

  • @mx-art
    @mx-art5 ай бұрын

    Czy żaluzjami też planujesz jakoś sterować ? Są jakieś czujniki słońca, wiatru, sterownia wg wschodu czy zachodu słońca, itp. Generalnie tej zimy uświadomiłem sobie, że taka automatyka może zarobi srogich szkód i nie warto temu ufać, a jak mam pilnować tego to już jest półautomatyka a nie automatyka więc słabo. Np. kiedy żałuje są na samym dole na oknie z parapetem, śnieg dolną listwę zasypuje i czasem przymrozi, automatyka nie wiem jaka jest pogoda i czy zamarło coś na oknie ze wchodzie czy na południu, na piętrze czy na parterze. Taka automatyka zacznie sobie otwieranie i pozrywa sznurki z napędów albo i powygina lamele. Generalnie jak jest zamieć śnieżna lamele są oblepione śniegiem i otwierając żaluzję śnieg czy lód pogniecie/zmiażdży cały pakiet. Tak samo rolet na tarasie lubi sobie dolną listwę mróz złapać. To takie tematy które wychodzą z czasem a mało kto o nich wspomina na etapie montażu czy zamówienia.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Cześć! Dzięki za te wszystkie informacje. Mega przydatne. Słyszałem o tym, że lamelki mogą przymarznąć i w ogóle, dlatego wydaje mi się, że jeśli ma być automatycznie sterowane, to musi być stacja pogodowa ORAZ integracja z systemem podającym pogodę na przód (np. integracja przez node red) i zachowany bufor bezpieczeństwa przy ustalaniu co i kiedy na te nazwijmy to sytuacje awaryjne. Wtedy jeśli zacznie się wietrznie i ma być wietrznie przez długi czas to żaluzje się powinny schować, to samo przy opadach deszczu i temperaturze koło zera. Albo zsunąć na dół i zostać w pozycji nie wiem, otwartej poziomo czy coś, kto co woli. U nas póki co jeszcze żaluzje nie podłączone, więc nie wiem, myślę, że wstępne sterowanie będzie gdzieś zrobione na wiosnę, a na stację przyjdzie nam poczekać.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Chyba zimą najlepiej opuszczać żaluzje na 95% i wtedy nie przymarznie do parapetu.

  • @debumcykcyk
    @debumcykcykАй бұрын

    Czyli magistrala działa po skrętce a kolejność nie ma znaczenia?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Ай бұрын

    Działa bez problemu, natomiast warto spiąć ją poprawnie jeśli jest taka możliwość :)

  • @debumcykcyk

    @debumcykcyk

    Ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie Czyli wynika z tego,. że każde urządzenie posiada swój wewnętrzny adres który jest rozpoznany przez główny sterownik?

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    Ай бұрын

    @@debumcykcyk istotnie, choć tutaj nie ma głównego sterownika. Każdy wysyła informacje do każdego. A raczej wysyła do magistrali i niektóre inne urządzenia mogą odebrać sygnał z konkretnego urządzenia.

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat5 ай бұрын

    Weź teraz wyobraź sobie wiekszość domów z automatyką ktora była montowana przez zewnetrzną firmę i jakakolwiek awaria to wezwanie serwisanta i konkretna kasa. A tak sam sobie ogarniesz wszystko. Jak bym nie miał zielonego pojęcia o tym to bym w zyciu nie zamontował tak rozbudowanej automatyki.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    5 ай бұрын

    Hejo! No tak właściwie jest, albo się nie znasz i zlecasz lub nie robisz, albo się znasz i w sumie też albo robisz sam lub zlecasz albo nie robisz ;) Wiadomo, jakieś przyjazdy serwisantów po okresie gwarancyjnym to zawsze jest jakiś koszt. Samemu jeśli się coś ogarnia to zawsze taniej. Z automatyką dochodzi zaprogramowanie tego by działało jak trzeba, więc jest więcej pracy niż przy samym podłączeniu instalacji elektrycznej. I najlepiej tego nie skomplikować przy okazji.

  • @PrzezPryzmat

    @PrzezPryzmat

    5 ай бұрын

    @@ProgramistaNaBudowie moim zdaniem prędzej czy później u Ciebie czy u mnie coś się synie i będzie trzeba ogarnąć czy odłączyć. Wiemy jak to zrobić aby działało bez automatyki a taki Kowalski co wie że jak TU naciśnie to działa i nic więcej to kiepsko to widzę. Może trzeba się szkolić i branżę zmienić.

  • @mdziam78

    @mdziam78

    2 ай бұрын

    Ludziom wychodzącym z założenia, że coś jest złe ponieważ w razie awarii trzeba komuś zapłacić za serwis, gratuluję ponad przeciętnej wiedzy z zakresu elektryki, hydrauliki, elektroniki, motoryzacji ... krawiectwa, medycyny, prawa ... geniusie normalnie, najlepsi.

  • @ProgramistaNaBudowie

    @ProgramistaNaBudowie

    2 ай бұрын

    @@mdziam78 Dobrze jest umieć sobie poradzić z rozwiązaniem prostych problemów, naprawieniem prostych usterek w różnych instalacjach w domu. Nazywa się to zaradność. Mój dziadek też by do hydrauliki czy wymiany gniazdka nie zatrudnił nikogo, więc to chyba rodzinne, albo takie nasze, polskie :) Pozdrawiam :)

  • @PrzezPryzmat

    @PrzezPryzmat

    2 ай бұрын

    @@mdziam78 chodzi i proste usterki do ogarnięcia we własnym zakresie. Jak przychodzi pismo z urzędu to od razu lecićsz do prawnika? Jak boli Cię gardło to od razu lecisz do lekarza? Jak cieknie kran to wzywasz chydraulika?

Келесі