11 znaków, że DEMENCJA jest blisko. Jak zapobiegać.

👉 Dieta, która zmniejsza ryzyko demencji ⇒ bit.ly/zmniejsz-ryzyko-demencji
--
👉 Tutaj znajdziesz witaminy mojej marki ⇒ marekskoczylas.pl/
---
👉 Więcej o mojej książce ⇒ www.zneutralizujchemie.pl
---
👉 W tym miejscu drogą email otrzymasz dostęp do niepublikowanych nigdzie indziej artykułów. Zapisz się na prywatną darmową listę email ⇒ bit.ly/lista-email-skoczylas
---
↓ SPIS TREŚCI
---
0:00 Wstęp
1:27 Zaburzenia pamięci
2:53 Problemy słownictwa
4:24 Dezorientacja
5:27 Depresja
6:30 Nasilenie agresji
7:59 Lęk i niepokój
8:33 Gubienie przedmiotów
9:38 Niewłaściwa ocena sytuacji
10:11 Izolacja społeczna
11:05 Sen
12:15 Anozognozja
13:53 Przestrzeganie odpowiedniej diety
14:58 Aktywność fizyczna
15:24 Trening mentalny
15:53 Odstawienie używek
16:18 Zadbanie o układ sercowo-naczyniowy
16:38 Zakończenie
---
↓ PIŚMIENNICTWO
---
---
Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.

Пікірлер: 178

  • @MarekSkoczylasPL
    @MarekSkoczylasPL Жыл бұрын

    Książkę mojego autorstwa o walce z toksynami w przebiegu chorób, znajdziesz w moim oficjalnym sklepie tutaj 👉marekskoczylas.pl/

  • @urszulawasik6861

    @urszulawasik6861

    Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Myślę że każdy spotkał się z tym że może dotyczyć to zarówno mnie jak i moich bliskich. Godne przemyślenia, dziękuję i pozdrawiam.

  • @AgataWasilenko

    @AgataWasilenko

    Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał.

  • @princessecharmante
    @princessecharmante Жыл бұрын

    Moja babcia przez całe swoje życie wcinała ogromne ilości słodyczy, głównie czekoladę, chałwę. W ogóle jeśli chodzi o jedzenie, nie odmawiała sobie niczego. Poza nadwagą nie miała żadnych problemów. Żaden cholesterol, żadna demencja. Świetna kondycja umysłowa do końca życia. Babcia żyła 96 lat.

  • @irenamickiewicz3511
    @irenamickiewicz3511 Жыл бұрын

    Czasem na demencję kogoś to inni mają wpływ większy niż sam chory.Tworzac komuś piekło na ziemi.Wtedy chory zaczyna się izolować i zamykać w sobie.

  • @grazynamalcherek5229
    @grazynamalcherek5229 Жыл бұрын

    Witam, moja mama w wieku 70ciu lat zaczęła mieć objawy wskazujące na początki demencji. Całe życie żyła zdrowo, żadnych używek, sama sobie gotowała posiłki, żadnych gotowców, każdego dnia obowiązkowy spacer, w słońcu i deszczu. Miała genialną pamięć, w pracy była szybsza z odpowiedzią od komputera i odpowiedź była zawsze w 100tu procentach prawidłowa. Mama już nie żyje ale pod koniec życia nie poznawała mnie i swoich wnuków. Straszne. Teraz o moim kochanym bracie. Mój brat jak nasza Mama również żył zdrowo. Dzień zaczynał od ćwiczeń, dzień bez jazdy na rowerze i basenu czy jeziorze to dzień stracony. Kiedy był młodszy w czasie urlopu był ratownikiem nad morzem i na krytej pływalni. Jadł sporo ale wszystko spalał bo rowerzysta i pływak z niego pierwsza klasa. Jadał tylko w domu, żona jego dobrze gotowała, smacznie i beztłuszczowo. A jednak i jego dopadła demencja. Bratowa mówiła, że już od dość dawna zaczynał mieć pewne problemy, problemy opisane przez Pana Marka Skoczylasa. Teraz już nie wie kto ja jestem, nie poznaje swoich dzieci. Zaznaczam, że mój brat nigdy nie pił alkoholu i nie palił żadnego świństwa. Ma obecnie 74 lat. Ja mam 70 lat i strasznie boję się, że i mnie ta choroba dopasc może. Boję się tak bardzo, że aż boję się bać.

  • @adammaopolski8357

    @adammaopolski8357

    5 ай бұрын

    Głowa do góry, zrobisz wszystko by jej uniknąć, wskazówki tu są, cóż, więcej nic dla siebie nie możemy zrobić, bliscy nam wybaczą.

  • @jadwigawronska5560
    @jadwigawronska5560 Жыл бұрын

    Dziękuję za dzisiejszy wykład o demencji. Skończę w tym roku 84 lata. Myślę demencji obserwując niektóre osoby z mego otoczenia. Sporo z zaleceń Pana z celu zapobieżenia demencji już stosuję i mam nadzieję że uda mi się być do końca życia sprawną umysłowo. Przepraszam za ten przydługi wywód,ale obserwując Pana programy myślę o Panu jak o swym lekarzu pierwszego kontaktu. Dziękuję i życzę powodzenia w poczynaniach.

  • @magixmagix3104

    @magixmagix3104

    4 ай бұрын

    Życzę sobie abym w pani wieku tak dobrze władała umysłem jak pani ❤️

  • @yvn68
    @yvn68 Жыл бұрын

    Dobrze czuje się we własnym towarzystwie, nie lubię plotek i small toków. Wolę siedzieć z nosem w snartfonie, oglądać tv, czy coś czytać niż gadac z narzekającymi i obarczającymi mnie swoimi problemami ludźmi.

  • @ewadawid8473
    @ewadawid8473 Жыл бұрын

    Ja wiele lat temu schowalam klucze do ... zamrazarki, ... ale bylo to zupelnie nieswiadomie, po prostu przyszlam z zakupami i wkladalam je do zamrazarki, a klucze wyslizgnely mi sie z reki 😂 Chcac ponownie wyjsc z mieszkania - nie moglam znalezc kluczy i przerazenie mnie ogarnelo, ze zgubilam, ale zaczelam sobie przypominac co sie wydarzylo po kolei i doszlam do wniosku, ze nie moglam zgubic skoro jestem w mieszkaniu. Od tamtego dnia zawsze zamykajac drzwi - odkladam klucze na swoje miejsce najpierw. Serdecznie pozdrawiam.

  • @katarzynahejnicka-bystron3518
    @katarzynahejnicka-bystron3518 Жыл бұрын

    Panie Doktorze, bardzo proszę o wyjaśnienie różnicy między demencją a chorobą Alzheimera. Dziękuję za wszystkie filmy, ogromną wiedza. Pozdrawiam serdecznie

  • @celinagritzner5330
    @celinagritzner5330 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten wykład Panie Doktorze bo właśnie te objawy demencji zauważyłam u bliskiej osoby . Unika kontaktów z rodziną , I wszelkich kontaktów, pali i brak jakichkolwiek zainteresowań . To wygląda jak by zaszły zmiany w myśleniu . Bardzo pomocny wykład dla opiekunów 👌 dziękuję serdecznie 🤗💖🤗

  • @alicjapawowska4908
    @alicjapawowska4908 Жыл бұрын

    Dziękuję za wspaniały wykład. Dzięki panu dowiedziałam się, że moja 90- letnia matka od lat ma pogłębiającą się demencję a nie lAlżhaimera ( chociaż już się zaczyna, bo przestaje poznawać bliskie osoby. To co ona wyprawia, to jest koszmar: bluźni, wyzywa, rzuca czym się da, 10 min temu jadła posiłek, po czym twierdz, że nic nie jadła i ją głodzą, nie chce pić wody, herbaty, ale piwa nie odmówi etc. Opieka nad nią to dla mnie kara i gehenna. Marzę o tym, żeby to się wreszcie skończyło. Nienawidzę mojej obecnej sytuacji. Nieważne, że to moja matka, ale KIEDY TO SIĘ WRESZCIE SKOŃCZY.

  • @iwonakolodziej4864
    @iwonakolodziej4864 Жыл бұрын

    Dziękuję za opisanie początków demencji .Dopasowałam je do zachowania taty, tak ok z przed dziesięciu lat .Było jeszcze zbieractwo , alkohol i nazwę to odhamowanie ,obnażanie się.To co Pan opowiedział,również wszystko istniało. Na dzień dzisiejszy tato nie wstaję z łóżka, potrzeby fizjologiczne nie są kontrolowane .Mowa stała się niezrozumiała nazwę ją stękającą. Badania wykazały zawansowany zanik korowo-podkorowy mózgu .Choroba okropna i trudna nie tylko dla pacjeta. Pozdrawiam Iwona

  • @krystynasaapa6806
    @krystynasaapa6806 Жыл бұрын

    Dziekuje za wspaniały wykład , cenna wiedza .Czynnikiem wpływającym na dobra sprąwnosc umysłowa jest właściwe krążenie mózgowe , o które można zadbać robiąc masaże limfatyczne szyji i głowy , gdyż okazuje się ze tak jak dziurawe jelito może być mózg dziurawy jak ser szwajcarski i to nie zależnie od wieku , nawet w młodym wieku mózg może byc dziurawy a w starszym nie.Niesymetryczne krążenie mózgowe jest przyczyna autyzmu , migreny itp i to wszystko można wyrównać masażami limfatycznymi o których wspomiałam wyżej .Gra jest warta świeczki i warto zadbać o właściwe krążenie mózgowe .Pozdrawiam Pana i oglądających

  • @leszekstoncel1416
    @leszekstoncel1416 Жыл бұрын

    Moja mama ma 82 lata i choruje już ciężko na demencje. Choroba rozwinęła się błyskawicznie w ciągu ostanich kilka lat. Prawie wszystko o czym pan mówił spełniło się. Nasze życie rodzinne zmienilo się w koszmar.

  • @michap.8289

    @michap.8289

    4 ай бұрын

    Współczuję. U mojego ojca zdiagnozowano demecje 2 tygodnie temu. Nie wiem czy jest coś co faktycznie spowolni rozwój tej choroby.

  • @annanowicka5507
    @annanowicka5507 Жыл бұрын

    Jest to straszna choroba. Opiekowalam się Mamą, która miała demencję,dlatego doskonale wiem, o czym Pan mówi. Bardzo się boję, że sama zachoruję. Wszystkiego dobrego życzę

  • @melblue5130
    @melblue5130 Жыл бұрын

    Znajoma starsza osoba 10 minut po jedzeniu mówiła, że ją rodzina głodzi i jeść nie daje...

  • @mackeyswenson9312
    @mackeyswenson9312 Жыл бұрын

    Mam bardzo dobrego znajomego i jestesmy kumplami od blisko 30-lat tak ze jestesmy na ty nagle zaczal mi mowic na pan i to nie byl jakis glupi zart.Zaczal sie tez dziwnie zachowywac,przygladac mi sie jakbysmy sie dopiero poznali. Nie ujawnil mi tego przedtem ale dowiedzialem sie ze jest on po drugiej dawce.

  • @mojalista7482
    @mojalista7482 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję. Teraz, po tym wykładzie moja świadomość o tej chorobie znacznie wzrosła. A rady jak można przeciw działać jej są bezcenne.

  • @hannazmijewska6749
    @hannazmijewska6749 Жыл бұрын

    Na dobre zdrowie polecam adopcje psa który będzie cię codziennie wyprowadzał przynajmniej dwa razy na spacerki. Wiem co piszę !!!

  • @ewakowalska8964
    @ewakowalska8964 Жыл бұрын

    Samotność ma ogromny wplyw na człowieka. Lęk, obawa, z tymi stanami latwiej radza sobie osoby zyjace w udanych relacjach. Mlodzi ludzie tez maja z tym problem, takze latwo o tym mowic i krytykowac kiedy ktos ma udana relację. Mezczyzni tez mają lęki.

  • @wiesiamw9688
    @wiesiamw9688 Жыл бұрын

    Dziękuję za dzisiejszy temat, teraz inaczej będę podchodzić do uporu taty, że może chodzić, chociaż się przewraca i że będzie jeździł samochodem, chociaż już nie pamięta znaków, będę bardziej wyrozumiała wobec " jego " Parkinsona

  • @annasuska2222
    @annasuska2222 Жыл бұрын

    Zanim na problem nadejdzie pora Warto posłuchać Pana Doktora Zrób to, co możesz, sobie pomożesz Chorych członków rodziny wspomożesz Postaraj się wieść zdrowy tryb życia - Tu wszystko jasne, nic do ukrycia...

  • @melaskeris3005
    @melaskeris3005 Жыл бұрын

    Dziękuję Panie doktorze. Super przekazane wiadomości, jak zwykle zresztą. Dobrego życia i pomyślności w 2023 ROKU. Dobranoc

  • @henrykw6985
    @henrykw6985 Жыл бұрын

    Witam. Cos musze napisac. ale co... jak mi do glowy nie przychodzi nic co chcialbym napisac. ogladalem ten film z zaciekawieniem.wszystko to co pan powiedzial jest u mnie, jak amen w modlitwie. Teraz wiem juz co mi jest. Dlaczego ciagle sie wsciekam i wpadam w histerie, dlaczego nie pozwole sobie nic wytlumaczyc, dlaczego zobojetnialem wypalilem sie calkowicie, dlaczego nic mnie nie cieszy. nawet to co kiedys sprawialo mi wielka radosc. Jeszcze potrafie logicznie myslec, ale czuje ze sie gubie w wypowiedziach. nie pamietam, co robilem tydzien temu, natomiast ze szczegolami pamietam to co robilem 30 lat temu. Do takiego stanu szczegolnie doprowadzilo mnie to, ze zmarnowalem sobie zycie przez swoja upartosc i nie umiejetnosc radzenia sobie w sprawach finansowych. stracilem to na co ciezko pracowalem cale zycie. dom, oszczednosci, prace i co wydaje mi sie wazne moja tozsamosc, osobowosc, czy jak to inaczej nazwac ???

  • @peteroz7332
    @peteroz7332 Жыл бұрын

    nadciśnienie -> czyli trzeba dbać o nerki... 💥‼️💯

  • @elzbietawnukowska-frackowi1321
    @elzbietawnukowska-frackowi132118 күн бұрын

    Zawsze dobrze wiedzieć więcej. Bardzo dziękuję za tę wiedzę.

  • @bozenadomasiewicz8910
    @bozenadomasiewicz8910 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy temat i bardzo potrzebna wiedza zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy ludzie żyją dłużej. Sama znałam taką osobę .Dziękuję za poruszony temat 🌹

  • @saragrant3667
    @saragrant3667 Жыл бұрын

    Zawsze w dziesiątkę informacje od Pana Marka! A teraz pora na czarny humor: pyta lekarz swego pacjenta co wolałby pan mieć gdyby był możliwy taki wybór - Parkinsona? Czy Alzheimera? Pacjent mu na to: no jasne, że Parkinsona! Co mi tam, jeśli nawet uronię z kieliszka tych parę kropli wina niż miałbym zapomnieć gdzie schowałem całą butelkę!🤣

  • @iwonaan6010
    @iwonaan6010 Жыл бұрын

    Jak zwykle genialny wykład. Bardzo dziękuję PANIE DOKTORZE. 💖💖💖💖💖

  • @Jeal0usJelly
    @Jeal0usJelly Жыл бұрын

    Dzień dobry, dziękuję za kolejny tak świetnie przygotowany materiał o dbaniu o zdrowie nasze i naszych bliskich. Robi pan naprawdę świetną robotę, zawsze chętnie oglądam każdy pojawiający się film i zachęcam do tego rodzinę i znajomych przy każdej okazji. Oglądając dzisiejszy film odniosłem wrażenie, że przytoczone wczesne objawy demencji brzmią bardzo podobnie do objawów autyzmu, a konkretniej zespołu Aspegera. Czy jeśli podejrzewamy u bliskich takie przypadłości to czy jest coś co możemy zrobić, żeby odróżnić jedno od drugiego i czy zasięgać opinii zarówno lekarza POZ jak i np. psychologa bądź psychogeriatry w przypadku osób starszych czy jednak skupić się na diagnostyce wyłącznie według zaleceń lekarza rodzinnego? Pytam o to, bo w końcu wciąż w naszym kraju jest wiele osób, które nigdy nie zostały zdiagnozowane i po prostu żyją jako tzw. odludki, dziwacy, ekscentrycy sami nie wiedząc dlaczego tacy są i dlaczego inni ludzie na to zwracają uwagę. Stąd też moje przeświadczenie o tym, że celna diagnostyka jest zapewne w praktyce skomplikowanym tematem. Niezależnie od moich pytań jeszcze raz dziękuję. Dziękuję po prostu za to, że pan jest obecny na KZread i tak sumiennie działa na rzecz popularyzacji wiedzy o zdrowiu i jak o nie dbać, aby nam go wystarczyło na jak najdłużej. Szczerze życzę, aby i pan zawsze trwal w zdrowiu i w swoim życiu trafiał na tak bezinteresownie pomocnych i naprawdę mądrych ludzi 🙂

  • @bachbar9485
    @bachbar9485 Жыл бұрын

    ten wyklad pozwolil mi zrozumiec bliskich i ich zachowanie

  • @RysiekQwerty
    @RysiekQwerty Жыл бұрын

    Moja mama ma demencję. Nie może już funkcjonować samodzielnie w domu.To jest świetny materiał. 😊

  • @annabiermann9835
    @annabiermann9835 Жыл бұрын

    Adres do lekarza,który bierze chorego serio, poprosze

  • @krystynabas3596
    @krystynabas3596 Жыл бұрын

    Dziękuję Panie Doktorze -trudny temat,ale bardzo potrzebny i na pewno pomocny w przyjrzeniu się sobie i bliskim ❤

  • @krystynasadowska7287
    @krystynasadowska728716 күн бұрын

    Panie doktorze bardzo dziękuję za dobry wyklad bo mnie się chyba zaczyna niech dobry Bóg ma Pana w opiece ❤❤❤

  • @PolishWoodpecker
    @PolishWoodpecker Жыл бұрын

    Będąc w Anglii na szkoleniu medycznym, słyszałem historię o najmłodszym zdjagnoziwanej osobie z demencją na wyspach... był to zdaje się 22latek. Zaczęło się, że wychodził do lokalnego sklepiku i nie potrafił znaleźć drogi powrotnej do domu... Geberalnie narody wyspiarskie są ,,dziesiątkowane,, przez yego typu choroby...

  • @irenawolanska657
    @irenawolanska657Ай бұрын

    Dziękuję za bardzo ciekawy pouczający wykład, Skończyłam 82 lata też boję się tego. Pozdrawiam serdecznie

  • @sunflower-garden
    @sunflower-garden Жыл бұрын

    Witam!🌻Oj, pedze do lekarz po dzisiejszym wykladzie...mialam juz taki zamiar, ale brakowalo mi slow w opisaniu zmian u siebie...wlasnie miedzy innymi Pan o tym mowil..🌻dziekuje za wspanialy wyklad🌻wszystko zanotowalam🌻 Ciekawa jestem jak lekarz moze mi pomoc gdybym sama nie dala sobie rady...Pozdrawiam.🌻

  • @olinkas.4448
    @olinkas.4448 Жыл бұрын

    Niestety ale krzyżowki trenują głownie umiejetnosc rozwiązywania krzyżowek

  • @zyklo1
    @zyklo1 Жыл бұрын

    Niestety każdego kiedyś w mniejszym czy w większym stopniu dopadnie. Do puki potrafimy się ruszać za bardzo się nie przejadamy jest wokół nas rodzina jest ok. Lecz jak tego wszystkiego zabraknie może być różnie. Dziękuje Pozdrawiam serdecznie Doktorze 👍👏

  • @user-uh3ch4hi4v
    @user-uh3ch4hi4v16 күн бұрын

    Bardzo dziękuje za wyjadomści,bardzo cenne. Świadomość to podstawa. Pozdrawiam serdecznie.

  • @elzbietasobol7034
    @elzbietasobol7034 Жыл бұрын

    Dziękuję za przybliżenie w przystępny sposób symptomów tej choroby. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Pawela655
    @Pawela655 Жыл бұрын

    Ciągle szukam okularów :)

  • @halinaapinska9418
    @halinaapinska9418 Жыл бұрын

    Panie doktorze, jak to jest z tym zakładaniem ciepłych ubrań latem, czy to też objawy demencji? Myślę, że nie zawsze. Mój mąż miał bardzo poważny problem krążenia i marzł nawet w upalne dni. Dziękuję Panu za świetnie przekazywaną wiedzę. Z przyjemnością oglądam, robię sobie notatki, z których później korzystam. Przesyłam też innym. Pozdrawiam.

  • @Zosia.B
    @Zosia.B Жыл бұрын

    Jakby jeszcze na koniec dał Pan receptę skąd wziąć tych ludzi do towarzystwa( jeśli np nie ma się koło siebie rodziny), to byłoby super. Pustelnik nie z wyboru.

  • @diakreo8432

    @diakreo8432

    Жыл бұрын

    A sąsiedzi, kluby, kółka zainteresowań, kluby seniora, przyjaciele szkolni...? Piesek, to również możliwość nawiązania kontaktów z innymi posiadaczami czworonogów, wspólnych spacerów, a może i spotkań. Chodzi tu o wyjście do ludzi, bo czekanie, aż ktoś wyjdzie mi na przeciw, zmniejsza szanse na kontakty o co najmniej 50%. Każdy z nas ma wiele do zaoferowania innymi ludziom, którzy na to czekają. A więc do dzieła! 😊

  • @diakreo8432

    @diakreo8432

    Жыл бұрын

    Dziękuję za te istotne informacje 😊

  • @ewasac1
    @ewasac1 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za merytoryczne a jednocześnie jasne i proste przedstawienie zagadnienia demencji. Dziękuję za poruszony temat.

  • @danutatiny7160
    @danutatiny7160 Жыл бұрын

    Witam, moja mama wieczorem , mowi ze jeszcze dzis nic nie jadla ,

  • @Durczykiewicz
    @Durczykiewicz Жыл бұрын

    Wychodzi na to, że mam demencję i to od dawna... he he

  • @jozefakalenik4139
    @jozefakalenik4139 Жыл бұрын

    Dziękuję pięknie pozdrawiam serdecznie dla mnie jest to cenny odcinek

  • @donataolczyk3053
    @donataolczyk3053 Жыл бұрын

    Dziękuję Warto bylo wysłuchać

  • @Anna_YYZ
    @Anna_YYZ Жыл бұрын

    Eh te słodycze No….już mie się pan doktor nie podoba..😜…czekoladka leży obok No jak nie zjesc…No jak! 🍫🍫🍫🤷‍♀️

  • @Ewa-rm9pj
    @Ewa-rm9pj Жыл бұрын

    Dziękuję za bardzo interesujący temat. Pozdrawiam

  • @Durczykiewicz
    @Durczykiewicz Жыл бұрын

    Filmik bardzo cenny dziękuję!

  • @teresalitwiniuk2691
    @teresalitwiniuk269120 күн бұрын

    Super wyklad , Lubię pana sluchac Panie Doktorze ❤

  • @Agiwdaj2036
    @Agiwdaj203619 күн бұрын

    Dziękuję bardzo za wykład,który zmusza do przemyśleń nad własnym życiem,..Wszystkiego dobrego życzę.❤

  • @grzegorzkrawczak6448
    @grzegorzkrawczak6448 Жыл бұрын

    Szanowny panie doktorze, demencja nie jest chorobą - jak choroba Alzheimera - ale stanem fizjologicznym ludzi w zaawansowanym wieku. Polega na utracie komórek mózgowych - tak jak innych tkanek - i nie ma na niego remedium. Wraz z umieraniem komórek znika - nagle- fragment pamięci. Każdego to czeka. Można jedynie opóźnić ten stan, dbając należycie o stan zdrowia wcześniej, tzn. np. nie dopuszczając do stanów zapalnych w organizmie. Istotą rozwoju demencji jest na pewno tzw. telomeraza. Jak w młodym życiu doprowadzimy do przedwczesnego skrócenia telomerów w chromosomach, tym wcześniej doczekamy się demencji. Inne - suplementacyjne - metody nie mają znaczenia. Proszę o skomentowanie tych kwestii z pańskiego punktu widzenia. Z góry dziękuję.

  • @grzegorzkrawczak6448

    @grzegorzkrawczak6448

    Жыл бұрын

    Uzupełnię jeszcze tylko, że demencja - statystycznie- objawia się szybciej u osób niewykształconych i nie dbających o rozwój zdolności umysłowych. Wszystko z powodu małej ilości tzw. synapsów czyli połączeń międzydendrytowych. Po prostu wiedza, nawet ta najbardziej podstawowa skupiona jest w mniejszej liczbie komórek i tym samym szybciej znika. Dlatego tak ważne jest utwalanie wiedzy i wznawianie kontaktów społecznych i towarzyskich.

  • @halinaFijakowska
    @halinaFijakowska Жыл бұрын

    Unikam przejść podziemnych na dużych skrzyżowaniach. Bo pewnego dnia, nagle poczułam się zagubiona. Krążyłam, aż w końcu znalazłam wyjście...do dziś ogrania mnie panika, więc korzystam z pasów dla pieszych, gdy są dostępne...coraz częściej np. zapominam po co poszłam np. do kuchni...Na razie unikam także lekarza, wykonuję ćwiczenia na równoważenie półkul mózgu i o dziwo idzie mi to doskonale.. Polecam takie ćwiczenia, są dostępne na YTube. Nie poddawać się, ale nie udawać, że to rozkojarzenie.

  • @stefaniamackowiak7814
    @stefaniamackowiak7814 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za informację są bardzo ważne dla mnie i moich bliskihc ,pozdrawiam

  • @wladyslawaglabinska4398
    @wladyslawaglabinska4398 Жыл бұрын

    Dziękujemy ! 💝

  • @Mariocze1
    @Mariocze1 Жыл бұрын

    Po pierwsze należy odstawić statyny..

  • @ewamoszczynska1348
    @ewamoszczynska1348 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za interesujący filmik🌻

  • @zofiaporzycka7020
    @zofiaporzycka7020 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję Panu- pozdrawiam.

  • @antonizapaa6361
    @antonizapaa6361 Жыл бұрын

    Alzheimera mieć nie jest zle,codziennie ma się nowych przyjaciół

  • @renatamicka900
    @renatamicka900 Жыл бұрын

    Wielkie dzięki p.doktorze,szkoda że w czasie choroby mojej mamy wiedza i pomoc były tak nikłe,że postawienie diagnozy było wyczynem/po 10 latach choroby/P.porady są bezcenne dla nas.

  • @januszpaliczak3658
    @januszpaliczak3658 Жыл бұрын

    Pięknie Dziękuję!

  • @wandakuprel3730
    @wandakuprel3730 Жыл бұрын

    Daty , to ja od dawna zapominam, musze zapisywac😊😊😊

  • @elabaclawska590
    @elabaclawska590 Жыл бұрын

    Dziekuje panie doktorze ❤

  • @danuta5176
    @danuta5176 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję

  • @rotor469
    @rotor46911 күн бұрын

    Bardzo dziękuję za ten wykład! Muszę się pilnować,bo niektóre z tych przykładów zaobserwowałem u siebie. Niewiele, ale.... Serdecznie pozdrawiam. Często słucham Pana wykładów o zdrowiu!!!

  • @irena2596
    @irena2596 Жыл бұрын

    Dr Skoczylas dziękuję za bardzo ciekawy i pouczający komentarz serdecznie pozdrawiam 🌸🍀🌸🍀🌸🍀

  • @elzbietapietcold3552
    @elzbietapietcold3552 Жыл бұрын

    Dziekuje za ten informacje 🙏

  • @urszula.s
    @urszula.s Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo Panie Doktorze ♥️

  • @emiliaforysiak3429
    @emiliaforysiak3429 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo.

  • @teresa7953
    @teresa7953 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za wykład, bardzo pomocny 👍

  • @karolinao.985
    @karolinao.985 Жыл бұрын

    Dziękuję 🌿

  • @magorzataania5758
    @magorzataania5758 Жыл бұрын

    Mam 56 lat. Zauważam u siebie że zapominam co gdzie kupiłam albo skąd mam. Czasami coś opowiadam i nagle zapominam o czym opowiadałam 😞 moja mama już 3 lata nie poznaje nikogo i prawie nie mówi, obawiam się że to mnie czeka 😭😭😭

  • @magorzataania5758

    @magorzataania5758

    Жыл бұрын

    Nadmienie też że mam problem ze spaniem 😞 schowam coś i zapomnę gdzie to jest 🤦 przeraża mnie to bo nie wiem jak tego uniknąć 😞😞

  • @teresapetrykowska6753
    @teresapetrykowska6753 Жыл бұрын

    Super Panie Doktorze .

  • @isaaa8637
    @isaaa8637 Жыл бұрын

    Dziękuję. Fajny przekaz🙂

  • @krystynapotempa5583
    @krystynapotempa5583 Жыл бұрын

    Dzkekuje za Wspaniale Wiadomosci dla Wszystkich bo i Mlodzi tez sie Zapominaja gdy Maja duzo Obowiazkow Praca Rodzina i Dom Wazne jest Zdrowie i Humor Wszystko da sie Pokonac Pozdrawiam

  • @krzysztofbednarek9485
    @krzysztofbednarek9485 Жыл бұрын

    Mieszkam w Anglii i bardzo często myśle o Polsce bardzo tęsknie . Zazwyczaj po takich myślach mam kryzys , smutek , czesto myśle o rodzinie , kolegach . Czy to wina choroby ?

  • @wandawojtowicz5369
    @wandawojtowicz5369 Жыл бұрын

    Super wykład bardzo dziękuj szkoda ze Pan nie mieszka w Krakowie pozdrawiam i życzę zdrowia

  • @jadziadobrowolska9755
    @jadziadobrowolska975520 күн бұрын

    Jak zwykle kto jak nie pan marek rzrkazuje nam dobra wiedze setdeczne dzieki 🌞🌞🌞😁😁😁

  • @susannekomor9166
    @susannekomor9166 Жыл бұрын

    Siehe Pan nadzieje, ale nistet demencja jest choroba nie uleczalna, ktora konczy sie smiercia. Mowi sie, ze przecietnie od pierwszych symtomow az Do smierci potrzebuje ta choroba mniejwiecej 7 LAT. Taka jest prawda, niestety.

  • @AgataWasilenko
    @AgataWasilenko Жыл бұрын

    Prosze napisać ksiazke o diecie srodziemnomorskiej wraz z przepisami.

  • @mariajankiewicz8918
    @mariajankiewicz8918 Жыл бұрын

    Dziękuję

  • @oldsoul6421
    @oldsoul6421 Жыл бұрын

    Przychodzi baba do lekarza: panie doktorze, cierpię na zanik pamięci. Lekarz: od jak dawna? Baba: co od jak dawna?

  • @ewajolanta446

    @ewajolanta446

    Жыл бұрын

    super😅😅😅😅😅👍

  • @boguslawakwiotek5739
    @boguslawakwiotek5739 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Pozdrawiam serdecznie ❤️

  • @konradprus5295
    @konradprus5295 Жыл бұрын

    Jestes wielki !

  • @elzbietajedrzejczak2367
    @elzbietajedrzejczak23679 күн бұрын

    Dziękuję serdecznie za informację

  • @stanisawadac5156
    @stanisawadac5156 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję ❤🌹

  • @almanzor2008
    @almanzor2008 Жыл бұрын

    Dziękuje. Mam lat 82 i objawy. Pozdrawaim.

  • @maxtrzy1000
    @maxtrzy1000 Жыл бұрын

    Dzień dobry wszystkim 😏

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 Жыл бұрын

    Witam Marku✋ Pozdrawiam serdecznie

  • @krysiapytlarczyk1616
    @krysiapytlarczyk1616 Жыл бұрын

    Jak zwykle cenne,bo konkretne. Lubię Pana wykłady. Nie ma nudy.

  • @DyabeuPL
    @DyabeuPL Жыл бұрын

    Panie Marku, a jak z pestkami awokado? Ostatnio jest moda na zachodzie głównie USA, aby spożywać nie tylko sam miąższ, ale także pestkę ze względów pro zdrowotnych np. w postaci mleka/napoju (tak samo robione jak mleko/napój np. migdałowe lub owsiane) , bądź też w postaci proszku jako dodatek. Uprzednio susząc pestkę. Czy mógłby Pan się ustosunkować do tej rewelacji?

  • @urszulaschultz7945
    @urszulaschultz7945 Жыл бұрын

    Bardzo dziekuje ,jak zawsze wyczerpujacy wyklad🤗🍀

  • @user-vm6yh6xb2q
    @user-vm6yh6xb2q Жыл бұрын

    Przydalby sie wyklad na temat starzenia sie pamieci w ramach wieku

  • @sofiapodkanska1235
    @sofiapodkanska1235 Жыл бұрын

    Dziękuje bardzo.

  • @Adeq166
    @Adeq166 Жыл бұрын

    Świetny kanał !:)

  • @thorstenpabst2059
    @thorstenpabst2059 Жыл бұрын

    Pan jest wspanialy 💖Liebe Grüße Jola aus Thailand mit arme Hunde Str Hunde 🐕 Ja duzo zawdzieczam 5 tybetanskie rytualy ...zdrowia i poczucia mlodo 🌞

  • @lukasz83krakow
    @lukasz83krakow Жыл бұрын

    Demencja, Alzheimer, Wodogłowie(Hydrocefalia) wszystkie te choroby łączy "zespół otępienny" i kłopoty z pamięcią!