1 ETF ZA CEO SVET? Kako diverzifikovano investirati na dugi rok

U današnjem videu vam prikazujem kako da pretražujete baze dostupnih ETF-ova na sajtu justetf.com, kao i šta znače sve opcije za filtriranje. Potom, na primeru ETF-a koji pokriva akcije iz celog sveta, pokazujem koji su vam sve podaci dostupni i šta oni tačno znače.
U videu razgovaramo o fondu koji se zove iShares Core MSCI World UCITS ETF i predstavlja jedan od najpopularnijih ETF-ova koji prati kretanje cene akcija oko 1,600 kompanija iz 23 razvijene zemlje sveta (Amerika, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švajcarska, Francuska, Nemačka itd). Ove kompanije posluju u razlicitim sektorima, zbog cega predstavljaju idealan nacin za diverzifikovano i bezbednije investiranje.
Treba napomenuti, iako su ovi široko diverzifikovani ETF-ovi koji prate indekse idealan nacin za pocetak investiranja, svaka investicija nosi rizik od gubitka investiranog novca.
________________________________
LINKOVI
Link do ETF-a na sajtu justetf: www.justetf.com/en/etf-profil...
Link do prospekta koji sam prikazao: www.justetf.com/servlet/downl...
Link do KIID koji je prikazan u videu: www.justetf.com/servlet/downl...
_______________________________
#ETF #investicije #WorldETF
_______________________________
Ovaj video je snimljen u svrhe zabave gledalaca, on ne predstavlja bilo kakvu ponudu finansijskih sredstava, kao ni neki pravno obavezujuci finansijski savet. Svako investiranje na berzi nosi odredeni rizik gubitka novca, budite oprezni, dobro se informišite pre same investicije. Autor videa ne snosi odgovornost za vaše postupke i investicione rezultate.

Пікірлер: 63

  • @nijeuveklako
    @nijeuveklako3 жыл бұрын

    Odličan kontent kao i obično, radujem se videu o plemenitim metalima :)

  • 3 жыл бұрын

    Hvala 😃

  • @MarlenaMikovic
    @MarlenaMikovic3 ай бұрын

    Hvala , sjajan video !

  • @andrijavladetic7651
    @andrijavladetic7651 Жыл бұрын

    Pozdrav Djordje, da mogu dao bih ti i 3 lajka za ovaj video! Mnogo dobro objasnjeno!

  • @josipbutara2842
    @josipbutara28422 жыл бұрын

    Jako dobro objašnjeno. Sve pohvale... A moje pitanje je kako su poslovali obveznički ETF u uvjetima nultih ili negativnih kamatnih stopa? I kako će da se kreću njihovi prinosi kada države zbog inflacije budu podigle kamatne stope? Predlažem 1. jedan video uradak oko obveznica, mnogo ih je teže razumijeti od dionica i 2. jedan video demo uradak kako se operativno kupuje ETF na platformi Interactiv brokers. Hvala unaprijed

  • @nemanjadavidovic8598
    @nemanjadavidovic85983 жыл бұрын

    Sjajan video, hvala! Glasam za budući video da bude o domicilu fonda. Zanimaju me kanadski ETF ili neko poređenje Kanada/SAD/EU.

  • 3 жыл бұрын

    Upravo će jedan video u Školici ETF investiranja biti o domicilu fonda 😊

  • @stefangvozdic5386
    @stefangvozdic53863 жыл бұрын

    Mnogo kvalitetan video, hvala na informacijama. Jedva čekam nove video klipove na Temu ETF-a. Pratim Vas i na Instagramu i baš baš dobre i kvalitetne informacije. Juče kada sam pogledao ovaj video i saznao sam da ne postoji jedan ETF što sam mislio, nego sila njih. 😅 Voleo bih da naučim kako da odaberem pravog brokera pošto sam početnik (klasično pitanje verujem pošto vidim da dosta njih to pišu gde god je bila tema o berzi i ostalom) i naravno kako da gledam sve parametre, šta je potrebno kako bi učio korak po korak. Takođe ono što me zanima je gde kupiti zlato i srebro. Puna podrška za ovaj kanal. 😊

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav Stefane, hvala na lepim rečima :) Upravo danas kreće serijal "Školica ETF investiranja" u kojem ću malo detaljnije proći kroz neke generalne teme oko ETF-ova, tako da se nadam da će ti i to koristiti :) Što se tiče brokera, tu nema nekog generalno pravila, već sve zavisi od toga kakva je tvoja investiciona strategija i kako želiš da investiraš, pošto brokeri imaju različite strukture troškova. Ako hoćeš, mogu ti reći koje su najpopularnije opcije u Srbiji, ali te molim da me kontaktiraš na Instagramu u DM, pošto ne želim da reklamiram brokere javno. Što se tiče zlata i srebra, postoje opcije da ih držiš "u papiru" tako što ćeš na berzi uzeti finansijske instrumente sa simbolima SGLN i SSLN, to su u suštini ETF-ovi koji imaju samo jednu komponentu, zlato ili srebro. Drugi način je da kupiš ove metale u fizičkom obliku, ali moraš računati da će cena biti malo viša, pošto postoje određene premije u odnosu na spot cenu koje se plaćaju u zlatari. Baš planiram jedan video o plemenitim metalima u kojem ću malo detaljnije pričati o opcijama :)

  • @stefangvozdic5386

    @stefangvozdic5386

    3 жыл бұрын

    @ Jutros sam video story na Instagramu, a juče kada sam odgledao video razmišljao sam da li da pitam da li će biti još videa na ovu temu, kad ono da juhuu biće 🤩

  • @AmelieMademoiselle
    @AmelieMademoiselle3 жыл бұрын

    Odlican video, veoma lepo objasnjeno! S obzirom na to da sam apsolutni pocetnik i ne razumem se u tematiku, mozete li reci na koji nacin biramo vremenski period za ulaganje u ETFove? Rekli ste vise puta da je bolje da period bude sto duzi, ali nije mi jasno da li nas specificni ETF uslovljava konkretnim vremenskim periodima ili se prosto ne isplati povuci se iz price posle godinu-dve? Hvala!

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav i hvala na gledanju! :) Sam ETF kao proizvod nas ne uslovljava vremenski, mi sami možemo da odlučimo kada želimo da prodamo nešto što smo ranije kupili (a moguće je i da nikada ne prodamo, što da ne). Što se tiče prodaje nakon godinu/dve, to konkretno zavisi od vaših ciljeva. Na primer, ako ste kupovali na berzi ove godine, vrlo je verovatno da ćete na skoro svim pozicijama imati više od 50% prinosa (sa obzirom da je sve poraslo zbog najavljene vakcine), i ukoliko vam se svidi svota koju imate na računu, možete odlučiti da prodate sve i taj novac potrošite na nešto "realno" kao što je depozit za kupovinu stana, kupovina auta i sl. Najbolji efekti investiranja se po meni postižu dugoročno, gde bi period investiranja mogao biti oko 10 godina ili duže, sa obzirom da se u tom roku obično bolje vidi efekat rasta, a ako se slučajno dogodi neka kriza kao ove godine, vremenski horizont je dovoljno dug da se vrednosti oporave i da ne zabeležite gubitak. Možda sam malo opširnije objasnio, ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja, ili možda želite nešto još detaljnije da objasnim (moguće je i to :D ), slobodno pišite :)

  • @wanted70a
    @wanted70a Жыл бұрын

    Cao Djordje, hvala na videu. Da li postoje jos neki domicli osim Irske gde se izbegava dvostruko oprezivanje u Srbiji? Hvala.

  • @mare3527
    @mare35272 жыл бұрын

    Pozz, hvala za video, super je!! Sto se tice top holdings %, ima etfova kojima je top holdings 18%, nekima 10%, a nekima 30%.Ako se gleda dugorocna kupnja, 10+ godina, jel bolje da top holdings ima manje ili veci utjecaj na etf?

  • @miscco83
    @miscco832 ай бұрын

    Pozdav Djordje,detaljno pratim tvoj rad na mrezi i imas sve pohvale a i knjiga o Pasivnom investiranju u vezi ETF-ova je odlicna.Ako bi mogao da preporucis na kojoj berzi da kupujemo index fondove..da li da se fokusiramo samo na americku ili mozemo nesto i u Evropi?

  • @Eagletwohead
    @Eagletwohead3 жыл бұрын

    Zdravo Đorđe (tako te žena i ja pozdravimo na početku svakog video :D ), Već par dana pratimo tvoje videe. Krenuli smo redom od početka, čak nam je i video o soji bio zanimljiv :) Za ovih par dana već imam 1000 pitanja. Voleo bih da ih postavim sada dok ih ne bude milion :) 1 - Koja je razlika između ETF-a i index akcija? Da li mogu da kupim direktno index akcija umesto ETF? 2 - Da li ETF (index) uplaćuje sumu svih firmi po kvartalu ili svaka firma iz indexa posebno 3 - Šta se dešava kada jedna firma u indexu propadne? Koja je razlika ako je kupljen index ili svaka firma posebno kada firma propadne? 4 - Kako se računaju godišnji troškovi ETF-a? Kako su uračunati u cenu, ako se plaćaju svake godine? 5 - Domicial - Zar se ne plaća porez u zemlji gde je prebivalište? Ili to zavisi od zemlje? Da li je to samo slučaj sa ETF-ovima ili i sa pojedinačnim akcijama? 6 - Šta znači dvostuko oporezivanje? Praća se dva poreza? 7 - Kako izabrati online brokera? Na šta treba obratiti pažnju? Da li ima negde lista svih brokera i neko poređenje? 8 - Da li mogu promeniti brokera i premestiti akcije kod drugog? Ima li smisla imati različite brokere za različite vrste akcija? 9 - Da li kod akumulirajućeg ETF mogu promeniti korišćenje profita na difidende posle nekog vremena, ili se te akcije moraju prodati? Meni se čini dobro da se akumulira neko vreme a kasnije da se ubiraju dividende kada postanu značajnija suma. Hvala puno na trudu i dobrim videima

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav, hvala na gledanju i podršci, evo odgovora ispod, pitanja su vrlo zanimljiva :) 1) Postoji par razlika između indeksa i ETF-a, ETF se trguje na berzi kao i akcije, imate iskazanu cenu u svakom momentu tokom dana, dok za indeks iskazuje cena samo na kraju dana. Ovo za dugoročne investitore nije problem, ali ukoliko želite da trgujete tokom dana, onda su ETF-ovi bolje rešenje. Koliko znam, kupovina delova samih indeksa nije moguća iz Srbije, već je omogućena kupovina jeftinih ETF-ova koji prate indeks koji izaberete. (Ima još razlika, ali su baš specifične, javite mi ako hoćete detaljniji odgovor :) ) 2) Ovo pitanje mi baš nije najjasnije, odgovoriću na ono šta mislim da je pitanje, a ako niste ovo mislili, javite mi. Uzmimo na primer S&P 500, ovaj indeks je od 21. decembra uključio Teslu, tako da sada Tesla čini oko 4% ukupne vrednosti ovog indeksa. Svi ETF-ovi koji prate ovaj indeks su na ovaj dan morali da kupe odgovarajuće količine akcija Tesle kako bi pratili indeks verno. Nakon inicijalne kupovine, svi ETF-ovi vrše rebalansiranje u odnosu na izvorni indeks (na primer ukoliko u na kraju Q1 Tesla bude činila 5% indeksa S&P 500, tada svi ETF-ovi koji prate ovaj indeks moraju da dokupe akcije Tesle, a da prodaju akcije neke druge kompanije čiji se udeo smanjio) i ovo se najčešće radi jednom kvartalno, podatak o frekvenciji rebalansiranja je iskazan u prospektu ETF-a. 3) Imali smo zanimljiv slučaj kompanije Wirecard u Nemačkoj, koja je bila deo DAX indeksa (vodeći indeks nemačkih kompanija). Kada kompanija propadne, ona gubi svoje učešće u indeksu, biva kompletno isključena, a umesto nje se u indeks najčešće uključuje druga kompanija. Na primer, ako ste vlasnik ETF-a sa oznakom ABC, vi ovu promenu apsolutno nećete videti, možda će cena ETF-a pasti u kraćem roku, ali će ETF odraditi sve ove promene za vas. Sa druge strane, ako ste posedovali akcije ove kompanije kao pojedinačne kompanije, tada je vrednost akcije pala sa 100 evra na 0,05 evra, čime ste ostvarili apsolutni gubitak. Zbog toga su ETF-ovi pogodniji zbog diverzifikacije rizika. 4) Godišnji troškovi su iskazani kao procenat ukupne imovine kojom ETF-upravlja. Na primer, ako su troškovi 1%, to znači da se ovih 1% deli sa npr. 365 dana u godini, što daje 0,003% dnevno, a potom se najčešće na kraju svakog dana na osnovu vrednosti imovine tog dana ovaj iznos oduzima iz ukupne imovine. Ovaj efekat oduzimanja je već iskazan u ceni ETF-a koju vidite na berzi. (Moguće je da se čak svakog sata oduzima deo proračunatih troškova, kako bi se troškovi što vernije rasporedili na vlasnike u svakom momentu, nisam baš upućen da li je ovo slučaj). 5) Domicil fonda je mesto gde je ETF registrovan, gde je "sedište" ETF-a. Ako je domicil u Irskoj, kada ETF isplati dividendu, ona se odmah oporezuje u Irskoj. A potom, ako je poreska stopa veća u vašoj zemlji, onda doplaćujete razliku u vašoj zemlji, ako postoji poreski ugovor između zemalja. Ovo isto važi i za pojedinačne akcije. 6) Dvostruko oporezivanje je slučaj kada se plaća dva poreza za istu stvar, na primer ETF u sebi drži kompaniju iz Amerike. Kada kompanija isplati dividendu, ona se u Americi oporezuje sa 15% pre nego što stigne u Irsku, potom, kada ETF isplati istu tu dividendu vama, opet se obračunava porez, faktički za istu stvar. 7) Najbitnije je koliki su transakcioni troškovi (i eventualni troškovi održavanja računa), ali naravno, treba proveriti na internetu kakva je reputacija nekog brokera. Dobra početna tačka može biti brokerchooser.com, ali tamo nema nekih brokera koji posluju u Srbiji, tako da je potrebno i njih analizirati negde sa strane, pa uporediti celu sliku. 8) Teoretski brokera možete promeniti uvek, i veliki brokeri podržavaju transfer akcija kod drugog brokera bez njihovo prodavanja (da se akcije samo preknjiže interno), ali postoje brokeri koji ovo ne dozvoljavaju, primer je broker Trading 212. Ukoliko su brokeri besplatni, možete imati računa koliko želite, ali bih ipak savetovao 1 račun za sve što posedujete. 9) Dobro razmišljate, ali na žalost ne možete menjati, jedina solucija je da u nekom momentu prodate akumulirajući ETF i da kupite ETF koji isplaćuje dividendu, samo budite oprezni, u momentu prodaje ćete morati da platite 15% poreza na kapitalnu dobit. Nadam se da sam na sve odgovorio, ako nisam, molim vas pišite mi ispod, rado ću vam pojasniti šta god da treba :) Pozdrav,

  • @Eagletwohead

    @Eagletwohead

    3 жыл бұрын

    @ Mnogo hvala na odgovorima koja su me postakla su me na razmišljanje. Ako imate vremena imao bih još par podpitanja vezana za predhodna: 1- Da li to znači da je moguće kupiti direktno index akcija po skupljoj ceni (jer se kupuje ceo index)? Da li se u tom slučaju isto postiže rebalansiranje koje imaju ETF-ovi ili se samo dobija indexom definisani broj akcija koji se ne menja automacki već sami moramo rebalansirati? 2- Hvala na odgovoru, nisam na to mislio, ali su informacije definitivno bile vrlo korisne. Ono što sam mislio je: Ako kupimo ETF koji u sebi ima 100 firmi i ako svaka od tih firmi kvartalno isplaćuje dividende, da li u tom slučaju mi dobijemo 100 uplata po kvartalu, ili te uplate dobije fond pa nam on nam uplati sve zajedno kao sumu? Pitam zbog troškova transfera koji će biti 100 puta veći ukoliko svaka firma pojedinačno uplaćuje na račun. 5- Da li to znači da ako je domicil u Irskoj, sa našeg dobitka je već automacki skunut porez od 15% i mi o tome ne razmišljamo više? Samo nam ostaje da prijavim dobitak u zemlji prebivališta i doplatimo razliku? 6- Ovo je problem jedino ako nema dogovora između dve zemlje? Da li ovaj dogovor uglavnom postoji između zemalja, sa izuzecima, ili je obrnuto tačno, da je dogovor izuzetak? Hvala puno!

  • 3 жыл бұрын

    @@Eagletwohead izvinjavam se na kasnom odgovoru, idemo u drugu rundu :D 1) Koliko znam nije moguće kupiti direktno index kod nas, samo ETF, on radi sve za nas i nema brige i razmišljanja 2) Uplate dobija fond, pa on isplati jednu objedinjenu kvartalnu dividendu 5) Ako je domicil u Irskoj, oduzima se 15% tamo u Irskoj odmah prilikom isplate. To znači da, pošto je poreska stopa 15% u Srbiji, da ovde ne treba ništa platiti. Teoretski, trebalo bi podneti nultu poresku prijavu, gde se vidi prihod i koliko je odbijeno u inostranstvu, ali zbog načina kako su genijalci postavili portal e-Porezi, ovo nije moguće uraditi, tako da faktički ne treba podneti prijavu ako je odbijeno dovoljno poreza u inostranstvu 6) Uglavnom postoji dogovor između zemalja, ali na primer, nemamo ugovor sa Amerikom, koja je najbitnije tržište kapitala

  • @Eagletwohead

    @Eagletwohead

    3 жыл бұрын

    @ hvala puno na odgovorima

  • @user-bv7et6nz6y

    @user-bv7et6nz6y

    3 жыл бұрын

    @ Sta se desava ako broker zavori poslovanje, ugasi firmu, bankrotira (iz bilo kojih razloga), da li i tu postoji neki rizik?

  • @predragmarkovic8136
    @predragmarkovic81366 ай бұрын

    Pozdrav, odlican video, koji gledam posle neke vremenske razlike od 3 godine. Kako se ulaze u ETF ove, na mesecnom nivou, ili se investira jednokratno? Hvala

  • @deepdivemusicreactions
    @deepdivemusicreactions Жыл бұрын

    e ovo sam trazio, hvala! zanima me tvoje misljenje... htio bih nadoknaditi izgubljeno vrijeme kroz koje u proslosti nisam ulagao u etfove. odnosno, volio bih uloziti vecu sumu novca (5znamenki). je li bolje uloziti 80% odjednom pa ostalih 20% kroz iduce mjesece ili nesto drugo? ili drugim rijecima, ima li razlike izmedju uloga od 1200€ prvi dan i imanja 1200€ u jednom etf-u nakon 12mjeseci?

  • @ribargy
    @ribargy3 жыл бұрын

    Ima li neko preporuku preko koje brokerske kuće u Srbiji je preporučljivo uložiti u neki ETF?

  • @upravakluba9321
    @upravakluba93213 жыл бұрын

    Kada govorimo konkretno o IWDA etef-u, da li kupujemo IWDA AEB koja košta 58,840 ili IWDA LSEETF koja košta 71, 5000? Mislim da vi govorite o ovoj prvoj (koju i ja želim da kupim i koju sam razmatrao na gore pomenutom sajtu, ali me zbunjuju dve oznake na berzi). Hvala!

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav, tako je, o prvom ETF-u sam pricao, njegova cena je u evrima i nalazi se na Amsterdamskoj berzi. Drugi ETF je u suštini ista stvar, samo što je ovo cena u dolarima i nalazi se na Londonskoj berzi. Po meni je varijanta u EUR bolja za investitore iz Srbije :)

  • @VladimirMilojevicheroj
    @VladimirMilojevicheroj3 жыл бұрын

    Hvala na jedinstvenom sadrzaju za ljude u Srbiji. Imam pitanje sto se tice poreza. Da li je moja zarada vrednost akcije fonda * broj akcija koje posedujem ili je matematika malo kompleksnija kada se uzme u obzir drzava i brokerska kuca? Hvala unapred. Pozdrav.

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav Vladimire, pre svega hvala na komentaru! Vaša zarada koja se oporezuje se računa kao (Cena po kojoj ste prodali akciju ili ETF - Cena po kojoj ste kupili akciju ili ETF) * Broj akcija. Kada dobijete ovaj iznos, 15% od toga vam država uzima na ime poreza. Pored ovoga, mogu postojati sitnije transakcione ili brokerske naknade prilikom kupovine i prodaje, ali one ne ulaze u kalkulaciju poreza. Pozdrav!

  • @VladimirMilojevicheroj

    @VladimirMilojevicheroj

    3 жыл бұрын

    Da li je tacna informacija da ukoliko se akcije drze u vlasništvu duze od 10 godina, da se ne oporezuju sa tih 15%?

  • @CoinFisherman

    @CoinFisherman

    3 жыл бұрын

    @@VladimirMilojevicheroj Da, upravo tako.

  • @meloBG
    @meloBG3 жыл бұрын

    Odličan video, hvala ti, ali imam par pitanja: 1. Pošto je valuta u USD, a ja na računu imam RSD, da li će automatski konvertovati valutu ili moram da imam USD na svom računu? 2. Pošto je ovaj ETF što si prikazao u videu akomulirajući kako bi me isplatio posle tih 5 godina ili 10 godina kad bih želeo da povučem neka sredstva? 3. Ja bih da investiram zaokružen broj npr. 1000$, da li se to gleda kao jedan blok investicija kao za privatnu penziju ili nekako drugačije? 4. Da li je pametno da npr. sad investiram 1000$, a kad opet skupim tako neku sumu da opet investiram ili je bolje svakog meseca npr. po 100$? Sviđa mi se ovo za duže staze, da sad investiram npr. 1000$ i da ne razmišljam u skorije vreme o tome.

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav, pre svega hvala na gledanju! 😀 Odgovori su: 1) Kod brokera na račun uplaćujete direktno stranu valutu, ovo je moja preporuka. Skoro svi nude uslugu konverzije valute, ali uz vrlo nepovoljne devizne kurseve, tako da je po meni bolje da sami zamenite novac u menjačnici i uplatite devize 2) Na primer, danas 1000 EUR kupuje 18 akcija po 55 EUR. Nakon 5-10 godina, pretpostavimo da je privreda bila u ekspanziji i da je fond beležio rast, i da je sada cena akcije 70 EUR po komadu. Vi sada, kada prodate vaših 18 akcija, dobijate 1,260 EUR, čime ste ostvarili prinos od 26% na uložena sredstva. (Ovo je samo ilustrativni primer) 3) Uzmimo prethodni primer, kada kupite 18 akcija, to izađe 990 EUR, a ne 1,000 EUR, pošto većina naših brokera trenutno ne podržava kupovinu delova akcija (tzv. fractional shares), već vaša kupovina mora obuhvatiti ceo broj akcija. Kod privatne penzije je drugačije, gde vi za 1,000 EUR možete kupiti 15,151515 investicionih jedinica 4) Zbog toga što postoje transakcioni troškovi (plaćate određenu naknadu prilikom svake kupovine), ne bih preporučio kupovinu za iznose manje od 300 EUR. Po meni, bolje je da sačekate 2-3 meseca, pa da uštedite malo veći iznos i tek onda uložite. U suprotnom, transakcioni troškovi će "pojesti" vašu investiranu sumu. Kada se kod nas pojave brokeri koji nemaju transakcione troškove (ovo postoji u razvijenom svetu), onda je ova ideja da se svakog meseca investira manji iznos definitivno bolja ideja. Ako imate još nekih pitanja, tu sam! 👍

  • @dronevilOO

    @dronevilOO

    3 жыл бұрын

    @ Sjajna pitanja, odgovori i video!

  • 3 жыл бұрын

    @@dronevilOO Hvala :)

  • @hugxon5527

    @hugxon5527

    3 жыл бұрын

    L

  • @istinaisamoistina2829
    @istinaisamoistina28294 ай бұрын

    Zdravo Djordje, super video, samo za mene kao za početnik što nikad nije investirao do sad, treba mi još malo detaljnije da mi se objasni kako početi, pa bih te zamolio da stupimo u kontakt da mi pomogneš da počnem investirati poz.

  • 4 ай бұрын

    Pozdrav, ako ste zainteresovani za konsultacije, možete zakazati termin preko sajta licnefinansije.rs. Pozdrav :)

  • @FubuNS
    @FubuNS3 жыл бұрын

    Jedno pitanje. Ako je fond akumulirajući, koliko se često reinvestiraju dividende? Ono što me zapravo zanima, kad prijavljujemo porez, da li onda za svaku tu "sitnu" transakciju reinvestiranja moramo da podnosimo potvrdu o kupovini? i da li je uopšte dobijemo preko našeg brokera s obzirom da ne kupujemo preko njega nego je automatizovan proces?

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav, realno se može dogoditi da akumulitajući fond prima dividende svaki dan, ali nama to ne dolazi na račun, već se automatski reinvestira na nivou fonda. Ne podnosi se poreska prijava, plaća se samo porez na kapitalnu dobit kada prodate ETF 😊

  • @jugbogdan5833
    @jugbogdan58333 ай бұрын

    Pozdrav. Nisam uspeo da razumem oko izbora berze na koj cemo kuliti akcije etf-a? Odnosno koji je izbor najpametniji? Znaci mi iz srbije, racun u banci je u eur, domicil etfa je irska, koju berzu odabrsti? Da li samo gledati da je u eurima, ili sta?

  • @slobodankrasavcevic4941
    @slobodankrasavcevic49413 жыл бұрын

    Zdravo Djordje, prvo veoma informativan video. Zeleo bih da postavim pitanje u vezi oporezivanja prihoda ostvarenog putem prodaje Akcija ETF-a: PRIMER: Ulozio sam 1000$ u akcije ETF-a i nakon 3 godine iste akcije vrede 2000$ Kapitalni dobitak je 1000$ a mene interesuje koje sve poreze treba da platim u ova dva slucaja: 1. ETF ima domicil u US 2. ETF ima domicil u Irskoj Takodje, da bih kupio akcije ETF-a moram pristupiti nekoj berzi? Berzi se pristupa preko brokerske firme, a ona opet ima svoj domicil. Da li domicil brokerske kuce igra ulogu kod oporezivanja? Takodje, da li si upoznat sa troskovima koriscenja brokerske firme (koliko oni uzimaju fiksno ili procentualno)? Mozda malo previse pitanja, ali verujem da ce mnogima biti korisno :) Hvala unapred

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav Slobodane, domicil ETF-a nema veze sa porezom na kapitalnu dobit koju plaćate u Srbiji, i u jednom i u drugom slučaju ćete platiti 15% od dobiti. Što se tiče domicila brokera, on nema veze, gleda se vaša poreska rezidencija i gleda se domicil ETF-a. Što se tiče brokera, tu imate raznih varijanti i ne bih da utičem na vaš izbor, najbolje pogledajte video "Kako izabrati brokera" na mom kanalu i obavezno pročitajte link ispod videa 😉

  • @StudioASBGD

    @StudioASBGD

    3 жыл бұрын

    @ Zdravo Djole, negde sam u odgovoru na komentar prethodno procitao da ukoliko je domicil u Irskoj, automatski se skida 15% poreza i da u Srbiji ne treba nista platiti, odnosno da bi u teoriji trebalo podneti nultu poresku prijavu, ali da je to lose odradjeno na sajtu e-uprave. Sada ovde citam da je svakako potrebno platiti 15% u Srbiji, pa sam u dilemi da li placamo u svakom slucaju ili ne? 🙄 Hvala ti😊

  • @user-bv7et6nz6y

    @user-bv7et6nz6y

    3 жыл бұрын

    @ @StudioASBGD I ja sam isto spazio, stim da je razlika u odgovorima oko 5m, da li je u medjuvremenu na snagu stupila neka nova regulativa/zakon?

  • @johniznogud7464
    @johniznogud74642 жыл бұрын

    Pozdrav. Da li si ti licno kupovao ETF preko ovog sajta justETF? Kad me prebaci na brokera, pokazuje da moze samo iz zemalja EU.

  • 2 жыл бұрын

    JustETF je samo sajt za informacije, ne kupujem ETF preko njih

  • @uroshjovanotti
    @uroshjovanotti6 ай бұрын

    Ako neko zivi u Austriji ili Nemackoj i ima u toj zemlji racun, a zeli da kupi ETF, da li kupovinom fonda sa domicilom iz Irske izbegava dvostruko oporezivanje?

  • @bojankibo1813
    @bojankibo1813 Жыл бұрын

    Cao kakva je razlika izmedju IWDA LSE USD i IWDA AEB, hvala

  • @bojankibo1813

    @bojankibo1813

    Жыл бұрын

    VIdeh na kraju

  • @TheMTG666
    @TheMTG6663 жыл бұрын

    Da li biste preporučili investiranje u ETFove nekome kome treba novac za 5-6 godina?

  • 3 жыл бұрын

    Iskreno, da, sve duže od 3 godine bih investirao, ali u nešto široko diverzifikovano, pošto je tu ipak rizik malo manji 😊

  • @nikolabarac8333
    @nikolabarac83333 жыл бұрын

    Zdravo Đole, pogledao sam tvoj video, odličan je i generalno content na kanalu. Kako imam neku ušteđevinu kod sebe uvideo sam da uopšte nije loša ideja barem neki deo uložiti u etf. Video sam negde u komentarima da si ostavio link ka sajtu brokerchooser.com odakle sam i počeo. Međutim, kako sam nov u celoj ovoj priči sa ulaganjem nisam se baš snašao sa nekim stručnim stvarima vezanim za takse, verifikacione brojeve, itd. Da li bi mogao da me uputiš na neki tutorial ili bilo kakvu vrstu uputstva koja bi mi pomogla oko kupovine etf-a?

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrav Nikola, drago mi je da sam te zainteresovao za investiranje. Postupak otvaranja računa i sam proces kupovine se razlikuje od brokera do brokera, tako da ne postoji neki univerzalni tutorijal koji bi mogao da pokrije sve. Ono što ti svakako mogu ponuditi, ako naletiš na neki termin ili bilo šta što ne razumeš, slobodno napiši u komentaru i potrudiću se da ti odgovorim čim budem mogao 😉

  • @nikolabarac8333

    @nikolabarac8333

    3 жыл бұрын

    @ Je l' možeš da mi preporučiš nekog brokera? Početnik sam i probao sam da pronađem sam na internetu, međutim svi preporučeni brokeri ne posluju sa Srbijom ili traže određeno znanje i veliki kapital.

  • 3 жыл бұрын

    Hajde ako možeš kontaktiraj me na Instagramu u privatnoj poruci pa ću ti dati neke najpopularnije opcije. Ne bih da reklamiram javno brokere :)

  • @miscco83
    @miscco832 ай бұрын

    Pozdav Djordje,detaljno pratim tvoj rad na mrezi i imas sve pohvale a i knjiga o Pasivnom investiranju u vezi ETF-ova je odlicna.Ako bi mogao da preporucis na kojoj berzi da kupujemo index fondove..da li da se fokusiramo samo na americku ili mozemo nesto i u Evropi?

  • @miscco83
    @miscco832 ай бұрын

    Pozdav Djordje,detaljno pratim tvoj rad na mrezi i imas sve pohvale a i knjiga o Pasivnom investiranju u vezi ETF-ova je odlicna.Ako bi mogao da preporucis na kojoj berzi da kupujemo index fondove..da li da se fokusiramo samo na americku ili mozemo nesto i u Evropi?

  • @miscco83
    @miscco832 ай бұрын

    Pozdav Djordje,detaljno pratim tvoj rad na mrezi i imas sve pohvale a i knjiga o Pasivnom investiranju u vezi ETF-ova je odlicna.Ako bi mogao da preporucis na kojoj berzi da kupujemo index fondove..da li da se fokusiramo samo na americku ili mozemo nesto i u Evropi?

  • @miscco83
    @miscco832 ай бұрын

    Pozdav Djordje,detaljno pratim tvoj rad na mrezi i imas sve pohvale a i knjiga o Pasivnom investiranju u vezi ETF-ova je odlicna.Ako bi mogao da preporucis na kojoj berzi da kupujemo index fondove..da li da se fokusiramo samo na americku ili mozemo nesto i u Evropi?

  • 2 ай бұрын

    Pozdrav Milose, ako si citao knjigu i video preporuke na kraju knjige, onda znas da je preporuka da ETF-ovi u koje investiramo imaju domicil u Irskoj zbog poreskih prednosti. A sta ce biti u ETF-ovima, opcija je mnogo :)

Келесі