10 rzeczy, których nie robi elegancka kobieta | Savoir-vivre

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Film powstał we współpracy z aplikacją BookBeat, która umożliwia słuchanie audiobooków w każdych okolicznościach.
Możesz wypróbować aplikację BookBeat zupełnie za darmo przez 45 dni! Zarejestruj się klikając w poniższy link lub skorzystaj z kodu rabatowego: ALEKSANDRAP
BookBeat Basic za darmo przez 45 dni (30 godz./45 dni) ➡️ www.bookbeat.pl/aleksandrapak...
Podczas zakładania konta konieczne będzie podanie danych karty płatniczej. Jeśli jednak zrezygnujesz w czasie wspomnianych 30 dni, żadne środki nie zostaną pobrane.
---
▶️ Instagram → / aleksandrapakulapl
▶️ Facebook → / aleksandrapakulapl
▶️ Blog i szkolenia → instytutetykiety.pl/

Пікірлер: 180

  • @aleksandra5841
    @aleksandra5841 Жыл бұрын

    Skąd można czerpać listę pytań do tzw small talków? 😉

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    A może ułóżmy ją tutaj, w komentarzach? Dodawajcie pytania/kontekst, a ja (i mam nadzieję Wy też) podrzucę pomysły ;-)

  • @aleksandrapiotrowska8250

    @aleksandrapiotrowska8250

    Жыл бұрын

    Może zamiast pytań o dziecko (rodzice na pewno mają już dość opowiadania o dzieciach) - jak młodzi rodzice czują się w nowej roli, co ich zaskoczyło, czego się ostatnio ciekawego dowiedzieli o rodzicielstwie czy rozwoju dziecka.

  • @zus_the_thief810

    @zus_the_thief810

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula Można zapytać co rozmówca sądzi o turbinowo-elektrycznym napędzie okrętów wojennych takich jak USS Colorado (BB-45) i czy zalety tego rozwiązania przewyższają koszty jego stosowania. A tak na poważnie, można zapytać o zainteresowania.

  • @aleksal9132

    @aleksal9132

    3 ай бұрын

    ​@@zus_the_thief810 Padłam 😂😂😂

  • @zus_the_thief810

    @zus_the_thief810

    3 ай бұрын

    @@aleksal9132 Już zdążyłem zapomnieć o tym komentarzu. Ale nadal podtrzymuję moje zdanie.

  • @iwonamichalak7553
    @iwonamichalak7553 Жыл бұрын

    W hotelowym lobby, przy fortepianie i podkładzie z komputera grała kobieta, to było takie umilanie czasu gościom. W związku z tym, że grała przepięknie, po występie podeszłam do niej i podziękowałam, za to, że jej piękna muzyka poruszyła różne struny w moim sercu. Ten niewinny "small talk" z podziękowaniem, przerodził się w ponad godzinną rozmowę. Mimo, że była po pracy, chętnie i miło rozmawiałaśmy, bo też jej to sprawiło przyjemność. Od jednego wypowiedzianego zdania, nawiązało się między nami porozumienie. Trzeba zadawać pytania, ale ważniejsze jest chyba uważne słuchanie tego człowieka i jego odpowiedzi, wtedy jest szansa, że rozmowa popłynie. Życzę Wam i sobie też więcej takich spotkań z nieznajomymi, które wnoszą coś fajnego.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Zgadzam się z Tobą - nauczenie się słuchania jest nawet znacznie trudniejsze.

  • @asiagwozdz9776
    @asiagwozdz9776 Жыл бұрын

    Uważam że jestem elegancką kobietą. 🙂 Takie rzeczy nabywa się w dzieciństwie nauczone przez rodziców i zostaje na całe życie.

  • @mariap3472

    @mariap3472

    Жыл бұрын

    Nie tylko. Bo nie kazdy mogl miec eleganckich rodzicow. Idziesz w swiat i obserwujesz. Podoba ci sie cos, zaskakuje, nie spotkalas sie z takim podejsciem wczesniej , absorbujesz to do siebie i stosujesz to w swoim zyciu. Nalezy miec oczy szeroko otwarte. Dziekuje i pozdrawiam. Jak zwykle swietny material.

  • @aniaania3952
    @aniaania3952 Жыл бұрын

    W rozmowach unikam tematów takich jak: polityka, światopogląd, opowieści o dolegliwościach zdrowotnych, plotki, obmowa, prywatne sprawy dotyczące mojej lub rozmówcy rodziny, wypytywania o finanse, pożycie małżeńskie. Takich ,,tematów" stanowczo unikam. Niestety sama się spotykałam z brakiem taktu wobec mnie. Mając prywatne problemy, byłam narażona na zaczepki i wypytywanie różnych osób. Ktoś mnie potem nauczył jak na to grzecznie reagować. Najlepiej na pytanie, również zadać swoje: ,,do czego pani/ panu potrzebna ta wiedza?". Najczęściej taka osobą ,,odpuszcza". Jeśli nie, to mówię, że nie rozmawiam na tematy prywatne. I jeszcze jedno. Znalazłam się raz w grupie szkoleniowej. Pewna osoba, wiedząc, że jestem katoliczką, głośno zaczęła krytykować Kościół, osoby wierzące. Było mi przykro, nie chciałam się wdawać w żadną dyskusję, a nie mogłam wyjść z sali. Poprosiłam grzecznie o zmianę tematu, to mnie ,,zakrzyczała". Jak reagować? I czy reagować? Nie chciałabym eskalować konfliktu. Przykre są takie sytuacje. Jako ludzie, różnimy się, a przecież jest tyle tematów, które łączą.

  • @kakijavlog3082

    @kakijavlog3082

    Жыл бұрын

    Też chętnie obejrzałabym odcinek o eleganckich reakcjach na chamstwo. 😊

  • @euzebiuszzagorski1437

    @euzebiuszzagorski1437

    Жыл бұрын

    To zależy od okoliczności. Czasem warto podjąć taką dyskusję, a nie "uciekać". Zachować spokój, powstrzymać emocje i precyzyjnie ciąć argumenty strony przeciwnej .

  • @czyzyk6627

    @czyzyk6627

    9 ай бұрын

    Podstawa to być merytorycznym,dużo czytać, dokształcać się w różnych dziedzinach. Jeśli jesteś katolikiem,to opanuj Pismo Św.,katechizm,prawdy wiary. Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie.

  • @magorzataw.8792
    @magorzataw.8792 Жыл бұрын

    Elegancka kobieta nie mówi o innych a o sobie niewiele.

  • @annauckiewicz3856
    @annauckiewicz3856 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za poruszenie wątku nt. głośnego mówienia. Jestem osobą o bardzo wrażliwym słuchu, gdy w moim otoczeniu ktoś mówi głośno, to jest to dla mnie nie do zniesienia. Chętnie dowiem się jak w takiej sytuacji zakomunikować ten problem osobom, które mają donośne głosy, a są ode mnie starsze i nie wypada mi im zwracać uwagi, uciszać.

  • @user-ef6bo8ns7c

    @user-ef6bo8ns7c

    Жыл бұрын

    Mam ten sam problem

  • @lanovia3838

    @lanovia3838

    Жыл бұрын

    mam to samo. Niestety ludzie tego nie rozumieja i patrza na kogos jak na dziwaka. Nie bez powodu w bibliotece, czytelni jest prosba o zachowanie ciszy, ale ludzie o tym zapomnieli.

  • @annenglish2851
    @annenglish2851 Жыл бұрын

    Dziękuję za zwrócenie uwagi na głośne rozmowy, równie męczące są toczone nocą pod oknami...

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Szczególnie latem bywa to uciążliwe, gdy sąsiadom w bloku zdarzają się głośne rozmowy na balkonach nawet do późnych godzin nocnych.

  • @Anna-ob7tj

    @Anna-ob7tj

    3 ай бұрын

    Przypuszczam, że akurat ci ludzie, nie oglądają tego kanału. Godzinny postój pod balkonem, w niedzielę po mszy i obgadanie wszystkich znajomych, dla niektórych - to norma.

  • @mariaelzbieta841
    @mariaelzbieta841 Жыл бұрын

    Z moich doświadczeń wynika, że najlepsza atmosfera jest poczekalni u weterynarza. Ludzie są rozmowni i nie mówią o sobie. Na marginesie- przepięknie Pani wygląda na filmiku w sukience i fryzurze w kok.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    To prawda, szczególnie jeśli zwierzakom nic poważnego nie dolega. A jeśli już tak się dzieje, to zauważyłam, że posiadacze zwierząt są dla siebie dużym wsparciem.

  • @ThePaniLenka

    @ThePaniLenka

    Жыл бұрын

    Tak, też to zauważyłam. Poczekalnia u weterynarza to bardzo empatyczne miejsce.

  • @katarzynadobosz8159
    @katarzynadobosz8159 Жыл бұрын

    Uczono mnie,że kobieta witając się z mężczyzną nie musi wstać. Wyjątkiem jest przełożony , senior .

  • @aleksandra5841
    @aleksandra5841 Жыл бұрын

    Elegancka kobieta chyba zostaje w domu podczas przeziębienia. Bardzo stresuje mnie sytuacja w której ktoś jest ewidentnie chory: kaszle, smarcze i czuje się wręcz dumny, że "poświęcił się" aby być z nami. Czy w miejscu pracy wypada zwrócić uwagę, że ktoś powinien być w łóżku, a nie w biurze ?

  • @kasiakurant9198

    @kasiakurant9198

    Жыл бұрын

    Też mnie to bardzo denerwuje...a potem wypomina że przychodzi nawet chory do pracy i wlasnie liczy na podziw jak on się poświęca...;))

  • @agnieszkadywojna3461

    @agnieszkadywojna3461

    Жыл бұрын

    Katar może być też alergiczny, nie każda smarkajaca osoba jest chora

  • @aleksandra5841

    @aleksandra5841

    Жыл бұрын

    @@agnieszkadywojna3461 nie mówię o alergii tylko o ewidentnej chorobie, przeziębieniu

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Zgadzam się z tym, że chory człowiek powinien zostać w łóżku. Wydmuchiwanie nosa nie zawsze jednak świadczy o chorobie - alergia, zbyt ciepła lub ostra zupa też powodują katar. Z wychodzeniem z domu nie zawsze jest tak idealnie. Gdy zaczynałam swoją karierę zawodową, pracowałam w firmach, w których zwolnienie lekarskie kończyło się zwolnieniem z pracy, a że były to umowy śmieciowe, pracownik nie miał żadnej alternatywy. To bardzo przykre - chciałabym, by każdy chory człowiek miał prawo do odpoczynku. Odpowiadając na Twoje pytanie dot. zwrócenia uwagi - możemy zrobić to delikatnie. Jeśli problem jest większy i rozmowa ze współpracownikiem nie działa, można ten temat poruszyć z przełożonym.

  • @magdalenam.8581

    @magdalenam.8581

    Жыл бұрын

    Mnie to też stresuje. I świetne pytanie zadałaś👍

  • @ewelinaplombon9366
    @ewelinaplombon9366 Жыл бұрын

    Bardzo doceniam w Pani poradach płynną wypowiedź. Bez zbędnych i częstych przerywników typu eeee lub yyyy by zebrać myśl. To obecnie bardzo rzadkie. Przyjemnie się Pani słucha.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @zofiawiszniowska8266

    @zofiawiszniowska8266

    6 ай бұрын

    Tak ja też zwracam uwagę na Uey przy wypowiedziach szczególnie w mediach 😃

  • @agnieszka7166
    @agnieszka7166 Жыл бұрын

    Small talk wymaga spełnienia pewnych warunków. Po pierwsze w sytuacji oficjalnej sall talk jest wymuszony pewnymi ramami. Przykład Kate i Wiliama to oni narzucają bezpieczny temat rozmowy i druga strona się do nich dostosowuje przez sam fakt z kim rozmawia. To znaczne ułatwienie, znane są ramy w których się poruszamy. Podobnie biznesowo small talk służy zainicjowaniu i podtrzymaniu dobrej atmosfery i raczej wiadomo że po obu stronach są osoby, którym na tym zależy. Gorzej sprawa się przedstawia w sytuacji między zwykłymi ludźmi, w codziennych sytuacjach, gdzie ramy rozumiane jako dobre wychowanie, zasady, że coś wypada mówić i do kogo a co nie juz praktycznie się zatarły. Tu small talk to prawdziwe pole minowe, bo po pierwsze możesz trafić na gbura lub kogoś bez taktu, albo sama jesteś osobą drażliwą lub jesteś nawet w złym humorze i odbiór komunikatu od drugiej strony będzie inny. Jako społeczeństwo jako ogół nie mamy wyrobionej umiejętności i niestety potrzeby prowadzenia small talku bez zobowiązań, z sympatią, bez ujawniania własnych poglądów sympatii i antypatii. Raczej dominuje u nas potrzeba przedstawienia swojej opinii i udowodnienia kto ma rację i dlaczego ja. Brak nam taktu i sympatii dla drugiej strony ot tak chociażby z powodu że słońce swieci i jest to powszechne. Nawet niewinna rozmowa o karmieniu lub spaniu dziecka przeradzajaca się często w potok niechcianych ocen, dobrych rad a jak masz masz inne zdanie i go bronisz już o konflikt nietrudno. A już o służbie zdrowia czy polityce to nawet nie warto zaczynać.

  • @Slythia
    @Slythia Жыл бұрын

    I bądź tu skrajnym introwertykiem dla którego takie smalltalki są maksymalnie wyczerpujące :). Jak już trzeba to jakoś potrafię ale po każdej mój ram w mózgu się kończy a ja chcę uciec na tydzień do lasu.

  • @marzenakruczkowska7770
    @marzenakruczkowska7770 Жыл бұрын

    Jako mama dwójki małych dzieci to średnio lubię jak obce osoby pytają mnie o to jak moje dziecko śpi czy je, szczególnie że dla wielu rodzicach rozmawianie ciagle o dzieciach jest męczące. Jak wychodzimy „do ludzi” w sensie do dorosłych to chcemy porozmawiać o czymkolwiek innym niż nasze dzieci, naprawdę. Wolałbym żeby ktoś się zapytał jak ja się czuje albo np jak już ktoś chce o dzieciach koniecznie to zapytać np o imię, dlaczego takie itp. Jedzenie i spanie dla mnie te tematy są męczące, dość że non stop pytają o to dziadkowie i właśnie każda jedna osoba która wie że mam dzieci. A już najlepsze pytanie to „czy karmisz” (w sensie piersią), wiem wiem że nie sugerujesz takich pytań ale jeśli ktoś to czyta kto chciałby takie pytanie młodej mamie zadać to niech się ugryzie w język bo temat karmienia piersią jest dla wielu mam ciężki/stresujący itp. Odcinek bardzo ciekawy i ja musze poćwiczyć smal talk bo nie zawsze wiem co i jak powiedzieć.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Podając ten przykład miałam na myśli sytuację, w której spotykamy zupełnie nieznane osoby, które mają pod opieką dzieci. Trudno je wówczas pytać o samopoczucie czy inne sprawy. Oczywiście, można użyć innych tematów, choćby otoczenia.

  • @karoldrezinski4567

    @karoldrezinski4567

    Жыл бұрын

    Zdecydowanie podzielam zdanie. Mając dzieci pod całodobową opieką, rodzice często chcą zmienić ,,klimat" podczas spotkania z dorosłym człowiekiem ;) A pytania o dzieci niestety bywają nieuprzejmym testem na to, jak bardzo złym rodzicem jesteś :(

  • @magdalenakeler1947
    @magdalenakeler1947 Жыл бұрын

    Olu, dziękuję za kolejną dawkę wspaniałej wiedzy! Serdeczności :) !

  • @grazynaszymczak3534
    @grazynaszymczak3534 Жыл бұрын

    Głośne rozmowy telefoniczne to plaga naszych czasów, zwłaszcza gdy telefon dzwoni w nieodpowiednim momencie np podczas podchodzenia do kasy. . Pracuję w banku i zaobserwowałam to u ok 25%klientów - taki kaprys losu- stary chwyt😀.. A oni różnie reagują : jedni informują rozmówcę, że za chwilę oddzwonią, a drudzy gadają sobie w najlepsze międzyczasie załatwiając sprawy bankowe i narażając wszystkich uczestników kolejki na niechciane " podsłuchiwanie", a pracownikom utrudniając pracę. To naprawdę przeszkadza. Wszystkim. Chyba, że się jest wyjątkowym plotkarzem. Wówczas rzeczywiście można wykorzystać zdobyte informacje

  • @utolplaszek

    @utolplaszek

    Жыл бұрын

    Zaproponowałabym takiemu klientowi, by sobie nie przerywał a ja w tym czasie spokojnie obsłużę kolejnego klienta. Powinno skutkować 😁😁

  • @Ninetta1307

    @Ninetta1307

    Жыл бұрын

    A ja tam czasem lubię posłuchać jak ludzie rozmawiają, jak się żyje innym, jakie mają problemy, zapominam szybko o tym co usłyszę, ale często mnie to ciekawi.

  • @grazynaszymczak3534

    @grazynaszymczak3534

    Жыл бұрын

    @@Ninetta1307 A mnie ogromnie to irytuje. Lubię natomiat obserwować nieznajomych ludzi, gdy zdarza mi się być na urlopie. A ostatnio do mojej "zabawy" dołączyłam sobie określanie ile kto może mieć lat. I okazuje się to nie takie łatwe w dzisiejszych czasach.. Fajna zabawa!! Polecam!!

  • @barthezzc

    @barthezzc

    Жыл бұрын

    Odbieranie telefonu podczas rozmowy z innym człowiekiem, bez uprzedniego przeproszenia, lub zapytania czy mogę odebrać jest brakiem szacunku dla osoby z którą aktualnie przebywamy twarzą w twarz. Również pracuję w banku i gdy trafi się taka sytuacja, że klient odbiera telefon i w międzyczasie mówi do mnie grzecznie pytam czy pani/pan mówi do mnie czy do rozmówcy telefonicznego. W większości przypadków od razu czują się zakłopotani i kończą rozmowę przez telefon. Natomiast Ci ludzie, których to absolutnie nie rusza są zwyczajnymi ignorantami i wystawiają świadectwo sami sobie. Ja jestem wtedy ponad to i zmieniam się w totalnego służbistę.

  • @paulinazasepa8327
    @paulinazasepa8327 Жыл бұрын

    Nie cierpię small talków. Na codzień pracuje z ludźmi i w hałasie. Po pracy chcę mieć święty spokój. Mam wrażenie że głupie zagadywanie zaburza moją przestrzeń. Co do nie jedzenia z gośćmi gdy się ich zaprasza to często mi się to zdarza. Nie jadam mięsa i mnóstwa innych potraw z różnych przyczyn, a zapraszając gości zawsze robie menu pod nich a nie pod siebie.

  • @iwonalasek2449
    @iwonalasek2449 Жыл бұрын

    Dziękuję Ola za kolejna dawkę wiedzy🙂 To mi uświadamia, że wiele rzeczy nieświadomie robie dobrze . Rozmowy w miejscach publicznych o wszystkim przez telefon to jest jakaś plaga naszego wieku. Grzecze zwrócenie uwagi takiej osobie wywołuje oburzenie. Rzucie gumy na szczęście nie jest już takie częste jak dekadę temu.Od najmłodszych lat powinno się tego wszystkiego uczyć, a w szkołach przedmiot obowiazkowy. Wtedy byłoby nam o wiele łatwiej w wielu sytuacjach 🙂

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    To prawda. Często, gdy mówię o tym, że nie wypada rozmawiać przez telefon w wielu miejscach, spotykam się z oburzeniem - bo przecież "ja" jest zawsze najważniejsze.

  • @marzenakruczkowska7770

    @marzenakruczkowska7770

    Жыл бұрын

    Mi się zdażyło słuchać rozmowy pracownika pewnej firmy o rabatach, akcjach promocyjnych itp które nie powinny wypłynąć poza firmę bo pan rozmawiał głośno przez telefon w pociągu (wagon bez przedziałów). Podawał konkretne cyfry, nazwy itp. Kiedyś mój Ex szef wydał mi polecanie (którego nie wykonałam) żeby wracając pociągiem z Warszawy do domu obdzwonić klientów, odmowę uzasadniłam tym że nie chce o takich rzeczach jak np rabatach rozmawiać przy obcych ludziach, szef nie wykazał zrozumienia 🙈

  • @justmoi1117

    @justmoi1117

    Жыл бұрын

    Dla mnie gorsze jest jeszcze tylko rozmawianie przez zestaw głośnomówiący. Nie rozumiem tego fenomenu, a odnoszę wrażenie, że to ostatnio bardzo popularne.

  • @iriznikad1853
    @iriznikad1853 Жыл бұрын

    Uwielbiam takie filmy! Porady, zwłaszcza lekcje od królowej Elżbiety to jest to co wyjątkowo chętnie u Ciebie oglądam. Moim zdaniem świetny filmik 😊

  • @magdalenachudy3093
    @magdalenachudy3093 Жыл бұрын

    Bardzo pouczający odcinek. Miło się słucha i ogląda 🙂. Dobrego dnia 🌞

  • @dimilan

    @dimilan

    Жыл бұрын

    Fajny byłby test Gold Collagen Pure z peptydami

  • @annawoldan4449
    @annawoldan4449 Жыл бұрын

    Bardzo proszę o odcinek o eleganckich butach ale tych na płaskich obcasach. Czy można elegancko wyglądać w płaskich butach? Na co wtedy zwrócić uwagę?

  • @Just_in5

    @Just_in5

    9 ай бұрын

    Zawsze wygrywa postawienie na buty z dobrej jakości materiałów (sieciówkowa nibyskóra odpada), im mniej ozdób i udziwnień tym lepiej, rzucające się w oczy logo również.

  • @Natalia-nu5se
    @Natalia-nu5se Жыл бұрын

    Dziękuję za kolejne pomocne wskazówki :) Mam nadzieję, że w nowym roku pojawi się też nieco więcej tematów ze świata służbowego np. jak dobrać strój do biura, a jak na firmową kolację, o czym wypada, a o czy nie wypada rozmawiać w czasie takiego spotkania, jak nawigować w czasie tego tzw. networking-u, szczególnie gdy każdy z każdym jest na 'ty' i nie 'widać' kto jest prezesem, a kto sekretarką po tytule przed imieniem (co pewnie ułatwiało tę sprawę poprzednim generacjom)... mogłabym tematy wymieniać i wymieniać! Przecież w przeciwieństwie do sytuacji rodzinnych, jest to wiedza którą trudno nabyć w dzieciństwie, czy obserwując rodziców... A coraz częściej my kobiety wkraczamy do świata biznesu! :-D

  • @llama_w_pokoju3992
    @llama_w_pokoju3992 Жыл бұрын

    Zakładanie nogi na nogę to moja nemezis. Uwielbiam to mimo, iż wiem, że to niezdrowe i nieeleganckie...

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Moje niekiedy też, szczególnie gdy siedzę w jakiejś kawiarni na niskiej kanapie/fotelu.

  • @adamagosiajarosz910
    @adamagosiajarosz910 Жыл бұрын

    Polecam rozmaryn - nie tylko wspaniale wzmacnia organizm, ale i pomaga zwalczyć właśnie takie przeziębieniowe dolegliwości. W transporcie publicznym czasem trudno nie odwracać się do nikogo plecami, jeśli akurat jest dość tłoczno; a może opowie nam Pani, jak taka elegancka kobieta powinna zachować się podczas sporów, albo w ogóle - kiedy zaczepia ją ktoś, z kim nie chcą rozmawiać?

  • @magdalenagodzieba6388
    @magdalenagodzieba63884 ай бұрын

    Olu, ja trochę nie do końca zgodzę się z tym zestawem pytań dla młodych rodziców. Pamiętam siebie jako młodą mamę (kilka lat temu) i mnie osobiście takie pytania bardzo, ale to bardzo denerwowały. ''Jak dziecko śpi?'' jeszcze jest w miarę neutralne - zgadzam się, natomiast ''jak dziecko je'' już moim zdaniem przekracza pewną granicę dobrego smaku eleganckiej i dobrze wychowanej kobiety, zwłaszcza jeśli pytanie to pada w towarzystwie. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to dla niektórych świetna baza do tego, aby zaraz pociągnąć temat dalej i spytać ''a karmisz?'' (w domyśle czy karmisz piersią czy nie). Jeśli z różnych powodów nie karmisz piersią, zaraz dochodzi do bardzo niezręcznych rozmów, potrafią paść pouczające komentarze i bardzo niedyskretne (często potwornie krzywdzące) opinie osób, które nie znają kompletnie Twojej sytuacji. Jak wiemy, sposób karmienia nie zawsze podyktowany jest wyłącznie decyzją mamy, a często innymi czynnikami (tak było w moim przypadku). Takie tematy uważam, że zwyczajnie nie są delikatne. Myślę, że elegancka kobieta powinna mieć wyczucie taktu, ale także empatię, aby zdawać sobie sprawę z tego, że pewne delikatne pytania mogą być dla innych niezręczne. O ile osoba zadająca pytanie może mieć dobre intencje, o tyle ktoś inny będący w towarzystwie (na przykład wścibska ciotka) może bardzo nieodpowiednio pociągnąć go dalej. Myślę, że kierując się komfortem młodej mamy, warto po prostu zwyczajnie nie prowokować takiej sytuacji i nie ''podsuwać'' innym uczestnikom spotkania takiego tematu. Mi osobiście bardzo dużą przyjemność sprawiało, gdy odwiedzający znajomi zadawali pytania i podejmowali tematy właśnie niezwiązane z dzieckiem. Miło mi było gdy koleżanki z pracy przychodziły i opowiadały co słychać w biurze, albo gdy mówiły też o innych zabawnych rzeczach. Noworodek dla młodej mamy to nowa sytuacja i nie zawsze ma ona ochotę być odpytywaną z tego co robi i jak się opiekuje dzieckiem, gdyż to wzbudza niepotrzebne dyskusje, z nieproszonymi radami włącznie. Poza tym kobieta lubi też gdy nie zapomina się o tym, że nie jest ona tylko matką, ale nadal pozostaje człowiekiem, który ma w życiu jeszcze inne ważne wartości. Takie odwiedziny gości to świetna okazja do tego, aby mogła ona na chwilę oderwać się od obowiązków, zająć się czymś innym niż wyłącznie tematem dziecka (które ma na co dzień). Oczywiście to tylko moje spostrzeżenia :) a filmik jak zawsze bardzo ciekawy.

  • @annarodak6159
    @annarodak6159 Жыл бұрын

    Też jestem alergikiem i dużo rzeczy na katar próbowałam. Jedna rzecz się sprawdziła mianowicie inhalacje na sól morską ja używam preparat Marimer. To naprawdę pomaga:) jak tylko czuje ze zaczyna się katar wykonuje inhalacje i na jakiś czas przechodzi:)

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Dziękuję za polecenie!

  • @annapodwyszynska7571
    @annapodwyszynska757111 ай бұрын

    Apropos całorocznego kataru na który pani cierpi: można sprawdzić, czy przegroda nosowa jest prawidłowa. U mnie to krzywa przegroda była przyczyną takich dolegliwości.Pozdrawiam.

  • @aanna7839
    @aanna7839 Жыл бұрын

    Dziękuję 💐

  • @maagosia8286
    @maagosia8286 Жыл бұрын

    Za szybko wysłałam komentarz 😁 chciałam podziękować za ciekawy materiał. Pozdrawiam

  • @maagosia8286
    @maagosia8286 Жыл бұрын

    Super, dziękuję bardzo serdecznie za

  • @gracelove8376
    @gracelove837611 ай бұрын

    Nic nowego , od zawsze tak sie zachowuje, to jest wbudowane do mojego wnetrza.Pan Bog dal mi to od poczatku.

  • @a.c528
    @a.c528 Жыл бұрын

    Brytyjczycy sa ekspertami w small talk. Tutaj ludzie rozmawiaja bardzo czesto z obcymi ludzmi. Na przystankach, autobusach, doslownie wszedzie.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Tak, mówi się, że wysysają tę umiejętność z mlekiem matki :)

  • @izabelazuk6434
    @izabelazuk6434 Жыл бұрын

    Dzień dobry mam pytanie do Pani. Czy za nieuprzejmość należy przeprosić? Tak jak analogicznie za uprzejmość należy podziękować. Nurtuje mnie to zagadnienie, a ponieważ ufam Pani i uczę się z Pani filmów i książki wierzę że odpowiedź będzie prawdziwa.

  • @anka1477
    @anka1477 Жыл бұрын

    Dzień dobry, jak grzecznie odmówić osobom zbierajacym pieniądze na ulicy? Pracuję w takim miejscu, że pod budynkiem codziennie stoją ludzie zbierający pieniądze na różne cele np. na Ukrainę czy chore dzieci. Praktycznie codziennie jest to inna osoba. Gdybym miała codziennie coś wrzucać to bym zbankrutowała. Zazwyczaj stoją 3 m na przeciwko wyjścia, że wychodząc z budynku praktycznie się na nich wpada.

  • @STASIANIEZNALSKA
    @STASIANIEZNALSKA Жыл бұрын

    Dziękuję 💖💖💖

  • @elzbietajoanna4297
    @elzbietajoanna4297 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten odcinek. Mam pytanie. Czy czytałaś już autobiografię Harrego „Spare” i co o niej sądzisz? Ja jeszcze nie czytałam, choć słyszałam recenzje, które mówiły, że Harry w swojej książce „pierze brudy” publicznie, opisuje kłótnie w rodzinie itp. Myślę, że nie jest to kulturalne zachowanie. Takie szczegóły powinno przerobić się na terapii, a nie używać ich do wzbudzenia sensacji i podbicia sprzedaży książki. Co o takim podejściu myślisz? Jestem fanką Twojej działalności. Pozdrawiam Cię serdecznie

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Nie czytałam i nie zamierzam czytać - mam w kolejce zbyt wiele wartościowych książek, by poświęcać czas na książkę, w której dorosły człowiek opisuje, jak smarował sobie maścią przyrodzenie wyobrażając sobie, że obok niego siedzi mama.

  • @kasiarajewska1867
    @kasiarajewska1867 Жыл бұрын

    Kiedyś polecała Pani garnitury damskie co to były za firmy ?

  • @marta.m824
    @marta.m824 Жыл бұрын

    Ja nie znoszę small talk-ów, ale ostatnio się jednak zmusiłam - to była katastrofa…Pogawędka o krzyczących dzieciach w przestrzeni publicznej (ja bezdzietna, wysoko wrażliwa, a mój rozmówca dumny ojciec dwulatki) - możecie sobie wyobrazić jak atmosfera z sekundy na sekundę gęstniała😂🙈

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Wyobrażam sobie, bo też mi się to zdarzyło 😅

  • @rozowybelkot
    @rozowybelkot Жыл бұрын

    Pytanie w drugą stronę, dlaczego ludzie na siłę chcą prowadzić small talk mimo, że kiepsko im to wychodzi, adresat nie jest zainteresowany.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Jeśli rozmówca nie jest zainteresowany, rozmowa nie ma sensu. Wiele jednak jest sytuacji, w których chcemy z kimś porozmawiać, polepszać swoje kompetencje komunikacyjne, ale nie potrafimy tego robić.

  • @rozowybelkot

    @rozowybelkot

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula chodziło mi właśnie o sytuację kiedy nie mam ochoty na rozmowę o wszystkim o niczym z nieznajomą osobą. Wydaje ni się, że powiedzienie wprost: nie mam ochoty rozmawiać może być źle odebrane. Zwykle w takiej sytuacji odpowiadam grzecznie, ale zdawkowo licząc, że osoba zrezygnuje z dalszej konwersacji często jednak nie jest to dla tej osoby zniechęcające, a kolejne pytania są coraz bardziej bezsensowne.

  • @robertszostak666
    @robertszostak666 Жыл бұрын

    💪👌 Serdeczności

  • @natali87nowak96
    @natali87nowak96Ай бұрын

    Gumę do chusteczki 🎉☕

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski28359 ай бұрын

    ważny temat do dyskusji wpływający na jakość życia, wygląd , zdrowie i samopoczucie // dobrej wody do picia coraz mniej - umarło na Podkarpaciu kilkadziesiąt osób , ale jełopy tylko telewizje z obcegowywiadu wyszli bronić

  • @agnieszkaestera798
    @agnieszkaestera798 Жыл бұрын

    Sezon zimowy wciąż trwa, więc mam pytanie o płaszcz/kurtkę i kapelusz w kawiarniach czy restauracjach. Co z nimi zrobić jeżeli nie ma szatni czy nawet wieszaka albo jest on przepełniony? O ile płaszcz mogę powiesić na oparciu krzesła na którym siedzę to co z zimowym kapeluszem? Oparcie odpada, bo się zgniecie i zniszczy, nie zawsze przy stoliku zostaje wolne krzesło (wiem, że użycie go do tego nie jest zbyt eleganckie, ale lepsze to niż nic) i ostatecznie kapelusz zostaje na wszelki wypadek w domu...

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Jeśli zupełnie nie mamy z nim co zrobić, możemy położyć go sobie na kolanach, tak jak torebkę.

  • @barbarakozubska136
    @barbarakozubska136 Жыл бұрын

    A jeśli ktoś jest leworęczny i odruchowo sięga po szklankę i kieliszek lewą ręką?

  • @dorotaskuza8368
    @dorotaskuza8368 Жыл бұрын

    Piękny kolor tego sweterka. Ansin, prawda? Dużo zdrowia.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Tak, ANSIN :-)

  • @pomwamznydrapiemznik
    @pomwamznydrapiemznik Жыл бұрын

    Mam pytanie odnośnie tego czy niektóre zasady etykiety są dostosowane do osób leworęcznych. Na przykład dla osoby leworęcznej byłoby prościej trzymać kieliszek/szklankę po lewej stronie. Czy mimo to takie osoby mają robić tak samo jak osoby praworęczne? Bycie osobą leworęczną nie jest takie proste, między innymi kiedy często musisz stykać się łokciami z kimś przy stole lub kiedyś w szkolnej ławce 😅

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Osoby leworęczne mogą korzystać ze sztućców i nauczyć tak, jak im wygodnie. Mogą np. jeść trzymając sztućce odwrotnie. Podobnie mogą trzymać kieliszek czy inne naczynia. Polecam jedynie odkładać je po prawej stronie, bo to pomoże zachować porządek i nie mylić naczyń :)

  • @barthezzc

    @barthezzc

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula Ja jestem praworęczny, natomiast sztućce trzymam jak leworęczny, ponieważ inaczej nie umiem, mimo wielu prób :)

  • @annaminska9155
    @annaminska9155 Жыл бұрын

    mhmm, po to wykupilam YT premium by nie sluchac reklam. A tu podczas filmu, niestety:-(

  • @roksanapoloczyk6533
    @roksanapoloczyk65338 ай бұрын

    ja ostatnio usłyszałam, że jako mama nie powinnam jeździć na hulajnodze, bo nie wypada. To trochę co innego niż wspomniane sytuacje w filmie. Ale mimo wszystko uważam, że jeżdżę bezpiecznie i jest to dla mnie oczyszczenie głowy, więc nie zrezygnuję z mojego mass ridera :)

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    8 ай бұрын

    A cóż jest złego w hulajnodze? :-)

  • @damianmaciag4691
    @damianmaciag4691 Жыл бұрын

    Super film. Takie rzeczy powinno się uczyć w szkole.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Dziękuję! :-)

  • @asiagwozdz9776

    @asiagwozdz9776

    Жыл бұрын

    A ja uważam że rodzice powinni uczyć takie podstawy do życia.

  • @karolinalubczynska-samotyj2919

    @karolinalubczynska-samotyj2919

    Жыл бұрын

    I jeszcze gotowania i wyszywania 😂

  • @enpewi1835
    @enpewi1835 Жыл бұрын

    Uwielbiam czytac książki w PDF

  • @dancerballet4353
    @dancerballet4353 Жыл бұрын

    Mnie bardzo męczy kiedy zaczepiają mnie dużo starsi ode mnie mężczyźni w celu nawiązania bliższej znajomości, zazwyczaj ma to miejsce kiedy spędzam czas w hotelu na wyjeździe sama, gdzie spożywam posiłki w hotelowej restauracji i niestety zrwacam uwagę tym że nie ma przy mnie nikogo. Szukam sposobu jak grzecznie zakomunikować takim natarczywym panom że dziękuję za ich towarzystwo. Bo ostatnio przytrafiło mi się być niemiłą ale nie chce reagować w niegrzeczny sposób. Dodam że panowie tacy mają do perfekcji opanowana sztukę podrywu i serio czasem wystarczy że się powie słowo i już się wpadło w ich sidła.

  • @pawelhuczewski2772

    @pawelhuczewski2772

    4 ай бұрын

    Jako kobieta powiedział bym że jestem lesbijką . Zawodnik powinien się zniechęcić .

  • @alicjap3380
    @alicjap3380 Жыл бұрын

    Odcinek jest bardzo ciekawy i przydatny. Dziękuję. 🙂 Przyłączam się jednak do rodziców, którzy wyrażają sprzeciw na temat uprzejmych pogawędek o spaniu i jedzeniu dzieci. Dla wielu rodziców jest to temat frustrujący. Przecież elegancka kobieta nie odpowie: "Nie, nie śpi, nie wyspałam się ani razu od roku, czuję się jak zombie i mam dosyć wszystkiego". Jest to więc pytanie, na które trzeba szukać jakiejś zgrabnej, wymijającej i nieszczerej odpowiedzi. Natomiast do stwierdzenia, że książki są zawsze dobrym tematem do rozmowy, przypinam drobny aneks: gdy jesteśmy w towarzystwie ludzi czytających. Niestety wiele osób nie czyta książek. Gdybym w towarzystwie takich ludzi zaczęła pogawędkę o literaturze, wyszłoby snobistycznie i niezręcznie. Rozumiem oczywiście, że nie o to Ci chodziło i nie takie były intencje. 🙂 Książki, to temat wdzięczny, przyjemny, ciekawy i pewnie o to Ci chodziło. Jednak nieraz spotykałam w różnych sytuacjach ludzi, którzy na wzmianki o książkach robili wielkie oczy. 😅 Jeśli jesteśmy w towarzystwie zupełnie obcych ludzi, najbezpieczniej chyba porozmawiać o pogodzie, o ładnym kolorze sukienki napotkanej kobiety itp. Takie mam przemyślenia. Ale i tak dziękuję za pomocne treści.🙂

  • @barbarawilczak8404
    @barbarawilczak8404 Жыл бұрын

    Nie znoszę jak ktokolwiek kiedykolwiek przy mnie smarka, obrzydliwe to jest.

  • @calineczka7
    @calineczka74 ай бұрын

    Jak dla mnie pytania, jak moje dziecko spi czy je , są krępujące. Moglabym nie miec ochoty na dzielenie sie z obcymi ludzmi takimi informacjami. Jesli moje dziecko mialoby problemy ze snem lub jedzeniem, moglabym nie miec po prostu ochoty na to, aby z tego powodu narzekac przy obcej osobie. Musialabym wiec sklamac, ze jest ok, albo wprost powiedziec, ze nie mam ochoty odpowiedziec na te pytanie, co mogloby byc odczytane jako niegrzeczne.

  • @pawepietrzak5029
    @pawepietrzak5029 Жыл бұрын

    9:10 czyżby nawiązanie do pewnej Pani reporter prowadzącej czwartkowy program telewizyjny

  • @jola3938
    @jola3938 Жыл бұрын

    Czy Pani zdaniem można zwrócić uwagę, grzecznie poprosić lub poprosić o to kelnera aby zwrócił uwagę osobie która w restauracji rozmawia w dodatku głośno przez telefon. . Jak zachować się w takiej sytuacji?

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Tak, można. Kluczem do sukcesu jest właśnie zrobienie tego w sposób grzeczny, taktowny, dyskretny.

  • @emiliawalewska5075
    @emiliawalewska5075 Жыл бұрын

    W związku z ostatnią radą mam pytanie - czy gospodarz może pierwszy sięgnąć po jedzenie? Czy powinien zaprosić gości do jedzenia, poczekać aż oni się poczęstują i dopiero nałożyć sobie?

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Gospodarz pierwszy zaczyna jedzenie. Zanim jednak nałoży sobie, powinien zaprosić do tego gości. Często jest tak, że goście czują się zakłopotani i czekają na pierwszy ruch gospodarza.

  • @KS-xx5xq
    @KS-xx5xq6 ай бұрын

    Paradoks i ironia polega na tym, że elegancja to efekt upraszczania czegoś ze zbędnego konwenansu i otoczki na rzecz sposobu bardziej efektywnego i sprzyjającego szybszego biegowi rzeczy. Jeśli kod programowany przez programistę jest elegancki, to znaczy, że jest czytelny, prosty i skuteczny w tym co robi. To samo dotyczy pracy manualnej, wykończeniowej i budowlanej - minimalizm jest elegancki. To synonim wykonania czegoś dobrze i szybko i bez zbędnych kosztów. Dlaczego za znaczenie elegancji w kontaktach interpersonalnych powzięliśmy sobie komplikowanie tych konwenansami pod dyktando innych i zasadami spowalniającymi wszystko? Człowiek zamiast myśleć o celu rozmowy musi myśleć o wszelkim faux pas jakiego nie może popełnić co wpływa negatywnie na jego efektywność w dążeniu do celu.

  • @MagdaGodzieba
    @MagdaGodzieba10 ай бұрын

    Z tym pytaniem "czy dziecko je" to można łatwo się poślizgnąć. Wiele osób niestety zapomina o tym czym jest takt i w następstwie tego pytanie pada kolejne - "a karmisz piersią"? Moim zdaniem to już jest bardzo nie na miejscu, więc jeszcze pozostaje kwestia czy wie się dokładnie, w którym momencie należałoby się zatrzymać z pytaniami.

  • @Loocas77
    @Loocas7711 ай бұрын

    Ciekawe , jak ocenić kobietę, która gwizda na palcach?

  • @monikamaciejewsks6014
    @monikamaciejewsks6014 Жыл бұрын

    ❤️

  • @inkaziolowa
    @inkaziolowa Жыл бұрын

    Czy wprowadzanie obcych zwrotów czy wyrazów do języka polskiego jest eleganckie? Np. small talk albo wiele wiele innych? Dla mnie nie jest eleganckie tylko ignoranckie niestety.... "Iż swój język macie"....

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Wyrażanie „small talk”, podobnie jak np. „weekend” znajduje się w słowniku języka polskiego ;-) Zapożyczenia są czymś zupełnie normalnym i eleganckim.

  • @przemysawhetmanczyk9978

    @przemysawhetmanczyk9978

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula w którym słowniku jest small talk?

  • @dancerballet4353

    @dancerballet4353

    Жыл бұрын

    W żadnym.

  • @pawelhuczewski2772

    @pawelhuczewski2772

    4 ай бұрын

    Jest eleganckie zwłaszcza dla murzynek . Jakby nie było small talk to ich narzecze.

  • @Dyndzia
    @Dyndzia Жыл бұрын

    A jeżeli jestem nauczycielką? 🤔 Uczniów mam dorosłych i jak coś piszę w dzienniku, to muszę siedzieć.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    To zupełnie inna sytuacja - zupełnie naturalna dla opisanej sytuacji.

  • @kasetwilk6554
    @kasetwilk6554 Жыл бұрын

    Mówimy "elegancja kobieta" - większość tych rzeczy to standardy życia w społeczności - darcie ryja przez telefon w miejscu publicznym gdzie wszyscy wokół są cicho - już w umyśle normalnej osoby wywołuje dyskomfort... niesamowite że tak podstawowe sytuacje wymagają tłumaczenia - natomiast super że są takie treści fdzięki którym ktoś może sobie uświadomić że wydzieranie sie w autobusie lub kinie może niekoniecznie być komfortowe dla innych

  • @gosiapoznanska6979

    @gosiapoznanska6979

    Жыл бұрын

    Darcie ryja w pracy ,kolezanka do kolezanki wytyka błąd przy klientach to jest hit😂

  • @crulova3776
    @crulova3776 Жыл бұрын

    przypadkiem wpadlam na film, uwazam, ze kobieta ma prawo byc taka jaka chce i nie musi byc "elegancka". Eleganckosc moze sie zreszta wyrazac na rozne sposoby. Bywa , ze jestem bardzo elegancka, a innego dna bardzo nie elegancka. Wiec uwazam, ze kobiety nie powinny byc pod tego typu presja, bo musza byc kobiece , lady itd. Mimo wszystko pozdrawiam ✌️

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Ale tu nie ma presji. To jest kanał przeznaczony dla kobiet, które właśnie tą drogą chcą iść. Chcą być inne, zawsze powtarzam, że inność jest wspaniała. Po prostu wówczas rezygnują z moich treści.

  • @crulova3776

    @crulova3776

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula rozumiem, dziekuje za sprecyzowanie i w takim razie zycze sukcesow na tym kanale 🌺

  • @monikazag6767
    @monikazag6767 Жыл бұрын

    Ja mam pytanie do pani czy slowo,,cipka,, jest slowem eleganckim? Ja osobiscie wole slowo wagina. Jak uczyc male dziewczynki nazewnictwa miejsc intymnych? Do mnie ktos tak powiedzial i to nie bylo mile. Czy mozna je uzywac w towarzystwie?

  • @monikazag6767

    @monikazag6767

    Жыл бұрын

    Magda Molek mowi ,,cipka,, wiec dlatego pytam fachowca , czy to eleganckie uzywac takiego nazewnictwa?

  • @monikazag6767

    @monikazag6767

    Жыл бұрын

    @@magdalenamagdalena9098 Ja pytam o konkretna osobe , a pani jakos tak niezrozumiale do mnie mowi, prosze prostym jezykiem powiedziec czy to slowo jest eleganckie ?

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Słowo „cipka” weszło do potocznego języka i nawet tak opisywane jest w słownikach. Żyjemy w czasach, gdy tabu związane z rozmowami o seksie i cielesności są przełamywane. Cieszy mnie to, bo w konsekwencji więcej mówi się o przemocy seksualnej czy dojrzewaniu. Dziś, w Europie w XXI wieku nie możemy oczekiwać standardów społecznych, które obowiązywały 100 czy 50 lat temu. Jestem więc na to otwarta i nie oburza mnie poszukiwanie akceptowalnego nazewnictwa. Zanim je jednak znajdziemy i zaakceptujemy, trochę czasu pewnie minie. Ja nie czuję potrzeby toczenia rozmów o moich narządach intymnych w przestrzeni publicznej, więc sama tych słów publicznie nie używam. Gdy rozmawiam z lekarzem, używam anatomicznych nazw, np. pochwa, wagina, wargi sromowe etc. Gdy zdarza mi się rozmawiać na takie tematy w sytuacjach prywatnych z bliskimi osobami, sama używam słowa „cipka”, bo zwyczajnie się do niego przyzwyczaiłam. Dostosowuję więc swoje słownictwo do sytuacji.

  • @gochamagdalena7402

    @gochamagdalena7402

    Жыл бұрын

    Jeżeli już jesteśmy w tym temacie .... Stwierdzenie z ust koleżanek " mam ciotę" dla mnie osobiście dramat, już pomijam fakt, ze mnie to nie interesuje, kiedy i czy ma okres.

  • @monikazag6767

    @monikazag6767

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula Wlasnie mi chodzi o ta przestrzen publiczna ,ze znani ludzie telewizji i wszelakich mediow wprowadzaja takie slowa do uzytku i w koncu to staje sie norma. Swoja droga to wspomniana przeze mnie celebrytka ma potrzebe mowienia publicznie o swoich ,,orgazmnach i ,,cipce,, Ciekawe jak dalej posuniemy sie w trym wszystkim i uznamy takie slowa jak,,huj,, ,,kurwa,, norma spoleczna. WlaSCIWIE WULGARYZMY JUZ NIKOGO NIE RAZA , bo mamy tzw wolnosc slowa. Ja na przyklad nie mowie slowo,,cipka,, prywatnie bo dla mnie to zenujace . Wole powiedziec no wiesz o co mi chodzi o jakie miejsce takie kobiece intymne. Dziekuje pani za wyjasnienie i poszerzenie moich pogladow myslowych.

  • @justynaszuszkiewicz4317
    @justynaszuszkiewicz431710 ай бұрын

    Najważniejsze to być sobą, naturalną, spontaniczną wersją siebie❤

  • @laannmarii4521
    @laannmarii4521 Жыл бұрын

    Mam trochę inne doświadczenie - pytanie o polecenie mi jakiejś książki na początku znajomości z chłopakiem w 90% skutkuje odpowiedzią "nie czytam", a więc rozmowa przestaje się kleić a ja już wiem, że ten potencjalny kandydat na partnera może zostać odhaczony z listy

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Może to i lepiej - tak duże różnice (a unikanie czytania niewątpliwie nią jest) pozwalają zaoszczędzić czas :)

  • @annaminska9155

    @annaminska9155

    Жыл бұрын

    osoba w poczekalni w przychodni, absolutnie mi obca bedzie dobrym doradca dot polecenia ksiazek?

  • @aleksandra175
    @aleksandra175 Жыл бұрын

    Mnie najbardziej irytuje jak ktoś żuje gumę i to jeszcze najczęściej w taki sposób, że ją widać... Ciężko mi wtedy patrzeć komuś w oczy, właściwie to chce mi się uciekać, bo jest to po prostu obrzydliwe.

  • @dancerballet4353

    @dancerballet4353

    Жыл бұрын

    Albo jak strzela balonami z tej gumy...to jest dopiero irytujące

  • @lenka1990ful
    @lenka1990ful Жыл бұрын

    Small talk - jak trzeba to umiem, ale nie lubię, męczące jest gadanie "o pogodzie".

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Początek faktycznie bywa trudny i może nie mieć większego sensu, ale nawiązanie pierwszego kontaktu często kończy się lepszą znajomością, a nawet przyjaźnią. Jakoś trzeba zrobić ten pierwszy krok :)

  • @belak1829
    @belak1829 Жыл бұрын

    Q&A Dzień dobry. Obejrzałam już kilka Pani odcinków, może gdzieś się pojawił ten temat. Zastanawiam się, co zrobić, kiedy obcy mężczyzna, chcąc kobietę przepuścić w drzwiach, robi to źle - popycha drzwi, zamiast przejść pierwszy i je przytrzymać, kiedy drzwi otwierają się na zewnątrz. Przyznam, że mnie to drażni. A może Wy drogie Panie macie jakieś wskazówki?

  • @user-yn9xx1pn6o
    @user-yn9xx1pn6o5 ай бұрын

    Niejedzenie z gosćmi to nawyk mojej Mamy..Bardzo przeszkadzający ..Mimo prósb nie do zmiany...Auuuuu..😮

  • @jadwiga_mon
    @jadwiga_mon Жыл бұрын

    Boże, wszyscy chcą nas pouczać, wg mnie to nie jest eleganckie. Kulturalni ludzie potrafią rozmawiać spontanicznie i miło.

  • @katarzynasobkowiak4347
    @katarzynasobkowiak43472 ай бұрын

    Z perspektywy młodego rodzica pytanie, jak dziecko śpi wspominam jako najbardziej irytujące. Najlepszy sposób, żeby wkurzyć młodych rodziców.

  • @aleksandramariakapuscinska6379
    @aleksandramariakapuscinska6379 Жыл бұрын

    Zamiast żuć gumę w eleganckich sytuacjach ssać pastylki miętowe

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    One mogą za to utrudniać mówienie - w chwilach, gdy możliwa jest rozmowa, proponuję w ogóle nic nie mieć w ustach.

  • @aleksandra2942
    @aleksandra2942 Жыл бұрын

    Mnie zastanawia, daczego blokuje Pani komentarze, które Pani nie pasują? Chodzi mi po prostu o krytyczne komentarze, niewulgarne, niechamskie, po prostu krytyczne. Czy jak jest Pani w towarzystwie i ktoś ma inne zdanie niż Pani to też odwraca się Pani na pięcie i strzela focha?

  • @magorzatazubr5808
    @magorzatazubr5808 Жыл бұрын

    ......kobieta powinna wstać jeśli wita się z drugą kobietą....natomiast jeśli wita się z mężczyzną może siedzieć

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Ile kropek :)

  • @JoannaC-qy1pq

    @JoannaC-qy1pq

    9 ай бұрын

    Ja witając się z kobietą wstaję tylko wtedy, gdy jest ode mnie wyraźnie starsza. Wydaje mi się zupełnie bezsensowne, żebym wstawała i dygała przed pardon smarkulą!

  • @czyzyk6627
    @czyzyk66279 ай бұрын

    Najlepiej poruszać bezpieczne tematy rozmowy,neutralne.

  • @majkakoziel2056
    @majkakoziel2056 Жыл бұрын

    Co w takim razie z Elzbietą Jaworowicz zawsze ma założoną nogę na nogę i to jej powiedziałabym wizytówka 😊tzn.że nie jest elegancką kobietą ?

  • @aaaaa-cn6lv
    @aaaaa-cn6lv Жыл бұрын

    Te głośne rozmowy przez komórkę w miejscach publicznych są denerwujące

  • @elzbietab8453
    @elzbietab8453 Жыл бұрын

    Szok,elegancka kobieta nie wydmuchuje nosa mimo kataru ,leci jej do ust i wyciera rękawem?

  • @volta_2845

    @volta_2845

    Жыл бұрын

    Elegancka kobieta po prostu nie prycha na stół, przy którym jemy, tylko wstaje od stołu i dopiero wydmuchuje nos, ale skoro Pani woli doprawić jedzenie po swojemu...

  • @elzbietab8453

    @elzbietab8453

    Жыл бұрын

    O wycieraniu i wydmuchiwaniu nosa PRZY STOLE,JEDZENIU pani.nie pisała ot co.

  • @joannawojtasik6592
    @joannawojtasik6592 Жыл бұрын

    Kiedyś poleciłaś książkę o dobrym wychowaniu z 18-19 wieku? Nie potrafię jej znaleźć 🙄 bardzo proszę, przypomnij mi tytuł☺️

  • @grazynaernst5123
    @grazynaernst5123 Жыл бұрын

    👍👍👍😅

  • @agnieszkalis6867
    @agnieszkalis6867 Жыл бұрын

    W języku polskim nie odkłada się kieliszka, tylko odstawia się kieliszek.

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Nieprawda. Obie formy są poprawne.

  • @agnieszkalis6867

    @agnieszkalis6867

    Жыл бұрын

    Niektórzy "językoznawcy" dopuszczają też formę poszedłem/poszłem, jak to brzmi, no i czy jest eleganckie?

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    @@agnieszkalis6867 To są dwa zupełnie inne zagadnienia.

  • @Kasia-nk8qi

    @Kasia-nk8qi

    3 ай бұрын

    Zdecydowanie, kieliszek się odstawia.

  • @joannaswierc5706
    @joannaswierc57064 ай бұрын

    Żucie gumy podczas rozmowy może być przede wszystkim obrzydliwe dla drugiej strony.

  • @Bea3001
    @Bea3001 Жыл бұрын

    Chcesz być idealna/y nic nie mów i nic nie rób.🤪

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Nie mam pojęcia, skąd ten wniosek.

  • @teresachomiczewska9575

    @teresachomiczewska9575

    Жыл бұрын

    Ha..chyba nie sluchałeś pierwszej czesci o umiejetnosci nawiazywania krotkich rozmow! Przesłuchaj filmik od początku !

  • @Bea3001

    @Bea3001

    Жыл бұрын

    @@teresachomiczewska9575 dobrze, że Ty słuchałaś i zrozumiałaś, o mnie się nie martw.

  • @Bea3001

    @Bea3001

    Жыл бұрын

    @@aleksandrapakula Nie musimy mieć o wszystkim pojęcia.

  • @karia1323
    @karia1323 Жыл бұрын

    Weźmy na tapetę - jest jedyną, poprawną formą 😊 Każdy się uczy całe życie...

  • @aleksandrapakula

    @aleksandrapakula

    Жыл бұрын

    Nie - bierzemy coś na tapet. Warto sprawdzić, zanim się kogoś poprawi ;-)

  • @monikasidorczuk8144

    @monikasidorczuk8144

    Жыл бұрын

    Ale wtopa z tym komentarzem... oczywiście mówi się na tapet od nazwy sukna którym się wykłada stoły.

  • @karia1323

    @karia1323

    Жыл бұрын

    Rzeczywiście. Zwracam honor!!! Moja pomyłka!

  • @kiti3362
    @kiti3362 Жыл бұрын

  • @barminam7800
    @barminam7800 Жыл бұрын

Келесі