No video

#138

Jak kleić drewno po długości ? Jak wzmocnić połączenie klejone ? Jak z małych klepek zrobić dużą klejonkę ? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym ? Może ten film troszkę pomorze Tobie w zrozumieniu tego procesu :)
Zapraszam na forum Kornikowo.pl
kornikowo.pl

Пікірлер: 42

  • @zmenczony41
    @zmenczony415 жыл бұрын

    Cześć. Jest jeszcze jedno, bardzo popularne łączenie zwłaszcza w szkutnictwie, ukosowanie. Zacina się listwy pod dużym kątem i skleja ze sobą. Długość skosu powinna być nie mniej niż 5 grubości listwy, najlepiej 6 do 8 grubości. "Planki", "słomki" czy wzdłużnice rzadko mają więcej niż 5-6 m, a często są potrzebne 14 czy 16 metrów. Połączenie bardzo wytrzymałe. Wykonać można za pomocą frezarki, strugiem ręcznym lub elektrycznym, z prostym przyrządem, żeby kąty skosów były jednakowe. "Uśmieszki" Bolek szkutnik ustawiał zawsze w tą samą stronę.

  • @americanwoodworkingtrickss6543
    @americanwoodworkingtrickss65435 жыл бұрын

    Fajny film i w zasadzie nie mam uwag no moze poza tym ze laczy sie tez na bardzo duze skosy w dwu plaszczyznach .Tak sie laczy listwy koronowe. O ile chodzi o ciesielkie i budowlanke zwlaszcza tu w US to stosuje sie loczenie wzdluz.W meblarstwie dla siebie mozna tak pokombinowac ,ale w biznesie zwlaszcza na zamowienie takie polaczenie to moze popsoc reputacje jesli ktos to zauwarzy . Jesli ktos jest w temacie to zauwazy napewno bez wzgledu na wykonczenie jakie bedzie na tym .Niewazne bejca i lakier czy farba. Pozdrawiam.

  • @OLO76
    @OLO765 жыл бұрын

    Przyda się, ja też wielu rzeczy nie wiem i materiał na pewno się przyda jak nie dziś to w przyszłości. Pozdrowionka

  • @wojciechnowacki7278
    @wojciechnowacki72785 жыл бұрын

    Widzę zmiany, nie tylko w garażu ale i waga się zmienia, brawo :D

  • 5 жыл бұрын

    Fajnie że poruszasz ten temat Mariuszu jak zresztą wiele innych :) Warto by dodać że długość kołków powinna wynosić 1,5-2 razy grubość danej deski...pozdrawiam serdecznie :)

  • @xblazej85x
    @xblazej85x5 жыл бұрын

    Dzięki, przydatny materiał :) Tak jak @zmenczony napisał połączenie skośne jest bardzo dobre. często wykorzystywane do łączenia sklejki na długość (szczególnie chińska recyklingowa). A od siebie dorzuciłbym jeszcze połączenie na mikrowczepy, które jest również bardzo wytrzymałe.

  • @Mucha.
    @Mucha.5 жыл бұрын

    Nigdy się nad tym nie zastawiałem szczerze powiedziawszy bo nie miałem potrzeby klejenia w ten sposób ale wkoncu przyjdzie ten moment i sobie przypomnę ten filmik :) pozdrawiam

  • @swgstolarniawgarazu1829
    @swgstolarniawgarazu18295 жыл бұрын

    Super film dużo wiedzy i faktycznie na temat klejenia w ten sposób nie ma informacji pozdrawiam

  • @lukaszfojcik9257
    @lukaszfojcik92574 жыл бұрын

    Temat wlasciwy od 3:28, pierwsze wzmocnienie 6:01, 2 - 7:11, 3 - 7:38, 4 - 8:30, 5 - 9:30

  • @lusiaczeki9943

    @lusiaczeki9943

    2 жыл бұрын

    Jestes z okolic Bydgoszczy?

  • @marcinbumi
    @marcinbumi5 жыл бұрын

    Ostatnio kleiłem z cieńszych krótszych desek belkę i zastosowałem na mijanego coś jak cegiełka.

  • @Slawek..
    @Slawek..5 жыл бұрын

    Z tą kolejnością połączeń pod względem łatwości wykonania to pozwolę sobie się nie zgodzić. Na pierwszym miejscu dał bym kołki, wiertło fi8 + znaczniki z marketu i wio. Co do układu słoji to jako teoretyk chętnie bym po dyskutował, ale to może kiedyś na złocie 🍻 Wiedza jak najbardziej pożyteczna. Pozdro 🔪

  • @baxart2157
    @baxart21575 жыл бұрын

    Jest jeszcze jeden dobry sposób na sklejenie kilku desek wzdłuż. Wystarczy obie deski zaciąć na ostry kąt co zwiększy powierzchnie klejenia. Na wzmocnienie najlepiej robić to na mijanke. Jeśli jest to blat można okleić go cienkimi deskami np 5 mm grubości i później przestrugać całą klejonkę żeby było równo. Raczej blat nie powinien się rozpaść a przy okazji można ukryć wady drewna które znajdują się w środku np sęki.

  • @buczo102
    @buczo1025 жыл бұрын

    Jak zawsze ciekawy i pouczający film! :) P.S. Chyba przyszedł czas na nową kamerę ;) Tworzysz świetne filmy, o świetnej treści, ale akurat w tym filmie bardzo przydała by się dobra jakoś obrazu, bo w wielu przypadkach po prostu nie było widać jak masz włókna na desce. Wiem, że o tym mówiłeś i na pewno każdy załapał. jednak trzeba sobie powiedzieć, że jakość wideo w dzisiejszych czasach ma dużą rolę, zwłaszcza jak chcesz zachęcić młode pokolenie do tematu :) To taka moja mała rada z dobrego serca ;) Pozdrawiam piknie! :)

  • @RobertZawadzki
    @RobertZawadzki5 жыл бұрын

    nie zapominajcie o chyba najbardziej popularnym połączeniu na długość w przemyśle a chodzi mi o mikrowczepy. Nie miało by to znaczenia gdyby nie pojawiły się już frezy dla pół profesjonalistów. Niestety kosztują około 400 zł ale efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający.

  • @highroad15
    @highroad155 жыл бұрын

    Uważam,że prawidłowo dobierasz układ włókien przy połączeniu doczołowym, czy jak kto woli na długość, dlaczego? Ponieważ kiedy przetniesz deskę w poprzek, nagle nie zmieni się układ włókien do góry w jednym przekroju listwy a w drugim przekroju w dół, zatem należy traktować układ włókien jakby leciał po całej listwie jednakowo.

  • @highroad15

    @highroad15

    5 жыл бұрын

    @@gizmogaraz2023 samemu tak robię, a przekonałem się w momencie kiedy przecinałem listwę w poprzek, to na obu przekrojach szło tak samo więc stąd wniosek że powinno się traktować jakby szły jednakowo po całości.

  • @bartlomiej-bak
    @bartlomiej-bak5 жыл бұрын

    Prawdę powiedziawszy aż sam sprawdziłem ten temat, czy faktycznie nikt nic o tym nie napisał. W 'Prace w drewnie' wydawnictwa Arkady jest kilka połączeń czołowych równoległych. Widlicowe, "L", półkryte, z fałszywym czopem, itp. ale o układzie słojów ani słowa. Na stronie 133 jest zdjęcie połączenia kątowego, a łączenie proste to, wg mnie, specyficzne połączenie kątowe o kącie zerowym, słoje są ułożone tak jak napisałeś, czyli tak jakby od zawsze dany kołek był jednoczęściowy. Sęk w tym, że tuż obok tego zdjęcia jest kolejne zdjęcie połączenia widlicowego prostego, gdzie słoje są dokładnie na odwrót. Chyba ktoś zapomniał o tym temacie, ale popieram koncepcję klejenia 'buziek' zgodnie z ich rysunkiem na obu kołkach :)

  • @Sp4rkY777
    @Sp4rkY7775 жыл бұрын

    Kolejny film który da do myślenia na noc ;) Spać mi tylko nie daje co masz na pępku na początku filmu? Wentylacja? ;)

  • @leszekrybczynski6832
    @leszekrybczynski683211 ай бұрын

    Mam pytanie . Czy da się parkiet skleić w blat ? Parkiet nie ma boku w kącie prostym deko na dole jest szczelina po złożeniu klepek ,czy klej to uzupełni ?

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    11 ай бұрын

    klej wypełni ubytek ale musisz wiedzieć że nie jest to dobre. Klej nie jest wypełniaczem, do tego celu są szpachle. jeśli zostanie ci klej w szparce będzie problem z zabezpieczeniem , z bejcowaniem, czy innymi srodkami, również klej inaczej będzie reagował na wilgoć

  • @leszekrybczynski6832

    @leszekrybczynski6832

    11 ай бұрын

    @@gizmogaraz2023 Rozumie , Pozostało mi sporo parkietu z dawnych lat i pomyślałem że może by to skleił na wierzch nakleił fornir i zrobił z tego parapety . A jak by to skleił a pod spodem zamalował żywicą epoksydową po to by zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci .żywica by też uzupełniła szpary między klepkami . Czy to by ok ?

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    11 ай бұрын

    @@leszekrybczynski6832 klejenie parapetów z klepek parkietu to mordęga, wszystko się da ale nie wszystko warto robić, jeśli chcesz na wierzch dawać fornir, to naklej go na płytę, efekt wizualny będzie taki sam, roboty sporo mniej, i mniej podatne będzie na krzywienie.

  • @adrianhajkowicz8551
    @adrianhajkowicz85512 жыл бұрын

    Witam ! Pytanie odnosnie klejenia na dlugosc. Czy jezeli zachowam zasady wspomniane w filmie tj. Sloje wzmocnienie laczenia, moge skleic belki 10cmx 10cm( 2 metrowe) ze soba tak zeby powstala mi jedna belka 20cm x 10cm (6 metrowa). Czy belka pod wlqsnym ciezarem oparta tylko na 2 podporach skrajnie bedzie sie wypaczala? I czy bedzie to mialo wytrzymalosc rownabelce jednolitej 10x20x600cm?

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    2 жыл бұрын

    belki ze sobą klejąc wzdłuż klei się na zakładkę, chcesz skleić element konstrukcyjny i tu trzeba troszkę inaczej podejść do tematu niż klejonka na blacik czy półkę, zerknij tutaj www.researchgate.net/figure/The-control-and-half-lap-joint-samples_fig1_338792530 i dopiero wtedy kleić na grubość tak aby miejsca klejenia wzdłuż nie nachodziły na siebie. poprawnie sklejona belka będzie miał nie mniejszą wytrzymałość niż jednolita belka, ale podparcie tak długiej i ciężkiej belki tylko w dwóch miejscach będzie mało, wygnie się jak nic, pomyśl nad podparciem po środku i zastrzałami

  • @piotrjasiulewicz7984
    @piotrjasiulewicz79843 жыл бұрын

    Jakas propozycja jak sciskac ze soba dluge elementy przy klejeniu ta metoda?

  • @pawekozuchowski55
    @pawekozuchowski55 Жыл бұрын

    witam jakiego kleju używasz do klejenia drewna

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    Жыл бұрын

    klej dobieram w zależności od potrzeby, nie ma jednego kleju dobrego pod każdym względem. Jedne są do zastosowań we wnętrzach, inne na zewnątrz, z krótszym czasem otwartym do mniejszych rzeczy, do bardziej złożonych gdzie smarowanie większej ilości elementów i złapanie wszystkiego w ściski wybieram z dłuższym czasem otwartym. Najlepiej mieć 2-3 rodzaje kleju do dyspozycji i stosować wedle potrzeby. Napisz co chcesz skleić i z jakim przeznaczenie to wtedy mogę wskazać konkretny którego bym użył

  • @DAKAGARAGE
    @DAKAGARAGE5 жыл бұрын

    Ciekawe

  • @kamildanielkowalski3264
    @kamildanielkowalski32643 жыл бұрын

    Kurde szukam tego nastepnego filmiku jak robisz, te testy. PodJ link jak możesz .pzdr

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    3 жыл бұрын

    może go nie być, ponad 80 filmów musiałem usunąć

  • @kamildanielkowalski3264

    @kamildanielkowalski3264

    3 жыл бұрын

    @@gizmogaraz2023 może mógłbyś mi go na maila wysłać ???, bardzo Cię proszę 🙂🙂🙂😘

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    3 жыл бұрын

    @@kamildanielkowalski3264 n maila nie przejdzie z pewnością, pamiętasz dokładnie jaki to był film ? tytuł? o czym ? poszukam, jak będę go jeszcze miał na kompie to wrzucę go ponownie

  • @kamildanielkowalski3264

    @kamildanielkowalski3264

    3 жыл бұрын

    @@gizmogaraz2023 w tym filmie miałeś testować wytrzymałeść połączeń, na kołki , na lamele itp

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    3 жыл бұрын

    @@kamildanielkowalski3264 nie przypominam sobie takiego filmu, ale przejrzę co tam na dysku mam a tutaj nie ma i zobaczymy :)

  • @feniksfeniksowski700
    @feniksfeniksowski7003 жыл бұрын

    A jak skleić 1cm po długości. Szkoda mi kasy na skleike. A potrzeba mi tego sporo.

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    3 жыл бұрын

    1cm czego ? szerokości, grubości, długości ? tak samo jak 5 cm i 10 cm

  • @feniksfeniksowski700

    @feniksfeniksowski700

    3 жыл бұрын

    @@gizmogaraz2023 no tak za szybko napisałem. Np deska ma 13 cm szer i 1 cm grubości a chciałbym żeby dwie miały 26 cm szer i 1 cm grubości da się coś takiego skleić po długości?

  • @gizmogaraz2023

    @gizmogaraz2023

    3 жыл бұрын

    @@feniksfeniksowski700 no ale ty chcesz kleić po szerokości, 13 cm szerokości a chcesz 26 :) wszystko da i w szerokość i długość, tylko przy takich lamelach 13x1cm klejonka zapracuje, do czego to ma być wykorzystane ?

  • @feniksfeniksowski700

    @feniksfeniksowski700

    3 жыл бұрын

    Musze oblozyc jętki na poddaszu

  • @jarekckshxh358
    @jarekckshxh3585 жыл бұрын

    Bardzo proszę skorzystać z Odmładzania na surowo lub z diety DOKTORA Kwasniewskiego

  • @marcinzursusa8854
    @marcinzursusa88543 жыл бұрын

    Mikroszczepy