# 110 Paralaksa - czym jest i czemu niszczy celność karabinu?

►Nasz Sklep: www.omnisarma.com
►Wirtualna Sekcja Strzelecka: www.omnisarma.pl/sekcja
►Kurs Elaboracji On-Line: www.OmnisArma.pl/yt/elaboracja
►Tarcze do łatwego przystrzeliwania broni: www.omnisarma.pl/tarcze
►Kursy Snajperskie: www.OmnisArma.pl/yt/snajper
►Nasze koszulki: www.omnisarma.pl/bajery
►Wesprzyj nas: www.patronite.pl/omnisarma
►Vortal Omnis Arma: www.omnisarma.pl/vortal
www.OmnisArma.pl/blog
/ omnisarma
/ omnisarma
/ omnisarma
Link do poradnika na temat uzyskiwania pozwolenia na broń:
tinyurl.com/omnisankieta
#OmnisArma​​​ #WirtualnaSekcjaStrzelecka

Пікірлер: 73

  • @anonime007
    @anonime0072 жыл бұрын

    Jak Janek Kos strzelał to mu Pola Raksa nie przeszkadzała :)

  • @pawel.8820
    @pawel.88205 жыл бұрын

    Bardzo dobrze, jasno, prosto wytłumaczone. Brakowało takich filmów na polskim YT.

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    5 жыл бұрын

    👍

  • @triggersoft
    @triggersoft Жыл бұрын

    Super jasno klarownie i prosto przekazana informacja na temat paralaksy. Super przydatny film. Brawo Ty

  • @krzysztofsibilski3437
    @krzysztofsibilski34372 жыл бұрын

    Tego koła używa się w precyzyjnych lunetach do karabinków pneumatycznych np. w Field Target Shooting, Używa się lunet o bardzo dużym powiększeniu np. 8 - 50 i odpowiednio skaluje koło, dzięki czemu można dość precyzyjnie określić odległość od celu a w przypadku wiatrówki znaczenie ma każde pół metra. Po prostu łapiesz dokładnie ostrość na celu a ze skali na kole odczytujesz odległość i korygujesz siatkę w pionie. W FT strzela się na kilkunastu torach w pozycjach stojącej, siedząc i klęcząc do metalowych figur z uchylnym celem "bulla eye" o średnicy od 15 do 40 mm, Cele są ustawione na różnych dystansach z reguły od 15 do 60 yardów. Całkiem fajna zabawa ale też całkiem poważny sport np. w UK.

  • @monikamarczewska5777

    @monikamarczewska5777

    Жыл бұрын

    Brawo ty wspaniała odpowiedź bo do dziś nie wiedziałam super😀

  • @andrzejblack2998

    @andrzejblack2998

    6 ай бұрын

    Bardzo merytoryczny komentarz 👍

  • @fotohubert
    @fotohubert4 жыл бұрын

    swietnie zobrazowane, kazdy jest w stanie teraz to zrozumiec, brawo Wy!

  • @Mrcoldy1988
    @Mrcoldy19882 жыл бұрын

    Idealnie. Dzięki

  • @andykross2230
    @andykross2230Ай бұрын

    Duże koło daje większą selektywność regulacji (im większe tym selektywniej) bez względu na opory obrotu - pokonanie oporu to efekt na plus przy "ciężko chodzących".

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness51975 жыл бұрын

    W przyszłości dobrym rozwiązaniem błędu paralaksy i nie tylko będzie zastosowanie kamery i wyświetlacza okularowego. PS 113 polubień do 0 Jeszcze nigdy nie widziałem żeby coś się wszystkim podobało :).

  • @dcom8423
    @dcom84235 жыл бұрын

    Jak dla mnie to koło daje dużo większą dokładność, a im ciężej tym trudniej "przelecieć" na drugą stronę.

  • @stefanczarny7481
    @stefanczarny748111 ай бұрын

    Kolo paralaksy stosują najczęściej strzelectwie pneumatycznym strzelcy FT (Field Target). I służy do latwiejszego ustawienie lub okreslenia odległości od celu.

  • @marcinp4769
    @marcinp47694 жыл бұрын

    Fatalnie się słucha, a odcinek ciekawy. Pomyśl o poprawieniu audio.

  • @TrzyB
    @TrzyB5 жыл бұрын

    Kto zawsze sprawdza/koryguje paralaksę? "Wiatrówkowcy". 😆

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    5 жыл бұрын

    Dokładnie... Byłeś pierwszą osobą, która bez przerwy to sprawdzała ;)

  • @robeczek70
    @robeczek705 жыл бұрын

    Jak o lunetach to może coś o sprawności zmierzchowej dla myśliwych? Może coś o źrenicy wyjściowej głębi ostrości. Co myślisz o lunetach nocnych z obiektywem 72mm? Czy lunety ze stałym powiększeniem są najlepsze. Koło jest żeby precyzyjniej ustawiać ostrość pomaga też odczytywać odległość szczególnie przy strzelaniu z wiatrówek.

  • @Oculi_tui_vitare

    @Oculi_tui_vitare

    5 жыл бұрын

    Jesli masz na myśli te rosyjskie czy tam ukraińskie lunety o obiektywie 72mm to lepiej wyjdziesz na kupieniu taniuśkiego vortexa z obiektywem 50mm. Jeśli masz na myśli zeissa - cóż gratuluję zasobności portfela ;)

  • @patrykb2528
    @patrykb25285 жыл бұрын

    Wszystkie filmy przejżyste ale popraw audio pls

  • @MarcinRamzes
    @MarcinRamzes4 жыл бұрын

    Duże koło na pokrętle ostrości / paralaksy może mieć jeszcze jedno, chyba nietypowe zastosowanie - można na nim nakleić np taśmę na której można sobie zapisać korektę, jaką należy zastosować dla danego dystansu (w sensie ile kresek wyżej / niżej celować). Podpatrzone na zawodach wiatrówkowych FT, tylko tam ktoś miał to koło jeszcze większe :) ale przy wiatrówkach to zrozumiałe bo tam przy małej mocy parabola lotu jest znacznie bardziej garbata.

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    4 жыл бұрын

    Jakakolwiek moc tam występuje - głębia ostrości jest wyrazista. Na długim dystansie już niestety nie, wiec nie miało by to zastosowania.

  • @Garandal88

    @Garandal88

    2 жыл бұрын

    @@OmnisArma tu chodzi bardziej o strzelanie na małych dystansach 10-40metrow. Dzięki takiej taśmie można określić odległość bardzo dokładnie i nanieść poprawki względem wysokości. Krzyż ustawiony na 30metrow przy konieczności trafienia celu 20mm na odległości np. 13 metrów może być problematyczne. Pozdrawiam, Paweł

  • @wstawiszymski
    @wstawiszymski10 ай бұрын

    To jak ustawiac lunete zeby sie pozbyc paralaxy...od czego zaczac?

  • @mateuszs3172
    @mateuszs31724 жыл бұрын

    Duże koło ma znaczenie w dokładności ustawienia. można do dokładnie zaobserwować w maszynach skrawających typu tokarka, szlifierka . Dokładnie róznica obwodu koła zewnętrzego z obwodem osi . Obracając koło o obwodzie 40 mm o 90° przebywa droge po obwodzie o 10 mm Ale oś która ma 10 mm obwodu przebędzie droge 2,5 mm ale tez zostanie obrócona o 90° . A pomyślmy sobie ze chcemy obrócić tylko o 1° to zewnętrze koło pokonuje droge 0,11mm a oś pokonuje 0,027mm . Dla przykładu 40mm obwodu to około 13 mm średnicy ,a 10mm obwodu to średnica ~ 3mm . Jest to rodzaj dzwigni duzy ruch jest zmieniony w mały, pomijając przełozenie siły .

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    4 жыл бұрын

    Nie mam szlifierki, ani tokarki - może to jest cały klops, bo we frezarce nie ustawia się korekty paralaksy i nie nabyłem tego doświadczenia. A tak serio - to nie służy do mikrometrycznego ustawiania. Część osób po prostu robi tam opisy, a innym jest wygodniej.

  • @mateuszs3172

    @mateuszs3172

    4 жыл бұрын

    @@OmnisArma no własnie o to chodzi zeby było wygodniej zeby nie trzeba było robić mikro ruchów , tak mi sie skojazyło bo miałem takie zagadnienie w szkole na mechanice i budowie maszyn . Ale na frezarce wykonuje sie części w dokładności do 1/10 grubości kartki papieru, Myślałem ze lunety są tez bardzo dokładne . Ps. Nie wiem czy tyczy sie to lunet bo mozliwe ze zeby ,,coś sie ruszyło w niej ,, trzeba zrobić 3 obroty tym kołem

  • @tozertpostshitting
    @tozertpostshitting5 жыл бұрын

    nie wiem, czy wyjaśnienia czym jest paralaksa były nagrywane gdzieś indziej czy może mikrofon jest bliżej, ale dźwięk jest tam wyraźnie lepszy. No, ale i tak jest poprawa. Oby tak dalej

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare5 жыл бұрын

    Rozumiem że używanie lunety na największym powiększeniu gdy obraz widoczny jest bez cieni tylko w bardzo osiowym ustawieniu oka względem osi lunety pomaga zredukować błąd paralaksy ?

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    5 жыл бұрын

    Generalnie tak. O ile faktycznie zredukować, rozumiemy jako zredukować.

  • @Strugacz
    @Strugacz5 жыл бұрын

    Jak nagrałeś obraz z lunety ?

  • @harrycallahan6100

    @harrycallahan6100

    Ай бұрын

    Są kamery nakładane

  • @anonymousnoone77
    @anonymousnoone775 жыл бұрын

    👍👍👍

  • @grzegorzp.5734
    @grzegorzp.57345 жыл бұрын

    Już.. już myślałem, że w końcu zrozumiałem.. zwłaszcza po tym, jak pojawił się opis, że regulacja błędu paralaksy sprowadza się do regulacji ostrości. Po czym pojawia się krótkie omówienie lunet, wśród których są takie, które "nie posiadają regulacji błędu paralaksy". Czyli, jeśli dobrze rozumiem - nie posiadają regulacji ostrości.. I tu mam problem.. Czy to znaczy, że można z nich strzelać tylko na określony dystans? Bo skoro na innym dystansie niż ustalony obraz jest ma być rozmazany, to jak wtedy strzelać..

  • @slakzwali

    @slakzwali

    5 жыл бұрын

    Oznacza to tyle ze zazwyczaj lunety mają głębię ostrości ustawioną na nieskończoność, ( z wyjątkiem tych z regulowaną ostrością) czyli widzisz równie ostro cel na dystansie 20m jak i 200m natomiast paralaksa jest ustawiona na powiedzmy 100 m. Więc strzelając do celu na 100m błąd paralaksy nie występuje ale jak strzelasz do celu na dystansie większym lub mniejszym to błąd paralaksy rośnie wraz z różnicą odległości. Czyli im cel dalej niż 100m lub bliżej niż 100m tym teoretycznie mniejsza celność. Teoretycznie, bo w praktyce błąd paralaksy ma znaczenie tylko przy odległości większej niż nominalna odległość na którą jest ustawiana paralaksa. W przypadku mniejszych odległości błąd co prawda rośnie ale i cel także rośnie a więc łatwiej go trafić. Podsumowując. Jeśli strzelasz głównie na 100 m kupujesz optykę z paralaksą na 100m i strzelasz równie celnie na 100, 75 i 50 m ale na 150 już celność maleje. Oczywiście można by pomyśleć że w takim razie najlepiej kupić optykę z paralaksą na 1000m i to załatwi nam wszystko :) No niestety nie :) Optykę dobiera się do najczęściej strzelanego dystansu bo tak jak w życiu , jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Tak samo i optyka. Można strzelać z tej samej na 1000 i na 100m ale lepiej kupić taka z której będziemy korzystać na dystansach 600-1000m i 100-600m.

  • @grzegorzp.5734

    @grzegorzp.5734

    5 жыл бұрын

    @@slakzwali BARDZO dziekuje za proste objasnienie.

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    5 жыл бұрын

    Dodam tylko, że jeśli paralaksa będzie skorygowana na stałe na 100 m , to na dystansach bliższych, również pojawi się błąd. Dlatego, nie ustawia się stałej korekty na nieskończoność.Oczywiście w lunetach. W kolimatorach się to zdarza ale od nich nie wymaga się precyzji tego rzędu, co od lunet.

  • @JustxxxRaV
    @JustxxxRaV2 жыл бұрын

    Te koło robi robotę , nie ma co ukrywać, często ciężko jest utrzymać sztywno karabinek podczas regulacji paralaksy przez ciężko pracujące pokrętło, z kołem jest super 😋 A jeśli chodzi o lunetki ze stałą paralaksą, to jak mam lunetkę pistoletową gdzie jest w specyfikacji " parallax error-free at 35 yards ", to znaczy, że bez błędu paralaxy na dystansie do 35m czy na 35 metrze?

  • @piotrstawowczyk9449
    @piotrstawowczyk94492 жыл бұрын

    Piotr Stawowczyk • 16-7-20220 Witam posiadam lunetaę Vortex Diamondback 6-24-50 EBR-2C MRAD. Po zainstalowaniu użytkowaniu miesiąca paralaksa przekłamuje mi odległość. Po wyskalowaniu odległość na 30m muszę ustawić na 50m . Czy to jest normalne czy wada?Luneta nigdy mi nie spadła szkła są całe. Proszę o informację z góry dziękuję

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    2 жыл бұрын

    Normalne. Celowniki rzadko są poprawnie wyskalowane. To jedna rzecz. Druga - jeśli nie umiesz tego ustawiać, to zrobisz błąd ze względu na akomodację oka. Wtedy dodatkowe przekłamanie rzędu 30% dystansu jest prawie pewne.

  • @stanislav7940
    @stanislav79402 жыл бұрын

    Czy błąd paralaksy występuje zarówno w lunetach w których siatka celownicza jest na pierwszym planie jak i w lunetach w których jest ona na planie drugim?

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    2 жыл бұрын

    W każdym urządzeniu z elementami optycznymi. Np. wszędzie tam, gdzie są wskazówki (zegary). Czyli również w każdej lunecie, kolimatorze itd.

  • @michu8617
    @michu86174 жыл бұрын

    PYTANIE. W filmie zaznaczono że paralaksa jest jednoznaczna z ostrością.. A ja mam z tym kłopot. Mam nową lunetę Swarovskiego i według instrukcji pierwsze co trzeba ustawić to ostrość krzyża regulacją na okularze.. tylko później odległość obiektu oddalonego o 100m nie ma pokrycia z tym co wychodzi po regulacji ostrości paralaksą.. jest różnica ok 40%. Więc czynność wykonałem od końca czyli obiekt 100m paralaksa też na 100m i dopiero okularem ustawiłem ostrość tego obiektu A nie krzyża. Efekt tego jest taki że paralaksa teraz wskazuje dobrze ale krzyża nie widzę idealnie ostro.. PYTANIE teraz czy to co zrobiłem będzie dobrym rozwiązaniem.?

  • @jarek.g

    @jarek.g

    2 ай бұрын

    Tak nasze szkiełka mają. Podziałka na pokrętle paralaksy nie zgrywa się z rzeczywistą odległością do celu. Jest kilka lunet dopracowanych ale i drogich.

  • @rulff
    @rulff Жыл бұрын

    Czy jak mam lunetę z siatką FFP i ustawie sobie paralaksę na np. 50m. to jeżeli obiekt nie jest ostry a znajduje się faktyczne na tej odległości, to może to być jakaś wada lunety?. Dodam że, ustawiałem także dioptrie ale tutaj zauważyłem tylko zmianę ostrości krzyża celowniczego. Mogę prosić o radę? Pozdrawiam

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    Жыл бұрын

    Pokrętła są z reguły źle skalibrowane.

  • @stefanczarny7481
    @stefanczarny7481 Жыл бұрын

    Mam pytanie. Czy wielkość obiektywu ma wpływ na paralaksę? Często słyszałem opinie, że im mniejszy obiektyw tym mniejszy błąd paralaksy. Mnie się wydaje, że włpyw na to ma bardziej to jak jest zrobiona luneta, jej długość i średnica tubusa. (pytam o to jako laik)

  • @OmnisArma

    @OmnisArma

    Жыл бұрын

    Ma. Trudny kompromis.

  • @krupin12
    @krupin125 жыл бұрын

    Wymaga to może potwierdzenia, ale wydaje mi się, że te wielkie koła regulacji paralaksy powstały na potrzeby strzelectwa pneumatycznego FT (Field Target). Dzięki temu że są duże, pozwalają wyregulować bardzo precyzyjnie nastawę, ostrość, i/lub odczytać odległość?

  • @Kraku_

    @Kraku_

    5 жыл бұрын

    Nie tylko dla FT. Ale fakt, po naniesieniu odpowiedniej podziałki dla danego egzemplarza lunety, można z koła regulacji paralaksy odczytać +- odległość. To (koło) z filmu jest stosunkowo niewielkie, generalnie stosuje się koła większe.

  • @Tom28777

    @Tom28777

    5 жыл бұрын

    @@Kraku_ Dokładnie tak, to typowe rozwiązanie FT. Tam jest dozwolony pomiar odległości tym sposobem, co jest Kluczowe przy celowaniu karabinkiem przestrzelanym na tzw dwa zera. Przy HFT już nie ma tego komfortu - nastawy są stałe - dobranie celownika to masakra ...

  • @Kraku_

    @Kraku_

    5 жыл бұрын

    @@Tom28777 Jedno czy dwa zera nie ma większego znaczenia jeśli znasz poprawki. Co do HFT, to żadna masakra, wystarczy wiedzieć co się robi i jest to banał.

  • @Tom28777

    @Tom28777

    5 жыл бұрын

    @@Kraku_ Jak znasz odległość i masz tabele balistyczną to jest stosunkowo łatwiej ale banałem tego bym nie nazwał. No oczywiście chyba że jesteś na tak wysokim poziomie ...

  • @Kraku_

    @Kraku_

    5 жыл бұрын

    @@Tom28777 Kluczem jest ocena odległości. "Tabelę" w formie obrazka z kilkoma wartościami naniesionymi na krzyż, miałem. Naprawdę żadna kosmiczna technologia to nie była. A poziom owszem wysoki, jeśli chodzi o wyniki. Ale dobrym zawodnikiem bym się nie nazwał bo często się dziwiłem że wygrałem gdzie na torze raptem 1 cel był bardziej wymagający.

  • @ThomasJ.StonewallJackson
    @ThomasJ.StonewallJackson5 жыл бұрын

    Proszę Pana. Mam małą wadę wzroku we wiodącym oku (-0.5), czyli prawym, a lewym widzę zupełnie dobrze. Nie noszę okularów, bo przy widzeniu obuocznym nie zauważam różnicy w stosunku do dobrego widzenia oboma oczyma. Jednak w przypadku strzelania, jestem też praworęczny. Czy z broni długiej powinienem strzelać z lewego oka i tym samym przerzucić się na strzelanie "leworęczne", czy strzelać z wadliwego oka w zamian za wygodę? Pozdrawiam

  • @Kraku_

    @Kraku_

    5 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o lunety to praktycznie każda ma regulacje okularu, więc tak małą wada nie ma znaczenia bo mieści się w zakresie regulacji wszystkich lunet.

  • @ThomasJ.StonewallJackson

    @ThomasJ.StonewallJackson

    5 жыл бұрын

    Kraku dzięki, ale chodzi mi też o strzelanie z muszką i szczerbinką oraz ze zwykłym kolimatorem. Poprostu jestem początkujący i nie testowałem zbyt dużo obu wariantów. Pozdrawiam

  • @slakzwali

    @slakzwali

    5 жыл бұрын

    Ja mam ten sam problem. Strzelam ze słabszego oka prawego i dobrze mi idzie. Uznałem że to łatwiejsze niż przestawiać się na lewą rękę i lewe oko. Ja mam w dodatku lewe oko dominujące a udało mi się przestawić na dominację prawego i strzelam z obu oczu otwartych. Wszystko jest do osiągnięcia. Ewentualnie na początek możesz sobie kupić okulary ajurwedyjskie czy jak one się tam nazywają. Takie z siateczką drobnych otworów. Działają jak diopter i pomagają złapać ostrość oraz przestawić się oko którym chcesz celować. Ja nie używałem, co prawda, miałem je ze dwa razy na nosie ale widzę że na mojej strzelnicy kilka osób używa i twierdzą że pomaga a znacznie tańsze niż regulowana przesłona na oko.

  • @ThomasJ.StonewallJackson

    @ThomasJ.StonewallJackson

    5 жыл бұрын

    slakzwali dzięki wielkie. Czyli najlepiej nauczyć się strzelać z obu oczu. O tych okularach słyszałem, ale chyba nie skorzystam. Miłej soboty PS. Pan też ma jakąś wadę wzroku, jeśli dobrze zrozumiałem? Bo chodzi mi głównie o to, czy po długim treningu można celnie strzelać mimo niemożności pełnego wyostrzenia odległego celu. Pan ma doświadczenie i dlatego pytam. Pozdrawiam

  • @slakzwali

    @slakzwali

    5 жыл бұрын

    @@ThomasJ.StonewallJackson To wszystko zależy od typu celu i odległości. W przypadku klasycznej tarczy KSP100/PSP25/50 gdzie przyrządy ustawia się pod cel, można strzelać celnie, zwłaszcza że cała teoria celowania mówi że ostrość wzroku masz ustawić na muszkę a nie na cel. Cel siłą rzeczy każdy widzi jako nieco rozmyty. Kiedy strzelasz do celów kontrastujących z tłem lekka wada wzroku też nie ma większego znaczenia. Problem się pojawia gdy cel mało wyróżnia się z tła, jest zacieniony lub jest w ostrym pełnym słońcu. Np gdy się strzela do tarczy NT-23P ustawionej na tle porośniętego trawą kulochwytu. Wtedy przy dłuższym celowaniu wszystko zaczyna się zlewać. Oczywiście każdy ma w takiej sytuacji problemy ale jakakolwiek wada wzroku te problemy powiększa. Mam kolegę który nosi okulary, razem trenujemy i on do strzelania je zdejmuje. Twierdzi że lepiej jest mu strzelać bez okularów. Mowa oczywiście cały czas o klasycznych przyrządach z muszką i szczerbinką. Przy przezierniku lub diopterze jest nieco lepiej zwłaszcza jeśli diopter jest regulowany.

  • @tomsoyka4801
    @tomsoyka48012 жыл бұрын

    kiedys Stanislaw Tym o tym skecz robil,,,, parareraksa,pareleraksa

  • @wojtekr6793
    @wojtekr67934 жыл бұрын

    Jestem kompletnym laikiem i trafiłem na ten film zupełnie przez przypadek. Obejrzałem go jednak z dużą ciekawością i zastanawiam się, dlaczego w lunecie nie stosuje się dwóch zdystansowanych siatek celowniczych których „nałożenie” podczas celowania, dawałoby pewność, ze cel nie znajduje się tylko pozornie w „krzyżyku” wyłącznie ze względu na kąt patrzenia w tą lunetę.

  • @Chrzysztof

    @Chrzysztof

    4 жыл бұрын

    Zgrywanie przyrządów celowniczych wprowadzałoby kolejny element "ludzki" do strzelania.

  • @konradhajd6380
    @konradhajd63802 жыл бұрын

    Wrócę do szkoły przedmiotu P.O Paralaksa to podwójna sraczka;)

  • @janmalinowski5549
    @janmalinowski55492 жыл бұрын

    Ale kaszanka. Zupełny brak przygotowania/doświadczenia w prowadzeniu wykładu :( :( :(

  • @iksde8285
    @iksde82854 жыл бұрын

    Typie, mówisz po 10 razy to samo xD