072 - CNC od podstaw #2 - G-code

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Drugi odcinek kursu CNC od podstaw. Porozmawiamy o G-code'zie, który wydaje się odstraszać potencjalnych użytkowników CNC. Postaramy się udowodnić, że G-code to nic strasznego.
Mała korekta do kodu omawianego w filmie ostatnią komendą po lub zamiast G4 powinno być M02 w linii 985, ostatecznie kończące pracę maszyny.
Wartości S np w linii 5 będą realizowane wyłącznie przez urządzenia obsługujące sterowanie prędkością, pozostałe włączą narzędzie frezujące z maksymalna prędkością.
Link do pełnej tabeli G-CODE GRBL:
my.carbide3d.com/faq/grbl-g-c...
Warto również zerknąć na dokument przygotowany przez Arkadiusza Lewickiego i Jarosława Guzińskiego pt. "Sterowanie obrabiarką numeryczną"
eia.pg.edu.pl/documents/18404...
Dokument wyjaśnia wiele aspektów obsługi maszyny CNC na przykładach.
Maszyna CNC 3018: bit.ly/2Kpjgp5
Dodatkowe mocowania frezów: bit.ly/31pvALG
Grupa FB Lubie majsterkować: bit.ly/2YTtnGS
#CNC #CNC 3018 #G-code #gmz

Пікірлер: 48

  • @bazejwolinski5131
    @bazejwolinski51314 жыл бұрын

    Naprawdę świetny poradnik:D Dzięki

  • @TheChristooper
    @TheChristooper Жыл бұрын

    Solidna dawka wiedzy!

  • @walenongo4205
    @walenongo42053 жыл бұрын

    Dziękuję Panu

  • @nerdmike3778
    @nerdmike37783 жыл бұрын

    Genialny materiał. rety, żeby mi ktoś tak wytłumaczył programowanie w C++ ja ty tłumaczysz CNC

  • @Spiro1666

    @Spiro1666

    2 жыл бұрын

    @@jorgus7896 kogo masz na myśli

  • @sylwiawabnic7251
    @sylwiawabnic72513 жыл бұрын

    Dziękuję PANU

  • @arturtarzynski8382
    @arturtarzynski83823 жыл бұрын

    Raczej dużą porcje wiedzy.. dziękuje.

  • @BassMetal
    @BassMetal4 жыл бұрын

    oczywiście ze nic trudnego linijka za linijka jak programowanie c++ i tym podobne każda linijka coś znaczy :D i mniej do uczenia komend :D wystarczy trochę poćwiczyć pokombinować i wszystko idzie zrozumieć:D pozdrowionka dla majsterkowiczów :)

  • @boryskafarov3451
    @boryskafarov3451 Жыл бұрын

    Super

  • @mariuszmarzec4635
    @mariuszmarzec4635 Жыл бұрын

    Good job 👍

  • @darekspy
    @darekspy3 жыл бұрын

    Witam osobiscie uzywam g-code ale w programie inspace ale nie wiem jak robic rysunki jednoliniowe bez obrysu chodzi o to ze po wygenerowaniu napisow albo obrazka nie mam jednej lini tylko zawsze podwojna linia :/ moze ktos pomoze

  • @fatalsystermerror
    @fatalsystermerror Жыл бұрын

    Szkoda że nikt nie powie gdzie w programie np Candle te komendy można modyfikować bo szukam szukam i nie znajduję.

  • @PSS_1
    @PSS_12 жыл бұрын

    mógłbyś mi pomóc w napisaniu prostego g kodu?

  • @henrykjankowski3977
    @henrykjankowski39773 жыл бұрын

    Tak należy tłumaczyć to jest to świetny nauczyciel

  • @p0revit
    @p0revit2 жыл бұрын

    Witam! Czy mógłbyś uaktualnić link do tabeli G kodów? Z góry dziękuję i pozdrawiam! Świetny materiał 😊

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    2 жыл бұрын

    Zrobione :)

  • @hubibubi2732
    @hubibubi27322 жыл бұрын

    G-code przypomina język ZX Spectrum Basic i rysowanie w nim graficznie. Młodzi ludzie mogą tego nie znać. A ja zaczynam z G-code i widzę dużo podobieństwa. Pozdrawiam

  • @piotrz9321

    @piotrz9321

    2 жыл бұрын

    To był LOGO... oj tak pamiętam 3 godziny pisania linijek komend by stworkiem można było strzałkami sterować... tak troszkę podobny ale nie ma zapętleń i zależności.

  • @andreasdlugolecki1138
    @andreasdlugolecki11382 жыл бұрын

    Witam a jakie Komedy do planowania i powiększania otworu ?

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    2 жыл бұрын

    Nie ma na to pojedynczych komend tylko trzeba stworzyć program.

  • @andreasdlugolecki1138

    @andreasdlugolecki1138

    2 жыл бұрын

    @@GarageMakezone Są typu G , I ,J , L ,C

  • @eternia5575
    @eternia55754 жыл бұрын

    Uwielbiam ten poradnik😀😀😀 czy będzie może kiedyś tematyka frezowania 3d? Pozdrawiam serdecznie😃

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    4 жыл бұрын

    Na pewno, muszę tylko rozsądnie to opracować bo tam trzeba użyć kilku frezów w trakcie tej samej operacji. Tak na marginesie to jest 2,5D jeśli się to robi na frezarce 3 osiowej. 3D tylko na 5 osiowej.

  • @eternia5575

    @eternia5575

    4 жыл бұрын

    @@GarageMakezone Fantastycznie :) Kiedyś ktoś tłumaczył w sieci, że jeżeli frezarka 3 osiowa frezuje np. w drewnie i pracuje oś x i y obrabiając materiał a oś z w danej "płaszczyźnie" stoi nieruchomo podczas ruchu osi x i y to właśnie jest 2,5D a 3D jeżeli wszystkie trzy osie jednocześnie zmieniają kierunki w tym samym momencie. Więc moja wiedza na ten temat była mylna :) Tym bardziej się cieszę, że tworzy Pan ten poradnik i za to serdecznie dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :) Pozdrawiam ze słonecznego Fromborka :)

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa, Postaram się rozwiać te wszystkie wątpliwości. Takie wpisy są bezcenne dla nas, wiemy o czym jeszcze powiedzieć, co sprawia problemy ( tu do wszystkich ) piszcie i pytajcie nie ma głupich pytań, są tylko te niewypowiedziane. Proszę jednak pamiętać, że ja również jestem amatorem w tej materii, staram się dobrze przygotowywać do filmów i potwierdzać informacje, które są dla mnie samego niepewne - przykład z ostatniego odcinka znalazłem termin dotyczący przesuwu na osiach, który w automatyce jest używany, jednak jego podstawowe zupełnie inne znaczenie jest z matematyki - bardzo mi było trudno przetłumaczyć oficjalną terminologię na normalne słowa, bo nic mi się nie zgadzało z definicją terminu.

  • @eternia5575

    @eternia5575

    4 жыл бұрын

    @@GarageMakezone To ja dziękuję Panie Tomku za dzielenie się wiedzą :) Też jestem totalnym amatorem, wszystkich informacji szukam w sieci. Zbudowałem już 3 frezarki cnc i teraz buduję laser i mimo, że urządzenia działają to nie zagłębiałem się w stronę softu bo.... działało :) teraz co prawda walczę w homingiem i problemem krańcówki w osi Z na arduino z cnc shieldem i Pana poradnik mega pomaga w zrozumieniu działania tych maszyn:) Wielkie dzięki! :)

  • @DariuszFly
    @DariuszFly3 жыл бұрын

    Jak na 3018 wznowić G-Code po zatrzymaniu na wymianę narzędzia ?

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    3 жыл бұрын

    Było o tym wczoraj na Live. Jeżeli używasz ESTLCAM to się dzieje automatycznie. Dzisiaj będziemy jeszcze raz pracować na 3018 wieczorem o 20:00 zapraszam.

  • @DariuszFly

    @DariuszFly

    3 жыл бұрын

    @@GarageMakezone ja na razie grbl control i mam jakąś dziwną wersje bo nie wszystkie funkcje są aktywne. Pewnie to kwestia konfiguracji, która jest dość rozbudowana.

  • @DariuszFly

    @DariuszFly

    3 жыл бұрын

    @@GarageMakezone filmiki nawet do 30 min są ok, bo jest tam dużo skondensowanej treści. Relacje na żywo są zbyt długie i na razie nie mam aż tyle wolnego czasu aby was "podglądać" ;)

  • @Masterfunexable
    @Masterfunexable2 жыл бұрын

    Nie działa link do pełnej tabeli g code

  • @eugeniuszszpila5379

    @eugeniuszszpila5379

    2 жыл бұрын

    Też się podpinam do prośby

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    2 жыл бұрын

    Zrobione :)

  • @eugeniuszszpila5379

    @eugeniuszszpila5379

    2 жыл бұрын

    @@GarageMakezone Dziękuje

  • @danielkowszun7228
    @danielkowszun72284 жыл бұрын

    Witam w linii nr 6 jest polecenie G1 (ruch liniowy) w osi Z do pozycji -0,7mm. W normalnych warunkach oznaczałoby to wjechanie w stół, lub dojechania do stołu, gdy maszyna ma krańcówki. Ponieważ operujemy współrzędnymi bezwzględnymi. Aby polecenie to oznaczało zagłębienie się w materiał na 0,7 mm wcześniej należy wykonać bazowanie ręczne bądz za pomocą sondy Z lub ustalenie bazowego "0" osi Z względem 0 maszynowego. O tym niema w filmie ani słowa i początkujący mógłby zrobić krzywdę maszynce. Chyba, że się mylę, to proszę mnie naprostować. Pozdrawiam, Daniel.

  • @BassMetal

    @BassMetal

    4 жыл бұрын

    jak mnie pamiec nie myli to g0 lub g1 z wartoscia np: g1 z-1 lub g1 z+1to jest przesuniecie o 1w górę lub duł a jeśli jest g1 z2 to idzie od ostatniej pozyci do 2 mm nad stó od punktu 00 np materiał 20mm g0 z25 g1 z-15 g1 z+5 g1 z-10 g0 z30 to maszyna np wywierci jakiś tam otwór na 15 mm w materiale z oczyszczeniem z nadmiaru materiału z wiertła opuści się o 15 mm od ostatniej pozycji zawsze od ostatniej pozycji jeśli źle pamiętam to usunąć komentarz :D żeby nie mylić :D

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    4 жыл бұрын

    Wszystko się zgadza zagłębienie na -0.7 następuje po M03 czyli już z włączonym frezem dalej to już proces cięcia. Nie ma mowy o uderzeniu tylko o zagłębieniu.

  • @danielkowszun7228

    @danielkowszun7228

    4 жыл бұрын

    @@GarageMakezone Chyba nie zostałem zrozumiany. Chodzi mi o to, że ustawione są współżędne absolutne a nie względne. Także chyba karetka wjedzie 0.7mm pod stół a nie obniży się o 0.7 mm. Chyba, że jest tak jak napisał kolega BassMetal. Dla wartości ujemnych zawsze mamy ruch względny (nawet miałoby to sens), bo nie można wyjechać "poza maszynę". Ale co z sytuacją, gdy zrobiliśmy zerowanie. Innymi słowy, jeśli pojedziemy karetką do pozycji 3,2,5 i wciśniemy zerowanie, to 0 robocze będzie we współrzędnych maszynowych 3,2,5. Jeśli teraz wykonamy (przy współrzędnych absolutnych polecenie G0 Z1, to karetka znajdze się w pozycji maszynowej: 3,2,6. Jeśli teraz damy G01 Z-0.5 to karetka pojedzie do pozycji 3,2,5.5 czy do pozycji 3,2,4.5. Jeśli to drugie, to tak jak pisałem na początku mamy problem, jeśli pierwsze, to BassMetal miał racje i w filmie jest OK.

  • @BassMetal

    @BassMetal

    4 жыл бұрын

    @@danielkowszun7228 jesli zero ustawisz na materiale to wejdzie w materiał jesli startujesz wrzecionem zaraz nad materialem masz zerowanie nad materialem a krancówka jest na zero stołu to te parametry podane z "-" zejdzie w material ponizej stołu wyłaczy krancówka jak dziala zatrzymie maszyne i powinien byc komunikat bład sledzeina osi lub tym podobne w zaleznosci od oprogramowania :) i w tym przybatku pozycje z bedą wartosciami ujemnymi tak jak masz na ukladie wspulzednych program to pokarze jako prace tak jak by ponizej zera osi z masz material 2cm to maxymalnie zejdzie do -2cm bo krancówka wyłaczy. wszystko zalezy od rodzaju maszyny zabezpieczen itd itp i od oprogramowania zawsze mozna cwiczyc. ja swoja frezarke cnc zrobiłem z drukarki 3d na oprogramowaniu merlina i troche zgryzłem na tym zebow bo sterownik w drukarce mam zaszyfrowany i sterowałem nia repetier hostem a g-code robiłem na róznych programach i po 5 godzinach kombinowania wlasnie to rozgryzłem i tak to wygląda

  • @danielkowszun7228

    @danielkowszun7228

    4 жыл бұрын

    @@BassMetal Innymi słowy symbol znaku przed liczbą włacza na czas wykonania polecenia adresowanie względne, czyli zapis +1 oznacza o 1mm w kierunku osi, zapis -0.5 oznacza o ½ mm w kierunku przeciwnym niż oś. Zaś zapis 3.5 oznacza do pozycji 3.5mm. Cały czas mówimy o włączonym trybie współrzędnych absolutnych.

  • @piotrk4351
    @piotrk43514 жыл бұрын

    Może wypadałoby zacząć od wyjaśnienia 2 filozofii programowania maszyn cnc (względny i bezwzględny). Oczywiście mowa o filozofiach dla przestrzennego, kartezjańskiego układu współrzędnych, bo o układach przestrzennych takich jak: układ współrzędnych walcowych i układ współrzędnych sferycznych nie zostało nadmienione ani słowo.

  • @BassMetal

    @BassMetal

    4 жыл бұрын

    tu teraz chodziło o zasady działanie g-codu filozofie zostawić filozofom bo jeśli ktoś nie kuma współrzędnych to nie wiem co robił w szkole na macie i fizyce :P chyba grał w tetrisa na komórce :P

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    4 жыл бұрын

    Przecież powiedziałem o G90 i G91 nie ma co tego sprowadzać do filozofii w programie Cam ustawia się jak będą obliczane koordynaty i wtedy powiemy o tym więcej.

  • @BassMetal

    @BassMetal

    4 жыл бұрын

    @@GarageMakezone ja to doskonale rozumie uczymy sie po kolei wszystkiego a nie wszystko na raz tu chodzi o pokazanie co i jak od prostego do trudnego albo skomplikowanego nie wszyscy to wiedza co i jak. większość ludzi musi pokolei zobaczyc co jak działa jak w szkole od od dodawania po potegowanie :)

  • @GarageMakezone

    @GarageMakezone

    4 жыл бұрын

    @@BassMetal Trafiasz w samo sedno - DZIEKI

Келесі