18. iPad nie zastąpi MacBooka. MacBook nie zastąpi iPada

Ғылым және технология

Projekt ChromeOS to kanał technologiczny, na którym poruszane są przede wszystkim tematy powiązane z systemem ChromeOS i pracującymi pod jego kontrolą urządzeniami.
Rozdziały:
0:00-1:47 Wstęp
1:50-7:34 iPad do KONSUMPCJI treści. Mac do ich TWORZENIA.
7:37-9:46 iPadOS i macOS to relatywnie zgrany duet
9:49-10:09 Podsumowanie materiału

Пікірлер: 8

  • @KicksonAcapulco13-no5rd
    @KicksonAcapulco13-no5rd25 күн бұрын

    Zależy od pracy - nie posiadam laptopa, bo używam stacjonarnego Maka. Dlatego to iPad jest moim laptopem w terenie - najpierw iPad 9, teraz najnowszy Air 2024 z procesorem M2. W przypadku mojej pracy, gdzieś z pogranicza lektorstwa, marketingu, informatyki i administracji, komputer jest potrzebny do 2-4 rzeczy (resztę może przejąć iPad). Po prostu na komputerze te parę rzeczy zrobię szybciej i łatwiej, w tym mam pakiety pluginów, których na iPadzie nie mam i mieć nie mogę. Także jakieś 90% czynności wykonam na iPadzie, ale czasem potrzebuję komputera. Niemniej licząc kwoty iPada Air + Magic Keyboard dla iPada + Apple Pencil, zrobiłaby się z tego cena jakiegoś bazowego MacBooka. Wiem, że iPad nie zastąpi mi w pełni komputera, choć blisko mu do tego. Dlaczego więc iPad, skoro nie zastąpi mi całkowicie komputera? Ponieważ używam komputera dość stacjonarnie, więc wymieniłem praktycznie 3 baterie w MacBooku w ciągu 4 lat. Po prostu laptop jest dla osób, które się przemieszczają, a ja pracuję stacjonarnie i czasem obciążeniowo, a baterie laptopa nie lubią być ciągle podłączone do prądu. Stąd mam komputer stacjonarny, a iPad jest także tabletem, więc mogę używać go do różnych rzeczy, a kiedy przychodzi do podróży to spinam go z magnetycznym etui Magic Keybord, do plecaka i jadę. Ale ponownie, zastąpi mi komputer tylko i aż w 90%. Jeśli chodzi o ekran, na iPadach z procesorem M1 i wyższymi jest Stage Manager - wtedy po podpięciu do ekranu zewnętrznego, monitor staje się całkowicie osobną, w pełni samodzielną przestrzenią roboczą, która mocno przypomina macOS (ekran nie jest klonowany, zupełnie osobna przestrzeń robocza). Okna aplikacji można swobodnie przemieszczać, otwierać, po prostu niemal normalny tryb desktopowy. Czasem bywa nawet, że nie włączam komputera, tylko podłączam iPada. Ale zastąpi komputer w 90%, przynajmniej u mnie.

  • @projektChromeOS

    @projektChromeOS

    24 күн бұрын

    "[...] Po prostu laptop jest dla osób, które się przemieszczają, a ja pracuję stacjonarnie i czasem obciążeniowo, a baterie laptopa nie lubią być ciągle podłączone do prądu. Stąd mam komputer stacjonarny, [...]" Z podobnych powodów do wymagających obliczeniowo zastosowań (i do gier klasy PC/konsolowej) korzystam z komputera stacjonarnego, zamiast z laptopa. Pojawia się również kilka innych kwestii, przykładowo: 1) Osobiście nie przepadam za "komfortem" korzystania z wbudowanej klawiatury i płytki dotykowej. Zamiast tego preferuję podłączenie swojego zestawu i ustawienie go w wygodny dla mnie sposób. 2) Osobiście uważam ekrany o przekątnych od 13 do 17 cali za odpowiednie dla urządzeń o charakterze mobilnym, lecz niewystarczające do zastosowań stacjonarnych, gdzie 24-27-calowy monitor zapewnia zdecydowanie wyższy komfort. Co prawda ekran laptopa można wykorzystać jako dodatkową przestrzeń roboczą dla zewnętrznego monitora, lecz - przez wzgląd na dysproporcje w kwestii rozmiaru - sprawdza się umiarkowanie w porządku wyłącznie po umieszczeniu go pod monitorem (oczywiście jest to opinia mocno subiektywna). 3) I z kilku innych powodów. W przypadku urządzeń Apple pojawia się również tytułowa kwestia - w pewnych zastosowaniach, iPad sprawdza się zdecydowanie lepiej niż Mac/MacBook. "Jeśli chodzi o ekran, na iPadach z procesorem M1 i wyższymi jest Stage Manager - wtedy po podpięciu do ekranu zewnętrznego, monitor staje się całkowicie osobną, w pełni samodzielną przestrzenią roboczą, która mocno przypomina macOS (ekran nie jest klonowany, zupełnie osobna przestrzeń robocza). Okna aplikacji można swobodnie przemieszczać, otwierać, po prostu niemal normalny tryb desktopowy. [...]" Stage Manager jest dostępny również na modelach z układami serii A, lecz w ograniczonej postaci (wśród braków znajduje się możliwość wykorzystania zewnętrznego monitora jako dodatkową przestrzeń roboczą).

  • @Lukaszrybak1

    @Lukaszrybak1

    14 күн бұрын

    Podobnie iPhone zastąpi iPada

  • @Lukaszrybak1
    @Lukaszrybak114 күн бұрын

    MacOS obsługuje wiele kont użytkowników. Mogę dzielić wygodnie komputer z żoną i dzieckiem. iPadOS wymaga zakupu trzech urządzeń

  • @ukrzastoiolsza
    @ukrzastoiolsza25 күн бұрын

    Przecież w iPadzie możesz ustawić zewnętrzny monitor jako oddzielne miejsce robocze z osobnym ekranem, jest pełno video jak to zrobić. Musisz wejść w ustawienia ekranu. Co do zastępowalności i wymienności iPada i MacBooka, to być może w robocie designera jest to problem, że iPad nie ma możliwości pracy w tle, ale renderowanie grafik czy wideo to zajęcie dla ułamka użytkowników tych urządzeń. Znacznie więcej osób po prostu wykorzystuje je do programów biurowych albo innych zewnętrznych (ja np. zajmuję się prowadzeniem reklam w Internecie i raportowaniem ich skuteczności, więc nie potrzebuję, żeby urządzenie coś mi generowało w tle). Czemu wszyscy skupiają się akurat na generowaniu wideo, jakby absolutnie każdy użytkownik nic innego nie robił, tylko renderował filmiki. To tak, jakby recenzować każdy samochód i oceniać go głównie po tym, czy dobrze się nim driftuje. Może będzie to ważne dla promila użytkowników

  • @projektChromeOS

    @projektChromeOS

    24 күн бұрын

    "Przecież w iPadzie możesz ustawić zewnętrzny monitor jako oddzielne miejsce robocze z osobnym ekranem, jest pełno video jak to zrobić. Musisz wejść w ustawienia ekranu. " Opisywana przez Ciebie opcja jest powiązana z funkcją Stage Manager i jest dostępna wyłącznie dla urządzeń z układem serii M. Mój iPad Pro (2020) jest wyposażony w czip A12Z, zatem się nie kwalifikuje. We fragmencie 5:23-5:30 znalazła się stosowna wzmianka. "Czemu wszyscy skupiają się akurat na generowaniu wideo, jakby absolutnie każdy użytkownik nic innego nie robił, tylko renderował filmiki." Osoby prowadzące własny kanał na KZread - zwłaszcza mały, gdzie to twórca odpowiada za montaż i eksport finalnego projektu - nierzadko spędzają więcej czasu korzystając z programów graficznych i oprogramowania do montażu wideo niż przed kamerą, więc ukazanie niedoskonałości urządzenia/oprogramowania w tym zakresie wydaje się być naturalne. Wskazanie niedogodności związanych z eksportem zdjęć i wideo miało na celu wskazanie ograniczeń iPadOS-a w kwestii wykonywania zadań w tle. Analogiczny opis pasuje do fragmentu o pobieraniu zawartości gier mobilnych, które - przez wzgląd na specyfikę systemu Apple - nie potrafią kontynuować pobierania i przetwarzania zawartości po zminimalizowaniu okna aplikacji.

  • @MotoKawka

    @MotoKawka

    24 күн бұрын

    @@projektChromeOS yhym :) no to odpal stage manager o którym wspominasz, odpal sobie davinci resolve, odpal renderowanie i w innym oknie graj sobie w gre, przegladaj neta czy ogladaj netflixa :) elegancko ci sie film wyrenderuje w tle :) to samo tyczy sie Lightrooma :) a jak ustawisz sobie po kablu dodatkowy monitorek to juz bajka :)

  • @Lukaszrybak1

    @Lukaszrybak1

    14 күн бұрын

    @@projektChromeOSMożna od iPada M1 tylko Apple wymyśliło na nowo jakieś górno zamiast sprawdzonych rozwiązań.

Келесі